O energie ieftina, din abundenta si ecologica

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

O energie ieftina, din abundenta si ecologica

Mesajde zng510 » Joi Sep 15, 2005 10:52 am

zng510
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Sep 15, 2005 10:48 am
Localitate: pe site

Mesajde memetshot » Joi Sep 15, 2005 10:58 am

deci nam inteles niica
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Sep 15, 2005 11:27 am

Nici io, da ieste ca suna bine?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde zng510 » Vin Sep 16, 2005 1:27 pm

MiG29 scrie:Nici io, da ieste ca suna bine?


Suna din ce in ce mai bine.
zng510
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Sep 15, 2005 10:48 am
Localitate: pe site

Mesajde memetshot » Vin Sep 16, 2005 1:54 pm

nu vrei penca sa ne explici si noo care cand vedem radicali si numere ne gandim numa la extragerea radacinii patrate dintro sticla???
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Sep 16, 2005 1:57 pm

deci te rog frumos.io cand vad radicali si numere ma gandesc ca ear am baut prea mult
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde zng510 » Vin Sep 16, 2005 10:06 pm

MiG29 scrie:deci te rog frumos.io cand vad radicali si numere ma gandesc ca ear am baut prea mult


Am dat principiul general (Fig. 1a), principiul adaptat, si o modalitate concreta de punere in practica. Sunt posibile anumite obiectii, am analizat si obiectiile. Mai mult de atat nu am cum.
... Toti se plang de pretul benzinei, gazelor naturale, combustibilului in genere. Sunt si solutii. Cu toate astea, ori nu se stie, ori nu se vrea, ori nu se poate. Probabil, nu se stie.
Iti dai seama, sa fii tu o institutie gigantica si sa bazaie o insecta ca trebuie sa renunti la juma' din taxe daca proiectul este valid, ce ai face? Stiu ca este valid, am demonstrat, altfel ziceam ca altii: "stiu, dar nu spun cum".
Oricum, mi-am facut datoria de cetatean.
zng510
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Sep 15, 2005 10:48 am
Localitate: pe site

Mesajde jeorj » Vin Sep 16, 2005 10:30 pm

zng510
daca tot crezi ca e aplicabila chestia, de ce nu faci si un experiment practic, ca ai avea mult mai mult succes, si satisfactia ta ar putea deveni mai mult decat simpla datorie de cetatean indeplinita:)
cine stie, poate vei deveni la fel de renumit ca Einstein
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde zng510 » Vin Sep 16, 2005 11:04 pm

gigiell scrie:zng510
daca tot crezi ca e aplicabila chestia, de ce nu faci si un experiment practic, ca ai avea mult mai mult succes, si satisfactia ta ar putea deveni mai mult decat simpla datorie de cetatean indeplinita:)
cine stie, poate vei deveni la fel de renumit ca Einstein


Ei, da. Asa da! Ma mai pot si distra.
Bine ca ti-ai facut tu datoria de user.
Imi pare rau dar nu doresc sa ma compar cu Einstein ci cu tine. Daca as deveni la fel de renumit ca tine as fi foarte multumit. Poate ca nu stii, dar esti extrem de renumit.
zng510
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Sep 15, 2005 10:48 am
Localitate: pe site

Mesajde jeorj » Vin Sep 16, 2005 11:12 pm

Hai na, ca am fost si un pic ironic, dar am vorbit serios totusi.
As fi chiar dispus sa contribui la un asemenea experiment, asa ca daca ai chef putem continua discutia pe PM
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde zng510 » Sâm Sep 17, 2005 4:28 am

gigiell scrie:Hai na, ca am fost si un pic ironic, dar am vorbit serios totusi.
As fi chiar dispus sa contribui la un asemenea experiment, asa ca daca ai chef putem continua discutia pe PM


Daca scopul tau este sa afli identitatea mea, mai bine renunta.

Am incercat sa construiesc un generator Van de Graaff dar nu am reusit.
Ca sistem functional, sunt posibile doua tipuri de astfel de generatoare ce au ca efect o electrizare: pozitiva sau negativa.
Am nevoie de un astfel de generator pentru o electrizare prin saracire de electroni a unui corp (electrizare pozitiva). Desigur, cat mai puternic. Daca il ai si mi-l poti imprumuta, iti multumesc.

qny24k5uc2fwp85@yahoo.com

As avea nevoie de mai multe, dar asta e minimul necesar.
zng510
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Sep 15, 2005 10:48 am
Localitate: pe site

Mesajde jeorj » Sâm Sep 17, 2005 2:34 pm

domnu zng510 , nu identitatea dvs ma interesa
dar cred ca pentru experimente simple puteti vorbi cu vreun profesor care detine unu din acele generatoare in laboratoarele de fizica. macar pentru a arata ca teoria e valabila.

ps. regret ca nu detin acel aparat pentru a putea ajuta cu ceva.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

curiozitate

Mesajde cercetasul » Dum Sep 18, 2005 1:06 pm

Pentru zng510.
Este interesanta ideea, mai ales dupa ce am citit descrierea amanuntita. Din pacate, este foarte complicata si ca intelegere si ca transpunere in practica. Tocmai din aceasta cauza 99 % din solutiile propuse si de altii pentru a obtine energie gratuita nu pot fi rezolvate fizic. Pe acest lucru se bazeaza si cei care nu vor ca noi, "sclavii", sa detinem asa ceva si sa nu mai fim dependenti de ei. Suntem incurajati sa credem ca solutiile pe care le cautam isi au rezolvarea in domenii ale stiintei inaccesibile omului de rand si pe care nu le vom atinge niciodata fara ajutorul unor laboratoare de milioane de dolari, etc. In realitate, pentru cei care vor sa obtina energie ieftina, solutia cautata se afla mult mai aproape decat s-ar crede. In jurul nostru, iar noi trebuie sa intindem mana ca sa o culegem. Este suficient ca sa studiem experientele realizate in urma cu circa 100 de ani, pentru a ne convinge ca modalitatea de a construi un dispozitiv viabil, care sa produca energie electrica "din nimic", este destul de simpla. Daca esti interesat de mai multe amanunte, sau poate vrei sa construiesti un astfel de aparat, iti pot da unele sugestii.

PS. Generatorul VDG nu este prea complicat ca schita, dar destul de dificil de realizat. Solutiile se gasesc in laboratoarele scolare.
cercetasul
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Sep 16, 2005 4:45 pm
Localitate: romania

Mesajde zng510 » Lun Sep 19, 2005 2:33 pm

Cel mai simplu exemplu este cel al piramidei. Deci este deja demonstrat experimental.

O piramida are doi centri energetici oglinda in raport cu baza. De obicei referinta este la centrul energetic superior.
Un fizician roman a reusit sa demonstreze printr-un experiment practic ca se poate extrage energie electrica din cei doi centri energetici ai unei piramide. Nu mai cunosc exact detaliile. O incinta ce contine un lichid (cu proprietatea de a interactiona energetic cu centrul energetic al piramidei in cadrul careia este amplasat), este montata la unul din cei doi centri energetici. La fel, si a doua. Este generata o diferenta de potential intre cele doua incinte, diferenta ce poate fi masurata. Din cat imi aduc aminte, rezulta un curent foarte slab.
Procedeul nu este util in plan practic in sensul in care nu poti propune asa ceva pe scara industriala pe criterii de eficienta.
Experimentul piramidei este foarte important deoarece a fost deja demonstrat de ani buni. Prin 1998 am auzit parca de acest experiment.

Nici macar nu era trecut la sectiunea perpetuu. Afirmatiile erau rezervate. Ceva in genul: "ce chestie, se poate extrage energie electrica din cei doi centri ai unei piramide!". Cu toate acestea, concluzia era evidenta. Sunt sigur ca si tipul care a facut experimentul piramidei si-a dat seama ca este negat ca efect primul principiu al termodinamicii dar a preferat sa taca.

In plus, era extins cazul piramidei la corpurile cu conicitate. Cel mai puternic efect de piramida nu apartinea piramidei ci tetraedrului, efectul de piramida scazand cu cat tendinta era spre un con (proportional cu numarul laturilor).

Atunci mi-am dat seama ca este posibil. Este o diferenta enorma intre a cauta o solutie pentru ceva posibil si a cauta o solutie pentru ceva imposibil. Cand un lucru este declarat imposibil, marea majoritate a indivizilor nu cauta o solutie deoarece ar fi absurd.
In cazul in care am dreptate iar ei si-au dat seama inca de pe atunci sau chiar mai devreme ca este posibil, in planul psihologiei maselor, ar fi un interes. Cu cat sunt mai putini cei care cauta "astfel de solutii", cu atat mai bine.

Inainte de asta am auzit ceva despre o intentie a lui Tesla dar confuz. Voia sa construiasca un motor cu apa. Ulterior, s-a asternut tacerea ...

In cazul VDG, dupa vreo 20 de combinatii nereusite, dintr-un impuls l-am distrus, dar pot incerca din nou.
Detaliile de constructie pe care le-am obtinut sunt exclusiv de pe Internet.
Engleza mea este foarte slaba. Este posibil ca interpretarea mea sa fi fost eronata.
Reperele constructive erau de prin magazinele lor. Nu am acces la magazinele lor.
Probabil si motorul pe care l-am utilizat avea o viteza de rotatie prea mare. Am auzit ca altii folosesc 1500-2000 rpm.
Sau poate peria VDG nu era adecvata sau modul in care am conectat-o la sfera si la curea.

Da-mi tu atunci te rog detalii in romana. Un link spre un document "doc". Sau, mi-l poti trimite pur si simplu atasat pe adresa mea de email.
Unde pot sa gasesc componentele (in magazine romanesti)?
Cureaua VDG, cat de groasa trebuie sa fie, cat de stransa trebuie sa fie pe role (are importanta?), din ce material trebuie sa fie (unii spun ca nu trebuie sa fie inchisa la culoare deoarece este posibil sa contina carbon), modalitatea optima de constructie a unei perii VDG, modul in care sa o conectez la sfera si la curea, cele doua role de transmisie (inferioara si superioara), din ce materiale trebuie confectionate (sunt sigur ca asta conteaza), diametrul fiecareia (are importanta?), daca ai posibilitatea, si o reprezentare grafica si am sa ma apuc din nou sa construiesc ceea ce mi-am propus. De fapt, nu asta mi-am propus (ca scop final) dar este o utilitate indispensabila.

Mersi
zng510
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Sep 15, 2005 10:48 am
Localitate: pe site

Mesajde memetshot » Lun Sep 19, 2005 2:37 pm

aide bre ca aia la mit bastars construira un astfel de generator intro zi. cauta sa vezi emisiunea.
ajunsesera la 200000 de volti cu iel.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde zng510 » Lun Sep 19, 2005 9:33 pm

memetShol scrie:aide bre ca aia la mit bastars construira un astfel de generator intro zi. cauta sa vezi emisiunea.
ajunsesera la 200000 de volti cu iel.


Ai vazut si ce utilitati au?
Asta am zis si eu. Ca se poate. Am vazut emisiunea aia. Faina! Si la ce mi-a folosit?
Inteleg! Te gandesti sa fie trimisa ideea asta acolo pentru a fi probata. Dar cum?
zng510
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Sep 15, 2005 10:48 am
Localitate: pe site

Vdg

Mesajde cercetasul » Mar Sep 20, 2005 11:46 am

Sa explic ceva punctual. In primul rand, chestia cu extragerea energiei electrice dintr-o piramida este posibila doar la nivel experimental, in joaca, dar nu se poate aplica, cum bine ai spus, nici macar pentru nevoile gospodaresti. O piramida este o strucura foarte exacta, din punct de vedere matematic dar, ce este mai important, orientarea ei reprezinta cea mai mare problema. Una dintre laturi trebuie obligatoriu sa fie aliniata cu directia N-S, fara nici un fel de deviatii. Daca se reuseste acest lucru, colectarea energetica poate fi perturbata de aproape orice obiect din zile noastre, inclusiv plasticul. Ca urmare, piramida nu poate fi amplasata decat in aer liber, la distanta de constructii metalice sau de alta natura care se pot incarca electrostatic. Pentru noi, necesar este un dispozitiv care sa produca, de nicaieri, un curent, fie el si slab, dar continuu, fara variatii si sa nu fie influentat de nimic. In legatura cu generatorul VDG te anunt ca este extrem de periculos. Chiar daca vei reusi sa il construiesti, in momentul in care il pui in functiune, energia acumulata in calota s-ar putea descarca prin tine si... adio. Cei de la mit basters au reusit, foarte simplu, sa fabrice un fel de generator, din plastic, dar i-a cam scututat pe toti cei care s-au apropiat de el. Din punctul meu de vedere, acesta este complet inutil. Ceva mai performanta este bobina Tesla, dar mult mai periculoasa si, chiar daca ai putea gasi pe cineva sa o construiasca, daca aceasta depaseste 1,5-2 metri inaltime, impulsul se descarca aproape prin orice. Am sa incerc, totusi, sa caut prin arhiva mea ceva despre VDG, dar nu iti promit ca o sa gasesc si modul cum poti folosi intensitatea obtinuta. O alta metoda, tot la nivel de laborator, pe care eu, cat am fost la scoala, am vazut-o pusa in practica, se refera la asa numitele "butelii Leyda". Se pot construi din pahare de inghetata cu staniol, iar scanteia ce se descarca intre doua bile atinge cateva sute, sau mii de volti. Acestea sunt doar la nivel de curiozitate. Vroiam sa iti spun, daca tot te pasioneaza domeniul, sa cauti informatii despre "dispozitivele Coler". Daca ai sa gasesti, alta va fi peceperea a ceea ce inseamna energia libera, gratuita.
Vom mai vorbi.
cercetasul
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Sep 16, 2005 4:45 pm
Localitate: romania

Mesajde zng510 » Mar Sep 20, 2005 3:09 pm

Asta cu orientarea N-S n-am stiut-o. Daca este asa, sunt deceptionat de piramide.
Oricum, nu planuiam sa construiesc o bobina tesla. Ma multumesc cu detaliile VDG. Stiu ca este periculos.
zng510
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Sep 15, 2005 10:48 am
Localitate: pe site

Mesajde memetshot » Mar Sep 20, 2005 3:24 pm

ce e periculos?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde zng510 » Mar Sep 20, 2005 4:55 pm

memetShol scrie:ce e periculos?

Sa stai langa o bobina Tesla sau sa pui mainile pe un VDG. Asa am auzit.
zng510
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Sep 15, 2005 10:48 am
Localitate: pe site

Mesajde cercetasul » Mar Sep 20, 2005 5:31 pm

Am niste poze cu modul cum se construieste un generator VDG. Ti le atasez la mail, maine. S-ar putea sa le ai si tu, dar pentru schita va mai dura ceva pt ca nu prea am timp. In momentul in care o sa desenez constructia, voi face o poza si am sa o trimit. Nu promit prea curand. Cateva date tehnice de inceput: cureaua respectiva este de culoare deschisa, preferabil gri, si din material sintetic, care se electrizeaza, de tip poliamidic, sau din aceiasi categorie. Strainii folosesc curelele de la aparatele de kinetoterapie. Latimea o alegi tu, in functie de dimensiunile aparatului, iar grosimea nu trebuie sa depaseasca 2-5 mm. Sfera este cea mai grea de construit. Ideal ar fi din aliminiu, dar poate fi si din plastic. Daca nu gasesti ceva in comert, pentru a o construi, nu au apartura necesara, trebuie prin ambutisare. Corpul generatorului va fi dintr-o teava de plastic, iar cureaua se poate invarti pe exterior sau in interior. (pozele sant cu banda pe exterior). Mai multe amanunte maine.
cercetasul
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Sep 16, 2005 4:45 pm
Localitate: romania

Mesajde pacha » Mie Sep 21, 2005 12:17 pm

Poolla calului,cand eram elev in a VIII una din experientele clasice era cu VDG-ul.Puneam mana pe gogoasa dupa ce dadeam vartos la manivela si ni se scula parul pe cap.La vremea aceea doar acolo aveam par.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Sep 21, 2005 12:46 pm

mit bastarsii facura 200.000 Volti in vdg si faceau arc electric de la distanta de 10 cm...naveau nici pe dreaq. deci periculos: NOPE
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde cercetasul » Mie Sep 21, 2005 6:38 pm

Pai nu au patit nimica din cauza ca si-au luat masuri de prevedere. Au fost cocotati pe ceva. Eu am patit-o, cat am fost la scoala, si tocmai de la un afurisit de gard electric pentru animale. Asta scoate la sarma doar 40.000 de volti, dar ce m-a trasnit cand am atins cablul. La un laborator de fizica m-am jucat cu un VDG, orizontal, defect, pe care am incercat sa il repar. Nu am stiut principiul de functionare si am atins cureaua ce se invartea. Am avut "ideea" de a demonta periile colectoare inainte, asa ca energia electrostatica s-a descarcat prin mine. A fost destul de bine pentru mine, cred, dar nu am reusit sa vorbesc mai bine de jumatate de ora. Asa ca eu STIU cat poate fi de periculos. Pentru zgn510, au patit-o multi doar ca au trecut pe langa o banda transportoare, in fabrici, sau la morile vechi, care, din cauza rotatiei s-au transformat in veritabile generatoare VDG. In prezent, acestea sunt dotate cu perii colectoare sau sunt invelite cu substante anti-electrostatice. Au fost si ceva incendii, din cate imi amintesc ca am invatat la scoala. Cand m-au pasionat aceste lucruri, am experimentat si ei niste chestii de astea, pe acasa, si a fost distractiv sa vad cum li se ridica parul in cap la toti cei care incercau sa deschida usa. In momentul in care o vecina s-a scapat pe ea, bunicul mi-a confiscat jucaria si am incasat-o zdravan. Am mai construit o gramada de alte astfel de aparate, dar pe alta data.
cercetasul
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Sep 16, 2005 4:45 pm
Localitate: romania

Mesajde om_fericit » Sâm Iun 28, 2008 6:44 pm

da ma tata am auzit si de virgula, punct si litera mare..da dau click mai greu pe ele pe intuneric.
Avatar utilizator
om_fericit
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Dum Oct 09, 2005 11:00 pm

Nicolae Tesla, “Un Roman Venit Din Alt Spatiu"

Mesajde om_fericit » Mar Aug 05, 2008 1:18 pm

Un excelent articol al carui titlu spune totul. Merita citit.

http://ro.altermedia.info/stiintatehnologie/nicolae-tesla-sau-un-roman-venit-din-alt-spaiu-i_3263.html

http://ro.altermedia.info/stiintatehnologie/nicolae-tesla-sau-un-roman-venit-din-alt-spaiu-ii_3286.html

http://ro.altermedia.info/stiintatehnologie/nicolae-tesla-sau-un-roman-venit-din-alt-spaiu-iii_3313.html


Potrivit unui teorii care a fost acceptată, fiecare atom se diferenşiază printr-o mişcare de rotaţie continuă de eter, intocmai ca un vartej intr-un lac liniştit. Eterul, atunci cand este pus in mişcare, devine materie. O dată ce mişcarea se opreşte, eterul revine la starea sa normală. Apare astfel extraordinara posibilitate ca omul să poată să facă materia să apară şi să dispară, cu condiţia să aibă instrumentele potrivite pentru a iniţia şi a opri aceste vartejuri de eter. La comanda sa, aproape fără nici un efort, vechile lumi vor dispărea şi altele noi vor inflori. Omul ar putea modifica mărimea planetei, controla anotimpurile, modifica distanţa faţă de Soare, sau călăuzi eterna sa calătorie pe orice drum din Univers. Ar putea provoca cicniri de planete pentru a produce sori şi stele, căldura şi lumina sa.; ar putea crea viaţa in toate formele sale infinite. A realiza prin propria voinţă naşterea şi moartea materiei, ar fi cea mai mare reuşită a omului, transformandu-l in stăpanul creaţiei fizice, implinindu-şi astfel destinul său.
da ma tata am auzit si de virgula, punct si litera mare..da dau click mai greu pe ele pe intuneric.
Avatar utilizator
om_fericit
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Dum Oct 09, 2005 11:00 pm


Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron