tancuri din al doilea razboi mondial

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

tancuri din al doilea razboi mondial

Mesajde sskiller » Dum Ian 11, 2004 3:18 pm

Sal fanilor ww2
Hai sa incingem o discutie despre tancurile din ww2.
Eu as incepe cu:

Care ar fi cel mai bun tanc din ww2 ?

raspund eu primu
Eu as zice ca cel mai bun tanc ar fi Tiger1.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Dum Ian 11, 2004 3:49 pm

Io zic k a fost T-34-ul da mai iecsista nejte subiecte cu tancuri p-aicia....asa k nu vaz ce rost avea sa faci un subiect nou...pe care oricum n-o sa scrie aproape nimeni.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sskiller » Lun Ian 12, 2004 10:15 am

Celalalt topic e legat de batalii din ww2.

Tu ai zis ca T34 a fost cel mai bun tanc, banuiesc ca varianta cu tunul de 85.
Daca s-ar intalni pe batalie un T34 si un Tiger1 , T34 ar avea sanse de castig de 33%.
E adevarat ca rusii au avut multe T34, dar cand a aparut in lupta germanii nu aveau nici un tanc destul de puternic sa faca fata. Asa cum, atunci cand a aparut Tiger rusii nu aveau nimic sa faca fata. Rusii au facut pentru asta Iosif Stalin 2, care pentru a penetra blindaju unui Tiger de la distanta acceptabila au montat un tun de 120mm. Tun care avea perfomantele tunuluii de 88mm german la strapungerea armurii.

T34 a fost mai bun ca Tiger numai la costul producerii tancului
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Lun Ian 12, 2004 10:32 am

parerea mea e ca va cam inselati ambii si amundoi. pe de alta parte aveti dreptate ambii si amundoi.
de ce zic asta:
1. t34 nu era chiar un tanc puternic, 1-1 cu taigaru n-avea sanse prea mari. dar, pentru conditiile de razboi era ideal, ieftin, manevrabil si in cantitati mari. In plus forma lui a fost adoptata de toata lumea...
2. tigeru: puternic, fara rival, poate tancu greu al rusilor, dar mai manevrabil. dar era mai scump si implicit in numar mai mic...plus ca forma era de cacao...

cel mai misto: tiger2...calitatile lu tiger1 + forma furata de la t34.
pacat (noroc) ca a aparut prea tarziu si nu a avut o influenta prea mare.
cica raportul tancuri nemtzesti/tancuri aliate:
in este 1/5
in vest 1/4 cu mentiunea ca aici raportul a fost influentat de aviatia aliata nu de tancurile engleze/americane care erau de toata jena.

cele mai proaste tancuri le aveau italienii si englezii.
Italienii aveau motoare superbe dar tancurile aveau suruburi care se rupeau imediat
englezii: tancuri inalte, care intr-adevar dadeau comandantului o priveliste buna, dar erau tinte perfecte. in plus aveau nituri, care la lovituri in plin se rupeau si desi blindaju rezista niturile omorau/raneau echipaju
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Ian 12, 2004 7:38 pm

Io can am zis de T-34 ma referam la tancu cel mai bun,nu neaaparat la calitati tehnice ci la felu in care a influentat desfasurarea razboiului...cel mai bun tanc la prpriu iera Tiger Regal(Konig Tiger)daca ie s-o luam strict dupa performante.Tancurile nemtesti ierau greoaie,putin manevrabile shi dincauza lu faptu ca ierau foarte complexe dpdv tehnic se defectau usor shi in Rusia nu iera tocmai floare la ureche sa schimbi motoru sau senila la un tanc.Shi Shermanu(mai ales Firefly)iera un tanc foarte raspandit,usor de fabricat,ieftin shi care a avut shi ie contributzia lui la castigarea razboiului.Da de ce nu zice nimeni shi de cel mai bun tanc la ora actuala....k romanii isi lauda TR-85M1 de parca ar fii Abbrams+T8oUM1 la un loc:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sskiller » Mar Ian 13, 2004 3:32 pm

Am gasit pe un site cika romanii detineau 1000 de tancuri T34/85.
is curios daca e adevarat, poate sa verifice cineva - eu stau departe de bucuresti.

-> Animaloo | Nu forma lu T34 a fost adoptata , ci mai mult tipul armurii care oricum ii putin fortat.
Panther seamana cel mai bine cu T34. King Tiger nu cred ca seamana, uita-te la turela.
Tiger 1 ii drept era dezavantajat putin zic eu de forma lui.
Inclinatia blindajului era de 90de grade, ceea ce nu e bine. Dar tipul proiectilelor facute de rusi puteau sa anihileze si blindajele inclinate mai mult, care tot frontal loveau, deci era cam aceeasi chestie. Ori cu turela dreapta ori inclinata nu conta, proiectilu tot drept lovea. http://www.battlefield.ru/guns/defin_2.html
Un tanc tre sa aiba profilu cat mai jos.
Eu consider King Tiger mai prost decat Tiger1, era mai scump, avea acelasi tun, probleme de logistica (nu putea sa treaca podurile cu el) si era foarte greoi. Era prea mare. trebuia sa fii cel mai prost tunar sa nu il nimeresti.
Ce zici cu raportu e adevarat, dar mai e adevarat ca vreo 5 shemans trebuia ca sa dobori un tiger.(dar nu aveau atatea nemtii ca sa dobore de 5 ori numaru shermanilor in vest)

-> Mig29 | Ai dreptate
T34 a castigat razboiul pe frontul de est.

King Tiger a aparut pentru a anihila IS2. Ala avea tun de 120mm. Trebuia un tanc care sa reziste la acel tanc.

!! Nu uitati de cele 1000 T34 care le au romanii.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Ian 13, 2004 4:02 pm

nu seamana...a fost adoptata metoda.


Ori cu turela dreapta ori inclinata nu conta, proiectilu tot drept lovea
tot drept . da intr-un caz avea de strapuns mai multa armura: pentru un tiger king: trebuia un proiectil de min 235 mm

in celalat caz proiectilu se invarte si intra drept in blindaj...e mai eficient dar oricum cand se invarte pierde sigur din viteza...

migule TR-85M1 e bun de ceva?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Ian 13, 2004 6:07 pm

sskiler...romanii au avut shi iei cateva T-34(nu cred ca mai multe de o suta),primte de la rusi dupa terminarea razboiului.De asemenea ai nostrii au avut shi un regiment cu Tiger-e.Exista o poza facuta pe 23 august 1948(parca),la parada militara cu regimentu asta,in care se apare un Tiger interesant.Din pacate n-am scanner asa k nu pot s-o pun.

animaloo..TR85M1 ie modiernizarea lu TR85 care la randu lui ie un T55 modificat pe ici pe colo.Ie de kkt ptr mai multe lucri.Unu ar fii ca are 50t shi motor de 860cp ceea ce ii da un raport de 17CP/t ceea ce in comparatzie cua alte tancuri ie de kkt(T80U-27,5CP/t,Leopard224,10CP/t,M1A1Abbrams 22Cp/t)shi la un tanc chestia asta ie extrem de importanta...tunu are numa 100mm in conditziile in care un tun de tanc eficeint are 120mm la ora actuala,nu are nici un fel de sistem activ sau pasiv de aparare anti-racheta(doar vechile grenade fumigene),nu exista un sistem de detectare a laserului....deci tancu ie super slabutz.Sistemu de ochire ie relativ bun as zice(de fapt cea mai buna parte a tancului).Ca sa zic asha ie un fel de MiG21Lancer(adica electronica ie bunicica da mecanica ie varza).S-ar fii putut moderniza mai degraba TR125-ul care ieste o versiune modificata a lu T72(shi mai buna chiar).Iar comparatzia dintre T-72 shi T55 ie ceva gen Dacia Supernova cu Dacia Berlina model 92...deci,ma rog cred k ai intzeles cate ceva(de fapt sper:))
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Ian 13, 2004 6:12 pm

shi asta ie tr85-ul ala 'clasic'
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sskiller » Mar Ian 13, 2004 7:02 pm

Asa ziceam si yo legat de T34 din romania.
Nu cred ca au fost tare multe. NU stiu de unde au luat informatiile aia de pe site-ul http://www.achtungpanzer.com.
Cred ca le au de pe timpul propagandei comuniste.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

am vazut un show acum 2 zile pe history channel

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 15, 2004 3:12 pm

Ei ziceau in un documentar ca tancurile grele rusesti (t 85 mi se pare ca erau) au fost cele mai bune tancuri urmate de cele ale nemtilor si pe ultimul loc tancul sherman al americanilor(tanc construit aiurea avand initial turela nemanevrabila si atasata pe o parte a tancului(nu central)).
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde MiG29 » Joi Ian 15, 2004 4:36 pm

Io zic sa nu te mai uiti pe History Channel ca nu o sa invetzi niciodata ceva bun de la aia.Aberatia cu Shermanu cu turela laterala n-am ami auzit-o pana acuma.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sskiller » Joi Ian 15, 2004 4:39 pm

Cred ca era vorba de T34/85
Ca T85 nu a fost in ww2.
SU85 si KV 85 au fost.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

sherman si ceam vazut

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 15, 2004 4:41 pm

astia pe history channel ziceau ca au fost trei prototipuri de sherman.(adica 4).
Primul avea numai mitraliera grea si era un vehicul rapid cu armura f mica.
Al doilea iau bagat armura oleaca mai mult si un tun da nu pe mijloc ci peo laterala .
Al treilea a avut tunul pe mijloc cu tureta regrabila..etc(insa era slab ca armura, numai 2 inchi si nu putea penetra tancurile germane decat cand tragea deaproape).
A patra si ultima versiune lansata prin 44 a bagat peste un inch la armura si un tanc mai puternic.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Ian 15, 2004 4:42 pm

br copchii lasa-ti-l pe dornea...

nu a fost tanc in adevaratul sens al cuvantului, nu stiu cum se chiama, dar a fost una dintre cele mai redutabile arme ale nemtilor. au luat un panzer 3, l-au modificat si l-au facut suport pentru artilerie. Stiti despre ce vorbesc?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

sar putea sa fi auzit de asa ceva

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 15, 2004 4:45 pm

oricum stiu destul de multe tancuri si alte prostii din perioada aia.
Seria mea preferata de romane despre vremea respectiva a fost sven hassell care povestea destul de multe.
Oricum e 5.48 am aici asa ca nu gandesc 100% ca sami amintesc totul.

P.S Rapsuns la un post de mai sus: tin minte ca era cel mai greu tanc al rusilor din razboiul II care ziceau cei de pe history ca a fost cel mai bun tanc in razboi. Am uitat cum ii zicea exact.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Ian 15, 2004 4:49 pm

dornea: lasa-ne lasa-ne...
tancul greu al rusilor era KW-ceva (parca 2)...si in nici un caz nu era cel mai tare.
din punct de vedere al tancului in sine nemtii au facut niste footeri de tancuri...
din punct de vedere al numarului rusii is tatici. apropo voi vedeti ce adevarati is rusii cand e vorba de arme de razboi. ei au un singur tel: o arma ieftina, fiabila, puternica si intr-un numar cat mai mare: T34, kalashu...cunoscatorii stie..
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde sskiller » Joi Ian 15, 2004 4:59 pm

Posibil ca unu din tancurile grele alea rusilor sa fi fost catalogat ca drept cel mai bun, ii vorba de IS2 care a intrat in serviciu in 1944.
Apropo, T34 ii un tanc mediu.

Shermann a avut foarte multe variante. AU facut din el chiar si un fel de Katyusa.

Si cu Sven Hassel sa stii ca is fabulatie. Nu au acoperire istorica. El a fost doar un danez in armata germana. Atata tot, fara dezertari si de alea alea.

Animaloo - > cred ca e vorba de Sturmgeschütz III Ausf A-E / Sd.Kfz. 142. Care a fost facut ptr suportul infanteriei, si era foarte popular printre infanterie.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Joi Ian 15, 2004 5:09 pm

animale crez ca ie vorba de o chestie derivata din P3 ,fara turela cu o chestie mare mare mare de tot(un fel da tun da cu calibru iecsagerat ceva gen 3-400mm)cu teava scurta.am vazut o poza cu iel da nu mai jtiu unde.

sskiller IS2 iera un tanc bun da in nici un caz cel mai bun.Varianta aia de Sherman cu rachete neghidate(gen Katiusha)a fost un mare fiasco.A fost folosit mai ales in Ardeni,da fara rezultate.Shi T85 nu a iecsistat nici in ww2 nici acuma.Apropos la tance moderne de ce nu va bagatzi?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

cred si eu acelasi lucru migule

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 15, 2004 5:13 pm

Apropo de sven hassel si peripetiile lui.
Eu stiam ca de fapt sven hassel e un nume sub care a scris o tipa nu stiu ce stii si tu.
Cum ziceam acum e 6.17 am si tot numi vine in minte exact numele de la tancul ala.
Totusi zic ca astia de pe history channel nus idioti ca sa spuna ca cel mai bun tanc era cel mai greu/masiv tanc al rusilor..
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde sskiller » Joi Ian 15, 2004 5:14 pm

Mig29

Ala mare e SturmTiger si avea un tun de 380mm.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Joi Ian 15, 2004 5:21 pm

Asta o fii.animaloo se refera la ce ai zis tu....am incurcat io borcanele:)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sskiller » Joi Ian 15, 2004 7:13 pm

mig29

Eu personal m-au pasionat tancurile din ww2.

Poate imi spui si mie un site cu tancuri moderne.
Dar nu de alea ce gasesc cu google.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Joi Ian 15, 2004 10:19 pm

Incearca http://www.army-technology.com ca sa itzi faco o ideea asupra principalelor tance moderne iar apoi jtiu shi io http://www.univer.omsk.su/students/lachin http://www.aeronautics.ru http://www.armor.kiev.ua

Sunt mai multe da cum mie imi plac tancurile rusesti numa d-astea stiu:)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Ian 16, 2004 9:05 am

multam de lamuriri...nu prea mai stiam cu se chiama carul ala blindat si nici nu prea aveam un chef deosebit sa-l gugalesc. Cand l-au prezentat astia de la discavari ziceau ca toti infanteristii il doreau penca era super bun ca suport.
migule...cum sa vorbim de tancuri moderne pe jredul: tancuri din ww2? schimbam numele schimbam si discutiile.


Eu stiam ca de fapt sven hassel e un nume sub care a scris o tipa nu stiu ce stii si tu.

asa-i dornea. si porta de fapt era numele pe care il daduse tipa intr-un moment de disperare cizmelor ei...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde sskiller » Vin Ian 16, 2004 9:57 am

Merci mig de site-uri. Cred ca cel mai interesant e ala cu kiev, dar nu stiu rusa, daca stii daca se poate schimba limba la site ar fi super.

Ma dornea nu a fost o femeie Sven Hassel. El a fost un danez care de bunavoie s-a inscris in armata germana. Si cartile lui is despre ce a patit el pe acolo, dar multa fabulatie in ele.
Cea renumita carte despre aventurile unui soldat in ww2 (si considerata autentica ) este "Soldier At War" scrisa de unu Gus si nu mai stiu cum . Si chiar ala s-a inselat asupra locatiilor unde s-a luptat. In razboi este super stresat si te poti usor insela.

Site-ul urmator ii un fel de site oficial dar mai mult ptr vanzarea cartilor lui, si multe sf-uri
http://www.svenhassel.net

Dar adevarul il gasesti aici, ca de fapt era un tradator al Danemarcei.
http://members.lycos.co.uk/haaest/Mainsite-GB/00table.htm
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Ian 16, 2004 10:28 am

sskiller: stii ca ultimul link pe care-l dadusi apartine unuia care s-a incracenat atat de mult sa arate ca sven e fals, incat s=a bagat singur in kko?


vorbind de tance moderne: migule stii ceva de tancele stealth ale americanilor?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Ian 16, 2004 4:13 pm

animale,jtiu ca s-a incercat fabricarea unui prototip shi arata ceva de genu un tanc normal(insa mai jos,ceva gen T80 sau T90),fara turela cu tunu instalat direct deasupra "sasiului" sa ii zic asha.Am citit mai demult un articol in Tehnica si Tehnologie Militara(un supliment al Modelismului).Are cam 43 tone 80km/h si zic iei un blindaj capabil sa stopeze orice munitie antitanc cunoscuta.Ii zice FCS(future combat system) si se preconizeaza ca o sa apara pan 2015-2020.Dar acuma deja o dau i sefeuri si zic ca expermenteaza un nou motoe electric shi un tun electromagnetic.In schimb ieczista o dezvoltare(facuta de vecini) a lu T80 numita shi T80UM2 sau Chiorny Oriol(Vulturul Negru)care deja ie in teste si se pare ca va intra in productize si care zice proiectantzii o sa surclaseze orice tanc iecsistent in raport de 1,6-1,8 la 1.
Asa futurist mai ie shi tancu conceput de israelieni shi anume Merkava care are motiru in fatza,turela mult in spate shi tot iechipazu sta in corpu tancului(nu in turela)shi care a facut furori in razboaiele israeliano-arabe.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Ian 16, 2004 4:18 pm

Shi uite shi stealthu rusesc,T-94-u.Seamana izbitor cu ala american ceea ce pa mine ma face sa ma gandesc la GRU shi KGB:p
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Ian 16, 2004 4:25 pm

bre da's joase rau de tot....super
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori