Grecia Antica

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Mesajde SOD » Mie Oct 02, 2002 5:21 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
M-am documentat despre Castor si Pollux. Ei nu au fost nascutzi din oo de lebada,asa cum a zis SOD .

Ba,acu' vazui porcaria asta!sa mori tu mai Herodot din Titan?
Citez aproximativ din Adelina Piatkowski - o istorie a Greciai Antice:
"Si Leda a adus pe lume la timpul cuvenit - ca pasarile - doo oo.Din unul s-a ivit Polux si sora lui Elena,de-o frumusete fara seaman,iar din celalat s-au ivit Castor si Clitemnestra"
ma moshule,cultura generala nu inseamna fanclub si hbo!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Oct 02, 2002 5:30 pm

E..asta e asa o nuantzare simbolica a nasterii . Itzi dai seama ca nu are cum sa fie asa. A nascut ca toate femeile . Cum o sa faca oo ?
Unele lucruri se mai si infloresc . Nu trebuie sa ne incredem in tot !
Vorba aia ,nu tot ce zboara se mananca !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Mie Oct 02, 2002 5:34 pm

Baiatu',baiatu',nu te supara!legendele e legende,realitatea e realitate!sau tu crezi ca d'aia avem constelatia gemeni,ca ia pus pe aia Zeus acolo.sau ca avem calea lactee ca i-a curs lapte din tata lu' Hera!ba,fii serios!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

cu dedicatzie pt. SOD cu care am avut o cearta la intalnirea de miercuri seara

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Oct 16, 2002 10:37 pm

Grecii din antichitate erau inspiratzi de 9 muze . Acestea erau :

  • Calliope (muza poeziei epice)
  • Melpomena (muza tragediei)
  • Eutherpe (muza muzicii si a poeziei lirice)
  • Erato (muza elegiei)
  • Thalia (muza comediei)
  • Terpsihore (muza dansului)
  • Clio (muza istoriei)
  • Urania (muza astronomiei)
  • Polymnia (muza imnurilor sfinte)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

tot pt. domnu' SOD

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Oct 17, 2002 8:10 pm

Hera (la romani Junona) e zeitza protectoare a casniciei si a mamei in timpul nasterilor .
(N.A.Kun - Legendele si miturile Greciei Antice ,pag.25)

Demeter (la romani Ceres) e una dintre cele mai venerate zeitze ale Greciei Antice. Ea este zeitza fertilitatzii si a agriculturii,venerata indeosebi de plugari.
(aceiasi carte , pagina 65)

Aici te abolesc de greseala. Sa zicem ca te-am indus in eroare ,dandu-tzi numele latin al zeitatzii . Trec cu vederea ,vehementza cu care tu ai sustinut ca Ceres nu este zeitza holdelor.

Oricum,greu domnule SOD fara cartea de mitologie in fatza. Sper ca pana miercurea viitoare sa pui mana si sa mai citesti !
Sper ca ai vazut si postul de mai sus cu muzele . Si sa nu uitam greseala cu darul lui Poseidon pentru orashul Atena !
Deh..greseala e omeneasca. Pana si un celest precum Aphe mai greseste,dar noi..muritorii de rand ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Faded Existence » Mar Dec 23, 2003 4:10 am

Un subiect interesat, care m-a pasionat din cls-1 -a primara :)
Citeam tot ce prindeam in domeniul mitologiei...Nu mi-as fi inchipuit niciodata ca o sa ajung sa traiesc lucrurile astea...6 ani de scoala in limba greaca!! Citind mesajele de mai sus despre Pericle etc...mi-am amintit examenele de istorie dintr-a 7-a :)) La care luam intotdeauna punctaj maxim :lol:

Foarte frumoasa prezentarea Moshului despre zei si muze...in orice caz, grecii nu se bazeaza f mult pe mitologie....se stie ca multe dintre cele scrise acolo sunt o oglinda a acelei epoci si transmit informatii importante despre obiceiurile vremii, vesmintele, oameni in general si modul lor de trai, filozofia lor de viata, cultura etc Dar exista si latura cealalta care zice ca 40% sunt povestioare...Ce sa mai...Oamenii incercau din rastimpuri sa explice fenomenele naturii s.a.m.d si au dat nastere zeilor, muzelor...si celorlalte fiinte imaginare...care ii scoteau cat de cat din impas si le dadeau un fel de motiv, un tel in viata...Omul a avut intotdeauna nevoie de religie, de o credinta...

Ce altceva? Au avut o civilizatie impresionanta...si degeaba zici mosule de celelalte culturi..chinezii, indienii etc, cand e 100% sigur ca baza civilizatiei europene sunt grecii, respectiv romanii...De ei am fost cel putin 70% influentati...Pana si in ziua de azi...(ceva ce nu credeam pana n-am auzit cu urechile mele) sute si sute si sute de cuvinte au radacina din limba greca...ex tavani=tavan si multe altele care nu-mi vin in minte acum...bine chestia cu cuvintele se poate datora si faptului ca tara a fost dominata prin anii 1700-1800 de domnii Fanarioti...

Si in plus...aproape toate traditiile si obiceiurile popoarelor balcanice sunt exact exact exact identice cu cele grecesti....de la dansuri populare si costume, instrumente muzicale, pana la mancare :) Asa ca vezi, tot grecii au influentat cel mai puternic pe europeni
"The distance grows
I'm sinking down
And what I lost, it can't be found
Although I try, can't find my way
Avatar utilizator
Faded Existence
Junior Member
 
Mesaje: 251
Membru din: Dum Mai 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Faded Existence » Mar Dec 23, 2003 4:13 am

Ce aveti de spus despre razboiul ...Peloponisiac...(he he nu stiu daca asta e traducerea in limba romana)
Ce aveti de spus despre statul orasului Atena? SI despre cel al Spartei?
"The distance grows
I'm sinking down
And what I lost, it can't be found
Although I try, can't find my way
Avatar utilizator
Faded Existence
Junior Member
 
Mesaje: 251
Membru din: Dum Mai 26, 2002 11:00 pm

What about Charon?

Mesajde Subiectiv » Sâm Feb 28, 2004 1:06 am

Ma intrebam si eu, ca mai tot omu` pasionat cit de cit de mitologia greaca, ce anume stiti voi despre Charon?
Eu, personal, stiu ca respectivul personaj este luntrasul care cara sufletele mortilor peste Acheron (si nu peste Styx, dupa cum sint unii tentati sa creada). De obicei, este reprezentat ca un batrin orb, care ia spaga de la suflete. Cele care nu vor sa dea un obol, sint lasate sa rataceasca o suta de ani pe malurile Acheronului.
Voi ce stiti?
Pe mine ma intereseaza o legenda mai completa. Mai mare, mai densa. Pe net n-am gasit mare lucru.
Subiectiv
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 26, 2004 7:27 pm
Localitate: Romania

Mesajde Faded Existence » Dum Feb 29, 2004 6:13 am

Interesant...
Sa sti ca in zilele noastre la greci Xaros reprezinta moartea...cum la noi se "crede" ca e o femeie...in traditia populara vorbind, ei cred ca e un barbat...s-au scris tot felul de poezioare si cantece populare pe tema asta...
"The distance grows
I'm sinking down
And what I lost, it can't be found
Although I try, can't find my way
Avatar utilizator
Faded Existence
Junior Member
 
Mesaje: 251
Membru din: Dum Mai 26, 2002 11:00 pm

Who`s Charon

Mesajde Subiectiv » Dum Feb 29, 2004 12:31 pm

Uite ce am gasit pe net... De fapt, singurele informatii complete.
Pe mine ma intereseaza mitul prorpiu-zis.. Asta daca il voi gasi undeva...

CHARON
Real Name: Charon
Identity/Class: Olympian god
Occupation: Ferryman
Affiliations: Olympian gods, Pluto
Enemies: None known.
Known Relatives: Erebus (father), Nox (mother), Aether, Moros, Keres,
Thanatos, Momus (brothers), Hemera, Nemesis, Ponos, Limos, Usmine, Mache, Phonos, Pseudea (sisters), Ophion (alleged grandfather, deceased), Eurynome (alleged grandmother), Ouranous (great-grandfather, deceased), Gaea (alleged great-grandmother)
Aliases: Charun (Etruscan Myth)
Base of Operations: the River Acheron, Hades
Powers/Abilities: Charon possibly possesses the same conventional
attributes of the Olympian gods including superhuman strength, extreme long life and resistance to injury. It is unknown as to whether he can manipulate any forms of magic or if his skeletal appearance is his true appearance or an illusion created for the sake of his position. If the latter is true, he may at least have skills in shapeshifting.

History: (Greek/Roman Myth)- Charon is the son of the ancient (possibly Hyborian) gods Erebus, god of day, and Nyx, goddess of night. Predating Zeus overthrowing the Titans, he was probably serving as a ferryman delivering the souls of mortals to underworld for millennia before Pluto began governing the underworld. He has only been negligent in this position on a few occasions as when Theseus, the Athenian King, and his best friend, Peirithous, leader of the Lapiths, paid their way through on their way to attempt to abduct the daughter of Zeus, Persephone. On his way to retrieve his beloved Eurydice, the Argonaut Orpheus tempted Charon’s heart with a song and on his last labor, Hercules was also allowed to pass. Odysseus, the King of Ithaca, was also allowed to pass through to consult the dead seer Teiresias and Aeneas, the wandering prince of Dardania, was also permitted to Underworld to consult with the souls that had passed over into the afterlife.

In Etruscan Myth, Charon is called the son of Mantus (Hades) and Mania
(either Persephone or Hecate). This is obviously erroneous.
--Obvious to whom?

The ocean goddess Eurynome is also mother of the three Charities (Roman
Graces) known as Pasithea (wife of Hypnos), Euphrosyne and Aglaea (Roman
Charis, second wife of Hephaestus) by Zeus. If the account of Eurynome as
Charon’s grandmother were true, the Charities would be his aunts.

A Hyborian version of someone resembling Charon also appears on Conan the
Barbarian #250. A skeletal ferryman transports others across the River of
Darkness :

The use of a coin to pay the ferryman for a trip across the River of
Darkness is obviously derived from the Greek/Roman Myth of paying Charon to
ferry the dead across the River Styx. The Hyborian era (16, 000 - 8, 000
BC) obviously predates the Greek and Roman Civilization, but it makes sense
for the Hyborian version to have simply continued into the later legend,
especially given the location of the real River Styx (Stygia, which became
Egypt) in the Hyborian Era, and its connection to the underworld's River of
Darkness.

While it is conceivable that Charon predates most of the Titans and their
progeny the Olympians, it is unsure if it is actually he or not.

"You are all just another bunch of sinners. Don`t you know that your souls are in my hands? Don`t you know I`ll take them straight to Hell?", said Charon
Subiectiv
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 26, 2004 7:27 pm
Localitate: Romania

Mesajde Faded Existence » Lun Mar 01, 2004 4:41 am

Hmm.....poate Charon la ei reprezinta moartea fiindca "duce sufletele in tinutul celalalt" poate metaphora asta cu vaslasul ei au explicat-o prin moartea care vine sa i-a sufletul in sine....Imi pare rau dar mai mult de atat n-am cum sa te ajut....DAr ce alta legenda vrei sa sti despre el? Parerea mea e ca informatiile care le-ai gasit pana acum sunt destul de satisfacatoare
"The distance grows
I'm sinking down
And what I lost, it can't be found
Although I try, can't find my way
Avatar utilizator
Faded Existence
Junior Member
 
Mesaje: 251
Membru din: Dum Mai 26, 2002 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Lun Mar 01, 2004 5:39 am

Mdea...nu stiu daca in legatura cu marea majoritate a personajelor mitologiei grecesti se poate vorbi despre o "legenda" a lui. De obicei ele au ajuns pana la noi dupa ce zecile/sutele/miile de povesti antice care fac referiri(mai scurte sau mai ample) la ei - si din care majoritatea s-au pierdut - sunt sintetizate de diversi cercetatori/scriitori care, desi inevitabil pun o amprenta personala asupra povestii, de cele mai multe ori pastreaza intacta conceptia antica.
Astfel, nu cred ca putem vorbi de mitul lui Charon, asa cum nu putem vorbi de mitul Atenei, mitul lui Apollo etc.
Majoritatea exceptiilor se datoreaza scrierilor culte grecesti, alea care se pastrau si erau la mare pret si in perioada aia(Antigona, Iphigenia, Electra etc.)
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mda..

Mesajde Subiectiv » Lun Mar 08, 2004 4:21 pm

Ideea era ca, la fel ca si voi, si eu sint pasionat de mitologia greaca.. Bine, ca nu am apucat sa aprofundez, asta e partea a doua, insa Charon este personajul meu preferat. Ca, intr-adevar, este o personificare a "mortii cu coasa", e altceva. Pe mine ma interesa ceva mai pe larg despre el. Nu ca aia sint rudele.. Ma interesa (si nu prea cred ca o sa gasesc) o legenda care sa imi spuna cum a ajuns Charon sa fie slujitoru` lu` Hades, ce a fost inainte... si de astea..
In fine.. sper sa gasesc pe undeva... :) Slaba nadejde.. da`... ata ete!
"You are all just another bunch of sinners. Don`t you know that your souls are in my hands? Don`t you know I`ll take them straight to Hell?", said Charon
Subiectiv
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 26, 2004 7:27 pm
Localitate: Romania

Mesajde pupitza » Lun Sep 20, 2004 8:23 am

Oribilul Mosh scrie:
Eu si cu SOD am avut o disputa. Voi ,cei care va pricepetzi la mitologie greaca.....raspundetzi la urmatoarea intrebare : Care a fost darul lui Poseidon pentru orashul Athena ?


Salutari la toti.
Acum am vazut si eu linkul cu frecia antica.
Darul lui Poseidon a fost un cal.
pupitza
 

sotia lui pericle

Mesajde rallu23 » Mar Mar 29, 2005 3:36 pm

imi poate spune cineva cum se numea sotia lui pericle?
rallu23
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 29, 2005 3:25 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde rebel » Mar Mar 29, 2005 8:52 pm

Se numea Aspasia.
that was then .. this is now.
Avatar utilizator
rebel
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Mar 21, 2005 12:00 am

Mesajde stefan » Mar Mar 29, 2005 9:59 pm

Pai a avut doua: pe prima a repudiat-o si s-a casatorit cu aspasia, o curtezana (sau matroana, zice Plutarh). A avut ceva neplaceri din asta.

Vezi pe http://www.gutenberg.net, are acolo ceva Plutarh, cartea in care se vorbeste despre Pericle e "Vietile paralele".
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde punct » Mar Mai 02, 2006 7:41 am

SOD scrie:"Si Leda a adus pe lume la timpul cuvenit - ca pasarile - doo oo.Din unul s-a ivit Polux si sora lui Elena,de-o frumusete fara seaman,iar din celalat s-au ivit Castor si Clitemnestra"


abia acum am dat de subiectu´asta. leda , intradevar a depus ´´doo oo´´ precum pasarile din cauza ca fu violata de un lebadoi ( zeus), care se prefacea ca era urmarit de o acvila.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Help

Mesajde mvisa2003 » Mar Aug 01, 2006 5:17 pm

Am observat ca aveti cultura generala in cea ce priveste grecia antica ,
am o enigma de dezlegat si nu sh ce e
" O doamna plina de simboluri, lebada, doi lei, luna."
e vorba despre o zeita ceva din grecia antica
Ms
astept raspuns
mvisa2003
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Aug 01, 2006 5:12 pm
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator