Teatru

basmul de dupa cortina

Mesajde angus » Mie Oct 02, 2002 6:45 pm

cel mai mult si mai mult mi-au placut doo piese la Odeon: "FRatii" si "Cafeneaua". iti povestesc maine, a acum tre sa plec
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde ROBAKITA » Mie Oct 02, 2002 10:21 pm

Initial trimis de angus
Robakita, welcome pe taramul teatrului, din frumoasa si insorita Grecie, tara teatrului antic. Spune-ne si noua daca ai vazut p-acolo vre-un spectacol. Ai avut curiozitatea sa vezi vre-un spectacol la celebrul Epidaur? Am fost acolo, pe la miezul zilei, pe un soare torid, si am admirat, din ultimul rand, celebrul amfiteatru care vibreaza de teatru si de istorie, am verificat si chestia cu moneda pe care o lasi sa cada in mijlocul scenei, zgomotul se aude foarte clar pana in ultimul rand. Intr-adevar, are o acustica formidabila, nu-i poveste. In fata teatrului in aer liber este un parculet in care sunt expuse costume celebre, Antigona, Medeea, Clitemnestra, etc., in niste vitrine mari de sticla. Din pacate nu am putut sta pana seara, cand era spectacol. Sau poate faci un efort si iti mai amintesti ceva vazut in tara. Despre ce stagiune vorbesti, prin ce ani? Piesa despre care vorbesti nu imi suna cunoscut.

Mr. Hyde: n-as spune ca asta este tendinta teatrului. Sigur, unele piese sunt mult mai comerciale decat altele, am vazut si eu cateva, mai ales in cateva teatre din provincie, unde nici nu cunosc actorii foarte bine, dar e normal sa fie asa. Eu zic ca nu e cazul sa ai nici o frica, astfel de piese cad singure, cand publicul nu se mai duce sa le vada. Nici o grija, teatrul are locul lui si chiar daca interese de moment fac sa fie promovate piese mai ciudate, asta este ceva trecator.

Bine v-am gasit !Vad ca cunosti ceva din frumusetile GRECIEI si mai ales teatrul de la poalele ACROPOLULUI.Din nefericire nu am avut inca posibilitatea sa vad nici o piesa de teatru la celebrul EPIDAUR,dar in schimb am vazut alte multe frumuseti antice ale GRECIEI.Despre piesele de teatru pe care le-am vazut in ROMINIA mi-e cam dificil,cred ca m-a lasat memoria.Am incercat sa-mi amintesc ,dar nici o sansa ,cred ca e de vina timpul care a trecut ,tinind cont ca sint de 7 ani in GRECIA si inca unul de la ultima piesa .Pacat ,as fi vrut mult sa-mi impartasesc vizitele mele la teatru cu voi.Ma voi stradui sa-mi amintesc ceva.
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Mesajde angus » Vin Oct 04, 2002 8:05 am

eyewitness, ROBAKITA: va rog frumos, nu mai dati "quote" la mesaje, ca mai sunt si lungi. se intelege cine cu cine vorbeste, ca nici nu suntem multi p-aicea. asta penca nu vad mozi p-aicea sa va editeze mesajele sa le aduca intr-o forma.

deci, "Fratii" este un spectacol deosebit, care a avut premiera acum doua stagiuni, si pe care vi-l recomand calduros, este in topul preferintelor mele. este vorba despre doi frati, ajunsi la varsta a treia, unul dintre ei handicapat psihic, magistral interpretati de Constantin Cojocaru-actorul meu favorit, si Mircea Albulescu. textul autorului irlandez contemporan, Sebastian Barry, montat de regizorul Alexandru Dabija, cu contributia esentiala a consacratului cuplu de scenografi Irina Solomon si Dragos Buhagiar, fac un spectacol extraordinar, care se adreseaza atat tinerilor, printr-o viziune foarte moderna, cat si batranilor, prin subiect. actiunea se desfasoara pe mai multe planuri temporale, amintirile celor doi frati prind viata si se misca in fundal, in timp ce actiunea se desfasoara in prim plan (mama celor doi, Rodica Mandache si tatal, Serban Ionescu). este atat de bine creata si senzatia de izolare, de incremenire a timpului, de liniste (toata scena este acoperita de iarba-din plastic- inalta de cel putin 20 cm, prin care sunt facute cateva alei pe unde circula actorii). este un element inedit si de efect- am vazut piesa si de jos din sala, si de la balcon. dragostea si grija pe care si-o poarta cei doi frati devine o scuza pentru esecul in viata al amandurora.

"Cafeneaua", sau "La bottega del cafe", vazuta si revazuta la acelasi teatru Odeon, cu premiera tot acum doua stagiuni, este o comedie clasica a lui Carlo Goldoni, montata de Dragos Golgotiu, in scenografia lui Vittorio Holtier (cuplu ce a realizat si "Regele Lear", la Bulandra, cu Victor Rebengiuc in rol titular). in distributie ii remarc in mod deosebit pe acelasi Constantin Cojocaru, a carui interpretare ridica mult calitatea spectacolului, si pe Cornel Scripcaru.

si pentru ca ambele piese au avut premiera acum doua stagiuni, iar tema data a fost recomandari din stagiunea trecuta, in doua vorbe va spun: alchimistul (si tot la Odeon). pentru ca am mai vorbit despre el, o sa caut lincurile sa le mut aici.

edit: am gasit unul. este al doilea mesaj:http://www.fanclub.ro/showthread.php?s=&threadid=3331
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde eyewitness » Vin Oct 04, 2002 9:03 am

@angus
1/ noted cu quote
2/ multam pt sugestii

btw l-am vazut aseara pe calin la un show pe prima. din pacate doar vreo 15 minute fiind la concurenta cu...meciul. mult mai dezinvolt si mai detasat. un punct pozitiv : a iesit putin din tipare...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Hera » Vin Oct 04, 2002 10:07 am

nu stiu de ce la craiova, ashtia fac ce fac si repeta cam des piesele. parca mult prea des. Anul asta a fost mult Caragiale ( fiind Anul Caragiale, si imi place ), insa parca ash vrea si piese noi. mai multe piese noi ...:(
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde angus » Vin Oct 04, 2002 2:01 pm

ai vazut "Sluga la doi stapani"? cu Valer Delagheza, care a luat si premiul Uniter pentru cea mai buna interpretare masculina acum doi ani? am vazut spectacolul cand a fost in turneu aici la National, nu mai aveau bilete la casa, m-am milogit de tanti de la intrare o gramada, nu vroia sa ne lase sa intram, era Festivalul de Teatru si cica erau oameni importanti in sala, nu putea sa ne lase sa stam pe jos. da' am prins-o neatenta si am reusit sa intram cativa, n-am pierdut mult din piesa. a fost si la TV, nu de mult. ca-n vremurile bune, sa stea oamenii pe la usa pe la teatru si sa nu poa' sa intre, nu-mi venea sa cred. n-am mai vazut asa ceva decat anul trecut, la Gala Premiilor Uniter, cand cu toate eforturile n-am reusit sa intru, si am vazut-o acasa, ca se dadea in direct la TV-u.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Mr Hyde » Sâm Oct 05, 2002 12:16 am

Am uitat sa mentionez "Lectia", la Teatrul Foarte Mic, cu Horatiu Malaiele in forma de zile mari. Pacat ca sunt puse in scena atat de putine piese ale lui Eugen Ionescu, imi amintesc de una pe care am vazut-o acum multi ani, "Ce nemaipomenita harababura", cu Marin Moraru ( parca, eram mic pe atunci) in rol principal si care mi s-a parut excelenta.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

o noapte furtunoasa

Mesajde angus » Mar Oct 29, 2002 11:07 am

Iata ca, spre bucuria oamenilor de teatru, sarbatorim si 150 de ani de la aprinderea luminilor in Teatrul cel Mare, dupa cum frumos spune panoul publicitar aflat la intrarea Nationalului bucurestean. 7 premiere afiseaza Nationalul cu aceasta ocazie deosebita, iar prima dintre ele a fost "O noapte furtunoasa", in regia lui Felix Alexa, jucata cu sala arhiplina (Amfiteatru-Liviu Rebreanu), si prefatata de un discurs inaugural al domnului director Dinu Sararu. Biletele, ce-i drept, s-au scumpit simtitor fata de anul trecut, adica un bilet bun la Sala Mare este acum peste 150 000, iar la Amfiteatru peste 130 000. Sigur, sunt si bilete mai ieftine, reduse, sau mai in spate, iar pretul variaza si functie de spectacol.
V-il imaginati pe Dan Puric in rolul lui Rica Venturiano?! Face un rol superb, o interpretare mult diferita de cea a lui Radu Beligan, care a facut celebru acest rol. Cele doua surori, Veta si Zita, Irina Movila si Ileana Olteanu (care dovedeste inca odata aptitudini reale pentru comedie) se completeaza una pe alta, in rolul principal puteti vedea un Mircea Rusu efervescent, iar Mihai Calin face un rol senzational in Chiriac (va amintiti alt cuplu celebru in rolurile respective, Vali Seciu si Dan Condurache?). Spiridon, interpretat si el cu aplomb de o tanara in travesti, imi scapa acuma numele, da un plus de savoare piesei. Surprinzator este faptul ca se joaca fara decorurile clasice pe care ne-am fi asteptat sa le vedem la o piesa a lui Caragiale. Scena este goala tot timpul, doar cu un leagan mare ce atarna din tavan si care concentreaza actiunea asupra lui. Peretele din spatele scenei este tot format din oglinzi, o alta gaselnita interesanta. Din cand in cand, actorii mai deschid trape in scena si mai scot de pe acolo diverse obiecte mici necesare (un rol important il are cosul cu gheme de lana al Vetei, pe care le arunca de colo colo, iar le strange, iar le imprastie..., valiza cu care vine pregatit Venturiano la Veta, in care are pijamaua, periuta de dinti cu tot cu pahar, papucii, etc.)
Intr-un cuvant, si pentru ca este a doua oara cand scriu acest mesaj, ca prima oara l-am inchis, deh, mi-am pierdut obisnuinta: duceti-va-ti sa vedeti piesa. Merita!
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

celalalt cioran

Mesajde angus » Joi Noi 07, 2002 3:00 pm

inca una dintre premierele Nationalului Bucurstean pe care am sters-o de pe lista cu "de vazut". este o piesa lectura, dupa caietele lui Cioran, cu Ovidiu Iuliu Moldovan (la mai mult de 15 ani de and juca rolul titular in Caligula) in rolul principal, ajutat de Marius Florea Vizante, Liviu Lucaci si o tanara tanti pe care nu o cunosc - Oana Vanatoru. in regia lu Radu Penciulescu plus George Banu. toti interpreteaza textul foarte bine, tinand treaz interesul spectatorului pret de o ora si zece minute, chiar daca in cea mai mare parte stau pe scaune si citesc. spre sfarsit apare ceva miscare in spatiul de joc, ca scena nu exista la Sala Atelier, toti se apuca sa monteze din ceva bare si paravane o constructie ce aduce cu o casa. ceea ce m-a surprins a fost insa prezenta pe scena, tot timpul piesei, a baiatului cu masuta de la care punea tot timpul diverse sunete, cantece sau zgomote. nu am inteles de ce nu putea sta undeva, mai retras, ca putea sa puna umarul la constructia casutei si daca nu era amplasat in centrul atentiei. si nici nu apare nominalizat pa nicaieri prin program sau prin alta parte ca si-ar fi adus contributia in vreun fel la piesa. la pian- Mihaela Valcea. un bilet bun costa 95 de mii. si inca patruj' de mii caietul program, alaturi de care primesti gratuit o brosurica mica, pe hartie de foarte buna calitate, in care este tot textul piesei. si asta mi-a placut.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde aphextwinz » Joi Noi 07, 2002 3:36 pm

mr hyde, io de la lectzia am plecat cu un gust amar:

a) e exacerbata latura comica (nu cred ca e numai "vina" actorului aici). tragismul piesei a fost pastrat doar la nivel de idee
b) publicul era format din pushtani care se hlizeau la orice grimasa de-a lu' malaele sau prosteala de-a tipei care juca rolu' elevei
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde angus » Joi Noi 07, 2002 4:28 pm

aphex, tocmai asta mi-a placut la piesa: exacerbarea laturei comice (nu e vina actorului, fii pe pace, io am vazut-o si in alta interpretare) a unei piese cu un subiect tragic. devine totul grotesc, macabru, ceea ce, cred io, s-a si dorit de catre autor. o aparitie absolut groteasca este si batrana servitoare a profesorului. si scena din final, in care se desface biroul profesorului care este plin cu tot felul de chestii ciudate si surprinzatoare. asta sa fie spiritul lui Ionescu? cat despre public, poate intr-adevar uneori sa te scoata din minti prin reactia lui total nepotrivita. cunosc.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde aphextwinz » Joi Noi 07, 2002 4:48 pm

mdeah, poate ar deveni grotesc daca ash sta singur shi m-ash uita (shi nu ma refeream la obiecte, ci mai mult la mimica shi la replicile actorilor - mai ales in timpul desfashurarii lectziei propriu-zise), dar asha cu publicul respectiv, avea imaginea unui soap-opera american cu rasete imbecile shi automatizate pe fundal
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mr Hyde » Joi Noi 07, 2002 11:58 pm

Aphextwinz, in opinia mea "Lectia" e una dintre cele mai slabe piese ale lui Ionescu ( sper sa nu-mi sara iarasi angus in cap), asa ca nu ma asteptam la mare lucru... totusi am fost placut surprins de rolul excelent a lui Malaiele. Despre audienta... pe de-o parte e bine, se mai strang niste bani ( si asa teatrul romanesc e tare sarac), pe de alta te inteleg, e intr-adevar enervant
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

patima rosie

Mesajde angus » Vin Noi 08, 2002 9:46 am

aseara am vazut cu multa placere, pe TV1 ultima parte (a treia) din clasica piesa de Mihail Sorbul, "Patima rosie", piesa care s-a jucat la IATC inainte de anii 90, dupa care nu am mai vazut-o. iata ca anul curent ne-a readus in prim plan aceasta bijuterie de piesa, in montarea lui Geo Saizescu (teatru TV, trei ore cu totul). Rolurile masculine sunt sustinute cu aplomb de un Horatiu Malalele de zile mari, Mircea Rusu si Dan Badarau. Cele doua roluri feminine, Tofana si Crina, sunt sustinute de doua debutante, Veronica Gheorghe si Cristina Cepraga, care iar m-au uimit prin interpretarile lor convingatoare, in roluri grele. inca un semn bun care arata o directie care s-a lasat mult asteptata.

Mr. Hyde, rogu-te nu lua (iar) interventia mea ca o saritura in capul tau personal (cata imaginatie, departe de mine o astfel de intentie), e dreptul tau sa fii vesnic nemultumit pe acest thread, io nu ma opun, ba chiar ma bucur. si m-as bucura si mai tare daca mi-ai putea spune ce alte piese de Eugen Ionescu ai mai vazut, pentru ca nu prea s-a jucat in ultima vreme.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Mr Hyde » Vin Noi 08, 2002 9:57 pm

Angus, din pacate doar cele 2 mentionate. Ce as dori foarte mult sa vad:
- "Ucigas fara simbrie" - probabil varful creatiei lui Ionescu
- "Regele moare"
- "Rinocerii"

Cam astea ar fi piesele mele preferate, si cred ca Malaiele ar fi potrivit pt. rolul lui Berenger, mai ales in "Regele moare".
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

legenda ultimului imparat

Mesajde angus » Joi Noi 14, 2002 9:14 am

doritorii de cronica isi pot cumpara cu incredere ziarul Romania Libera de az, in suplimentul caruia apare cronica spectacolului in cauza de la National. plus Crina Muresan pe coperta si-n editorial. despre ea, imi amintesc cu mare placere rolul Anei, pe care l-a facut in "Jocul vietii si al mortii in desertul de cenusa", de Horia Lovinescu. si rolurile din "Stele in lumina diminetii" plus "Cumetrele" la Odeon.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Regele moare

Mesajde Mr Hyde » Mie Noi 20, 2002 11:29 pm

In legatura cu Eugen Ionescu tin sa semnalez montarea la Theatrum Mundi a uneia dintre piesele de varf ale sale, "Regele moare". In rolurile principale: Marius Bodochi ( personal l-as fi preferat tot pe Malaiele in rolul lui Berenger) si Florina Cercel. Daca aveti timp, nu-l ratati, poate imi povestiti si mie cate ceva.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Mirela » Sâm Noi 23, 2002 9:06 pm

Nu stiu exact daca intra aici.....

Am fost aseara la teatru la un super-spectacol numir Return to the Forbidden Planet.
Ma steptam sa fie doar o piesa moderna de teatru,dar in realitate a fost un adevarat "Broadway Musical",ca mai la urma sa se transforma intr-un veritabil concert rock&roll.(nu pot sa nu remarc ca toti au voci superbe si stiu sa cante la cel putin 2 instrumente diferite)

Piesa reia tema filmului Forbidden Planet(film aparut in 1956) ,si anume recreerea stiintifico-fantastica a "Furtunei" lui Shakespeare.(foarte sugestiv...capitanul navetei spatiale este Cpt.Tempest, pe evil-scientist il cheama cum altfel decat Prospero, robotul-minune este Ariel si tot felul de alte mici detalii)

In primul rand,piesa abunda in faze si fraze din scrierile bardului englez(unele schimbate sau adaptate la comicul situatiei in asa fel incat devin un deliciu.) ,dar mai ales din King Lear(ceea ce a fost super--dat fiind ca Regele Lear este una din piesele mele favorite...Spre marea mea bucurie, am descoperit ca inca mai tzin minte foarte multe din citate...desi nu am mai auzit/folosit unul de cand s-a terminat proba de literatura de la bac.

In al doilea rand...melodiile sunt super alese(rock&roll-ul anilor '50-'60): Wipe Out, Gloria, This is a Man's World, Young Girl, Tell Her Right Now, Go Now, Hey Mr. Spaceman, Born To Be Wild, Go,Johnny,Go etc.
si mai avem si parte de un solo de chitara electrica de 10minute care iti taie rasuflarea.....

partea proasta....ar fi ca e un show foarte foarte siropos.costumele,decorul,intregul subiect al povestii, anumite schimburi de replici sunt de-a dreptul......yukk,too tacky,too corny.

de asemenea...toata lumea din sala era putin "nelinistita".cantecele sunt facute ca sa dansezi si sa le fredonezi, iar nu sa stai acolo tintuit intr-un scaun si sa te gandesti "oops,i am in a theatre,i'd better behave myself". noroc ca la sfarsit am avut parte de un "bis" superb....si anume totzi actorii si-au dat jos perucile si ce s-a putut din costumele spatiale,si-au luat instrumentele si au incins un sing-a-long de un sfert de ora de toata frumusetea.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde ROBAKITA » Dum Noi 24, 2002 2:38 pm

Azi am fost cu fii-mea ,EFI,la teatru ,pentru prima data aici in GRECIA.A fost o piesa pentru copii,PINOCHIO,dar nici pe departe piesa nu semana cu originalul.Dupa ce am platit 15 euro intrarea ,nu avea importanta ca e copil sau adult,aceeasi intrare aveau toti,am asteptata 1h pe ceas sa inceapa piesa,trebuia sa inceapa la 11-30 si s-a facut 12-30.In fine ,asta nu e nimic pe linga ce a urmat ,tinind cont ca era o piesa pentru copii,a inceput un actor cica sa zica o gluma.Fiind boxele la maxim rasunau in capul tau ca mai mult te bagasera in sperieti,nu mai spun de decor care era ''jale'',o sala mica ,ca de pe timpuri,o piesa de rahat.Dupa 10 min de teatru au inceput vreo jumate de sala sa urle si sa vezi ce concert se infipse,asa ca a trebuit sa plec .Nici pe departe nu semana cu teatrul nostru din tara si sa nu mai spun de piesele noastre pentru copii.

Prima piesa la teatru in GRECIA si a fost o ratare.
''Pe masura ce aflu mai multe ,imi dau seama ca nu stiu nimic.'' SOCRATE
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

crima pentru pamant

Mesajde angus » Mie Noi 27, 2002 3:19 pm

ciudat, dar toate poveshtile pe care le-am auzit despre ceea ce se intampla la teatru prin alte tzari sunt grozav de triste. ma bucur tare mult ca la noi teatrul a ramas ceea ce este.

va recomand cu caldura o piesa care mie mi-a placut foarte tare, "Crima pentru pamant", la National, la Sala Mare. dupa un text cu acelasi nume de Dinu Sararu, din ciclul "Nishte tarani", in montarea domnului Grigore Gonta, piesa este o indrazneata si inedita poveste pe scena a vietii taranului roman, un fel de Morometzii, ceea ce nu am mai vazut de multa vreme. in rolurile principale dau adevarate recitaluri domnul Costel Constantin shi doamna Draga Olteanu Matei. Monica Davidescu iar are un rol greu, de care se achita cu pricepere. un rol episodic, dar cu aplauze furtunoase la scena deschisa are Marinush Moraru, care este preotul satului, shi ne povesteshte, la un pahar de tzuica baut pe marginea fantanii, stergandu-shi sudoarea de pe frunte cu o batista cat un cearceaf, cum devine cu enoriashele care vin la spovedit. deshi am fost la premiera, interpretarea a fost perfecta shi nu vad loc de imbunatatiri. altceva ce mi-a placut a fost decorul, sau mai degraba lipsa acestuia. toata piesa se petrece pe camp, toata scena este acoperita cu o mocheta verde ce imita iarba, iar portiuni orizontale intregi din scena, de la un capat la altul, se ridica shi se coboara pe rand, creind impresia unui spatiu diferit, sau a brazdelor de pamant.
gata, nu va mai zic, duceti-va-ti de luati-va bilete!
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

teatru TV

Mesajde angus » Vin Noi 29, 2002 11:11 am

luni, 2 dec., 23:05, TR2, Mama , cu Leopoldina Balanuta si Victor Rebengiuc

miercuri, 4 dec., 22:25, TVR Cultural, D'ale carnavalului
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

tache, ianke si cadar

Mesajde angus » Vin Ian 10, 2003 3:23 pm

am revazut de curand aceasta piesa, shi nu pot sa nu remarc inca o data trioul genial din distributzie: Radu Beligan, la 84 de ani ai sai, este absolut extraordinar: un umor fin, nuantzat, o interpretare bijuterie. Gheorghe Dinica mi-a placut shi de data asta cel mai mult dintre cei trei, pentru el am numai cuvinte de lauda. Marin Moraru, atat prin mimica si gesturi, completeaza intregul. n-ai cum sa nu le recunoshti valoarea rara, shi sa ii potzi aplauda minute in shir, in picioare, este o adevarata bucurie oricand.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

baal

Mesajde angus » Vin Ian 31, 2003 9:32 am

dragii mei, de curand am vazut la Teatrul Mic o piesa despre Baal, un zeu simerian al sexului, violentzei, betziei. o montare foarte curajoasa a regizorului Dragos Golgotiu shi a scenografului Dragos Buhagiar (sper sa nu ma insel), dupa textul lui Berthold Brecht. ma gandesc ce sa va mai spun despre piesa ca sa nu intru sub incidenta lui "spoiler alert". Baal este interpretat de Cristian Iacob, alte roluri bune mai fac Rodica Negrea, Gheorghe Visu si chiar Ovidiu Niculescu (are un rol mai mic). in cea mai mare parte a piesei, oamenii sa plimba impleticindu-se pe scena cu o sticla in mana, din care mai trag cate un gat. decorul si scenografia iar prezinta elemente inedite, constructia centrala (pe care o intalnim la Galgotiu shi in Regele Lear) consta in patru pereti de camera, in marime naturala, transparenti shi inscriptionati cu creta pe alocuri, cu citate scurte din piesa, pereti ce culiseaza in sus shi in jos in timpul spectacolului, creind un spatiu separat. in interiorul acestui spatiu se afla un pat, ca de spital, dar ridicat de la podea si stramb, shi un dulap, la fel de stramb, pe care se mai urca, din cand in cand, ingerul albastru cu palarie rosie si sosete la fel. doar frigiderul vreau sa-l mai amintesc, care nu e stramb dar e albastru, e asezat in laterala scenei astfel incat din el intra si iese nestingherit, de cateva ori, Gheorghe Visu. despre costume nu va spun decat ca veti avea un soc la vestimentatia lui Baal. va zic doar ca este sumara, foarte sumara, la un moment dat consta doar intr-o chitara electrica.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

colonelul pasare

Mesajde angus » Mar Feb 04, 2003 11:53 am

prima piesa pe care am vazut-o in sala Izvor a Teatrului Bulandra, dupa inaugurarea acesteia (care a avut loc in noiembrie). cu totul si cu totul schimbat, teatrul are o fata noua, atractiva si surprinzatoare. biletele sunt tiparite la imprimanta, pe hartie autocolanta (nu stim la ce foloseste asta, ca nu trebe lipite nicairea), si le primesti ca la banca, intr-o cutie culisanta in care pui banii, o impingi, casiera ia banii, ii numara, pune biletele si restul in cutie shi ti-o trimite...apoi, biletul, care are pe dansul cod de bare, shi costa 90000 de lei, la intrarea in sala este controlat de alta tanti, care-l vara intr-un aparat (cititoru' de coduri de bare). sala este frumos colorata intr-o nuantza de albastru turcoise, iar plasatoarele sunt doua fete tinerele imbracate in uniforma (care consta intr-o eleganta rochitza neagra, cu bretelutze shi cu umeriashii goi), cu eticheta "bulandra" la gat... singura mirare a fost cea a lipsei unui program tiparit. piesa, de Hristo Boicev, in regia lui Alexandru Dabija, este magistral interpretata de catre Victor Rebengiuc, Dana Dogaru, Razvan Vasilescu, Mircea Rusu (despre care nu pot sa nu va spun ca interpreteaza rolul unui tzigan impotent!), Constantin Draganescu. desi a avut premiera in stagiunea trecuta, sala a fost plina si aplauzele indelungate. este una dintre piesele care mi-au placut shi pe care v-o recomand cu drag.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

TBN - O noapte furtunoasa

Mesajde eyewitness » Vin Feb 07, 2003 11:28 am

cu riscul de a duce povara neplacuta a supliciilor unui user "ahtiat" de teatru si a carui opinie in domeniu o apreciez in mod deosebit , voi face aici o referire la piesa "o noapte furtunoasa" vizionata ieri seara pe scena nationalului (amfiteatru)
care mi s-a parut o incercare indrazneata dar falimentara a lui felix alexa de a transpune in scena intr-o viziune moderna, clasica "o noapte furtunoasa" de i.l.caragiale.
sa nu spun precum pesimistu ca sala era pe jumatate goala ci fiind optimist as spune ca sala era pe jumatate plina ceea ce ar fi trebuit sa fie un mic semnal de alarma a ceea ce avea sa urmeze. decoruri simple, chiar inexistente pe ici pe colo si in punctele esentiale ,ceea ce nu a fost un impediment ci o nota de modernism pe care am apreciat-o la justa valoare. jocul actorilor a fost insa mediocru si aici vroiam sa subliniez inca o data faptul ca mihai calin (chiriac) e sters, ambiguu si in tiparele concursurilor de bingo sau stii si castigi. mircea rusu (jupan dumitrache) chiar daca are un inceput de rol promitator, pe parcurs se pierde in aceiasi nota monotona ce a caracterizat intreaga "actiune" a piesei. irina movila (veta) doreste parca mai mult dar limitele performntelor personale se fac simtite. totusi un plus pt intentia de a incerca mai mult. singurul care a reusit sa mai scoata piesa din starea de lancezeala a fost dan puric(rica venturiano) care a facut o partitura buna ,singurul care a reusit sa smulga publicului un ropot de aplauze , public care pana in acel moment cu toata bunavointa si indulgenta cu care se inarmase s-a complacut in monotonia generala a actorilor ce evoluau pe scena. nu mai mentionez celelate personaje respectiv zita,spiridon( un travesti neinspirat) si nae ipingescu pentru simplul fapt ca nici macar nu s-au vazut ci au fost doar o umplutura la completarea distributiei.
n-as vrea sa fiu acuzat de rea vointa totusi incerc si ma straduiesc sa accept opiniile contra in cazul in care purtatorii acestora nu au urmarit aceiasi piesa jucata stagiunea trecuta la odeon in a carei distributie au fost : marin moraru,ghe dinica,oana pelea ,marcel iures si mihai ralea. orice comparatie ar fi chiar inoportuna si de prisos.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Vin Feb 07, 2003 4:11 pm

castelul la nottara

nu va ducetzi
diaconu 'abar n-are sa joace alt rol decat cel de loser balcanic
regizoru (nu mai tziu minte cum il cheama, parca nu era roman) 'abar n-are ce-i aia dramaturgie (din pacate ptr el, kafka nu s-a gandit ca cineva o sa-i puna lucrarea-n scena)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde bhuttu » Vin Feb 07, 2003 5:46 pm

He-he! Zici ca nu ti-a placut Castelul? Am stat mult in dubiu daca sa ma duc sau nu. Pana la urma nu m-am dus si bineinteles ca regret. Oricum ,vreau sa vad Castelul tocmai pentru ca mi se pare imposibil de pus in scena. Astept data viitoare.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Vin Feb 07, 2003 11:31 pm

lol, "Castelul" pus in scena?! Si cu Diaconu in rolul lui K :D? Si cand ziceam ca teatrul romanesc se duce dracu....
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

tango

Mesajde angus » Mar Feb 11, 2003 5:31 pm

este a doua piesa a lui Slawomir Mrozek care ma surprinde foarte placut, de data asta la Bulandra, Sala Toma Caragiu, in regia domnului Gelu Colceag. totzi actorii au o interpretare de exceptie, Vlad Zamfirescu (fiul), Doru Ana shi Emilia Popescu (tatal shi mama), Petre Lupu shi Luminita Gheorghiu (bunicul shi bunica), plus Radu Gabriel despre care nu va spun ce rol joaca. conflictul intre generatzii este subiectul unei tragicomedii savuroase, in doua acte, care se termina cu cei doi eroi principali dansand tango (ceea ce n-ar fi poate prea deosebit daca cei doi n-ar fi de acelashi sex), tema ce ma duce cu gandul la dansul pasional dintre Mircea Diaconu shi Charlote Rampling din Asfalt Tango...vetzi afla ce este progresul (ala progresist, adica cu fatza inainte!) shi cum absentza oricaror norme in viatza poate deveni insashi un mod de viatza. scrisa in 1964 de catre scriitorul polonez contemporan, piesa este inca foarte de actualitate. scrisa la numai trei ani dupa "Strip-tease", o piesa mai scurta dar cu subiect foarte interesant, care s-a jucat la IATC acum vreo 2-3 ani, la festivalul teatrului studentzesc, cu Cosmin Szeles (alias Adrian din serialul TV "In familie") shi Rares Budileanu.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

bent - bulandra (sala izvor)

Mesajde eyewitness » Lun Feb 17, 2003 9:57 am

pentru cei ale caror concepte despre dragoste se rezuma doar la cea heterosexuala, homosexualitatea privind-o ca pe un rau social criticabil, gretos si imoral, piesa bent ar trebui evitata. pentru cei ale caror concepte sunt tolerante si se pot debarasa de ideile preconcepute ale unei morale inguste piesa bent trebuie vazuta. piesa este de fapt un crampei al culturii gay , destinul unor tineri gay in perioada germaniei naziste. nu voi intra in amanunte pt a nu spolia placerea celor care urmeaza a o urmari ci doar doresc sa subliniez jocul magistral al tanarului cristian iacob care reuseste sa capteze audienta tocmai prin nonsalanta cu care s-a "implicat" in pielea eroului ,max, realizand un rol de exceptie. de remarcat si "travestiul" lui mihai gruia sandu (greta) care da viata unui personaj in jurul caruia, la scurtele aparitii pe scena, graviteaza intraga actiune a piesei.
o piesa inedita, incitanta si alerta care m-a surprins placut...

ps multumiri userului angus care mi-a sugerat vizionarea acestei piese
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Teatru

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori