Mari batalii din cel de al doilea razboi mondial

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Mesajde Pako » Lun Mar 14, 2005 10:42 pm

Panzer6 care este pentru tine adevaraul sens al cuvantului ''aliati''??...ca mie mi se pare ca Germania a avt aliati chiar in adevaratul sens al cuvantului....atata timp cat razboiul era de partea lor....cum au inceput sa piarda era normal sa piarda si aliatii,ei avand de ales intre distrugere si integritatea teritoriala,si are normal ca fiecare tara tintea un obiectiv caci altfel nu se angrenau in lupta nu?...
Remarc ca esti de acolord cu mine in top 3 al aliatilor germani insa amandoi cred ca am uitat si de importanta Finlandei,care chiar daca nu a angrenat f multe trupe in lupta,totusi a tinut frontul de nord blocat..
Pako
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Ian 31, 2005 1:47 am
Localitate: Ploiesti

Mesajde Panzer6 » Mie Mar 16, 2005 12:14 pm

Pt. mine 'aliat" inseamna un partener cat de cat egal, care urmareste aceleasi scopuri ca si tine.
Cat priveste Finlanda, aceasta tara a avut intr-adevar diferende de granita cu URSS dar nu s-a solidarizat niciodata cu politica Germaniei (sa nu uitam ca finlandezii nu au inchis niciodata incercuirea in jurul Leningradului, permitand garnizoanei rusesti sa se aprovizioneze si sa reziste asediului). Ca soldati insa, finlandezii, atunci cand au vrut sa lupte, au facut adevarate minuni.
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde usr » Sâm Mar 19, 2005 11:20 am

Razboiul ruso-finlandez a avut loc ceva mai devreme , shi nu prea a avut legatura cu Germania ...in final au pierdut cam dupa ce au fost sufocati de numarul de inamici rusi , asta este ..shi aici shi in razboiul ce avea sa inceapa ..rusul nu s-a dovedit prea mare soldat ..in schimb era ..hmmm..cam ..mult.
Cat despre noi...nu cred ca in afara zacamintelor petroliere aveam o asa mare importanta pentru Germania....Personal cred ca cei mai imp aliati ai Ger. in Europa au fost italienii..deshi au reushi performanta sa piarda cu o armata de 200 k vs 20 k de englezi prin Libia...o venit pe urma Africa Korps shi s-a mai stabilizat situatziunea...(uite ca am mai descoperit o cacofonie permisa -Africa Korps )
enemy of the forum
Avatar utilizator
usr
Junior Member
 
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Feb 19, 2005 12:00 am

Mesajde usr » Sâm Mar 19, 2005 1:44 pm

Shi cum am fost banat vre-o saptamana nush de cine , nush de ce , hai ca revin ca am cumulat un surplus de limbaritza iegzacerbata..
Debarcarea in Normandia - revenim- Hai sa povestim o uber skema care pare asa de unbelievable incat nici mie nu mi-a venit sa o cred deshi eram cu nush ce carte de specialitate in mana....
Here we go
- in vedera debarcarii pe plajele Normandiei.. , la nush ce anumita data , aliatii intreprind un desant-antrenament asupra unor fortificatii intocmai asemanatoare acelora de pe tarmul Normandiei,,..intai valuri de bombardiere...supravegerea LSD-urilor shi LST-urilor (nave de transport) , lansarea vehiculelor la apa , asaltul plajei de catre infanterie , etc.locatia cu pricina se numea Slapton Sands , din cate imi amintesc...ehhh in cele din urma ok , antrenamentul se termina cu bine , vasele se indreapta spre porturi , intreg corpul stat-major aliat catre casa , spre seara primesc marea veste :in timpul zilei respective cateva torpiloare germane reusisera sa se strecoare prin apararea aliatilor shi sa scufunde cateva nave de transport...
-Principala problema : daca nemtii au luat prizonieri sau nu , problema vitala in ceea ce privea secretul asupra planului de debarcare.Cum atacul avusese loc dimineatza , inainte de efectuarea antrenamentului propriu zis , nu existau riscuri sa se afle prea multe de la soldati , in skimb 10 ofiteri Bigoti erau lipsa la apel..(prin Bigot se intelegea orice persoana care avea acces la planurile operatiunii . In urma cautarilor febrile la locul scufundarii , sunt descoperite toate cele 10 cadavre al ofiterilor cu pricina , in timp ce sute de :dir: alte corpuri nu aveau sa mai fie recuperate niciodata....tare faza , right >?
enemy of the forum
Avatar utilizator
usr
Junior Member
 
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Feb 19, 2005 12:00 am

and another one

Mesajde usr » Sâm Mar 19, 2005 5:27 pm

Ca sa facem o cat de mica impresie asupra neavizatilor cat de multe s-au facut pentru pastrarea secretului locului de debarcare ....haideti sa mai postam cateva din masurile aliati cu cateva luni inainte :
-suprimarea dreptului valizei diplomatice , chiar shi pentru ambasadele tarilor neutre ( aceasta masura a scadalizat in mare masura opinia britanica cunoscut fiind drept conservatoare , cu atat mai mult cu cat venea din partea unui englez )
-invaluirea permanenta a coastelor Anglie cu o pacla artificiala
-masarea de false unitati ( echipament de cauciuc ) in partea de S-E, parte ce implica o debarcacare in Pas de Calais
-folosirea unei sosii a lui Montgommery indicand vizita acestuia in Grecia , cand de fapt acesta era in prim-planul operatiunii]
-intoxicarea retelelor de spionaj cu agenti dubli , mesaje false , etc;
-un fapt mult discutat shi in ziua de azi -sacrificarea cu buna stiinta sau nu a catorva retele locale de spionaj din Franta si Olanda (tot pt intoxicare , evident)
-nici macar marele aliat , Rusia nu a primit toate infomatiile despre debarcare.La insistentele lui Stalin care promitea reluarea unei puternice ofensive in E odata cu cea a aliatilor din W , i-au fost aratate informatii incomplete, vagi despre locul shi data debarcarii ; cat depre francezi nici nu s-a pus problema ...
-Aliatii elaborasera impreuna cu rezistenta franceza un plan bine pus la punct , de sabotare a liniilor ferate , a podurilor , firelor de telegraf , etc fiind clasificate in mesaje de tip A,B,shi C , urmand ca actiunile sa inceapa treptat , o data cu inaintarea armatei aliate in interior...
Ori , in ziua atacului , au fost difuzate toate mesajele in acelasi timp , pentru a creea un haos cat mai mare in randul germanilor ( e drept ca astfel au fost sacrificate multe retele de rezistenta)
Mi s-a facut foame , promit ca o sa revin .. :)

Shi inca o uber faza :
-exact la ora declansarii operatiunii de debarcare , o escadrila de avioane ( 612 , dar nu bag mana in foc ) zbura deasupra canalului Manecii , drept spre Pas de Calais avand un plan de zbor perfect sincronizat la secunda : dupa o anumita perioada de zbor , avioanele se intorceau , zburau in sens opus , dupa care reveneau iarashi la traseu shi tot asa.
La fiecare intoarcere din avion erau aruncate foitze de staniol , cu scopul de a induce in eroare radarele germanilor ; astfel , acestora le apareau pe monitoare drept un convoi naval ce se indrepta direct catre Pas de Calais ; operatiunea a necesitat mult antrenament , o eroare mai mare de 3 secunde ducand la deconspirarea adevarului...

usr, oi fi tu enemy of the forum, dar foloseste te rog butonul edit
enemy of the forum
Avatar utilizator
usr
Junior Member
 
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Feb 19, 2005 12:00 am

Mesajde usr » Sâm Mar 19, 2005 6:53 pm

Shi inca o uber faza :
-exact la ora declansarii operatiunii de debarcare , o escadrila de avioane ( 612 , dar nu bag mana in foc ) zbura deasupra canalului Manecii , drept spre Pas de Calais avand un plan de zbor perfect sincronizat la secunda : dupa o anumita perioada de zbor , avioanele se intorceau , zburau in sens opus , dupa care reveneau iarashi la traseu shi tot asa.
La fiecare intoarcere din avion erau aruncate foitze de staniol , cu scopul de a induce in eroare radarele germanilor ; astfel , acestora le apareau pe monitoare drept un convoi naval ce se indrepta direct catre Pas de Calais ; operatiunea a necesitat mult antrenament , o eroare mai mare de 3 secunde ducand la deconspirarea adevarului...
enemy of the forum
Avatar utilizator
usr
Junior Member
 
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Feb 19, 2005 12:00 am

Germania nu a avut aliati!!!

Mesajde cococo » Mar Apr 05, 2005 2:08 pm

nu pot sa cred ca unii mai... cred in faptul ca germanii au avut cu adevarat aliati in WW II!!! Romanii au fost fortati sa contribuie alaturi de germani, italienii aveau propriile interese (extindere in Africa si in Balcani), iar ungurii nu doreau decat ca pe spatele Germaniei sa rupa bucati de teritorii de la vecinii sai! Va precizez ca pana in 1945 toti acesti "aliati" au intors armele impotriva Germaniei!!!

Vreau sa va amintesc de cea mai importanta "batalie" a razboiului: 23 august 1944! Radeti? Atunci va amintesc ca toti expertii militari au cazut de acord ca gestul Romaniei de a intoarce armele impotriva Germaniei a scurtat razboiul cu circa 300 de zile! Aceste 300 de zile (daca ar mai fi existat) i-ar fi ajuns lui Hitler pentru a construi si lansa bomba atomica. Credeti ca daca Londra (prima lui tinta) era rasa de pe fata pamantului (precum Hiroshima) ar mai fi indraznit cineva sa mai intre in Germania? Astept comentarii...
cococo
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Apr 05, 2005 1:54 pm
Localitate: Baia Mare

Mesajde MiG29 » Mar Apr 05, 2005 2:24 pm

opinia asta a fost destul de sustinuta,mai ales inainte de 89 dar sincer nu cred ca estimarea asta 300 de zile e suficiet de precisa.
cred ca nu place noua sa credem ca am avut rolu decisiv in infrangerea germaniei,da nu prea e asa.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Pako » Joi Apr 07, 2005 11:01 pm

Dupa toate estimarile este vorba de scurtarea razboiului cu 6 luni nu cu 300 zile...nu stiu de unde ai scos-o p'asta ca io nu am auzit niciodata vorbindu-se de 300 zile ci doar de 6 luni...oricum,ca vad ca si tu imi spui,ca Germania a avut aliati adevarati.....pai frate tu intelegi printr-un aliat 'adevarat' o tara care se vara ca nebuna intr-un razboi cu victime si traume doar de dragul unui strain inflacarat cu idei imperialiste???????E normal ca fiecare tara sa isi urmareasca un obiectiv,de aia intra in razboi....iar acel obiectiv poate fi cum era si cazul nostru recuperarea teritoriului,sau poate fi marirea teritoriului(Ungaria si Italia),sau ce vrei tu asta nu inseamna ca nu esti aliat adevarat.....pai ce trebuia sa se intample ca Romania sa fie aliat adevarat????spune-mi si mie ca nu pricem deloc!!!!!

Cat despre bombardarea Londrei cu bomba atomica si rolul Romaniei la salvarea acestui oras,cred ca e cam exagerata.....In primul rand Germania nu era chiar asa aproape de producerea bombei atomice,iar chiar daca era sau nu bombardata Londra un lucru era sigur si asa...Germania pierduse razboiul demult deci intra cine vroia in tara lor..


P.S...Stie cineva site-uri despre razboi in limba romana(in afara de http://www.worldwar2.ro) sau adrese de alte forumuri in limba romana pe aceasta tema???...sau despre pimul razboi mondial,sau bataliile lui Napoleon?!
Pako
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Ian 31, 2005 1:47 am
Localitate: Ploiesti

Mesajde COBRA01 » Mar Apr 12, 2005 3:16 pm

Dregul meu Cococo, faza cu bomba atomica are o anumita baza, dar schimbarea de putere din august '44 (sau revolutie, sau lovitura de stat, de palat sau cum vreti voi sa ii spuneti) nu a salvat Londra (implicit Anglia) ci Germania, pentru ca daca nu pica linia de aparare a Carpatilor asa de usor americanii pregatisera doua boabe pentru nemti, din cate mai tin minte ele vizau Berlinul pentru impactul psihologic si Essen-ul ca sa termine odara cu nucleul imperiului Krupp, ca prea le-a dat batai de cap zona aceea.
COBRA01
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Vin Ian 14, 2005 4:26 pm
Localitate: BUCURESTI

Mesajde Panzer6 » Mie Apr 13, 2005 6:37 pm

Din cate stiu eu americanii aveau doar 2 bombe atomice gata pt. a fi lansate in '45, iar Germania se pare ca era in faza terminala a cercetarilor. Nu bag mana in foc pt. faptul ca ei ar fi reusit construirea bombei in timp util dar exista si aceasta posibilitate.In orice caz rachetele V1 ar fi fost capabile sa care ogive nucleare (cu mici modificari bineinteles).
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Apr 13, 2005 10:59 pm

Nu cred ca nemtii erau foarte avansati cu cercetarile la bomba atomica,deoarece majoritatea resurselor erau folosite ptr cercetare in domeniul propulsiei reactive...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Eurofighter » Mie Apr 13, 2005 11:28 pm

cumva ma indoiesc de V1 cu putere nucleara
orice om ar fi pus bomba pe V2
esti sigur de V1?
Avatar utilizator
Eurofighter
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Dum Mai 16, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Apr 13, 2005 11:35 pm

tot la V2 ma gandesc si eu...V1 nu avea destula putere sa transporte o incarcatura nucleara si nici raza nu cred ca era suficienta
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Richard79 » Mar Apr 19, 2005 6:48 pm

Germania incepuse de foarte mult timp cercetarile la bomba atomica, cu mult timp inaintea americanilor, si la niste costuri de vreo zece ori mai mici, numai ca nu se stie din ce motiv Hitler a dat CANCEL programului.
Din punct de vedere tehnologic Germania era cu mult inaintea tuturor inamicilor si aliatilor sai.
Si problema numarului extrem de mare al adversarilor si-a spus cuvantul pana la coada. Cred ca nu aveau nemtii nici gloante cati rusi erau :)
Avatar utilizator
Richard79
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Apr 17, 2005 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Apr 19, 2005 6:52 pm

Germania avea unele domenii unde era superioara aliatilor(aviatie,submarine.tancuri,armament individual),dar si domenii unde era mai slaba(nave militare,bombardiere,fiabilitate generala a produselor)dar per total,mai ales dupa 1944,avansul tehnologic al aliatilor a inceput sa fie vizibil.Iar costurile de fabricatie pentru nemtzi erau mult mai ridicate decat petru aliati.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde COBRA01 » Mie Apr 20, 2005 10:10 am

eu nu prea am inteles care e problema cu numarul rusilor "Si problema numarului extrem de mare al adversarilor si-a spus cuvantul pana la coada. Cred ca nu aveau nemtii nici gloante cati rusi erau", ca daca reuseau nemti sa fabrice primi bomba puteau sa fie rusi da 10 ori mai multi ca tot nu mai conta. Bine ca nu au gasit ei solutia intai si bine ca nu au gasit-o nici rusi prea devreme (desi ei nu au gasit-o niciodata, ei preferat sa o cumpere) ca nici astia nu prea sunt intregi la minte.
COBRA01
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Vin Ian 14, 2005 4:26 pm
Localitate: BUCURESTI

Mesajde Richard79 » Mie Apr 20, 2005 1:29 pm

Daca vine vorba de bombardamente ale oraselor, rusii nu atacau orase asa cum atacau americanii si englezii, ci tinte militare. Au bombardat intr-o seara chiar si niste fabrici pe langa Bucuresti, portul Constanta, aeroportul din Mamaia, campurile de la Ploesti, podul Cernavoda etc. Dar aveau pierderi destul de mari si nu prea s-au mai aventurat. Dar in general americanii nu aveau scrupule si nici onoare asa cum aveau nemtii, americanii mitraliau pilotii care sareau cu parasuta, mitraliau tot ce gaseau pe campurile noastre. Mi-a povestit un mos ca era sa fie omorat cand era copil du un avion mic american, noroc ca s-a ascuns intr-o fantana secata. Englezii insa nu, ei fiind tot europeni aveau o doza mai mare de educatie.
Apropo de fiabilitate produselor nemtesti care nu stiu cum de ti se pare tie scazuta dar la mine la tara sunt batrani care inca mai au biciclete din acea perioada, asa ca sa fim seriosi...
Avatar utilizator
Richard79
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Apr 17, 2005 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Apr 20, 2005 1:42 pm

Apropo de fiabilitate produselor nemtesti care nu stiu cum de ti se pare tie scazuta dar la mine la tara sunt batrani care inca mai au biciclete din acea perioada,


si migu inca se mira cum de au perdut nemtii razboiu cu niste bicle asa de bune
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Richard79 » Mie Apr 20, 2005 2:56 pm

memetShol scrie:si migu inca se mira cum de au perdut nemtii razboiu cu niste bicle asa de bune


fiecare ce a apucat, altii planuri pentru mig 15, altii pentru b2 ;)
Avatar utilizator
Richard79
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Apr 17, 2005 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Apr 20, 2005 3:25 pm

ai un umor al dracu de desvoltat...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde VanatorDeMunte » Mie Mai 04, 2005 4:54 pm

La sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial, Insulele Marshall au fost ocupate de trupele americane, iar din 1947 au intrat sub tutela ONU si administratie americana. Cu un an inainte, marina americana obtinuse acordul bastinasilor pentru efectuarea de teste nucleare pe teritoriul lor. In prezent, zona constituie o importanta baza de aparare antiracheta a Statelor Unite. Recent, arhipelagul a acceptat sa extinda termenul contractului de inchiriere pana in 2006, sumele incasate reprezentand o importanta sursa de venituri.

Si fiti atent de asta: cel mai important test a avut loc pe 1 martie 1954, in atolul Bikini: bomba cu hidrogen botezata „Bravo“ a avut forta a 1 000 de bombe de tip Hiroshima. Explozia a pulverizat 80 de milioane de tone de pamant si corali si a facut un crater cu un diametru de 1 950 m si o adancime de 75 m. La 48 km de punctul zero, doza de radiatii pe persoana era egala cu cea absorbita dupa efectuarea a 100 de radiografii. Locuitorii atolului Rongelap si pescarii de pe vasul japonez Fukuryu Maru (Dragonul norocos), considerati a fi in afara zonei primejdioase, au fost victimele „ploii radioactive“. La o jumatate de secol de la tragicele evenimente, autoritatile Insulelor Marshall cer Washingtonului sa faca dezvaluiri complete asupra proiectului soldat cu iradierea a 600 de persoane.
you can't run, can't hide, just die
VanatorDeMunte
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 11, 2005 12:41 pm
Localitate: in fata pc-ului

Mesajde VanatorDeMunte » Mie Mai 04, 2005 5:04 pm

sper ca nu v-ati suparat ca am deviat de la subiect, dar am vazut ca a inceput o mica discutie despre bombe atomice
you can't run, can't hide, just die
VanatorDeMunte
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 11, 2005 12:41 pm
Localitate: in fata pc-ului

Mesajde Panzer6 » Mie Mai 04, 2005 6:22 pm

Daca ar fi sa deviez putin de la subiect as spune ca ceea ce le-a lipsit nemtilor pe tot parcursul razboiului nu a fost calitatea ci cantitatea (unele surse istorice spun ca, pt. a castiga razboiul un infanterist german trebuia sa omoare 20 de infanteristi rusi sau aliati si un tanc german trebuia sa distruga 10 tancuri inamice).Ar mai fi inca ceva legat de aceasta problema, nu trebuie sa uitam ca istoria o scriu invingatorii si nu invinsii (toti vedem in filmele produse la Hollyood calitatile exceptionale ale soldatului american si pregatirea lui net superioara oricarui adversar, pe cand, in practica lucrurile nu stau deloc asa; fara sprijin aerian fortele terestre americane nu fac doi bani).
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde aurelmarcel » Lun Mai 09, 2005 10:57 am

fara sprijin aerian fortele terestre americane nu fac doi bani).[/QUOTE]

nici chiar asa, infanteristii americanii se descurcau binisor avand in vedere pregatirea si dotarile de care beneficiau. Normal ca nemtii erau mai buni doar aveau ani buni de razboi in spate si blindate, artilerie si arme individuale de calitate.
Iar ce zice richard79 , zice el bine, pilotii americani s-au remarcat deseori prin actiuni " vitejesti" cum ar fi mitralierea carutelor si a altor obiective civile.
aurelmarcel
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Mar 16, 2005 4:11 pm
Localitate: romania

Mesajde Panzer6 » Vin Mai 13, 2005 1:20 pm

Si americanii beneficiau de armament individual de calitate relativ buna (carabina Garand, pistolul-mitraliera Thompson, mitraliera Browning etc). Problema lor era, pe langa pregatirea slaba a infanteristilor, colaborarea inter-arme total necorespunzatoare, in special intre artilerie-tancuri-infanterie.
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde ThePathfinder » Vin Iul 22, 2005 8:40 pm

........?????????............
ce ma, nu ati mai gasit carti de istorie mai vechi sa veniti cu ele la net si sa va da-ti mari pe forum ca santeti mari istorici?
ThePathfinder
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Noi 24, 2004 12:39 pm
Localitate: Roman

mai baieti

Mesajde Spike_ » Joi Oct 19, 2006 5:07 pm

tre sa clarific niste probleme aparute pe acest forum cea mai mare batalie a fost operatiunea barbarosa care era destinata de la inceput esecului deoarece era prea ambitioasa inainte ca hitler sa detaseze un corp de armata in ucraina, desi a fost surpiza totala pt rusi fiind complet nepregatit, a fost o greseala tactica enorma pt ca hitler a subestimat rusia .
apoi germania a pierdut din cauza lui hitler razboiul si al perfectionismului lor , ei faceau tancuri asa scumpe cand aveau petrodoar din carbuni pt in tiger puteau sa faca 3 panzer 4 care erau mult mai fiabile si chiar mai bune datorita stilului lor de lupta si anume blitzkreig , totusi rusia nu avea cum sa castige razboiul daca nu venea iarna cand tancurile complicate ale germanilor au inghetat iar mult mai simplele tancuri rusesti au functionat in continuare. De fapt strategia rusilor era sai intarzie pe germani pana venea iarna de acea foloseau atat carne de tun si nu se retrageau.
apoi bomba nucleara era sub control civil era mai mult o cercetare pt ca sa decis in germania ca daca nu castiga razboiul rapid nul mai castiga deloc.
am o intrebare codul enigmei a fost spart? din catte stiu era imposibil sa fie spart folosind doar mintile oamenilor .
mai revin
Spike_
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 19, 2006 4:46 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde nbm » Joi Oct 19, 2006 6:21 pm

am o intrebare codul enigmei a fost spart?

am o intrebare: cunosti limba romana? daca nu, ce cauti aici. daca da, de ce nu o folosesti?
mai revin

nu, mersi
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Oct 19, 2006 8:57 pm

deci mejtere, unu la mana Operatiunea Barbarossa, dupa cum ii zice si numele a fost uo operatiune, si nu o batalie, si doo la mana, despre fiabilitatea tancurilor rusejti fata de alea germane s-a discutat de nenumarate ori, atat pe topicu asta cat si pe cele dedicate (cum ar fi ala cu tancuri din al doilea razbel mondial).
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron