Arme de razboi

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Mesajde derbedeu » Dum Noi 23, 2003 9:49 am

Ce parere au baietii despre bomba cea mai noua a americana de 10 tone ?sa fie tot propaganda cum este cu sateliti ca date techince aruncam aici de parca noi le-am proiectat in schimb mie mi sa-r face paru maciuca as transpira ca un babuin in calduri daca as sti ca din nori vin asemenea draci care scot flacarisi foc si efectiv nu as mai fi in stare sa nimeresc nici un elefant de la 1 metru
derbedeu
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Noi 23, 2003 8:47 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Wydarr » Dum Noi 23, 2003 8:38 pm

Derbedeule... Hai sa ma repet pentru a nu stiu cata oara... Si 5,56 omoara la fel de eficace PRIMUL OM ca si 7,62. Sa nu crezi ca 5,56 in piept sau in burta nu iti intinde matele pe pamant. Din punct de vedere al preciziei... pana in 150m pot la fel de bine sa lovesc un om cu un AK ca si cu un M-16. Peste 150m nu vei face tragere de precizie cu o arma fara luneta. Ai facut cumva armata? Deoarece opinia ti-o expui cu mare vehementa. Aici nu e vorba de Counterstrike sau mai stiu io ce alte simulari.
Ca sa arunci cu noroi pe ceea ce oameni care au stat o viata cu arma in mana proclama a fi UNA din cele mai bune arme de asalt ale secolului XX mi se pare cel putin o greseala tactica. La tonul postului matale se pare ca te-ai uitat nitel prea mult la Black Hawk Down. Sa stii ca in realitate exista trupe de elita din estul europei care sunt cel putin egale cu stimabilii SEALs (care de fapt ii cheama cu totul si cu totul altfel... ai tema de cercetare), Delta sau Her Majesty's Special Air Service. Ii cheama Alfa, Spetznatz sau de ce nu Brigada Anti-Terorista.
In ceea ce priveste expresia dumitale cu cine s-a scapat in pantaloni... daca ai fi citit link-ul pe care l-am dat pe o pagina anterioara ai fi auzit ca in Vietnam americanii cam faceau chestie din aia care pute urat cand auzeau AK-ul... de ce? Pentru ca glontul de 7,62 nu avea nici o greata sa nimereasca tinta prin vegetatia deasa din jungla pe cand cel de 5,56 care are exact jumatate din greutatea celui de 7,62 devia grosolan de la traiectorie cand se lovea de frunze. De asemenea... cu partenerii de discutie am adoptat din start un limbaj civilizat si bazat pe argumente. Pe cand domnia ta vii cu afirmatia complet gratuita ca AK-ul are un calibru gandit din kur si asa mai departe. Meritele calibrului 5,56 nu le contesta nimeni. Principalul merit este precizia mai buna "in conditii optime". Dar nu trebuie sa uitam ca fizica ne invata ca impulsul este masa x viteza si cal 7,62 este de doua ori mai greu decat 5,56 in conditiile in care nu are viteza dubla. Sunt multe de spus... de exemplu deviatia pe care o are cal 5,56 in conditii de vant din lateral. Daca doresti pot sa iti postez niste tabele comparative pe calibre. Ar mai fi un singur lucru de zis din punctul meu de vedere... un ton civilizat si o discutie argumentata sunt cele mai bune ingrediente pentru forumul acesta.
"To lift an autumn hair is no sign of great strength;
to see the sun and moon is no sign of sharp sight;
to hear the noise of thunder is no sign of a quick ear."
Sun Tzu - The Art of War
Wydarr
Junior Member
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Noi 10, 2003 11:01 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde derbedeu » Dum Noi 23, 2003 9:48 pm

may Widarr vad ca cunostinte despre videogame ai multe poate din cauza asta crezi tu ca la 150m poti nimeri cu ambele arme in schimb razboiul nu are de aface cu tragerile tele in poligon este vb de razboi mah intelegi tu unde se moare mah se lasa cu singe unde precizia conteaza ti-e din cite observ iti place Akaü`ca iti place cum bubuie este asa si sint convins ca ai tras odata cu el si ti-a ramas in cap ideea ca este ce-a mai buna arma dupa parerea ta (singur ai afirmat ca glontul de Ak este mai greu )eu consider ca o armata trebuie sa poata avea munitie cit mai multa si sa se deplaseze in teritoriul strain fara sa ajunga sa traga cu prastia sau cocosati de armament !Vb de vietnam ca americani lesinau cind trageau aia cu Ak. ca vezi doamne alea nu debviaza si strapung copacii vegetatia etc... precizie mare ce mai dar cum am mai scris si in primul msg. aia trageau ca turbatii aiurea si inca ceva pentru tine stimabile domn vb de parca ai fi eroul din vietnam si dai date technice vectori de viteza etc... oricine poate citi site despre arme si sa arunci aici date x+y .


Ps. Am fost lovit in revolutie de un akm romanesc si uite ca traiesc am o gaura in stomac dar traiesc nu se moare asa usor cum crezi tu !;)
derbedeu
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Noi 23, 2003 8:47 am
Localitate: Pitesti

Mesajde derbedeu » Dum Noi 23, 2003 10:06 pm

In armata ti sa spus sa tintesti asa si asa etc ...dar ti-au zis ca daca tragi 2 incarcatoare cu Pm romanesc se decalibreaza teava incit o sa fi surprins de traictoria proiectilului!? O arma care o iubesc in schimb nu este o arma de asalt este W50 si inca ceva ca am deviat oricum subiectul ce trupe de elita folosesc Ak ca arma in dotare ?
derbedeu
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Noi 23, 2003 8:47 am
Localitate: Pitesti

Mesajde el MaLeFiCo » Lun Noi 24, 2003 1:02 am

Ce stiu eu despre M-urile americane e ca saracele de ele cam intrau la apa si ca super marinesi erau obligati sa-si consume caucioacele ca sa astupe teava la pusca inloc sa si le traga pe facaletz.Plus ca daca nu erau curatate foarte des riscai sa faci din pusca prastie.
De partea cealalta AK nu avea nevoie de nici o ingrijire speciala,il puteai trece prin apa fara protectzie pe tzeava si cand il scoteai facea poc intotdeauna.

Derbedeu

Americanii au cam luat-o pe cocoase in vietnam din cate stiu eu si din cate imi aduc aminte cand i-au bombardat pe sarbi s-au laudat ca au distrus 70 la suta din puterea de foc la sol,iar cand au numarat tancurile si artileria pe care si-a adus-o nea Milo acasa nu a mai dat chiar asa de bine la socotitoare,pt ca au distrus ceva de genul 30 la suta.

Si inca ceva vizavi de faptul ca trageau galbejitzii ca apucatzii!!!Pai de unde aveau ei mah atata munitzie ca o carau cu bicicleta, saracii.
el MaLeFiCo
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Noi 19, 2003 9:39 pm
Localitate: am sa ma-ntorc....

Mesajde derbedeu » Lun Noi 24, 2003 1:18 am

Halitorii aia de orez erau alimentati cu munitie de rusi dragule ca alfel nu stiu de unde ar fi avut ei arme cea ce nu ia impiedicat pe americani in afganistan sa le-o plateasca inapoi rusilor
Un mechanism de precizie trebuie si intretinut corespunzator iar in armata arma iti devine femeie asa ca nu vad pe nimeni care nu si-ar curata arma si ar ingriji-o ca pe un copil, de chestia aia depinde viata lui .
derbedeu
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Noi 23, 2003 8:47 am
Localitate: Pitesti

Mesajde derbedeu » Lun Noi 24, 2003 1:22 am

El Male incearca sa bagi putina zapada pe teava unei arme nu namol sau ceva nisip si o sa ai mari emotii cind o sa iti dai seama ca nu mai ai fatza, mina,vedere!!!
derbedeu
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Noi 23, 2003 8:47 am
Localitate: Pitesti

Mesajde derbedeu » Lun Noi 24, 2003 1:47 am

ce zice-ti de firma Ruger , cum vi se pare Ruger PC9
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
derbedeu
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Noi 23, 2003 8:47 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Love2Fly » Lun Noi 24, 2003 2:01 am

Interesante posturile tale "derbedeu" numai o rugaminte am, posteaza tot ce ai de zis intr-un singur mesaj. Daca din intamplare iti mai amintesti cate ceva ce trebuia adaugat in mesajul ce l-ai postat atunci poti da "modifica" (undeva imediat sub mesajul tau) si ai acces la mesajul tau (doar intr-un interval de 3 ore poti avea acces la mesaj)
In caz contrar vei avea avertisment pe acest forum (in cazul a 3 mesaje puse pe forum in intervalul a 3 ore) cum ai facut tu mai sus. Fiind prima ta abatere se scuza insa de acum inainte sa nu zici ca nu ai fost avertizat.
Numai Bine!
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde el MaLeFiCo » Lun Noi 24, 2003 2:25 am

Initial trimis de derbedeu
Halitorii aia de orez erau alimentati cu munitie de rusi dragule ca alfel nu stiu de unde ar fi avut ei arme cea ce nu ia impiedicat pe americani in afganistan sa le-o plateasca inapoi rusilor
Un mechanism de precizie trebuie si intretinut corespunzator iar in armata arma iti devine femeie asa ca nu vad pe nimeni care nu si-ar curata arma si ar ingriji-o ca pe un copil, de chestia aia depinde viata lui .



1.galbejitii aveau mult mai putzina munitzie decat americani,si artilerie grea mai deloc pt ca nu o puteau transporta.Deci intreaga lor strategie militara s-a bazat pe armele usoare care erau de fabricatie ruseasca,intamplator.

2.daca citesti ceva carti despre vietnam si te uiti prin filme o sa vezi ca americanii isi protejau intotdeauna teava la pusca sa nu cumva sa intre niscaiva carcaiaci.Cat despre Kalash mai demult a fost facut un test foarte simplu:s-a turnat un pahar de nisip in AK si unul M-16 s-a scuturat bine timp de cateva minute,s-a golit si apoi s-a tras. AK a functionat corect iar M-16 avea mecanismul blocat.

3.zi-mi si mie cum iti cureti pusca cand esti in mijlocul baltii si galgejitii trag de nu se mai opresc?

4.afganii foloseau si ei AK-47 impotriva rusilor ca era mai indicat avand in vedere conditiile climatice,furnizate de americani bineinteles via pakistan india sau alte tari producatoare
el MaLeFiCo
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Noi 19, 2003 9:39 pm
Localitate: am sa ma-ntorc....

Mesajde derbedeu » Lun Noi 24, 2003 6:50 am

Ok ok !sarim prea departe de subiect de arme (cine a cistigat razboiul nu a facut-o datorita armei din dotare ) dar pina acum cei care ne-am contrazis care este cea mai buna arma de asalt aratind ca a functionat asa pe dincolo conditi nu am expus nici unul de ce ar fi arma preferata , calitati, defecte , asa cred ca ne-ar fi mai usor sa decidem toti cei prezenti pe forum care arma este mai bengoasa si fiecare isi va face o parere personala care arma este ce-a mai bengoasa


Eu unu personal cred ca M16 mai buna decit AK47 din urmatoarele motive: nu produce zgomot asa mare(esti mai greu de reperat )precizia mult mai mare, mai usoara , are foarte multe accesorii, Luneta cu Infra, Ag206 etc...si sa fim mai in clar despre ce modele de arma de asalt vb . cred ca ar fi mai bine sa o prezentam cu foto si date technice care le are din fabricatie nu fabulatii sau experimente ciudate pt ca am observat ca cei care au dat date Technice le-au de pe un site care la-u gasit aiurea sau de pe alte forumuri (nu sa precizat exact munitia cind se vb de viteza glontului sau model erau pt ca are mare influenta asupra lui, High Velocity sau Pb cu manta de cupru si calculele, jouli nu mai corespund !DECI CARE ARMA AI VREA SA O AI IN CAZ de razbel ????si dupa citeva modele o sa ne dam o parere unanima ce ziceti???O arma automata din secXX!!


PS . Romania avea 3 submarine Delfinul Marsuinul si Rechinul
derbedeu
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Noi 23, 2003 8:47 am
Localitate: Pitesti

Mesajde el MaLeFiCo » Lun Noi 24, 2003 3:25 pm

Eu optez pt AK ultimele modele.Am vazut ca poti pune cam tot ce vrei pe ele Luneta,night,lansator de grenade (le-am vazut la un targ de arme).De ce?Pt simplul motiv ca intretzinerea este mult mai sumara si este mult mai adaptat razboiului purtat in teren accidentat cu obstacole naturale.
Asta este tot ce aveam de zis.
Ar trebui sa votam si sa vedem care este arma preferata,ce zicetzi?
el MaLeFiCo
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Noi 19, 2003 9:39 pm
Localitate: am sa ma-ntorc....

Mesajde memetshot » Lun Noi 24, 2003 4:10 pm

io nu stiu inca pentru ce as opta, nu am tras un glont cu nici una dintre arme. Cert e ca in razboi mi-ar placea sa am ca dotare un calculator pentru ca e o arma mult mai eficienta :)
si in plus razboaiele nu or sa se mai duca nici nu akau nici cu m16 ci cu avioane si rachete...
Derbedeule sa stii ca si akau are aceleasi jucarii ca orice alta arma. deci nu prea e cazul sa aduci asta ca argument
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Noi 24, 2003 7:21 pm

Initial trimis de Wydarr



Cateva observatii... la observatiile tale :D
1) In primul rand nu poti sa compari o pusca de asalt (AKS-74U) care are calibrul 5,45mm si la care glontul se duce si se duce, cu un MP5 care are cal. 9x19mm si care are eficacitate la 50m. Sunt clase diferite - AK este pusca de asalt, iar MP5 este pistol automat

2) In alta ordine de idei... desi nu cunosc care este procentul de inlocuire al AK-47 cu AKS-74U in armata rusa acesta nu cred ca este foarte mare.


1.aici am gresit eu,de fapt m-am exprimat gresit.AKS-74U e similar cu Mp5-u la dimensiune shi eventual la forma.La asta ma refeream.Shi la faptu k VDV-u(trupele aerportate ruse)OMON-u,Alfa ,Vympel,Kreuzet shia lte asemenea forte speciale o folosesc ca pistol automat fiinca ie mica(de fapt compacta),desi nu ie pistol automat.Ma rog intelegi tu:)

2.Sunt destul de sigur ca armata rusa a inlocuit aproape total AK-47-cu 74(nu aks-74u ca aia nu prea mai ie pusca de asalt)

3.Animaloo aia de ai vazut-o tu(cu turela si mitraliere) nu iera cumva un Ghepard?Ca ne-au pacalit nemtii cu Ghepardurilre lor de nu se poate.Sau eventual o Shilka(ZSU-23)da din cate shtiu eu n-au ai nostrii asa ceva.Oricum astea au fost concepute sa actioneze impotriva elicopterelor si a avioanelor lente care zboare mai jos(avioane de asalt,ceva gen Su-25,A-10,Orao,etc).Cea mai tare scula d-asta acuma ie Tunguska-u(SA-19 Grison)care pe langa 4 tunuri automate de 30mm(2 cu 2) are shi vreo 8 rachete aer-aer cu raza scurta.Shi merge.Shi sa shtii ca rusii au folosit in Afganistan(shi probabil shi in Cecenia)Shilka-u ca suport ptr infanterie(are o rata de foc de 3400 gloante pe minut shi e de 23mm(4 tunuri tot 2 cu 2)asa ca itzi dai seama k ie destul de rficace.De altfel shi americanii au adaptat un tun antiaerian(ma rog e shi antiaerian,ala al lor rotativ Vulcan parca ii zice) ptr sprinu infanteriei(bine ca la americani arma asta ie super folosita shi pe elicoptere shi pe avioane shi ca mitraliera grea shi pe APC-uri shi naval in CIWS).Despre antiaeriana daca vrei pot sa zic multe.Da numa daca vrei:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Wydarr » Lun Noi 24, 2003 9:45 pm

Derbedeule... respectul meu pentru ceea ce ai facut la revolutie. In alta ordine de idei am o intrebare foarte la obiect. Glontul a ramas in tine, sau a iesit? Pentru ca daca a ramas in tine atunci era sigur ricoseu. Mie mi s-a intamplat o chestiune similara in armata. Eram la tragere in spatele poligonului dupa biuta impreuna cu un camarad pentru a supraveghea sa nu vina copiii sa culeaga gloante cu capul. Se tragea cu mitraliera de companie cal. 7,62x51mm. La un moment dat pe cand vorbeam noi de una de alta... vine un glont de mitraliera sare din pamant si se opreste direct in piciorul meu.. dupa care cade jos. Mentionez ca in momentul in care glontul a cazut jos dupa ce s-a lovit de piciorul meu el inca se rotea in jurul axei scotand bazaitul ala pe care oricine s-a aflat de partea cealalta a unei tevi de pusca il cunoaste. Glontul il am si acum si l-am pastrat ca pe un suvenir... are in varf o ciobitura asa cum se vede si in poza mai mult ca sigur de la un ricoseu... ceea ce ar explica de ce s-a oprit linistit in loc sa treaca prin picior.

Ce ar mai fi de spus... vrei arma cu munitie multa... H&K G11 care trage cu cartuse caseless, soldatul ducand o cantitate dubla de munitie fata de un soldat care e echipat cu un M4. Plus ca are o cadenta de tragere superioara tuturor armelor de asalt existente la ora aceasta.
Am recunoscut in mod deschis pe acest forum ca sunt fan AK si cred ca mi-am argumentat destul de bine punctul de vedere. Nu cred ca un soldat care are un AK in spatele liniilor inamice va ajunge sa traga cu prastia... mai degraba ar fi invers. Consider ca faci niste afirmatii lipsite de o baza reala. Cred ca esti singura persoana (sau in orice caz faci parte dintr-o minoritate nesemnificativa) care sustine ca M-x (4, 16, 16 A2, CAR-15) sunt mai de incredere si mai putin predispuse la blocaje si incidente decat seria AK.
In al doilea rand... spre deosebire de alti membrii de pe acest site... eu chiar am facut armata, am tras si stiu despre ce vorbesc in ceea ce priveste AK. Imi pare rau ca nu am avut bani sa imi fac acasa laborator de balistica pentru a nu fi nevoit sa citez din site-uri diverse... dar pana la proba contrarie, nu vad care este crima?
In al treilea rand o unitate de elita care foloseste AK este chiar Brigada Anti-Terorista din cadrul S.R.I.
In al patrulea rand... faza cu zapada e poveste de adormit copii ca ramai fara fata, mana sau mai stiu io ce. Ti-o spun ca am facut trageri pe timp de iarna si armele stateau aliniate in zapada inainte de tragere. Altceva e daca uiti o carpa sau mai stiu io ce pe teava... dar de la zapada.. nu.
In al cincilea rand iti spun eu ca am tras cu pusca-mitraliera doua incarcatoare unul dupa altul pe foc automat si nu s-a decalibrat. Este adevarat ca daca il bagam si pe al treilea ramaneam fara ghinturi, dar la fel de adevarat este ca nu cred ca armele americanilor au titan pe teava sau ceramici refractare sa poti sa tragi o mie de focuri pe foc automat si sa nu se intample nimic.
Si in final... daca acest calibru (7,62x39mm) este atat de de rahat... cum se face ca americanii studiaza pentru fortele lor armate pusti de asalt (M-4 mi se pare) care folosesc acest calibru. (Stire preluata dintr-un numar trecut al revistei Ranger daca nu ma insel). Zic si io... nu dau cu paru'.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"To lift an autumn hair is no sign of great strength;
to see the sun and moon is no sign of sharp sight;
to hear the noise of thunder is no sign of a quick ear."
Sun Tzu - The Art of War
Wydarr
Junior Member
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Noi 10, 2003 11:01 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Wydarr » Joi Noi 27, 2003 11:40 am

In legatura cu bomba de 10 tone.. este vorba despre o bomba conventionala? asa numitele "Daisy Cutter" sau MOAB, sau este vorba despre o arma nucleara de putere mica? Din cate cunosc eu date despre arsenalul nuclear american arma nucleara tactica cu cea mai mica putere are 0,1 kT adica echivalentul a 100 tone explozibil conventional si se foloseste in special pentru distrugerea bunkerelor foarte bine ingropate si intarite (bombele se numesc "bunker busters"). Cea mai celebra arma nucleara tactica americana este denumita B61-11 si foloseste un sistem denumit "DAY - Dial A Yield" adica alege puterea astfel incat aceeasi bomba de aviatie poate detona cu puterea echivalenta la 1 kT pana la 300 kT. Alegerea se face in functie de necesitatile misiunii.
"To lift an autumn hair is no sign of great strength;
to see the sun and moon is no sign of sharp sight;
to hear the noise of thunder is no sign of a quick ear."
Sun Tzu - The Art of War
Wydarr
Junior Member
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Noi 10, 2003 11:01 am
Localitate: Bucuresti

7.62 sau 5.56

Mesajde LS. » Lun Dec 01, 2003 5:09 pm

Si in final... daca acest calibru (7,62x39mm) este atat de de rahat... cum se face ca americanii studiaza pentru fortele lor armate pusti de asalt (M-4 mi se pare) care folosesc acest calibru. (Stire preluata dintr-un numar trecut al revistei Ranger daca nu ma insel). Zic si io... nu dau cu paru'. [/B][/QUOTE]

Scuze de "obraznicie" dar: M-4 are calibru de 5.56. Cine au intrus acest calibru la ei sunt rusii...deci invers.

M-16 'castiga' AK.-ul la toate probele, ( parere personala ) dar precum spune Wydarr, putin nisip si-l poti folosi ca maciuca, bata sau buzdugan.

Cea mai buna arma din lume e cea ce se afla in mana potrivita, in momentul potrivit si situatia optima.

Iar daca tot vorbim de C.T. majoritatea grupelor de interventie rapida din lume se folosesc de H&K ( MP-5 ) la diferitele variante.
Nu stiu de ce, dar tot ce iese din mana nemtilor e de calitate..... si la noi, cei 'mascati' poarta la san Glock 17-C.

Sper sa nu fi suparat pe nimeni pe aici, dar asta e parerea mea dupa o experienta armata mult mai slaba decat celor de mai sus.

Best regards....

LS.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mie Dec 03, 2003 1:48 am

L.S. asa e,MP5-ul e o arma foarte folosita de fortele anti-tero.Shi ai nostrii folosesc tot Mp5-ul(pe langa AK,ceva shot-gunuri si glock-uri).

Ce panarama a fost parada militara de 1 dec. de la Alba-Iulia...in afara de trupe cam toata tehnica prezentata de ei acolo e jalnica.Vopsita frumos,compatibila NATO dar jalnica...shi MLI-ul ala shi taburile shi mai ales sistemele anti-aeriene care in mare lor majoritate(ma refer la rachete)sunt ghidate prin infrarosu(heat-seeking).Nu mai avem rachete antiaeriene operationale cu ghidaj activ sau semi-activ.In schimb am luat de la nemti Ghepard-ul ala invechit shi am"rezolvat"problema.(se pare ca de la anu mai luam de la englezi niste fregate Type 22 sa rugineasca laturi de celelalte in portul militar.De ce dracu nu cumpara in loc de vechiturile alea niste corvete sau nave de patrula moderne shi mult mai eficiente in raport cu eventualele confruntari pe care le-ar putea avea marina romana(mai nou Fortele Navale:))

P.S. Unu din aro-urile alea cu statie radio(echipamentu radio e un punct forte al armatei romane)avea un singur far aprins:)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Re: 7.62 sau 5.56

Mesajde Wydarr » Mie Dec 03, 2003 1:50 am

Initial trimis de LS.

Scuze de "obraznicie" dar: M-4 are calibru de 5.56. Cine au intrus acest calibru la ei sunt rusii...deci invers.


Stiu ca varianta de baza a M-4 are cal. 5,56mm, dar poate exprimarea a fost defectuoasa: se studiaza introducerea in procesul de fabricatie a unei arme care arata ca un M-4, dar trage cu 7,62x39mm. Asta am citit in revista.
"To lift an autumn hair is no sign of great strength;
to see the sun and moon is no sign of sharp sight;
to hear the noise of thunder is no sign of a quick ear."
Sun Tzu - The Art of War
Wydarr
Junior Member
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Noi 10, 2003 11:01 am
Localitate: Bucuresti

Tot posibil1

Mesajde LS. » Mie Dec 03, 2003 8:03 pm

Salut ! Eu unul nu am auzit asa ceva, dar acest fapt nu anuleaza cu nimic din cele afirmate de tine.

Eu stiu doar ca din 38' cand primii marines au primit M-1 ( carabine ) si pana in 53' ( ultimul M-3 ) calibrul folosit a fost 7.62. De atunci cu primul prototip de M-16 ( AR-15 ) si pana acum cu ultima generatie de M-4, calibrul preferat e 5.56.

Aceasta noua generatie ( din 93' ) exact ca si ultimele tipuri de M-16-a-3 sunt exact M-16 a-1 dar au o teava ingrosata ce permite folosirea unor cartusuri mai puternice la o viteza de tragere mult mai mare si o relatie de spirala mai mica....1 la 8 daca nu gresesc fata de 1 la 12 la M-16.

In ciuda celor afirmate mai sus, distanta efectiva e mult mai scurta din cauza tevilor scurtate sau extrascurtate. Acest fapt reduce numarul de spirale, asa scazand si viteza si precizia.

In mare ideea calibrului 0.22 e de a produce cat mai mult dezastru in mediu lichid la impactul cu un mediu solid ( os )in ciuda faptului ca forta de patrundere e mul ,mai slaba decat cea a calibrului 0.30. Ca sa fiu mai explicit: un glont de Ak. si unul de M-16 ce lovesc un corp uman in centrul de masa dar nu ating nici un os ( TRASE DE LA ACEASI DISTANTA ) intra si ies lasand la intrare si iesire aproape aceasi gaura.

Aceleasi gloante lovind un os produc: 0.30 rupe osul si continua direct, pe cand 0.22 lovind un os schimba traiectoria in corp si dauneaza organelor vitale. Au fost cazuri in care un 0.22 a intrat prin coapsa si a iesit prin gat....pe drum nu intrebati ce ravagii a produs.

Interesanta " disputa " si atat timp cat se discuta ca oamenii am sa particip cu placere.

Best regards...

LS.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde Wydarr » Joi Dec 04, 2003 8:36 am

Auzisem si eu de faptul ca 5,56 are efecte din acestea ciudate, numai ca am fost sceptic (mai ales ca pana acuma nu imi confirmase nimeni ca stie de chestia asta). Din afirmatia ta se trag doua concluzii:
1) glontul de 7,62x39 este realmente mult mai puternic decat cel 5,56.
2) de unde i se trage numele de calibru umanitar, care lasa raniti? ca io nu m-am prins.
"To lift an autumn hair is no sign of great strength;
to see the sun and moon is no sign of sharp sight;
to hear the noise of thunder is no sign of a quick ear."
Sun Tzu - The Art of War
Wydarr
Junior Member
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Noi 10, 2003 11:01 am
Localitate: Bucuresti

Calibru umanitar ??

Mesajde LS. » Joi Dec 04, 2003 5:30 pm

Salut !!

In legatura cu punctul 2: Ce calibru e denumit " umanitar "??

Oricum aceasta definitie e bizara...la fel cum am zice " Razboi uman".

LS.

ps. in poza urmatoare ai sa-l vezi pe pustiu meu calare pe ATV. si pe ghidon o arma...recunosti despre ce e vorba ??? Am amintit undeva de ea.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde LS. » Sâm Dec 06, 2003 11:24 pm

Initial trimis de animaloo
io nu stiu inca pentru ce as opta, nu am tras un glont cu nici una dintre arme. Cert e ca in razboi mi-ar placea sa am ca dotare un calculator pentru ca e o arma mult mai eficienta :)
si in plus razboaiele nu or sa se mai duca nici nu akau nici cu m16 ci cu avioane si rachete...
Derbedeule sa stii ca si akau are aceleasi jucarii ca orice alta arma. deci nu prea e cazul sa aduci asta ca argument


Daca nu ai tras, de unde stii?? Iar poate o fii Derbede-ul derbedeu dar la tema cu jucariile are dreptate....unde s-a vazut un Ak cu Trigicon sau Aquila pe el??? Sa nu mai vorbim de rest!!

Adevarat ca soarta razboiului are mare tangenta cu rachetele si avioanele....dar pana la urma cei ce instaureaza pacea sunt cei cu Ak si M-16 in mana.

Best regards...
LS.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

M-4!

Mesajde LS. » Dum Dec 07, 2003 10:58 pm

Daca tot am amintit-o, priviti:

LS.

ps: unde ati disparut ??
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde Wydarr » Lun Dec 08, 2003 8:37 pm

1) Pai de disparut nu am disparut nicaieri numai ca din poza aia nu se vedea ce arma e in mana la copil.
2) De postat nu s-a mai postat nimic interesant... asa ca.. luam o pauza... ne gandim la urmatorul topic incendiar.
"To lift an autumn hair is no sign of great strength;
to see the sun and moon is no sign of sharp sight;
to hear the noise of thunder is no sign of a quick ear."
Sun Tzu - The Art of War
Wydarr
Junior Member
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Noi 10, 2003 11:01 am
Localitate: Bucuresti

Alta poza!!

Mesajde LS. » Lun Dec 08, 2003 9:17 pm

Salut !!

Am sa caut alta poza in care sa reiasa mai clar despre ce e vorba.

As propune daca se poate un nou topic domestic si nu incendiar...un loc unde se poate schimba o impresie, o data sau parere fara sa explodam contra Rusilor, Americanilor sau nu mai stiu cine.

Cineva pe aici a postat ca o tragere la poligon cu un 9 mm' ajunge la 50.000 de lei ( adica un glont ). Oare chiar ne-am tampit de tot?? De ce asa o suma uriasa ??


Doar in Bucale sunt peste 30.000 de posesori de arme usoare, asa ca nu inteleg cum se pot fraierii atati oameni.

Celor ce aveti ceva experienta ( nu virtuala sau din pagini de net )cu pistoale, va propun o noua discutie pe aceasta tema.

O saptamana superba.....

LS.

ps..apropo Sun Tzu...prefer Aikido !
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde zircon » Mar Feb 24, 2004 6:55 pm

Cea mai noua versiune poarta denumirea de AK-74 shi este de 5,56mm.[/QUOTE].
Pardon! 5,45mm. Baga bine informatzia de pe unde o iei! Si asa nu stiu;f multi cu ce se mananca, e si mai greu daca nu esti un pic precis!
Avatar utilizator
zircon
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Feb 21, 2004 12:00 am

Mesajde zircon » Lun Mar 08, 2004 10:25 am

Wydarr scrie:Treaba cu 5,56 / 5,45 e o arma umana sunt impresii. Oricum glontul se fragmenteaza inauntrul tintei si face varza pe acolo prin interior.. deci sanse de a scapa sunt mititele.


Permite-mi sa te contrazic. Nu! De 5,56mm. nu am auzit in viata mea si-ti pot povesti ceva chestii de arme si balistica din cei 10 ani petrecuti prin army! Poate o fi prin alte tari. P.a.(pusca automata) 5,45mm cu pat rabatabil (numai) este o arma destul de eficace tinand cont de precizia, viteza si efectul produs in comparatie cu batrana 7,62. Ha ha ha! Cu fragmentarea ai fost tare! Nu! Dupa momentul impactului (cu corpul uman) glontul 5,45mm incepe o miscare de rotatie de-a lungul axei (de la un capat la altul). Asta e efectul care produce "varza " de care povestesti tu. Am vazut pe manechine. Nu are nici o legatura efectul omorator cu distanta la care se poate trage. Tintele, in poligon, se dispun de la 50 la 400 si chiar 500m. Cu rezultate excelente. Pentru final, iti spun ca strainii (inclusiv americanii) au ramas blocati la o sedinta de tragere de performantele P.a. 5,45mm. Bafta!
Avatar utilizator
zircon
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Feb 21, 2004 12:00 am

Arme care au influentat cursul istoriei

Mesajde invincibil » Sâm Mar 13, 2004 2:35 pm

Eu as spune mai degraba categorii sau arme noi care au schimbat istoria cum ar fi:
1. Aparitia calului
2.scaritele si saua
3.Armura, scutul
4.arbaleta si praful de pusca, arcasii
6.elemente de tactica si logistica
7.aparitia armelor de foc
8.transeele
9.aparitia unor noi categorii de arme: tancuri avioane rachete. etc etc
Ar mai fi multe altele de adaugat pe diverse criterii si din perioade diferite
invincibil
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 2:03 pm
Localitate: romania

Mesajde MiG29 » Sâm Mar 13, 2004 3:00 pm

Shi calul cine l-a inventat?Sau a aparut singur?:j
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator