Egiptul antic

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Egiptul antic

Mesajde SOD » Dum Sep 08, 2002 2:22 pm

eu personal sunt fascinat de tot ce inseaman Egiptul antic.religie ,cultura,ierarhii,stiinta,arhitectura,matematica,astrologie.toate aceste lucruri erau cunoscute de vechii egipteni,multe din ele fiind si azi mari mistere.
in mod normal,as fi inceput cu arhitectura egipteana,dar fiind pe fanclub un user cu nume de zeu egiptean,voi dedica primele posturi religiei acestui mare popor.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Seth - zeul intunericului

Mesajde SOD » Dum Sep 08, 2002 2:49 pm

Mitul spune ca batalia dintre Seth si Horus a durat 3 zile si 3 nopti,iar Seth a fost invins.Dar mamei sale,atotputernica zeita Isis,i s-a facut mila de el si a ordonat armatelor ce il tineau prizonier pe Seth sa il lase sa plece.Cand a vazut acestea ,Horus s-a infuriat fara masura si s-a razvratit impotriva mamei sale,taindu-i capul.Atunci,zeul Toth,ce era zeul puterii,a transformat capul zeitei in capul unei vaci si l-a pus pe trupul zeitei.
Unii egiptologi considera ca ,atunci cand ziua incepea sa se micsoreze din cauza solstitiului de vara,vechii egipteni credeau ca lumina a fost furata de Seth de la zeii Horus sau Ra.De aceea ,Seth a devenit simbolul raului,superstitia cuprinzand si fenomenele naturale ca tunete,fulgere,furtuni,pe care vechii egipteni nu si le puteau explica.
Textele mitologice din acea perioada atesta multe batalii dintre Bine si Rau.Forma lui Seth,ce apare in toate aceste texte,este un sarpe urias,ce este ajutat de alti serpi mai mici si nenumarate vietati mici si veninoase.Numele sarpelui era Apep sau Aaapef,nume ce a cunoscut in indelungata istorie a Egiptului,numeroase variante.Armele acestui sarpe erau fulgerele,tunetele,ploaia si intunericul.In schimb,Ra era inarmat cu caldura si lumina.Rezultatul bataliilor era intotdeauna acelasi.Ra invingea,sarpele fiind parlit de razele dogoritoare ale soarelui.
Cea mai crancena varianta a acestei lupte il infatiseaza pe Seth ce il macelareste pe Osiris.dar acesta este reconstituit de isis cu ajutorul zeului Toth.
Dintr-o scriere a marelui istoric grec Plutarh,mostrul mitologic grec Thypton era numit si Seth,ceea ce inseamna ca intre civilizatia egipteana si cea greaca au existat legaturi spirituale stranse.
Pe langa infatisarea de sarpe a zeului Seth,care este si cea mai raspandita,mai apar si reprezentari ale lui sub forma unui barbat cu barba si coada de animal si urechi ascutite.Uneori este insotit de zeita raului Nephthys,care poarta pe cap o pereche de coarne de antilopa.
Vechii egipteni asociau toate animalele care faceau rau cu zeul Seth,crezand ca acestea sunt reincarnarea lui pe pamant.De aceea ,sacrificiul unor animale asociate cu Seth erau o parte importanta a ceremoniilor ce doreau imbunarea zeului.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

mda

Mesajde Joao » Dum Sep 08, 2002 2:50 pm

eu sunt fascinat de precizia arhitecturala.
nu inteleg cum dreacu le-a reusit alinierea peerfecta N-S E-V!
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde darkshines » Dum Sep 08, 2002 9:13 pm

Thoth era si zeul intelepciunii , al gandirii si al invataturii nu al puterii din cate stiam eu :con: era reprezentat cu capul unui ibis si scriind ceva(vezi attachement)

egiptologia e marea mea pasiune :)

Sfinxul , unul dintre cele mai cunoscute monumente egiptene , s-a dovedit a nu fi defapt 100% egiptean. Datorita studiilor geologice dedicate acestuia s-a descoperit ca exista diferente majore intre cap si corp. Corpul prezinta scobituri lasate de catre picaturile de ploaie scurgandu-se pe acesta dar considerand ca pe vremea egiptenilor , in regiunea respectiva nu ploua aproape deloc putem presupune ca sfinxul este mult mai vechi decat s-a crezut. De asemenea capul este mult mai mic decat corpul facandu-l sa pare disproportionat si este intr-o stare mult mai buna decat acesta.Se poate ca egiptenii sa fi gasit statuia uriasa a unui leu printre nisipurile platoului Gizeh si modificat-o astfel incat sa poarte chipul unui faraon.
De asemenea unii egiptologi sustin ca sub Sfinx se afla o camera secreta , dar nu au reusit sa obtina acordul guvernului egiptean pt a face sapaturile necesare.
Facand o referire la astrologie , in anul 10500 I.Hr. constelatia Leului rasarea fata in fata cu Sfinxul.

acum , toate astea erau intr-un documentar pe Discovery mai demult si nu mai tin minte tot , dar de indata ce imi aduc aminte mai multe voi mai posta. mi se pare ca tot in anul 10500 I.Hr. se mai aliniau niste monumente cu constelatii dar nu sunt sigura
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde darkshines » Dum Sep 08, 2002 9:43 pm

revenind la thoth...
Thoth este numele dat de catre greci zeului egiptean Djeugeuty. Thoth a fost zeul intelepciunii , inventatorul scrisului , divinitatea scribilor si divinul mediator.Este de asemenea reprezentat ca un ibis complet sau un babuin.
Thoth este considerat de multi fiul lui Ra dar o legenda sustine ca acesta a aparut din craniul lui Seth.Dar aceasta poate izvora din legenda nasterii zeitei Atena care asemenea lui Thoth este divinitatea intelepciunii
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Lun Sep 09, 2002 2:08 am

darky ,te iubesc ! imi place ce ai scris si ador competitia pe care mi-ai propus-o fara sa vrei!cu ce incepem?cu egiptul sau ne mutam in grecia,cum ai sugerat?

P.S. mi-a spus moshu ca esti cu egiptul ,da nu l-am crezut !astept raspuns.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Sep 09, 2002 10:00 am

Asa este..cu Atena..care de fapt este Athena. Darky are dreptate. Nu ma pot abtine..si vreau sa povestesc cum s-a nascut Athena.

Ea s-a nascut numai din tata. Adica Zeus a nascut-o. Afla Zeus ,ca fiul unei aneme zeitatzi numita Metis..avea sa il rastoarne de pe tron. Si se duce Zeus si o inghite pe zeitatea asta. Dupa vreo cateva zile,Zeus simte dureri mari la cap. SI il cheama pe Hefaistos sa ii crape capul..sa vada care e treaba.
Hefaistos asta si face...iar din capul lui Zeus iese Athena....care s-a nascut inarmata din cap pana in picioare.
Asa s-a nascut Athena ! Dar nu este nicidecum zeitza intelepciunii. La greci este zeitza protectoare a oraselor si a eroilor Greciei.

Ma scuzatzi pentru aceasta mica paranteza,dar am vrut sa povestesc legenda nasterii Athenei. :)

Despre egipteni..ce sa zic ? Ma fascineaza piramidele si celelalte mega-constructii ale lor. Piramida lui Keops (parca) ..e considerata printre cele 7 minuni ale lumii ! (o sa fac eu un thread despre asta....adica despre cele 7 minuni....dar mai tarziu,dupa ce se epuizeaza subiectele actuale) .
Oricum..ramane un mare mister...cu piramidele astea. Mari invatzatzi trebuie sa fi fost egiptenii astia..de au facut asemenea monumente acum mii de ani.
Cine poate stii ce civilizatzie desteapta or fi avut....si s-a stins asa...dintr-o data !
Il las pe SOD....sa spuna despre aceste lucruri....deoarecepe el il fascineazamai mult ! :D

Eu inchei prin a va spune ce am cetit in Istoria Culturii si Civilizatziei , alui Ovidiu Dramba. Zice el ca egiptenii isi inchipuiau ca sunt inconjuratzi de tot felul de duhuri divine,care aveau infatisare de animale.
Astfel cei de la camp credeau ca sarpele e intrup[area vre' unei divinitatzi , cei din desert...credea ca leu , iar cei de pe langa giganticul fluviu Nil...atzi ghicit....crocodilashul ! :)

Cam atat,4 za moment ! :p

PS : Darky stiam ca este desteapta..si ca se pricepe la multe lucruri , dar niciodata nu am crezut despre SOD ca ar putea avea pasiuni precum Egiptul Antic ! Bravo la amandoi !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Lun Sep 09, 2002 12:02 pm

mai moshule,las-o ma ca macane!in primul rand ca pe mesterul faurar il cheama Hefaiestos.Iar Atena chiar e zeita incelepciunii ma!ce stii tu de protectoare a oraselor,e alta legenda.cand s-a facut orasul Atena,edilii au hotarat sa ia drept protector un zeu.si au avut de ales intre Poseidon si Atena.Cei doi zei trebuiau sa faca cadou orasului ceva si cel ce avea cel mai frumos cadou castiga.Poseidon a scos din apa marii un cal alb iar Atena a daruit orasului o ramura de maslin si un porumbel alb.si ea a castigat.ai priceput?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Sep 09, 2002 12:10 pm

Poseidon,care la romani se chema Neptun....tin minte ca a daruit orashului un izvor. Nicidecum un cal alb . Ce sa faca orasenii cu un singur cal ? Sa il manance ?
Asa ..ca ma studiaza problema mitologiei grecesti,domnule SOD !

PS : in cartile mele..pe fierar in cheama Hefaistos . La romani..el era cunoscut drept Vulcan.

Am cautat special pt. SOD in biblioteca o carte foarte veche,de mitologie. Ceva rar de tot..care astazi nu se mai gaseste. E scoasa in 1898. In aceasta carte pe fierar il chema Hephestos ! De fapt asta e numele sau ! Asa ca..SOD...nu te mai lega de lucruri minore !
Pune mana pe carte si mai documenteza-te ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Lun Sep 09, 2002 12:14 pm

mai,cu izvorul e alta trebusoara.Poseidon a lovit stanca ,de la poalele colinelor unde era asezata Atena,cu tridentul sau si a tasnit izvorul asta.dar el a daruit orasului un cal.
si mai lasa-ma cu carti vechi,ca stii foarte bine cum se scria pe acea vreme.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Sep 09, 2002 12:23 pm

Bai,Sod..daca tot esti tu asa de destept si le stii pe toate..spune-mi si mie ce reprezinta Sfinxul ? Animalul mitic cu cap de femeie si trup de leu !
Care este simbolistica lui ?

Si de ce crezi ca il intalnim atat in mitologia greaca cat si in cea egipteana ?

PS : faci confuzie la faza cu darurile zeilor pt. orashul Athena !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Lun Sep 09, 2002 12:29 pm

mai mosh,el avea semnificatii diferite in cele doua culturi.daca la greci sfinxul ,si mai precis grifonul,apare ca fiind un personaj malefic,la egipteni el reprezenta intelepciunea .de ce crezi ca este amplasat in valea regilor?el pazea mormintele de spiritele rele.
ce vrei sa mai stii?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Sep 09, 2002 12:47 pm

Deocamdata nu vreau sa mai stiu nimic. De Sfinx stiam doar ce face la greci..ca statea si punea celebra ghiciotoare la oameni : "cine dimineatza merge in patru picioare,ziua in doua si seara in trei ? " :p . Si care nu stia sa raspunda..il papa ! :)
Dar pana la urma..i-a raspuns Eudip,daca nu ma insel.

Bah...stii ce o sa fac ? Asa de dragul tau si de dragul acestui superb thread...o sa ma apuc sa re-citesc capitolul dedicat Egiptului anitic....din Istoria Culturii si Civilizatziei. Dupa ce il voi fi citit....o sa te mai incurc eu cu niscavai intrebari !

Pana atunci...itzi mai spun doar ca...mi-ash fi dorit sa fi trait in acele vremuri..in Egiptul antic. De ce ? Pai..pentru ca femeile umblau top-less pe strada. Nu cunosteau hainele pentru suprafatza de sus a corpului. Uneori umblau chiar si dezbracate complet. Nu aveau ele haine...dar in schimb aveau podoabe la gat ,la maini sau la picioare.
Ehehe...ce vremuri frumoase ! Or mai reveni ele vreodata ? ...ca vorba aia istoria se repeta :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Lun Sep 09, 2002 12:55 pm

depinde de traducere:
in engleza denumirile sunt athena shi hephaestus
in romana (din cate imi amintesc) e atena shi hefaistos
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Thot

Mesajde SOD » Lun Sep 09, 2002 1:13 pm

Darky,doua treburi am de rezolvat cu tine.Thot si Sfinxul.
uite ce am gasit despre Thot,ca ai zis ca nu era si zeu al puterii.

1.Thot,zeul hieroglifelor si al magiei,zeu lunar,zeu al incelepciunii,zeu al dreptatii,zeu al lumii mortilor.
Thot era mare stapan al magiei,cel care stia "cuvintele puterii" si care a invatat-o pe zeita Isis sa le foloseasca pentru a-l invia pe Osiris.

2.dupa cate stiu eu,Sfinxul este una dintre cele mai vechi constuctii egiptene.contradictia care a aparut atunci cand el a fost studiat,si anume diferentele de materiale folosite la construirea lui,a fost explicata de un recent material difuzat la discovery.
sfinxul are cel putin 3000 de ani vechime fata de perioada Tutmes II.iar cand acesta a acces la tronul Egiptului,Sfinxul era total parasit si ingropat in nisip.Cercetatorii spun,conform textelor gasite, ca el,plecat la o partida de vanatoare s-a ratacit in desert.si obosit s-a asezat la umbra unei coline si l-a luat somnul.cei doi caini ai sai au inceput sa se joace si din joaca au dezgropat o mica caramida din Sfinx.evident ca totul graviteaza in jurul zeilor,pentru ca in vis,lui Tutmes i-a aparut nu stiu ce zeitate si i-a zis de Sfinx.Trezindu-se si vazand si caramida scoasa de caini,faraonul a hotarat ca monumentul sa fie scos la lumina.dupa ce a fost dezgropat, l-a restaurat deoarece Sfinxul era extrem de deteriorat.de aici rezulta aceste diferente de material.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde onk » Lun Sep 09, 2002 1:36 pm

tema de cercetare, domnule Sod. tomnai m-am lovit de nishte texte care fac niste legaturi texte sumeriene-n. densusianu-niharsag- nibiru-dacia preistorica-egipt/sfinx/bucegi-babele...etc.

google saracu a gasit mii de pagini in limba britanica, da nu prea am acces la imprimanta. acuma, problema mea nu este ce se spune neaparat despre, problema e daca nu cumva e o moda sa descoperi acest mit si sa batzi apa in piua.
adica, citesc eu, da mi se pare ca eu n-am mai auzit pana acum de "niharsag", mit sumerian, mama a plantelor, "laboranta" responsabila cu ingineria genetica si medicina.
pentru amanunte, am regasit cu placere un articol in natzionalul de ieri. se pare ca au ajuns la capitolul 4, dar eu nu citesc acest ziar decat accidental.
so, notiunea nu este noua, dar nu stiu de unde sa incep. a mai auzit cineva de asta?
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde SOD » Lun Sep 09, 2002 1:47 pm

ma jur pe ce am mai sfant ca nu inteleg ce vrei sa ma intrebi.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde onk » Lun Sep 09, 2002 1:49 pm

NIHARSAG

zeitate, mit, legenda, creatoare a umanitatzii.

pe cuvant, parca sunt in zona crepusculara, nu gasesc pe cineva care sa fi auzit de nebuna asta.
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Lun Sep 09, 2002 1:50 pm

am citit shi eu articolu' ala, erau mai multe nume acolo de care n-am auzit in viatza mea, cred ca e doar un tzuguism
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

10x afex

Mesajde onk » Lun Sep 09, 2002 1:52 pm

da ma, si eu credeam asta, de asta am si intrebat, n-am dat copy-paste in nestire.
problema e: prea multe pagini pe google ca sa fie o tzuguiotzenie.....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde SOD » Lun Sep 09, 2002 1:53 pm

habar n-am cine e cucoana asta!nu mi-a fost prezentata.da ma interesez.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Lun Sep 09, 2002 1:54 pm

o rectificare: am cautat pe google dupa ninhursag (se pare ca asta e denumirea acceptata la britanici shi americani) care se pare ca o zeitate sumeriana supranumita shi "earth mother", cica e shi o legenda cu enki shi ninhursag, keep on reading :)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

cea mai impresionanta chestie

Mesajde Joao » Lun Sep 09, 2002 2:11 pm

am vazut pe discovery,cum ca unul s-a apucat sa mosoare toate monumentele ce se presupune ca ar fi mai vechi decat civilizatia careia i-au fost atribuite(piramide,Maya,templele din tailanda si cele scufundate pe coasta japoniei) si ar fi gasit ca au acelesi dimensiuni,sau mai bine spus,a gasit o unitate de masura ce se potriveste la toate,respectiv 1,12 m.
Acest lucru mi se pare impresionant,sunt curios cat este de adevarat!
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde onk » Lun Sep 09, 2002 2:13 pm

chiar, pe bune acu, tot ce se prezinta pe discovery are grad de adevar absolut?
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde darkshines » Lun Sep 09, 2002 7:02 pm

SODule , am zis ca nu era zeul puterii din cate stiam eu si considerand ca eu nu le stiu pe toate presupun ca ai dreptate :) cu sfinxul tu nu ai facut decat sa confirmi ceea ce am afirmat eu , egiptenii l-au gasit si restaurat dar sfinxul era pe-acolo cu mult inainte lor

acum ma uitam printr-un presupus zodiac egiptean si conform acestuia divinitatea mea protectoare este Ma'at. Iata cateva chestii despre ea:
Ma'at era intruchiparea conceptelor de adevar , ordine cosmica si justitie, ele fiind fundamentale pt viata egiptenilor si domniile faraonilor. faraonii se considerau constant ca fiind "iubiti de ma'at" si sustinatorii ordinii universale. judecatorii erau considerati reprezentantii lui ma'at. La judecarea finala a sufletelor Ma'at ajuta sa determine soarta celor decedati. In [traducere libera]"Coridorul celor doua adevaruri"[/traducere libera] inima decedatului era cantarita de catre Anubis fata de
[traducere libera]"Pana adevarului"[/traducere libera] care era simbolul lui Ma'at. Daca verdictul era favorabil atunci decedatul se putea astepta la o viata de dupa moarte fericita . daca nu sufletul era devorat de Ammit(un demon egiptean , cu cap de crocodil , torso de pisica salbatica si trunchi de hipopotam). Ma'at era de obicei reprezentata drept o femeie cu o pana de strutz in podoaba de pe cap.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Lun Sep 09, 2002 7:13 pm

darky,la judecarea sufletelor tot Thot hotara.el era serif acolo.il gasim reprezentat chiar sub forma de babuin ce statea calare in capul balantei cu care erau masurate sufletele.ce-i drept ca statea langa Maat.uneori chiar judeca numai el mortii,fara ajutorul lui Maat sau a zeitei Osiris.

P.S. tu nu-ti citesti PM-urile?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde darkshines » Lun Sep 09, 2002 7:40 pm

pai stiu ca thoth era serif dar ma'at ajuta! n-am scris ca "ajuta la judecarea sufletelor"?ba da! iar Osiris era zeu nu zeita :)

Acum propun sa discutam si despre Aten!Pt ca am discutat destul despre deitatile cele mai cunoscute...

Faraonul din a 18a dinastie Akhenaten a instaurat monoteismul in egipt desi nu a durat mult perioada aceasta. Zeul pe care Akhenaten il adoptase ca fiind unic si atotputernic,etc se numea Aten si era reprezentatat drept un disc solar cu 1000 de brate in loc de raze. Akhenaten a construit un intreg oras in cinstea acestui numit (surprizator?) Akhenaten. De asemenea a mai ridicat si un templu la Karnak si Theba dar Akhenaten si acestea au fost abandonate si distruse dupa moartea faraonului.
Desi natura acestei revolutii religioase este cunoscuta , motivul din spatele ei ramane inca nederminat desi exista o sumedenie de teorii.
Se presupune ca Akhenaten a fost puternic influentat de catre familia sa , in care exista o moda de preaslavire a soarelui si a deitatilor acestuia. Catre sfarsitul domniei tatalui lui Akhenaten Aten era reprezentat din ce in ce mai mult si popularitatea sa crestea in randul egiptenilor.
Unii cred ca aceeasi revolutie religioasa ar fi avut loc chiar daca Akhenaten nu ar fi devenit faraon datorita popularitatii crescande a discului solar care spre deosebire de restul deitatilor egiptene era ceva vizibil si oarecum tangibil neavand nevoie de credinta oarba pt a-i confirma existenta

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Mar Sep 10, 2002 1:17 pm

Corect cu Osiris!Ma gandeam la Isis!

Cat despre ceea ce ma intrebi,dupa cum ti-am zis si azinoapte pe YM,nu prea am date certe.E clar ca ceea ce spui tu s-a chemat "revolutia religioasa" si a marcat inceputul Noului Regat.Dupa cate stiu eu,pe regele cu pricina il chema Akanaton.Templul din Karnak nu a fost daramat ci s-au stopat lucrarile.Dupa moartea lui Akanaton,la domnie a urmat fiul acetuia,mult mai cunoscut,Tutanckamon.Din pacate,acesta a domnit putin,murind la varsta de 18 ani.Lucrarile la templul de la Karnak au fost reluate 20 de ani mai incolo.
Totusi,domnia despotica a lui Akanaton e trecuta ca fiind foarte importanta,din punct de vedere religios,atunci fiind prima data cand poporul egiptean a inceput sa aiba notiuni de "liber arbitru",indoindu-se de viata de dincolo de moarte.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde onk » Mar Sep 10, 2002 2:48 pm

pe masura ce citesc de ninhursag, mama geneticii, ma ia durerea de cap. de la o pagina la alta cad din extrema tzugui/fantasma in extrema mit/religie/legenda bla-bla. acu nush ce sa zic, ca n-o fi si internetu asta cu mare credit, da ia uitati ce am gasit, au ajuns pana la :
[b]detailed Sumerian and Akkadian texts, found inscribed on clay tablets, in which the role of the Elohim in Genesis is performed by the Anunnaki – “Those Who From Heaven to Earth Came.â€Â
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde SOD » Mar Sep 10, 2002 3:07 pm

onkoaso,am vorbit ieri cu un anticar si mi-a zis ca-mi face rost de o carte despre civilizatia sumeriana.si ne dumirim atunci ce-i cu cucoana asta!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron