Mari batalii din cel de al doilea razboi mondial

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Mari batalii din cel de al doilea razboi mondial

Mesajde MiG29 » Dum Sep 08, 2002 1:04 am

Pentru inceput am putea mentiona: Midway(1942),Kursk(1943),Remaggen(1945),Monte Cassino (1944) shi Bastogne(1944).Dupa parerea mea bataliile de la Midway shi Kursk au influentzat decisiv cursul razboiului....ce parere avetzi?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Zidul rosu

Mesajde Dragos C. » Dum Sep 08, 2002 9:54 am

URSS-ul a fost 'marea batalie' a lui Hitler. Daca ar fi inceput campania cateva luni mai devreme si aprovizionarea ar fi fost facuta asa cum trebuia, astazi Romania ar fi aratat altfel.
Avatar utilizator
Dragos C.
Junior Member
 
Mesaje: 271
Membru din: Vin Mai 31, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Sep 08, 2002 10:59 pm

Hitler a atacat URSS-ul de abia in iunie deoarece a fost convins k pana in iarna ei vor ceda.Din aceasi cauza nici aprovizxionarea nu a fost facuta cum trebuia,iar operatiunea Barbarossa din marele succes strategic care se prefigura s-a dovedit pana la urma esecul celui de Al Treilea Reich.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde KickAss » Dum Sep 08, 2002 11:36 pm

Dar dar magareata a fost pe capul lui Hitler. Sa nu uitam ca Stalin doua saptamani dupa atac nu a facut nimic, nu a avut nici o initiativa. Tot ce-a fost, a fost aparare. Hitler a gresit, fatal, cand a vrut sa captureze Stalingradul ca nu-i suna lui bine. Daca nu l-ar fi atacat si ar fi continuat ofensiva, intr-adevar URSS-ul ar fi fost la pamant pana in iarna. Odata cu cucerirea Moscovei totul ar fi fost pierdut pt. rusnaci, dar cum am spus, orasul avea un nume cu o rezonanta ciudata.
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Lun Sep 09, 2002 2:02 am

Stalingradul a fost obsesia lui Hitler!daca totusi generalii lui ar fi avut curaj sa-l sfatuiasca sa nu mai atace iarna,cu totul ar fi fost soarta razboiului.sa nu uitam ca Hitler,in campania sovietica s-a bazat pe batalioanele motorizate.Dar intre timp o cam furase de peste tot si din canci combustibil.
Totodata,in razboi intra batalioanele gruzine,gagauze si mongole.aceatea au avut rolul d e a intari sovietele,atat numeric cat si moral.
Este de notorietate ca cele mai crude si mai sangeroase trupe sovietice erau cele formate din asiatici.Dupa parerea mea ,acestia au avut un rol hotarator in campania Stalingrad si mai departe in hotararea castigatorilor.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Lun Sep 09, 2002 5:10 am

Initial trimis de SOD
sa nu uitam ca Hitler,in campania sovietica s-a bazat pe batalioanele motorizate


Apropos de batalioane motorizate...
A fost oare T -34 unul dintre principalele motive pentru care nemtii au fost infranti pe frontul de est ???
Din cate stiu eu era un design facut de americani, superior din multe puncte de vedere Panzerului nemtesc.

PS: ma uitam fascinat la toate emisiunile de pe Discovery dedicate celui de-al doilea razboi mondial si in special la cele ce aveau ca tema descrierea amanuntita a armelor. Ma gandesc ca ar fi de bun augur sa facem un thread dedicat armelor insa eu unul nu stiu cu ce sa incep. Poate se incumeta altcineva.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde KickAss » Lun Sep 09, 2002 8:20 am

T-34 din cate stiu eu era un tanct foarte fiabil si foarte ieftin. Calitativ nu suporta nici o comparatie cu diviziile Panzer. T-34 era asemanator Daciei. Fierbea motorul si nu aveai apa, te pisai in radiator. Deci, T-34, la o calitate medie, a fost bun pt. ca au fost multe.
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Lun Sep 09, 2002 9:09 am

T 34 a fost mai mult decat un tanc.A fost simbolul armatei rosii.el a aparut cand pe front se simtea nevoia de un adversar pentru redutabilele Panzer si Tiger II.Acestea erau greoaie si aveau montate tunuri de pana la 120mm.T34 era usor,cu tun de 75mm,folosea si proiectile explozive si percutante,dar ce era cel mai important si revolutionar,avea turela scurta si caroseria "in valuri",aceasta conferindu-i o mai mare fiabilitate si un blindaj net superior tancurilor germane.
in rest,dupa cum a zis kicku'.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Sep 10, 2002 10:56 pm

T-34 a fost intradevar proiectat de o companie americana prin anii 30( 36 mai precis).A fost produs intr-un numar mult superior tancurilor germane(mult superioare calitativ),numar comparabil probabil numai cu al Sherman-urilor.Prima versiune a fost dotata cu un tun de 76,2 LS11(plus 2 mitraliere de 7,62 una pe turela shi una coaxiala) apoi cu un L-34 de acelasi calibru dar cu teava mai lunga.Ulterior prin 43 a aparut tunul de 85 mm shi blindajul mai gros plus un design nou al turelei.Generalul Von rundsted il considera cel mai bun tanc din lume.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Sep 12, 2002 12:32 am

Shi dak tot vorbeam de tancuri,atunci sa vorbim despre batalia de la Kursk din vara lui 1943,cea mai mare batalie de tancuri din istorie.In cadrul operatiunii Citadela ,fortele germane(aprox 50 de divizii dintre care 16 de blindate)au lansat un atac pe 12 iulie 1943 in dreptul localitatii Prochorovka.Pierderile germanilor au fost de 350 de tancuri,in timp de URSS a pierdut cam 400.cu toate astea sovieticii au castigat batalia inclinand astfel decisiv balanta in favoarea lor.Trupele sovietice au fost comandate de maresalul Zhukov iar cele germane de catre von Kluge.Kursk-ul a fost botezul focului pentru noile tancuri germane Panther shi Tiger care au fost insa surclasate numeric(2,5 la1) de catre T34/85 shi KV-2(numite shi I.V.STALIN) cu tun de 120 mm shi un blindaj fenomenal.Singurele confruntari de tancuri care ar putea rivaliza cu batalia de la Kursk sunt confruntarile israelo-palestinieni din anii 60-70.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde KickAss » Joi Sep 12, 2002 10:22 am

Confruntari israeliano-palestiniene cu tancuri???:con: Si ce faceau israelienii, impuscau arabul care impingea tancul? Poate vorbesti de razboiul de 6 zile!!! Da nu a fost cu palestinienii ci cu egiptenii. Si nu a fost la aceeasi scara. Eu inclin sa cred ca mai aproape de Kursk a fost "Furtuna in Desert".
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Sep 13, 2002 2:18 pm

Da kick-ule ,am gresit eu...era vorba de razboaiele israeiano-arabe(cu egiptenii,sireinii etc)(razboiul de 6 zile,Yom Kippur,Libanul de Sud in 82,etc).Sa nu uitam k Israelul a obtinut cel mai mare numar de victorii in conflictele blindate decat orice alta tara de la sf celui de al doilea razb. mondial incoace.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Sep 13, 2002 2:22 pm

Shi nu cred k se compara Kursk-ul cu "Desert Storm".sa nu uitam k acolo irakienii si-au ingropat tancurile in nisip,folosindu-le pe post de "fortarete"(de altfel de aia au shi pierdut,k T-72 isi pierde toate avantajele daca e ingropat)...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Sep 13, 2002 10:23 pm

O alta mare batalie din cel de al doilea razboi mondial de care trebuie sa amintim(hai k vorbesc k la scoala) este debarcarea din Normandia.Aceasta a avut loc pe 6 iunie 1944 shi a fost cunoscuta sub numele de operatiunea Overlord.Trupele aliate au debarcat pe mai multe plaje(Omaha,Utah,Gold,Juno&Sword)dintre Caen shi Cherbourg.Luptele cele mai sangeroase au fost purtate pe Omaha shi la Pointe du Hoc(unde se presupunea k exista o baterie de tunuri de mare calibru).Cu toate acestea debarcarea a fost un mare succes ptr trupele aliate care au reuist la sf zilei sa formeze capuri de pod destul de bine ancorate pe teritoriul francez.Comandantul opearatiunii a fost generalul Eisenhower.De partea cealalta a zidului Atalnticului trupele germane erau conduse de batrana"vulpe a desertului" nimeni altul decat feldmarschall-ul Edwin Romell.Recomand spre documentare 2 cartzi bine scrise:Cornelyus Ryan-"Ziua cea mai lunga" shi Georges Blond-"Debarcarea"
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

MiG29 ai vazut "Salvati soldatul Ryan"?:)

Mesajde Love2Fly » Dum Oct 27, 2002 2:46 pm

Eu cred ca ai vazut acum de curand filmul ca si eu tocmai vroiam sa postez un mesaj cu batalia asta de la Omaha pentru ca m-a impresionat enorm "modul de lupta". Adica sa incarci niste LCT-uri la refuz cu soldati sa-i trimiti in iadul de acolo e nebunie curata. M-a impresionat momentul in care s-au deschis trapele LCT-urilor soldatii din primele randuri au cazut secerati.hmmmm...cumplit!
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Lun Oct 28, 2002 1:08 am

Regret sa te dezamagesc dar n-am vazut Saving Private Ryan ptr k Spilberg imi e antipatic.Btw nu e LCT ci LCI(Landing Craft Infantry).Shi Omaha e iesit urat din cauza unei erori de navigatzie.Adik au debarcat mai sus cu vreo 2 km decat locul stabilit.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Lun Oct 28, 2002 1:21 am

De notat ca debarcarea in Normandia a fost pana la urma un mare succes datorita unei informatii grestie a serviciilor secrete germane, conform careia debarcarea urma sa aiba loc la Calais - una dintre marile gafe ale lui Hitler, care s-a incapatanat sa-si adune majoritatea trupelor aici, chiar si dupa debarcare.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Oct 28, 2002 1:35 am

Pai se pare k shi serviciile secrete britanice shi americane au avut un oarecare rol in dezinformarea asta.De ex o metoda folosita frecvent consta in plasarea pe o plaja a unui cadavru imbracat in uniforma de ofiter superior ,aparent provenit dintr-un naufragiu,asupra caruia nemtzii gaseau tot felul de hartzi shi documente "secrete" care dadea drept sigur locul debarcarii in Pas de Calais.(era zona cea mai apropiata de Anglia,shi astfel shi traversarea canalului Manecii shi problemele logiistice(aprovizionarea,etc) deveneau mult mai usor de rezolvat.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Suryia » Mar Iul 29, 2003 10:36 pm

Nu stiu cate legaturi cu marile batalii are intrebarea asta , dar sunt curioasa sa aflu parerea voastra : cum a putut stalin sa fie luat prin surprindere de Hitler intr-un asa hal? Exista tot felul de ipoteze , care de care mai ciudate , dar mie personal mi se pare putin plauzibil ca Stalin sa nu se fi alarmat vazand miscarile de trupe germane .

Oricum , cred ca infrangerea lui Hitler in Rusia s-a datorat in mare parte si "carnii de tun" pe care rusii , ca mare putere demografica ce erau isi permiteau sa o sacrifice...privind din perspectiva numarului de victime de ambele parti , rusii au pierdut , de fapt , batalia de la Stalingrad .
Ce dragutza sunt , pacat ca nu-s baiat...
Avatar utilizator
Suryia
Junior Member
 
Mesaje: 270
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Iul 30, 2003 2:05 pm

se pare ca daca mai intarziau un pic nemtii se trezeau ei cu rusii pe cap, care fiind prinsi in ofensiva nu au avut cum sa riposteze.
Aliosha - de unde ai auzit tu ca T34 ar fi proiectate de americani? T34 a fost tancul suprem in lupta, deoarece acolo a contat cantitatea si nu calitatea, iar T34 era un tanc foarte usor de facut. Care calitate a fost oricum superioara tuturor la acel moment, primul tanc folosit de nemtii care sa-i fie superior a fost Tigerul. Adevarul e ca Tiger vs T34 era ca si o comparatie mertan vs dacia...pe tiger tunul mai mare 88, distanta de tragere mai mare, etc. Insa cand e vorba de Tiger vs multe T34 se schimba problema.
Ce a avut acest T34 genial: forma, nu uitati ca toate tancurile incepand de atunci au forma lui.
cel mai tare tanchist al WW2 a fost un SS-ist (nu imi aduc aminte numele). asta a distrus odata cu tancul 2 nave de razboi pe care le-a prins la mal, a atacat o coloana de masini blindate pe frontul din vest si a distrus o parte din ele tragand din mers. Tipul a murit in tanc, in momentul in care un proiectil a lovit sub turela, aceasta a zburat cu jumate din corpul lui.
Suryia - ai dreptate pe taica Stalin il durea in cot de numarul rusilor morti. insa ei au castigat lupta de la stalingrad....


de leningrad nu zice nimeni nimic? cat au putu sa reziste oamenii aia acolo...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Iul 31, 2003 11:31 pm

Se pare k proiectul original ptr T-34 a fost dezvoltat de o companie americana(doar la nivel de proiect,fara insa a se construi un prototip)shi ulterior rusii(sovietici,ma rog)au reusit sa fac rost(spionaj?)de aceste planuri,pe care le-au imbunatatzit semnificativ.Rezultatul...tancul produs in cel mai mare numar de exemplare.Bineintzeles k a surclasat Tigeru shi Pantheru(de PIII si PIVnu mai vorbesc)in primu rand numeric,dar modelele mai noi,cu tun de 88mm erau extrem de fiabile,shi mai ales mobile.Nemtzi au avut mult de tras cu tancurile lor mult mai groaie shi mai complexe dpdv tehnic.

animalo,cel da care zici tu era SS Hsauptsturmfuhrer Michael Wittmann,care amurit la 8 august 44 pe langa Gaumesnil,tancul lui fiind didtrus de un Sherman Firefly englezesc.Omu a avut cam 141 de tancuri distruse shi vreo 130 de tunuri antitanc.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Aug 01, 2003 8:24 am

multam mult MIG-ule. chiar uitasem numele tipului.

Omu a avut cam 141 de tancuri distruse shi vreo 130 de tunuri antitanc.

Se pare ca nu au fost 141 tancuri ci masini blindate. aici intrand si transportoare si alte tipuri de masini blindate. Ce este insa aiurea este ca numai el a intrat asa de bine in istorie, echipajul lui fiind undeva mai la fundul povestilor despre el. Iar el fara echipaj ar fi fost 0. Oricum, nebun tip.

Nu stiam ca T-34 ar fii fost proiect american, de oamenii traiesc si invata. Culmea e ca americanii nu au avut si ei un tanc sanatos in ww2. defapt singurele tancuri care au putut sa se compare cu ale nemtilor erau ale rusilor. Ale englezilor erau show: turela inalta sa vada bine pe campul de lupta, dar turela aia nu facea decat sa ofere nemtilor, care si asa erau buni, o tinta mai buna, In plus mai erau si nituite, si in momentul luviturilor in plin, blindajul nu avea nimic, dar niturile se rupeau si omorau tot echipajul. Italienii : motoare fiabile, dar tancurile facute cu suruburi.
Oricum Tiger 2 a imprumutat bine de tot forma T34-ului ceea ce dovedeste mult ce au reusit rusii sa faca.

cica oe durata razboiului raportul de tancuri distruse neamt/aliat a fost :
est : 1/5 (un tanc nemtesc la 5 aliate)
vest: 1/4, aici raportul este mai mic datorita aviatiei aliate, cred ca daca era sa se ia raportul fara aviatie ar fi fost mult prea mare
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Aug 11, 2003 11:42 pm

Mda,pe frontul din Vest,aviatia aliata a avut un rol deosebit de important.Fara sprijinul aerian ,era cam discutabila victoria ...
Shi totushi americanii au avut un tanc bunicel,aparut totushi tarziu.Era vorba de M-24(parca)Chaffe,cu un tun de 72.A fost primul tanc cu adevarat modern(dpdv al structuri) dar n-a avut un impact mare ptr k a aparut tarziu shi a fost folosit in numar mic.Nu mai shtiu8 sigur dak au folosit shi Pershing-ul in Europa.Shi ai nostri facusera un tanc(de fapt era tun autopropulsat),Vanatorul de Care Maresal,ala care semana cu o carpace de broasca testoasa.Il shtii?Se pare k era reusit.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Aug 12, 2003 8:47 am

chiar nu stiu modelul asta. dar in mod normal daca semana cu o testoasa avea un avantaj.
ce mi-a placut mie in reportajele de pe Discovery: erau niste tipi in tanc si incercau sa-i omoare pe unii dintr-un bloc dar nu aveau decat proiectile perforante. iti dai seama ca nu aveau nici un fel de sansa.
Ce mi s-a parut de-a dreptul stupid la nemti: tot bagau tancuri in orase unde nu aveau nici un fel de avantaje. Erau ei buni dar aveau niste pitici in cap..
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde tarzy1 » Vin Aug 15, 2003 4:51 pm

Initial trimis de animaloo
chiar nu stiu modelul asta. dar in mod normal daca semana cu o testoasa avea un avantaj.


semana foarte mult cu Hetzer-ul german http://www.angelfire.com/goth/bobtank/hetzer.html


uite si ceva informatii despre exemplarul autohton: http://www.worldwar2.ro/arme/?category=armor&article=11&language=ro

pare o struto-camila in toata regula dar se pare ca ideea nu a fost chiar asa de rea
tarzy1
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Aug 15, 2003 4:43 pm
Localitate: ROMANIA - Bucuresti

Mesajde memetshot » Lun Aug 18, 2003 8:46 am

da...intr-adevar termenul de struto-camila i se potriveste foarte bine.
Dar dupa cate ziceam inainte sa-l vad, nu are blindajul patratos si nu este foarte inalt => nu era chiar asa de usor de ochit. pacat ca nu a fost folosit si in plus dupa razboi Invocand termenii armistitiului, pe 26 octombrie sovieticii au confiscat prototipurile, prima serie care era aproape finalizata, planurile si toate materialele cu referire la proiectul Maresal.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Aug 20, 2003 4:44 pm

Nu era chiar struto-camila.In epoca se purtau modelele similare(Hetzeleru,Sturmgeschutzu,aveau shi americani o chestie,Priest)...era pur shi simlu un tun antitanc mobil shi bine aparat.Presupun k tunu era celebru 88 german,fabricat la Resita sub licentza Krupp/Rheimetal Kanonnen.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Aug 21, 2003 9:46 am

nu cred ca era 88. parca 75, dar nu stiu sigur si nici nu ma duc sa caut.
oricum era o jucarie interesanta.
revenind on topic: ce parere ai de luptele pentru Pacific? americanii au avut la un moment o bafta rara.din pacate nu prea stiu date de genul unde a fost lupta si ce nave au participat.
Ce stiu: ca s-au batut (cred ca prin 41-42) cam cele mai tari portavioane ale americanilor si japonezilor. Dupa vreo cateva atacuri al americanilor care nu si-au atins tinta 9 avioane americane s-au pierdut la un moment. si cand incercau astea sa se intoarca la navele lor au ajuns deasupra portavionaelor japoneze care aveau avioanele pe punte pentru a le incarca. normal ca cele 9 avioane au atacat si au distrus o parte buna din flota japoneza.
La lupta asta s-a vazut importanta deosebita a radarului. daca japonezii aveau radar castigau batalia clar (Zero-urile erau de departe mult mai bune ca avioanele americane la acel moment) si poate istoria razboiului din Pacific ar fii fost alta.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Aug 21, 2003 3:25 pm

Da,e batalia de la Midway din iunie 42,unde americanii,chiar au avut o bafta chioara,cand i-au surprins pe japonezi cu avioanele pe punte...japonezii au pierdut 4 portavioane Hyriu,Soryu,Agaki shi Kaga..iar SUA au avut pierdut numa Yorktownu...(americanii insa,cum ziceai shi tu au avut shi o inventzie folositoare...radaru:)).Oricum insa a fost o victorie de moral ptr Pacific Fleet-u lu Nimitz,shi Yamamoto s-a cam convins k razboiu din Pacific incepe deja sa fie pierdut.
Zero-u era un avion bunicel,insa deja shi americanii aveau F4f shi F6f care se cam ridicau la acelasi nivel...marele avantaj al Zero-ului era k iera foarte ieftin
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Aug 21, 2003 3:47 pm

din cate stiu, americanii aveau 2-3 atacuri din care au iesit tare sifonati. In caz ca ar fi pierdut batalia nu stiu exact ce se putea intampla. japonezii puteau chiar sa atace SUA. din fericire nu a fost sa fie asa.
stii cum era la inceput radarul?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron