tancuri din al doilea razboi mondial

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Mesajde sskiller » Sâm Feb 07, 2004 10:14 am

Ma gandeam la un scenariu de lupta.
Sa zicem ca sua si europa+rusia is pregatite de razboi. Ca de obicei sua are initiativa si lanseaza atacuri aeriene de pe portavioana cu avioanele tipice f18hornet. Sa zicem ca aprox 400 de avioane au misiunea de a bombarda obiective strategice din europa.
Asta fiind prima zi de lupta, intrebarea mea este cate avioane americane se intorc din misiune (asta pp ca ele indepl misiunea, ca nu zboara aiurea) ??
Dupa voi cate avioane se intorc ? - cred ca asta e o intrebare care si americanii si-o pun cateodata :))
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Sâm Feb 07, 2004 5:24 pm

Nu se va intampla asa.Hornet-urile ar putea avea cel mult un rol de sprijin ,in nici un caz de lovire.Americanii ar ataca obiectivele strategice cu rachete de croaziera(Tomahawk) lansate fie de pe nave fie din aer(B-2,B-1).Avioanele imbarcate ale SUA au rol de suport...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sskiller » Dum Feb 08, 2004 10:00 am

Si atunci de ce le mai baga rachete aer sol pe avioanele astea. EU stiu ca hornetu ii avion polivalent. Ii mai ieftin sa dai o racheta de pe hornet decat sa arunci cu tomahawk-uri. Eu sunt sigur ca daca ar fi razboiul asta americanii vor ataca si cu avioane in prima faza. Nu au cum cu rachetele tomahawk sa isi faca un avantaj strategic, trebuie o lovitura mai puternica decat niste rachete amarate
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Dum Feb 08, 2004 11:23 am

Hornetu poate fii folosit fie ca stand off cu 4 Harpoon-uri(rachete anti-nava),fie ca anti-radar cu 4 HARM-uri fie ca anti-suprafata cu 4Maverick-uri,fie guided cu 8 Mk20Rockeye(bombe dirijate prin laser).Toate astea la un loc nu fac cat un Tomahawk...plus ca in varianta TLAM-C(Tomahawk Land Atack Missile-Cruise)raza unui Tomahwk ie aproape 1000km.De asemenea Tomahawk-ul in varianta ALCM(Air Launched Cruise Missile)poate fi lansat de pe B-52G si H shi de pe F111.Multe nave militare SUA au capacitatate de a lansa Tomahawk-uri,inclusiv multe submarine.Deci principala arma de lovire este Tomahawk-ul.Hornetu este un avion mult-rol,polivalent putand fi folosit shi pentru interceptie shi pentru CAP shi in misiuni anti-nava si de atac la dol.Dar nu ie teribil de eficace in nici una din functiile sale.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sskiller » Dum Feb 08, 2004 4:24 pm

si is greu de interceptat Tomahawk-urile ?
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Dum Feb 08, 2004 5:56 pm

Depinde ce le intercepteaza.Tzinand cont ca sunt subsonice,nu prea.S-300 si S-400-le rusesc pot sa le intercepteze fara probleme.Dar totu ie relativ...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Feb 09, 2004 9:58 am

bre deja discutia despre tancurile celui de-al doilea razboi mondial a inceput sa ma depaseasca avand in vedere ca iele incepura deja sa zbuare si cica nu oricum ci nedectate de radare. astept varianta subacvatica a tancurilor
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Feb 09, 2004 10:20 am

Eyule,io ce pot sa zic?Stai sa ajungem la alea petroliere shi dupaia sa vezi acolo discutzie:j.Acuma pe bune o sa zic la admin sa schimbe titlu thread-ului.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde tarzy1 » Mie Feb 11, 2004 7:13 pm

hai sa nu uitm subiectul pp, adica tancurile din ww2
este bine stiut ca eficienta tancurilor sta in numar si cooperarea cu alte arme, asa ca intr-o batalie de blindate, de obicei castiga cel care aplica o tactica mai buna.
Germania a ataca Rusia cu niste amarate de tancuri (cel mai bun era PzIV), fara nici macar o bucata de tanc greu, iar rusi aveau deja T34 si KV1, in schimb aveau o aviatie superioara, iar ofiterii isi stiau meseria.

Germani au dezvoltat tot timpul razboiului productia de tancuri, din pacate ptr ei nu au putut asigura un numar suficient, dar nici rusi nu au fost mai prejos,
Dupa mine cel mai bun tanc (dpdv al caracteristicilor) a fost IS2, iar daca ar fi avut echipaj german era de 3 ori mai bun.
tarzy1
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Aug 15, 2003 4:43 pm
Localitate: ROMANIA - Bucuresti

Mesajde MiG29 » Mie Feb 11, 2004 11:18 pm

Principala problema a rusilor la inceputul razboiului a fost calitatea slaba a echipajelor de pe tancuri,a oamenilor in general.Ofiterii,dupa epurarea lui Stalin din anii 30 erau numiti pe criterii politice shi nu de competenta...in rest asha ie,cum aiz is tu,binomul tanc-avion(T-34/85<->IL2/IL10-Tiger/Panther<->Ju87)a stat la baza bataliilor de blindate din cel de al doilea razboi moindial.Apropo de binoame,cel mai eficient mijloc de vanatoare de submarine la ora actuala,il constituie tandemul fregata-elicopter.Anyone?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sskiller » Joi Feb 12, 2004 11:49 pm

Germania a ataca Rusia cu niste amarate de tancuri (cel mai bun era PzIV), fara nici macar o bucata de tanc greu, iar rusi aveau deja T34 si KV1

Spui tu ca tancuri amarate dar sa stii ca in perioada aia erau cele mai bune. Erau foarte rapide (chiar au fost printre cele mai eficiente, pacat ca nu aveau un sasiu mare ca sa suporte un tun mai mare) si i-au ajutat pe germani la tactica blitzkriegului. (tancurile grele nu erau recomdate la acea tactica)
T34 a intrat in actiune serios de abia in ofensiva din iarna a rusilor.
Victoria a avut-o cel care a avut initiativa mai mult timp
Principala problema a rusilor la inceputul razboiului a fost calitatea slaba a echipajelor de pe tancuri,a oamenilor in general.Ofiterii,dupa epurarea lui Stalin din anii 30 erau numiti pe criterii politice shi nu de competenta...

Si nemtii au avut cele mai bune echipaje a lor din tot razboiul la inceputul ofensivei :)
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Sâm Feb 14, 2004 1:12 am

Pai sa nu uitam ca ofiterii germani au predat in secret tactica shi strategie militara rusilor in anii `30...deci doctrinele ,cel putzin in prima parte a razboiului se asemanau.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sskiller » Sâm Feb 14, 2004 11:06 am

Pai sa nu uitam ca ofiterii germani au predat in secret tactica shi strategie militara rusilor in anii `30

Din cauza sanctiunilor impuse dupa ww1 nemtii nu aveau voie sa faca arme noi fara sa stie aliatii. Ei au facut in Rusia si Norvegia (parca, nu mai stiu exact) tancurile PzI si PzII. Dar nu cred ca ofiterii germani au predat tactica rusilor. Nici ei nu stiau exact in anii 30 tactici gen blitzkrieg. Guderian care era pe atunci un fel de inspector al tancurilor a vazut posibilitatile ofensive ale tancurilor si a conceput blitzkriegu. El a fost chiar inspirat de cartea unui englez.Sa nu uitam totusi ca Guderian si Manstein au fost printre putinii generali care nu luau in considerare cateodata ordinele directe a lui Hitler - asta fara sa pateasca nimic grav (asa a pierdut Guderian controlul varfului de lance centru in rusia, soldatii au ramas in viata si el a pierdut functia lui importanta).
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Sâm Feb 14, 2004 11:19 am

Itzi zic io sigur ca ofiterii germani au predat tactica si strategie militara ofiterilor sovietici...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde tarzy1 » Lun Feb 16, 2004 6:31 pm

rusia si germania au colaborat excelent in anii 30 inclusiv la proiecatrea de noi masini de lupta, nu stiu cine a predat si cui tactica luptei cu blindate dar se poate spune ca amele armate (rusa si germana) au aplicat-o cu succes una impotriva celeilalte, rusi au inceput cu un grav deficit uman, dupa euprarea facuta de stalin in 38, dar au avut resurse (si ajutor din partea aliatilor) sa-si revina.
tarzy1
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Aug 15, 2003 4:43 pm
Localitate: ROMANIA - Bucuresti

Mesajde sskiller » Mie Feb 18, 2004 10:45 pm

Prin 1929 era o scoala comuna de tancuri ruso-germana la Kazan unde au shimbat idei.
In acea perioada V. K. Triandafillov a avut niste idei foarte bune legate de tacticile viitoare (un fel de blitzkrieg). Nu numai germanii au predat tactica rusilor, si rusii au predat tactica. Si englezu Fuller a participat cu o carte la ideea de razboiului fulger. Diferenta intre ei toti si germani a fost ca germanii au acceptat mai usor sa isi schimbe tacticile si sa faca loc ofiterilor tineri. In rusia s-a intamplat la fel dar dupa ce si-au dat seama ca nu mai au ofiteri deloc si au recrutat tineri in conducere cu idei proaspete.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Subiect interesant pacat doar ca..........

Mesajde invincibil » Sâm Mar 13, 2004 2:14 pm

Unii vorbesc in necunostiinta de cauta din ce au auzit sau vazut la tv sau din jocuri pe calculator .
Recomand celor care vor sa isi largeasca cunostiintele sa viziteze bibleoteca militara sau situl http://forum.axishistory.com in spreranta ca voi citi niste postari mai interesanta si voi vedea si niste critici bazate pe dovezi.
invincibil
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 2:03 pm
Localitate: romania

Mesajde MiG29 » Sâm Mar 13, 2004 2:58 pm

Io iti recomand sa citesti cartea de gramatica,eventual cartzile ca ie lipsuri mari...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sskiller » Mar Apr 20, 2004 9:25 pm

sal migule
ce mai faci
ceva noutati din domeniu

in ultimile luni am aprofundat linuxu si nu am mai avut timp de cealalta pasiune a mea.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde Zumper » Sâm Mai 08, 2004 8:29 pm

Uai, io din cate stiu la baza succesului german s-a aflat banalul aparat de emisie receptie radio. Da io-s un biet amator. Ie unu cari o scris o carte. Se cheama "achtung panzer". Cartea. Autoru e un nene Heinz Guderian. Era un soi de briagdier sef prin armata lu` Adolf.


It's all about communication ...
Avatar utilizator
Zumper
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Apr 21, 2004 11:00 pm

Mesajde sskiller » Lun Iul 26, 2004 10:06 pm

Si dupa aia au aflat si rusii de el (radio)? :D
Tin minte o carte scrisa de un (fost soldat) francez care a ramas uimit cand a vazut nemtii cum trageau cablurile pentru comunicatii si cat de organizati erau.
Eu zic ca organizarea e foarte importanta, urmata de tehnologie.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde CrashTestED » Mar Iul 27, 2004 11:39 am

Eu cred ca organizarea e cea mai importanta. Oricum nemtii aveau si tehnologia necesara. Le lipsea doar un lider sanatos la cap... :eat:
CrashTestED
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iul 27, 2004 10:37 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde MiG29 » Joi Iul 29, 2004 2:47 pm

Nemtzii nu prea trageau cabluri...den contra chear.Ei foloseau radiou pe cata vreme aliatzii(mai ales francezii shi partzial ienglejii) s-au chinuit cu telefoane de campanie pana prin 42-43.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Panzer6 » Vin Sep 03, 2004 11:17 am

Apropos, si rusii s-au chinuit cu telefoane de campanie pe toata durata razboiului. ca sa nu mai vorbim ca nici tancurile lor nu aveau statzii radio in primii ani de razboi
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Sep 03, 2004 12:52 pm

da e adevarat.T-34 pana la modelu cu tun de 85 mm n-avea aparatura radio,ceea ce le facea teribil de ineficiente,deoarece nuj puteau coordona si sincroniza atacurile in nici un fel.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Panzer6 » Mar Sep 07, 2004 9:09 am

Din cate shtiu eu in armata URSS, in primii ani de razboi comandantul de tanc semnaliza celorlalte tancuri cu doua steguletze, unul verde shi unul roshu, metoda total ineficienta chiar shi la manevre, ca sa nu mai vorbim de confruntarile reale. Unitatzile de blindate sovietice nu puteau executa manevre complexe din cauza acestui neajuns.
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde Panzer6 » Mie Sep 15, 2004 11:29 am

apropos, si Romania ave un proiect de tanc sau mai precis vanator de tancuri numit Maresal care daca ar fi fost produs in nr suficient (se intetiona producerea a 1000 de vehicule) ar fi facut ceva impresie pe front. Din pacate susii au confiscat prototipurile, linia de asamblare precum si prima serie de 100 de vehicule care fusesera deja construite.
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Sep 16, 2004 9:47 am

daca cautzi pe unu din threadurile astea o sa vezi ca s-a scris deja despre "vanatorul de care" maresal.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde COBRA01 » Lun Ian 31, 2005 9:30 pm

sskiller scrie:Sal fanilor ww2
Hai sa incingem o discutie despre tancurile din ww2.
Eu as incepe cu:

Care ar fi cel mai bun tanc din ww2 ?

raspund eu primu
Eu as zice ca cel mai bun tanc ar fi Tiger1.

Alti il dau pe IS-2
COBRA01
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Vin Ian 14, 2005 4:26 pm
Localitate: BUCURESTI

Mesajde COBRA01 » Lun Ian 31, 2005 9:34 pm

Pt. SSKILLER: apropo de faza cu Sherman si Katyusa, pe platforma unui tanc poti sa faci multe nebunii. Si ma refer la ce au facut aliatii pt debarcarea din normandia
COBRA01
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Vin Ian 14, 2005 4:26 pm
Localitate: BUCURESTI

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori