Mari batalii din cel de al doilea razboi mondial

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Mesajde MiG29 » Joi Aug 21, 2003 10:34 pm

Da soarta razboiului din Pacific,a fost decisa la midway.cu toate astea Yamato a spus de la inceput k un razboi contra SUA nu va avea succes,decat la inceput,ptr k puterea industriala a SUA este mult prea mare.Japonezii nu aveau de gand sa atace SUA...cel putzin nu la midway.In leg cu radaru,ala de la inceput era extrem de primitiv shi nu dadea decat o certitudine k undeva se afla o tinta insa nu se stia distanta,viteza,marimea etc...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Aug 22, 2003 8:17 am

primele chestii gen radar erau doua palnii mari la care cand auzeai avioanele dadeai semnal. datorita distantei intre ele exista o unda de aproximare a locului de unde apar.
o alta lupta de mare importanta strategica a fost in atlantic. cum ti se pare strategia nemtilor de a ataca cu celebrele u-boat?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde tarzy1 » Vin Aug 22, 2003 1:45 pm

Initial trimis de animaloo
primele chestii gen radar erau doua palnii mari la care cand auzeai avioanele dadeai semnal. datorita distantei intre ele exista o unda de aproximare a locului de unde apar.
o alta lupta de mare importanta strategica a fost in atlantic. cum ti se pare strategia nemtilor de a ataca cu celebrele u-boat?


avand in vedere resursele avute la dispozitie nemtii au reusit sa faca ravagii in flota aliata.
norocul britanicilor a fost ca au reusit sa sparga codurile de comunicatii ale marinei germane si astfel sa preintampine atacuri asupra convoaielor mai importante, gurile rele spun ca nu o data britanicii au lasat ca unele convoaie mai putin importante sa fie atacate ptr ca nemti sa nu-si dea seama ca sunt ascultati (similar si ptr batalia aeriana)
tarzy1
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Aug 15, 2003 4:43 pm
Localitate: ROMANIA - Bucuresti

Mesajde MiG29 » Sâm Aug 23, 2003 1:43 am

Da,chestia pe care o faceau englezii cu Enigma(aparatu de interceptare shi descifrare)a folosit la castigarea bataliei ptr Atlantic.Oricum cel putzin pana prin 42 u-boot-urile au cam facut ce au vrut ...(vezi scufundarea Lusitaniei)shi flota engleza a reusit o victorie de moral cand a reusit sa distruga Bismark-ul,dupa ce in prealabil pierdusera mandria flotei HMS Hood distrus in totalitate dupa ce un proiectil german a nimerit in plin o magazie de munitzie.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

batalia de la odessa

Mesajde wonder-kid » Mie Ian 07, 2004 12:25 pm

stie cineva ce pierderi a avut armata romana in asediul odessei?
wonder-kid
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 07, 2004 12:19 pm
Localitate: bucuresti-romania

Mesajde sskiller » Dum Ian 11, 2004 2:47 pm

Initial trimis de MiG29


animalo,cel da care zici tu era SS Hsauptsturmfuhrer Michael Wittmann,care amurit la 8 august 44 pe langa Gaumesnil,tancul lui fiind didtrus de un Sherman Firefly englezesc.Omu a avut cam 141 de tancuri distruse shi vreo 130 de tunuri antitanc.


cand am vazut postu asta m-am inreg si yo numai sa rasp la mig29.

Unde ai citit ca tancu Tiger 1 alu Wittmann a fost distrus de un Sherman?

Eu iti zic din surse sigure ca a fost distrus intr-un raid aerian.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Dum Ian 11, 2004 4:42 pm

Ma bucur ienorm ca am resuit sa fac un iuzar sa se inregistreze numa ca sa imi raspunda mie,da sunt absolut handrid prasent sigur k tancu lu Wittmann a fost bulit de un Shrman(unii zic k iera englezesc,altzii k iera canadian,altzii chiar k ierau polonez,da in tot cazu numa avion nu iera,desi a iecsistat o poveste cum ca ar fii fost distrus de un Typhoon,da s-a dovedit ca iera doar o speculatie)

http://www.valourandhorror.com/DB/PERSON/Wittman.htm
http://www.panzerfaust.com/knights/wittman.shtml
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sskiller » Lun Ian 12, 2004 10:51 am

Au aparut multe anomalii legate de moartea lui, datorita faptului ca era foarte renumit si oricine ar fi zis ca el l-ar doborat.
Asa au aparut persoane care au zis ca ei au distrus tancul lui Wittmann.(americani, poloni, canadieni, englezi)
Daca te uiti la pozele cu tancu distrus a lui Wittmann poti vedea cum turela e desprinsa de pe tanc. Nici urma de vreu proiectil tras in el.

http://www.achtungpanzer.com/gen3.htm
http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=24358


Apropo mai este o varianta cu moartea lui, chiar mai plauzibila:

http://www.panzerace.net
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Lun Ian 12, 2004 7:48 pm

Mda.controverse exista....insa pozele nu m-au convins.Fatu k turela a sarit(ca urmare a unei explozii probabil a munitiei)nu inseamana ca penetrarea nu ar fii putut avea loc shi de la sol.Poate a fost o bazooka(putin probabil,nu erau prea reusite)sau un proiectil de Sherman.Bineinteles ca iecsista shi posibilitatea sa fii fost o racheta neghidata de Typhoon...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

wittmann

Mesajde sskiller » Mar Ian 13, 2004 11:10 am

Daca Wittmann ar fi fost un simplu tanchist s-ar fi stiut exact cum ar fi murit. Dar, datorita ca de imaginea lui se legau Panzerele, nemtii voit au introdus ambiguitati.
Eu zic ca e valabila si teoria comform caruia echipajul din greseala ar fi aruncat in aer munitia-scapand un proiectil. Intrebarea e daca munitia de pe tiger poate sa explodeze asa usor- sau au avut un ghinion incredibil si sa se fi detonat in tanc un proiectil.

Cu ocazia forumului astuia am aflat si eu alte teorii legate de moartea lui wittmannn, eu credeam aia cu avionu, dar exista intradevar controverse.

Teoria care sta in picioare e cea cu Shermanu Firefly, care ar fi fost singuru care ar fi putut penetra tigeru de prin zona aia a frantei.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Ian 13, 2004 11:13 am

da poate ca n-a murit si acu sta si citeste ce scriem noi pe forum si bea o bere cu elvis :)
tare de tot seseistu asta. cica in prima zi de la kursk avea un bilant de 8 tance si 7 baterii antitanc. da mai era un neamt care intr-o zi avea ceva de genul > 25 de kiluri...dar witman asta tot seseist nenorcit ramane, cu tot geniul lui in ale tancelor
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Ian 13, 2004 12:13 pm

Mda,acuma ar avea ceva gen 90 de ani...shi ie asha cum ai zis tu k iera un ssist...nu jtiu daca iera chiar nenorocit da de obicei in trupele SS se inrolau aia mai indoctrinatzi(desi Waffen SS nu iera chiar acelasi lucru cu SS-ul ala care omora civili,ajtia ierau ceva mai civilizati).Wittman a fost o mina de aur pentru propaganda germana,prototipu superomului,da mult din victoriile lui au fost obtinute in ESt unde cu un tanc bunicel(Tiger?) shi un echipaj peste medie nu iera greu sa obtii performante.Shi odata ce omu a intrat in legenda,a fost shi iel ceva mai ferit de superiori...nu acelasi lucru s-a intamplat cu asii germani ai aerului cum ar fii Nowotny de exemplu care desi iera unul dintre cei ami buni piloti germani(shi iera shi de familie buna,origine aristocrate prusace)n-a avut parte de recunoasterea care i-se cuvene decat dupa moarte.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Ian 13, 2004 12:20 pm

migule omu era nebun...
nemtii stiind ca el este o comoara pentru propaganda au vrut sa-l retraga la o scola, pentru a fi siguri ca nu moare pe front. insa el a refuzat chestia asta.
in plus printre multele lui "kiluri" is si masini blindate fara capacitate de lupta. cu toate astea el ramane cel mai tare comandant de tanc din ww2. dar normal ca nu singur nu ar fi putut face nimic asa ca ar trebui mentionat si faptul ca a avut si un echipaj superb...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Ian 13, 2004 12:35 pm

Nu jtiam chestia asta...adevaru ie ca totzi tanchistii ierau (sau mai bine zis sunt) putzin tacanitzi.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sskiller » Mar Ian 13, 2004 2:37 pm

Conform cartiii lui JJ Fedorowicz's - 'Panzer Aces 2'
Detinatorul recodului la tancuri distruse ii Kurt Knispel. CIka ar fi distrus un T34 de la 3000m. Ultimu lui tanc a fost cei drept un Kingtiger.
A murit cu 40 de zile inainte sa se termine razboiul.

alta sursa decat cartea aia:
http://perso.wanadoo.fr/did.panzer/Les_As.html

Ala de pe locu 2 e chiar renumit -> Otto Carius
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Ian 13, 2004 2:38 pm

s+ar putea sa fi citit de nenea ala de avea la kursk peste 20 de kiluri intr-o zi...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

mare batalie

Mesajde sskiller » Joi Ian 15, 2004 7:31 pm

Eu zic ca una din marile batalii din ww2 a fost cea din Normandia.
A fost o batalie care a fost dusa in mare de infanterie. Poate daca planul lui Rommel de aparare era aprobat, se bateau si tancuri in ziua aia. Conform tacticii de aparare a germanilor, batalia trebuia dusa dupa debarcare dar s-au inselat.
Kursk a fost o batalie mai mare, dar cred ca s-a discutat despre dansa.

Si batalia pentru Berlin a fost o batalie mare, cele mai multe piese de artileri pe metru au fost acolo. In nici o batalie nu cred ca au fost folosite atatea tunuri.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Joi Ian 15, 2004 10:11 pm

Pai la Berlin in 45,Jukov iera renumit pentru teoria sa conforma cereia daca arunci iintr-un punct al frontului 2-3 sute de tancuri ,frontul va ceda inddiferent cat ar fii de solid.Plus ca rusii foloseau des tunuri in numar imens(intre 1000 si 10.000)de toate calibrele +celebrele Katiushe.Batalia din Normandia a fost intradevar una mare dar nu in D-Day ci dupa,ex. la Caen,Cherbourg,Villiers-Bocage,punga de la Falaise,etc.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sskiller » Vin Ian 16, 2004 10:08 am

Am zis ca conform tacticii germanilor batalia trebuia dusa dupa debarcare dar s-au inselat.
De fapt germanii au copiat tacticile japoneze de aparare a insulilor. Trebuiau sa se gandeasca ca nici o insula japoneza nu a rezistat invaziilor, si ca planul era gresit. Eu stiu ca Rommel a propus un plan de aparare conform caruia panzerele trebuiau sa se bage in lupta exact la debarcare si nu sa fie stationate departe de plaje. Dar planul lui a fost respins, poate si datorita neincrederii care o avea Hitler in el, si care a dus ulterior la executia lui Rommel (in realitate a fost sinucidere, dar a fost fortat de imprejurari, familia etc).
Ce crezi, planul lu Rommel ar fi reusit , sa apere plajele cu blindate?
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Ian 16, 2004 10:17 am

la berlin rusii au tras in 30 de minute 500.000 de proiectile...mie numarul asta mi s-a parut de-a dreptul ingrozitor.
Cred ca daca intrau cu tancurile pe plaja aveau sanse mari de reusita. mai ales ca Rommel a fost unu dintre cei mai tari generali din wwii...dar se pare ca pe final nenea hitler o cam luase razna, pe discavari aparuse o teorema cum ca nea hitler lua amfetamine...


intrebare: ce parere aveti de faptul ca cia l-a cautat pe hitler pana prin 70?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde sskiller » Vin Ian 16, 2004 10:50 am

Din 1943 boala lui Hitler s-a agravat (boala ce a luat-o din primu razboi mondial). Am o carte legata numai de moartea lui unde zice era drogat de doctorii sai.

L-au cautat pe hitler pana au aflat ca ramasitele lui erau la rusi. Asta am vazut-o pe discovery, nu stiu daca ii adev. Cika prin 80 sau 90 au mutat ramasitele lui la moscova. Cika si acuma ar fi craniu lui acolo.
Avatar utilizator
sskiller
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Vin Ian 16, 2004 4:31 pm

In normandia Rommel,a avut la dispozitie doar Corpul 1Blindat SS,alte 5 divizii dintre care 2 blindate fiind tinute in spatele frontului,pentru ca hitelr iera convins ca Normandia nu ie decat o diversiune,adevarata debarcare urmand sa aiba loc in Pas de Calais.Se pare ca daca Rommel ar fii avut permisiunea OKW-ului sa foloseasca tot ce era in zona ar fii putut sa mai intarzie invazia,dar cum dupa D-Day se formasera deja capete de pod bine ancorate(toate plajele in afara de Omaha,unde progresul a fost ceva mai greu)iera imposibil sa o respinga.Shi rommel shi Von rundsted au incercat de mai multe ori,au fost shi in audienta la Hitler,da asta nu vroia sa auda shi o tinea pe a lui.
Cat despre moartea lu hitler,aici parerile sunt impartite da io totusi tind sa cred k s-a sinucis in bunker in mai 45.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde tarzy1 » Mie Feb 11, 2004 7:28 pm

indiferent de situatie, eu sunt convins ca germani nu ar fi reusit sa impiedice debarcarea din Normandia, daca Romuel ar fi avut tancuri la dispozitie, este foarte probabil ca acestea (tancurile) ar fi fost distruse de aviatia aliata, de fapt asa s-a si intamplat cand in sfarsit nemtii au reusit sa aduca ceva blindate in zona
tarzy1
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Aug 15, 2003 4:43 pm
Localitate: ROMANIA - Bucuresti

Mesajde MiG29 » Mie Feb 11, 2004 11:10 pm

Mda,cam asha ie.Aviatia aliata avea superioritate aeriane absoluta cam de pe la mijlocul lui 43,ceea ce a usurat enorm misiunea armatei.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Wittmann

Mesajde Heinemann88 » Mar Apr 06, 2004 9:43 pm

animaloo scrie:...
cel mai tare tanchist al WW2 a fost un SS-ist (nu imi aduc aminte numele). asta a distrus odata cu tancul 2 nave de razboi pe care le-a prins la mal, a atacat o coloana de masini blindate pe frontul din vest si a distrus o parte din ele tragand din mers. Tipul a murit in tanc, in momentul in care un proiectil a lovit sub turela, aceasta a zburat cu jumate din corpul lui.
...

Cel la care faci tu referire se numea Michael Wittmann si avea gradul de Hauptsturmfuehrer SS.A fost intr-adevar cel mai celebru comandant de tanc (si probabil cel mai bun)din timpul razboiului mondial.El insa nu a scufundat nici o nava de lupta cu tancul.Acest lucru este in sine aproape o imposibilitate.Il confunzi cu Major Rudel cel care a fost la vremea lui-tot in timpul razboiului-un as al aviatiei de asalt,pilot pe Stuka-Sturzkampfflugzeug si care a avut intr-adevar aceasta performanta.Ghici insa pe ce front?Iar Wittmann nu a murit chiar asa cum spui tu ci putin altfel.Nu trebuie sa dai crezare tuturor ineptiilor vehiculate de catre cine stie cine.A fost exhumat in anul.......?poti ghici?si reinhumat in cadrul unei ceremonii oficiale impreuna cu intreg echipajul sau.
Heinemann88
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 06, 2004 9:29 pm
Localitate: Zalau

Mesajde MiG29 » Mar Apr 06, 2004 9:51 pm

Heinemann88, de ce nu citejti tu tot threadu?Uo sa vezi ca am pomenit shi de wittmann...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Pearl Harbour

Mesajde thesoulline » Dum Mai 09, 2004 2:52 pm

Poate mai putin descriptiva ca mare batalie, dar sigur unul dintre cele mai mari scandaluri din al II-lea razboi mondial. Guvernul a fost acuzat ca stia despre atacul de la Pearl Harbour, dar s-a apreciat pierderea ca fiind o necesitate strategica, in vederea implicarii directe a SUA in conflictul cu Japonia. In afara marturiilor directe, care au si declansat ancheta in SUA, se regasesc in mai multe dosare deschise recent marturii despre retragerea unor persoane calificate de importanta cu cel putin o zi inaintea atacului (de ex, Proiectul Montauk, retragerea lui Bielek).
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde CrashTestED » Mar Iul 27, 2004 10:57 am

PAI...in primul rand sal to all ca sunt nou pe meleagurile astea virtuale. Vorbea cineva mai sus de Pearl Harbor. Atacul japonez din 7 Decembrie 1941 a avariat serios cateva nave americane. Insa portavioanele nu se aflau in port. Au aflat despre atac cu 30 minute inainte dar au crezut ca sunt propriile lor avioane.
Din cauza ca nu au putut distruge portavioanele, Batalia de la Midway a fost un dezastru pentru japonezi. Au pierdut 4 portavioane, cele mai importante: Kaga, Agaky,Soryu si Hiryu. Americanii au pierdut un portavion (USS Yorktown) si un distrugator (USS Hammann).
CrashTestED
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iul 27, 2004 10:37 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde memetshot » Mar Iul 27, 2004 11:19 am

intradevar midwayu a insemnat si inversarea puterilor in pacific.
numa ca lupta a fost decisa de hazard si de faptul ca japonezii incercau sa distruga fortele aeriene americane aflate la sol. cele cateva avioane care au futut unul dintre portavione au nimerit din gresala desupra portavioanelor japonez in momentul in care astia isi pregateau atacul.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde CrashTestED » Mar Iul 27, 2004 11:33 am

Bai da despre Doolitle Raid no zice unu o vorba? Bine, zic eu. Dupa Pearl Harbor americanii au vrut sa se razbune (vezi 11 sept shi Afganistan). Au bombardat Tokyo. Kestia nashpa aici a fost ca au decolat cu bombardiere de pe portavion (ceea ce e nashpa :ham: ) Inaintea ajungerii deasupra Tokyo aun inceput toti sa faca asta: ~a . Raidul nu a facut multe pagube (sau damage) dar a reusit sa ii enerveze pe japs. ;j ;w
CrashTestED
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iul 27, 2004 10:37 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron