Spatiul cosmic si planetele

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Spatiul cosmic,planete si alte smecherii de prin el

Mesajde Joao » Joi Sep 12, 2002 3:21 pm

Sper sa vorbim aici despre planete,baze pamantene pe alte planete,dar si gauri negre meteoriti si alte ciudatenii de ''acolo' , de ''afara''.
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Sep 12, 2002 4:59 pm

In primul rand sa va spun ca ma bucura enorm acest subiect. Sunt un mare iubitor al astronomiei ..si am acasa numeroase cartzi despre aceasta stiintza.

La bacalaureat am obtinut nota 10.00 (la fel ca Nadia odinoara la Montreal :D ) . Catzi dintre voi au mai dat bacul la astronomie ? :D

Ce sa va mai spun ? Ca noaptea pe cer..vedem luna si stelele. Stelele care de fapt sunt sori...unii mult mai puternici decat soarele nostru.

Stelele astea..nu sunt nemuritoare. Ca orice fiintza vie..ele se nasc...traiesc..si mor. Doar ca ele traiesc miliarde de ani..nu catziva zeci..ca amaratzii de noi . :(
Etapele din viatza unei stele sunt foarte complexe. O stea ia nastere pe parcursul a catorva milioane de ani. Ea se formeaza din diverse molecule ale spatiului (despre ce molecule este vorba..poate ne exlica Calypso..caci ea este cu chimia :p ) .
Moleculele astea formeaza niste nori moleculari....imensi....in interiorul carora materia este foarte densa..si ajunge sa se prabuseasca sub propria greutate. Din nebuloasa rezultata..se formeaza un disc ce se roteste...foarte cald inspre centrul sau....in centru aprinzandu-se viitoarea stea.
Hm..este cam greu de explicat..si nici eu nu mai tin bine minte. A trecut o gramada de cand am dat bacul..darpromit sa ma documentez si sa va povestesc exact ce si cum .

Stitzi ce e aia SUPERNOVA ? In afara..de Dacie ! :p ....
Pai..sunt cele mai mari stele posibile. Unele au diamentrul mai mare de 1000 de ori decat al Soarelui nostru ! Supernova..e ultimul stadiu inaite de moarte..la care paote ajunge o stea. Atunci ele ard cel mai tare. Cand Soarele nostru va ajunge Suprnova...oceanele de mult vor fi secate ....iar viatza demult va fi moarta pe Terra ! :(

Inchei aici..ca sa nu va plictisesc prea tare. dar mai revin..cat de curand ! :p

Am povestit despre stele....asa..ca tot a fost vorba pe threadul cu grecii..despre constelatzii ! Cine stie ce stele indepartate or fi Castor si Pollux ? :D
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Joi Sep 12, 2002 6:34 pm

moshule aberezi, in interiorul unei stele nu potzi avea molecule. la conditziile alea de temperatura shi presiune moleculele sunt dezagregatze la nivel de atomi, atomii la nivel de protoni, neutroni, electroni etc.. astronomia fara fizica e astrologie :D

later edit: na' ca zic shi de quarci: mosh, shi quarci mah!
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde b0nechina » Joi Sep 12, 2002 7:53 pm

Bai, ce sa zic? Era gata sa ma bucur de existenta acestui thread proaspat si a celor 7 (sapte!) mesaje deja aparute pe el.
Moshule, Castor si Pollux chiar sunt stele (daca doresti sa stii cat de indepartate, search the net).
Angus, in insiruirea matale (altfel, foarte inteleapta) exista o buba. Daca ai rabdare sa citesti ce-ai scris, poate te prinzi.
In aceeasi ordine de idei, asta era un subiect pe care l-as fi vrut serios, da' bag sama ca asa ceva nu este posibil.
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde darkshines » Joi Sep 12, 2002 8:36 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Stitzi ce e aia SUPERNOVA ? In afara..de Dacie ! :p ....
Pai..sunt cele mai mari stele posibile. Unele au diamentrul mai mare de 1000 de ori decat al Soarelui nostru ! Supernova..e ultimul stadiu inaite de moarte..la care paote ajunge o stea. Atunci ele ard cel mai tare. Cand Soarele nostru va ajunge Suprnova...oceanele de mult vor fi secate ....iar viatza demult va fi moarta pe Terra ! :(


cand soarele nostru va ajunge in stadiul asta , mercur venus marte si chiar pamantul vor fi deja "inghitite" de el , din moment ce diametrul sau se va mari de 1000 de ori

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

supernova

Mesajde tikka » Joi Sep 12, 2002 9:46 pm

Supernova e explozia unei stele gigant.Si soarele nostru nu va "muri" printr-o explozie violenta,deoarece este foarte mic in comparatie cu alte stele,ci isi va mari volumul inghitindu-si planetele apropiate(deci si Pamantul),dupa care va deveni o pitica alba.
tikka
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Aug 14, 2002 10:00 pm
Localitate: cj

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Sep 12, 2002 11:12 pm

Mai,b0ne...am zis eu ca Pollux si Castor nu sunt stele ?
Ash cauta pe net la ce distantza de noi sunt..dar nu stiu pe site. :p

Stiu doar ca cea mai apropiata stea de sistemul nostru solar..este Proxima Centauri . Cam la 4 ani lumina. O distantza destul de mare..tinand seama ca Soarele se afla la 7 minute lumina de Terra...dar o distantza foarte mica...in comparatzie cu marimea galaxiei noastre....care pe lungime cica are 100 000 ani lumina. Sper sa nu ma insel.

Aphe..iarta-ma pentru greseala. Am scris si eu cum m-am priceput. Cu fizica si chimia am stat mereu prost.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Vin Sep 13, 2002 11:42 am

mosh, distantzele la stele se gasesc in cartea de astronomie de a XII-a, sunt la sfarshit nishte anexe. daca ai fi luat 10 la astronomie ma gandeam ca-tz aminteshti shi tu ca distantza pana la alpha centauri de 4.3 ani lumina shi pana la soare sunt 8 minute shi ceva. nu e vorba ca gresheshti o cifra acolo, dar la numere mici chiar conteaza. daca am fi la 7 minute de soare, am fi avut o clima mult mai torida.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Sep 13, 2002 11:48 am

10 am luat ,mai ! O sa fac o scanare dupa diploma de bac..si o sa o atasez pe forum. :p

Da..iar ai dreptate. Am cautat cartea de astronomie. Intra'devar..alfa centauri..este la 4,3 ani lumina.

Pollux e la 29 de ani lumina. Castor e la 43 de ani lumina. Oho..cam mare distantza intre cei doi fratzi.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Asteroizi

Mesajde SOD » Vin Sep 13, 2002 12:00 pm

Asteroizii sunt corpuri de roca si metal,care orbiteaza soarele,dar sunt prea mici pentru a fi considerate planete.Cel mai mare asteroid cunoscut ,numit Ceres,are diametrul de aproximativ 1000 km,iar cei mai mici pot avea dimensiunile unei pietre.Peste 5000 de asteroizi au fost inventariati,dar in fiecare an sunt descoperiti altii.Majoritatea asteroizilor cunoscuti se afla intre orbita lui Marte si a lui Jupiter,la distante de sute de milioane de km de Soare.Altii sunt mult mai departe,dincolo de Pluto si Neptun.In trecut,multi asteroizi au cazut pe pamant,lasand in urma cratere gigantice.Cel mai elocvent exemplu este Craterul Meteroritului Barringer,in Arizona.
Asteroizii sunt formati din materialul nebuloasei din care a luat nastere sistemul nostru solar.Una din teoriile enuntate ar fi ca asteroizii sunt ramasitele unei planete ce a fost distrusa intr-o coliziune masiva.Dar ,facandu-se un calcul,masa totala a tuturor asteroizilor ar fi cam jumatate din masa lunii.

Si-acum o las pe ONK sa abereze-n continuare ( ca stie articolul )
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Sep 13, 2002 12:16 pm

In spatiu..mei exista si :

comete . aceastea sunt niste mici stelutze reci,formate din roci de gheatza. Ele cand se apropie de soare degaje mari cantitatzi de gaz si pulbere .
Apropiindu-se prea mult de Soare sau de planete...aceste comete se desfac in mai multe faramitze..iar unele faramitze cad la suprafatza planetelor . aceste faramitze noi le numim meteoritzi .

satelit : corp care se invurte in jurul unei planete. Asa cum Pamantul are satelit Luna...si celeleate planete au satelitzi..unii chiar mai multzi . Exceptzie fac Mercur si Venus....care saracele nu au satelitzi naturali .

Jupiter are 4 satelitzi f. mari : Io , Europa , Ganimede si Callisto. Dar oicum..Jupiter e o planeta enorma..si e tot dreptul ei sa aiba satelitzi asa mari ! :p Cica are un volum de peste 1300 de ori mai mare decat al Pamantului ! :eek:
Ma gandesc..dar in loc de pamant..am fi locuit pe Jupiter..cate tzari ar mai fi existat. Si ce multzi am mai fi fost. Era frumos..de tot ! Bine..pe Jupiter...nu se poate locui ! Dar....era frumos sa fie si planeta noastra de marimea lui Jupiter.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Kayla » Vin Sep 13, 2002 12:22 pm

cand soarele nostru va ajunge in stadiul asta , mercur venus marte si chiar pamantul vor fi deja "inghitite" de el , din moment ce diametrul sau se va mari de 1000 de ori

Darky, sorry, dar sa stii ca Pamantul e inainte de Marte... In alta ordine de idei, eu nu am dat bac la astronomie, ca nu am ajuns acolo, dar dintotdeauna m-a pasionat... Sigur, nu prea stiu bine toate stadiile maririi stelelor... Mie cel mai mult imi plac "gaurile de viermi", cum sunt numite aceste "tunele". Niciodata nu s-a putut afla ce este dincolo de ele... La fel si cu gaurile negre. As vrea sa stiu ce "ascund"...
Kayla
 

Re: Asteroizi

Mesajde onk » Vin Sep 13, 2002 12:24 pm

Initial trimis de SOD
Si-acum o las pe ONK sa abereze-n continuare ( ca stie articolul )



pai, sa aberam:


Recunosc cu mana pe inima faptul ca nu stiam diferenta dintre meteori si meteoritzi. M-am luminat, si am discutat de curand cu stormtroopers of (ce-o fi) si cred ca de aceea mi-a transferat placerea academica de a lumina forumul cu stralucirea orbitoare a cunostintelor noastre.

So, meteorii sunt fragmente cosmice de mici dimensiuni care datorita frecarii cu aerul se aprind in atmosfera terestra si ard in intregime, atingand in final pamantul sub forma de stardust. Formand darele luminoase pe cer, se mai numesc si stele cazatoare. Apropo, am vazut pe 9? 11? August neste trebsoare de-astea.
In celalalt coltz al ringului se afla meteoritzii care, atzi ghicit, nu ard complet, fiind mai mari si coborand cu viteza mult mai mare, nu-si dau duhu complet si aterizeaza sub forma de bolovani. Stiintologii care nu au alta treaba decat cercetarea, au ajuns la concluzia ca Pamantul ia in greutate de la astia, anual, aproximativ 10.000 tone. Si altii care tin regim, ha!.

Restu, domnule sod, e cifre:

Compozitie la suta de meteoriti: 92.8% din silicat (piatra), si 5.7% din metal, restul, amestec. Meteoritti formati din roca, greu de identificat printre pietrele locale....
In 1991 sonda spatiala galileo face prima observare in spatiu a unui asteroid, Gaspra, in 1993 – Ida, care prezenta si o mica luna cu diametrul 1.5km. ambii asteroizi = tip S, compusi din silicatzi bogati in metale
1997 nava spatiala NEAR + asteroidul MATHILDE = love-love, intalnire care ofera astronomistilor prima imagine de aproape a unui meteorit de tip c, cu o structura bogata in carbon
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Vin Sep 13, 2002 12:25 pm

cel mai mare satelit e in jurul lui saturn, shi shtim shi cum se cheama, nu? ;)
daca planeta noastra era de marimea lui jupiter, probabil ca cel mai inalt dintre noi ar fi avut vreo 2 cm acolo :p. sa nu spun de consistentza solului, temperaturi, radiatzii, uragane etc etc.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Vin Sep 13, 2002 12:28 pm

donshoara calipso, poate ma luminezi shi pe mine sa-mi spui unde gasesc shi eu in universul asta (in afara de filmele de hollywood shi cartzile sefe) gauri de vierme. shi poate imi shi spui ce e shi cum arata, ca io nu shtiu ca-s asha mai bolovan.
cat despre gauri negre, itzi zic eu ce ascund, exact ce vezi shi cu ochiu' liber. eh, bine e inghesuiala mare acolo, daca eshti claustrofoba, nu-tz recomand ...
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Sep 13, 2002 12:29 pm

Cel mai mare satelit al lui Saturn..se cheama Titan ! Cum sa nu stiu ? Nu locuiesc pe el ? :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Kayla » Vin Sep 13, 2002 12:34 pm

Initial trimis de aphextwinz
donshoara calipso, poate ma luminezi shi pe mine sa-mi spui unde gasesc shi eu in universul asta (in afara de filmele de hollywood shi cartzile sefe) gauri de vierme. shi poate imi shi spui ce e shi cum arata, ca io nu shtiu ca-s asha mai bolovan.
cat despre gauri negre, itzi zic eu ce ascund, exact ce vezi shi cu ochiu' liber. eh, bine e inghesuiala mare acolo, daca eshti claustrofoba, nu-tz recomand ...

Daca tu nu ai auzit, este treaba ta. Exista in Univesul asta mareeeee... nu stiu exact pe unde... niste "tunele" sa zic asa, care au fost numite, sa inteleaga toti, gauri de vierme. Asa le zice. Gaurile negre... inca nu am vazut ce e cu ele... Dar o sa ma uit si ma lamuresc. Chiar imi pare rau ca nu sunt cunoscute aceste "gauri de vierme''.
Kayla
 

Mesajde aphextwinz » Vin Sep 13, 2002 12:52 pm

copchile, nu crede tot ce vezi la teve. tunele nu exista decat in imaginatzia oamenilor. "sa intzeleaga totzi"? lol, tu ce intzelegi din "gauri de vierme". care-s viermii aia dom'le care fac gauri in univers? universu' asta e un fel de shvaitzar uriash, nu-i asha? hmmm, interesant, mdap... bhey onk, a dat asta la discovery sau e doar o conspiratzie masona care vrea sa faca tunele p'in ziduri shi sa dea buzna in casili noastre?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Vin Sep 13, 2002 12:55 pm

nu bhey, asa e ea, crede tot, face capu mare la toti ca cate stie, si dak ii zici ca nu-i asa, zice ca nu stie, asa a auzit... da nu ma mai cert acu, asta ti-o zic tie, in secret....:D



afex, am aflat si ce-i cu gaurile negre, am citit undeva, nu mai stiu unde, ca....

Gaurile negre apar atunci cand Dumnezeu imparte Universul la zero.





ps.... in semnatura lu kiku


Edit:Onk te rog sa nu te mai iei de fata asta!

Joao
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Kayla » Vin Sep 13, 2002 1:06 pm

Bey, io vad ca aici nu poate omu nici sa isi zica parerea. Nu puteti si voi sa crutati un subiect? Toate ajung pe Scandal. Dati pm ca-i mai usor.
Kayla
 

Mesajde aphextwinz » Vin Sep 13, 2002 1:15 pm

fato, ia-o ushor, nu e vorba de scandal, dar parerea mea ca vorbind de gauri de vierme eshti off-topic intrucat domeniul nu este shtiintza, ci fantezie. nu se ia nimeni de posturile documentate shi nehazardate. pe urma o atitudine refractara shi aroganta de tipu' "daca tu n-ai auzit e treaba ta" are samantza de flame in ea, asha ca ia sama de vorba romaneasca "cine seamana vant, culege furtuna". in rest, numai bine shi spor la studiu (daca eshti internauta, baga o raita pe la nasa shi revino cu fortze proaspete)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Vin Sep 13, 2002 1:25 pm

afex, nu ai dreptate, exista cartea cercetatorului roman Adrian Patrut (vezi "De la normal la paranormal", vol. II, editura Sincron, 1992), in care se vorbeste despre gaurile de vierme, anticipate de Einstein. Ele ar fi un tip special de tunele prin spatiu, cosntituindu-se ca un fel de scurtatura intre doua puncte.
Spre exemplu, daca ar fi sa plecam spre Alpha Centauri, ne-ar trebui citeva sute de ani cu cele mai puternice rachete pe calea normala. Dar, gasind sau chiar creind gauri de vierme, am avea la dispozitie o scurtatura pe calea careia am ajunge in doi ani.
Intrebarea care se pune este daca ceea ce astrofizica admite in teorie la scara spatiului cosmic ar fi posibil si la nivel planetar. Daca da, atunci se pot gasi justificari si pentru ploile paranormale. De pilda, o gaura de vierme in miniatura apare spontan deasupra unei balti populate cu sute de broaste si le absoarbe. Celalalt capat al tunelului spatial se gaseste undeva deasupra unui oras. Sarmanii batracieni parcurg tunelul intr-o clipita si cad apoi pe o strada si gata fenomenul paranormal...
Daca se va confirma faptul ca gaurile de vierme pot exista si la nivel planetar, atunci ar urma sa se repuna in discutie o serie intreaga de disparitii si/sau aparitii enigmatice. Sa ne gindim la Triunghiul Bermudelor, la batalionul volatilizat in 1914 in timp ce urca un deal, la nenumaratele avioane ce au disparut in zbor fara a lasa nici o urma, etc.

Asa ca dovezile sunt clare, nu mai face pe desteptu' ca noi nu suntem manelesucshi
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde b0nechina » Vin Sep 13, 2002 1:26 pm

Ma bag si eu in seama fulgerator, ca n-am timp de povesti lungi.
Cel mai mare satelit natural din sistemul solar nu e Titan, e Ganimede (sau cel putin asa imi zice mie batrana memorie). Ma rog, la capitolul "cele mai" am stat mereu prost, da' atatat lucru ar trebui sa stiu.
Definitiile alea cu meteorii si meteoritii m-au dat pe spate, nu credeam ca e atat de complicat. As far as I know, meteorii sunt fenomele luminoase pe care le zarim noi de pe Pamant (numite stele cazatoare), meteoritii sunt corpurile in sine (bolovanii care pot cadea sau nu pe Pamant).
Nu e musai sa existe o delimitare clara intre ele, orice meteorit care trece prin atmosfera poate crea un fenomen numit meteor. De asemenea nu-i musai ca un meteorit sa devina "meteor", nu-i musai sa cada, nu-i musai sa fie mic, mare sau de alt fel.
[offtopic]
Calypso, daca nu-ti tii gura si mai aberezi pe acest thread, ai cuvantul meu ca o vei lua pe cocoasa ce n-ai vazut in viata ta. Plimba-ti ineptiile oriunde vrei pe forumul asta, da' stai departe de acest subiect. Nu obisnuiesc sa ma cert cu pruncii de tita, da' atata infatuare la un copil ma calca pe nervi.
[/offtopic]
Alpha Centauri si Proxima Centauri sunt stele diferite (ele doua + inca una formeaza un sistem triplu, Alpha Centauri A, B si C). Ceea ce numim noi Alpha este de fapt cuplul Alpha A+ Alpha B, iar Proxima este cea care se apropie cel mai mult de sistemul nostru solar (4.22 AL - thanks, google). D-aia se si numeste Proxima, banuiesc...
Anyway, despre supernove n-am apucat sa zic, poate reusesc in episodul urmator.
Keep up the good work, imi place tare mult subiectul asta si ma bucur ca sunteti interesati de el. :)
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde onk » Vin Sep 13, 2002 1:31 pm

Dana, da un simplu vartej si o vanare de vant cu broaste in aer, e mai greu de imajinat decat un gauroi de vierme, nu?
acu, am inteles ploaie de broaste in desert unde nu ie balti, da distantele pe sus nu sunt ce par a fi
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Vin Sep 13, 2002 1:32 pm

dana, mama, pe langa ca chestia aia e o carte de paranormal nu de fizica sau astrofizica, dupa cum bine ai spus, este doar o chestie de anticipatzie (adica fantezie, nu imi spune ca e shi o teorie la baza, teoria fara practica e fantezie). daca ai chef de bermude, dealu' fara gravitatzie shi alte trasnai, cauta threadurile de profil.

bone china, memoria mea zice ca titan are cupa, consultam documentatzia shi desemnam cashtigatorul la pun'te. io shtiu ca steaua a' mai apropiata este alpha. cred ca proxima este nick/alias, numele stelelor mai de notorietate (ca pe ale'lalte le cheama NGC 12345) cam respecta regula: litera greceasca - nume constelatzie. sau asha shtiu io. sirius, steaua polara, arcturus, aldebaran, capella, rigel cam toate au shi numele cf patternului de mai sus.

edit: un scurt search pe google, trimite cupa la ganymede, care cica e mai mare shi decat mercur :eek:
pesemne ca-i tare veche cartea aia de astronomie, sau tare shubreda memoria mea

edit2: proxima este una din componentele lu' alpha cen, shi anume e componenta c (deci tot parte din sistem). damn' daca eram mai atent cand jucam elite, shtiam :D.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde b0nechina » Vin Sep 13, 2002 1:47 pm

Aphex, Alpha este steaua care se vede cu ochiul liber, din cauza asta a intrat sub acest nume in 'folclor'.
De fapt, steaua care se vede cu ochiul liber sunt doua, si-s alea de ziceam mai sus. Proxima nu e vizibila cu ochiul liber, a fost descoperita mai tarziu si d-asta nu s-a impamantenit numele. Practic, Alpha si Proxima nu sunt acelasi lucru, o sa caut un site frumos pe net si dau link, da' mai incolo, ca acu' am multe pe cap.
La fel cu Titan si Ganimede, daca ai timp, cauta matale si vedem cine ia berea (ah, sau nu era vorba de bere? :con: ).
Just for the record, NGC este un catalog de ceea ce se cheama "deep sky objects", adica nebuloase, galaxii, roiuri, pentru stele exista alte cataloage, cel mai cunoscut (mie, cel putin) este SAO (daca mi-as aminti si de la ce vine...).

Edit (dupa editurile lui aphex): sau asa, cum zici matale... vezi, daca nu ma grabesc, risc sa pic de papagal.
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Sep 13, 2002 2:09 pm

da afex, e de paranormal si era un subtil misto ...

b0ne :D "steaua care se vede cu ochiul liber sunt doua" mishto :D

google zice ca Ganimede e mai mare ca Titan, deci berea o da afex.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Vin Sep 13, 2002 2:13 pm

hmm, alpha e tot sistemul. alpha e un sistem ternar nu unul binar shi mai e una care nu se vede. practic proxima e inclusa in alpha.

just for the record, NGC is New General Catalog , shi, da, e pentru obiecte non-stelare, mi se pare ca e varianta imbunatatzita (extinsa) la messier (M). pentru stele e GSC (seamana cu NGC la scriere un pic, parca :cool: ), shi mi se pare ca vine de la General Star Catalog.

edit: dana, nu era pe beri mah, ci pe orgoliu' memoriei noastre astronomice :)

edit2: mai e o notatzie de stele care incepe cu BD, dar nu mai shtiu de la ce vine shi ce se papa, notatzia de care ziceam io parca-i bayer, nush sigur, ma uit shi revin cu informatzii suplimentare referitor la inventarierea stelelor
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde b0nechina » Vin Sep 13, 2002 2:25 pm

Bre, recunosc ca m-ati naucit cu dublele, triplele, alphele, proximele si aphecsii astia din univers.... asta e, Dana, exprimarea mea de balta n-a gasit o cale mai buna sa zica cum e dublele alea... 'r-ar al naibii de calculator, ca mi-a mancat logica si coerenta!
Iaca ca am gasit la nasa o poveste despre Alpha Centauri (e scurta, citirea ei nu supune nervu' la incercari): http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap960526.html

Despre notatiile de stele, si caftaloagele, sa fii matale sanatos, aphex, cate sunt... daca resuseti sa ne faci macar o "trecere in revista", meriti statuie in fata la fanclub. ;)
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde dEpEchEmIND » Vin Sep 13, 2002 2:42 pm

Sa nu spuneti ca ma bag in seama, dar as vrea sa stiu si eu ce este cu nebuloasele. Ajuta cumva la formarea unei stele?

Imi plac nebuloasele foarte mult, am si o poza(care-mi place mult) cu o nebuloasa daca nu va suparatzi:D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori