The Lord Of The Rings : The Return Of The King

sub lumina lanternei magice

Mesajde Kreathor » Mie Ian 07, 2004 11:27 pm

Initial trimis de COSS+min
....... Si inca o chestie: N-am inteles unde au plecat Frodo, Gandalf, etc. pe vaporul ala la sfarsit.


In Valinor, unde nu puteau sa ajunga in mod normal decat elfii si wizard-ii. Lui Frodo i se permite sa mearga in Valinor pt. a-si vindeca ranile, atat fizice (rana provocata de Witch King cu sabia Morgul in TFoTR) cat si psihice (provocate de influenta inelului asupra celui care il poarta). Aceste rani nu puteau fi vindecate complet in Middle Earth. Cam aceleasi motive si pentru Bilbo.

P.S. Valinor aka The Land of the Powers aka The Land of the Valar este un teritoriu care a fost indepart de catre Valar de middle earth in anul 3319 din a doua era, ramanand accesibil doar elfilor.

P.P.S. pt mai multe informatii: [url]http://www.glyphweb.com/arda/default.htm?[url]http://www.glyphweb.com/arda/v/valinor.html[/url][/url]

A ... si inca ceva ... parerea mea este ca filmul a fost mai bun decat celelalte 2.
Kreathor
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Joi Dec 12, 2002 10:42 pm
Localitate: This planet

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Ian 07, 2004 11:32 pm

Kreathor, dar atunci pe Gimli de ce l-au mai luat in Valinor ? Doar asa ca era tovarash cu Legolas ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

hehe...

Mesajde Aurolacul » Mie Ian 07, 2004 11:41 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
acum realizez ca am uitat atasamentul (sorry pt. 2 posturi consecutive...dar nu mai am cum sa atasez la ala de dinainte)


Misto poza Moshule, poate mai pui cateva.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde Kreathor » Mie Ian 07, 2004 11:52 pm

Nu stiu moshule ... o sa ma mai interesez. :)
Pana una alta asta e tot ce am gasit:
He is famed for his fast friendship with Legolas the Elf; some stories say that they sailed into the West together - if this is true, then Gimli was the first and only of dwarven-kind to come to the Undying Lands.
Kreathor
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Joi Dec 12, 2002 10:42 pm
Localitate: This planet

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Ian 08, 2004 12:36 am

Aurolace...gasesti poze d'alea cate vrei pe siteul oficial al filmului. Au wallpapere cu toate personajele.

http://www.lordoftherings.net

Kreathor, e clara treaba. L-a luat pe Gimpli pentru prietenia sa cu Legolas.

Citeam siteul propus de Wydarr si pe la datele personajelor, la an apare T.A. ! Imi puteti spune de la ce vine ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Kreathor » Joi Ian 08, 2004 1:29 am

Tolkien a impartit timpul in mai multe ere:

1. The Age of the Valar
2. The Age of the Trees

3. The First Age of the Sun
4. The Second Age of the Sun
5. The Third Age of the Sun

6. The Fourth Age of the Sun aka the Age of Men (incepe dupa plecarea elfilor in Valinor).

Deci moshule, acel TA pe care l-ai vazut vine de la "Third Age".

P.S. - Frodo, Bilbo & Gandalf au plecat in Valinor in 3021 3-rd Age (sfarsitul celei de-a treia ere)
- Sam in 61 4-th Age
- Legolas & Gimli in 120 4-th Age
Kreathor
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Joi Dec 12, 2002 10:42 pm
Localitate: This planet

Mesajde candyman4u » Sâm Ian 10, 2004 1:23 am

imi poti spune te rog care este durata totala a versiunilor extinse la FOTR si TTT !Si unde le-as putea vedea?

Thanks
Avatar utilizator
candyman4u
Junior Member
 
Mesaje: 172
Membru din: Dum Iul 07, 2002 11:00 pm

Mesajde Berilah » Lun Ian 12, 2004 1:17 am

Cred ca sunt mai multe ere inainte de prima era a soarelui pentru ca Morgoth a fost inchis de valari 3 ere si apoi eliberat.

Filmul si mie mi se pare cel mai bun....dar e mult Hollywood in el si asta e enervant.
Berilah
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Dec 18, 2003 1:23 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde memetshot » Lun Ian 12, 2004 9:15 am

COSS+min : mai uite-te odata la ambele filme. lupta e mai misto in ROTK .

Spoiler
din pacate finalul nu a fost cum m-am asteptat. de fapt nu a fost ca-n carte. Din partea de final mi=o placut cand intra cei patru in comitat si nenea ala de grebla se uita la ei ca la niste vagabonzi si la taverna nu-i baga nimeni in zeama si erau mai interesati de dovleac.

Lupta: grandioasa, superba, mai putin modul cum cadeau turnurile. Dar asta se poate trece cu vederea.

Nota 9,5/10 si pentru trilogie ca medie a filmelor undeva peste 9 dar in sine 10...nici nu merita comparatia cu MAtricsu...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Kreathor » Lun Ian 12, 2004 11:04 pm

Initial trimis de candyman4u

imi poti spune te rog care este durata totala a versiunilor extinse la FOTR si TTT !Si unde le-as putea vedea?

Thanks


The Fellowship of the Ring - Unique version of the epic adventure with over 30 minutes of never-before-seen footage incorporated into the film. (approx. 208 minutes)

The Two Towers - A new version of the second installment includes 43 minutes of never-before-seen footage incorporated into the film. (approx. 223 minutes)

Le-a vazut cineva?
Kreathor
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Joi Dec 12, 2002 10:42 pm
Localitate: This planet

Peter Jackson

Mesajde Ovy71 » Lun Ian 12, 2004 11:23 pm

Aiureala ,Peter Jackson ne-a furat niste minute bune din film ,cele cu Saruman ,iar fazele cu trupa de duhuri a cam fost iar aiureala dar, sfarsitul ce ziceti ? Mie mi s-a lasat un gol in mine cand s-a terminat filmul pentru ca nu mai urmeaza si o a 4-a serie...ca si cum ai fi zis"asta a fost tot" . Cine n-a vazut filmul pana acum poate sa-l vada ,nu vreau nimanui sa-i povestesc ce m-a dezamagit . Cert este ca Gollum a fost un porc care si-a gasit "my treasure" ... In rest,toate efectele au fost foarte bune.
Am aici o poza cu Gollum sa-l aveti pe desktop !
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ovy71
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Mar Ian 06, 2004 4:09 pm
Localitate: another planet

Mesajde Delphyna » Joi Ian 15, 2004 7:08 pm

Ce sa zic? Am vazut in sfarsit si eu si The Return of the King da`... poate ma asteptam la altceva sau poate eram sub influenta celor Doua Turnuri care nu mi-a prea placut. Prima parte a fost pe gustul meu cu 10 nepatat dar ultimele doua ueax! le-am urmarit in virtutea inertiei...
Adevarul e ca eu sunt o idee cam mistica si perioada in care am vazut The Felowship of the Ring era una deosebita... si la fel de adevarat e ca pe mine ma dispera zgomotele mari si am innebunit la partea a doua, pe cand asta ultima m-a mai "vindecat" putin...
Pentru edificare o sa ma apuc de citit cartea!
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde cubu » Vin Ian 16, 2004 2:49 am

Bai nene, eu n-am inteles de ce au tras atat de sfarsitul ala? Ca imi ardea buza de o tigare si de trei ori m-am ridicat de pe scaun... Serios, au exagerat din punctul asta de vedere, si nu numai... Dar ii acordam circumstante, e doar un basm...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Da da...

Mesajde Aurolacul » Vin Ian 16, 2004 1:20 pm

Shi mie mi s-a parut cam extins sfarsitu. Ma durea curu de stat pe scaun shi abea asteptam sa ies afara.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde vali » Vin Feb 06, 2004 7:54 am

caut si eu un articol ceva cu ce s-a pus in plus la extended edition la LOTR 1 si 2
multumesc
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Feb 06, 2004 2:08 pm

iar eu caut variantele extended. dix x + subtitrare in romana.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde aspyrin » Vin Feb 06, 2004 4:07 pm

mi-e imi pare rau ca Saruman a fost exclus de tot din partea a III-a. si nu ma refer la scena din turn, de la inceput, ci la ce se intampla dupa ce Sauron e distrus...
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde b0nechina » Vin Feb 06, 2004 5:07 pm

Mi-e i-mi pare ca in extended edition o s-a apara si Saruman. Adica pe dividi. S-au poate chiar pe net.

Moshule, incearca sharereactor.com, vezi ca se gasesc DVD rip-uri pentru amandoua.

Vali, n-am gasit decat pentru TTT un review la ext. edition: http://www.thedigitalbits.com/reviews3/lotrtwotowers4disca.html
Din pacate n-am timp acum sa caut mai multe, dar am sa revin. Poate gasesc timp sa comentez si RotK, ca am ramas datoare...

PS Aurolace, du-te si baga niste exercitii la sala, da' program intens, nu asa, e inadmisibil sa te doara curu' de la atata lucru.
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde Ilinca_ » Vin Feb 06, 2004 7:00 pm

eu am mers sa-l vad sambata trecuta. abia atunci a ajuns si prin minunata mangalie. am reusit sa convig niste oameni sa vina cu mine desi nu vazusera primele parti/nu citisera cartea. din toata sala numai eu cu inca unu eram atenti la film. restu erau dobitosi care au preferat sa de 40000 si sa ne frece pe noi la cap 3 ore in loc sa stea afara si sa fumeze pana le ies ochii. pe astia nu pot sa-i inteleg...daca nu-i intereseaza sa stea dracu acasa.
spoiler:)
mie mi-a placut si partea asta, desi in carte e mmmmmmmmmmuullltt mai fain. finalu nu e lung, nici macar nu e tot. in carte mai e o bucata care mie mi se parea ff importanta. puteau sa se agite mai putin cu arwen si sa lase finalu cu saruman. apoi atunci cand faramir e pe cale sa ia foc era mai fain in carte. era un gardian care facea si el niste lucruri:)..trebuiau sa-l lase si pe el in film.
cand se duc toti ca sa-l ajute pe frodo sa scape de inel (sa distraga ochiu din directia lui) mai era o chestie... orcii le aratau hainele lu frodo ca sa-i faca sa creada ca a murit. io o puneam si pe asta:P
cel mai mult mi-a placut momentu in care apare armata mortilor. that rulz

in total a fost fain, mai mult mi-a placut TTT, da oricum a meritat 3 ore de degerat. mi-a luat alte 2 ore sa ma dezghet acasa (asta ca sa vedeti conditiile aprige din cinematograful/bar/discoteca al orasului meu)
have fun, drink milk!
Avatar utilizator
Ilinca_
Junior Member
 
Mesaje: 195
Membru din: Lun Aug 19, 2002 11:00 pm

Mesajde Kreathor » Vin Feb 06, 2004 7:21 pm

Oribilul Mosh scrie:iar eu caut variantele extended. dix x + subtitrare in romana.


Mosule eu am varianta extinsa (2CD-uri) de la TTT si un prieten din Bucuresti mi-a facut rost de FOTR (4CD-uri). Ambele sunt fara subtitrare.
Kreathor
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Joi Dec 12, 2002 10:42 pm
Localitate: This planet

Mesajde vali » Vin Feb 06, 2004 7:53 pm

eu am variantele extinse si la 1 si la 2
3 si respectiv 4 cd-uri
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Kreathor » Vin Feb 06, 2004 8:19 pm

vali, ai si subtitrari la ele?
Kreathor
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Joi Dec 12, 2002 10:42 pm
Localitate: This planet

Mesajde vali » Vin Feb 06, 2004 8:32 pm

some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Kreathor » Sâm Feb 07, 2004 12:28 am

10x vali ... le-am luat
Kreathor
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Joi Dec 12, 2002 10:42 pm
Localitate: This planet

Mesajde blushenka » Sâm Feb 28, 2004 10:53 am

Ilinca_ scrie:cand se duc toti ca sa-l ajute pe frodo sa scape de inel (sa distraga ochiu din directia lui) mai era o chestie... orcii le aratau hainele lu frodo ca sa-i faca sa creada ca a murit. io o puneam si pe asta:P

Faza asta o sa fie pe Extended Edition, ca de altfel si confruntarea dintre Gandalf si the WItchKing, si scenele din Houses of Healing, si intalnirea dintre Eowyn si Faramir. Pana atunci - rabdare!

vali - am inteles bine ca ai facut rost de 3? Dar calitatea cum e? Eu il am pe 3 cd-uri, dar imaginea e cam proasta, desi e vizionabila, in schimb sunetul e super naspa.
[size=-2]Stop dreaming,
People who say that are blaspheming,
They're doing nine to five and moaning,
They don't want you succeeding when they've blown it.[/size]
Avatar utilizator
blushenka
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Iul 24, 2003 11:00 pm

ai dreptate

Mesajde OBEZU » Vin Mar 12, 2004 8:25 pm

Mihai-MOF scrie:Anul trecut la Scala a rulat partea I si partea a-II in paralel cand a fost premiera.



asa ceva se intampla rar din pacate :A :sal: :gay:
pa
Avatar utilizator
OBEZU
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Kreathor » Mar Mar 23, 2004 5:11 pm

isidur1981 scrie:ai cartile
poti sa mi le dai si mie


Daca te referi la cartile "Lord of the Rings" nu le am. Mi-a dat si mie cartea in engleza cineva din Timisoara dar i-am dat-o inapoi dupa ce am citit-o si acum nu o mai am. In schimb am "Lord of the Rings", "Silmarillion", "The Hobbit" si "Unfinished Tales" in format .doc sau .pdf si pot sa ti le trimit pe email daca esti interesat.
Kreathor
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Joi Dec 12, 2002 10:42 pm
Localitate: This planet

extended

Mesajde old lord » Mie Iun 09, 2004 2:59 pm

stie cineva de aparitia partii a-3-a in varianta extinsa
am vazut ca a aparut varianta full screen[quote]
:hi: :hi: :hi:
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde CrAsh0v3r » Vin Iun 18, 2004 2:32 am

meserie filmu... dar am amortit draq pe scaun
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

amorteala

Mesajde old lord » Dum Iul 04, 2004 3:55 pm

sal
eu nu inteleg cum de amortiti la un asa film
eu l-am vazut de trei ori numai la cinema si de doua ori consecutiv in aceiasi
zi dupa interval de 10 minute ca sa nu mai zic de cate ori lam vazut la la
calculator
pardon de obicei la calculator ma uit la toata triologia 10 ore .primele doua extinse
eu nu am amortit niciodata la filmul asta
atat tot
pa
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori