Misterele pamantului

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Mesajde Love2Fly » Dum Mai 30, 2004 12:43 pm

Probabil ca acesti oameni cartita nu traiesc exact in miezul incandescent al Pamantului. Poate e o situatie asemanatoare celei descrise de Jules Verne in "o calatorie spre centrul pamantului" cand la o anumita adancime eroii descoperisera o adevarata civilizatie. Explicatiile pe care le da autorul acolo sunt destul de logice si permit supravietuirea fiintzelor vii.

daca insa sunt creaturi care traiesc in tuneluri iar pamantul nu e gol ci doar strabatut de tuneluri... stau si ma intreb de ce nu i-au descoperit si rusii? doar si ei au ajuns la polul nord...
da' cine zice ca nu i-au descoperit? crezi ca daca rusii ar fi descoperit o civilizatie subterana ar fi dat publicitatii aceasta stire? Si fenomentul tunguska a fost destul de repede clasat de autoritatile rusesti si totusi el ascunde un mister destul de mare...
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

mai mult

Mesajde thesoulline » Dum Mai 30, 2004 7:14 pm

Si alte planete au aceeasi structura, cu goluri la poli, pe net am dat de cateva poze chiar cu Marte, Venus. De ce credeti ca nu ati vazut pe Discovery nici macar o expeditie la Polul nord sau sud, de ce dinspre poli vin curenti calzi, polen(!!!), iar apa ghetarilor este tot mai dulce spre pol, cu urme de praf, insecte, (ca sa nu apara repede un istetz cu explicatia paradoxului apei, densitate maxima la 4 celsius, desalinizarea concomitenta cu inghetarea), iar, cel mai semnificativ, exista descrieri din perioade si locuri foarte diferite despre acest gol interior ? Thule, spre exemplu, este figurata pe harti vechi in Nord (Hiperborea), dincolo de pol!!! Documente mai 'discrete' din al doilea razboi mondial afirma ca nazistii s-au retras spre poli, sau prin canale secrete din America de Sud, in special, catre lumea interioara.
Acest gen de 'porti' spre lumile ascunse au fost unul dintre motivele razboiului din Afghanistan, iar tehnologia superioara a raselor (nu e o singura rasa) din interior ii tine pe curiosi la distanta, mai ales pe militari. Altfel, este o populatie pasnica si ospitaliera, cu care locuitorii de la suprafata aveau relatii normale (basmele cu uriasi, lumea de 'dincolo'). Love2fly, sa stii ca mai exista unele orase subterane, diferite de lumea interioara, dar care au o tehnologie asemanatoare pentru mentinerea conditiilor de viata (lumina, apa, aer).
Sau, domn' soyuz, ai vazut mata' filmari la Pol, sau cum ne explicam noi caracterul militar al zonelor polare?

In final, precizez ca lumea intreriora este diferita de lumea subtila, Shambala.
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde Soyuz-TM » Dum Mai 30, 2004 10:32 pm

mei eu am scris in gluma... dar hai totusi sa facem lucrurile clare... filmari si poze de la Poli exista... in plus din cate stiti a fost o adevarata lupta sa se puna steagul la Polul Sud...

Polul Nord nu are pamant... e un ocean inghetata... acolo nu exista decat submarine rusesti si americane care stau sub banchiza. Nu exista Pamant la Polul Nord!!! deci n-ai unde sa ai gaura!
Singurul continent polar e antarctica care e la polul sud si unde exista zeci de expeditii internationale. Exista poze... au fost si expeditii romanesti acolo....

restul sunt doar vorbe si as vrea sa treceti totul si prin prisma judecatii voastre... nu aplecati urechea la toate prostiile... e mai util sa puneti mana pe o carte de mate-fizica si sa va inarmati cu acele cunostinte care va vor feri de prostiile vehiculate despre aceste lucruri...

Soyuz-TM
Soyuz-TM
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Dum Mai 30, 2004 8:46 am
Localitate: Mars

sovietule

Mesajde thesoulline » Mar Iun 01, 2004 11:04 pm

Chiar te rog sa-mi dai un link unde sa vad si io polu' !!

Toate expeditiile de la pol au caracter dominant militar, iar studiile extinse deja pe ani de zile ar trebui sa aiba si niste rezultate (care?), ce i-o fi apucat pe Byrd, sau altii sa declare aceleasi lucruri?
Sau cum justifici forma centurilor Van Allen? Paradoxurile magnetice ?
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde Love2Fly » Mar Iun 01, 2004 11:32 pm

http://www.unexplained-mysteries.com/gallery/displayimage.php?album=27&pos=5
http://www.unexplained-mysteries.com/gallery/displayimage.php?album=27&pos=6
http://www.unexplained-mysteries.com/gallery/displayimage.php?album=27&pos=4
uitati si harta "pamantului de sub noi" : http://www.softcom.net/users/vtown/map.gif :ham:
e mai util sa puneti mana pe o carte de mate-fizica si sa va inarmati cu acele cunostinte care va vor feri de prostiile vehiculate despre aceste lucruri...

pai tocmai.....ca din punct de vedere fizic e posibil :ham:
concluzionand, iata ce discuta oamenii de partea cealalta a oceanului:
http://www.exn.ca/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61
Amu'....parerea mea e destul de rezervata in legatura cu " pamantul scobit " dar raportandu-ne la ipoteza asta am putea explica si aparitiile OZN-urilor si creaturile ciudate ce apar "la suprafatza" si duhurile....s.a.m.d
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mie Iun 02, 2004 6:43 am

Sau cum justifici forma centurilor Van Allen?

Auz mah mucosule, pune mana pe carte shi lasa prostiile! :p
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Mie Iun 02, 2004 8:54 pm

Bah copii, ce pana mea e aici? Forum de stiinte marginale?? Parca citesc "Revista fenomenelor paranormale". Ce dracu, get a life.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde superbiggy » Mie Iun 02, 2004 9:12 pm

ba nene eu cind eram mic ,...
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Love2Fly » Mie Iun 02, 2004 10:29 pm

De ce nea Stefane? doar sunt mistere, nu? orice mister e un basm frumos...:)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

academia lu' Aphextwinz

Mesajde thesoulline » Joi Iun 03, 2004 2:43 am

Mucos o fi ceva nashpa? Sau nu dai traduceri, dom' academician? Vezi ca s-au gasit ceva fizicieni care au comentat despre proprietatile deosebite ale unei asemenea forme, care trage tare cu relatiile dintre tensorii tai favoriti... Neputinta intelegerii si diferenta de energie intre succes si prejudecata e un mister al pamantului?

Love2fly, mai aveam pe laptop poze cu polii, inclusiv Venus si Marte, dar cred ca vreo 6 luni mai amanam cu ele, daca dau de ceva cand am timp, le trimit. Ceea ce e foarte interesant la teoria Pamantului gol, poate explica miscarea de precesie si paradoxurile magnetice ale planetei, aureolele boreale (la care s-a carpit o teeeorie care ar putea fi valabila pe planeta noastra, dar nu mai poate explica existenta aureolei boreale pe Jupiter, spre exemplu, unde vantul solar e prea slab), chiar si multe (prea multe) legende, povestiri, harti, traditii si (!!!) marturii directe.

In plus, legat de existenta unor orase subterane, mai sunt cazurile imposibil de explicat in limitele stiintifice actuale (asa cum sunt iele....!), spre exemplu nivelul constant al lacurilor din Mexic, captusite cu magnetita 96% puritate (unele), desi in jurul acestora variaza nivelul mlastinilor, baltilor, etc. Tot e o zona in care surse corutziste specifica existenta unor "porti" secrete spre lumile subterane, a nu se trage in pianist!

Trunghiul Bermudelor, spre exemplu, este incadrat intr-o regularitate planetara, unde se mai pot regasi si alte mari de renume trist, 6 in emisfera sudica si 6 in cea nordica, la 72 de grade diferenta. Perturbari magnetice majore se coreleaza cu aceste zone, care au fost deduse matematic. Marimea zonelor poate si ea fi explicata usor prin concavitatea planetara, iar centurile Van Allen au o forma care nu se potriveste cu structura usor turtita si compacta a pamantului, asa cum este ea popularizata acum. Cu dedicatie pentru Aphex', bobina-i plina inauntru iei, 'au ba? :-S
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde Soyuz-TM » Joi Iun 03, 2004 10:18 pm

In primul rand centurile Van Allen nu reprezinta altceva decat traiectoria particulelor incarcate in campul magnetic al pamantului... legile electromagnetismului va vor da exact traiectoria particulelor incarcate in campul magnetic al pamantului. Forta care apare in cazul miscarii unei particule incarcate in camp magnetic se numeste forta lorentz si e perpendiculara pe planul dintre viteza si rezultanta campului magnetic (inductiei magnetice B(vector) ) local. Scriind ecuatiile diferentiale ale miscarii particulei incarcate si descompunandu-le pe cele trei axe, integrand de doua ori (ca sa treceti de la acceleratii la pozitii x,y,z) veti obtine centurile van allen :) campul magnetic al pamantului este presupus a fi generat de miezul fierbinte de plasma acesta fiind subiectul magnetohidrodinamicii mediilor incarcate in miscare... clar pana aici?:)

acum despre ceea ce spun cei de peste ocean... eu unul citesc doar site-uri cu edu sau mil in coada deoarece pe internet exista tot felul de opinii, oameni si informatii mai mult sau mai putin verificate...
eu va recomand http://www.caltech.edu si http://xxx.lanl.gov asta daca doriti sa aveti un strong background in stiinta si nu in vrajitorii de doi lei...

Soyuz-TM

P.S.: domle repet polul nord este fotografiat si nu exista pamant la polul nord!!!!! e gheatza bre si sub gheata apa si prin apa submarine atomice rusesti!!! exista studii oceanografice care studiaza curentii reci ce provin de acolo si explica uraganele din Louisiana... deci sa fim seriosi gauri n-au cum sa fie acolo...
cat despre polul sud au existat expeditii civile si inca exista! s-a zburat pe deasupra si s-au facut fotografii.. si romanii au ajuns in antarctica... acuma nu stiu daca pana la polul sud... exista si la ora actuala expeditii si exista proiect de a se face detector de neutrini la polul nord sau sud folosindu-se masa imensa de gheata pe post de detector...
haideti sa ne lasam de povesti de adormit copii cu fat frumos si maturi zburatoare la polul sud...


Love2Fly scrie:http://www.unexplained-mysteries.com/gallery/displayimage.php?album=27&pos=5
http://www.unexplained-mysteries.com/gallery/displayimage.php?album=27&pos=6
http://www.unexplained-mysteries.com/gallery/displayimage.php?album=27&pos=4
uitati si harta "pamantului de sub noi" : http://www.softcom.net/users/vtown/map.gif :ham:

pai tocmai.....ca din punct de vedere fizic e posibil :ham:
concluzionand, iata ce discuta oamenii de partea cealalta a oceanului:
http://www.exn.ca/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61
Amu'....parerea mea e destul de rezervata in legatura cu " pamantul scobit " dar raportandu-ne la ipoteza asta am putea explica si aparitiile OZN-urilor si creaturile ciudate ce apar "la suprafatza" si duhurile....s.a.m.d
Soyuz-TM
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Dum Mai 30, 2004 8:46 am
Localitate: Mars

Mesajde Soyuz-TM » Joi Iun 03, 2004 10:21 pm

exista o sansa infima ce-i adevarat totusi sa plec la polul sud pentru detectorul respectiv si ceva lansari de baloane si rachete experimentale asa ca am sa iau aparatu foto cu mine... sa dea cel de sus sa plec sa vedem pe urma ce-o sa mai spuneti cand v-aduc poze de prima mana...
Soyuz-TM
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Dum Mai 30, 2004 8:46 am
Localitate: Mars

ce frumos!

Mesajde thesoulline » Vin Iun 04, 2004 10:52 pm

CITAT: si romanii au ajuns in antarctica... acuma nu stiu daca pana la polul sud... exista si la ora actuala expeditii si exista proiect de a se face detector de neutrini la polul nord sau sud folosindu-se masa imensa de gheata pe post de detector...
haideti sa ne lasam de povesti de adormit copii cu fat frumos si maturi zburatoare la polul sud... CITAT SOVIETIC

Dar daca te mai rog sa-mi indici o poza cu polul, te superi? Asta daca tot nu stii pana unde au ajuns romanii, bine?
Nici eu nu am ajuns personal acolo, deci nu bag mana in foc, dar datele exista, povestile exista, hartile exista! Hai. lasa-ma sa stiu de ele...
Acuma, daca vrei tu asa, vad ca si tu mergi pe afirmatiile solide, guvernamentale si acceptate, ai fi amabil sa mergi pe altermedia
http://ro.altermedia.info/ si vezi cam ce stiri au fost cenzurate cel mai abitir in 2003. Iar eu te voi intreba, daca un guvern isi permite sa opreasca genul acesta de informatii un an intreg, crezi ca-ti va da tie liber la secretele mai bine pazite? Acum, zau, nu ma astept sa te loveasca vreo intelegere rapida, dar ai si tu bunavointa cu tine... Chiar daca eu ma insel, cand ajungi la pol, te rog sa invarti busola de doua ori si pentru mine, bine? (sper ca nu trebuie sa dau explicatii suplimentare?) Crezi ca ar fi mare smecherie la tehnica de azi sa paseasca americanu' pe pol, sa-l calce cu cizma lui americana si sa plimbe busola zece pasi- sa vedem cu ochii electronici cum se invarte acu' la busola ? Sau macar un elicopter propulsat prin bunavointa lui Coanda, sa coboare iar americanu' maretz si sa spulbere zapada de pe pol?

Chiar nu ti-a atras atentia lipsa asta de pe cronicile de mistere si curiozitati?
Io as cam zice ca americanu' e si el tinut la respect cumva, ca altfel nu scapa o placinta asa gustoasa (a calcat el pe luna, dar a iertat Polu"?)...


Despre aureolele boreale nu ai zis nimic, nimic? Ca aici, la noi, mai tine teoria, dar si pe Jupiter e tot aureola boreala, iar acolo teoria nu mai tine...ca e vantu' slab... Daca mai tiu io bine minte cum ie centurili Van Allen, parca nu iese cum e la o bila magnetica, iar dak tin minte tot bine (poate ma insel!), parca metalu' fierbinte si topit nu mai are proprietati magnetice ??!!??!! Sau plasma asta chiar zace asa, sub glia romaneasca? Si cum au calculat aia, mai, la o deschidere de 2.000 de kilometri chiar zonele de perturbari magnetice planetare, cum coincid ele cu zonele atestate ca "blestemate"?

Iar dak tot discutam despre fizici sofisticate, dimensiuni multiple, poate spatiile astea or avea ceva caracteristici, sau is asa, o minge de batut in fata blocului? Pe mine sa ma scuzati, io-s mai deschis si chiar caut terminatii cat mai variate, inclusiv pe site-uri...

Pe misterele pamantului, imi permit sa intreb cum ramane cu hartile vechi, dar foarte exacte (Piri Reis, de exemplu! care chiar se afirma ca e copiata), in care teritoriul solid, de uscat, al Groenlandei este foarte exact redat, desi acoperirea cu gheata este totala, iar datele au fost obtinute modern prin mijloace sofisticate? Cum zici de plasama interioara, cum ramane cu panzele freatice profunde, cu fluviile subterane de sub deserturi? Stampele de la Dzyan ce va sugereaza, sau impartirea in varste facuta de indieni si care ajunge la ordinul sutelor de mii de ani lejer o fi tot un basm... Comparat cu nivelul cunostiintelor de lingvistica, matematica, astronomie, etc, ori stiau cu adevarat ce spuneau, ori noi nu prea stim ce spunem. Liber la ales, ca e campan :p ie...
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde Soyuz-TM » Vin Iun 04, 2004 11:39 pm

cateva poze ale polului nord al lui marte... parca nu-i asa de gol cum ziceai nu? stiu ca initial te-ai referit la polul nord al pamantului dar ai facut referiri si la marte si venus ca ar avea aceeasi structura...

cat priveste citatele sovietice si altfel asemenea acuzatii prefer sa nu le comentez... fiecare cu parerea lui vizavi de tipurile de citate si tipurile de cuvinte...

dar nu trebuie sa uiti ca eu ti-am demontat presupunerea ta ca centurile van allen ar fi cumva "misterioase"... cu acelasi tip de argumente ti-am demontat si presupunerea ca pamantul ar fi locuit pe dinauntru de oameni-cartitza... tu ziceai de gauri la polul nord.. nici pana acum nu am primit de la tine raspunsul cum poate sa fie gaura in apa... ziceai de gauri la polul sud... ti-am explicat ca unui copil de clasa a-5-a ca exista fotografii,misiuni de cercetare a polului sud... tu tot nu vrei sa crezi... acum cu toata stima dar nu-mi pot pierde vremea sa incerc sa te conving ca 2+2=4 conform matematicii utilizate in zona asta de univers. Site-uri exista peste tot pe internet si ti-am mai explicat ca nu cred orice site.. si eu pot face maine un site sa va arat ce ascunde guvernul USA fata de oameni... aia ar fi ce-as zice eu!!! nimeni insa nu poate sa garanteze si validitatea vorbelor mele... dar poate ca prin zonele mioritice validitate vorbelor conteaza mai putin decat "senzationalul"... si este curios cum odata cu aparitia internetului acest senzational a explodat generand insa o multime de lucruri de proasta calitate (daca ar fi sa cred un site aparut prin '96 cand internetul inca era copil si se manca cu viteze de 1kb/secunda telefonul mobil ar fi fost nici mai mult nici mai putin decat o inventie furata de pe farfuriile zburatoare si perpetuum mobile ar exista doar oamenii de stiinta sunt idioti... inutil sa-ti explic ca daca perpetuum mobile ar exista atunci termodinamica ar fi falsa si cum termodinamica te cam tine pe tine in picioare... anyway... ).

cat priveste informatiile la care am si nu am acces... faptul ca am acces la informatie de la Defense Advanced Research Projects Agency si nu de pe website ci din dosare hard copy datorita specificului muncii mele si faptul ca unele "dosare" sunt generate din munca mea cred ca ar trebui sa-ti dea de inteles ca totusi poate stiu ce-i aia 2+2... oricum o caracteristica comuna a forumurilor romanesti de a jigni si arunca cu pietroaie daca noii veniti nu se incadreaza in normalul "senzational" stiri pline de vampiri si secrete ale guvernului US fata de lume... cu alte cuvinte dezinformare de dragul dezinformarii... desigur dragii mei ca DARPA (Defense Research Projects Agency) are proiecte secrete... dar nici eu si nici altcineva nu le posteaza pe forum si credeti-ma ca ai vostri oameni-cartitza sunt destul de departe de respectivele proiecte... oricum e frumos sa vezi copiii jucandu-se...

cu stima,
soyuz-tm

Soyuz-TM

P.S.: ca sa fie clar... eu nu am vrut sa demontez afirmatia ca US n-ar avea secrete... dar am vrut sa demontez aberatii de genul celor ca Pamantul ar fi gol sau ca centurile Van Allen ar fi neexplicate si v-am invitat la studiul aprofundat al lucrurilor bine puse la puncte si sortate pentru ca ulterior sa fiti in pozitia sa vorbiti. E ca si cum eu m-as duce sa-mi dau cu parerea despre ultimile noutati in hidrodinamica desi eu n-am lucrat niciodata in hidrodinamica... eu am vrut sa va dau o mana de ajutor sa reusiti sa vedeti dincolo de ceata din capul vostru generata de insuficient studiu...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Soyuz-TM
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Dum Mai 30, 2004 8:46 am
Localitate: Mars

soyuz

Mesajde thesoulline » Sâm Iun 05, 2004 12:32 am

Am folosit 'sovietic' doar ca e de la ei si nu intentionez sa te jignesc. Te referi la particulele incarcate. La vantul solar ?
Acum, revin, eu retin ca masa "magnetica" topita isi pierde calitatile. Adica exista chiar determinari ale miscarilor geologice realizate dupa rocile eruptive cu continut feros, care, bineinteles, la racire, s-au orientat dupa poli si implicit dupa campul magnetic (chiar daca e o mica diferenta intre geografic si magnetic). Chiar deriva continentelor a fost argumentata cu asemenea mijloace. Sau e un sandvich cu plasma si abia inainte sa iasa in lume iar le aseaza? Te felicit pentru tonul si nivelul replicii. Regret daca te-ai simtit ofensat, deoarece imi exprim parerile destul de direct si nu vizez persoana ta.
Apoi, centurile acestea au fost constatate electromagnetic mai exact, ca ele nu se vad, au chiar un rol de "gardian" al planetei. Asa cum spui, sper sa ajungi la pol si sa gasesti neutrinii, accept chiar ca prin natura lor mai subtila pot traversa globul si gheata de la pol ii va evidentia mult mai bine decat in laborator.
Consideri totusi paradoxala existenta unor harti exacte, anterioare posibilitatilor moderne de cartografiere? Sau noaptea polara, care in ipoteza unui gol este banala, dar exagerata in cazul unui geoid complet?
Antarctica este eventual acoperita de gheata, dar parca era totusi ceva dedesupt ( intr-o vreme chiar se vorbea de exploatari miniere?), iar la nord este tot gheata, care am stiinta sa fie solida si in cantitate suficienta poate constitui un baraj suficient pe o curbura pentru a stopa apa. In conditiile in care o structura concava ar modifica putin perspectiva compunerii vectoriale de forte, nu? Practic, ar fi vorba doar de aderenta ghetii cam inelar dispuse.
Oricum, nu insist, chiar pune pe hartie ca schita, poate imi dai o parere. Am urmarit multe emisiuni despre lumea inghetata si "batalia" polilor, dar nu retin macar o filmare directa si clara cu un asemenea cadru. Esti amabil sa imi dai o sugestie?
La poze, am gasit o singura poza, cotata 1-180, dar exista si altele care arata asa cum ti-am spus, cu goluri. Oricum, succes!
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde Soyuz-TM » Dum Iun 06, 2004 5:43 am

domle ca sa fie clar cateva informatii de geografie:
antarctica aka polu sud... e gheatza si dedesubt gheatza a pamant bre! de ala ca la matale in curte

arctic aka polu nord.. gheata... dedesubt gheata apa... in apa submarine... prin apa n-are cum sa fie gaura! acuma nu se bate cap in cap ce spuneai ca la polu nord ar fi gaura? ramane gaura de la polu sud... cum pot insa sa-ti dau crezare vizavi de gaura de la polu sud daca pe langa faptu ca aduceai ca argument divinitatea centurilor van allen si misterul lor mai aduceai si gaura de la nord ca argument... care asa cum am zis mai sus e imposibil sa fie .. decat daca ai descoperit vreo metoda sa dai gaura in apa ,... suna stupid asa-i? ei daca-ti suna stupid pleaasseee nu mai insista cu gauri in pamant ca n-ai dreptate... nu-i nici dracu sub pamant...

ti-am dat si poze cu polu lu nenea marte... plin plat stanca cu gheata.. ai vazut? ce vrei mai mult? sa-ti platesc excursie la polu sud? mai freaca-ne mult la cap ca poate fac si asta ca sa te convingi cu ochii tai :)

Soyuz-TM
Soyuz-TM
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Dum Mai 30, 2004 8:46 am
Localitate: Mars

recunostinta vesnica!

Mesajde thesoulline » Joi Iun 10, 2004 3:00 am

Iti voi purta vesnica recunostinta! Da' trimite-ma, ok?
Divinitatea centurilor Van Allen e inventia ta, imi scazi din bilet, sau cum?
Gheata, in ambele cazuri (nord si sud!), are rol de baraj, deoarece in gheata tot prostul stie sa dea gaura, ok? Iar in plus, Antarctica este, asa cum expui, compusa din pamant acoperit de gheata, ceea ce chiar e si mai simplu de gaurit... In cazul unui desen (pe care te sfatuiesc sa-l faci), vei observa ca sectiunea da un model argumentat si fizic. Ai modelul practic al agitarii unui pahar cu apa, in raport cu nivelul lichidului si frecventa rotatiei vei obtine cazuri distincte, fara sa ai o suprafata lenticulara concava. Ceea ce presupune ca apa se retrage spre zona centrala- ecuatoriala. In plus, esti primul care sustine cursele submarinelor sovietice sub calota nordica, chiar si la discovery apar caderile de iceberguri si niste stramtori teribile pe sub calota, prin care abia inainteaza scafandrii- sau are ceva teveu la mine? Stiu ca exista chiar si o echpa de romani in Antarctica (dar nu la POL!). Daca ai posibilitatea, te rog sa le ceri o poza de trofeu, OK? Cu bine!
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde Soyuz-TM » Joi Iun 10, 2004 3:54 pm

mei nu-ti fac nici o poza... citeste EXACT ce scriu si nu ce vrei tu sa CREZI ca scriu...
deci.. esti pregatit?

polu nord: frig teribil...-> gheata (calota groasa)... sub gheata APA... stii ce-i aia apa? de aia ca la tine acasa! apa lichida! in apa lichida nu se poate da gaura! degeaba dai gaura in gheata de la polu nord ca dai de apa lichida de sub ea.. iar prin apa aia umbla submarine rusesti, americane (submarine din clasa Los Angeles si Typhoon... purtatoare de rachete balistice). E putin cam tembel sa crezi ca se dau astia cu scafandri pe la polul nord in mod curent... iti zic eu ca mai multe sanse are un submarin atomic sa stea acolo decat un scafandru...


sa-mi zici daca ai neclaritati cu privire la gaura in gheata si in apa...

Soyuz-TM
Soyuz-TM
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Dum Mai 30, 2004 8:46 am
Localitate: Mars

neclaritati?

Mesajde thesoulline » Sâm Iun 12, 2004 6:12 am

http://www.world-action.co.uk/plato.html
Tot o intrebare despre ce mai e pe pamant?
Din ce mai ajunge la muritorii de rand, se poate vedea pe discaveri, in momente deosebite, cum se scufunda cercetatorii si intra prin gheata, dar canalele prin care trec par inguste si nu se largesc in jos, spre fundul oceanului. Chiar retin ca a fost un caz cu un submarin sovietic, dar nu era la pol, mai avea de mers (o fi ramas fara baterie?). In cazul unei forme lenticulare in sectiune a pamantului, e fireasca ingustarea stratului de apa spre capetele lentilei, iar lipsa stratului de ozon (imi mai aduc bine aminte?)deasupra polilor, suprapusa altor "pauze" de natura mai mult sau mai putin subtila, ar justifica frigul arctic. Ce zici? Tu vrei sa auzi? :B
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde stefan » Sâm Iun 12, 2004 11:44 am

soulline, legat de linkul tau marmota n-are nimic de zis? Ca sa nu zic ca nu vad legatura cu gaurile de la poli, la fel cum nu vad relevanta submarinului vazut de tine la discaveri pentru discutie.

Cat despre explicatia ta cu stratul de ozon, mai bine te abtineai.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

cum nu?

Mesajde thesoulline » Lun Iun 21, 2004 3:10 am

Marmota intreba de expeditia romana, sa ceara biscuiti cu polu' pe iei, nea Fane! Daca asta intrebai...
Io asta si zic, la discaveri nu apare submarinu', iar adancimea apelor oceanice pare sa fie mai mare in zona ecuatoriala, asa cum ar trebui sa fie in cazul unei rotatii planetare, pe care sper ca nu o contesta nimeni. Deci nivelul apelor planetare e firesc sa fie mai redus in zona polara, corelat cu intinderile inghetate destul de intinse care ar fi si destul de adanci, sau profunde, incat sa constituie o stavila pentru partea lichida. Iar daca lipseste si ozonul, de unde ar putea sa fie asa frig? Ce temperatura este in afara stratului atmosferic? Ar putea o "fisura" in atmosfera sa permita racirea "suficienta" a zonei polare? Cam aceasta era ideea, domnu' Phane... :bye:
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde stefan » Lun Iun 21, 2004 10:56 pm

Mda, daca tu nu sesizezi ridicolul lucrurilor spuse de tine, nu cred ca pot sa te ajut cu mare lucru... Poate unii considera de bon ton sa contrazica bunul simtz mergand pana la absurd, acu, eu ce pot sa fac?

Cre' ca marmota invelea aberatii in staniol.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Tessy » Mie Iun 23, 2004 7:54 pm

buna....hmmm am fost mirata sa aud de discuti de gauri in pamant si civilizatii gen omul cartita..mai intai mi s-ar parea practic ca acei oameni sa fie mai mici de statura pt a circula prin tunele mai usor..hmmm..nu prea cred in asa ceva
apoi prin demonstratul mod de formare a planetelor e imposibil ca planetele sa solide sa fie goale in interior ...
cat despre aurora boreala...pe mine m-a convins explicatia data de oamenii de stiinta .daca nu e corecta atunci cum pot prevedea aurorele boreale in functie de activitatea soarelui?
parca vad o mare teorie a conspiratiei aici..la unii....sigur unele sunt reale..dar cu gaura in pamant nu cred.
o mika idee de incepator:)
Avatar utilizator
Tessy
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Iun 22, 2004 11:00 pm

Mesajde tester » Joi Iun 24, 2004 12:00 am

Las ca n-ai inceput chiar asa de rau :) Ma refer la modul de formare al planetelor.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde gaga » Joi Iun 24, 2004 8:54 am

mie mi-a placut mai mult continuarea, cu planetele solide. io ma gandeam numai la alea lichide, daca sunt goale in interior ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde tester » Joi Iun 24, 2004 1:03 pm

Las ca vine liniutza si ne face praf cu vreo teorie astrologico-conspirativo-magnetica. :D
Oricum la o adica se poate vorbi de planete gazoase, a caror masa predominanta este gaz, eventual gaz lichefiat, Jupiter de exemplu. Sigur ca pana si astea au un miez tare.

bine ca nu-s goale in exterior :D

laterz parca era ceva enigma neelucidata cu poze de la poli, am gasit un link la intamplare, nasa.gov, linku e mai lung ca asa o vrut gugalu.

http://images.google.co.uk/imgres?imgurl=visibleearth.nasa.gov/data/ev50/ev5075_modis_north_pole_lrg.jpg&imgrefurl=http://visibleearth.nasa.gov/cgi-bin/viewrecord%3F5075&h=1391&w=1423&sz=2540&tbnid=_4ZqaXOwP7cJ:&tbnh=146&tbnw=149&start=34&prev=/images%3Fq%3Dnorth%2Bpole%26start%3D20%26hl%3Den%26lr%3D%26ie%3DUTF-8%26sa%3DN
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde Soyuz-TM » Joi Iun 24, 2004 6:22 pm

zdrasvuite!
sincer sa fiu am stat mult in dilema daca sa mai raspund sau nu... daca eu o tzin de coarne si unii dintre voi sustzin ca-i ratza tind sa cred doua lucruri:
1.) ori sunt nebuni
2.) ori nu vor sa inceapa sa priceapa cu propriul creier si nu cu al altora...

revenind (si dupa o vacanta binemeritata) sa lamurim cateva lucruri de fizica elementara pe care stimabilii colegi de pe forum, adepti ai teoriilor intelegerilor cu irakienii, se pare ca nu au studiat-o cum trebuie in liceu. apropos doar de curiozitate, care este varsta celor de pe forum la aceasta sectiune? s-a trecut de liceu? (nu este nicidecum intrebare ironica... pur si simplu sunt curios).

Temperatura pe care o tot citeaza un stimabil si mai mult se refera si la temperatura spatiului extra-atmosferic, este o notiune termodinamica complexa pe careinsa imi voi permite sa o explic asa cum am inteles-o eu la vremea cand am studiat fizica de liceu: domle orice corp macroscopic (fie el solid lichid sau gaz) e
format din atomi (care la randul lor se grupeaza in molecule si asa mai departe pentru compusii moleculari... sa le numim pentru scopul nostru particule neinteresandu-ne deocamdata la acest nivel daca ne referim la molecule sau atomi). Aceste particule, asa cum a demonstrat-o si nenea einstein si o multime de alti "idiotzi" se afla intr-o perpetua miscare numita in unele carti care ar fi trebuitcitite de voi, si miscare browniana. Cu cat media vitezei particulelor este maimare cu atat se zice ca acea substanta are o temperatura mai ridicata. De ce am zis media vitezelor particulelor? pentru ca nu toate particulele se misca cu aceeasi viteza, distributia fiind gaussiana in caz natural, normal. Aceasta distributie se poate demonstra cu ajutorul unor calcule de mecanica statistica care insa nu-si au rostul aici pe forum. Buuunnn... cu timpul insa oamenii au descoperit mai multe lucruri: cum ar fi electronii, protonii, radiatiile electromagnetice..si au incercat sa asocieze temperaturi pentru diverse procese cinetice...
mai clar: in cazul unei plasme de hidrogen (atomi de hidrogen complet ionizati- deci protoni si electroni liberi) temperatura plasmei are doua componente: temperatura ionica si temperatura protonica (numita in unele carti). Aceste temperaturi se refera la media energiilor cinetice ale speciilor considerate. In cazul de fata speciile sunt: protonii si electronii. daca exista procese de absorbtie si emisie (si vor exista!) se poate adauga si o temperatura fotonica a gazului de fotoni. Toate acestea reprezinta MEDII ale energiilor cinetice ale speciilor considerate. In spatiul cosmic exista o densitate ne-neglijabila atat de gaze ionizate cat si radiatii corpusculare (electroni, neutroni, protoni etc) precum si radiatie electromagnetica. densitatea variaza de la punct la punct crescand de obicei cu cat te apropii de steaua centrala- in cazul nostru soarele.

Atmosfera pamantului primeste energie si emite energie.. egaland aceste doua energii si se poate stabili temperatura generala medie a atmosferei. Apoi se potaplica corectii care iau in considerare temperatura "spatiului extra-atmosferic". ca oriunde in termodinamica si nu numai exista fluctuatii. aceste fluctuatii se supun insa legii conservarii energiei! daca ai un flux termic intr-o directie atunci sigur undeva in alta parte se echilibreaza... considerati daca doriti atmosfera un corp complex.

submarinele rusesti raman cam greu fara baterie avand in vedere ca au autonomie de ordinul anilor (la fel ca si cele americane). daca te referi la un submarin clasic... din cate stiu eu doar submarine nucleare s-au aventurat departe in zone polare.. cele clasice pastrand "distantza"... din motive lesne de vazut...

Faptul ca la ecuator e mai cald decat la poli se datoreaza unghiului sub care pica razele solare: normala intensitatii e direct proportionala cu cosinului unghiului de inclinare fata de verticala locului. De aceea la latitudini mici (apropiate de ecuator) e mai cald si energia solara pe unitatea de suprafata e mai mare. daca considerati acum ca intensitatea e direct proportionala cu patratul amplitudinii veti vedea ca dependeta puterii se duce direct proportional cu patratul cosinului.

Soyuz
Soyuz-TM
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Dum Mai 30, 2004 8:46 am
Localitate: Mars

Mesajde Tessy » Joi Iun 24, 2004 7:07 pm

hmmm..nu tabaratzi pe mine:(cand m-am referit la planetele solide in nici un moment neuronul meu nu s-a gandit la cea lichida....:)
Avatar utilizator
Tessy
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Iun 22, 2004 11:00 pm

soyuz dear

Mesajde thesoulline » Mie Iun 30, 2004 3:45 am

te-ai prins tu la gluma cu submarinul! Asta nu credeam!
Deci, teoria cu miscarea browniana explica:
a. temperatura pamantului.
b. faptul ca Einstein a fost evreu.
c. meteorologia.
d. geofizica. ???
Draga prietene, cum face ozonul sa se distribuie tocmai asa cum e distribuit (sigur nu de la miscarea browniana?!) si nu altfel, chiar destul de deranjant e ca toate planetele au o structura asemanatoare, chiar daca sunt in sisteme diferite de cel solar ( asa a zis unu' de campurile morfo-genetice, ce idee!), pot fi calculate pana si orbitele prin instrumente matematice, constante si acelea... Ce materialism deranjant! Si daca ozonul se distribuie cu densitate marita in zona ecuatoriala, probabil, doar probabil, densitatea generala a paturii atmosferice este redusa la poli? Adica ai patura subtire, ti-e frig, nu? Caz in care, pe baza ilustrelor principii fizice pe care le evocati, schimbul de caldura si materie se face mult mai usor in zona polilor ( era si o strategie de evadare din lantul gravitatiei in cursa cuceririi spatiului cosmic?). Vestile bune sunt ca e deja programata o expeditie care vizeaza polul, in 2006, participare libera, plecare din Rusia, Murmansk, daca retin corect.
Iar sursele oricum subtiri care dezbat problema gheturilor polare avertizeaza asupra pericolului de incarcerare intre gheata si fundul oceanic (adica gheatza e aproape de pamant, de partea solida a planetei...!). Retin chiar povestea mediatizata a unui submarin sovietic imbratishat de gheturi, dar era pe la 80 de grade. Asa, din fizica pe care sper sa o invat in liceu, daca nu s-o vota o lege a fizicii libere pana atunci, de acord sunt cu teoria minunata a reflexiei si refractiei, dar atmosfera ar trebui sa se incalzeasca mai ceva ca la ecuator, tocmai ca se reflecta (!) majoritar energia luminoasa, adica se oglindeste, se oglindeste, deci, in atmosfera, si ea ramane tot rece. Uite asa! Iar energia luminoasa amplifica agitatia browniana, fiind corelata si cu o crestere, ipotetica, poate inexplicabila in fizica, a temperaturii mediului radiat... Asa ca dispunerea materiei in structura unui sistem in rotatie poate explica multe tarasenii misterioase pe planeta noastra draga. Pentru cei liberi sa cerceteze. Ar merita, deoarece tot ai destule formule depuse in memorie, sa vezi daca dai de vreo corelare inteligenta intre spatiul liniar si cel curb, care ar permite un model foarte interesant pentru studiul fizic. Sau matematicile euclidiene si ne-euclidiene au doar nuante speculative, nu descriu realitati, iar matematica diferentiala si psihologia abisala doar exista in acelasi dictionar. Dar pentru ca unii au fost harnici la scoala, ei isi vor pastra coronita din merisor parfumat, asa cum pamantul isi mentine tainele...
Ca sa inchei prezenta, refractia nu determina cresterea temperaturii atmosferice in prisma densitatii scazute a atmosferei, adica zona polara prezinta fenomenul de disipare, tipic emisiei energetice ( mai omeneste, de exemplu, campul magnetic terestru, acelasi care asigura mediul foarte matern tuturor fiintelor vii). Acum, intrebarea din vechime este, materia determina energia, energia determina materia, sau cum e pana la capat? Si de ce ? Daca tot apare planeta asta in baza unei dispuneri structurate dupa legi matematice, concluzia ar fi ca apoi s-a nascut Eugen Ionescu ? si gata, noapte buna, forum! ;t
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde Soyuz-TM » Mie Iun 30, 2004 10:17 pm

salut!
ti-am explicat elemente de termodinamica si ce inseamna temperatura pentru ca in postul anterior ai dovedit cu varf si indesat ca vorbesti despre ele fara insa sa stii despre ce este vorba. Eu nu am sustinut ca miscarea browniana explica cum este distribuit ozonul si nu m-am referit nici un moment la asa ceva; desi miscarea browniana poti sa o consideri cauza din care exista mecanica statistica si termodinamica (datorita miscarii aleatorii ale moleculelor e nevoie sa apelezi la metode statistice pentru studiu)... si aceasta "statistica" iti genereaza distributia de densitati si variatiile cu temperatura, presiunea etc... cateva mesaje mai inainte ti-am cerut sa deschizi ochii si sa citesti CE scriu si nu ceea ce VREI TU SA CREZI ca as scrie... clar?

in alta ordine de idei... din alambicatura de mesaj a ta (lipsita de logica si unde verbele sunt puse intr-o dezordine ametitoare) am reusit totusi sa deduc ca in plus fata de lipsa de cunostinte referitoare la temperatura si termodinamica in general tu ai grave carente legate de mecanica elementara. Stimate domnule (sau doamna) ozonul e mai subtire la poli pentru simplul fapt ca daca ai o sfera (pamantu` adica in cazu nostru) pui atmosfera, definesti un coeficient de vascozitate pentru atmosfera gazoasa obtii exact respectiva distributie, mai groasa la ecuator si mai subtire la poli. Faptul ca TU definesti atmosfera ca o patura si explici ca e mai frig la poli din cauza ca patura e mai subtire nu inseamna ca ai si dreptate! Cauza principala din care e mai frig la poli e pentru ca razele soarele ajung sub un unghi de aproape zero grade fata de solul local pe cand la ecuator ajung la unghiuri apropiate de 90 de grade. Cat am lipsit de pe forum am fost in vacanta pe o insula la 20 de grade latitudine nordica... acum sunt la 26 grade latitudine nordica... ghici de ce era mult mai al dracului de cald la 20 decat la 26 si de ce intensitatea razelor parea mai afurisita? din cauza unghiului stimate domnule/doamna... ti-am explicat cum sta treaba cu intensitatea luminii solare si dependenta puterii de cosinusul unghiului cu verticala... daca tu vrei sa reinventezi roata si sa denumesti atmosfera patura zicand ca unde-i mai subtire ti-e mai frig pentru ca esti invelit mai putin... nu ai decat sa faci asa! asigura-te insa ca nu aberezi inainte de a vorbi.

Ceea ce influenteaza insa atmosfera e echilibrarea de temperaturi prin convectie (curenti de convectie care functioneaza datorita variatiei densitatii aerului cu temperatura).

Restul mesajului tau reprezinta o suma de aberatii pe care nici nu au avut bunul simtz sa le scrii intr-un mod logic aceasta ilustrand random-ul care stapaneste al tau creier. Oricum iti poti ordona ideile sau mai bine zis... poti incepe sa inveti citind si nu visand. Reflexie si refractie sunt fenomene fizice (consecinte) ale propagarii undelor electromagnetice prin medii cu indici de refractie diferiti si deci constante dielectrice diferite. Mesajul initial se referea la erorile grave pe care le-ai facut incercand sa explici cu crucea-n mana dispunerea ozonului... faptul ca tu incepi sa aberezi si sa ajungi la eugen ionescu sincer cred ca-mi da dreptul sa inchei aceasta discutie aici si acum... inainte de a deveni plictisitoare...

Orice alte nelamuriri ti le poti clarifica citind orice compendiu BUN de fizica. O zi buna...

Soyuz-TM
Soyuz-TM
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Dum Mai 30, 2004 8:46 am
Localitate: Mars

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 1 vizitator

cron