Arme de razboi

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Mesajde zircon » Mar Mar 16, 2004 1:44 pm

invincibil scrie:Eu as spune mai degraba categorii sau arme noi care au schimbat istoria cum ar fi:
1. Aparitia calului
2.scaritele si saua
3.Armura, scutul
4.arbaleta si praful de pusca, arcasii
6.elemente de tactica si logistica
7.aparitia armelor de foc
8.transeele
9.aparitia unor noi categorii de arme: tancuri avioane rachete. etc etc
Ar mai fi multe altele de adaugat pe diverse criterii si din perioade diferite

Eu cred ca atunci cand incepea sa arunce badea Cartzan cu buzduganu' au inventat astia pe loc transea. Ce D-zeu, iti trebe' multa masa de creier (de inventator, sa zicem......he he) sa te pituleshti atunci cand e pericolu' la bracinari? Ai vazut, strutzii au priceput cum e smecheria! Bafta! Aaaa, selecteaza putin "categoriile" alea de arme! Numa' bine!
Avatar utilizator
zircon
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Feb 21, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Mar 16, 2004 2:22 pm

zircoane, ie o chestie sa te pitesti. NU uita ca la inceput luptele erau unu la unu, deci ideea de transee nu prea isi avea rostul. Porma primele lupte cu puscoace erau de genul: stai in formatie, tragi, te apleci, incarci, te ridici, tragi, .... pana cand unii mureau si altii nu...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Mar 16, 2004 7:01 pm

da mah da transeele a aparut inainte sa apara armele de foc,ca sa se piteasca aia de sageti shi alte proiectile...Da cu aparitia calului tot nu matzi lamurit:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

gloantze ghidabile...?!

Mesajde Soyuz » Mie Mar 31, 2004 6:00 am

exista cineva de pe aici cu informatii de pe internet pe subiectul: gloante ghidabile? sau poat e filmari super rapide ale gloantelor?

Soyuz
Soyuz
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Mie Mar 31, 2004 5:37 am
Localitate: anywhere

Mesajde MiG29 » Mie Mar 31, 2004 3:25 pm

Guloante ghidabile sunt destul de greu de pruodus,din cauza dimensiunilor reduse ale gluoantelor.In schimb am gasit ceva despre pruoiectile ghidate.Nu stiu cat iti ie de folositor da uita-te uoricum:http://www.eng.auburn.edu/department/ae/labinfo/AAL/blam.html
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

multumesc

Mesajde Soyuz » Joi Apr 01, 2004 12:03 am

multumesc pentru site-ul respectiv... :)
interesant este de studiat daca aerodinamica permite ghidarea unor gloantze (ca obiecte mici- au aerodinamica destul de interesanta...) si daca da atunci in ce limite... oricum e un subiect ce merita "rumegat"...

Soyuz
Soyuz
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Mie Mar 31, 2004 5:37 am
Localitate: anywhere

arme de foc de razboi

Mesajde Zumper » Joi Apr 22, 2004 10:36 pm

E Interesant punctul dumneavoastra de vedere, dar e punctul de vedere al aluia care ede obicei in spatele armei. La modul sincer, cred ca mi s-ar rupe daca m-au gaurit cu un AK sau cu AR-15. Cred ca ambele arme au punctele lor slabe si punctele lor forte, altfel ar fi disparut deja. Va pot sugera o tura si pe la http://www.securityarms.com unde au o impresionanta galerie foto cu arme de foc.

loved by few... hated by many ...
Avatar utilizator
Zumper
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Apr 21, 2004 11:00 pm

nu mor domnii cand vor cainii

Mesajde thesoulline » Joi Mai 06, 2004 5:04 am

am mai tras cu arme, subiectul e la departare de interes, dar pentru corecta informare, ce ziceti de un program civil (nu militar, sau nu declarat militar!) care foloseste 24 (doar atata) de sateliti geostationari si functioneaza cu clienti din toata lumea ? :rulz:
Dak va intereseaza, cautati ziarul Tricolorul online, dati cautare Aurel Seitan (cu SH la inceput!), un articol de corespondenta din USA, "Antichristul si tehnologia viitorului". IAr daca va amuza, tot gugleshte toata lumea, dati mondexsmartchip. Si daca ai chip, sa te bagi in fantana, nu?
E frumos sa tragi cu pusca, dar mai bine iei un sandvich!
Asa, ca sunt vecin cu rusii, imi place AK, iar daca il reglezi bine, cred ca merge pentru gusturi medii! :bye:
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde Zumper » Mie Iul 14, 2004 2:06 am

Cate ceva despre "anti tank rifles" poate furniza cineva ?

http://www.quarry.nildram.co.uk/ATR1.jpg

cam asa arata munitzia... nasty.. eh ?
Avatar utilizator
Zumper
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Apr 21, 2004 11:00 pm

Mesajde Panzer6 » Vin Sep 03, 2004 10:59 am

Zumper scrie:Cate ceva despre "anti tank rifles" poate furniza cineva ?

http://www.quarry.nildram.co.uk/ATR1.jpg

cam asa arata munitzia... nasty.. eh ?



din cate stiu eu asa numitele pusti anti tanc erau in dotarea fortzelor sovietice din WWII. Erau eficiente impotriva blindatelor doar de la distatze mici si aveau un recul foarte puternic. Si armata romana a intalnit asemenea arme pe frontul de est
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Sep 03, 2004 12:55 pm

exista ai astazi asemenea arme,da le zice anti-material rifles.stiu ca ie un model produs de croati destul de interesant.insa efectu lor impotriva tancurilor mai ales odata cu aparatie noilor blindaje compozite ieste nul.Dar se pot folosii cu succes impotriva masinilor blindate,blindatelor usoare,chiar si elicoptere de lupta sau avioane la decolare.calibru e in jur de 15mm.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Panzer6 » Mar Sep 07, 2004 8:59 am

apropos, atzi vazut noile echipamente ce vor intra in dotarea armatei romane incepand din 2006? pusti de asalt cal. 5,56 mm, dispozitive de vedere pe timp de noapte, TAB-uri modernizate la standard NATO, instalatzii antiaeriene de ultima generatzie, mashini de teren (gen ARO) blindate, se aude chiar shi de achizitzionarea unor avioane de vanatoare multirol (cel mai probabil F-16)
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Sep 07, 2004 9:26 am

tab-urile chiar si modernizate la standard nato,adica cu motor de provenienta occidentala tot depasite ramn.despre instalatile antiaeriene ,adica niste Ghepardu-uri luate din resturile armatei germane nu se poate spune in nici un caz ca sunt de ultima oara iar avion de vanatoare multirol era si MiG-ul 29,o eventuala modernizare a acestuia la nivelu prototipului Sniper fiind mult mai binevenita decat achizitionarea unor F-16 la mana a dooa.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Panzer6 » Mar Sep 07, 2004 9:53 am

nu stiu care sunt argumentele tale cand spui ca noile TAB-uri sunt depashite, iar in legatura cu MIG-ul 29, acesta e un avion de conceptie ex sovietica. Daca lasam la o parte performantzele sale shi privim putzin la relatzile noastre cu Rusia explica-mi tu daca itr-adevar crezi ca rushii ne-ar da piese de schimb pt. el.

P.S.:TU de ce crezi ca nu mai sunt operatzionale MIG-urile 29 ale Fortzelor Aeriene Romane?
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde Panzer6 » Mar Sep 07, 2004 9:58 am

In legatura cu sistemele antiaerine nu ma refeream la Ghepard ci la niste sisteme de rachete sol-aer produse la Cugir sub licetza italiana
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Sep 07, 2004 10:29 am

noile taburi sunt vechile taburi cu motoare si transmisie noua,si eventual cu ceva maliutka-uri pe iele.deci acelasi model din anii 60 cu acelasi blindaj si in mare aceleasi performante.

sistemele anti-aeriene?licenta italiana?care italia are o iecsperintza imensa in producerea de asemenea sisteme...aia`s buni numa la vedete rapide.atat!daca vroiau ceva calumea(aicia era chiar nevoie) puteau sa se le ea de la amricani.

iar cat privejte mig-ul 29 retragerea lui a fost cea mai mare prostie facuta de armata romana in ultimii 15 ani...faza cu piesele de schimb e vrajeala...rusii le furnizau inca 25 de ani daca plateam pentru iele cum ie si normal.

si daca e de conceptzie ex-sovietica asta inseamna ca automat e mai slab ca f-16?..in primu rand ca e bimotor ceea ce automat ii asigura o mai mare sigurantza,e mult mai manevrabil.e depasit doar la electronica dar asta se poate modifica(vezi Sniper).O comparatie head-to-head arata avantaje si dezavantaje la ambele avioane,neexistand un castigator clar,asa ca de ce sa mai spargi nejte sute de milioane de dolari pe alte avioane(second-hand) cant deja aveai cetz trebuia.Iti zic eo...comisioane.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Panzer6 » Mar Sep 07, 2004 11:51 am

TAB-urile alea vechi de care zici tu s-au bucurat de doar de aprecieri pozitive in Afganistan shi Irak. In ceea ce priveshte MIG-ul 29 Sniper din cate shtiu eu exista unul singur operatzional care e prezentat la ezpozitzii de profil. Prin faptul ca e de fabricatzie ex sovietica nu inseamna ca e un avion nashpa, chiar dimpotriva, dar noul proiect de imbunatatzire a performantzelor sale, respectiv varianta Sniper nu e privita cu ochi buni de rushi care nu vor sa se repete situatzia pustilor de asalt Kalasnikov fabricate in Romania care au fost livrate noilor fortze armate din Irak shi Afganistan
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Sep 07, 2004 1:12 pm

stii si tu cum e cu aprecierile de complezenta...ei ne lauda pe noi,noi pe ei si tot asa.A existat un proiect nou de TAB,s-au construit doua sau trei bucatzi da a ramas din pacate la stadiul de proiect.

Bineinteles ca rusii nu vedeau bine Sniperul fiindca aveau si ei propriile variante de modernizare(SMT de exemplu).Dar la fel nu le-a convenit nici modernizarea de la MiG21 si cu toate astea ea s-a indeplinit.Sunt convins ca piesele pentru cele cateva MiG-uri 29 pe care le mai avem(initial au fost 14 probabil ca au ramas vreo 9-10) se puteau gasii,da nu s-a vrut lucrul asta.De exemplu nemtzii si-au pastrat 29-urile mostenite de la defuncta RDG...si au reuist sa gaseasca si piese pentru ele.Tinand cont ca este un avion care inca e in fabricatzie chiar asta nu era o problema.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Panzer6 » Mie Sep 08, 2004 10:03 am

Eu m-ash bucura sa vad ca programul de modernizare a MIG-ului 29 este pus in aplicare pt. ca pe langa faptul ca ar imbunatatzi performatzele unui avion shi asha destul de performant,ar da de lucru industriei aeronautice din Romania, dar gandeshte-te ca sunt shi alte interese in joc in afara de cele ale Romaniei. Apropos, am un unchi care e pilot militar (IAR-330 Puma) care, in momentul in care l-am itrebat in legatura cu sistarea prugramului de modernizare a MIG-ului 29 mi-a spus ca " avionu' asta ar rani prea multe orgolii"
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Sep 08, 2004 11:28 am

si din cauza unor orgolii ranite aviatia romana a ramas cu MiG-ul 21.Care din zi in zi sunt tot mai putine.De data asta la Sniper,cei de la Elbit s-au intrecut pe iei insisi,chiar si cei de la MAPO-MiG(constructorul)au recunoscut ca e o varianta deosebita atat dpdc al calitatii cat si al costului modernizarii.Poate ca MiG29 SMT e ceva mai bun dar e si mult mai scump...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Panzer6 » Sâm Sep 11, 2004 10:04 am

ca tot e o discutzie despre arme, ce parere avetzi despre SA-80 pusca de asalt a armatei britanice. Din cate shtiu eu in momentul introducerii ei in dotare au trebuit refacute toate testele de trageri, arma fiind extrem de precisa
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde LS. » Sâm Sep 11, 2004 12:12 pm

SA-80 e o familie de arme din anii 80'. Deasemenea aceste arme apar si ca assault riffle, cat si carbine...L85A1 IW (Individual Weapon), L86A1 LSW (Light Support Weapon) si L98A1 CGP (Cadet General Purpose).

In mare, avantajul acestor arme e pretul....in rest nu cred sa fie o mare realizare a firmei Enfild.

Grupele speciale au in dotare Colt M-16, M-203, MP-5 SMG ( H&K ) si FN. MINIMI!!

Acest fapt spune tot.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde Panzer6 » Dum Sep 12, 2004 8:47 am

dar ce spunetzi de FAMAS-ul fracez sau Steyer Aug. Dupa parerea mea armele de asalt de design bullpup (incarcatorul plasat in spatele manerului, incorporat in patul armei) reprezinta viitorul datorita dimensiunilor shi greutatzii mai reduse la acelshi nivel de performantze (viteza glotzului, precizie etc.)
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Sep 12, 2004 1:34 pm

mie unu mereu mi-au placut armele facute de Steyr.AUG-ul e o arma deosebit de interesanta,insa poate un pic cam ciudata si neconventionala.oricum favorita mea ramane SIG550Comando.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Panzer6 » Lun Sep 13, 2004 9:17 am

daca tot vorbim de favorite atunci mie i-mi place FAMAS pt. ca datorita caracteristicilor ei poate fi folosita cu succes atat in camp deschis cat shi in orashe.
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Sep 13, 2004 9:33 am

scuza-ma da apruape orice arma de asalt moderna poate fi folosita in camp deschis si in oras.ce imi place mie la FAMAS ie ca ie fuarte rezistenta,apruape la fel de rezistenta ca un AK-74.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Panzer6 » Lun Sep 13, 2004 10:05 am

ma refeream la faptul ca deshi e foarte compacta are munitzia suficient de puternica pt. a fi folosita shi in spatzii largi, in deshert de exemplu. Nu cred ca un UZZI, MP-5, Kalashnikov sau orice alta arma doreshti ar putea sa fie folosita in orashe shi in camp deschis cu acelashi succes.
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Sep 13, 2004 10:16 am

cre ca incurci borcanele.uzi shi mp5 sunt submachinegun-uri.famasu si ak-74 sunt pusti de asalt.iar ak-74 are atatea versiuni incat merge si pe camp si in close quarters.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Panzer6 » Lun Sep 13, 2004 11:00 am

shtiu ca uzi shi mp5-urile sunt smg-uri (crede-ma pe cuvant!). Tocmai de asta le-am dat ca exemplu, pt. ca nu ar fi la fel de eficiente in camp deschis ca in orashe.ak-74 are intr-adevar foarte multe versiuni dar in principiu e aceeashi arma facuta pt. a fi folosita in primul rand in camp deschis.Variantele sale cu tzeava scurta (aks74-u, sr-3 "vikhr', 9a-91 etc.) au un recul puternic pt. ca fulosesc tot munitzia clasica (7,62 sau 4,45) ceea ce le face inferioare smg-urilor (mp-5, uzi, bereta m3 etc.) ce folosesc parabellum (9 mm), inferioare binentzeles doar in lupta urbana
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Sep 13, 2004 11:30 am

ak-74 e de 5,45mm...iar famas-u e in dotarea trupelor clasice,sa le zic asa.trupele speciale folosesc tot smg-uri.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron