Teatru

basmul de dupa cortina

castelul

Mesajde angus » Joi Feb 27, 2003 10:16 am

afexe, fu cat p-aci sa te ascult shi sa rup biletele de le avui la castelul, bine ca nu se intampla ahea shi ca am vazut piesa, ca tare mult ce mi-a placut.
montarea mi s-a parut de o ingeniozitate deosebita, viziunea regizorului fascinanta, cel putin unele scene sunt de predat la scoala, la lectia despre ce-i aia regie. ceea ce m-a facut sa ma uit cu atentie in program si sa aflu ce este cu regizorul, de care nu auzisem, unde a fost ascuns pana acum, ca se vedea clar ca nu e debutant. Tino Geirun pe numele dansului, este nascut la Braila in 1950, prin anii '80 i s-au interzis mai multe piese de teatru, pana in '86 cand i s-a interzis activitatea cu totul, moment cand a plecat la Viena, unde regizeaza bine mersi si acum, ba chiar are si o scoala de teatru acolo, plus regie la spectacole in Hamburg. se pare ca mai sunt shi altii care-l apreciaza, chiar daca nu in tara lui, ca doar nu e el primul la capitolul asta.
in cadrul distributiei as remarca-o in mod deosebit pa Luminita Erga, are o interpretare impecabila. costumele sunt iar fascinante, inedite, la fel si elementele de decor, ca sa nu mai vorbesc de miscarea scenica. hangita, Diana Lupescu, reuseste sa fie atat de respingatoare! scena cu primarul, imediat dupa pauza, la inceputul actului doi, este absolut fermecatoare.
neaparat daca va duceti sa va cumparati programul, veti avea o alta surpriza placuta. prezentarea lui grafica, coperta, conceptia lui sunt inedite si in consens cu spectacolul. ma bucur ca am vazut aceasta piesa si cred ca o voi revedea cat de curand.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

"sarbatori fericite" sau leac impotriva stess-ului

Mesajde eyewitness » Sâm Mar 01, 2003 9:29 am

am vizionat aseara la nottara (magheru) comedia "sarbatori fericite". sincer nu m-am dus cu sacu pt roadele pomului laudat ci am simtit nevoia de o comedie ca sa ma mai relaxaze dupa o saptamana mai agitata. surpriza (f placuta) a fost ca timp de doua ore si ceva am ras cu lacrimi , in cascade, uitand de tot si ...toate cele. fara pretentii scenaristice deosebite, piesa se incadreaza in asa zisu gen "comedie de bulevard" . dichiseanu in rol principal (stephane) reuseste sa starneasca hohote de ras pana si celui mai "indaratnic" spectator...tanara crenguta hariton (julie) puncteaza dezinvolt si sigur completand atmosfera cu umor si finete. de remercat un rol secundar al luminitei erga (ingrid) slujnica in casa care chiar daca pe tot parcursul piesei nu stiu daca are 2-3 replici in schimb mimica si jocul de scena e sarea si piperu acestei piese.
doriti sa va relaxati dupa o saptamana mai grea? doriti un leac impotriva stress-ului ? nimic mai simplu vizionati "sarbatori fericite"

ps aphex si angus , cu parerile voastre diametral opuse referitoare la kafka si al lui castel mi-ati starnit interesul si am pus aceasta piesa prima pe lista de vizionari. revin saptamana viitoare...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde KoRn_bitch » Lun Mar 03, 2003 2:11 pm

Am fost duminica la matineu la Nunta lui Krecinsky ... shi pot sa spun ca a fost super .. deci Valentin Uritescu a jucat impecabil shi tzin sa spun ca de Mihai Calin m`am indragostit pe loc :) ... cei doi au fost aplaudati furtunos .. spre deosebire de celelalte persoanaje care nu au avut atata succes ... m`ash mai duce inca o data sa`l vad .. da mai incerc shi altceva ...
A-Ur Attractive B-Ur Beautiful C- Ur Charming D-Ur Delicious E-Ur Exciting F-Ur Funny G-Ur Gorgeous H-Ur Heavenly I-Im J-Just K-Kidding L-Loser!!!! :fuck:
Avatar utilizator
KoRn_bitch
Junior Member
 
Mesaje: 231
Membru din: Lun Dec 02, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Mar 04, 2003 10:16 am

azi 4 martie la orele 21.20 se implinesc 26 de ani de la devastatorul cutremur din 77 cand mai mult de 1700 de romani si-au pierdut viata. un gand pios in memoria lor si a celui care a fost TOMA CARAGIU , "magicianul" scenei romanesti...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

hora iubirilor

Mesajde angus » Mie Mar 05, 2003 11:28 am

timp de doua ore, fara pauza, teatrul Nottara ne prezinta piesa scriitorului austriac contemporan Arthur Schnitzler. poate si unde citisem piesa inainte si elementul surpriza a fost complet exclus, poate si unde nu am gasit bilet chiar in primele randuri, ci simtitor mai in spate, mi s-a parut un pic obositoare repetarea, de fix zece ori, a aceluiasi laitmotiv: o scena de dragoste, de fiecare data oarecum aceeasi intre doua personaje diferite, reuseste foarte bine sa creeze ideea de viata ca un sir de intamplari aleatorii, neprevazute si neplanificate, putin inconstiente. imi doream mai mult de la regia lui Felix Alexa, gandeam ca poate va incerca si va reusi sa rupa monotonia si ciclicitatea piesei, dar nu a fost sa fie. un element care mi-a atras atentia in mod pozitiv a fost un mare pendul ce s-a miscat tot timpul piesei, in fundal, ritmic, placut, incetishor shi aproape hipnotic; dar shi motivul asta a fost supra exploatat, diverse personaje scotand, la diverse momente de timp, ceasuri de buzunare si pendulandu-le (prea) indelung. din distributie (Alexandru Repan, Dana Dogaru, Ada Navrot) mi-au placut intr-adevar Cerasela Iosifescu si Razvan Vasilescu, de-a dreptul enervandu-ma faptul ca desi in programul tiparit figura Ilinca Goia, aceasta nu a jucat, dar nici actrita care a inlocuit-o nu a aparut nominalizata pe undeva, pe un biletel corector, ceva, de cine nu stie cum arata Ilinca Goia e convins ca ea a fost cea care a jucat in piesa.

p.s. maine seara la 19:30 e castelul, aviz amatorilor, daca (aiule) ti-a placut Luminita Erga in "sarbatori fericite" chiar nu vad de ce nu ti-ar place si-n castel.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde eyewitness » Mie Mar 05, 2003 12:02 pm

anguse saptamana asta teapa cu castelu : epuizate. incercai macar doo epuizate si nici de alea nu mai ie in schimb am randu unu si primu din fata pt joia viitoare cand sper sa-mi faca luminita un dush...cald :D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

orientare in noapte

Mesajde angus » Lun Mar 10, 2003 3:42 pm

nici nu-mi vine sa cred ce piesa am vazut la bulandra. pacat ca n-am gasit bilete, iar, la "ispita" lui vaclav havel la natzional, asha ca detei fuga la bulandra, sala izvor, unde avui o surpriza totala, gramada, completa, definitiva si irevocabila, de zisei ca greshii teatru. piesa e scrisa de Kristina Lugn, dupa cum aflam din 7 seri, ca programe la teatru, ioc, deloc, oha shi daca nu ie, nu ie; regia este semnata liana ceterchi, shi daca vedea afex piesa asta cred ca o facea praf shi pulbere, dupa cum fu de aspru cu castelul; distributia este alcatuita din gabriela popescu si mirela gorea, pe aceasta din urma trecand-o, saraca, toate naduselile, ca, deh, stand in randu intaiu si primu al din fata o vedeam bine, de mai mai ca-mi venea sa-i dau un shervetel. decorul consta intr-un cearceaf gaurit atarnat din tavan cu mai multe sforicele, de se tot misca iele in sus shi-n jos din cand in cand, shi, nu in cele din urma va spui ca s-a stat pe scena, locurile din sala ramanand neocupate. n-am intzeles nimic din piesa asta, ba chiar ma astept casa dispara de pe afis instantaneu shi definitiv, cum am patzit io shi cu farmacia, shi sa ramana o amintire incerta shi nebuloasa....
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

vassa jeleznova (mama)

Mesajde angus » Mar Mar 11, 2003 2:22 pm

dupa una rece la bulandra iata ca vine una calda la odeon, unde teatrul toma caragiu din ploiesti ne-a facut o mare si placuta surpriza. prima versiune a piesei lui maxim gorki, din 1910, a fost pusa in scena de alice barb, in scenografia lui stefan caragiu si cu muzica lui alifantis, trei elemente care au excelat fiecare separat si toate impreuna. ajutate si de costumele deosebite (predilectia regizoarei pentru alb si negru se simte si aici), decorul sugestiv, lumini si nu in ultimul rand de interpretarea actorilor, au dus la un spectacol total si unitar, cu totul diferit fata de aceeasi piesa pe care am vazut-o la nationalul bucurestean cum vreo 2-3 ani, cu florina cercel in rolul titular. merita sa te duci special pana la ploiesti pentru a vedea piesa asta, parerea mea!
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

sefele

Mesajde angus » Mie Mar 12, 2003 9:09 am

sefele au fost aseara in premiera la teatrul act, coca bloos, dorina lazar si emilia dobrin, intr-un specatacol regizat de tanarul sorin militaru, dupa un text generos al dramaturgului german werner schwab. si cine a vazut in stagiunea trecuta piesa "genocid, sau ficatul meu e fara rost", de acelasi autor, montata la odeon, shtie la ce ma refer. piesa a fost un succes, indelung aplaudata, bazata aproape exclusiv pe mimica celor trei actrite deosebite, decorul, luminile si costumele in mica sala a teatrului act fiind destul de putin puse in valoare. dupa spectacol a fost lansat catalogul "actul lecturii" de catre domnul marcel iures, care a citit si comentat cateva pasaje laudative la adresa teatrului.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

3 nopti cu madox

Mesajde angus » Joi Mar 13, 2003 9:35 am

iata ca dupa aproape douazeci de ani de cand juca pe scena IATC-ului in "Desteptarea primaverii" si in "Buna seara, domnule Wilde", alaturi de Radu Amzulescu, frangand inimile lutzelor vremii, domnul Razvan Popa revine pe aceeasi scena a Cassandrei in calitate de regizor, montand o piesa a lui Matei Visniec. m-am bucurat sa vad un real potential in cativa dintre tinerii de pe scena, care pe langa stangaciile, destul de putine, ce-i drept, inerente studentilor, au reusit sa realizeze un spectacol unitar, cu un final apoteotic. singura prezenta feminina din piesa, Ioana Calota, joaca deja si la Nottara in "Hora iubirilor".
si un amanunt interesant: am vazut piesa degeaba, aka gratis, moca si fara bani, la insistentele mele de a cumpara totusi un bilet raspunzindu-mi-se ferm si negativ ca n-am de unde. asa o fi obiceiul p-acolo. ceea ce nu m-a impiedicat deloc sa stau in randu unu, de era sa ma calce de cateva ori in picioare duduia Ioana, fugind iute prin fata mea.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

operele complete ale lui WLM SXPR (prescurtate)

Mesajde angus » Vin Mar 14, 2003 10:27 am

conform principiului sanatos shi verificat nici o masa fara peshte, az va voi povesti despre frumoasa piesa din antet, spre a nu cadea shi voi la randu-va in pacatul ce-l comisei involuntar, inconshtient shi fara sa vreau, ocolind multa vreme aceasta piesa de la nottara, neplacandu-mi mie ceva in titlu cum suna.
pai nush cum o fi fost comedia "sarbatori fericite" de cazu aiu pa jos dupe taburet de rasu' lumii, da' ma bag ca "operele complete..." o concureaza serios. asha ca daca avetzi chef sa va radetzi, nu carecumva sa ocolitzi afishul teatrului nottara, shi vetzi avea cu sigurantza o seara vesela alaturi de trupa SRL (Shackespeare Redus la Limita) cu mircica, milu shi bebe, aka Mircea Diaconu, Emil Hossu shi Constantin Cotimanis, intr-un spectacol interactiv, regizat de Petre Bokor, dupa textul a trei autori americani, pa numele lor J.Borgeson, A.Long shi D. Singer. toate cele 37 piese ale marelui Will sunt jucate intr-un spectacol de doo ore, creind ocazia publicului spectator de a pleca acasa direct cult, shi mai multe nu va spui, casa nu va stric surpriza. iata ca incodata se dovedejte negru pa alb ca lucrurile nu sunt deloc ce par a fi.
ca shi cuvant de incheiere citez marea vorba ce-o zise aseara domnul Florian Pittis pa ecranul teveului, ungandu-ma la inima despre promovarea culturii, cum ca teatrul are nevoie de un shut in fund, in timp ce muzica de se difuzeaza in mass media necesita un pumn in gura, ceea ce subscriu shi ma bucur sincer shi dezinteresat.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

george dandin

Mesajde angus » Joi Mar 20, 2003 2:18 pm

tzin sa-i multzumesc pe aceasta cale singurului shi unicului neuron de pe inventarul propriu shi personal, pentru chinurile shi necazurile la care l-am supus aseara, trimitzindu-l in recunoajtere la atelierul natzionalului, unde in cadrul festivalului de teatru de limba franceza s-a intamplat piesa din antet, pomenita in program ca fiind subtitrata in limba romana, ceea ce n-a fost deloc ashea. dar asta a fost raul cel mai mic dintre toate.
mes amis, piesa a inceput cu peste 20 minute intarziere, timp in care ne-am uitat unii la altzii, scaunele fiind montate pe toate cele patru laturi ale salii. dintr-un prost obicei de deformatzie profesionala, numarai oamenii dela dreapta la stanga shi dela stanga spre centru dreapta, eshindu-mi cam la freo trei sferturi public spectator de sex frumos shi slab, cu o media de varsta cert sub treij de primaveri. dupa ajteptarea indelungata, se stinsera brusc toate lampele, shi intr-o beznulica totala, completa shi definitiva incepu un nene sa bata in nejte straichini metalice. dupa ce se plictisi shi iel shi noi, incepura sa intre personajele, fiecare dotat la purtator cu cate un beculetz sau chiar doo, montate in diverse moduri. machiatzi pe intreaga fatza, asha ca la circ, cu costume extravagante shi mishcari la fel, ne tzinura iar in bezna cam la juma' din frumoasa piesa de Moliere, dupe care brusc shi dintr-odata se aprinsera becurile (creca s-a dat drumul la corent).
freo cateva minute nu i-am mai vazut, ca totzi ne acopeream oichii shi ne shterjeam lacramile provocate de diferentza brusca de iluminare, shoptind diverse aprecieri artistice printre dintzi. trecu cu bine shi momentul asta, dupe care iar nejte zeci bune de minute piesa s-a desfashuratera in bezna definitiva, economisindu-se de asta data shi beculetzele dela inceput. cica ashea e arta asta frantzuzeasca. shi uite-ashea, in bezna aceea, s-a intamplat tot felul de onomatopee, behaieli shi fluieraturi, plus replici normale, nu fui prea atenta ca ma tzineam strans de posheta casa n-am freo surpriza. ori unde chiar o fi fost pana de corent...in finalul sfarshitului, iar ne puse reflectoarele in oichi de nici nu puteam sa-i aplaudam, ca ne frecam cu mainele la oichi casa ne revina vederea. shi uite ashea, dintr-o vorba intr-alta, va povestii shi cum fu cu teatrul frantzuzesc, shi anume "compagnie des minuits", 4 tanti shi 4 nenea care m-au facut sa ma bucur maxim despre faptul ca teatrul romanesc este asha cum este shi nu altu fel. orevoar.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Re: george dandin

Mesajde stefan » Vin Mar 21, 2003 10:54 pm

Hm, dupa cum i-am promis lui angus, uite ca ma bag si eu in discutie. Nu pot sa va fac cronici, pentru ca de la o vreme nu mai frecventez regulat salile de teatru, dar o sa incerc o discutie teoretica.

Acu ceva timp (2-3 ani) la emisiunea "Profesiunea mea cultura" a lui Manolescu (acum deh, nu mai e in program) era invitat Alexandru Dabija, regizor de teatru as you probably know it. E, discutia mi s-a parut foarte interesanta, era vorba despre teatrul de azi. Dabija spunea ca teatrul de azi este un teatru vizual, spre deosebire de cel de acu 20-30-40 de ani, care era un teatru vorbit. Remarca m-a pus pe ganduri si m-a ajutat sa inteleg mai bine ce se intampla in teatrul din Romania.

Cand Alexandru Tocilescu a pus in scena "O scrisoare pierduta" la National la sala mare, intr-o versiune "moderna" cu Basic Instinct and all, un prieten dezamagit spunea ca o persoana care nu ar fi stiut textul lui Caragiale inainte de a viziona piesa nu ar fi ramas cu nimic dupa. Pentru ca nu se transmitea nimic din textul original, totul era epatare vizuala: "Basic Instinct", vile, glume tampite, cam asta era substanta.

Ei bine, multi regizori au o viziune asemanatoare despre teatru zilele astea. Am vazut la Odeon o piesa regizata de Beatrice Bleont, "Ivan cel groaznic" de Bulgakov, in care daca ascultai replicile, iti dadeai seama ca textul era chiar funny. Dar in loc sa accentueze comicul de situatie, sa puna in evidenta textul, Bleoanta miza pe niste grimase ale actorilor care sa-i faca sa rada pe spectatorii bucurosi ca primesc ceva digerabil.

Piesa mea preferata din ultimii ani din ce am vazut este "Hamlet" pus in scena de Ciulei, o piesa exclusiv vorbita. Fara strambaturi, fara trenuri care intra pe scena, fara glume obscene. Totul foarte precis, accentul pus pe niste pasaje astfel incat de vroiai sau nu nu puteai sa nu retii bucati din text (mai ales indicatiile date de Hamlet actorilor: sa nu va strambati ca sa faceti prostimea sa rada, cum fac actorii tineri, plus alte ghionturi date regizorilor "moderni", si nu numai). In "22" imediat s-a gasit o cretina de critica dezamagita, cu niste comentarii de o prostie notorie: nu-i placea ca atunci cand aparea fantoma tatalui lui Hamlet pe scena, ea s-ar fi asteptat sa fie o chestie mai spectaculoasa (!!), sa fie tratata mai bombastic. Or, Ciulei facuse o scena minimala, fara artificii. Deh, asta e teatrul vorbit.

Nu vreau sa spun ca teatrul vizual este o tampenie, ci ca e foarte usor de luat intr-un sens frivol: adu tancuri pe scena, trenuri, proiecteaza "Basic Instinct", baga bancuri vulgare, ca sa rada prostimea, cam la asta se reduce el in multe cazuri. Tocmai pentru ca e o provocare mult mai mare sa spui un lucru "vizual" decat prin cuvinte, sunt cautari... Sunt si piese vizuale care mi s-au parut ok, nu-mi vin acum in minte exemple dar o sa ma mai gandesc... Parerile voastre?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Mr Hyde » Sâm Mar 22, 2003 6:52 am

Ceva in genul a ce povesteste stefanp am vazut si eu de mult, la National: o punere in scena moderna a piesei "A douasprezecea noapte"... sigur, pe vremea aceea in prostia mea m-am amuzat teribil, dar totusi, in loc de Shakespeare am avut parte mai mult de circ. In momentul de fata tind sa asociez teatrul vizual ( poate gresit, or exista si contraexemple) cu comercialul.

Si acum, ca tot vorbeam pe thread-ul asta de Ionescu, am vazut de curand pe TVRi o punere in scena a piesei "Regele moare" cu Alexandru Repan in rolul lui Berenger. Ce-ar fi de spus, o interpretare "corecta", dar nu mai mult... Repan, un actor altminteri extraordinar, pe care am avut placerea sa-l cunosc indeaproape, nu pare potrivit pentru rol, nu reuseste sa redea ridicolul regelui, ci doar tragismul situatiei. Raman la parerea ca Malaiele e facut pentru rolul asta, pacat ca nu-i da nimeni ocazia. Si, daca tot vorbim de sperante, pe cand un "Straniu Interludiu" de O'Neil, probabil piesa mea preferata?
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

o scrisoare pierduta

Mesajde angus » Mie Apr 23, 2003 2:36 pm

am mai vazut cateva piese de cand nu v-am mai povestit, dar la nici una n-am simtzit atata bucurie ca la scrisoarea pierduta de la sala mare a natzionalului. caragiale ramane senzatzional, shi montarea regizorului grigore gontza surprinde prin modernism shi prospetzime, dupa ce montarea lui alexandru tocilescu a aceleiasi piese a starnit acum catziva anishori reactzii adverse. mihai calin, claudiu bleont, tania popa, vlad ivanov, andrei duban, serban ionescu, dan puric, gavril patru, reushesc sa intre perfect in pielea personajelor shi sa starneasca hohote de ras la scena deschisa. cetatzeanul turmentat este superb (nici radu gabriel, in montarea de care v-am pomenit mai sus, in memorabila sa intrare in scena pe bicicleta, nu era mai prejos). nu va spun despre cainele dalmatzian. ducetzi-va sa vedetzi. o piesa pe care vi-o recomand cu multa caldura, fiind probabil pe gustul celei mai largi categorii de iubitori ai teatrului.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Mr Hyde » Joi Apr 24, 2003 11:57 pm

Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Mar Apr 29, 2003 12:14 pm

Mr. Hyde, ai sarit cu parul mai iute decat ma ashteptam. din pacate, nu cu pareri personale, ci cu citate din ziare. bune shi astea.
nu trebuie sa te iei dupa niminea, tresa te duci sa vezi piesa shi dupa aia mai vorbim. acum, ca ai citit observatorul, sigur te duci cu un handicap serios la piesa sau nu te mai duci deloc. d-aia nu citesc cronici niciodata inainte de vizionare, altfel nu-tzi mai vine sa te duci la nici o piesa. bine ca nu mi-a cazut in mana observatorul, ca cine shtie ca se intampla. de altfel, observatziile din ziar sunt destul de pertinente. este partea cea goala a paharului, sau dark side of the moon.
te rog mai baga lincuri cand gaseshti prin ziare critici la piese, ma intereseaza mult shi nu am timp destul sa le caut. multzumesc.
spune-mi sincer, ceea ce ai citit in ziar te face sa nu te mai duci la piesa?!
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde eyewitness » Mar Apr 29, 2003 12:22 pm

pe mine sigur...inca o teapa ca la noaptea furtunoasa si ii pun cruce nationalului :)
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Mie Apr 30, 2003 3:19 am

spune-mi sincer, ceea ce ai citit in ziar te face sa nu te mai duci la piesa?!

Sincer oricum nu m-as fi dus.

te rog mai baga lincuri cand gaseshti prin ziare critici la piese, ma intereseaza mult shi nu am timp destul sa le caut.

O sa incerc ... uite o alta cronica despre scrisoarea pierduta, din acelasi numar din Observator: http://www.observatorcultural.ro/arhivaarticol.phtml?xid=8177

Din pacate concluziile sunt asemanatoare.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

sondaj oarecum off-topic pentru Mr. Hyde

Mesajde angus » Mie Apr 30, 2003 2:30 pm

draga Hyde, apreciez sinceritatea ta, ba merg shi mai departe cu curiozitatea mea deplasata shi intreb: tzi s-a intamplat vre-odata sa citeshti o cronica absolut pozitiva, favorabila shi laudativa la o piesa, care sa te faca sa te shi duci la teatru, shi sa fii la fel de incantat ca shi criticul de teatru respectiv? daca da, potzi da shi un exemplu? daca nu, nu.
reformulez mai pe scurt: cate piese ai vazut in stagiunea curenta? cate cronici de teatru ai citit? era vre-una favorabila?
rezumat: crezi ca e mai cashtigat cineva care vede 10 piese de teatru, bune sau mai putzin bune, sau cineva care citeshte cronicile lor? cu tot obiectivismul de care sunt in stare, io nu cred.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Mr Hyde » Joi Mai 08, 2003 3:40 am

tzi s-a intamplat vre-odata sa citeshti o cronica absolut pozitiva, favorabila shi laudativa la o piesa, care sa te faca sa te shi duci la teatru, shi sa fii la fel de incantat ca shi criticul de teatru respectiv? daca da, potzi da shi un exemplu? daca nu, nu.

Am mai spus-o, nu pun mare pret pe cronici, link-ul l-am bagat mai mult din amuzament. Referitor la intrebarea ta raspunsul este da, se intampla, un exemplu ar fi "Unchiul Vanea" ( pe care de altfel l-am mai pomenit)

cate piese ai vazut in stagiunea curenta

din pacate nici una, din motive obiective

cate cronici de teatru ai citit? era vre-una favorabila?

cu siguranta sunt si unele favorabile, acu' nu ma pune sa mi le amintesc

crezi ca e mai cashtigat cineva care vede 10 piese de teatru, bune sau mai putzin bune, sau cineva care citeshte cronicile lor? cu tot obiectivismul de care sunt in stare, io nu cred.

Vezi, acum deja te-ai enervat :) Nu se pune asa problema, e vorba de a alege la ce piesa sa te duci, in sensul asta cronicile pot fi uneori utile

P.S.: Sa nu uit: se pare ca aia cu copilul care fierbe in mamaliga de la Odeon e interesanta
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

de ce fierbe copilul in mamaliga

Mesajde angus » Joi Mai 08, 2003 10:19 am

Hyde, ma bucur ca mi-ai raspuns, ca m-am dezenervat. deshi recunosc ca motivele obiective care te-au impiedicat o stagiune intreaga(!) sa te duci la teatru, cu toate ca se vede ca te intereseaza shi itzi mai pare shi rau, nefiind vorba deci de cronici nefavorabile, ma fac sa-mi inchipui cele mai negre scenarii...asta fu pareta oftopica a mesajului.

acuma partea topica:
vazui piesa cu mamaliga, in regia lui Radu Afrim, caruia i se lua interviu pa treptele teatrului. rog din suflet baga cronica in care ai gasit ca piesa e interesanta. un scenariu modern, o regie moderna, costume de trebuie privite prin ochelari de soare ca sa nu te doara oichii. autoarea piesei s-a inspirat foarte mult din viatza personala, aflam din programul piesei, alaturi de alte detalii interesante pe care nu le desconspir din motive de spoiler alert. doar va spun ca autoarea s-a sinucis la 40 de ani. mi-a placut ada milea, shi ca interpretare shi ca songuri, adriana trandafir, shi interpreta rolului principal, nu-mi vine acum numele. nu mi-a placut inceputul piesei, se auzea shi cam prost, io negasind bilete la premiera decat in randul noo, ceea ce ie foarte in spate dupa criteriile personale, fiind shi umpic cam chioara. dupa ce m-am obishnuit cu dictzia shi tonalitatea in are se vorbeshte pe scena, a fost k.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Mr Hyde » Vin Mai 09, 2003 1:53 am

Despre piesa cu mamaliga n-am gasit nimic prin ziare, recomandarea venea din partea lui taica-miu :) ... din ce ai scris deduc ca n-ai fost prea impresionata
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

ultima ora

Mesajde angus » Lun Mai 19, 2003 10:50 am

una dintre piesele lui mihai sebastian, pe care cei mai multzi dintre noi au avut ocazia sa o vada vreodata la teveu sau macar sa o asculte la radio, alaturi de steaua fara nume sau de jocul de-a vacantza, este pusa in scena la sala mare a teatrului natzional, intr-o distributzie de exceptzie: mircea albulescu, claudiu bleont, gheorghe dinica, ilinca goia, marin moraru. ultima data jucata pe aceeashi scena acum 50 de ani, dupa cum ne spune programul, piesa ramane inca in actualitate shi impresioneaza prin jocul actorilor, care de multe ori primesc aplauze furtunoase la scena deschisa, in special in ultima parte a actului doi.
daca intr-adevar piesa din mesajul de mai sus nu prea m-a impresionat, cu ultima ora nu s-a intamplat asha...
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde eyewitness » Lun Mai 19, 2003 10:53 am

multumim nashico . da pana la urma care este piesa? accidentul cumva?
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Lun Mai 19, 2003 11:00 am

nauz mah ca ultima ora?! sicrie shi-n antet, da tu cu gandu tot la parcul operei, ca va lua mintzile la totzi, bat-o norocu...
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde eyewitness » Lun Mai 19, 2003 11:06 am

LOL nashico io credeam ca stirea matale era de ...ultima ora. scuze e luni dimineata ai intelegere si toleranta...oricum moraru cu dinica in distributie imi aminteste de noaptea de la odeon...totusi stii ce remake as viziona cu o mare si netarmurita placere? "un fluture pe lampa"
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Lun Mai 19, 2003 11:24 am

cu olga tudorache plus sfefan iordache? sau confuzez? baga niscaiva detalii.

o piesa pe care o iubesc (shi ma refer in mod deosebit la interpretare) este "lectzia de engleza", vazuta circa acum freo douaj de ani, cu leopoldina balanutza shi rodica negrea, la teatrul foarte mic. se poate sa mai fi vorbit despre asta pe forum, ca m-a afectat profund. de atunci nu a mai montat-o nici un teatru bucureshtean, de ma intrebam pana cand, mah, pana cand? iata ca intrebarea mea a fost in farshit auzita de doamne doamne (daca am fost cuminte!) shi piesa e montata la cassandra, zisa shi iatc, premiera fiind programata joi la orele 19:00. mi-e umpic teama sa ma duc. umpic mai mult. or avea studentele alea mila de piesa mea de suflet?
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde eyewitness » Lun Mai 19, 2003 11:46 am

nashico ce-mi ceri mataluta e foarte greu
nu-mi amintesc distributia ca evenimentu fu foarte demult, era vorba de emigranti romani la paris. foarte indrazneata piesa la vremea ei motiv pt care fu si scoasa din repertoriu...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

1994

Mesajde baixinho© » Lun Mai 19, 2003 3:47 pm

(anul in care a murit la Paris Eugen Ionescu, dramaturg, poet, critic literar, publicist)

cica ar fi fost vorba de Florin Piersic si Silvia Popovici!
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Teatru

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator