De ce exista universul ?

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Universul...

Mesajde Antares » Mie Iul 06, 2005 8:40 pm

De ce exista?Chiar ca i intrebare de baraj.
Pai cred ca pentru ca trebuie sa existe.
Pentru ca exista o ordine fireasca a lucrurilor, ne nastem , murim, asa e shi cu universul, el trebuia sa se nasca, asa cum la un moment dat va trebui sa se stinga.Nimic nu e nemuritor, nici chiar timpul, el sa nascut odata cu spatiul, shi va muri odata cu el.Cercetatorii cred ca exista un ciclu dupa care universul se naste shi se stinge: inainte de big bang toata materia era concentrata intr-un volum foarte mic, shi cand a atins densitatea maxima a explodat(big bang), iar cand va atinge volumul maxim( universul se afla inca in continua expansiune) se va comprima iar intr-un volum infim(big cronch), shi tot asa inainte...
Antares
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iun 20, 2005 8:49 pm
Localitate: brasov

Mesajde silviuc » Mar Iul 19, 2005 11:23 pm

Oribilul Mosh scrie:Pai cum adica...de ce exista Universul ? Ce intreabre e asta ?
Nu poate nimeni sa raspunda la ea.

Asa..de ce exista oamenii ? Ce rost isi are existentza noastra ? Pentru ce traim ?

Sunt intrebari la care nimeni nu cunoaste raspunsul ! Cel putin..asta e parerea mea.

Nttzz !!!!!!!!
silviuc
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 6:41 pm
Localitate: Iasi

Mesajde Olesia » Mie Iul 20, 2005 1:23 pm

1) De ce credeti voi ca exista universul ?

2) Ce sau cine credeti ca l-a creat ?

3) Credeti ca exista ceva dincolo de el ? Daca da .. ce ?

Parerea mea: Nu ma pricem nici la fizica nici la chimie sunt ARTIST, asa ca o sa incerc sa ma exprim cum stiu.


1. Universul exista, pentru ca trebuie sa fie ceva. Daca n-ar fi nimic am fi 0...

Ne e greu sa intelegem toate lucrurile care exista, probabil din cauza, ca suntem in carne si oase. Daca am fi doar energie, pobabil am fi inteles mai multe. Si asa cum nu suntem, trebuie sa ducem povara corpului material. Poate intr-adevar suntem setati ca niste roboti, sa nu putem sa ne dezvoltam mai mult de atat.
Avem o limitare de la "fiinta suprema", oricare o fi ea sau el. Cand zic fiinta, ma refer la o entitate de energie. Entitatea asta poate sa fie cel mai simplu lucru din univers, si probabil datorita simplitatii ei poate intelege, sau chiar gestiona toate intamlarile.

2. Cred ca s-a creat singur, sau a existat dintotdeauna..
E greu de imaginat, ca toate au aparut din nimic. Si nimicul acela trebuie sa fie ceva, ca sa poata genera altele. Big bang-ul de unde a putut sa apara?
Sa presupunem ca, din gaura neagra, dar gaura neagra de unde a avut atata energie, sa produca o astfel de explozie? Deci, a existat ceva mereu

3. Pai se presupune ca dincolo de univers e prapastie - gaura neagra.
Dar eu cred ca, gaurile astea sunt in paralel cu noi, adica oriunde in univers, care se deschid uneori. Gaura neagra, cum am zis, este si e ea ceva.
Deci rezulta, ca universul are mai multe fete, sau cum vreti voi sa le spuneti.
Eu cred ca universul e ceva infinit, si greu de imaginat pentru fiinta umana.


Timpul, poate si el afecteaza evolutia, poate din cauza lui nu reusim sa intelegem, ce se petrece.

Oare ce s-ar intampla, daca ar sta timpul pe loc?
Daca asupra materiei si energiei putem avea control, asupra timpului nu cred ca reusim vreodata. Acesta poate fi raspunsul la toate intrebarile
Olesia
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 20, 2005 11:21 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Angelo » Mie Iul 20, 2005 4:15 pm

Chiar si cei mai mari savanti si experti au recunoscut ca perfectiunea universului are la baza o forta nevazuta (vezi Dumnezeu).Nu se poate da un raspuns exact de ce a fost creat universul. Poate ca reprezinta o creatie desavarsita a unui mare artist. Modul in care planetele si copurile ceresti au fost asezate in univers, infinitatea lui cat si celelalte dimensiuni in afara de cea la care ne raportam noi, toate aceste dovedesc ca Universul este o opera de arta. Cam atat cu filozofia.Asta e parerea mea.
Angelo
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Iul 20, 2005 3:54 pm
Localitate: Romania

Mesajde Boga » Sâm Iul 23, 2005 7:28 pm

Oameni buni... nu este clar ca Universul este facut de Dumnezeu? Acea teorie a Big Bang-ului sa cum s-o numi este ridicola...
Si la intrebarea de ce exista Universul as putea sa va raspund: exista pentru ca sa aiba oamenii (adica aia de pe la NASA) cu ce sa-si umple timpul, cautand forme de viata inteligente (care sa-r putea sa existe).


Sunt Incantat sa am parte de astfel de discutii ! Numa Bine, B
Boga
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Iul 23, 2005 5:42 pm
Localitate: Romania

Mesajde Bulldoser » Dum Iul 24, 2005 12:04 am

Boga scrie:Oameni buni... nu este clar ca Universul este facut de Dumnezeu? Acea teorie a Big Bang-ului sa cum s-o numi este ridicola...
Si la intrebarea de ce exista Universul as putea sa va raspund: exista pentru ca sa aiba oamenii (adica aia de pe la NASA) cu ce sa-si umple timpul, cautand forme de viata inteligente (care sa-r putea sa existe).


Sunt Incantat sa am parte de astfel de discutii ! Numa Bine, B


Du-te bah de-aci! Normal ca-i facut de Dumnezeu. Daca pe tine personal te multumeste chestia asta e foarte ok. Da' la faza cu Big Bang-ul chiar esti ridicol. Ia cugeta-te un picutz: prima cuanta, ma rog, primul atom de materie din care mai apoi s-a fomat magaoaia asta de-i zicem Unievrs (sau Multivers dupa altii) tre' sa aiba o origine, no?
Ce vreau sa zic e ca teoria Badda Binng sta in picioare pana la momentul 1, daca ma-ntelegi... Nimeni nu poate sti si nici concepe momentul 0. Ala e "al mai fain". Trecerea 0=>1. Acolo il gasesti concret pe Dumnezeu in afirmatia ta. Restul se stie. Mai mult sau mai putin :D Zic eu :D
Shit... i've lost my brakes! Watch oouuuuuuuuuuuuut!
Avatar utilizator
Bulldoser
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Joi Dec 23, 2004 12:00 am

Mesajde Boga » Dum Iul 24, 2005 12:28 pm

Pai ma Bulldoser: Umila mea parere este ca din moment ce Dumnezeu a facut Universul nu mai are ce cauta teoria Big Bang-ului nu? Ca atunci nu sa mai format prin acele molecule de atom sau ce-or mai fi ele. Ci la facut Dumnezeu... cu mana lui... ! Deci cum a spus, "Sa fie lumina" si "Sa fie niste luminatori pe cer...." asa a facut si restul planetelor. Mie mi se pare mai plauzibila ideea asta decat aia cu Big Bang-ul. Tie nu?



Numa Bine, B
Noi, care suntem tari, suntem datori să răbdăm slăbiciunile celor slabi, şi să nu ne plăcem nouă înşine! (Romani 15:1)
Boga
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Iul 23, 2005 5:42 pm
Localitate: Romania

Mesajde Bulldoser » Dum Iul 24, 2005 1:55 pm

Boga scrie:Pai ma Bulldoser: Umila mea parere este ca din moment ce Dumnezeu a facut Universul nu mai are ce cauta teoria Big Bang-ului nu? Ca atunci nu sa mai format prin acele molecule de atom sau ce-or mai fi ele. Ci la facut Dumnezeu... cu mana lui... ! Deci cum a spus, "Sa fie lumina" si "Sa fie niste luminatori pe cer...." asa a facut si restul planetelor. Mie mi se pare mai plauzibila ideea asta decat aia cu Big Bang-ul. Tie nu?



Numa Bine, B


OK. Exemplul clasic: daca ne uitam amandoi la o moneda din parti opuse, ce vedem? Eu vad stema, tu banu', ok? La fel e si cu treaba asta: stiinta vede intr-un fel, religia intr-alt fel. Asta nu inseamna ca se exclud reciproc sau se contrazic. E adevarat ca si tu si eu vedem o moneda? Si totusi o descriem diferit. Asta vroiam sa zic. Bafta
Shit... i've lost my brakes! Watch oouuuuuuuuuuuuut!
Avatar utilizator
Bulldoser
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Joi Dec 23, 2004 12:00 am

Mesajde mihai_is » Joi Iul 28, 2005 5:08 pm

nu e chiar asa.nu cred ca e o simpla problema de perceptie.universul e infinit mai complex decat o moneda.comparatia nu ezista.oricum daca cineca imi poate demonstra ca intamplarea produce ordine ma plec in fata lui.si,in plus de asta,ar tr sa stii ca cei mai mari oameni de stiinta au fost creationisti.sablonul asta ca stiinta e cu evolutia si rel cu creationismul e o aberatie.exista religie evolutionista si stiinta creationista!!!cauta http://www.icr.com
mihai_is
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Joi Iul 28, 2005 3:59 pm
Localitate: iasi

Mesajde Bulldoser » Vin Iul 29, 2005 2:34 am

mihai_is scrie:nu e chiar asa.nu cred ca e o simpla problema de perceptie.universul e infinit mai complex decat o moneda.comparatia nu ezista.oricum daca cineca imi poate demonstra ca intamplarea produce ordine ma plec in fata lui.si,in plus de asta,ar tr sa stii ca cei mai mari oameni de stiinta au fost creationisti.sablonul asta ca stiinta e cu evolutia si rel cu creationismul e o aberatie.exista religie evolutionista si stiinta creationista!!!cauta http://www.icr.com


Tot ce exista in acest Univers e relativ.
Oamenii religiosi considera ca totul s-a intamplat exact cum spune Biblia. Sau asa ar trebui. Corect? Pentru ca in definitiv aceasta convingere face parte din crezul lor. Logic daca esti crestin si crezi in Iisus Hristos crezi si in ceea ce a venit El sa implineasca - "Vechiul Testament", nu?. Relatarile creationiste din Vechiul Testament pentru mine sunt multumitoare si nu prea. Pot accepta ce scrie in Biblie. Insa vreau putin mai mult. SA INCERC sa-mi explic. Poate reusesc, poate nu. Conteaza ca am incercat. Conteaza ca mi-am pus la contributie una din trasaturile divine din mine: ratiunea. Conteaza ca nu am "vegetat". Conteaza ca am incercat sa "cresc" si sa "ma inmultesc" eu insumi, si ma refer strict la cresterea spirituala.
De acord: marii oameni de stiinta au recunoscut existenta lui Dumnezeu. Am dat exemplul lui Descartes intr-un alt post. Si Einstein gandea la fel. Asa se recunosc oamenii de stiinta geniali. Restul nu conteaza.
Sunt cercetatori care pot explica totul pana la un anumit punct. Pentru ei nu poate fi de explicat ACCIDENTALUL ( cu toata gama: imprevizibil, imposibil, ilogic, etc.) Atunci ei recunosc simplu: de aici incolo vorbim despre Dumnezeu.
Eu personal cred un lucru: ACCIDENTUL de fapt nu exista. Mintea noastra il considera ca atare. Totul in acest Univers se misca dupa o ordine. Ordinea divina. Daca il acceptam pe Dumnezeu cu toate atributele sale atunci toata existenta, materia, timpul, asa-zisa opozitie "bine-rau" n-ar trebui sa insemne aproape nimic in fata Lui.
In legatura cu religia si stiinta, creationismul si evolutionismul: e foarte posibil ca tot acest antagonism sa descrie exact acelasi fenomen. Fiecare cu termenii, tipologiile, conceptele, principiile lor. Care in aparenta sau chiar in realitate se contrazic. Dar in final definesc acelasi lucru. Deci comparatia cu moneda sta in picioare. Spre exemplu religia te asigura ca Dumnezeu a facut materia si implicit, timpul. Stiinta incearca sa spuna CUM ANUME.
Fiecare decide ce vrea. Teorii complexe sau lucruri simple. Toate dau acelasi rezultat.
Probabil Universul este in sine un fenomen foarte simplu. Cu siguranta omul ii vede latura complexa. Asta din simpla curiozitate. Si iar revenim la nasterea omului de stiinta, a criticului prin excelenta. :D
Eu n-am sa sustin niciodata ca evolutionismul si creationismul se contrazic si se exclud reciproc chiar daca la prima vedere acesta este cel mai evident lucru. Am o banuiala ca nu e asa :D. Cand o sa fiu sigur va anunt!
Shit... i've lost my brakes! Watch oouuuuuuuuuuuuut!
Avatar utilizator
Bulldoser
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Joi Dec 23, 2004 12:00 am

Mesajde chi » Joi Aug 11, 2005 9:29 am

Bulldoser scrie:Tot ce exista in acest Univers e relativ.
Ce intelegi tu prin propozitia asta?
Avatar utilizator
chi
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 10, 2005 11:00 pm

Mesajde Bulldoser » Mar Aug 23, 2005 8:05 pm

chi scrie:Ce intelegi tu prin propozitia asta?


Relativitatea Universului.
Shit... i've lost my brakes! Watch oouuuuuuuuuuuuut!
Avatar utilizator
Bulldoser
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Joi Dec 23, 2004 12:00 am

Re: De ce exista universul ?

Mesajde tigara_electronica » Vin Mar 23, 2012 12:40 pm

A fi sau a nu fi. Incazul de fata a fost mai usor partea "a fi". :)
tigara_electronica
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 23, 2012 12:35 pm

Re: De ce exista universul ?

Mesajde croco2007 » Dum Ian 13, 2013 11:42 pm

Universul este un infinit....noi cunoastem doar o mica parte din el :-D ne mai trebuie multe studii profunde pana sa ajungem sa descoperim toate planetele si galaxiile :D
Avatar utilizator
croco2007
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Ian 13, 2013 11:37 pm

Re: De ce exista universul ?

Mesajde eliana » Lun Feb 04, 2013 6:03 pm

E posibil ca universuls a nu fie infinit. Caz in care e posibil ca la un moment dat sa avem o harta cat de cat completa.


Daca este insa infinit...atunci nu il vom descoperi cu totul. Insa daca am sti tot ce e de stiut, ce motiv am mai avea sa mergem inainte?
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Anterior

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator