postul pastelui

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

postul pastelui

Mesajde Joao » Sâm Feb 28, 2004 2:03 pm

sa ma lamureasca cineva si pe mine de ce tine post. Nu ma intereseaza ce spune biblia si alte astea, ci de ce tine persoana respectiva post. Functioneaza? sau e vorba de un mit de mii de ani pe care unii nu pot sa-l uite? Chiar e necesar sa faci foamea? ce rezolvi cu asta?! ulcer!?gastrita!?
Ce are carnea de e asa de rea de nu o mananci atata amar de vreme?
Daca natura te-a facut omnivor, prerea mea e ca evolutia asta de milioane de ani stie ea ce face,de ce ne credem mai smecheri si facem foamea?
NU INTELEG
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde bhuttu » Sâm Feb 28, 2004 8:34 pm

Eu cred ca, desi grefate pe cutume religioase, traditiile au fundament stiintific. De exemplu mozaismul interzice evreilor sa manance carnea de porc. Dar se stie ca respectiva e cea mai grea si mai plina de toxine carne din cate erau accesibile evreilor la vremea respectiva. La fel cu circumcizia si la fel si cu postul.

Despre post biserica spune ca te curateste si te face mai pur, si s-ar putea sa nu manance chiar cacat. Multe popoare antice credeau ca exista o legatura intre psihic si alimentatie. De asemenea, medicina s-ar putea sa fie si ea de acord cu chestiile astea.

La nivel practic, probabil ca majoritatea o face din turmism. Sunt putini cei care tin post din ratiuni mistice si si mai putini cei care tin post din ratiuni medicale. Eu unul nu tin post pentru ca nu-mi place sa-mi refuz placeri, si carnea e o placere. Pe dogma si pe sanatate nu dau doi lei.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Joao » Dum Feb 29, 2004 11:33 am

Cum adica? merge sa mananci leurda o luna sa te purifici ca sa te indopi ulterior cu carne de miel?Care nu e deloc usoara pm.
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde bhuttu » Dum Feb 29, 2004 2:30 pm

Joao, nu sunt doctor ca sa-mi dau seama exact ce se intampla, da' suna destul de logic sa stai o luna sa te cureti de toxinele carnii dupa care sa-ti refaci necesarul de proteine. Mai ales ca am impresia ca prima data ti se da "dezlegarea la peste", carnea de peste nefiind deloc grasa. Banuiesc, nu stiu...
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Feb 29, 2004 3:27 pm

Dezlegarea la peste nu are nici o legatura. Postul Pastelui tine 40 de zile (cica atat a stat Iisus in desert fara sa manance nimic), iar dezlegarea la peste sa da doar intr-o singura zi ...si anume in Duminica Floriilor, care cade fix cu o saptamana inainte de Invierea Domnului.

Postul este o traditie crestina...la fel cum este si botezul,nunta sau inmormantarea. Nu te obliga nimeni sa iti duci copilul sa-l bage popa in cazanu cu apa, sa te insori la biserica sa-ti puna aia cununape cap si sa te invurtzi in jurul mesei sau sa te ingropi in cosgiug cu coroane pe el...sau ce traditii mai sunt.
E pur si simplu o traditie.

Eu nu tin post...ca sunt mort fara carnitza.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Joao » Dum Feb 29, 2004 5:00 pm

da moshule si io, de aceea voiam sa-mi raspunda un postist(sau cum pm le zice la astia de tin post)
Carnea nu e toata grea.Orice nutritionist iti recomanda carne de pasare sau peste.Deci de ce tineti post o luna?
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde MiG29 » Dum Feb 29, 2004 5:23 pm

Eu,nefiind religios din fire(asta ca sa nu zic ca`s ateu)n-am tinut niciodata post.Posibil totusi sa fie benefic pentru organism,dar asta e destul de discutabil,in sensu ca,carnea are shi ea rolul ei(desi la porc ie recomandabil sa renunti,io una nu pot fara,puiu nu imi place de fel,iar de vita te mai saturi).Cat despre implicatiile mistice,aicia ie shi mai discutabil.De ex.sunt destui care tin post negru,care chiar mi-se pare inutil,shi ie o tortura pentru organism.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Joao » Vin Mar 12, 2004 11:36 am

bah, chiar nu tine nimeni post?
sa fie asta doar o vorba de mult uitata?
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde Nicholas_Alex » Vin Mar 12, 2004 11:48 am

bhuttu scrie:Eu cred ca, desi grefate pe cutume religioase, traditiile au fundament stiintific. De exemplu mozaismul interzice evreilor sa manance carnea de porc.
Multe popoare antice credeau ca exista o legatura intre psihic si alimentatie. De asemenea, medicina s-ar putea sa fie si ea de acord cu chestiile astea.

La nivel practic, probabil ca majoritatea o face din turmism. Sunt putini cei care tin post din ratiuni mistice si si mai putini cei care tin post din ratiuni medicale. Pe dogma si pe sanatate nu dau doi lei.


Singurul cuvint pe care l-am inteles, a fost cacat. :yD

Ontopic: nu am tinut post niciodata, nici nu o sa tin. Asa cum nu am baut lapte niciodata si nici nu o sa beau!
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Mar 12, 2004 12:14 pm

apai am tinut post, probabil ca o sa mai tin. deci is mai multe puncte.
1. e traditie
2. nu e chiar asa de grav pentru corpul tau. nu uita ca tuata iarna ai bagat carne de porc in tine si ... acu nu moare nimeni daca 1 luna mananca verdeturi.

io nu prea tin tot postul, dar de obicei cu doo trei zile inainte de paste tin... dar acu nu o sa-i acuz pe cei care tin si sa na dau jmecher ca io nu tin (asta fu pt joao)
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde river » Sâm Mar 13, 2004 4:35 pm

Din punct de vedere religios vorbind, degeaba tzii post (asta ti-o va zice si un preot) "fizic"-adica sa nu mananci-, daca nu tzii post si sufleteste.
Se mai zice ca asa cum itzi faci curaztenie generala in casa, primavara, (curatzenia de Pasti), tot asa este necesar sa-ti curetzi si trupul si sufletul de "praf", de "conservantzi", de ganduri rele s.a.m.d.
Sa nu uitam ca "dezlegari'' pe perioadele de post se dau copiilor, batranilor si bolnavilor. Are si acest lucru doua explicatii, una d.p.d.v religios (unii n-au apucat sa pacatuiasca, altii sunt "obositi" de atata pacatuit, altii sunt neputinciosi), cealalta d.p.dv. medical, stiintific- proteine, vitamine, tratamente si alea-alea si-n multe regimuri alimentare indicate de medici sunt excluse mancarurile grele

Nu cred ca e de condamnat alegerea cuiva de "a tine post". Mult mai condamnabil mi se pare faptul de "a te preface" ca tii post. Si degeaba m-as apuca eu acum, fizic, sa tin post, cand stiu ca de tigara nu m-as putea lasa. Asa ca ma rezum, momentan, la postul sufletesc...

peace :)
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Mar Mar 16, 2004 12:09 pm

Dom'le, am si io un of la inimioara. As vrea sa se scoata iaurtul de pe lista mancarurilor interzise in post. Sa se faca o derogare, care va sa zica. Imi place carnea, dar pot sa traiesc o vreme si fara. Si cu ciocolata e la fel. Da' io fara iaurt is terminat ! Acuma, zic si io ca sa-mi fac curaj: lasa bah, ghionoiule, ca ala e postu' adevarat, cand te abtii sa mananci ce-ti place mai mult !
Da' pe bune acuma, iaurtul e unul din cele mai sanatoase alimente, n-ar trebui sa fie privati de el cei care vor sa posteasca. Nu stiti vreun forum de discutii pe site-ul BOR, ceva ? Poate le dau o sugestie...
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Mar 16, 2004 12:13 pm

la catolici postul e mai lejer, adica ai voie sa manci lactate si oo parca.


Inca o chesti cu cei care tin post. mi se par aberanti cei care tin post dar le ploo in gura cand vad carne sau alte mancarurii "de dulce".
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Mar 16, 2004 12:31 pm

1. As vrea sa se scoata iaurtul de pe lista mancarurilor interzise in post.

brava!

2. Da' io fara iaurt is terminat !

cine stie cunuaste!

3. Da' pe bune acuma, iaurtul e unul din cele mai sanatoase alimente, n-ar trebui sa fie privati de el cei care vor sa posteasca.

mai ales sanatuase, brava, brava, brava
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde ghionoiul » Mar Mar 16, 2004 12:54 pm

Danone my dear, ma bucur ca esti de acord cu mine, da' sa-ti mai zic o chestie: cand am zis de iaurt, n-am pus la socoteala si Danone, care mi se pare o trompeta la fel de mare ca si Izvorul Minciunilor printre apele minerale ;h
Animaloole, sunt de acord cu tine, numa' ca iaurtu' nu e de dulce, e de acru !
hihihihihiiiii
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Necko » Mar Mar 16, 2004 12:59 pm

ghionoiul scrie:... As vrea sa se scoata iaurtul de pe lista mancarurilor interzise in post. Sa se faca o derogare, care va sa zica. Imi place carnea, dar pot sa traiesc o vreme si fara. Si cu ciocolata e la fel. Da' io fara iaurt is terminat !...


Si eu la fel. Danone cu fructe la 400 g, cu zmeura imi place cel mai mult, si cu visine si cu fructe de padure si .. toate.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Mar 16, 2004 1:10 pm

poi danone ie cea mai mare duda-ntre iaurturi (io-s fan napolact) da nicku' meu nu are legatura cu iaurtu ...

danone parca ie lipici, aracet... (no offence necko)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde ghionoiul » Mar Mar 16, 2004 1:20 pm

Bah, daca esti fan Napolact, se cheama ca esti clujean de-al meu. Io cat am stat in Cluj fugeam de Napolact ca draq de tamaie, da' tre' sa recunosc ca intre timp s-or dat pe brazda si fac chestii faine. Dar deja suntem oleaca off topic.
Ziceti mah, chiar nu stiti cum sa facem lobby la Patriarhie sa ne dea voie cu iaurt in post ? :b
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Mar 16, 2004 1:36 pm

da... ezapt clujean de-al tau sunt, ai ghicit ciocanitorule ;D

ideea de post, lasand tot ce s-a spus, vine, ca multe alte "practici" religioase, din considerente geografice.

asa cum semitzii nu mananca porc (carnea se strica repede, e greu de conservat la temperaturi inalte, iar gradul mare de grasime o face greu de suportat in conditii de temperatura ridicata si umiditate scazuta) si se circumcid (pt ca nefiind conditii de igiena inlatura o posibila cauza de infectzie, pielea putzii), postul pastelui precede o perioada de inbuibare.

desigur, biserica ii da nenumarate motivatzii (ca cele de mai sus), dar dpdv total necrestin, se posteshte pt a se face loc pt mai mult.

anul asta pe 11 pastele va fi comun si pt ortodocsi si pt romano si greco catolici (ca chestie)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Necko » Mie Mar 17, 2004 8:07 am

danone scrie: ...danone parca ie lipici, aracet... (no offence necko)


ce sa fac daca-mi place !? napolactul are iaurt cu fructe?
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am


Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori