Grecia Antica

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Grecia Antica

Mesajde SOD » Mie Sep 11, 2002 11:41 am

La fel de fascinanta si plina de legende ca si Egiptul,Grecia antica va face subiectul discutiilor pe acest thread.

Incep prin a va vorbi despre Muntele Olimp,casa zeilor greci,loc de depravare,plin de sentimente omenesti,razbunator sau datator de viata!
Aici "locuiau" zeii cei mai de vaza.Zeus,Hera,Afrodita,Apolo,Ares,Atena,Artemis, sunt doar cativa din cei care conduceau soarta lumii.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Sep 11, 2002 12:00 pm

Sa nu uitam ca zeii locuiau si prin alte partzi,decat pe muntele Olimp. Astfel ..Hades,fratele lui zeus cirmuia Imparatia subterana , iar Poseidon de asemenea frate cu Zeus...carmuia Imparatia apelor.

Dar ,intradevar..marea majoritate a zeilor locuiau pe Olimp , si intra'devar erau cam depravatzi. De exemplu Zeus a a avut 36 de copii. Din acestia 36..doar 13 sunt facutzi cu zeitze..restul cu muritoare . O sa scriu in curand..lista tututor copiilor lui Zeus.

Sa mai spunem ca Grecia Antica...pe langa zei a avut si eroi . Dintre care cel mai important a fost Heracle (Hercule) .
Iata cele 12 ispravi a lui Heracle :

  • Leul din Nemeia
  • Hidra dinLerna
  • Pasarile symfaliene
  • Caprioara Keryntica
  • Mistretzul din Erymanthos si lupta cu centaurii
  • Grajdurile regelui Augias
  • Taurul cretan
  • Caii lui Diomedes
  • Braul Hippolytei
  • Vacile lui Geryones
  • Cerber
  • Merele din gradina Hesperidelor


Grecia antica..este unul dintre subiectele mele preferate...asa ca voi reveni. Asta a fost asa un post..de lauda..la adresa lui SOD..acest om de cultura al forumului. Asa ca..am tinut sa postez si eu cate ceva. :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Mie Sep 11, 2002 12:15 pm

Draga mosh,asa vrei tu sa incepem direct cu eroii?Asta ar fi cea mai siropoasa parte a discutiei despre Grecia Antica!Dar fie ca tine!
Pe langa Hercule,alti eroi ai Greciei au tesut in jurul lor legende de-a dreptul incantatoare.Tezeu,Perseu,Regele Agammemnon,Ahile,Ulise (sunt fan Ulise),Regele Paris,Castor si Polux,Orfeu,Hipolito.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Sep 11, 2002 12:20 pm

Nu incepem cu ceva anume. Vorbim..despre ce ne vine ..atata timp cat suntem on-topic ! Fiecare despre ce se pricepe !

Castor si Polux erau gemeni. De fapt..ei au dat numele zodiei . :) Iar pe bolta cereasca...in noptzile senine..putem vedea cu usurintza..constelatzia celor doi fratzi..constelatzia Gemeni ! :p

Eu si cu SOD am avut o disputa. Voi ,cei care va pricepetzi la mitologie greaca.....raspundetzi la urmatoarea intrebare : Care a fost darul lui Poseidon pentru orashul Athena ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Mie Sep 11, 2002 12:28 pm

Gemenii Castor si Polux s-au nascut din oua de lebada!Ei au fost mari razboinici,luptand alaturi de greci in razboiul troian.Dar unul era muritor si celalalt nemuritor.Si cand cel muritor a fost rapus in batalie,celalalt,din dragoste pentru fratele sau s-a rugat lui Zeus sa-l transforme si pe el in constelatie!

P.S. Ma chinui sa-mi aduc aminte cum il chema pe cel ce a organizat expeditia dupa lana de aur!Cel care s-a indragostit de regina vrajitoare Medeea!Cel care a condus corabia Argus!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Sep 11, 2002 12:31 pm

Il chema...Iason . :D

Dintre gemeni...unul era nemuritor..pentru ca isi bagase cumva coada Zeus . Nu mai stiu exact..ce si cum .
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Civilizatia Greaca

Mesajde SOD » Mie Sep 11, 2002 6:06 pm

Cred ca sunteti cu totii de acord cand spun ca leaganul civilizatiei este Grecia antica!Atat de multe ne-au ramas de la greci!Avem Platon,avem Aristotel,avem Herodot,avem Hipocrate,avem Arhimede.Si mai avem nenumarate monumente si temple de o frumusete rara!
Cultura greaca este un amestec a mai multor culturi,o simbioza perfecta intre mai multe neamuri.In preajma anului 1100 i.hr. ,Dorienii,un trib grec,au patruns in Grecia continenta venind dinspre nord.Ionienii,un alt trib grec,au migrat spre vest,stabilindu-se in insulele grecesti si pe coastele Asiei Mici.Pe masura ce au evoluat din punct de vedere cultural,acesti greci au asimilat diverse influente de la popoarele din imprejurimi.Dorienii au preluat o serie de idei de la micenieni,iar ionienii de la mesopotamieni.Cand cele doua culturi,Ioniana si Dorica ,au fuzionat,s-au nascut conceptii foarte noi si importante pentru acea vreme.Unul din cele mai importante concepte nascute atunci, este conceptul de democratie.Din acest punct de vedere,lumea de azi datoreaza vechilor greci mai mult decat oricarui popor antic.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

istoria Atenei(orasu` nu zeita)

Mesajde MiG29 » Mie Sep 11, 2002 8:04 pm

Trebuie sa recunosc k orasul asta m-a fascinat(shi am vazut ceva capitale so far),de aceea imi permit sa ii fac o scurta istorie.Acum 6000 de ani in zona Atenei locuiau pelsagienii shi ulterior ionienii care s-au instalat pe marea stanca a Acropolelui.Orasul s-a dezvoltat shi a fost consacrat zeitei Atena.Prima sa inflorire a avut loc in epoca miceniana(1600-1100 i.e.n.)In secolul al V-lea i.e.n. sub guveranrea lui Pericle Atena a ajuns la un grad de civilizatie fara precedent in istoria umanitatii.Acesta perioada a fost supranumita "varsta de aur a Atenei'.Odata cu epoca elenistica shi cea bizantina importanta Atenei a scazut,ea fiind proclamata capitala Greciei de abia in 1834.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Sep 12, 2002 10:42 am

Degeaba ai vazut tu multe capitale "so far" ..bai Mig-ule...daca nu ai vazut cele mai frumoase 2 capitale ale lumii. Belgrad si Moscova. :p

Hm..SOD...chiar asa ? Grecia...leaganul civilizatziei ? Eu nu prea cred. Au existat si alte culturi,la fel de infloritoare. Vezi : Mesopotamia , Egipt , Persia , China , India. (ce ? de exemplu..China antica crezi ca a fost mai prejos decat Grecia ? dar nu suntem noi asa familiarizatzi cu a lor cultura..si cu a lor invataminte) .
Plus ca..Grecia Antica..nu era foarte mare ca intindere.

Bine..oricum..erau si ei desteptzi. N-am zis ca nu ! Dar nici chiar..leaganul civilizatziei.

Pana la urma cum e cu darul lui Poseidon ? :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

minunea minunilor

Mesajde Joao » Joi Sep 12, 2002 3:06 pm

Marea cladire de pe atena(n-au voie sa faca cladiri mai inalte decat ea-mi se pare ca au voie sa construiasca pana la baza ei)
crea s-a crezut atata amar de vreme caa ar fi fost templul Atenei(zeita) era defapt cladirea patrimoniului grec-trezoreria!
Asta am vazut eu pe Discovery acu' 2 luni!
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Sep 12, 2002 5:10 pm

M-am documentat despre Castor si Pollux. Ei nu au fost nascutzi din oo de lebada,asa cum a zis SOD .

Ei au avut mama comuna..pe Leda ,sotia regelui Spartei. Leda l-a avut pe Pollux cu Zeus si pe Castor cu regele Spartei. Normal..Pollux avandu-l ca tata pe Zeus..a capatat de la el nemurirea.
Can a murit fratisu..Pollux l-a rugat pe Zeus sa il lase sa moara alturi de fratele sau. Iar Zeus l-a pus sa aleaga : ori sa fie in veci tanar si sa traiasca pe Olimp alatur de zei..ori sa traiasca impreuna cu fratele sau..1 zi pe Olimp..1 zi la Hades in imparatzia subterana. Si Pollux..a ales varianta 2.
Asa ca fratzii..si astazi traiesc impreuna..1 zi pe Olimp alaturi de zei..1 zi..in imparatia subterana a lui Hades.

Asa sa stitzi ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde onk » Vin Sep 13, 2002 7:43 am

A disputa mais conhecida se deu com a mesma deusa Atena, pela cidade de Atenas. Com um golpe de seu tridente na Acrópole, ele fez surgir uma fonte de água salgada que do local podia ser vista. Mas Atena veio após ele e fez brotar uma oliveira. Eles entí£o lutaram pelo domí­nio da cidade, até que Zeus os separou e outorgou aos deuses olí­mpicos a arbitragem da disputa. Eles entregaram a cidade í  Atenas por que consideraram seu benefí­cio maior que o de Poseidon. No altar da Acrópole foi preservada durante muito tempo uma oliveira e uma piscina de água salgada, testemunhas da disputa entre os deuses. Como de costume, Poseidon inundou os campos de Atenas até que Zeus resolveu a disputa: O templo de Atenas foi erigido na Acrópole e o de Poseidon no Cabo Sunium, que majestosamente avaní§ava sobre o Mar Egeu
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

bah onkoaso

Mesajde Joao » Sâm Sep 14, 2002 1:19 pm

ce dreacu zici acolo?Forumu spaniol e la fanclub.sp!

ce n-am inteles eu este de ce grecii au amestecat asa de mult religia cu viata?Ce rost aveau semizeii?asta nu inteleg!
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde Hera » Sâm Sep 28, 2002 7:54 am

Am sa spun si eu cateva despre zeita careia ii port numele aici :). stiu ca zeitza hera e cunoscuta si nu ar fi nevoie sa scriu despre ea, sper ca nu se supara nimeni .
asadar, ea a fost denumita Iuno de catre romani, sotia supremului stapanitor al Olimpului, Jupiter (Zeus, la vechii greci), isi trage obarsia din contaminarea cultului unei divinitati feminine de factura prelatina, etrusca, Uni (personaj destul de enigmatic), si cel al zeitei eline Hera, personalitate mult mai complexa si cunoscuta in legendele clasice antice .
Conform traditiei grecesti, Hera era odrasla cuplului de frate si sora, titanii Cronos (Kronus) si Rhea, care au avut sase copii (zeii Hades, Poseidon, Demeter, Hera, Hestia si Zeus, enumerati in ordine arbitrara). De teama sotului, caruia i se prezisese ca va fi detronat din drepturi de catre unul dintre urmasii sai (nenominalizat), motiv ce il determina pe Cronos sa-i inghita, pe rand, pe cinci dintre ei, Rhea se ascunde in insula Creta, unde il naste pe Zeus. Mama iubitoare, pentru a-i salva viata, Rhea ii ofera titanului spre devorare, un bolovan infasat in scutece. Ajuns la maturitate, Zeus il obliga pe criminalul parinte sa-si verse odraslele inghitite, redandu-le lumii pamantene (printre ele se afla si Hera). In urma acestui fapt, alti titani, fratii lui Cronos, sar in ajutorul acestuia si se razboiesc cu zeii timp de 10 ani (asa-numita „titanomahie“). Pina la urma, luptele se sfarsesc cu victoria olimpienilor, iar Zeus devine stapinul Universului (astfel, profetia s-a implinit). In curind, Hera (sora) – crescuta in timpul acestui conflict de catre divinitatile marine Okeanos si Tethys – va deveni a doua consoarta a marelui carmuitor universal (prima paredra era considerata Metis, mama zeitei Pallas-Athena). Cuplul Zeus-Hera are patru copii (razboinicul Ares, Hephaistos, patronul focului si al faurarilor, vesnic tanara Hebe si Eileithyia, moasa divina). Desi convietuieste timp indelungat cu ilustrul sot, Hera nu va ajunge niciodata la puterea acestuia. Fire extrem de pasionata (dragostea ei pentru divinul partener producea furtuna!), zeita era caracterizata ca fiind o sotie foarte geloasa (aventurile extraconjugale ale lui Zeus au fost nenumarate), artagoasa si violenta, afectata de cele mai marunte lucruri.
Deosebit de razbunatoare, ea le pedepseste crunt pe iubitele lui Zeus (printre care se numara Io, Semele si Kalysto) si pe copiii acestora (eroul Herakles, Hercules la romani, Dionysos-Bacchus, veselul ocrotitor al vitei-de-vie). De asemenea, este cunoscuta legenda Judecatii lui Paris (povestea cu marul discordiei pe care fiul regelui Priam il ofera celei mai frumoase zeite, Afrodita), in urma careia Hera, orbita de furie, contribuie la declansarea razboiului aheiano-troian. Apoi, nu trebuie uitata abominabila fapta a divinitatii de a-i lua vederea vestitului prezicator Tiresias, cu care a avut un diferend de pareri minor. Pe muritori, zeita ii ajuta in putine cazuri (de pilda, pe eroul Achile si pe Menelaos, regele Spartei, in razboiul contra Troiei sau pe argonautii condusi de Iason in expeditia pe care o intreprind in scopul aflarii „linii de aur“ in Colchida, actuala republica caucaziana Georgia.
In religia elina, Hera devine o fidela protectoare a casatoriilor, in general, a femeilor maritate si a caminului conjugal. Totodata, epitetul akraia o desemneaza ca ocrotitoare a inaltimilor, cu resedinta pe varfurile muntilor (in aceasta ipostaza i s-a dedicat un templu in Corint).
Dupa cum am afirmat, romanii au denumit-o Iuno-Iunona (derivatie, probabil, a cuvintului latin invenca – „femeie tanara“), aria atributelor sale largindu-se peste masura. Astfel, paredra divina a lui Iupiter (Zeus, acelasi stapin suprem la elini) se face cunoscuta si adorata ca Iuno Regina, I. Augusta, I. Novella („Luna Noua“, personificarea astrului noptii),
I. Iugalis (aparatoarea casatoriilor fidele), I. Lucina („cea care da lumina zilei“, ocrotitoarea nasterilor, iar mai tarziu, protectoarea sporului demografic), I. Veridica („Nedezmintita“), I. Sospita („Mantuitoarea“), lista putind continua. Interesant este si epitetul de Juno Moneta („Vestitoarea primejdiilor“), numita asa in amitirea salvarii Romei de invazia galilor, atunci cand galagia gastelor din Capitoliu – pasari favorite ale zeitei – avertizeaza populatia capitalei de atacul iminent al acestor razboinici. Pe de alta parte, monetaria statului roman fiind intr-un templu al zeitei, cunoscuta in aceasta ipostaza, de unde banul – moneta, in limba latina –, ca notiune generica, se raspindeste, apoi, pe intregul mapamond (deci, termenul corect ar trebui sa fie, in romaneste, „moneta“, nu „moneda“, cum se foloseste!). Sarbatorile dedicate Iunonei se numeau matronalia, iar paunul (Iunonis volucris) reprezenta un alt simbol al ei. In galeria celor 12 zeitati principale ale cultului roman (dii consentes), Iuno ocupa locul al doilea, dupa Jupiter, sotul atotputernic, inaintea Minervei, cea inteleapta, cele trei divinitati din fruntea Olimpului constituind ceea ce se numeste „Triada Capitolina“ (pe colina Capitoliului din Roma exista un templu impunator, inchinat lor, model menit sa asigure, in fiecare oras de seama din provinciile Imperiului, un edificiu similar; din pacate, in Dacia, sapaturile arheologice nu au depistat deocamdata nici un templu capitolin. In antichitatea tarzie, importanta Iunonei se estompeaza, ea devenind doar o personificare a atmosferei.
In arta clasica greco-romana, imaginea zeitei Hera-Iuno a fost influentata de tipul unei celebre statui, opera a remarcabilului sculptor elin al secolului al V-lea i.Hr. Polykleitos, care prezinta personajul sub infatisarea unei tinere cu trasaturi regulate, in tinuta maiestuoasa, dar cu figura grava. Mai sint cunoscute si alte reprezentari figurate grecesti ale divinitatii, pastrate, astazi, prin cí²pii romane („Hera Barberini“, „Hera Ludovisi“ s.a.).
Dacia traiana se mandreste cu o reusita sculptura a Iunonei, descoperita pe teritoriul ei, una dintre putinele portrete clasice ale zeitei, apartinind acelor timpuri de mult apuse (de pilda, imaginea ei in statuaria, din bronz, lipseste). Este vorba de capul unei sculpturi provenite din importantul centru roman de olarie de la Cristesti (astazi cartier al municipiului Tirgu Mures, numele antic al asezarii fiind, deocamdata, necunoscut). Fragmentul, confectionat din alabastru translucid are inaltimea de 12,2 cm si este expus in Complexul Muzeal din Targu Mures.
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde Hera » Sâm Sep 28, 2002 8:03 am

iata si foto cu templul Herei
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde Hera » Sâm Sep 28, 2002 8:13 am

tot templul herei, vedere NE. btw, an 550-530 I.HR
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde Hera » Sâm Sep 28, 2002 8:22 am

nu stiu de ce nu s-a atasat in postul precedent ;P mai incerc o data.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde bhuttu » Dum Sep 29, 2002 10:57 am

Am si io o intrebare: grecii erau indo-europeni sau nu? Adica se inrudeau in vreun fel cu tracii?

Stiu ca as putea gasi pe net, da' mai degraba stau pe fanclub. Asa ca daca stie cineva sa-mi raspunda, as fi recunoscator.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Oracolul din Delfi

Mesajde Hera » Lun Sep 30, 2002 10:23 am

Celebra localitate greaca Delfi era vestita in antichitate prin Templul lui Apollon si prin Sanctuarul oracular oficiat de preotese numite generic Pythia. Aici se gasea asa-numita piatra sacra Omphalos, marcand centrul lumii (locul unde se intalnisera doi vulturi manati de Zeus dinspre apus si rasarit). Prevestirile anuntate aici erau cele mai importante pentru locuitorii intregii Elade. Oracolul a functionat intre secolele VI i.e.n. si III i.e.n. Din cele peste 600 de oracole principale cunoscute, ni s-au pastrat circa o suta, prin Herodot. La simpozionul desfasurat in noiembrie 2000 la Universitatea Standford (SUA), geo-fizicieni din mai multe tari ale lumii au reusit sa desluseasca misterul acelei "transe profetice" a preoteselor, in timpul carora traditia spune ca ele comunicau cu zeul-patron al Oracolului din Delfi. Dupa studierea straturilor geologice, din zona ruinelor sanctuarului si a izvorului subteran Kassotis, s-a ajuns la concluzia ca vaporii unor compusi halucinogeni existau la acea vreme si mai exista si azi . Emanatiile subterane erau favorizate acum peste doua mii de ani de miscarile seismice foarte dese si de defectele geologice din compozitia straturilor de roci. Efectul narcotic se datoreaza unei concentrari aparte de hidrocarburi oxigenate (aromate si nearomate), specifice acelei placi tectonice mediteraneene. Cu alte cuvinte, preotesele oracolului nu simteau deloc "delirul profetic", ci chiar sufereau tulburari psihice acute. Traditionalele frunze de laura si "apa fermecata" faceau parte din recuzita obisnuita, dar acestea nu contribuiau la starea de transa in care-si rosteau prevestirile murmurate aproape inteligibil si apoi talmacite de un profet... Este inca un caz in care stiinta confirma miezul de veridicitate al unui mit.
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde aphextwinz » Lun Sep 30, 2002 11:36 am

aia care au invadat grecia (dorieni, ahei) shi au format cultura elena erau popoare indo-europene, popoarele pre-elene (pelasgi) nu shtiu, cred erau bashtinashi, shi nu erau indo-europeni
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mirela stie...

Mesajde Mirela » Lun Sep 30, 2002 11:42 am

Initial trimis de onk
Com um golpe de seu tridente na Acrópole, ele fez surgir uma fonte de água salgada que do local podia ser vista.


onka,onka,pe drept cuvant agitatoare!!!
de ce nu spui si ce anume a rasarit din apa sarata cand zeul marilor a lovit-o furios cu tridentul,huh??

sa va zic...sa nu va zic...sa va zic...sa nu va zic :j

imi pare rau ca n-am vazut acest thread mai devreme.....istoria antica in general si cea a Greciei in special sunt marile mele pasiuni.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Lun Sep 30, 2002 11:47 am

Ba Mirela, tu stii si portugheza?!?!

Colegi, am o intrebare: primele democratii au fost grecesti au ba? Care e adevarul istoric?
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde SOD » Lun Sep 30, 2002 12:17 pm

afex,ce carturar esti!:D
rolf,tu ai citit tot threadu?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Rolf » Lun Sep 30, 2002 12:26 pm

Da vecine, plus ca ai avut grija sa bolduiesti democratie in postul tau.

Io vroiam mai multe, nu doar ca atunci a aparut conceptul. Daca doar l-au gindit unii da nu l-au pus calumea in practica sau l-au si pus in practica cum trebe etc.... Io stiu doar ce am invatat intr-a cincea: Atena lu Pericle etc... etc... bla-bla...
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

offtopic grosolan

Mesajde Mirela » Lun Sep 30, 2002 12:27 pm

Initial trimis de Rolf
Ba Mirela, tu stii si portugheza?!?!


Rolfie,mama,face si Mirela ce poate.mai inteleg eu ceva,mai ghicesc oleaca(ca tare se aseamana cu catalana!!),ca deh!tot limba cu radacina latina ii.da' pana sa invat sa o vorbesc corect...mai iashte!

ps; am si trisat oleaca...ca stiu povestea :D
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Sep 30, 2002 12:35 pm

Rolf, matale ar trebui sa stii mai bine, etimologia cuvantului "democratie" e greceasca si politologia cere deriva dintr-ansa tot de acolo vine.
Si lucrarile de pe atunci ale lui platon, aristotel, solon is marturie.

Prin istoria de a XI-a parca era ceva, da asta era tare demult.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Lun Sep 30, 2002 12:39 pm

Da! Si economie e tot greceste etc... Io vroiam amanunte, istorii etc... Inteleg de scrieri, da punerea in practica cum fu?
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Lun Sep 30, 2002 12:51 pm

Maciuci acu, mai tiu si io minte ca leaganul democratiei, care cica e "puterea poporului" e in grecia antica (exprimare prin vot, yada yada)

Restu' sa bage aia cu memorie.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Atena si democratia in timpul lui Pericle

Mesajde SOD » Lun Sep 30, 2002 2:11 pm

uite ma Rolfisor!

Pericle a avut sansa sa fie instruit la una din cele mai bune scoli ale vremii lui.Ca om de stat,atunci cand a preluat puterea,a dezvoltat conceprul de democratie instaurat de bunicul sau.
Una din primele reforme ale sale,a fost o puternica lovotura,daca vrei "de stat",data Consililui Batranilor.Aceasta era alcatuita din primele doua clase sociale ale Greciei si ei ,supravegheau tot ce inseamana administratia de stat.Pericle le-a luat acest drept si l-a transferat Consiliului Celor 500,care observau si administrau organele statului,administrau organene legale precum si organele ce aveau dreptul de a judeca modul de trai al particularilor.
consiliului Batranilor le-a ramas doar dreptul de a judeca procesele criminale.
Incepand din anul 458,pericle a introdus plata pentru serviciile administrative,nascandu-se astfel primii functionari de stat platiti.Odata cu introducerea platii,s-a introdus si dreptul de a candida pentru aceste functii,inclusiv pentru oamenii sarmani si nevoiasi.
Sistemul judecatoresc a fost si el dezvoltat,Pericle insusi verificand listele cu cetatenii ce depuneau canditaturi pentru a deveni magistrati.Judecatorii erau platiti,tocmai pentru a fi impartiali.Consiliul Celor 500 este de asemenea remunerat.
Pericle a imprimat profund ideea ca cetatenii bogati si foaret bogati sa plateasca administratiei cheltuieliel pentru diversele festivaluri ce erau organizate,astfel obtinandu-se primele sponsorizari.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Rolf » Lun Sep 30, 2002 2:22 pm

Aha! Mersi tata! Asta vroiam sa aud, ca uitasem cam tot ce ne-a invatat la scoala...
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Următorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator