Egiptul antic

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Mesajde Ament » Joi Feb 03, 2005 12:43 am

Sorry ca rasund la un post mai vechi dar fiind nou inregistrata si gasind o discutie care ma intereaseaza am zis sa spun si eu cateva lucruri vazand ca nu s-a raspuns la destul de multe intrebari. In primul rand cu sfinxul. Ce am citit eu. Intr-adevar nu se stie cat de vechi este. Primele scrieri despre el apar in perioada lui Thuthmes II. Legeneda spune ca a avut un vis in care i s-a aratat sfinxul care i-a spus ca daca il va desgropa de nisip va deveni faraon. A dezgropat sfinxul si a devenit faraon. SI acum la picioarele sfinxului exista tabela in care Thuthmes II isi prezinta visul. Oricum cam ce se stie despre sfinx si ce anume reprezinta este aceasta asociere dintre faraon si leu. leul reprezinta putere, protectie, iar omul se stie ca in viata de apoi se identifica cu zeii. tocmai de aceea nu exista un singur sfinx. el apare la toate intrarile din marile temple. rolul lui era de a proteja templul. Cat despre Akhenaten... El a fost mai mult un tiran al egiptului antic. nicidecum cel care a adus in egipt conceptul de liber arbitru. El adus noua religie cu el prin forta. A inceput sa inchida toate templele dedicate altor zei, oamenii nu mai aveau voie sa creada in altceva, preotii s-au revoltat, oamenii s-au revoltat. a fost un fiasco total. de aceea nici nu a rezistat prea mult cultul lui aten. de altfel nici nu se gasesc atat de multe informatii despre perioada amarna asa ca multe lucruri raman in mister. au fost atatea crime in perioada asta si atatea batalii pentru tron incat chiar ramane cea mai neagra perioada a egiptului antic. cat despre teoria Akhenaten-Moise nu as crede prea mult. Am citit cartea si din cate stiu eu nici autorul nu este de prea mare incredere.
Ament
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 03, 2005 12:05 am
Localitate: Romania

Mesajde andrusk d me » Mar Apr 12, 2005 4:09 pm

buna sunt noua in forum si abia astept sa ma bag si yo in discutii din astea pt k sunt total fascinata de tot ce reprezinta egiptul.akum am aflat d acest forum in timp ce faceam o research pt un eseu ce avea ca tema asemanarile si deosebirile dintre mitul mortii lui osiris si romanul baltagul de sadoveanu si credeti-ma k in afara d final totul e kam la fel seaman super mult.m-a bagat la banuieli oare o fi plagiat sadoveanu romanu dupa un mit egiptean?voi ce credeti?
andrusk d me
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Apr 12, 2005 4:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde andrusk d me » Mar Apr 12, 2005 4:15 pm

buna sunt noua in forum si vroiam sa zik k mi se pare super interesant sa vb despre egipt eu una sunt fascinata de asa ceva akum am descoperit acest forum in timp c faceam un reaserch pt un eseu care avea ca tematik asemanarile si deosebirile dintre mitul uciderii lui osiris si romanul baltagul de sadoveanu si in afara d final totul kam seamana.c ziceti credeti k sadoveanu s-a cam "inspirat" din mitologia egipteana/
andrusk d me
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Apr 12, 2005 4:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde katka » Lun Mai 30, 2005 9:24 pm

hey, guyz!
probabil k e ceva normal aici dak spun k si pe mine ma pasioneaza egiptologia. bine, sunt abia pe la inceput. aas ca vroiam sa va cer ajutorul, dak puteti sa ma ajutati, as vrea sa aflu cat mai multe despre Ra (in primul rand).
care poate sa m-ajute cu veca informatii, mersi mult!!!
katka
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mai 29, 2005 3:06 pm
Localitate: bucuresti

new face in town

Mesajde angel » Mar Iun 21, 2005 5:28 pm

hello boyz
angel
 

....

Mesajde angel » Mar Iun 21, 2005 5:31 pm

v-am gasit din greseala ....dar sunt pur si simplu fascinata de cate stiti despre egipt .....nu ca eu as stii prea multe ....am vazut "mumiile" de 500 ori ...si cam la asta se reduce vasta mea cunostinta despre Egypt...dar mi-ar placea sa stiu mai multe ....wanna share??
angel
 

Mesajde valek255 » Sâm Aug 20, 2005 12:14 am

Poate cineva sa-mi spuna cum se numeste zeul razboiului in mitologia egipteana??plz [-o
valek255
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 18, 2005 9:43 am
Localitate: galati

Mesajde sol » Sâm Aug 20, 2005 9:31 am

Sekhmet, (se pare) zeita.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

deci cam asa....-..

Mesajde shadow666 » Sâm Iun 24, 2006 11:03 pm

ma poate ajuta cineva si pe mine sa invat heroglifele?IM poate da cineva cateva pasaje(la alegere)din cartea mortilor?daca da astept mesaj pe prv.multumesc anticipat [-o [-o [-o
shadow666
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Iun 24, 2006 10:56 pm
Localitate: SPANIA

Mesajde shadow666 » Sâm Iun 24, 2006 11:09 pm

ma poate ajuta cineva sa invat heroglifele?si daca e cineva dragut sa-mi dea cateva pasaje din cartea mortilor.....multumesc anticipat
shadow666
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Iun 24, 2006 10:56 pm
Localitate: SPANIA

Mesajde shadow666 » Dum Iun 25, 2006 8:04 pm

nu e nimeni online?
shadow666
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Iun 24, 2006 10:56 pm
Localitate: SPANIA

Mesajde nbm » Dum Iun 25, 2006 8:20 pm

nu domle, mumiile nu au acees la internet :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde shadow666 » Dum Iun 25, 2006 8:53 pm

nbm ma poti ajuta cu subiectul de mai sus?
shadow666
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Iun 24, 2006 10:56 pm
Localitate: SPANIA

Mesajde shadow666 » Lun Iun 26, 2006 6:42 pm

cineva online?:D
shadow666
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Iun 24, 2006 10:56 pm
Localitate: SPANIA

Mesajde Osiris » Joi Ian 18, 2007 8:28 pm

waw in sfarsit am gasit un forum pe gustul meu...deci dragii mei egipteni numa bafta si voie buna, intradevar fara egipt poate civilizatia numai era civilizatie
Osiris
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 18, 2007 8:22 pm
Localitate: Bacau via Quebec

egiptians

Mesajde Osiris » Joi Ian 18, 2007 8:30 pm

waw in sfarsit am gasit un forum pe gustul meu...deci dragii mei egipteni numa bafta si voie buna, intradevar fara egipt poate civilizatia numai era civilizatie
Osiris
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 18, 2007 8:22 pm
Localitate: Bacau via Quebec

istoria romanilor

Mesajde laodice » Joi Apr 05, 2007 4:04 pm

Salutare voua tuturor

sant "bobocel"si mi-ar prinde bine o mana de ajutor!
vad ca santeti pasionati (sau doar va place)istoria
asi propune un subiect ,poate nu la fel de incitant ca si istoria egiptului antic dar la fel de frumoasa.Istoria romanilor ..... se arata cineva interesat? : A-)
Avatar utilizator
laodice
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 11, 2007 12:00 am

Mesajde old lord » Vin Aug 03, 2007 2:07 pm

Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Anterior

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori