Teatru

basmul de dupa cortina

Revin

Mesajde andreea159 » Mar Mar 01, 2005 2:26 pm

A propos de ce ziceati voi... exista un forum de teatru : forum.teatrul.ro si e chiar misto. Daca vreti sa cunoasteti parerile mele a propos de piesele respective, le gasiti acolo. Uite un exemplu, despre Alcesta de la Cluj (am dat copy si paste) : Am revenit de la Cluj azi dimineata cu o senzatie minunata. De pe-acum va anunt ca spectacolul este exceptional. Mihai Maniutiu recidiveaza cu o tragedie greaca, ce are un ritm mult mai alert si este mai interesant realizata decat Bacantele de la TNB. Este un spectacol modern, cu o coloana sonora excelenta, ce trece din gama disco-pop-ului pana la incantatii de inspiratie indiana. Cat despre actori, Ramona Dumitran face un rol excelent in Alcesta, iar Marius Bodochi in Herakles estre halucinant, trecand dintr-o stare in alta, o data cu schimbarea ritmului spectacolului cu o viteza si o exactitate fantastica. Inca o data a demonstrat acest actor minunat ca face roluri demne de UNITER, la care eu l-as vedea un candidat sigur.
Sala era plina, spectacolul era vandut deja de doua saptamani si, avand in vedere ca se joaca in regim studio, e foarte greu sa gasesti loc. Cred ca vreo 20 de persoane au ramas pe-afara desi au facut tot posibilul sa vada.
Din pacate, dupa cum zicea si un protagonist al spectacolului, asemenea spectacole nu se monteaza in Bucuresti. Vestea buna e ca se pare ca-l vor aduce si aici la inceputul anului viitor. Cam atat...
Cat despre restul, ar fi frumos sa reusesti sa reunesti oameni cu aceeasi dragoste. De ce nu? Dar trebuie multa vointa si chiar si mai multa putinta.
As vrea sa revad Amantii insangerati... norocul e ca se reia in curand la TNB. E un spectacol superb, despre 2 cupluri de indragostiti in Japonia. Din distributie mentionez: Marius Bodochi si George Ivascu, iar regia e minunata: Alexandru Tocilescu.
andreea159
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 28, 2005 6:15 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Wild Rose » Joi Mar 17, 2005 12:26 am

A douasprezecea noapte
Teatrul de comedie
Cu: Stefan Banica Jr, Tudor Chirila(genial si de data aceasta), Emilia Popescu, Dorina Chiriac (dementiala!), s.a.m.d.
Actori foarte buni, muzica: Nicu Alifantis, dureaza aproximativ 3 h dar nu apuci sa te plictisesti, cam greu cu biletele...
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde Amaterasu » Joi Mar 17, 2005 12:46 am

Intr-adevar, piesa a fost foarte interesanta. Alerta, plina de energie.
Am savurat jocurile de cuvinte si ironia fina a unor scene...

Atat Stefan Banica jr., cat si Tudor Chirila au mostenit dragostea pt scena de la parintii lor. Tudor Chirila mi se pare ca promite mai mult, insa.

p.s: evitati locurile la loja sau in randul 1. Noi am stat la loja, de unde nu am reusit chiar sa vedem figurile actorilor, ci mai degraba cheliile..., iar in randul 1. pritenii nostri au fost umpluti de pene si scuipati de catre Bogdan Teodoreanu (parca asa il cheama) care imprastia un pic din saliva lui in sala de fiecare data cand se apropia de marginea scenei...
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde gabuba » Joi Mar 17, 2005 11:57 pm

sa povestesc putin despre ce am vazut eu luna asta...
(se pare ca postu' in care vorbeam despre 'genocid sau ficatul meu e fara rost', cu coca bloose, de la odeon, a fost eras in disparitia posturilor in masa din noiembrie)

La odeon - "De ce fierbe copilul in mamaliga?" - cu Adrian Trandafir, Ada Milea si atat am retinut. Dupa cartea cu acelasi nume, publicul intra in sala cand spectacolul este deja inceput, ca asa-i regia. E just ca te cam tin aia-n hol sa schimb microbi cu ceilalti spectatori, da e interesant.
Povestea unor circari care-si persecuta copiii; o metafora care termina trist. Adriana Trandafir poate fi numita ACTRITA. Mi-a placut maxim.
Dsoara Ada Milea face si dansa un rol, p'acolo pe undeva, insa sincer sa fiu nici nu mi-o imaginam jucand altfel. Pe situatie si personaj a fost ok, insa parca-mi doresc sa-mi demonstreze ca poa' sa schimbe si registrul. Nush. Sunt subiectiv.
Fetita care are rolul principal, le cam ia macaroana tuturor. Timbrul ei vocal te poate scoate din minti sau induiosa, dupa caz. Din pacate nu i-am retinut numele. Muzica e interesanta.
Piesa sufera cred eu din cauza lungimii si prin faptul ca se repeta uneori niste chestii inutil. Daca ar fi mai inchegata ar fi excelent. In rest mi-o placut.

Dupa care am fost la "Ultima ora", la TNB (sala mare) , cu Blontz, Albulescu, Moraru, Dinica, (delia?) Ilica etc. Piesa probabil ca o stiti cu totii, o intriga de tipul celei din o scrisoare pierduta anima spiritele; moraru e criminal, dinica si albulescu la inaltime. blontz se agita mult, insa mie nu-mi transmite cine stie ce.
duduia aia secretara lui bucshan (albulescu) desi joaca putin, face figura frumoasa.
per ansamblu , evident, merita. aplauze.

Ieri seara am fost in club a , la un experiment teatral cu niste studenti la actorie de la particulara, anul patru. Dramatizare dupa cehov, ursul si nu am mai retinut ce.
Masacru ce a fost acolo. Atata batjocora pentru arta pe care au studiat-o patru ani, eu n-am vazut de multa vreme. Mai bine interpretau cop'chii aia de la abracadabra, in pnm.
Mi s-a facut greatza si am plecat de acolo, gandindu-ma sa ii iert, doar jucau intr-o ( in definitiv si la urma urmei) carciuma...nu intr-o sala de teatru.

Am fugit de la mizeria asta direct la TNB la sala liviu rebreanu, la egoistul. Cu beligan, dinica, ileana stana ionescu si alti grei.
Apare si un pusti care nu stii ce-i fata au baiat, nu stii de-i student o cop'chil. Da e cop'chil si joaca chiar interesant.
Piesa e lectie de actorie, nu alta. As plati si un milion sa vad asa ceva. Aproape ca ne dadusera lacrimile cand actorii au fost chemati pe scena a cine mai stie cata oara de aplauzele publicului...

Asta-seara, prin niste circumstante dubioase, am ajuns singur la TNB, asteptand colegii. Colegi care m-au avertizat ca intarzie. Bani de belet nexam, primit printr-un semn ceresc o invitatie de la o duduie la fel de singura ca si mine. Avut loc central, numa' bine. La Tache , Ianke si Cadir. O piesa care e probabil multora familiara, am ajuns sa o vad la insistentele mamei.
Cu multi actori grei... acelasi beligan, dinica, moraru+ mihai calin, valentin uritescu si doo dudui al caror nume, spre rusinea mea, le-am pierdut pe undeva prin memorie.
Eh, jocul actorilor zau ca nu-s in masura sa-l comentez. Vazut, placut, aplaudat.

- scuzatz repetarea obsesiva a 'duduii'
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde nbm » Vin Mar 18, 2005 11:27 am

gabi, fusei la trei dintre spectacolele mentionate de tine, mai precis la cele de la TNB. daca in privinta "Ultimei ore" si a lui "Tache, Ianke si Cadir" sunt oarecum de acord cu tine, chiar nu cred ca Egoistul e o "lectie de actorie"
poate am prins eu actorii intr-o seara mai proasta, dar unii dintre ei mi s-au parut realmente jenibili (c.nocti). iar beligan - jos palaria pt virsta, experientza si modul in care si le poarta - dar a facut un joc corect si atit, in nici un caz exceptional (intr-adevar este exceptional ca mai poate la virsta lui, dar asta e alta discutie)

Aproape ca ne dadusera lacrimile cand actorii au fost chemati pe scena a cine mai stie cata oara de aplauzele publicului...

si apropos de asta, sunt exasperat de falsitatea acestor manifestari. cred ca am fost la doar doo-trei spectacole in care aplauzele si felicitarile au fost sincere - unul dintre astea fiind un concert al lui bregovic. uneori am impresia ca actorii au citiva spioni in sala care continua sa aplaude, iar toti ceilalti continua din complezenta
aproape ca mi-e dor sa vad o piesa proasta, cu fluieraturi si huiduieli si cu publicul care sa plece la jumatatea spectacolului :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde stefan » Vin Mar 18, 2005 2:37 pm

La partea cu falsitatea aplauzelor sunt de acord. Cateodata te intrebi cine e proasta care a jucat personajul x si taman ce afli si raspunsul, cand auzi o baba isterica din sala tzipand din gura de sarpe: "Xuleascaaaa! Xuleascaaaa!". Mai e si un fel de snobism, toti afonii se simt obligati sa aplaude ca tampitii fiecare scena, ca altfel vezi-doamne ie insensibili.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gabuba » Dum Mar 20, 2005 11:25 am

nu stiu, in cazul asta nu pot fi de acord cu voi.
sunt mii de spectacole proaste la care plec inainte de final, pentru ca nu isi merita aplauzele mele. le-am vazut si le-am uitat.
insa atunci cand aplaud, aplaud sincer. recunosc niste merite si parol daca-mi mai pasa mie ca aia din fata, spatele sau lateralul meu aplauda ca sa nu faca nota discordanta.

aici mai intervine ceva... eu nu l-am prins pe nenea beligan decat asa. adica batran.
am inteles ca in tinerete avea o energie debordanta, insa nu pot sa nu remarc multele calitati pe care i le remarc in fiecare spectacol.
despre egoistul... unii dintre ei ti s-au parut de-a dreptul jenibili. mai exact care?
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde nbm » Dum Mar 20, 2005 3:04 pm

gabuba scrie:despre egoistul... unii dintre ei ti s-au parut de-a dreptul jenibili. mai exact care?

ma pui la grea incercare. tre sa-mi scotocesc memoria-mi slaba :D
in principiu, nu mi-a placut cam nici una dintre actrite, mai putin cea care juca rolul menajerei. mi s-a parut absolut penibil tipul care juca rolul fiului lui marelui dramaturg (beligan), al carui nume imi scapa.
aici e posibil sa fiu putzin subiectiv pt ca am o aversiune viscerala fatza de acest actor, inca de cind prezenta nush ce emisiune la televiziune
si nici mishu fotino nu mi s-a parut a juca precum in anii trecutzi, cind l-am prins in niste spectacole superbe

gabuba scrie:aici mai intervine ceva... eu nu l-am prins pe nenea beligan decat asa. adica batran.
am inteles ca in tinerete avea o energie debordanta, insa nu pot sa nu remarc multele calitati pe care i le remarc in fiecare spectacol.

nici eu nu l-am prins prea tinar. decit in citeva inregistrari f vechi date pe la tvr. memorabil mi s-a parut in rolul lui rica venturiano din "O noapte furtunoasa". faceti si voi un calcul cam de cind era aceasta inregistrare :D
eu n-am zis ca e un actor prost. este un actor stralucitor, dar nu mai poate avea aceeashi energie ca in tineretze, asta e clar
eu voiam doar sa spun ca shi-a facut treaba cu brio, ceea ce - la virsta lui - este mai mult decit de admirat, dar nu a fost chiar exceptional, cum reieshea din postul tau, gabi
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde gabuba » Dum Mar 20, 2005 11:30 pm

mie duduile din spectacolul ala mi-au placut. deja intram intr-o zona de gust, cred.
de ai dreptate si eu n-am, imi pare rau, dar mie tot mi-a placut.
exceptional tot a fost pentru mine, cel ce n-a asistat si la altceva exceptand crima culturala din anii pe care ii traim.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde nbm » Dum Mar 20, 2005 11:39 pm

iti repet: nu am zis ca e un spectacol rau per total. si da, e chestie de gust ;-)
doar ca nu sunt de acord cu afirmatia ta "e o lectie de actorie" - mi s-a parut o exagerare...
at the end of the day, cum ar zice francezu' :D, si mie mi-a placut destul de mult (ca femeile nu au cine stie ce contributie in piesa).
oricum e un spectacol care nu trebuie ratat daca aveti ocazia sa-l prindeti, macar pt ideea autorului, care mie mi s-a parut geniala
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde stefan » Lun Mar 21, 2005 1:29 am

Ohoo, nbm, vorbesti de filmul "O noapte furtunoasa" facut prin '43-'44? Ca acolo il juca Beligan pe Rica Venturiano, si sa tot fi avut vreo 20 de ani. Eheei, ce vremuri...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde andreea159 » Lun Mar 28, 2005 3:36 pm

Daca vreti sas vedeti aplauze pe bune meregeti la Regina mama, la TNB...
andreea159
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 28, 2005 6:15 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gabuba » Sâm Apr 02, 2005 11:03 am

eu de regula ma duc la o piesa din diverse alte motive, nu pentru aplauze, care-s mai curand o consecinta a ceea ce s-a petrecut pe scena; asadar ti-as fi recunoscator daca ai da si alte motive pentru care sa merem la regina mama (cu olga tudorache?)..
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde angus » Mie Apr 06, 2005 1:44 pm

Bigudiuri este o piesa romaneasca, de Cornel Mimi Branescu, pe care cu multa bucurie am vazut-o la Nottara.
Fiica (Anca Sigartau), mama (Catrinel Dumitrescu) si bunica (Luminita Gheorghiu, intr-o interpretare perfecta) traiesc aceeasi viata saracacioasa, trista si fara perspective. Uluitor este cum aceste 3 personaje au viziuni complet diferite asupra realitatii. Fiica este putin retardata, vesnic indragostita de baiatul care face reclama la magazinul din colt, ale carui reactii cu totul neasteptate starnesc hohote de ras. Nu are nevoie ca dragostea sa-i fie impartasita, ea este fericita numai cu gandurile ei. Mama, trista si fara nici o speranta in viitor dupa moartea unui sot care a dezamagit-o, exista tern fara a se bucura de viata. Bunica e in schimb plina de energie, cu un simt al umorului dezvoltat si cu puterea de a gasi in orice situatie disperata un aspect pozitiv. O piesa cu mesaj, pe care as revedea-o cu placere si pe care vi-o recomand.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde gabuba » Mie Apr 13, 2005 9:59 pm

am vazut azi "Sase personaje in cautarea unui autor".
Lectie de actorie la propriu. Nu pentru actori, ci pentru continutul piesei. M-a pus pe ganduri in multe privinte, in conceperea unor personaje, etc.
Ridica probleme interesante, Liviu Ciulei e remarcat.
Merita.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Mar Mai 03, 2005 9:33 am

Ce se intampla? Nu merge lumea la teatru? Subiectu' de filme e plin, iar aici se posteaza de doua ori pe luna (culmea, de catre aceleasi persoane).

Deci, ca sa nu las tredu' sa moara, il resuscitez prin doua pareri despre:
Scaunele - cu Oana Pelea si Razvan Vasilescu. Foarte fain. M-am relaxat.
O ironie dragutza la adresa mai multor atitudini, un substrat tragic. Teatrul Bulandra (la sala Toma Caragiu) se respecta.

De veghe in lanul de secara
- cu niste anonimi ratati - a fost lecturare de piesa, insa 'ca o piesa jucata' zisera alea de la intrare. Jalnic. Totul a fost neasumat, habar n-aveau ce jucau aia acolo. Holden era un homosexual ingust in umeri, cu blugi inghesuiti in cizmulite si tricou supra-elastic, despre restul personajelor nu mai vreau sa vorbesc pentru ca ma ia cu gretzuri. Jenant. Masacru.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Vin Mai 06, 2005 9:51 am

mda.
deci, continuam.
am cautat in circa 9 pagini postul ala pe care il retinusem eu ca apartinand lu' nene angus,insa nu l-am mai gasit.
am vazut la odeon alchimistul.
tineam minte ca ea avea cuvinte de lauda la adresa spectacolului.
deci. deci!
exceptand stilul 'publicul pe scena' pe care il urasc din tot sufletul, pentru ca este cumplit de obositor, piesa aceasta sufera din start prin esenta sa. adica mie unu' nu mi-a placut.
pentru prima data incep sa inteleg mecanismul de gandire tip miraculos: dom'le, o filozofie de viata de trei parale, pe care o poate bori orice pokemon care si-a descoperit un nou talent.
piesa dureaza prea mult, e incarcata de metafore inutile, bolnavicioase, actoru' principal, cel putin in seara cand am vazut eu piesa, 'nu o duce in spate'... ca sa zic asa.
Efectele sonore, vocile inregistrate...muzica... mi s-au parut de-a dreptul penbile.
M-am simtit eu penibil in locul actorilor.
Bine, poate exagerez, cert e ca m-a plictisit intr-un mare fel.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Mie Iun 22, 2005 12:08 am

(a mai trecut o luna)
am fost la noiembrie la tnb.
cu olga tudorache.
o poveste de o ora si 10 minute, telenovelistica, tragica, incarcata de durere, insa interpretata superb.
pacat de povestea atat de previzibila. de la a doua replica am stiu deznodamantul.
muzica e de asemenea superba. comme d'habitude...

n-am retinut din piesa interpretul... unul cu S... nu e Claude Franí§ois, ca el are o varianta nashpa a piesei. cine are idee cine mai canta piesa asta, dar asa, mai frumos, sa-mi spuna si mie. multumesc.

tot la tnb am vazut Visul unei nopti de vara - o punere in scena amuzanta, recenta, cu actori faini in marea lor majoritate. sunt cateva actrite tinerele pe acolo care shchiopata, dar merge.
actorii au relatii faine cu publicul.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde tequila » Mar Iul 19, 2005 5:13 pm

am fost de cateva ori la chirita of barzoieni...
bestiala piesa...joaca chirila cam bine asa.
vara asta am sa beau toata marea si am sa-i pun sarea langa un shot de tequila;)
tequila
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Apr 25, 2004 7:41 am
Localitate: vama veche

Mesajde gabuba » Sâm Oct 22, 2005 8:24 pm

a inceput stagiunea oameni buni, mergeti la teatru!
spicuim:
Ludwig, Nicolo si Jo. - la TNB - martea, sala liviu rebreanu - m-am si-anume excrementat pe mine de ras. o piesa simpla, o ironie dragutza la adresa mai multor chestii, cu momente de entartein, cum se zice acu', cu publicul. radu gheorghe e fenomenal. tipa cam slabutza, alalalt ca nush cum il cheama, merge.
oricum, relaxant.

Casatoria - Bulandra, sala Izvor - cu mariana mihutz si andreea bibiri + alti mari. o productie intr-adevar deosebita dupa piesa lui Gogol.

Cymbeline - Odeon - o punere in scena a piesei lu shakespear din care pana la prima pauza, deci cam o ora jumatate, n-am inteles nici macar care-i intriga, pentru ce vin domnii aia pe scena acolo.
asta e, daca n-am venit cu lectura de acasa. oricum, m-am simtit ca la o recitare de poezie. n-am inteles nimic.
mi-a parut rau de antoaneta zaharia.
ah, florin zamfirescu ce cauta in chestia asta?

maine merg si eu sa vad acest fenomen numit chicago, despre care am auzit numa' lucruri rele, dar deh, nu pot arunca cu pietre pana nu ma conving.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde o_tzestoasa » Lun Oct 24, 2005 10:03 am

ieri seara am fost la "Logodnicele aterizeaza la Paris" (la Teatru National din Cluj)...cu si in regia lui Florin Piersic. super comedia, de apreciat ca au fost oar 6 actori dar au facut show de zile mari (A jucat si Melania Ursu) si mai ales plin de improvizatie.. (Piersic a bagat un "ciocoflenederule", care sigur nu era in scnariu :) )..rcomand piesa forumistilor clujeni
am carapacea mea, sunt pionier...
"probabil poza ta, din rama ti-ar sopti...stii? nu esti ce-mi doream sa fii" Ion
o_tzestoasa
Junior Member
 
Mesaje: 779
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 am
Localitate: nicaieri

Mesajde Love2Fly » Dum Noi 06, 2005 1:04 am

Am ajuns si eu in cele din urma la "Portretul lui Dorian Gray" la Odeon.
Sala arhiplina (chiar si ultimele randuri fiind ocupate in proportie de 100%)

Piesa este foarte grea iar daca nu ai citit cartea e imposibil sa o intelegi.
Dorian Gray nu vorbeste deloc ci doar "se manifesta". Poate si pt. ca RAZVAN MAZILU (cel care il joaca pe Dorian) e dansator si coregraf in primul rand.
Astfel, in piesa sunt strecurate pasaje intregi de balet si opera si f. f. putzin dialog. Cum spunea cineva, "sufletul lui Dorian Gray nu se reveleaza prin cuvant ci prin dans".
Subiectul e de prisos sa-l aduc in actualitate atat timp cat exista internetul.

Per ansamblu, am stat destul de "infipt" in scaun timp de 3 ore ceea ce inseamna ca nu m-a plictisit piesa, de unde rezulta mai departe ca va recomand sa va duceti si sa vedeti arta in adevarata putere a cuvantului in piesa de la Odeon. :)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde gabuba » Sâm Noi 12, 2005 11:37 pm

Patimile Sf. Thmoas D...(nu mai stiu cum, scuzatz incultura si ignoranta) - La TNB - Piesa oripilanta, dezgustatoare, macabra. Un Bodochi in rolul Sfantului care isi ingroasa vocea inutil, facand exces de aceasta, piesa este presarata cu momente artistice deosebite cu tenta umoristica de mahala, in care unii isi arata curu' si canta ingrozitor, de era sa faca maestru Cojar atac de cord in sala.
in schimb are si treaba asta o parte buna, anume ca a fost o scenografie interesanta, multi copii care ar putea impresiona pensionarele si o scena de sex pentru baieti. duduia are sani deosebiti :D
da' oricum, dureaza prea putin, nici material de stiti voi ce nu e. deci NU.

Electra - de la teatrul din Cluj (?) parca, in candru festivalului de teatru ce se desfasoara zilele astea. La Odeon. Un spectacol concentrat pe regie, relatiile dintre personaje fiind ignorate, drept pentru care un spectacol imbracat frumos cu muzica si tot ce trebe, dar sec. La mine nu a ajuns mare lucru.

Inima de caine - O punere in scena reusita a nuvelei lui Bulgakov. Un spectacol cu un mare DA. Un Rebenciuc deosebit, ca de atatea alte dati si multi alti actori cu aparitii convingatoare (dintre care nu-mi apare in minte decat numele Florinei Cercel, deh orele tarzii). Singura retinere o am fata de Marius Manole care sufera de aceeasi boala ca si Bodochi, alaturi de care, paradoxal, joaca in 'visul unei nopti de vara': FACATURA.
Nu-mi place Marius Manole, ceva nu e firesc in jocul actorului asta.

De pretore
- Bulandra (sala izvor) - Luminita Gheorghiu (!), Clara Voda (!), Malaiele (!) ; o piesa care nu e rea deloc. Amuzanta, usurica, nu pleci d-acolo cu talcul vietii tarandu-l dupa tine, desi sunt presarate si momente filozofice pe mai tot parcursul, insa e o punere in scena facila.
am auzit si pareri contra, insa am plecat de acolo cu gandul de foarte misto.
pe mine m-a convins.
si dureaza si putin!
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

"Niciodata inapoi intr-un teatru de stat"

Mesajde nocturna » Joi Noi 17, 2005 12:19 am

la teatrul Act, Creatorul de teatru de Thomas Bernhard, in regia lui Dabija, cu Marcel Iures (tata lu' teatru' Act) in rol principal. piesa este eminamente exceptzionala. Iures ishi joaca propriul rol, halucinant shi tragic, totul SERIOS shi tratat cu mult, foarte mult umor de calitate. raman la parerea ca pe marile ecrane, Iures n-are nici sfert din fortza shi carisma pe care le are in teatru. a mai imbatranit, ie drept, da' nu conteaza.

"Nu cred ca exista un moment mai propice in arta romaneasca pentru a vorbi despre ACTOR shi nu cred ca exista un actor mai potrivit pentru a vorbi despre NIMIC decat cel mai AJUNS actor roman al momentului." (Dabija)

---
ca sa nu se mai vaite gabitzu ca ce stingher se simte iel, iubitoru' de arta, pe treadu' de teatru. :D

shi apropou de noiembrie (mi-a placut shi mie olga tudorache) ala cred ca se numea sardu, sau cam asha ceva.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde gabuba » Lun Noi 28, 2005 12:10 am

enbieme, cand ne disputam noi pe tema egoistul, m-am convins abia acum cateva saptamani ca vorbeam in punga. revazand piesa pe care eu o credeam a fi 'egoistul', mi-amd at seama ceea ce-mi placuse la momentul respectiv foarte mult era de fapt 'cotletele' si nu egoistul.
da sa va zic cum a fost. am plecat din club a, de la un excrement teatral la tnb, unde piesa incepuse, intram frumos...il vedem pe beligan. in camasa alba. la intrare e afis mare cu el in camasa alba. zic, da, deci egoistul.
dar zilele trecute am revazut piesa si le ziceam alora cu care eram 'e egoistu, bre' si ei o tineau una si buna ca nu-i.
deci nu stiu de egoist, enbieme, poti sa ai si dreptate. "cotletele" ruleaza.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Vin Dec 30, 2005 12:18 pm

n-am intrat aciulea acu' la final de an decat ca sa va spun sa vedeti de aveti drum pe la bulandra (sala izvor) neaparat "UNCHIUL VANEA".
se joaca de mult, intr-un final am apucat sa o vad si eu. este, poate, si sper sa nu spun vorbe mari, unul dintre cele mai bune spectacole din ultimii ani.
o regie exceptionala, o scenografie asemenea, actori numai unu' si unu', iar daca in rolu' soniei o prindeti pe ancuta sigartau si nu pe bibiri, rezultatu' va fi ...tot asa, exceptional adica.

aseara am mai vazut tot la bulandra, dar la sala toma caragiu, 'mascariciul'. un spectacol de si cu nenea malaiele + inca unu', pe care nu l-am retinut.
foarte fain. extrem de relaxant, jovial, trist, carismatic. nu ca unchiu vanea, insa misto oricum.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Sâm Ian 21, 2006 12:08 pm

pe data de 15 ianuarie de ziua lui eminescu o grup de tineri de liceu si studenti mai mult sau mai putin talentati coordonati de domnul Catalin Naum au pus in scena un spectacol bazat pe texte din poetul nostru national.
momente mai bune, momente mai putin bune, un spectacol cu o scenografie rudimentara deosebita. cu siguranta insa cel mai bun spectacol pe care l-am vazut la teatrul studentesc podul de la casa de cultura.
spectacolul se numeste "mi-e dor de dorul care m-a durut".
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Lun Mar 06, 2006 11:21 pm

recomand tuturor celor care n-au vazut inca si traiesc cu senzatia ca teatrul romanesc s-a tot dus si mai revine doar de doua ori pe an o piesa exceptioana la un TEATRU FOARTE MIC, sh-anume "Ma tot duc" cu Oana Pellea si Mihai Gruia Sandu. Sunt extraordinari amandoi, iar singurul obiect de recuzita e un nas rosu. Spectacolul se joaca de vreo zece ani si are un succes fantastic in strainatate de unde a primit si primeste numai cronici f bune. Caci are si de ce. E de suflet.

nu va duceti la a patra sora, de la TNB.

duceti-va la "Asteptand la Arlechin" la sala Liviu Rebreanu, TNB, care prezinta batranetile unor mari actrite asteptand sa-si dea duhu. Spectacolul aduna mari personalitati de la Ioana Bulca, Tamara Buciucianu, Raluca Zamfirescu si altele ce reusesc adevarate regaluri actoricesti. Raluca Zamfirescu o actrita pe care n-o stiam este o bombonica de bunicuta, care are un personaj de actrita ajunsa amnezica, ce confunda realitatile, amintirile i se invalmasesc si sfarseste trist la plecare avand un monolog care te seaca. Este fata dramaturgului G.M. Zamfirescu (maidanul cu dragoste si nu mai stiu ce a scris el).
Ioana Bulca releva adevarata calitati de tragiciana oferind masura rolului ei. Tamara Buciucianu e o bombonica.

O zi din viata lui Nicolae Ceausescu
- la Teatru Mic- un spectacol foarte amuzant, in rolurile principale florin calinescu si coca bloos. merita vazut pt text, scenografie si pt coca, ce-i o actrita senzationala. Cam singura care-si ia treaba-n serios. In rest, e cam de chestiunea zilei si pe alocuri calinescu o cam lungeste cu a lui caterinca, insa e relaxant, revigorant.

Cafeneaua, Mascariciul
- ambele la Bulandra... le-am pus in aceeasi galeata ptr ca ambele-s cu malaiele. Horatiu Malaiele care mi se pare ca joaca orice text, orice personaj la fel, in functie de poanta, nu schimba nimic. Pen'ca prinde. Nu stiu cat, insa pe mine ma plictiseste deja. Oricum, macar minte frumos. Dar minte.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde shiona » Dum Mai 14, 2006 6:27 pm

am mers si eu anul asta la vreo 2 piese:
Imblanzirea scorpiei: f misto piesa cu toate ca a avut niste momente de balet care erau cam aiurea incluse
Buna seara, domnule Wilde[The importance of being Ernest! de Wilde]: cu exceptia catorva momente piesa nu mi s-a parut cine stie ce
plus o multime de piese vazute cu ocazia unor festivale de teatru in lb franceza la care am participat in ultimii 3 ani unele mai misto...altele mai putin misto...
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde gabuba » Vin Mai 26, 2006 11:22 am

Am vazut aseara, in sfarsit, "Sefele" preluat de teatrul ODEON de la ACT. In regia lu' Sorin Militaru, cu Dorina Lazar, Emilia Dobrin si minunata Coca Bloos (i-as cumpara o casa pentru ce face femeia asta in teatru), pe scriitura dragului de Werner Schwab.
Astfel incat va recomand spectacolul.

Dar! Strig si eu aici, poate m-o citi cineva: cine stie de unde pot citi, cumpara, imprumuta, fura, texte dramatice sau nu de austriacul Werner Schwab (traduse in romana), sa-mi spuie de urgenta, ca de cand caut.
Am auzit ca Dan Stoica ar fi tradus niste treburi, da' eu unde dau de acestea?
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Teatru

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron