Spatiul cosmic si planetele

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Mesajde nederlande » Sâm Dec 07, 2002 9:46 pm

"data viitoare da tu mai multe indicii referitoare la ce vorbesti."
indicii? pai cei care n-au habar despre ce vorbesc, ce nevoie au de indicii? iar cei care au habar, n-au nevoie :D ... cauta pe sci.physics.research

... merci ca mi-ai dat o sansa de a 'dezveli' mai multe detalii prin acel link
... speram sa aflu mai multe despre white-holes de la tine fara sa fiu trimis sa ma documentez (habar nu aveam la momentul citirii mesajului tau de existenta lor, si contrar opiniei tale, am avut nevoia sa aflu mai multe indicii)


"se stie despre gaurile neagre faptul ca nu pot fi 'vazute' ci doar detectate indirect, prin faptul ca sunt delimitate de zone de forta gravitationala imense si emit radiatii sub forma razelor x ... Materia este rupta pana la componentele primare, care la momentul 'absortiei' degaja raze x care ajuta la depistarea gaurii."
atentzie, nu (gaurile negre) emit radiatzii, ci materia absorbita care se roteshte in jurul lor ... razele x sunt datorate "ruperii" materiei, nu absorbtziei

ai dreptate cand spui ca 'ruperea' produce razele x ... m'am exprimat gresit
... stiam de faptul asta ca in momentul 'absortiei' acele elemente primare nu mai au 'ocazia' de a emite razele, pentru ca o data ce sunt insusi supuse gravitatiei si razele x ar trebui guvernate de aceleasi legi ... dar nu sunt totusi ... ca daca r fi, nu mai se permitea aflarea unui indiciu pentru depistarea gaurilor


"Datorita fortelor imense de gravitatie create de masa raportata la dimensiune, absorb materia cunoscuta noua si o transforma in energie care contribuie apoi la marirea masei si a fortelor ce se propaga in exteriorul ei si creeaza gravitatia."
fortze care se propaga? :) cu ce viteza, va rog ?

imi pare rau ca nu te pot ajuta, dar nu stiu exact [ce stiu este existenta fortelor]
... poate dupa ce citesti imi rezumi intr-un raspuns ce ai aflat pentru ca ... atat cat traieste omul invata


s'a retinut copilul negru si S. :B ... tatal meu nu mai tinea minte si 's' din numele lui cand i'am cerut detalii referitoare la acea raza ... necunoscuta in urma cu cateva zile.


cineva intreba de ce gaurile negre nu 'devoreaza' Universul ...
cred ca isi exercita influenta doar intr-o zona de cativa mii de km.
... desi gravitatia unei asemenea 'gauri' poate face o pana de gassca sa cantareasca zeci de miliarde de tone cand se afla in 'apropiere', asta nu cred ca inseamna ca un soare la 500 000 km va fi afectat.



inca un lucru : de ce oare se numesc "gauri negre"?
... o racheta ca sa paraseasca Terra trebuie sa aiba o viteza de 10 km / s . Parca ii zice 'prima viteza cosmica'. Daca nu are viteza asta, nu poate iesi din gravitatia Terrei si eventual 'pica'.
S'a calculat ca sa scapi dintr-o gaura neagra iti trebuie 300 000 km / s ... viteza egala cu viteza luminii. Einstein a demonstrat ca in Univers exista o viteza limita, care din pacate este viteza luminii.
Cum un obiect nu poate atinge o viteza superioara vitezei luminii, teoretic niciodata nimic nu poate iesi ... so 'gauri negre'.



lasand la o parte teoriile si parerile personale, revizuiesc ...
se stie despre gaurile neagre faptul ca nu pot fi 'vazute' ci doar detectate indirect. Aceasta detectie se face prin faptul ca ele sunt delimitate de o zona de forta gravitationala imensa care nu isi are o sursa 'vizibila' si zona ce emite radiatii sub forma razelor x, a caror sursa este de asemenea nedepistata initial.
Alte indicii in depistarea acestor 'gaurilor' sunt: masa ei [pe cale stiintifica se permite depistarea masei], campuri 'electrice' ce se manifesta in 'apropiere' [unde apropiere = cativa mii de km] si prin viteza cu care se roteste.
Datorita fortelor imense de gravitatie, absorb materia din 'apropiere'. Materia inainte de absortie este 'rupta' pana la componentele primare de fortele exercitate, in care moment materia degaja razele x, care permit identificarea unor anomalii in 'zona' si eventual a gaurilor negre.



merci pentru link.




noapte buna tuturor,
didier
Avatar utilizator
nederlande
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Noi 29, 2002 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Lun Dec 09, 2002 9:10 pm

... speram sa aflu mai multe despre white-holes de la tine fara sa fiu trimis sa ma documentez (habar nu aveam la momentul citirii mesajului tau de existenta lor, si contrar opiniei tale, am avut nevoia sa aflu mai multe indicii)
pai in cazul asta faci parte din categoria celor care nu shtiu cu ce se mananca worm-hole-urile shi celelalte "hole-uri" in spatziutimp :D
acum vorbind serios, in relativitatea generalizata toate ecuatziile sunt simetrice in timp. solutzia simetrica celei care descrie o gaura neagra este o gaura alba. daca din gaura neagra nimic nu poate ieshi, in gaura alba nimic nu poate intra. se spune ca este imposibil de creat o gaura alba (acest obiect existand doar matematic), insa sa nu subestimam viitorul.
in ceea ce priveshte realitatea asha cum o cunoashtem noi astazi, atat worm-hole-urile cat shi white-hole-urile sunt doar un divertisment matematic, ele nefiind detectate in lumea fizica inconjuratoare.
ramand in plan teoretic, adeptzii existentzei worm-hole-urilor cu precadere le definesc ca fiind tunele intre o gaura neagra shi una alba, potentzialii calatori intrand numai prin gaura neagra shi ieshind numai prin gaura alba.

pentru ca o data ce sunt insusi supuse gravitatiei si razele x ar trebui guvernate de aceleasi legi ... dar nu sunt totusi ...
aici chiar ca nu intzeleg. din interiorul razei Schwarzschild nu se mai emite nimic, deci nici raze x. toate razele x sunt emise "din afara" gaurii negre. nu vad unde este problema ...

imi pare rau ca nu te pot ajuta, dar nu stiu exact [ce stiu este existenta fortelor]
:) am vrut sa sugerez doar ca este eronat sa spui ca o fortza se propaga (parerea mea)

s'a retinut copilul negru si S. ... tatal meu nu mai tinea minte si 's' din numele lui cand i'am cerut detalii referitoare la acea raza ... necunoscuta in urma cu cateva zile.
:) shi eu am greshit numele lui Schwarzschild printr-un post mai sus, dar din traducerea ta am dedus ca nu era o simpla omisiune ci necunoashtere, ma bucur totushi ca ai intrebat pe cineva inainte de a posta

cred ca isi exercita influenta doar intr-o zona de cativa mii de km.
... desi gravitatia unei asemenea 'gauri' poate face o pana de gassca sa cantareasca zeci de miliarde de tone cand se afla in 'apropiere', asta nu cred ca inseamna ca un soare la 500 000 km va fi afectat.

depinde, fortza de atractzie este direct proportzionala cu masa gaurii negre, cu masa soarelui shi invers proportzionala cu patratul distantzei. 500 000 km este o distantza "mica" la scara astronomica.

S'a calculat ca sa scapi dintr-o gaura neagra iti trebuie 300 000 km / s
lol, nu cred ca s-a calculat, asha este ea definita :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Gaurile negre

Mesajde Radu123 » Joi Ian 16, 2003 7:22 pm

In primul rand gaurile negre nu emit radiatii x.
Ca sa scapi dintr-o gaura neagra nu iti trebuie o viteza infinita. Radiatiile X la fel ca si celelalte radiatii electromagnetice au viteza C care este constanta adica nu poate fi modificata de atractia gravitationala a gaurii negre. Viteza este constanta in schimb despre spatiu si timp nu se poate zice acelasi lucru.


Gaurile negre sunt detectabile dar nu datorita radiatiilor X ci datorita efectelor lor. (Campul gravitational generat)

In univers foarte multe galaxii au o miscare circulare in jurul unor "zone intunecate". Prin calcul s-a determinat forta gravitationala care actioneaza asupra galaxiilor si s-a presupus ca in centru se afla o gaura neagra.

Practic existenta gaurilor negre este imposibila datorita diverselor fenomene care au loc.
1. Materia fuzioneaza
(in univers nu exista numai fuziunea H si a C, ci se continue pana la Fe). Reactia de fuziune dintre , materia cu mai multi protoni este foarte violenta si:
- anuleaza efectele gravitationale .....
Ex:
Pulsarii

Si as putea sa mai scriu multe dar pentru mine fizica e un subiect mort care sincer, preactic nu te ajuta practic cu nimic.


Hai sa mai zic ceva.
In interiorul unei gauri negre masa e infinita si de aici rezulta foarte simplu ca nu exista .... cel putin in sensul matematic.
In apropierea gaurilor negre se produce o ruptura spatio-temporala ceea ce deschide suficient de multe orizonturi :) Matematica

Ps
Indiferent ce cerceteaza oamenii de stiinta tot o BOMBA obtin !!!
Avatar utilizator
Radu123
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Mar Oct 23, 2001 11:00 pm

Re: Gaurile negre

Mesajde dinu » Joi Ian 16, 2003 8:43 pm

Initial trimis de Radu123
In primul rand gaurile negre nu emit radiatii x.

Si as putea sa mai scriu multe dar pentru mine fizica e un subiect mort care sincer, preactic nu te ajuta practic cu nimic.
[/B]


Amice, practic tu practic vrei sa fii un nou subiect de distractie al forumului ?
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Nicholas_Alex » Joi Feb 27, 2003 12:49 pm

Lasati gaurile negre, ca de alea avem si pe pamint! Acum au descoperit astrologi un nor compus din alcool etilic, in constelatia Aquila!!! Cica are un diametru de 1000 de ori mai mare decit sistemul nostru solar, si atit alcool, incit ai putea face 400 trilioane de trilione de halbe cu bere!!...mai bine zis, poti face cite o paranghelie la fiecare 8 ore, timp de 30 bilioane de ani...:)
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde keno » Mie Aug 13, 2003 9:42 am

Stie cineva ceva de existenta unei planete noi dupa Pluto?
cica de acolo ar veni extraterestrii !!!!
keno
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Aug 13, 2003 8:49 am
Localitate: Sibiu

Mesajde keno » Mie Aug 20, 2003 1:48 pm

nimeni, nimic??...
keno
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Aug 13, 2003 8:49 am
Localitate: Sibiu

Mesajde dinu » Joi Aug 21, 2003 6:12 pm

Initial trimis de Nicholas_Alex
mai bine zis, poti face cite o paranghelie la fiecare 8 ore, timp de 30 bilioane de ani...:)

Oleo, acu auzii si io pe teveu, Alexei, te bagi la construit o cisterna cosmica, ai ?
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde zircon » Mar Mar 16, 2004 1:30 pm

keno scrie:Stie cineva ceva de existenta unei planete noi dupa Pluto?
cica de acolo ar veni extraterestrii !!!!


Dr. Michael Brown, prof. de astronomie planetara la "California Institute of Technology", din Pasadena a descoperit in regiunea numita Kuiper Belt, in ziua de 15.03.2004 la ora 09.58, a-10-a planeta a sistemului solar la o distanta de 6.2 bilioane mile de pamant. Planeta este mai mare decat Pluto, are 1800 km in diametru si au botezat-o SEDNA, dupa zeita inuita a oceanului(a indienilor din America de Nord). Se pare ca e acoperita in intregime de gheata deci.....e frigut pe acolo. Baiiiiiiiiiiiiiiii, astia asteptau sa intrebi tu ca s-o gaseasca, ai vazut?!
Avatar utilizator
zircon
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Feb 21, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mar Mar 16, 2004 7:06 pm

Zircoane,diametru lu Pluto ie de vreo 2500 de km asa ca asta cu 1800 nu pua sa fie mai mare.Parerea mea(c.nu mai jtiu cine)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde zircon » Mar Mar 16, 2004 8:55 pm

MiG29 scrie:Zircoane,diametru lu Pluto ie de vreo 2500 de km asa ca asta cu 1800 nu pua sa fie mai mare.Parerea mea(c.nu mai jtiu cine)

Eu stiam ca Puto are vreo 1300 km diametru dar...ma rog daca vrei sa te simti bine....zic ca tine...hai !!
Avatar utilizator
zircon
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Feb 21, 2004 12:00 am

Mesajde b0nechina » Mar Mar 16, 2004 9:11 pm

Zircon, ia d-aici: http://www.nineplanets.org/pluto.html
diameter: 2274 km

Google is your friend... :D
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mar Mar 16, 2004 9:12 pm

[url]ro.wikipedia.org/wiki/Pluto_(planetă)[/url]

http://universe.htmlplanet.com/pluto.html

Uite numa 2 linkuri ca sa vezi ca nu jtiai bine.


later edit: bonechino,gand la gand cu bucurie:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde zircon » Mar Mar 16, 2004 9:58 pm

Nici macar "The Hubble Space Telescope" nu a reusit sa "vada" prea bine Pluto care acum e atat de indepartata pt inca 228 ani, parca. Important e ca astia (yankeii) au descoperit a-10-a planeta a sistemului solar maiiii! Hai sa ne bucuram un pic si sa ne dam cu parerea. Ma bucur ca am trait s-o vad pe asta si ma sperie ca cunoastem inca atat de putin despre sistemul nostru solar!
Avatar utilizator
zircon
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Feb 21, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Mar 17, 2004 8:39 am

ZIRCON scrie:Dr. Michael Brown, prof. de astronomie planetara la "California Institute of Technology", din Pasadena a descoperit in regiunea numita Kuiper Belt, in ziua de 15.03.2004 la ora 09.58, a-10-a planeta a sistemului solar la o distanta de 6.2 bilioane mile de pamant. Planeta este mai mare decat Pluto, are 1800 km in diametru si au botezat-o SEDNA, dupa zeita inuita a oceanului(a indienilor din America de Nord). Se pare ca e acoperita in intregime de gheata deci.....e frigut pe acolo. Baiiiiiiiiiiiiiiii, astia asteptau sa intrebi tu ca s-o gaseasca, ai vazut?!

nu ierea bre mai simplu sa ne dai linku derect in loc sa pierzi timpu conspectand. invatza si matale de la mig29
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Mar 17, 2004 10:12 am

Nici macar "The Hubble Space Telescope" nu a reusit sa "vada" prea bine Pluto


poi nici pe nibiru nu l-a vazut, dar asta nu inseamna ca nibiru' nu este undeva acolo...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde zircon » Mie Mar 17, 2004 2:57 pm

faza cu nibiru ma pune pe ganduri. daca astia vechii, de pe timpuri, stiau despre a-10-a planeta a sistemului. hmmm! ceva adevar o fi, cred, ca pana acum am crezut ca sunt desene animate cu nibiru' asta. chiar acu' ma apuc sa citesc tot despre el.
Avatar utilizator
zircon
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Feb 21, 2004 12:00 am

Mesajde b0nechina » Joi Mar 18, 2004 3:53 pm

Ce Nibiru, ce planeta X, iaca aici poveste de innebunit lumea. Il cheama 2004 FH, are aprox 30m diametru, este un asteroid si la noapte o sa-i putem face cu mana:
http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?f=/news/archive/2004/03/17/state0011EST0240.DTL&type=science
http://skyandtelescope.com/news/article_1189_1.asp
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

pitica alba

Mesajde silviuc » Lun Mar 22, 2004 10:57 am

Oribilul Mosh scrie:. Cand Soarele nostru va ajunge Suprnova...oceanele de mult vor fi secate ....iar viatza demult va fi moarta pe Terra ! :(

:D

Soarele, dat fiind ca e o stea de marime medie, nu va ajunge supernova, ci pitica alba.
silviuc
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 6:41 pm
Localitate: Iasi

Gaurile negre si detectarea lor in raze X

Mesajde silviuc » Lun Mar 22, 2004 11:05 am

Oribilul Mosh scrie:. Cand Soarele nostru va ajunge Suprnova...oceanele de mult vor fi secate ....iar viatza demult va fi moarta pe Terra ! :(

:D

Soarele, dat fiind ca e o stea de marime medie, nu va ajunge supernova, ci pitica alba.

Radu123 scrie:Gaurile negre sunt detectabile dar nu datorita radiatiilor X ci datorita efectelor lor. (Campul gravitational generat)

[/B]


Din gaurile negre nu prea ies raze X, ca n-au cum, dar din materia care cade in gaura ies raze X... sa citez din memorie, sper ca nu ma insel... Cygnus B..si o carte: Universul in raze X, aparuta prin 85-87, n-o am acum la indemana.
Deci gaurile negre se detecteaza si dupa ....
silviuc
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 6:41 pm
Localitate: Iasi

Mesajde aphextwinz » Lun Mar 22, 2004 11:21 am

silviuc, pe langa faptul ca tot ceea ce ai observat a fost observat shi de altzii mai inainte, ai mai facut shi doo posturi consecutive

fii mai vigilent ! ;)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Ultra Deep Field

Mesajde silviuc » Sâm Mar 27, 2004 11:10 pm

Scuze... timpul !
Daca nu a observat nimeni pana acum, la http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/image/0403/hudf_hst_big.jpg
e o imagine a spatiului indepartat luata de Hubble.
Da, ar fi trebuit sa observ eu daca nu au observat si altii, dar cum uneori nu am timp nici sa dorm...
silviuc
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 6:41 pm
Localitate: Iasi

Mesajde Joao » Mar Mar 30, 2004 10:10 am

hmmmmmmmm, nu am rabdare sa citesc tot ce s-a scris inainte, dar s-a mai gasit o planeta prin norul lui ort.
acu' smecherasii de la nasa stau si cugeta daca-i planeta sau planetoid, oricum era prezisa de azteci(care aparent stiau de ea).nu-mi vine in cap numele, dar sursai destul de buna: euronews. au site daca vreti detalii. http://www.euronews.net, pe undeva pe acolo p la high tech ar trebui sa fie stirea cu mai multe detalii.
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

gaurile negre

Mesajde Soyuz » Mie Mar 31, 2004 5:50 am

si totusi ce sunt gaurile negre?:)
astept ceva opinii...

pana atunci va recomand un site cu ceva modelari numerice interesante: coliziuni de stele neutronice... gauri negre... curburi ale spatiu-timpului... rabdare sa aveti :)

Soyuz

site: http://wugrav.wustl.edu/research/projects/final_report/nasafinal3.html
Soyuz
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Mie Mar 31, 2004 5:37 am
Localitate: anywhere

despre antimaterie

Mesajde Soyuz » Mie Mar 31, 2004 5:53 am

s-au izolat 9 atomi de antihidrogen.
particule de antimaterie sunt create de cateva zeci de ani atat de rusi cat si de americani si de europeni.

Problema o reprezinta energia necesara pentru a crea interactiile respective... daca exista persoane interesate astept un semn de viata :)

Soyuz



SOD scrie:ma afex,nu cred asta!sa mor eu!adica aia de au 7 facultati,pot izola celule si alte parti mititele in cazul cand vor sa faca un vaccin sau sa obtina o recolta de celule,si nu pot izola,in cazul cand au reusit sa o creeze in lab,o amarata de particula de anti materie?mai ales ca anti materia cica ar exista ,in unele cazuri,in libertate,adica se zburda nestingherita prin natura.si cica ,in cazul unor explozii minuscule la unele substante radioactive,antimateria apare de-adata,ca din palaria lu' Josefini!adica,pana la urma big bangul ala ce-a fost?o basina cu stropi data de Dumnezeu,sau un mare buf intre materie si antimaterie?

later edit sau redactat mai tarziu sau scris mai incolo,la later editul lu' afex(ce-mi place propozitia asta:D )
cica ezista si anti hidrogenul,creat in lab,prin asocierea unui anti proton cu un pozitron,da cica moare repede,nu are stabilitate!
Soyuz
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Mie Mar 31, 2004 5:37 am
Localitate: anywhere

gauri negre, antimaterie, colapsul gravitational

Mesajde Soyuz » Mie Mar 31, 2004 5:58 am

gaurile negre
si totusi ce sunt gaurile negre?
astept ceva opinii...

pana atunci va recomand un site cu ceva modelari numerice interesante: coliziuni de stele neutronice... gauri negre... curburi ale spatiu-timpului... rabdare sa aveti

site: http://wugrav.wustl.edu/research/pr...nasafinal3.html

(despre antimaterie)
SOD scrie:ma afex,nu cred asta!sa mor eu!adica aia de au 7 facultati,pot izola celule ...


s-au izolat 9 atomi de antihidrogen.
particule de antimaterie sunt create de cateva zeci de ani atat de rusi cat si de americani si de europeni.

Problema o reprezinta energia necesara pentru a crea interactiile respective... daca exista persoane interesate astept un semn de viata :)

si... am mai citit ceva pareri pe aici despre colapsul gravitational si ceva "ipoteze" despre formarea stelelor...

colapsul gravitational nu are nimic de a face cu materia si antimateria... cum eronat a fost sugerat intr-unul din posturile anterioare. Lucrurile stau aproximativ (simplificat) in felul urmator: exista undeva o ingramadire de particule... intre fiecare doua particule exista forta de atractie gravitationala direct proportionala cu produsul maselor celor doua particule si invers proportionala cu patratul distantei dintre ele. Considerand regim nerelativist produsul maselor ramane constant pentru o pereche de particule dar in timpul apropierii lor forta de atractie creste... acum particulele tind sa se aglomereze si creste densitatea deci... simplist creste presiunea... si prin asta temperatura (ce caracterizarea agitatia termica a particulelor respective).

In final la colaps suficient de puternic se "aprinde" reactia de fuziune.. dar despre asta in alt mesaj :) daca exista interes...

Soyuz
Soyuz
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Mie Mar 31, 2004 5:37 am
Localitate: anywhere

Mesajde eyewitness » Mie Mar 31, 2004 7:37 am

Soyuz scrie: daca exista interes...

chiar daca unii termeni imi sunt straini, la mine exista interes deci poti continua numa vezi ca regulamentul forumului interzice postarea a doua sau mai multor posturi consecutive in mai putin de 3 ore .poti folosi tasta edit din dreapta jos.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Joao » Joi Apr 01, 2004 7:15 pm

http://euronews.net/create_html.php?page=hitech&langue=en

aici gasiti despre a 10-a planeta. sau nu, depinde ce o considerati.
sedna ii zice.
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

propunere

Mesajde thesoulline » Dum Mai 09, 2004 4:39 pm

OBSERVATII IN-TOPIC:
deoarece exista cam multe teorii care vor sa explice spatiul, timpul si universul, v-as ruga sa precizati macar cine este fondatorul teoriei la care va referiti, altfel pierdem timpul in spatiul de aici cu teoriile acestea. Aceiasi termeni pot sa fie citati cu intelesuri diferite datorita teoriei din care provin.
Teoria relativista a lui Einstein implica existenta timpului ca dimensiune, iar teoriile care au urmarit integrarea acesteia intr-o ecuatie valabila si pentru forta gravitationala (spre exemplu) adauga dimensiuni suplimentare, spatiale sau temporale. Nu am vazut amintita teoria stringurilor si cea a superstringurilor, teoria universului organic. Si pentru ca s-a pomenit de relativitate, calculele lui Einstein in domeniu s-au rezumat la o etapa, el chiar afirmand existenta unei raze maxime a universului, pe care apoi o reconsidera! Daca vreti mai multe elemente, dati search pentru Codul lui Einstein forta a cincea (cuvinte cheie).
Iar daca vreti chiar un chef stiintific, dati search pe Montauk Project, despre proiectele de calatorie in timp ale guvenului american asociate experimentului Philadelphia, subiect interesant in corelare cu modelul fizic si matematic al universului. VA ROG, DACA DATI CUMVA DE ECUATIILE LUI LEVINSON, DATI-MI UN SEMNAL!
Sa revin la subiecte mai putin generale, in prisma relativismului, Terra este punctul de referinta pentru observator, de aceea, la fel ca si in astrologie, poate fi considerat centrul universului (nu ca ar si fi!). Pe baza acestui referential, planetele pot fi descrise pe baza ecuatiei lui Keppler, daca retin bine, important e ca planetele pot fi situate, in mod universal, doar la anumite distante fata de steaua centrala, distante deductibile matematic si bazate pe proportiile specifice si numarului de aur. In aceasta ecuatie nu se limiteaza numarul de posibilitati la noua pozitii pentru planete, dar observarea lor cu mijloace accesibile simturilor devine dificila sau imposibile.
O alta idee ar fi ca exista necesitatea diferentierii intre aspectele si obiectele accesibile direct simturilor si modelele si teoriile proprii intelectului, deoarece prin acelasi argument al relativitatii aceste domenii prezinta referentiale diferite, a caror limita de separare este chiar viteza luminii.
Mai am o intrebare pentru cei care contesta astrologia. Respectiv, am observat ca se cunoaste legea atractiei universale, aceea cu raportul la patratul distantei, dar cred ca daca aceasta lege exista, implica si niste consecinte, cum ar fi influenta directa intre planete, planete si sateliti, soare si sistem solar, iar daca extindem la nivel mai mare, influenta sectoarelor diferite de spatiu ceresc (in astrologie numite si zodii!), ca referentiale cu masa fizica apreciabila, asupra sistemului solar pe ansamblu. Deci, intrebarea este: de ce in componenta echipelor pentru programele de cercetare interdiciplinara figureaza in mod constant astrologi?
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde stefan » Mie Iun 02, 2004 9:18 pm

Ce treaba are legea atractiei universale cu astrologia? Forumul de caterinci e in alta parte.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron