Doctrina lui Freud (psihanaliza)

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Mesajde b0nechina » Vin Feb 27, 2004 7:16 pm

tre scrie:cum respira copilul in burta mamei? la 7 luni deja sunt plamanii formati iar el e inconjurat de acea placenta.


Cred ca te referi la faptul ca bebelusii inspira lichid amniotic... dar de respirat, nu respira cu adevarat. Oxigenul il primesc prin cordonul ombilical, iar plamanii, desi formati, nu sunt maturi decat dupa 8 luni. La bebelusii care se nasc prematur se injecteaza o substanta (daca nu ma insel cortizon) care ii ajuta la dezvoltarea rapida a plamanilor. De altfel, majoritatea prematurilor stau la terapie intensiva o vreme si sunt ajutati sa respire pentru ca nu se descurca singuri.

PS Placenta e altceva, e un organ care sta lipit de peretele uterin si face legatura intre organismul matern si cel al copilului (e resposabil cu hranirea si oxigenarea bebelusului, dar si cu elibererea unor hormoni).
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde Joao » Sâm Feb 28, 2004 1:59 pm

TRE ' sa reformulezi ca nu inteleg inTREbarea, sa mai exact, ce anume vrei sa aflii?
Tu ce dezbati asa de felul tau?
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde zircon » Dum Feb 29, 2004 2:02 pm

SOD scrie:fiind fericitul posesor al unui copilas de 11 luni si stand si analizandu-l cand doarme,am observat ca viseaza intotdeauna.cam despre ce ar putea visa un copilas?care este perceptia lui vis a vis de lumea care il inconjoara?intelege oare ce i se intampla?
categoric se intampla ceva in capusorul ala mic.dar ce?cartile zic ca de la varsta asta au deja amintiri,ce e drept efemere.dar cum ma recunoaste pe mine?sau pe maica-sa?sau castronelul de mancare?sa fie instinctul de conservare?
dar sa revenim la activitatea nocturna a copiilor.rad si plang in somn,se agita,dau din picioare si scancesc.chiar au amintiri?
cea mai veche amintire a mea e de pe la 3 anisori si de aceea mi-e greu sa cred ce vad la fica-mea!

Mai nene SOD-ule, stand si analizand, asa cand termini de tst pe PC, pe fanclub, de unde stii tu ca ficioritu' se apuca si viseaza??? Te rog foarte mult, din suflet, demonstreaza-mi si mie cum stii tu ca viseaza copilul tau! Multumesc!
Avatar utilizator
zircon
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Feb 21, 2004 12:00 am

Mesajde Mr Teo » Mar Mar 02, 2004 5:20 am

Singurul mod in care ar putea sti ca viseaza e daca sub pleoape observa o vibratie care merge dintr-o parte in alta, stanga dreapta(ripple effect).
Would you like it if you hit Del for your whole life to go away?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Mar Mar 02, 2004 12:56 pm

dornea, plici. zi-ne shi tu de kant, mai bine.

efectul rem - rapid eye movement, shi in contradictoriu avem somnu non_rem, unde nu avem vise. shi tot asha, alternam alternativ.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Mar 02, 2004 1:12 pm

puate de kent :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde tre » Mar Mar 02, 2004 10:52 pm

multumesc bonechina. scuze dar is cam neinformat la capitolu asta.

bun deci plamanii se formeaza dupa 8 luni, rezulta ca ei sunt deja functionali inainte de momentul nasterii (aprox. 9 luni). ce fac ei (plamanii gata formati) in acel scurt interval de timp? pot 'functiona' cu lichid amniotic?


Joao scrie:TRE ' sa reformulezi ca nu inteleg inTREbarea, sa mai exact, ce anume vrei sa aflii?
Tu ce dezbati asa de felul tau?

e un domeniu cam neesplorat de mine asta cu copchilu si mama, ca urmare nu prea stiu exact cum sa formulez intrebarile in domeniu' asta. oricum, pe mine mama si tata m-au invatat sa intreb cand nu stiu ceva. daca nu se pot pune intrebari anunta-ma si nu se va mai repeta.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde b0nechina » Mar Mar 02, 2004 11:08 pm

Tre, nush' ce-ntelegi prin "pot functiona"... in ei intra lichid amniotic, asta e clar, dar nu in scopul de oxigena corpul, ci doar ca un exercitiu de respiratie al bebelusului inainte de a se naste. Dupa cum cred ca am spus (da, am spus, am verificat) necesarul de oxigen este asigurat prin cordonul ombilical, in plamani intra aer abia dupa nastere (de altfel, la nastere nu se taie cordonul ombilical inainte ca bebelusul sa traga o gura de aer, tocmai pentru a nu-l lasa fara oxigen).
Nu stiu exact unde bati, da' sper ca te-am lamurit intru catva...
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde Joao » Joi Mar 04, 2004 4:14 pm

nu inteleg ce lagutura are asta cu psihanaliza.
dar este similara cu faza ca cu cat plange mai mult la cateva luni, cu atat isi dezvolta inima si vasele mari si plamanii mai bine. Sunt mecanisme puse la punc de evolutie pe sute de milioane de ani.
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Sa-l disecam pe Freud !

Mesajde the_kid » Sâm Mar 13, 2004 3:25 pm

Salutare!

Este primul thread pe care il initiez. Vreau sa fie de o concretetze maxima.Imi propun (si va propun) sa extrag esentza din teoriile freudiene. Voi reveni foarte curand cu un post in care voi expune relativ pe scurt cu ce am ramas eu dupa lecturarea operelor tatucului psihanalizei.

P.S.

Imi propun deasemenea ca acesta sa fie inceputul unor intreprinderi care sa ramana in sfera concretetzei, in sensul ca as vrea ca evolutia in timp a mesajelor sa duca la concluzii de fond despre subiectul propus. Nu-mi plac "spalatorii la varza", dar asta nu inseamna ca nu accept argumentarile stufoase. Doar ca vreau ca finalitatea sa emane prin toti porii mirosul de "esenta tare" (in acest caz de esenta tare cu iz de freud autentic).

Va astept!
the_kid
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 2:41 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde the_kid » Dum Mar 14, 2004 9:51 am

M-am gandit la o asemenea initiativa din urmatoarele motive:

1. Se fac o multime de confuzii privind originea unor concepte sau paternitatea unor idei.
2. Intr-o viatza de om nu prea ai timp sa citesti toti greii, asa ca un loc de unde sa iei esenta nu cred ca ar strica (un loc care sa aiba aroganta de a se autocaracteriza ca si "esentialul ganditorului X".
3. Dupa un post cu caracter de generalitate privind opera cuiva, putina dezbatere poate clarifica ideile de baza ale aceluia. In nici un caz absolvirea unei institutii de invatamant nu aduce mai mult, exceptand patalamaua.

Daca vi se pare o idee interesanta, sper sa dezvoltam aceasta initiativa si cu alti mari oameni.



Contributiile lui Sigmund Freud cu care am ramas eu dupa lectura unora din operele lui :


I. Teoriile lui Freud:

1. Teoria rezistentei si a refularii ( pe care Freud recunoaste ca a regasit-o mai tarziu in filozofia lui Schopenhauer, la care nu a avut acces in tinerete);
2. Introducerea notiunii de inconstient in literatura de specialitate;
3. Teoria rolului etiologic al vietii sexuale infantile si a importantei trairilor din copilarie.
Cele 3 teorii de mai sus se constituie in principalele parti constitutive ale edificiului doctrinei psihanalitice.



II. Metoda de investigatie :

Ca si demers psihanalitic, Freud a venit cu urmatoarele schimbari fata de tehnicile psihologice si psihiatrice ale vremii:

Metoda de imboldire (urmarea invingerea rezistentei cu ajutorul imboldurilor verbale si a asigurarilor), a fost inlocuita de Freud cu metoda liberei asociatii (pacientul era lasat sa dea frau liber gandurilor si sarcina psihanalistului era sa surprinda elementele importante). A teoretizat si detaliat o “arta a interpretariiâ€Â
the_kid
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 2:41 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Lun Mar 15, 2004 10:51 am

parerea mea este ca Freud nu este literatura si ca mai exista un subiect pe medicina si sanatate sau altundeva... stefan?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Lun Mar 15, 2004 10:57 am

Subiectul este pe "Stiinte". O sa mut subiectul acolo cu rugamintea pentru admini sau pt moderatorul de acolo sa uneasca subiectele.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Love2Fly » Lun Mar 15, 2004 12:56 pm

Am unit subiectele! Sper sa le fi unit bine (avand in vedere ca e prima unire de subiecte pe care o fac :p )
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Joao » Lun Mar 15, 2004 2:16 pm

daca ai si un exemplu practic il disecam
daca vrei sa bagi numai opera, atuci asta, parerea mea, mai bine ramanea pe literartura
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde thecce » Vin Mar 19, 2004 1:11 am

tre
acolo la plamanul copilului asa e cum a zis bonechina. Alveolele pulmonare sunt colabate, ele se destind dupa nastere, cand a inghitzit aerul. pe asta se bazeaza si proba docimaziei folosita de medicii legisti pentru a stabili daca un nounascut s-a nascut mort sau a fost omorat, anume ca plamanii lui daca au respirat vor pluti in apa datorita aerului restant in alveole si daca nu se vor lasa la fund fiindca alveolele sunt colabate.
marele rol este acolo al unei substantze care se cheama surfactant pulmonar si tzine alveola deschisa...
tratamentul care se da prematurilor creste productzia de surfactant. cat despre placenta, ea e interfatza intre fat si organismul matern. Nu inconjoara fatul, este doar un organ situat pe mucoasa uterina si e legatura cu fatul. sangele fatului vine pana in placenta in niste vilozitatzi coriale care sunt ca niste degete de manusa si sunt scaldate de sangele matern.. la nivelul acestor vilozitatzi se fac schimburile, in asa fel incat sangele fatului nu se amesteca niciodata cu cel al mamei. adevarul este ca nu are nici o leg cu psihanaliza, dar atata mai stiam si io si am zis sa te ajut.
De-abia dupa ce voi muri de batran voi incepe sa traiesc ca un tanar.
Avatar utilizator
thecce
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Mar 16, 2004 12:00 am

Mesajde sol » Mar Apr 26, 2005 6:33 pm

Anybody home? guest house ori ghost? Pentru ca am avut onoarea sa sufar inutil din cauza unor freudieni semidocti (imaginati-va o oprea buffa), m-am simtit (meschin, recunosc) razbunata (nu pe persoane ci pe situatie) auzind odata, la radio, fragmente din memoriile Maestrului... naivul de el nu ar fi crezut niciodata ca avea sa fie atat de tare luat in serios - el dorise doar sa-si coloreze cunoasterea in nuantele naturalismului prozei lui Zola, impresionismului poeziei franceza a finelui de secol 19, cubismului... nu poate nimeni nega cat de bine i se vad toate alea in opera.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Apr 26, 2005 8:55 pm

solaris, ce zici tu acolosha o fi, da' sa stii ca prafurile de tras pe nas au avu un cuvant in "oprea buffa" ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Alienor » Mie Apr 27, 2005 10:46 am

Solaris, de ce nu dezvolti? (daca ai timp si chef, evident).
Opera si ideile lui lui Freud, desi controversate (si mult scuipate de unele scoli noi de psihanaliza), desi incomplete, subiective si exagerat construite in jurul unor idei aproape fixe, sunt departe de a fi neglijabile. Freud e adesea victima unor prejudecati, s-ar putea vorbi despre asta.

si, de curiozitate, ce-i aia freudieni semidocti? io daca l-am citit pe Kant in diagonala si declar in dreapta si-n stanga ca-mi place si stiu despre ce-i vorba, nu sunt o semidocta kantiana, sunt doar o semidocta :)
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde gaga » Mie Apr 27, 2005 11:18 am

Cum scuipate de scoli de psihanaliza? Nu el a inventat psihanaliza? Eu asa stiam.
Ce prejudecati? Adica da-mi un exemplu maxim doo sa vaz daca mai tiu minte ceva despre nenea in afara de droguri, dora, om su shobolani, pshihologie colectiva si analiza eului si ... nah ca mi se pare ca asta e tot :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Alienor » Mie Apr 27, 2005 11:58 am

Acu vaz ca sunt nascuta in aceeasi zi cu nenea freud :) (aoleu, era sa zic "sa traim" ~p )

Poate am exagerat folosind cuvantul "scuipat".. Scriu un pic acum despre critici, apoi o sa fac sapaturi, ca nu stiu sa-ti dau un raspuns complet, corect, amanuntit, doar din memorie :) desi in mare stiu ce vreau sa zic.

Ideea e ca i s-au adus multe critici (evident ca e tata lu psihanaliza, e neindoielnic, dar scolile si increngaturile s-au separat - sunt scoli freudiene, neofreudiene, gigicontriste sau independente - fondate pe idei complet noi).
Freud a fost "acuzat" intre altele de obtuzitate, subiectivism, incarcatura autobiografica mare care ar fi schimbat ponderea unor idei in opera.

Jung de exemplu spunea despre Freud ca odata ce ajunsese la o idee sau concluzie, refuza cu obstinatie sa si-o mai schimbe. P-orma, expertii in etnografie, antropologie si nu mai stiu ce au combatut unele idei din Totem si Tabu, ca fiind inaplicabile universal, oricarei civilizatii.
Se mai critica rolul exagerat pe care-l da complexului castrarii ( si nevrozelor ce se trag din acesta.. Eu tind sa cred ca F a fost influentat puternic de societatea patriarhala in care traia.. complexul castrarii, dupa parerea mea, n-ar fi ceva inerent psihicului uman ci consecinta unei inegalitati sociale)

Ce-ar mai fi: s-au ridicat unii carcotasi sa critice rolul major, aproape majoritar, pe care Freud il acorda activitatii psihologce/mintale in aparitia si structura nevrozei, ignorand factorul biologic, organic (care e important de fapt, mai ales la nevroze care se afla la limita patologicului).

In sfarsit, Freud sustinea ca emotiile revelate in cadrul analizelor sale coerspund neaparat unor evenimente trecute si care, la momentul cand au survenit, au jucat un rol traumatic (si acum doar se invie traumatismu' respectiv). Cu alte cuvinte, dupa el, "amintirea" ar fi ceva real, imuabil, capabil sa modifice starile psihologice ulterioare intr-un sens si mod determinat. Or, au obiectat altii (pe buna dreptate) , memoria este reconstructia “dialecticaâ€Â
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde gaga » Mie Apr 27, 2005 12:47 pm

uau, am mancat si eu un jnitzel si uite ce prostii ai facut :)

Jung de exemplu spunea despre Freud ca odata ce ajunsese la o idee sau concluzie, refuza cu obstinatie sa si-o mai schimbe.


de la cocaina i se tragea :) plus ca jung avea boala pe el.

adevarul e ca nu tzin minte sa fi citit amalisti freudieni ci doar pe dumnealui plus ce e pe net si are oarece exagerari (dupa umila mea parere) in interpretari, vezi cazul dora, dar pana la urma legatura dintre el si psihanaliza este irevocabila cu toate criticile.

Freud sustinea ca emotiile revelate in cadrul analizelor sale coerspund neaparat unor evenimente trecute

[quote]Or, au obiectat altii (pe buna dreptate) , memoria este reconstructia “dialecticaâ€Â
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Mie Apr 27, 2005 12:58 pm

In ultimul paragraf gasesc o echivocare intre aminitirea propriu-zisa shi imaginea/emotzia revelata. Adica daca eu visez gandaci negri, asta se poate intampla din cauza unui eveniment din trecut, eveniment care poate nici macar nu mai exista in memoria mea conshtienta. Memoria ca reconstructzie dialectica nu-mi invalideaza exemplul, sau in fine nu vad eu cum.
O echivocare paralela se face intre memoria "inteligentzei" shi memoria "traumatismului", ca shi cand traumatismul ar fi reconstruit de inteligentza.
Shi in ultimul rand, exista elemente in memoria noastra care nu sunt "integrate dialectic" (cel putzin nu la nivel conshtient), sunt acele imagini care parca plutesc, care nu sunt legate de nimic, shi daca n-am fi avut vreo istorisire a mamei, sau vreo poza datata, nici n-am fi shtiut de unde sunt.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Alienor » Mie Apr 27, 2005 1:07 pm

Danone, nu-mi place sa incurc oamenii sau sa le inchid gura cu expresii sau fraze care par interesante.. am si zis ca e cam varza in "datele" mele... Pentru restul, vezi mai jos:
Afex, freud nu vorbea de o furnica sau un tramvai de care ne amintim fara a fi legate de ceva. Era vorba de semnificatia amintirilor-cheie, carora el le acorda un caracter fix, imuabil ( si e vorba de acele amintiri care conteaza intr-o nevroza, de egzemplu).
Or, prezentul reconstruit permanent reaseaza aceste amintiri si le ofera uneori locuri diferite in axiologia individuala, in functie de contextul prezent. Viata se poate constitui intr- o psihoterapie eficienta, si reparatia se poate face "singura" inainte de intinsul pe canapeaua psihanalistului. Intre momentul T cand am suferit traumatismul si momentul T1 (prezentul, intre timp au avut loc diverse chestii, unele reparatorii) e o diferenta. Iar daca eu de exemplu visez sau ma gandesc la traumatismul respectiv, e drept ca pot descoperi chestii ascunse, dar la fel de adevarat e ca il traiesc in prezent, in contextul evenimentelor scurse intre T si T1
F acorda prea putina atentie factorului dinamic al vietii psihice a individului

sper ca n-am aberat prea rau :D
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde aphextwinz » Mie Apr 27, 2005 1:18 pm

Afex, freud nu vorbea de o furnica sau un tramvai de care ne amintim fara a fi legate de ceva. Era vorba de semnificatia amintirilor-cheie, carora el le acorda un caracter fix, imuabil ( si e vorba de acele amintiri care conteaza intr-o nevroza, de egzemplu).
Intre prima (amintire nelegata de ceva) shi a doua (amintire cheie) nu este neaparat o diferentza. Pot, ca orfan, sa am intiparit chipul mamei, fara a-l putea lega de vreo alta amintire. E o amintire cheie pentru mine? Da.
Ce vreau sa zic este, nu ca nu ar avea sau ar avea Freud dreptate, ci doar ca viziunea propusa pentru memorie (aia cu dialectica) nu anuleaza observatzia initziala. Shi anume ca o nevroza poate fi data de un singur eveniment, de o singura aminitire.
Dar asta este doar ultima parte a obiectziei mele, cea a amintirii singulare.

Or, prezentul reconstruit permanent reaseaza aceste amintiri si le ofera uneori locuri diferite in axiologia individuala, in functie de contextul prezent.
Exista valori care se schimba shi valori care nu.

Viata se poate constitui intr- o psihoterapie eficienta, si reparatia se poate face "singura" inainte de intinsul pe canapeaua psihanalistului.
Asta e o afirmatzie care cere demonstratzie, iar realitatea ne arata contrariul (vorbind de o evaluare superficiala a probelor). Shi e cam greu sa aratzi ca unii oameni sunt nevrozatzi pentru ca n-au vrut / n-au shtiut ei cum sa se vindece singuri. Poate ca exista chiar traumatisme ireparabile.

Iar daca eu de exemplu visez sau ma gandesc la traumatismul respectiv
In prima parte a obiectziei am spus altceva.
Un traumatism imi genereaza amintirea X.
Traumatismul dispare din memorie, sau se estompeaza. Legatura dintre traumatism shi amintirea X se pierde, eu avand in momentul actual doar amintirea X care ma deranjeaza (de pilda visul cu gandacii negri). Dinamica memoriei mele nu are cum sa afecteze aceasta amintire nascuta nu din experimentarea mea, sa-i spun, normala, cum sunt toate celalalte amintiri, ci in urma unui traumatism, este ca o leziune daca vrei. Nu potzi sa categoriseshti (cel putzin nu fara o dezvoltare care sa justifice asha ceva) aceasta leziune ca pe o simpla amintire care evolueaza intr-o dialectica a gandurilor/amintirilor mele. Ea are un caracter special, prin modul in care s-a produs. Trebuie o argumentatzie speciala pentru a o reduce la ceva banal, o amintire ca oricare alta, pe care inteligentza mea o prelucreaza shi adapteaza la contextul prezentului.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Apr 27, 2005 1:21 pm

Or, prezentul reconstruit permanent reaseaza aceste amintiri si le ofera uneori locuri diferite in axiologia individuala, in functie de contextul prezent.


Da si nu. Sunt fixuri care raman vesnic, daca pe alea le scoate la lumina nu greseste, nu se exclud exemplele(ia zi-i tu aiule cum e cu spanacu').

Sau poate nu te-ai exprimat cum trebuie.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Mie Apr 27, 2005 1:32 pm

ia zi-i tu aiule cum e cu spanacu'


ca sa nu mai vorbesc de dovlecei :D

sori, continuati
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Alienor » Mie Apr 27, 2005 1:38 pm

nu saritzi la beregata ! sau saritzi cate unu :D

Evident ca exista traumatisme care pot marca viata unui individ, evident ca in multe cazuri exista indivizi care never nu reusesc sa treaca singuri peste consecintele experientei traumatizante. NU am negat asta, am spus doar ca s-a constatat ca Freud ignora cealalta posibilitate, cealalta parte = partea dinamica a proceselor psihice in stransa corelatie cu viata (acest dinamism, impreuna cu puterea de protectie si refacere a fiecarui individ, poate 'vindeca' traumatisme sau le poate pozitiona).

Sa presupunem ca, atunci cand aveam 4,135 ani, parintzii mei s-au luat la bataie si si-au invinetzit ochii sau au divortzat si ca la momentul respectiv asta m-a marcat. Cireasa pe tort: m-am dus necajita la scoala si purtam ochelari, colegii s-au hlizit de ochelarii mei si asta m-a marcat. Intre timp, au trecut ani, viata mea s-a construit pe alte repere, episoadele au fost "asimilate" cu succes si repozitionate avand in vedere trairile mele pozitive ulterioare , astfel ca "greutatea" episoadelor respective in viata mea psihica a scazut simtitor. Or, Freud ar centra mare parte din viatza mea psihica prezenta pe acele evenimente, in caz ca i le-as mentiona. Parerea mea e ca evenimentele,in situatia prezentata, ar fi FOARTE semnificative pentru viata mea psihica de la 4,135 ani, OARECUM semnificative pentru evolutia vietii mele ulterioare si PUTIN semnificative pentru prezentul meu. Asta e dinamica.
Ma faceti sa cred ca chiar am aberat. Oricum, n-am zis ca dinamica exclude ponderea enorma a unor traumatisme.

EDIT: si oricum, ideea era nu amanuntirea pana la milimetru a criticilor (si constatarea dreptatii sau nedreptatii lor), ci sa raspundem la intrebarea daca, de ce, cum, etc, a fost criticat Freud. Si a fost. Cat despre adversitatea Freud-Jung, eu cred ca ea se situeaza in planul ideilor si a inceput atunci cand Jung a ales alte carari. Mai degraba Freud a fost dezamagit de discipolul lui, decat avea Jung un dinte impotriva lui..
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde aphextwinz » Mie Apr 27, 2005 1:43 pm

Ai rezon. Insa din formularea initziala parea ca le propui cititorilor un fie-fie. Ori Freud, ori memoria ca reconstructzie dialectica. Adica o excluziune reciproca. Pe care eu unul n-am vazut-o.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Alienor » Mie Apr 27, 2005 1:48 pm

Nu, n-o propuneam (poate exprimarea n-a fost la inaltime).
Freud a fost atat de entuziasmat de adevarurile (unele revolutionare) descoperite, ca n-a putut vedea mai departe (ceea ce e omenesc) si cateodata n-a vrut in ruptul capului sa renunte la cele tocmai cladite, desi poate si el avea indoieli sau stia cum s-ar putea largi orizonturile (doar ca asta risca sa ii clatine cele enuntate pana atunci).
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron