tancuri din al doilea razboi mondial

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Mesajde MiG29 » Vin Ian 16, 2004 4:37 pm

Tancele rusesti is mai joase ca alea americane(ceeia ce ie bine pentru ca in acest fel ie mai greu de localizat shi de ochit).Uite aicia o comparatzie intre T80UD(varianta cu motor diesel facuta de ucrainieni shi Abbrams) shi apoi intre T80UD si Leopard2.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Ian 16, 2004 4:40 pm

T80UD cs Leopard(crez k ie Leo 2)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sskiller » Sâm Ian 17, 2004 11:06 am

Initial trimis de animaloo
sskiller: stii ca ultimul link pe care-l dadusi apartine unuia care s-a incracenat atat de mult sa arate ca sven e fals, incat s=a bagat singur in kko?


Is curios ce e cu ala , cum s-a facut de kko.

E de ajuns sa fie adevarat ca s-a inscris de bunavoie in armata germana ca Sven Hassel devine imporstor. Chiar in prima carte, in jumate din dansa scrie despre cum a dezertat el pentru o femei si chestii de astea si a ajuns in bat disciplinar.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde sskiller » Mie Ian 21, 2004 4:02 pm

mig
vreau sa te intreb
Care e dupa parerea ta la ora actuala cel mai bun tanc ?
Si daca in razboiul actual implicarea tancului mai este asa importanta ca in ww2.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Ian 21, 2004 4:19 pm

offtopic: se stie ca a intrat de bunavoie in armata germana iar in 39 a dezertat

on topic: rolul tancului nu mi se mai pare asa de important. Aviatia si rachetele balistice sunt baza acu.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde sskiller » Mie Ian 21, 2004 7:59 pm

Eu cred ca te inseli animaloo.
Aviatia americana inca nu s-a lovit de un inamic pe masura. Armata ruseasca eu stiu ca cu toate ca is la pamant tot ar putea dobori avioane americane, chiar si invizibile.

Crezi ca daca s-ar bate SUA contra Europei avioanele ar decide lupta sau niste rachete costisitoare , cu bombardamentele lor care orisicum nu ar afecta militar tarile prea tare ?

Sau pana la urma tot la o bataie dintre tancuri s-ar rezuma totul. Sa ne amintim ca de la ww2, tancurile nu s-au mai incleshtat, ma refer la tancuri de acelasi nivel (leopard2 contra un M1).
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mie Ian 21, 2004 10:01 pm

Tancu inca ie o arma extrem de importanta.Mai ales in Europa si mai ales in conditziile preconizate de neproliferare(ie ca suna stiintzific?:D)a armamentului nuclear.Cea mai mare forta conventionala de tancuri o are Rusia(ceva gen 10.000) asa ca o ipotetica confruntare in Europa ar avea tancu in prin plan.Tancul plus close air-support(CAS,adica Su-25/39,Mi-8,Ka-50/52,Mi-24,Mi-28 si de ce nu Su-24(afganii jtiu de ce:D) de partea rusa si A-10,Ah-64,Ah-1,ipoteticu Comanche,Lynx,Super Puma pentru sa zicem NATO).Dupa mine cel mai bun tanc din lume ie T80UM1(mic,mobil,blindaj modern,tun de 125mm care poate lansa si rachete antitanc de generatie noua ghidate prin laser(Kornet,At-11 Sniper)) si cel mai bun sistem de protectie activa din lume la ora actuala(shi inca 10 ani de acum incolo),adica Shtora plus Arena(sistem activ care poate distruge toate tipurile de ATGM(anti-tank guided missile)inclusiv cele lansate de sus).Partea slaba ar fii,zic unii fatu ca are echipaj de 3,in buna traditie ruseasca cu incarcator automat al tunului,shi eventual sistemele fire-control,nu la fel de performante ca cele vestice(insa iegzista o varianta cu sistem de fire-control Alis,similar cu cel de pe LeClerc...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sskiller » Joi Ian 22, 2004 10:20 am

Mig, m-a impresionat mult postu tau. Eu care credea ca rusii is la pamant.
Daca stiti filmuletu ala cu apache care a aparut acuma, cand pilotii au omorat niste tarani irakieni. Au confundat un tractor cu un lans de rachete. Daca s-ar lovi de un tanc modern singura sansa a lu Apache e sa zboare non-stop, nu mai poate sa stea in aer si sa studieze terenu. Eu stiu ca un tanc modern poate dobori un apache.
A dat exemplu apache deoarece el e un fel de tank killer.
Mig, cate rachete sol aer are un T80 ? vreo 6 cate ?
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Ian 22, 2004 10:45 am

parerea mea: cine are suport aerian castiga, normal ca in cazul in care ambele combatante au cam aceeasi puterne aviatica tancurile decid. Pana una alta se pare ca tot marina are cel mai mare cuvant de spus...si daca e sa ne gandim la o confruntare SUA vs Europa sincer sa fiu nu vad Europa prea bine...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Ian 22, 2004 11:54 am

sskiller,din cate jtiu io tancele moderne n-au rachete sol-aer.Eventual blindatele sau mai aiba cate ceva.Singuru care fost dotat cu ceva rachete sol-aer ie o versiune a T-72-ului modificat de slovaci.De obicei un tanc modern nu actioneaza singur ci impreuna cu alte vehicole(de ex la rusi pe langa tanc mai sunt shi ceva BMP-uri si ceva BRDM-uri +Zsu-23 Shilka(sistem antiaerian autopropulsat cu 4 tunuri de 23mm)sau Tunguska(un fel de Shilka mai nou cu tunuri shi rachete).
animaloo,intr-o confrunatare navala dintre SUA si Europa(+Rusia) americanii si-o iau.Singuru lor atuu sunt portavioanele(care insa sunt mari shi usor de distrus),crucisatoarele Ticonderoga si eventual ceva submarine.Insa europenii au shi iei sculele lor,iarde rusi nu mai zic.O combinatzie letala ie Tu-22M3+AS-6 Kingfish sau distrugatoarele Sovremeny +SS-N-22 Sunburn(cea mai buna racheta antinava din lume,viteza supersonica ,ghidaj activ si semi-activ)sau eventual ceva submarine clasaAkula2(Ghepard) +OscarIII-uri.Toate astea au un iefect devastator asupra portavioanelor.Am simulat de multe ori chestia asta in Herpoon shi cam mereu rezultatu ie acelasi:ambele marine se anihileaza reciproc shi urmeaza razboiu terestru.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sskiller » Vin Ian 23, 2004 2:31 pm

Eu cred ca fara discutie o Europa unita ar bate america la toate capitolele (europenii scartie putin la aviatie, in schimb la antiaeriene is puternici si le pot anihila).Pacat ca pana la o Europa cu adevarat unita mai este mult.

Am o intrebare. Toti lauda avioanele astea invizibile ca nu le pot dobori nimeri . Tu ce crezi MIG29, ii adevarat ?

Parerea mea personala ca se pot dobori acele avioane.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Ian 23, 2004 2:37 pm

kilare: se pot dobori, sarbii au doborat unu dupa care si-au cerut scuze :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Ian 23, 2004 2:53 pm

Avioanele invizibile ie doo:F-117 Nighthawk shi B-2.Primu a fost deja doborat deasupra Iugoslaviei (se pare ca de un sistem de artilerie anti-aeriana),cel de-al doilea inca nu.Insa mai ie timp.Exista statii radar speciale care vad fara probleme shi acest tip de avioane.(citez "The 1R13 EWR station operates in the VHF wave band and can detect airborne targets and measure their co-ordinates (azimuth - range) at a long range in conditions of severe ECM. The system is capable of detecting the F-117A stealth aircraft. The 1R13 performs IFF confirmation and relays data to the command post through wire and radio data links.
The 1R13 radar measures the coordinates of targets in the entire range of azimuth angles at distances of up to 300 kilometers and elevation angles of up to 25°. The maximum detection altitude for a target of the fighter class is 27 kilometers and a typical detection range for a fighter flying at high 10 kilometers equals 230 kilometers. The information is refreshed every 10 seconds.")De asemenea exista sisteme anti-aerien sofisticate pentru care nu ie o problema sa doboare stealthu.(cum ar fii S-300 si S-400 care poa sa doboare cam orice inclusiv rachete balistice shi care pun Patriotu in cur la orice ora)(a iecsistat shi un scandal cand Israelu a vruta sa cumpere S-300 de la rusi,shi s-au opus americanii care le vandusera Patriotu).Acuam rusii au incercat un mod de camuflare al avionului putin diferit.S-a incercat demonstrarea pe noul MiG1.42.Ie vorba de un generator mobil de plasama care chiar ar face imposibila detectarea cu ajutorul radarului sau al instalatziilor cu infra-roshu)

Iata cam cum arata avionu(se vede ca forma iecsterioara nu ie tocma stealth,din cauza ca s-a constatat ca fuzelaju stelth impiedica obtinera unor caracteristici bune de zbor)
"
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Ian 23, 2004 2:56 pm

Aici avetzi o poza cu cupola carlingii de pe F-117-ul doborat de vecinii nojtri de la sud-vest.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Ian 23, 2004 3:02 pm

migule da poza cu baneru: "ne scuzati nu stiam ca e invizibil" nu o ai?
din cate citeam la un moment dat avioanele astea invizibile sunt destul de slabute, singurul lor punct tare fiind invizibilitatea...
deja ne abatem mult de subect, dar avand in vedere ca istem duar 3...:D
era un reportaj pe discavari despre pilotii rusi. cica astia se antreneaza mai mult pe dogfight, fata de americani care se bazeaza pe sistemul :tragi de la distanta. Ce-mi placea la rusi era costumul lor antiGe...care consta in niste tzoale mai ciudate, diferit de costumul spatial folosit de piloti SUA...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Ian 23, 2004 3:20 pm

Dah,aviatzia rusa ie altfel organizata.Acuma PVO(adica fortele de aparare antiaeriana care au pe langa rachete,tunuri,radare shi ceva interceptoare(MiG-25,MiG-31(tata lor) shi Su-27)) au fost shi iele integrate in VVS(aviatza rusa).Idea ie ca shi pilotzi rushi se antreneaza in consecintza.Initial boogie-urile le iau in primire baetzii de la antiaeriana apoi trimit ceva interceptoare(MiG31 care face prapad)shi de abia dupa aia intra shi CAP-ul(combat-air patrol)adica baietzii cu dog-fightu(Su-27 shi MiG29:D)Americanii merg pe fire&forget.

Cam astai ie costumu rusesc anti-g(am imbract shi io unu la Kogalniceanu,unde aveau ai nostrii 29-urile,ie greu al dracu shi nu potzi sa tzil pui singur)Casca aia cel putzin ie criminala.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

leopard2

Mesajde sskiller » Vin Ian 23, 2004 9:35 pm

Sa revenim la subiect. :)
Eu am citit pe undeva ca cel mai tare tanc ii Leopard2.

"Newtown Connecticut, USA, January 8, 2001 — The Pentagon’s gas turbine-powered M1 Abrams may be the first tank that comes to the minds of most Americans, but overall, Germany’s Leopard 2 is the world’s best. In a new analysis of the world tank market, Forecast International/DMS finds that, based on an overall comparison in terms of lethality, fightability, mobility and survivability, the Leopard 2A6EX comes out on top. The annual tank analysis and ranking, the only one of its type available from open sources, is a product of Forecast International’s Weapon Group."

Si cika ala suedez e mai bun decat varianta initiala facuta de nemti.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Vin Ian 23, 2004 10:19 pm

Bai acuma io ce sa zic,fiecare cu parerea lui.Am citit shi io chestia aia shi ajtia care au facut testu n-au inclus de la rusi decat T-90-u care ie cam submotorizat(raportu ala CP/tona)shi nici nu are sisteme de protectie(Arena shi Shtora) de pe T80UM1.Leopradu ie un tanc foarte bun,da io zic ca T80UM1il bate .Ie mai mic ,mai usor,mai mobil shi cu toate astea mai puternic(dpdv al armamentului).Daca vrei chiar cel mai bun tanc din lume,atunci ala ie Black Eagle(Chiorny Oriol),dezvoltat pe sasiul lui T80 despre care nu se shtiu inca prea multe detalii,da totzi cei care l-au vazut au fost impresionatzi.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sskiller » Vin Ian 23, 2004 10:33 pm

Gasesti pe aici ceva informatii, direct de la rusi, si iti dau linkuri chiar in rusia , din cate stiu eu, dumneta stii rusa. :)
Russian & American Military Forums
http://pub89.ezboard.com/baircraft51067

Ti-am zis ca nu is la curent cu tancurile moderne, incetu cu incetu ma documentez, dar cred ca tot un fan al tancurilor germane voi ramane. :) ( Astept Leopard 3 sau King Leopard)

Am vazut ca americanii au cam frica de tancurile rusesti! Si daca intra prin Iran au sa dea bot in bot cu niste versiuni modificate de T80. Nu vad prea bine Abrams.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Vin Ian 23, 2004 10:51 pm

Stiu rusa da,salut shi la revedere:o Shtiu de asemenea shi forumu ala de care zici,am postat shi io de cateva ori da nu prea te intelegi cu nimeni pe acoo k fiecare o tine pe a lui.SovietSpetsnaz (sau asha ceva) ie singuru care chiar shtie cate ceva.De Leo3 n-am auzit nimca,da de obicei nemtzii fac lucruri bune:)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sskiller » Vin Ian 23, 2004 11:38 pm

Stau si ma gandesc ce tupeu au prins americanii de cand a picat blocul comunist. Is acuma la granitele rusiei. Daca se supara Rusia intr-o zi, ar cam curatza armata americana din orientul mijlociu cu tot cu avioanele ei. Nu prea as vrea sa fiu tanchist pe vreun Abrams stiind ca vin rusii dupa mine.
Cika a zis Putin ca e ingrijorat de persoanele din Turcia care sprijina Cecenia. Oare a facut o intelegere Putin cu G.Bush ?
Cecenia contra Irakului. Ca americanii nu au mai comentat nimic la adresa rusiei cu privire la cecenia.
Ce credeti ? Rusia si SUA is prietene sau inca se dueleaza ?
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Vin Ian 23, 2004 11:49 pm

Nu shtiu,io in discutzii d-astea geo-politico-strategice nu ma mai bag ca oricum n-are rost.Ce pot sa itzi zic ie ca un nou razboi rece
(ma rog de genu SUA contra Rusia)ie iecsclus,da bine ca ieczista diferite jocuri realiste(Harpoon de ex.)cu care potzi sa simulezi ipotetice confruntari intre cele doo superputeri&friends.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Uav

Mesajde sskiller » Mar Ian 27, 2004 1:51 pm

vad ca s-a schimbat cate ceva pe la forum.

Ce credeti, UAV (unnamed aerian vehicle) is chiar asa de importante in viitor? Am auzit ca tarile europene si israelu investesc bani grei in treaba asta.

Mie mi se pare ca dezvoltarea lor ar duce mai mult la un razboi informatic.
:)

Elbit, IAI, Sagem SA, EADS and Dassault Aviation is cateva exemple, care nu is trecute in army technology.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Ian 27, 2004 1:56 pm

Unmanned Aerial Vehicles - ceva in genul asta voiai sa spui nu?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde sskiller » Mar Ian 27, 2004 3:43 pm

scuze de greseala, corect animaloo. Nu m-am uitat atent la ce scrie la acronim. :P
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mar Ian 27, 2004 4:27 pm

Sunt bune.Da nu numa europenii shi evrei baga bai.Americanii shi chiar shi rusii baga la greu.Chiar shi ai nojtrii au asha ceva.Acuma au nejte vrajeli Hunter,le zice cu motor cu piston,cu elice,americane ,moderne shi bune,shi mai au primite cadoo de la rushi(in 89-90 cand au luat ai nojtrii MiG-urile 29) nejte drone DR-3 Reys,care e cu reactize si se lanseaza dintr-un fel de tub(au cam 180km raza shi cam 1500-2000m atitudine maxima,pot fi echipate atat pentru in versiune foto cat shi video).Nu jtiu daca mai sunt operationale.Stiu ca ierau la Kogalniceanu,ultima oara le-am vazut la RoIAS in 2001.Cela mai bune sunt insa cele facute de israelieni.Cea mai celebra ie cu sigurantza Predator-u american care a facut istorie in Bosnia.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sskiller » Mar Ian 27, 2004 4:57 pm

Pe radar banuiesc ca nu apar. Am inteles ca zboara in jur de 9000 de m.
Am citit in revista CHIP (culmea) ca guvernu american vrea sa faca un fel de praf inteligent pentru depistarea miscarilor de trupe si aflarea de informatii. Daca ar functiona aceasta tehnologie de ce ar mai investi bani grei in UAV-uri ? sau tehnologia ii prea sf-ista ptr moment.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mar Ian 27, 2004 8:07 pm

Nu jtiu ce sa zic.N-am auzit nimc de asta.Shi Predator-u apare pe radar.Sarbii au doborat cateva.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sskiller » Sâm Ian 31, 2004 5:01 pm

Stie cineva unde pot sa vad si yo niste tancuri din ww2 prin romania.
De preferabil tancuri din germania sau rusia
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Sâm Ian 31, 2004 10:38 pm

La Muzeu Militar National in curte,ultima oara can am fost(adica acum vreo 5 ani) iera un T-34,un TACAM d-al nostru shi inca vreo doo.Parca shi un Panzer II da nu sunt sigur.In alta parte nu prea cred ca mai gasesti.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron