Teatru

basmul de dupa cortina

pantofi de dama

Mesajde angus » Vin Mai 30, 2003 3:23 pm

dragii mei, m-am invatzat minte shi de asta data va trimit la cronica elogioasa pe care ion cocora o face in shapte seri acestei piese care se joaca in diseara la teatrul foarte mic. piesa lui george astalos, in regia lui constantin dicu, avand-o ca protagonista pe doamna tamara buciuceanu-botez, este categorisita ca fiind o comedie spumoasa ce trebuie neaparat vazuta. parerea lui.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

gala absolventilor

Mesajde angus » Joi Iun 12, 2003 8:51 am

aseara la IATC, intr-o sala arhiplina, pe o temperatura de patruj de grade, fara aer conditzionat, s-a jucat ultima piesa sin aceasta stagiune, "ma cheama isbjorg. sunt o leoaica", urmata de festivitatea de premiere a absolventilor acestui prestigios institut. inca odata au fost invitazti pe scena sa-shi primeasca premiile cei care au terminat cele doua clase de actorie, regie, scenografie, coregrafie, teatrologie, teatru de papushi. incredibil ce emotzionat a putut sa fie la inmanarea premiilor domnul rector florin zamfirescu, ii tremurau mainile de abia mai putea sa tzina diplomele. in aplauzele tuturor, marele premiu a fost acordat spectacolului "ma cheama isbjorg..." ce tocmai se jucase. acelashi spectacol a prilejuit acordarea a inca 4 premii (cea mai buna interpreata feminina - ioana calota, cel mai bun interpret masculin - adrian anghel, cel mai bun scenograf shi inca un premiu de interpretare pentru madalina ghitzescu). domnul decan (gelu colceag) insushi a primit premiul pentru cel mai decan shi domnul florin zamfirescu, la randu-i, premiul pentru cel mai rector (zamfirector). totul a culminat cu intonarea imnului absolventzilor, gaudiamus igitur, dupe care am plecat cu totzii acasa, orele fiind deja inaintate. o seara intr-adevar fierbinte, plina de bucuria shi energia acestor copii a caror munca a fost rasplatita.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Mr Hyde » Mar Iul 08, 2003 12:22 am

Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde monk » Vin Iul 11, 2003 2:52 am

ultima piesa de teatru la care am fost a fost " O Scrisoare Pierduta " la Teatrul National .

Ma asteptam sa fie mult mai spectaculos dar decorul a constat intr-o canapea din doua semicercuri si o bucata de lemn de unde ar fi trebuit sa vb politicieanii ca la tribuna .

actorii nici ei nu prea s-au omorat cu jucatul piesei dar au muncit si ii respect :o
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde Dzeu » Mar Iul 22, 2003 10:18 am

O piesa care mi-a placut foarte mult am vazut-o acu' 1 an si este "Take,Ianke si Cadar".Mie mi s-a parut foarte misto.

Aaaaa,era sa uit....in legatura cu "O scrisoare pierduta": asta e o varianta mai moderna facut simplu.
Razi!Maine poate fi mai rau!!!
Avatar utilizator
Dzeu
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Mie Iul 02, 2003 11:00 pm

3164

Mesajde baixinho© » Vin Sep 12, 2003 2:22 pm

TNB-SPECTACOLE / TNB incepe repetitiile la "Apus de soare"
BUCURESTI, 12 sep (MEDIAFAX) - Teatrul National din Bucuresti (TNB) incepe, sí£ptí£mina viitoare, repetitiile la "Apus de soare" de Barbu Stefí£nescu Delavrancea, un spectacol regizat de Dan Pita, care va aduce pe scení£ peste 30 de actori.
"Vom juca si «Apus de soare», o mare dramí£ romanticí£. Sí£ nu ví£ fie rusine de literatura romaní£. Sí£ fiti mindri de ea", le-a spus, vineri, Dinu Sí£raru tinerilor actori ai teatrului.
Sí£raru a organizat in aceastí£ sí£ptí£miní£ douí£ intilniri separate cu actorii teatrului, intii cu cei in virstí£, apoi cu cei tineri, cu doar citeva zile inainte de deschiderea stagiunii. Vineri, Mihai Cí£lin, Dan Puric, Eugen Cristea, Monica Davidescu, Tania Popa, George Ivascu, Marius Rizea si Silviu Biris s-au numí£rat printre cei care au ascultat inví£tí£turile lui Dinu Sí£raru in biroul sí£u tapetat cu portrete ale scriitorilor romani.
"N-avem spectacole de cí£min cultural. Marea literaturí£ romaní£ stí£ in picioare", a spus Dinu Sí£raru.
TNB va deschide stagiunea la 16 septembrie cu "Take, Ianke si Cadir", unul dintre succesele teatrului in ceea ce priveste numí£rul de spectatori din stagiunea trecutí£.
In aceeasi zi sint preconizate sí£ inceapí£ repetitiile la "Apus de soare", un spectacol la care Dan Pita colaboreazí£ mult cu Costel Constantin. Acesta este co-semnatar al adaptí£rii textului, asistent de regie si interpret al rolului principal, Stefan cel Mare. Montarea antreneazí£ insí£ peste 30 de actori ai teatrului, printre care Mihai Cí£lin, Marius Bodochi, Constantin Dinulescu, George Motoi, Claudiu Bleont si Monica Davidescu. Decorurile sint realizate de Mihai Mí£descu, iar muzica de Adrian Enescu.
Deschiderea oficialí£ a stagiunii va avea loc in primele zile ale lunii octombrie, cu o serie de asa zise "spectacole in premierí£". De fapt, "O scrisoare pierdutí£" de I.L. Caragiale (regia Grigore Gonta) si "Ultima orí£" de Mihail Sebastian (regia Anca Ovanez) au avut premiera incí£ din luna aprilie, respectiv mai. Celelalte trei - "Visul unei nopti de varí£" de W. Shakespeare (regia Felix Alexa), "Anna Karenina", adaptare dupí£ Lev Tolstoi (regia Alice Barb) si "Cei 150", un spectacol de Dan Puric - au avut citeva reprezentatii la finalul stagiunii trecute.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde angus » Lun Sep 22, 2003 3:36 pm

dragii mei, dupe cum bine a remarcat in postul anterior shi initziatorul acestui thread, a inceput stagiunea 2003-2004. inainte de a va trimite brusc shi direct in salile de teatru, incepem cu o incalzire ushoara: martzi 23 (aka maine), la orele 23:20 este programata pe TVR 2 Steaua fara nume , o piesa de Mihail Sebastian pe care cu mult drag shi caldura vi-o recomand. saptamana trecuta a fost o alta piesa de referinta, O dimineatza pierduta de Gabriela Adameshteanu, in interpretarea actorilor teatrului Bulandra (Tamara Buciuceanu, Gina Patrichi, Tora Vasilescu), plus Cabala bigotzilor , cu Teatrul Natzional din Iasi 1998.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde angus » Joi Oct 09, 2003 1:20 pm

declar deschisa stagiunea 2003-2004 cu premiera teatrului Nottara, Razboi si pace, dupa Lev Tolstoi, o piesa greutza, ne fiind prea in concordantza cu repertoriul cu care ne-a obishnuit acest teatru in ultimii ani. dureaza 3 ore cu tot cu pauza, dar nici nu simtzi cand trece timpul, actorii reushind inca din primele scene sa creeze shi sa transmita o stare de spirit. se remarca pozitiv prin interpretari care raman in memorie Alexandru Jitea (scena luptei intre cele doua armate, cand toata scena este plina de fum, este rezolvata absolut inedit de regizorul Petre Bokor), Dragos Bucur, Stefan Sileanu, Sorin Cocis (care reuseshte sa faca un Napoleon credibil shi chiar remarcabil). Intr-o piesa cu shi despre razboi, multa prospetzime aduc prin interpretarile lor cele trei prezentze feminine (Catrinel Dumitrescu, Daniela Minoiu shi inca o tanara inca necunoscuta, in rolul Natasei, pe care il face foarte viu shi deosebit). intreg spectacolul este oarecum prezentat de Emil Hossu, desigur, in rolul povestitorului.
ma bucur ca am inceput astfel stagiunea, este de bun augur. o piesa din categoria celor pe care le voi revedea cu placere shi pe care vi-o recomand cu drag.
ashtept cronica (carcotashilor).
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

3726

Mesajde baixinho© » Mar Oct 21, 2003 2:06 pm

PROGRAMUL TEATRULUI ODEON DIN PERIOADA 27 OCTOMBRIE - 2 NOIEMBRIE
--------------------------------------------------------------------------------
Miercuri 29 oct., ora 19.00
PREMIERA
VERONIKA SE HOTARASTE SA MOARA
dramatizare de Gelu Colceag dupa romanul omonim de Paulo Coelho; Regia: Gelu Colceag. Scenografia: Stefan Caragiu si Liliana Cenean; Distributia: Catalina Mustata, Florin Zamfirescu, Irina Mazanitis, Olga Bucataru, Valeria Sitaru, Carmen Tanase, Virginia Rogin, Jeanine Stavarache, Angela Ioan, Crina Muresan, Paula Niculita, Ana Maria Moldovan, Luiza Cocora, Mircea Constantinescu, Niculae Urs, Sorin Leoveanu, Ionut Kivu; Pretul biletelor: intreg 105.000 lei; redus 52.500 lei.

Joi 30 oct., ora 19.00
PREMIERA
VERONIKA SE HOTARASTE SA MOARA
dramatizare de Gelu Colceag dupa romanul omonim de Paulo Coelho
Regia: Gelu Colceag. Scenografia: Stefan Caragiu si Liliana Cenean. Distributia: Catalina Mustata, Florin Zamfirescu, Irina Mazanitis, Olga Bucataru, Valeria Sitaru, Carmen Tanase, Virginia Rogin, Jeanine Stavarache, Angela Ioan, Crina Muresan, Paula Niculita, Ana Maria Moldovan, Luiza Cocora, Mircea Constantinescu, Niculae Urs, Sorin Leoveanu, Ionut Kivu. Pretul biletelor: intreg 105.000 lei; redus 52.500 lei

Vineri 31 oct., ora 19.00
MORTI SI VII
de Stefan Caraman
Regia: Ana Margineanu. Scenografia: Cosmin Ardeleanu. Muzica: Petru Margineanu. Coregrafia: Razvan Mazilu. Distributia: Pavel Bartos, Isabela Neamtu, Laurentiu Lazar, Mircea Constantinescu, Liviu Timus, Liana Margineanu, Paula Niculita, Gabriel Pintilei, Dimitrii Bogomaz, Ionut Kivu. Pretul biletelor: intreg 84.000 lei; redus 42.000 lei

Sambata 1 nov., ora 19.00
ALCHIMISTUL
dramatizare de Radu Macrinici dupa romanul omonim de Paulo Coelho
Regia: Anca Maria Colteanu. Scenografia si light-design: Dragos Buhagiar. Muzica: Raluca Ioan. Distributia: Marius Stanescu, Constantin Cojocaru, Adriana Trandafir, Elvira Deatcu / Crina Muresan, Sebastian Papaiani, Laurentiu Lazar, Mugur Arvunescu, Mircea Constantinescu, Pavel Bartos, Ioan Batinas, Gabriel Pintilei, Toma Danila. Pretul biletelor: 105.000 lei

Duminica 2 nov., ora 19.00
VERONIKA SE HOTARASTE SA MOARA
dramatizare de Gelu Colceag dupa romanul omonim de Paulo Coelho. Regia: Gelu Colceag. Scenografia: Stefan Caragiu si Liliana Cenea. Distributia: Catalina Mustata, Florin Zamfirescu, Irina Mazanitis, Olga Bucataru, Valeria Sitaru, Carmen Tanase, Virginia Rogin, Jeanine Stavarache, Angela Ioan, Crina Muresan, Paula Niculita, Ana Maria Moldovan, Luiza Cocora, Mircea Constantinescu, Niculae Urs, Sorin Leoveanu, Ionut Kivu. Pretul biletelor: intreg 105.000 lei; redus 52.500 lei
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

titanic vals

Mesajde angus » Mie Oct 22, 2003 10:24 am

Dupa multe distributii celebre, unele televizate, in care rolul lui Spirache Necsulescu a afost interpretat pe rand, in diferite epoci, cu multa savoare si aplomb de catre Grigore Vasiliu Birlic, Dem Radulescu sau Radu Beligan, fiecare punandu-shi amprenta asupra acestei piese generoase, m-am dus la Teatrul Nottara desigur nu prea increzatoare in posibilitatea adaugarii de valoare acestui text. Spre bucuria mea, nu a fost asa, trupa teatrului avand un important si greu cuvant de spus. Spirache este Stefan Radof, care alaturi de Camelia Zorlescu shi Ileana Stana Ionescu face un trio care a meritat din plin aplauzele indelungi ale publicului. Impreuna cu mai tinerii actori George Alexandru (locotenentul), Medeea Marinescu (Gena), Sorin Cocis (Dinu) si chiar catelul foarte viu si foarte negru (se pare ca prezenta cateilor adevarati pe scena devine o moda, dupa elegantul dalmatian din Scrisoarea Pierduta a Nationalului) creeza intr-adevar o stare de bucurie care te cuprinde de-a lungul celor trei acte. Spuneti sincer, de multe ori ati vazut ca la sfarsitul piesei, pe langa buchetele de flori primite de catre interprete, actorul principal sa primeasca de la public o sticla de sampanie?
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

ana karenina

Mesajde angus » Sâm Oct 25, 2003 11:18 am

deci faptul ca nam pus impresiile chear imediat dupe ceam vazut piesa ar putea fi interpretat de nejte oameni ca fiind un prim semn de indiciu. adevaru ie ca io plus regia semnata de doamna Alice Barb nu prea avem compatibilitatzi multiple. suntem diferite. fapt care io nam vrut, da' lam constatat pe propriam piele la Don Juan moare ca toti ceilalti cu echipa teatrului Mundi pe scena fuarte micului, cu Cartofi prajiti cu orice pe scena Odeonului, shi mai ales cu Legenda ultimului imparat in sala mica a Nationalului. nare chelcashozul care face declicu la mine.
in rest, toate bune shi frumoase, Ana Karenina este Ioana Pavelescu, trista shi ingandurata tolstoievskian, Karenin este Mircea Albulescu, a carui interpretare intradevar mia placut. mare actor. contele Vronski este un actor pe care nul cunosc, Vitalie Bichir pe numele dansului. foarte convingatuare shi pe placu meu a fost Medeea Marinescu in Kitty. Levin este George Ivascu, Dolly este Lamia Beligan, in alte roluri Andrei Duban, Simona Bondoc, Vivian Alivizache. mica scena a salii Atelier este decorata excesiv cu roshu aprins: un covor mare, triunghiular, in coltzurile caruia sunt amplasate trei canapele, roshii desigur, shi trei carpete mari, panan tavan, cu reproduceri de arta, tablour uriashe cu amorashi shi cu chenare shi mai uriashe pe fond roshu. personajele sunt triste rau, se plimba singure prin scena ingandurate, cautandu-se unul pe altul sau strigandu-se pe nume fara sa se regaseasca. o gaselnitza super a fost micul Serioja. un copilash ce pare de freo 3-4 anishori, blondutz shi dragalash foc. mia placut.
in comparatzie cu aceeash Ana Karenina dea fost la teatrul de Comedie acu freo 3 ani, de unde mi-au ramas impresii intunericite, toata piesa petrecanduse printre in umbra shi obscurantism, pelerine negre shi lungi cu gluga ce pluteau printre nori de fum. Vroski era atuncea Dan Badarau. creau un sentiment, o atmosfera. aici totul e ca la carte, fara surprize, merge uns, afara de reactzia fireasca shi naturala de sperietura pe care a avut-o interpreta principala la final, cand a primit un ditamai cosh uriash cu trandafiri albi. nu se ashtepta. mia placut.
deci ducetziva la anishoara. io atata va zic. shi am mai pus shi majuscule la numele de oameni, casa nuse supere niminea in semn de respect.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde neatza » Vin Oct 31, 2003 9:51 am

Deci asear dupe ceam termenat de muncit ma suna sormea sa mantrebe daca nu ma duc cu ia la ftiatru deci ama zic ca eo nu ma duc fara consuarta asha ca mia zis ca sa maduc cu consuarta. Deci ajung acas, lom voatura mergem pan la o pretena da sormii care se tzine cun baiat de prin alte partz care shtie sa cante la tobe shi chefuim cu iel shi care ia fata avea doo bilete are le loase mai inainte da nu putea sa mearga penca sa bolnavise una din alea doo pisici pe care lea gasit acu un an langa ghena de gunoi taman cand erea zioa lu pretenu iei shi nu avea ce sai dea shi mai bine ca ia dat pisicilealea care datuncia se tot bolnavesc shi pentru ca az se facuse treaba mai grava a zis ca ie momentu sa le duca din nou la doctor care nu sta departe da nu se shtie ce are shatunica nu mai putea sa mearga la ftiatru sha zis ca mai bine sa ni le dea noo moca decat sa sa piarda carear fi pacat.

Biletele erea la Take, Ianke shi Cadar.

In afara de scenografie, po sa spun ca am fost fuarte dezamagit de cam tot ce mishca. Primu lucru care mia atras atentzia a fost coltzul din stanga jos al casei lui Ianke ce purta pe iel un numar de urme de “sapunâ€Â
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

3941

Mesajde baixinho© » Vin Oct 31, 2003 6:09 pm

Institutul Internaí¾ional de Teatru si Catedra UNESCO prezintí£ la Teatrul de Comedie, Sala Studio, spectacolul Lectia de Eugene Ionesco, regia Anca Maria Colí¾eanu, scenografia Imelda Manu, cu Adrian Nour, Monica Tarní£cop si Oana Dicu. Reprezentatiile vor avea loc astfel:
- 5 noiembrie, ora 22.00, in cadrul Festivalul National de Teatru “I.L. Caragialeâ€Â
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

3966

Mesajde baixinho© » Dum Noi 02, 2003 2:35 pm

RINOCERII - DUPA 40 DE ANI
Vineri, 31 octombrie 2003, la ora 11:00, la Teatrul de Comedie - Sala Studio, in prezenta regizorului Lucian Giurchescu si a actorilor implicati, textul "Rinocerilor" lui Eugen Ionescu a prins din nou viata.
Invitatii au ascultat recenta inregistrare, o versiune radiofonica a spectacolului care acum patru decenii, jucat in turneu la Paris, in prezenta autorului, a contribuit la obtinerea premiului Teatrului Natiunilor Unite pentru cea mai buna participare nationala.
Regizorul Lucian Giurchescu - cel care a montat “Rinoceriiâ€Â
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Tara lui Abuliu

Mesajde angus » Vin Noi 07, 2003 10:35 am

in cadrul festivalului national de teatru "I.L. Caragiale", am vazut aseara la Nottara un spectacol al teatrului de comedie, si anume Tara lui Abuliu, dupa Cele patru privighetori de Dumitru Solomon, regia Horatiu Malaele. dupe ce cam facut juma de ora intre piata victoriei shi locashul de cultura respectiv, din motive de pluaie shi deci bara la bara, de trecuse ora 7 de intampinare shi io naveam nici bilet, noroc ca san tarziat spectacolu cu apruape freo jumate de ora care ierea o lansare de carte inainte shi nu nea lasat sa ne introducem in sala. nam gasit bilet decat labalcon, care deshi nu suport meam loat care meam zis ca ie uamenii la meci shi gasesc io loc jos in sala. apoi un om rau ma interceptat cant vroiam sa fac aceasta mijcare shi ma deturnat pa scari in sus, care deci am vazut piesa de sus in jos, tot din primu rand, da' la balcon ie altceva. deci piesa incepe cu replica "ce plictiseala, ce tristetze!" spusa de enshpe mii de ori de Marian Ralea. shi se termina cu aceash replica spusa doar de cateva ori de spectatori. (acu no luatzi mota mot, ca sunt shi io suparata pe iei ca nu ma lasat sa stau unde vream io, deshi nu toate locurile ierea ocupate). in distributzie sau remarcat Dorina Chiriac si Valentin Teodosiu, un cuplu inedit.
spoiler alert:
o gaselnitza geniala ce a starnit aplauzele publicului a fost momentul in care regele Abuliu, plictisit shi trist cum va spuneam, doreshte sa vada o piesa de teatru. teatru in teatru. shi i se prezinta scena finala din Romeo shi Julieta, cand aceshtia mor. nui place. apoi i se prezinta varianta buzoiana, apoi purcaretiana shi in final purecciana. trei scurte momente absolut geniale in care recunoshti regia Catalinei Buzoianu, a lui Silviu Purcarete shi pantomima shi costumele lui Dan Puric.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

4075

Mesajde baixinho© » Vin Noi 07, 2003 11:50 am

SPECTACOLE ALE TEATRULUI DE COMEDIE JUCATE IN DEPLASARE
SAPTAMANA 10-16 NOIEMBRIE
Luni, 10 noiembrie Teatrul Bulandra, Sala Izvor ora 19.00
Palaria dupa Eugene Labiche, regia Horatiu Malaele (in cadrul Saptaminii Bunicilor organizata de Primaria Capitalei)

SAPTAMANA 17-23 NOIEMBRIE
Luni, 17 noiembrie Teatrul Carol Davila Pitesti ora 18.00
Bani din cer de Ray Cooney, regia Horatiu Malaele
Miercuri, 19 noiembrie
Tara lui Abuliu dupa Dumitru Solomon, regia Horatiu Malaele ora 19.00
(in cadrul Festivalului de Dramaturgie Contemporana)
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

notara

Mesajde marian jan » Mar Noi 11, 2003 1:03 pm

ma,eu in ultimu' timp am vazut sotul pacalit ,care mi-a placut mult de tot,cu un ion dichiseanu in forma de zile mari.dupa piesa a mai facut si cinste cu cateva sticle uschi,la multi ani!dup-aia am mai fost la titanic vals ,la care ma asteptam la mai mult,am mai stat si in picioare tot spectacolu'.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

parcheaza mashina la harvard

Mesajde angus » Mar Noi 11, 2003 6:49 pm

dupa ce multa vreme am evitat acesata piesa din repertoriul Teatrului Evreiesc, pe motivul cum ca ar fi in limba ebraica shi tradusa la casca, ceea ce unii membri foarte importantzi ai familiei mele suporta greu, iata ca sambata dimineatza mi-am luat iniman dintzi shi bine am facut, lucrurile, desigur, dovedindu-se inca odata nefiind ce par ele a fi. contrar titlului, care mie nu prea imi prevestea nimica bun, piesa lui Israel Horovitz este intr-adevar o bijuterie, iar interpretarea celor doi actori, Maia Morgenstern shi Constantin Dinulescu este un adevarat recital. o piesa clasica, cu decoruri traditzionale, de care imi era dor, dupa atatea montari moderne cu scene mai mult goale (o casa de oameni, cu bucatarie, oale, fier de calcat cu care se calca niste camasi, mobile, tablouri, pana shi morcovi adevaratzi care sunt tocatzi in direct shi pushi in ciorba). o piesa pe care cu sigurantza o voi revedea shi pe care vi-o recomand cu drag.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

noiembrie

Mesajde angus » Lun Noi 17, 2003 6:42 pm

o piesa cum n-am mai vazut de mult, la sala Liviu Rebreanu a Natzionalului, la care cu multa bucurie va recomand sa mergetzi, va va placea indiferent de gusturi. dureaza numai o ora shi un sfert, shi este un fel de one woman show Olga Tudorache (la fel ca "Regina mama", o alta piesa de rezistentza care se joaca de vreo 7 ani shi in care doamna Olga Tudorache are rolul principal).
scenariul este uluitor. mai ales cand aflam ca este scris de o romanca de 37 de ani, absolventa de facultate de medicina ca shefa de promotzie, cu doctorat in Germania, bursa de cercetare in State, lucrand ca shefa de laborator la Hamburg shi tot acolo fiind shi conferentziar universitar. shi dintr-odata, dupa asha o cariera apoteotica, shi-a adus aminte de pasiunea ei din tineretze, teatrul, shi a scris o piesa avand in gand pe actritza ei favorita (pe care de altfel o shi cunoashte, fiind nasha fetitzei ei).
in alte roluri, Cici Barbora shi George Motoi. intriga, cu tenta politzista, te tzine in suspans pana in ultimul moment.
regia Alice Barb. o piesa pe care in scris va recomand sa nu o ocolitzi.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Conu Leonida fata cu reactiunea

Mesajde nae cinefil » Mar Noi 18, 2003 11:14 am

Aseara pe tvr2, din gresheala, fiindca n-are cine sa m-anuntze(nici un apropo!), am revazut-o! Ma refer la piesa intr-un act mentionata in titlu!
Desi continui sa cred ca nu era Beligan cel mai recomandat pentru rolul lui Leonida, interpretarea e fenomenala. Mi-a placut si Draga Olteanu Matei! N-are rost sa vorbesc de cat de actuale par replicile, inclusiv cele "nepolitice", gen "E Lasata secule!"(si gestul Dragai Olteanu) sau imposibilitatea existentei unei revolutzii atata timp cat era interzis sa "pushti" in orash.

relativ offtopic: In orashele din provincie in care nu exista teatru e mai greu sa fi in actualitate cu ultimele puneri in scena, iar sa merg in fiecare saptamana in Cluj(cazul meu), asa cum imi propusesem la terminarea facultatzii sa vad o piesa, iar e greu!
Noroc ca se mai rataceste cate o trupa din Mures, Cluj sau Bucureshti (Craiova nu retzin) pe-aici!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

4233

Mesajde baixinho© » Mar Noi 18, 2003 6:37 pm

Programul Teatrului ODEON din perioada 24-30 noiembrie 2003
Marti, 25 noiembrie, ora 18.30
Spectacol lectura
FEMEIA DIN MANUSCRIS
de Lia Bugnar; regia Gina Lazar; distributia: Adriana Trandafir, Sorin Leoveanu, Pavel Bartos, Paula Niculita, Gabriel Pintilei, Dimitrii Bogomaz; intrarea libera
Joi, 27 noiembrie, ora 18.30
ALCHIMISTUL
dramatizare de Radu Macrinici dupa romanul omonim de Paulo Coelho; regia: Anca Maria Colteanu; Scenografia si light-design: Dragos Buhagiar; Muzica: Raluca Ioan; distributia: Marius Stanescu, Constantin Cojocaru, Adriana Trandafir, Elvira Deatcu / Crina Muresan, Sebastian Papaiani, Laurentiu Lazar, Mugur Arvunescu, Mircea Constantinescu, Pavel Bartos, Ioan Batinas, Gabriel Pintilei, Toma Danila; Pretul biletelor: 105.000 lei
Vineri, 28 noiembrie, ora 18.30
VERONIKA SE HOTARASTE SA MOARA
dramatizare de Gelu Colceag dupa romanul omonim de Paulo Coelho; regia: Gelu Colceag; Scenografia: Constantin Ciubotariu; distributia: Catalina Mustata, Florin Zamfirescu , Irina Mazanitis, Olga Bucataru, Valeria Sitaru, Carmen Tanase, Virginia Rogin, Jeanine Stavarache, Angela Ioan, Crina Muresan, Paula Niculita, Ana Maria Moldovan, Luiza Cocora, Mircea Constantinescu, Niculae Urs, Sorin Leoveanu, Ionut Kivu; Pretul biletelor: intreg 105.000 lei; redus 52.500 lei
Sambata, 29 noiembrie, ora 18.30
ARDEN DIN FEVERSHAM
Autor englez anonim din secolul XVI; regia: Dragos Galgotiu; Scenografia: Vittorio Holtier; distributia: Dan Badarau, Catalina Mustata, Marius Stanescu, Mircea N. Cretu, Laurentiu Lazar, Constantin Cojocaru, Mircea Constantinescu, Gabriel Pintilei, Marian Ghenea, Sorin Tofan, Pavel Bartos, Paula Niculita, Mugur Arvunescu, Ioan Batinas, Constantin Rotaru, Rodica Mandache, Jeanine Stavarache, Virginia Rogin, Wanda Rotaru; Pretul biletelor: intreg 105.000 lei; redus 52.500 lei
Duminica, 30 noiembrie, ora 18.30
DE CE FIERBE COPILUL IN MAMALIGA
dramatizare de Radu Afrim dupa romanul omonim de Aglaja Veteranyi; regia: Radu Afrim; Scenografia: Alina Herescu; Songuri: Ada Milea; consultant miscare scenica: Razvan Mazilu; distributia: Adriana Trandafir, Antoaneta Zaharia, Ada Milea, Ionel Mihailescu, Oana Stefanescu, Pavel Bartos, Gabriel Pintilei, Dan Iosif Marius Manea, Cociorba Victor; Pretul biletelor: intreg 105.000 lei; redus 52.500 lei

Teatrul NOTTARA
Casa de bilete - 212.85.44
REPERTORIU 24 - 30 NOIEMBRIE 2003
[u]SALA “HORIA LOVINESCUâ€Â
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

sarbatori fericite

Mesajde angus » Vin Noi 21, 2003 2:42 pm

iata ca am ajuns shi eu la aceasta comedie de Jean Poiret, la teatrul Nottara, o piesa despre care s-a mai pomenit pe threadu aici de fatza. m-am instalat confortabil fix la mijloc pe randu unu, conform biletelor luate cu multa vreme inainte, shi vizionarea nu mi-a fost adumbrita decat de faptul ca Luminitza Erga nu figura in distributzie, fiind inlocuita in ultimul moment de Daniela Minoiu, ceea ce m-a intristat cam tare. rolul e foarte ofertant, mereu mi-o inchipuiam pe Luminitza shi radeam mai mult de inchipuire. nu-i vorba ca au jucat bine shi Ion Dichiseanu, Diana Lupescu shi Crengutza Hariton, dar piesa asta ash fi vrut tare mult s-o vad cu Luminitza Erga, actritza cu o mimica shi un joc de scena deosebite, scotzand maximum dintr-un rol secundar shi aproape mut (un astfel de rol are shi in Castelul lui Kafka, locul in care am remarcat-o).
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

uzina de placeri SA

Mesajde angus » Sâm Noi 22, 2003 1:31 pm

aiule, daca mai treci p-aici in vizita vreodata, afla ca asta e o comedie shi mai shi decat sarbatorile fericite, merita sa o vezi! m-am depus iar pe randu unu la mijloc (creca tanti de la bilete ma recunoashte, mereu imi da bilete cum vreau io) shi pretz de mai bine de doo ore am savurat interpretarea senzatzionala a maestrului Virgil Ogashanu (rol pentru care a luat shi premiu la Festivalul de Teatru, ca am vazut secventze la teveu shi mi-a starnit brusc interesu), alaturi de un Dragos Bucur (Furia, Marfa si banii) intr-o mare forma comica shi de Crengutza Hariton. am ras cu lacrimi, la propriu.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

4252

Mesajde baixinho© » Sâm Noi 22, 2003 8:17 pm

anunt: m-am decis sa-mi dau un sut undeva si de saptamana aviatuare sancep sa reiau activitati pe care le faceam frecvent cu ceva vreme in urma, adeca sa ma duc la ftiatri. me dor tare de vremurile celea. v-am mai spus ca am vazuit de 18 ori Poveste de iarna, de 5 ori (parca) Mefisto si de doo ori Antigona? ochiei. ceea ce m-a determinat si mai mult sa ma duc la ftiatri e emisiunile Mihaelei Radulescu de la B(ma scuzati)1tv.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde angus » Dum Noi 23, 2003 9:54 am

cu gandu ca tzi-ai pus decizia in aplicare shi ca tzi-ai administrat responsabil in posterior shutul propulsator, pun aici nejte stichere cu piesele care prezinta interes in saptamana ce vine (depedeveul meu, of cors):
- martzi la Natzional Visul unei nopti de vara , sala Liviu Rebreanu ora 19:00, regia Felix Alexa, cu: Irina Movila, Marius Bodochi, Monica Davidescu, Ileana Olteanu, Marius Rizea, Liviu Lucaci, Razvan Oprea, Tomi Cristin, Silviu Biris, Dan Tudor
- miercuri la Nottara, ora 19:30, la sala mica, Insir'te margarite , (detalii vezi putzin mai sus in postul baicsului). ar mai fi tot miercuri la Natzional Cinci femei de tranzitzie , ora 19:00, cu Aimee Iacobescu, Magda Cernat, Rodica Popescu Bitanescu, Tania Popa, Viviana Alivizache
- joi este premiera oficiala la Natzional, la Sala Mare ora 19:00, cu Mashinaria Cehov de Matei Visniec, regia Cristian Ioan, cu: Armand Calota, Virgil Ogasanu, Alexandru Georgescu, Ileana Iordache, Alfred Demetriu, Cezara Dafinescu, Traian Stanescu, George Motoi, Adela Marculescu, Ilinca Tomoroveanu, Sanda Toma, Damian Crasmaru, Mihai Fotino, Matei Alexandru, Ileana Stana Ionescu, Serban Ionescu, Olga Delia Mateescu
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Colonelul si pasarile-Hristo Boicev

Mesajde nae cinefil » Joi Dec 18, 2003 10:45 am

Cu VICTOR REBENGIUC, in regia lui ALEXANDRU DABIJA si scenografia lui HORATIU MIHAIU. Mai evolueaza actritele Carmen Culcer, Angelica Nicoara, Irina Wintze, Elena Ivanca, Ramona Dumitrean, Eva Crisan.
Aseara am vazut respectiva piesa! Dupa ce am trecut(cam greu) peste debutul putzin prea modern al piesei, am ramas uimit de acuratetea cu care Dabija a pus in scena subiectul. Interpretare de Monstru Sacru a lui Rebengiuc, pe care numa` sambata-l vazusem in "Cel mai iubit dintre pamanteni"! Frumos!

Sarbatori fericite!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Dum Ian 04, 2004 1:56 pm

Programul principalelor institutii de spectacol din Bucuresti in perioada 5 - 11 ianuarie:
Teatrul National din Bucuresti: Sala "I.L. Caragiale" - marti, 6 ianuarie, ora 19.00 - "Take, Ianke si Cadir" de Victor Ioan Popa, regia Grigore Gonta; miercuri, 7 ianuarie, ora 18.30 - "Ultima orí£" de Mihail Sebastian, regia Anca Ovanez - Dorosenco; joi, 8 ianuarie, ora 19.00 - "O scrisoarea pierdutí£" regia Grigore Gonta; vineri, 9 ianuarie, ora 19.00 - "Masiní£ria Cehov" de Matei Visniec, regia Cristian Ioan; simbí£tí£, 10 ianuarie, ora 18.30 - "Trei surori" de A.P. Cehov, regia Iuri Krasovski; duminicí£, 11 ianuarie, ora 19.00 - "Crimí£ pentru pí£mint" scenariu dramatic de Grigore Gonta dupí£ romanul cu acelasi titlu de Dinu Sí£raru, regia Grigore Gonta. Sala "Liviu Rebreanu" - marti, 6 ianuarie, ora 19.00 - "Noiembrie" de Ana Maria Bamberger, regia Alice Barb; miercuri, 7 ianuarie, ora 18.30 - "Nunta lui Krecinski" de A.V. Suhovo - Kobilin, regia Felix Alexa; joi, 8 ianuarie, ora 18.30 - "Asteptind la Arlechin" de Noel Coward, regia Ion Cojar; vineri, 9 ianuarie, ora 19.00 - "Visul unei nopti de varí£" de William Shakespeare, regia Felix Alexa; simbí£tí£, 10 ianuarie, ora 19.00 - "Ispita" de Vaclav Havel, regia Mihai Manolescu; duminicí£, 11 ianuarie, ora 11.00 - "Leul in iarní£" de James Goldman, regia Petre Bokor; ora 19.00 - "Cotletele" de Bertrand Blier, regia Gelu Colceag. Sala "Camil Petrescu" - marti, 6 ianuarie, ora 19.00 - "Anna Karenina" de Helen Edmundson (dramatizare dupí£ Lev Tolstoi), regia Alice Barb; miercuri, 7 ianuarie, ora 19.00 - "D'ale carnavalului" de I.L. Caragiale, regia Gelu Colceag; joi, 8 ianuarie, ora 19.00 - "Viatí£ de actor" ("Ursul" - "Cintecul Lebedei") de A.P. Cehov, regia Geo Saizescu; vineri, 9 ianuarie, ora 19.00 - "Legenda ultimului impí£rat" de Valentin Nicolau, regia Alice Barb; simbí£tí£, 10 ianuarie, ora 19.00 - "Cinci femei de tranzitie" de Rodica Popescu Bití£nescu; duminicí£, 11 ianaurie, ora 19.00 - "Celí£lalt Cioran" versiune scenicí£ dupí£ "Caietele" lui Cioran, atelier - lecturí£ de Radu Penciulescu si George Banu.
Teatrul Odeon: joi, 8 ianuarie, ora 18.30 - "Alchimistul" dramatizare de Radu Macrinici dupí£ romanul omonim de Paulo Coelho, regia Anca Maria Colteanu; vineri, 9 ianuarie, ora 18.30 - "Gaitele" de Alexandru Kiritescu, regia Alexandru Dabija; simbí£tí£, 10 ianuarie, ora 18.30 - "De ce fierbe copilul in mí£mí£ligí£" de Aglaja Veteranyi, regia si dramatizarea Radu Afrim; duminicí£, 11 ianuarie, ora 18.30 - "Veronika se hotí£rí£ste sí£ moarí£" dramatizare de Gelu Colceag si George Bí£nicí£ dupí£ romanul omonim de Paulo Coelho, regia Gelu Colceag.
Teatrul Evreiesc de Stat: simbí£tí£, 10 ianuarie, ora 11.00 - "Jocul de-a vacanta" de Mihail Sebastian, regia artisticí£ Mihai Manolescu; duminicí£, 11 ianuarie, ora 11.00 - "Cartea lui Ruth" de Mario Diament; regia artisticí£ Moshe Yassur.
Teatrul de Comedie: Sala Mare: simbí£tí£,10 ianuarie, ora 18.30 - "Bani din cer" de Ray Cooney, regia Horatiu Mí£lí£ele; duminicí£, 11 ianuarie, ora 18.30 - "...escu" de Tudor Musatescu, regia Alexandru Dabija.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Sâm Ian 10, 2004 8:24 pm

pentru cei interesati: in luna ianuarie, la Sala Toma Caragiu a Teatrului Lucia Strudza Bulandra, va avea loc premiera unui spectacol-recitalul interpretat de Ancuta Sigartau: Vreau sí£ fiu actrití£!. Inca nu am foarte multe detalii, dar cand o sa le aflu, o sa le bag aici.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

spionu balcanic

Mesajde angus » Lun Ian 19, 2004 7:21 pm

care vretz casa va radetz putetz casa va ducetz la teatru al mic fix langa berlin unpic mai devale, casa vedetz spionu balcanic , o piesa sicrisa de un nene iugoslav care se intituleaza Dusan Kovacevic, regia Claudiu Goga. fuarte fuarte frumos a prestat duamna Coca Bloos care mia placut muuult de dansa shi ma facut sa ma rad, alaturea de nenea Dan Condurache care shi iel insush ierea spionul balcanic carel spiona balcanic pe nenea Mihai Dinvale care se lasa spionat balcanic cam fara voia lui dar navea de ales. sa va luatz bilete dalea cele mai ieftine de cinjdemii care putetz sa statz unde vretz voi ca ie locuri destule.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Gielgud Theatre

Mesajde Mark1 » Mar Ian 20, 2004 11:46 am

Am reusit sa iau bilete la "Totul e bine cind se termina cu bine" de Shakespeare. Un bilet este £40 plus £4.80 booking fee dar face, este cu Judi Dench. Daca nu o stiti, o puteti vedea in filmul "Chocolat"/HBO.

Spectacolul dureaza trei ore cu pauza si se va juca non-stop toata luna martie pina pe 24 aprilie, cam de doua ori pe zi fara zilele de duminica si luni. Asta zic si eu marathon si va asigur ca salile sint de regula cam 60% pline.

Daca vedeti "Chocolat", scena cind "batrina" Judi Dench gusta prima data dintr-o ciocolata fierbinte, va va transforma in dependenti de cacao pe viatza.
Mark
Constanta/Romania
London/UK
1906
Avatar utilizator
Mark1
Junior Member
 
Mesaje: 97
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Teatru

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator