Egiptul antic

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Mesajde darkshines » Mar Sep 10, 2002 6:36 pm

continuare dupa ce am reusit sa dorm 4 h :

La inceput faraonul cu pricina purta numele de Amenhotep IV sau Amenophis IV dar dupa ce a inceput lucrarile la templul lui Aten din Karnak si-a schimbat numele in Akhenaten(sau Akhenaton sau Akanaton sau ... traducerile din hieroglife tot timpul variaza de la cercetator la cercetator) care inseamna "gloria lui aten".
Templele lui Aten au fost ba distruse complet(unele) ba sterse reprezentarile lui si facute cele zeilor de dinaintea lui aten. Eu stiam ca ala mare de la karnak fusese distrus complet :con: in fine...
Dar akhenaten nu numai ca a adus schimbari majore in religie dar si in arta. Pt prima oare in istoria artei egiptene faraonul nu a mai fost reprezentat ca fiind "barbatul ideal" cu trasaturi perfecte , corp bine facut , etc ci mai mult androgin cu talie ingusta , solduri late , fata lunguiata si buze foarte carnoase si uneori cu sani. unii medici contemporani judecand dupa reprezentarile acestuia presupun ca akhenaten suferea de o boala genetica (ceva cu m nu mai stiu) si ca s-ar putea ca respectivul sa fi fost homosexual.
de asemenea akhenaten mai e cunoscut pt faptul ca s-a casatorit cu frumoasa nefertiti si cum a zis si sod pt fiul sau Tutankhamon (din nou exista mai multe variante ale numelui sau deci sod nu imi sari in cap)

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Mar Sep 10, 2002 6:45 pm

Eu stiam ca Amenhotep a fost mare preot,dar dupa cum spui ,difera de la cercetator la cercetator.
Cat despre templul de la Karnak,Istoria Artei asa zice,ca nu a fost daramat si abandonat.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde darkshines » Mar Sep 10, 2002 6:50 pm

el era Amenhotep IV(deci au mai fost amenhotepi inainte lui care in afara de al IIIlea care era ta-su deci faraon puteau fi mari preoti ai lui amen) iar amenhotep inseamna iubit de amen sau ceva in genu asta deci nu numai marii preoti puteau purta numele.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Sfinxul si Leul

Mesajde b0nechina » Mar Sep 10, 2002 9:17 pm

Prima treaba pe care o remarc (cu tristete) este ca pe la noi inca se incurca cele doua borcane numite astrologie si astronomie. Cand te referi la o constelatie, vorbesti de astronomie, daca te ocupi cu ghicitul in stele, atunci probabil ca astrologia este "stiinta" in care te incadrezi.
Acestea fiind zise, explicatia cu Leul nu prea sta in picioare. Mare parte din constelatii au primit denumirile dupa personaje din mitologia greaca (Leo reprezinta leul pe care l-a ucis Hercule intr-una din cele 12 cazne, daca nu ma insel). In alte cuvinte, aceasta constelatie este de data mult mai recenta decat Sfinxul, la vremea respectiva era, probail, numai o 'grupare' de stele, sau nici atat.
In aceeasi ordine de idei, Leul, precum oricare alta grupare sau corp ceresc, rasare intotdeauna la Est (asta daca rasare at all), deci totul depinde de pozitia Sfinxului. Daca acum 12000 de ani rasarea in fata lui, si astazi tot acolo isi va face aparitia.
Actually, aici este o poveste mai lunga... Leul e constelatie zodiacala, deci se afla in jurul eclipticii, deci chiar rasare cam la Est. Sunt obiecte care rasar mai la sud-est, de exemplu, in sfarsit, pan' la urma tot de la rusi vine ploaia.
Legaturile astea dintre piramide, Sfinx si diverse constelatii nu sunt decat o ipoteza neconfirmata pana in prezent.
S-a spus despre piramidele din Gizeh ca au fost construite astfel incat sa imite cele 3 stele principale din braul lui Orion. Concluzia la care s-a ajuns este ca pozitia stelelor din brau in perioada constuctiei piramidelor nu coincide cu pozitia piramidelor. Sigur, asemanarea este mare, dar legaturi de genul asta se pot gasi la infinit.
O alta ipoteza, care lega Sfinxul, piramidele si constelatiile de mai sus, zice ca Sfinxul ar reprezenta constelatia Leului, piramidele Orionul, iar Nilul ar fi Calea Lactee. Apare o problema si aici: Leul si Orion sunt despartite de Calea Lactee, pe cand piramidele si Sfinxul se afla de aceeasi parte a Nilului.
Concluzia mea este ca, desi interesant subiectul (paralele si speculatii se pot face la tot pasul, e fascinant sa-ti macini creierul in cautarea unor legaturi fantastice), pana acum chiar n-am auzit o ipoteza valida care sa demonstreze ca egiptenii au fost influentati de stele cand au ridicat piramidele. Sau Sfinxul, for that matter.
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde SOD » Mar Sep 10, 2002 10:44 pm

Nu se poate nega totusi aliniamentul monumentelor egiptene.Acesta este intotdeauna de la est la vest,dupa traseul solar.Pe ce ma bazez cand spun asta?Daca studiem nitel arhitectura egipteana,ne dam seama ca oamanii astia nu au avut arhitecti care faceau arhitectura de dragul arhitecturii,nu au avut pictori ce pictau de dragul picturii.Totul gravita in jurul religiei.Absolut toate monumentele egiptene au un singur scop, si anume funerar.Ori atunci,cand centrul de greutate al religiei era soarele,nu e normal ca si aceste monumente sa fie aliniate dupa traseul sau?Asta nu demonstreaza totusi ca egiptenii au costruit dupa un scenariu astronomic !Si nici nu are cum!Pentru ca in decursul miilor de ani,pozitia pamantului fata de stele se modifica!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde darkshines » Mar Sep 10, 2002 11:09 pm

Initial trimis de SOD
... in decursul miilor de ani,pozitia pamantului fata de stele se modifica!


...datorita faptului ca axa N-S a pamantului este inclinata la 36 de grade

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Mar Sep 10, 2002 11:10 pm

Initial trimis de darkshines
el era Amenhotep IV(deci au mai fost amenhotepi inainte lui care in afara de al IIIlea care era ta-su deci faraon puteau fi mari preoti ai lui amen) iar amenhotep inseamna iubit de amen sau ceva in genu asta deci nu numai marii preoti puteau purta numele.

Am rezolvat misterul!Lui Akhenaten i se mai spune si Eknaton.Si mai cred ca nu e Amenhotep IV ci Amenophis IV.Uite povestea.In prima faza se declara fiu al zeului Soare si ordona sa se faca locase de cult regale.Pentru a lovi in casta preotilor ce aveau o prea mare putere in stat,desfiinteaza cultul zeuluiAmun si proclama cult de stat cultul soarelui sub forma discului solar, Aton.In acest moment el ia numele de Eknaton,adica "placut lui Aton".Muta capitala de la Thebai la Ahetaton,in Egiptul de Mijloc.Aici incepe constructia de temple.Din aceste constructii au ramas urme neunsemnate ,ele fiind distruse dupa detronarea lui si "condamnarea memoriei sale".
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Templul de la Karnak

Mesajde SOD » Mar Sep 10, 2002 11:57 pm

Acesta este o productie a faraonilor din Vechiul Regat,produs al unei dezvoltari spontane,ctitorie a mai multor faraoni.Cei care si-au adus un aport deosebit la realizare atemplului sunt Amenophis I,Tuthmosis I,Regina Hasepsowe si Tuthmosis III. Templul este inchinat zeului Amun,care se presupune,avea resedinta la Karnak si de aici pleca la haremul sau situat in Luxor.
Astfel,pe timpul primului faraon s-a construit intrarea monumentala.Regina a costruit sanctuarul,cladit in incinta ridicata de Tuthmosis I, iar Tuthmosis III construieste o sala festiva.
In timpul domniei lui Amenophis III,dezvoltarea axiala E-V a templului se acentueaza.In acelasi timp,el renoveaza monumentul zeitei Mut,efectiv lipindu-l de Karnak.Intre cele doua monumente se construieste un mare bazin artificial.Dar marea realizare a lui Amenophis III este Templul de la Luxor.Cea mai mare lucrare a sa o constituie legarea templului de la Karnak cu cel de la Luxor,prin drumuri,alei cu sfincsi si debarcadere.De aici a rezultat o mare constructie,careia i s-a adaugat si monumentul funerar al faraonului Hapu,care avea in fata doua statui colosale ce-l reprezentau.
In forma sa finala,templul de la Karnak a devenit cel mai reprezentativ monument al Egiptului antic.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde darkshines » Joi Sep 12, 2002 12:10 am

Chiar aseara era ceva pe Discovery Civilization despre akhenaten(si asa ii spuneau , akhenaten). Cum ca se presupune ca Nefertiti (sotia lui) venea din alt tinut si a adus cu ea chestia cu monoteismul care la influentat pe akhenaten sa il introduca si in egipt.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Joao » Joi Sep 12, 2002 3:11 pm

la inceput erau 2 regate ale egiptului la nord si sud,unul cu coroana in forma de sarpe,al doile cu ea rotunda,dupa unirea lor s-au unit si coroanele,avand un aspect rotund cu cobra in fata.(nu stiu exact cand s-a intamplat acest lucru)
de asemenea am citit cum ca piramidele ar fi fost mai intai ridicate la vecinii din sud,care,dupa ce si-au luat-o pe coaja si au inceput sa dea bir,au adus si cultul piramidelor la egipteni.
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde SOD » Vin Sep 13, 2002 11:20 am

Cantecul Harfistului , una din putinele marturii ale existentei liberului arbitru in Egiptul antic :

...Dorm zeii care-n piramide haladuira mai 'nainte
Mumii si duhuri dorm de-a valma in bezna mutelor morminte.
Urechea mea fu martor spusei lui Inhotep si Hardedef
Si adevarul lor pluteste acum pe buza tuturor.
Maretele zidiri 'naltate candva de ei cu-atata rost
Ruini si mucegai sunt azi ,de parca-n veac nici n-ar fi fost.
Si nimeni,nimeni nu revine de-acolo,sa ne deie veste
De traiul lor,sa ne-nsenine duruta inimii poveste....
De-aceea,pana nu pasi-vei pe urma stersilor lor pasi,
Uitarii de-ntrebarea asta,de ea robit sa nu te lasi.
Indemnul inimii,in viata cat esti,in voie tu-l urmeaza,
Pe cap presara-ti smirna,mintea de-a pururi ti-o pastreaza treaza,
Invesmanteaza-ti in straie subtiri ca panza de paing
Si trupul tot cu minunate miresme ce aleanul sting
Asemeni zeilor ti-l unge.Da desfatarii slobod frau,
Zagaz in inima-ti zideste,oprind al intristarii riu,
Iti cata binele 'tutindeni,dorinta-n veci nu ti-o lasa
Neimplinita,doar un sfetnic aici sa ai : inima ta.
Nu plange pan' nu-ti suna ceasul in care va sa fii jelit !
Caci nu-ti asculta tanguirea o inima ce nu mai bate
Si plansul-n veci de veci pe nime din groapa-afara nu-l mai scoate..
Cinsteste ziua fericita,cu praznic mare o adasta,
Caci nimeni n-a luat cu sine nici avutie,nici nevasta
Si dintre cei plecati acolo,pe drumul vesnicei taceri,
In veci nu s-a intors nici unul,in veci,nici astazi si nici ieri........
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde darkshines » Dum Sep 15, 2002 5:55 pm

Sod , da de Hatshepsut stii? Ea a fost prima femeie "rege" a egiptului ... cu mult inaintea cleopatrei.
Fiica lui Tuthmose I , ea a fost o perioada prima sotie a lui Tuthmose II dar dupa moartea acestuia din cauza ca nu aveau nici un fiu care sa-i succeada ea a devenit conducatoarea tarii. Dar Tuthmose II avusese un fiu cu o sotie minora(adica secundara nu sub 18 ani :D) , numit Tuthmose III. Dar el era prea mic sa poata fi faraon. Hatshepsut a domnit 7 ani fara sa fie provocata , timp in care a construit doua obeliscuri la karnak (cele mai mari si cunoscute din egipt) si templul sau (unul dintre cele mai frumoase) de la Deir al Bahri , a organizat expeditii militare in siria si nubia si a restabilit egiptul drept o tara prospera. Dupa acesti 7 ani Tuthmose III era apt pt a-i lua locul . Dar Hatshepsut nu voia nici in ruptul capului sa renunte la tron asa ca l-a trimis pe Tuthmose III sa se antreneze cu armata in siria , spunandu-i ca daca poate conduce o armata , va putea conduce si un popor intreg. Tuthmose era chiar multumit sa conduca armata si nu a mai reprezentat un potential rival la tron pt hatshepsut. Desi multumiti de conducatoarea lor , poporul egiptean in frunte cu preotii lui Amun s-au hotarat ca a avea o femeie drept faraon e impotriva legii divine si i-au cerut lui hatshepsut sa renunte la tron. dar hatshepsut a facut ceva in premiera in egipt , in loc sa isi cedeze pozitia: s-a imbracat in barbat si s-a proclamat oficial faraon. dar hatshepsut nu ascundea faptul ca era femeie , ba chiar se imbraca in faraon numai atunci cand era nevoie (audieri la palat , intalniri cu capeteniile aliatilor , etc) iar in rest normal. pana si numele ei insemna cea mai nobila dintre femei deci era imposibil sa ascunde faptul ca era femeie. Si poporul a acceptat-o imediat.Hatshepsut nu numai ca a administrat tara foarte bine si a construit monumente importante dar a si condus armata egipteana in nubia unde au cucerit o parte din aceasta si au luat prisonieri cateva capetenii si in Siria unde au aparat teritoriul de hititii din nord.Hatshepsut a domnit 22 de ani , timp in care egiptul a devenit din nou una dintre cele mai prospere tari din lumea antica iar dupa ce a murit Tuthmose III care se antrenase in artele "managementului" pana atunci i-a succes. Acesta a condus una dintre cele mai indraznete expeditii in nubia si a extins granitele egiptului cu foarte mult. Dar dupa 20 de ani de domnit Tuthmose a ordonat ca numele lui hatshepsut sa fie sters de pe obeliscuri , temple , peretii palatelor , tot. Egipt se hotarase ca hatshepsut nici nu existase. Si cum au aflat egiptologii de ea? de pe pertii superbului templu de la deir al bahri unde ea este reprezentata drept un faraon barbat dar este referirile la ea se fac la genul feminin. si un mic citat de pe obeliscul principal de la karnak: "nu incercati sa spuneti ca acestea nu le-am facut eu sau le-am facut din aroganta dar spuneti cat de demna de tatal meu am fost" (Hatshepsut)

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Sâm Sep 21, 2002 3:43 pm

Am facut referire la ea in postul dedicat templului de la Karnak.Istoricii o numesc si Hasepsowe.Dupa cum vezi,fiecare traducere aduce ceva nou.Plus ca faraonilor le placea sa-si schimbe numele!Bine ca nu aveau evidenta populatiei pe vremea aia ca se lasa cu brambureala mare!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Sâm Sep 21, 2002 3:52 pm

Anuntata ca fiind descoperirea secolului in materie de egiptologie,piramida lui Khofu a ramas in continuare invaluita in mister.
Acum cativa ani,s-a descoperit un pasaj secret ce se presupunea ca duce in camera mortuara.Ciuciu!Nu s-a gasit nimic!
In schimb,exista cateva culoare de 20 x 20 cm,a caror utilitate nu a putut fi gasita.Dupa introducerea in aceste tunele a unei camere de luat vederi,cercetatorii au descoperit ca acestea erau infundate cu lespezi slefuite ce aveau manere.
Anuntata cu mare pompa,pe data de 17 septembrie 2002,s-a transmis in direct din Egipt incercarea egiptologilor de a dezgropa enigma aceasta. A fost folosit un robot supersofisticat,care a dat o gaura in acea lespede,sperand ca se va putea vedea dincolo.Dar,surpriza,in continuare mai e o lespede!
Cercetarile s-au amanat cu inca un an,marea piramida tinand in continuare ca enigmele sale sa ramana neelucidate,iar eu sa raman cu buza umflata.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Mar Oct 08, 2002 11:54 am

pentru cei interesati,va anunt ca saptamana asta,discovery chanel prezinta "Egypt Week",cu cele mai noi descoperiri in materie de egiptologie.
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Dum Noi 10, 2002 4:32 pm

Mi-am adus adineauri aminte dee afirmatia lui Aron Toynbee, cum ca Egiptul ar fi fost o civilizatie fara parinti si fara urmasi. Da' de ce, oameni buni, de ce?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

site romanesc

Mesajde rady » Dum Noi 24, 2002 5:11 pm

daca va intereseaza, un site romanesc doar despre egiptul antic
e foarte proaspat, creat de un prietren de-al meu
inca mai are nevoie de cateva retusuri, dar eu zic ca informatia konteaza
S-a chinuit mult la ea, si daca va place, ati putea sa-i scrieti ceva in guestbook :)

http://www.ancientegypt.4t.com

go get it tiger ;)
X

KNICKSONLINE.COM
Avatar utilizator
rady
Junior Member
 
Mesaje: 319
Membru din: Dum Noi 10, 2002 12:00 am

Mesajde thumbelina » Sâm Feb 08, 2003 5:18 pm

S-a vorbit mult despre faraonii si zeitatile Egipului antic, dar nimeni nu a abordat subiectul mumificarii si al credintei in viatza de apoi, de aceea voi incerca sa povestesc cate ceva despre acest subiect.
Egiptenii aveau credintza unei lumi in care mortul isi regasea acel alter ego al sau, el se numea ka si pentru acesta erau pregatite vesmintele si merindele.Cat despre sufletul mortului, acesta era reprezentat de o pasare cu numele de Ba.
Ritualul inmormantarii se desfasura dupa un anumit scenariu, in care oamenii purtand masti jucau rolul unor zei. Zeul Anubis- cel cu cap de sacal taie talpile mortului pentru a i se inlatura astfel impuritatile pamantesti, apoi cu un carlig erau scase viscerele trupului care erau depuse in 4 vase numite canopee. Mortul era apoi asezat intr-o barca si transportata pe malul celalalt al Nilului- la capataiul sau era asezata o statueta reprezentand-o pe zeitza Isis, simbol al inceputului iar la picioare era statueta zeitzei Nephtis, simbol al sfarsitului. Pe malul calalalt al Nilului se afla o camera cu bolta albastra pe care era reprezentata barca lui Amon Ra traversand in fiecare zi bolta si luptandu-se cu sarpele Apop.Trupul defunctului era depus in aceasta camera intr-o baie de nitrat de potasiu, unde va ramane timp de 72 de zile.
Despre judecata de apoi am observat ca s-a vorbit deja...asa ca nu vreau sa repet
thumbelina
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Dec 28, 2002 4:41 pm

Seker-Remus

Mesajde Solara » Joi Ian 22, 2004 2:12 pm

Buna!

Deoarece sunteti pasionati de egiptologie, am hotarat sa imi incerc norocul... De aceea, ma adresez voua cu o rugaminte.
Ma poate ajuta cineva cu mai multe date despre personajul mitologic egiptean numit Seker-Remus?

Multumesc mult!
Solara
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 22, 2004 1:21 pm
Localitate: Constanta

Mesajde darkshines » Vin Ian 23, 2004 9:09 pm

Am auzit de Seker, din cate stiu eu era un fel de zeu al morbiditatii si al ritualurilor funerare. In regatul vechi, era considerat manifestarea lui Osiris dupa moartea sa, si in unele scrieri el e "legat" de Ptah si Osiris formand grupul de zei funerari din pantenonul egiptean(Ptah-Seker-Osiris).

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Withered » Vin Apr 30, 2004 4:06 pm

Stie cineva despre faraonul Akhenaten (Akhnaton ?) mai multe ? Ma refer in special la asocierea Moise - Akhenaten. Mi s-a recomandat o carte a unui egiptolog Osman da n-am avut ocazia s-o cumpar.
Daca stiti mai multe in acest sens sa vor sa-mi spuneti si mie. Iata ce am auzit sau citit pana acum.
Diverse teorii sustin ca cei doi au fost contemporani, altele merg si mai departe si spun ca Moise era un nobil la curtea lui Akhenaten iar unele merg pana la a afirma ca erau una si aceeasi persoana. Poate pare deplasat, dar se pare ca Akhenaten a fost primul faraon care a introdus monoteismul in egipt si a disparut destul de suspect de pe scena politica.
Cica nu exista scrieri despre datele mortii sale, nu exista un mormant si mai mult numele sau a fost sters de pe toate inscriptiile (fuga din egipt ?). Se pare, deasemenea, ca a fost silit sa abdice si s-a refugiat o vreme in muntii Sinai (iarasi coincidenta cu odiseea lui Moise) dupa care a revenit ( probabil in incercarea de a-si recupera tronul) fiind silit sa paraseasca Egiptul definitiv de catre Ramses al-II-lea.
Datele istorice par sa se opreasca aici. Exista izvoare legat de ce s-ar fi putut intampla mai departe ? Exista scrieri ale egiptenilor sau altor popoare care sa ateste un exod masiv al evreilor din egipt in acea perioada ?
Poate stie cineva mai mult.
Withered
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Apr 30, 2004 3:25 pm
Localitate: @@@@

sfinxul

Mesajde thesoulline » Sâm Mai 01, 2004 10:01 am

Despre Sfinx am date ca ar fi simbolic corelat cu cele patru zodii fixe (taur, leu, scorpion shi varsator), reprezentate in mod relativ egal in statuia despre care sper ca se vorbeshthe, adica are cap de om, coada de leu, etc Era simbolul reusitei pe calea initierii, care incheia cu marea initiere din piramida (am vazut ca despre efectul de piramida toata lumea tace!), sub directa observatie a Marelui Preot.

EDIT BY LOVE2FLY: Mesajul a fost scutit de unele chestii nefolositoare pt tema in cauza
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde nefertari » Mie Iul 21, 2004 8:05 pm

salutare! poate sa ma ajute cineva . as vrea ceva informatii despre Ramses al II-lea.


mai, totusi eu am auzit ca templele si orasele lui Akhenaton au fost pur si simplu parasite si cum erau facute din caramizi din lut s-au surpat singure. are si mai mult sens asa. ce rost mai avea sa se oboseasca sa le darame? nu
nefertari
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iul 18, 2004 10:56 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde nefertari » Mie Iul 21, 2004 8:34 pm

mai, totusi eu am auzit ca templele si orasele lui Akhenaton au fost pur si simplu parasite si cum erau facute din caramizi din lut s-au surpat singure. are si mai mult sens asa. ce rost mai avea sa se oboseasca sa le darame? nu credeti?
nefertari
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iul 18, 2004 10:56 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde supermouse » Mie Iul 21, 2004 10:03 pm

nu. Statui, temple, au fost distruse. Nu imi aduc aminte ca tipul sa fi construit vreun orash.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde nefertari » Vin Iul 23, 2004 10:25 pm

atunci cine a construit Akhetaton (orizontul lui Aton), la Tel-el-Amarna, daca nu Akhenaton. intr-adevar statuile si templele i-au fost distruse, dar orasul, care devenise atunci capitala tarii, a fost parasita, centrul de putere revenind la Theba.
nefertari
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iul 18, 2004 10:56 pm
Localitate: bucuresti

Uite un forum interesant...

Mesajde deathkat » Sâm Iul 24, 2004 7:02 pm

...dar cum stati cu efectul de piramida? :B
Avatar utilizator
deathkat
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Vin Iul 23, 2004 11:00 pm

Mesajde ClaudiusMaximus » Joi Ian 13, 2005 12:02 pm

Are cineva vreo carte cu ierarhia preoteasca din Egiptul Antic ?

Am nevoie de asa ceva la o lucrare de licenta !

Astept un raspuns de la voi zilele astea ; cartea poate sa fie si pentru vanzare - desi , daca sunteti interesati de subiect , nu cred ca ati instraina o asemenea carte ...
ClaudiusMaximus
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Noi 24, 2004 3:23 pm
Localitate: Craiova

Mesajde ClaudiusMaximus » Joi Ian 13, 2005 12:03 pm

Am nevoie de asa ceva la o lucrare de licenta !
ClaudiusMaximus
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Noi 24, 2004 3:23 pm
Localitate: Craiova

Mesajde ClaudiusMaximus » Joi Ian 13, 2005 12:04 pm

Astept un raspuns de la voi zilele astea ; cartea poate sa fie si pentru vanzare - desi , daca sunteti interesati de subiect , nu cred ca ati instraina o asemenea carte ...
ClaudiusMaximus
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Noi 24, 2004 3:23 pm
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori