Mari batalii din cel de al doilea razboi mondial

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

alte mari batalii

Mesajde INVICTUS » Vin Oct 27, 2006 8:19 am

Desi vad ca subiectul a deviat destul de mult la un moment dat, cred ca ar fi oportun sa mentionam, intre marile batalii, pe cea de la Guadalcanal (inceputa in jurul datei de 7 August 1942). Desi a facut parte dintr-o campanie mai mare, merita amintita pentru darzenia dovedita de ambii combatanti.

Cat despre ce spune spike...ma indoiesc ca ar dori sa fi pus un panzer 3 sau 4 asa "fiabil" cum era in fata lui IS-1, IS-2, sau eventual in fata unul KV-85. Iar ideea de a-i intarzia pe nemti nu a fost neaparat o strategie ruseasca, cat disperarea de a nu-i lasa sa ia Moscova. dar astea sunt deja chestiuni de amanunt.
Avatar utilizator
INVICTUS
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Oct 25, 2006 11:00 pm

filme artistice cu marile batalii din wwII

Mesajde ceapaev » Mie Sep 30, 2009 1:31 pm

Stiti cumva titluri de filme artistice din WWII ? Eu am vazut:Blindatele Mortii,The Battle Of The Bulge,Enemy At The Gate,Stalingrad,Atac impotriva lui Rommel,Patton,The Devil's Brigade.
Debarcarea in Italia,Grecia,Malta...
ceapaev
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Sep 22, 2009 8:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mari batalii din cel de al doilea razboi mondial

Mesajde tigara_electronica » Vin Mar 23, 2012 12:39 pm

Cred ca cele mai spectaculoase batalii au fost cele din Africa. Cred ca se pot numi ultimele razboaie cavaleresti.
tigara_electronica
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 23, 2012 12:35 pm

Anterior

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori