Batalia de la Posada - lasitate sau tactica militara de succes?

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Batalia de la Posada - lasitate sau tactica militara de succes?

Mesajde Bagheera » Lun Noi 04, 2002 4:22 pm

Intotdeauna am fost "marcat" de aceasta pagina a istoriei romanesti. A fost considerat ca fiind un mare succes de toate cartile de istorie. Eu cred ca nu a fost decat o lasitate din partea romanilor care dupa ce au incheiat pacea si-au asteptat adverasarii (asa ceva nu se face :confused: ) si i-au atacat nelasandu-le nici o sansa. Toata operatiunea cred ca a fost gandita chiar din momentul incheierii pacii. Nu stiu de ce ne laudam cu aceasta pata pe istoria noastra.

Am fost obisnuiti sa citim in manualele de istorie numai literatura si mai putin consemnarea exacta a faptelor petrecute. Mi se facea scarba citind cum 20 de romani omorau 1000 de turci, tatari, etc... (dar poate asa ne-am nascut noi mai viteji...noi cu piepturile goale si aia cu arme...hai sa fim seriosi..)
Si inca o chestie tacatica noastra a fost mai mereu aceea de a parjoli campiile de a otravi fantanile. Cum sa nu te intrebi de ce faceau asta? Ce mai mancau , ce mai beau?

Daca exceptam perioada Antonescu (Romania insemna ceva pe harta Europei) am fost lasi , fricosi si eminamente defensivi.
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde onk » Lun Noi 04, 2002 4:27 pm

in literatura metaforiceste se spune "primitori, contemplativi, iertatori, infratzit cu natura de care se slujea cu intelepciune"

dar cum sa faci o distinctie clara intre lasitate si tactica atacurilorprin spatele frontului inamic sau tactica armai naturale, parca pe napoleon frigul l-a invins, n-asha?
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Noi 04, 2002 4:32 pm

Da,Bagheera...ai dreptate. Probabil ai citit si tu in copilarie,asa cum eu am facut-o,povestirile istorice comuniste ale lui Dumitru Almas. In care neamul nostru era preamarit....cel mai drept,cel mai bun.cel mai viteaz.

Aflam ca inca de pe vremea dacilor..noi am fost viteji. Dacii nostrii ,nu stiu prin ce vrajitorie..au reusit sa tina piept romanilor...care cucerisera juma de lume.
Apoi la fel cu turcii....care,la fel..ii umilisera pe totzi..mai putin pe bravii de razesi.
Itzi spun eu care e treaba.....plateau astia la tributuri de n-aveau ce manca...ca sa nu vina turcii sa-i ia la omor.

La Posada cu cine s-a batut ca nu mai stiu ? Basarab cu un ungur sau cu cine ? Cu unu Carol ...
Cine stie ce or fi facut romanii....or fi prins vreun palc de 10-15 inamici..si s-au pus sa arunce cu bolovani pe ei . :)
Pacat ca pe urma nu mai scrie in cartea de istorie...ca si-au luat rusine grea !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Bagheera » Lun Noi 04, 2002 4:35 pm

Frigul l-a atacat direct in fata pe Napoleon. Acelasi frig l-a doborat si pe Hitler - cel mai mare comandant militar al tuturor timpurilor pentru ca nu a invatat din greselile altora.

La Posada nu a fost vorba de vitregiile naturii, a fost un act miselesc.

Si in legatura cu buna-vointa si iubirea noastra fata de semeni as face o mica observatie. De ce majoritatea moldovenilor sunt blonzi? O sa raspund tot eu: cand ii primeam cu paine si sare femeile le mai dadeau sa guste si din "piersica". De ce avem o gramada de tzigani? De ce sunt mii de arabi in tzara asta? De ce Romania este tzara tzinta a turismului sexual?

Exact asa era si acum sute de ani! Nimeni nu se lupta cu adevarat cu noi...eram prea mici... era doar turism sexual
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Bagheera » Lun Noi 04, 2002 4:37 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh


La Posada cu cine s-a batut ca nu mai stiu ? Basarab cu un ungur sau cu cine ? Cu unu Carol ...



Carol de Anjou. La vremea aceea "nu discuta" cu nimeni in partea asta e Europei.
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Re: Batalia de la Posada - lasitate sau tactica militara de succes?

Mesajde bhuttu » Lun Noi 04, 2002 11:11 pm

Initial trimis de Bagheera

Daca exceptam perioada Antonescu (Romania insemna ceva pe harta Europei) am fost lasi , fricosi si eminamente defensivi.


Avem asa:
- Dromichetes - obtine o stralucita victorie impotriva conducatorului militar al Dobrogei, grecul Lisimah. Este faimoasa cina in care getul isi elibereaza prizonierii.
- Burebista - trimite un corp de oaste pentru a-l sustine pe Pompei in lupta acestuia cu Iulius Caesar in batalia de la Pharsalos.
- Mircea cel Batran - participa la batalia de la Kossovopolje cu un corp de 30.000 de lancieri pentru a-l sustine pe cneazul sarb al carui nume l-am uitat in lupta impotriva otomanilor. Mai tarziu, Mircea se va implica si in luptele pentru tron din acelasi Imperiu Otoman.
- Vlad Tepes - in campania de la sud de Dunare din iarna 1461/1462 omoara 28.809 turci, dupa spusele cronicarului sau si parjoleste raialele turcesti care-i ies in cale.
- Stefan cel Mare - in ultima sa campanie militara anexeaza Pocutia, teritoriu polonez.

Astea-s doar 5 exemple in care romanasii nostrii au fost in ofensiva, Bagheera. Daca vrei iti mai gasesc.

Cat despre Posada, eu cred ca in plan militar a fost o actiune geniala, singura metoda de altfel prin care Basarab ar fi putut invinge cu armata lui o armata superioara tehnic si numeric intr-o confruntare directa, fara sa faca apel la razboiul de gherila.
In plan politic, a fost un moment de referinta al infiintari statului in care azi iti duci traiul si pe care-l acuzi de lasitate. Sa nu uitam ca sunt inca o gramada de popoare care n-au un stat al lor. Si sa nu ne aducem aminte de alea disparute, ca atunci chiar iesim bine de tot.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Bagheera » Lun Noi 04, 2002 11:22 pm

Ai mare dreptate Bhuttule astea sunt niste exemple. ..nishte situatzii. Daca stai sa aduni anii in care s-a consemnat ceva despre noi in istoria mondiala nu cred ca ajungem la suma de 100 intr-o istorie de mii de ani.
Nu incerc sa minimalizez realizarile noastre militare. Nu vreau sa fiu inteles gresit dar orice o fi fost acolo... gherila, aruncare de bolovani, scuipati tot nu mi se pare a fi fost corect.
E ca si cum noi ne-am certa ...am ajunge la o intelegere si dupa aia te astept la colt de bloc cu inca 5 prieteni si iti sparg capul...
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde bhuttu » Lun Noi 04, 2002 11:36 pm

Istoria mondiala? Cam hazardat termen... Ce s-a spus despre Australia in istoria mondiala? Despre Venezuela? Despre Republica Centrafricana? Despre Andorra la Vela? Despre Gruzia?
Ca intotdeauna, 5 exemple.
Ideea e ca in marele angrenaj universal avem si noi, romanii, treaba noastra. Nu suntem cei mai ai dracu, da' nici ultimii lache.

Iar despe marsaviile politicii s-a mai spus. Eu unul sunt de acord cu ele, numai pentru faptul ca nu renteaza sa fii cinstit intr-o lume de hoti.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Bagheera » Lun Noi 04, 2002 11:48 pm

Eu si bhuttu am ajuns la anumite concluzii pe privat. Asteptam sa vedem ce parere mai au si altii. Mai jos gasitzi discutzia purtata cu bhuttu:

bagheera1980: marsaviile politicii...
bagheera1980: inseamna ca esti de acord c mine
clas_mail: depinde ce zici tu
bagheera1980: ca a fost o marsavie la Posada
clas_mail: politic da
clas_mail: militar nu
bagheera1980: topicul meau la asta se referea strict
bagheera1980: dar am divagat
bagheera1980: militar...politic.. cam merg mana in mana nu?
clas_mail: nu chiar...
clas_mail: militar se refera strict la lupta
clas_mail: la metode, arme, tactici etc.
clas_mail: iar politicul la consecinte, cauze, tratate etc
bagheera1980: pai da dar interventzia militara a fost consecintza politicului
bagheera1980: in acest caz nu le putem separa
bagheera1980: si cred ca e mult spus militar
bagheera1980: le-au dat cu bolovani in cap..practic
bagheera1980:
clas_mail: pai militarul intotdeauna se subordoneaza politicului
bagheera1980: exact
clas_mail: aia era armata p-atunci
clas_mail: da' daca o iei asa, marsavia a inceput mai demult
clas_mail: ca ungurii l-au omorat pe Litovoi si l-au luat prizonier pe frac-su, Barbat
bagheera1980: era o marsavie la un nivel mai mic
clas_mail: asta s-a rascumparat cu bani, a luat satucurile lu' raposatu' de frac-su in subordine si in 2 generatii Basarab, independenta, muie unguri
bagheera1980: nu a avut consecintzele Posadei
clas_mail: nu mi se pare chiar nivel mic
bagheera1980: cel putin nu atunci
bagheera1980: mai mic
clas_mail: da' a fost radacina:D
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde catharsis » Lun Noi 04, 2002 11:53 pm

Initial trimis de Bagheera
Frigul l-a atacat direct in fata pe Napoleon. Acelasi frig l-a doborat si pe [B] Hitler - cel mai mare comandant militar al tuturor timpurilor pentru ca nu a invatat din greselile altora.

La Posada nu a fost vorba de vitregiile naturii, a fost un act miselesc.

Si in legatura cu buna-vointa si iubirea noastra fata de semeni as face o mica observatie. De ce majoritatea moldovenilor sunt blonzi? O sa raspund tot eu: cand ii primeam cu paine si sare femeile le mai dadeau sa guste si din "piersica". De ce avem o gramada de tzigani? De ce sunt mii de arabi in tzara asta? De ce Romania este tzara tzinta a turismului sexual?

Exact asa era si acum sute de ani! Nimeni nu se lupta cu adevarat cu noi...eram prea mici... era doar turism sexual [/B]


din cate am stiu eu, in 1324 basarab era recunoscut ca domn vasal al ungariei ("voievodul nostru transalpin"), el incheind un trata cu ungaria in acest sens. nobilii unguri nu erau multumiti de conditiile tratatului si au facut presiuni asupra regelui sa suprime statul lui basarab. acesta a incercat sa obtina independenta si s-a aliat cu cneazul bulgar mihail sisman, atacand banatul de severin (parte a ungariei). drept raspuns, carol robert de anjou a organizat o expeditie care a fost infranta la o posada in 1330 in conditiile pe care le stiti...
nu vad ce e las in asta...
voievozii romani au folosit intotdeauna metodele de hartuire si au evitat lupta in camp deschis pentru ca erau numeric net inferiori si parerea mea e ca au facut ce trebuie...

din cate am inteles eu, moldovenii sunt blonzi din cauza turcilor??? sau pe cine primeam? (intrebare pusa de un bucovinean blond descendeti a unor razesi bejenari proveniti din transilvania in secolele xv-xvi)
faptul ca romanii s-au comportat ca niste curve este totusi istoric demonstrat prin atitudinea boierilor care actionau dupa propriul lor interes si nu dupa interesul tarii, iar la lupta mergeau doar cand aveau cutitul la os si exista pericolul transformarii in pasalac...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Bagheera » Mar Noi 05, 2002 12:04 am

Initial trimis de catharsis



voievozii romani au folosit intotdeauna metodele de hartuire si au evitat lupta in camp deschis pentru ca erau numeric net inferiori si parerea mea e ca au facut ce trebuie...



Nu cred ca doar voievozii au aplicat tactica asta. Tactica asta ne-a reprezentat pana mul mai tarziu cand voievozii nu mai existau.

Sunt curios daca in afara romanilor mai stie cineva despre batalia de la Posada... Eu doar vreau sa subliniez ca dupa ce am fost mici tot timpul am mai fost si parshivi. Aici se poate face o alta discutie daca ne-a fost bine sau nu cu aceasta atitudine parshiva. Oricum cred ca este vorba si de educatia neamului.

Sa luam spre exemplu 2 zone ale tarii: Ardealul si Moldova. De ce oamenii in Ardeal (si asta o recunoaste toata lumea) sunt mai muncitori , mai linistitzi , mai cizelatzi. Poate fi din cauza religiei? Multi ardeleni sunt catolici, protestanti, reformati. Moldova e aproape 100% ortodoxa. Ortodoxismul este "bland".

In Ardeal omul muncea pt stapan, pt biserica si pt el, in timp ce in Moldova omul muncea pt stapan si dupa aia bea pana cadea jos.

De altfel se vede ca din educatzia pe care o primeste individul influenteaza si bunastarea din jurul lui. Statistic MOLDOVA este cea mai saraca regiune a tzarii...
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde bhuttu » Mar Noi 05, 2002 12:09 am

Initial trimis de Bagheera

Sunt curios daca in afara romanilor mai stie cineva despre batalia de la Posada...


Iar gherla! Ia ghici care e cel mai important izvor asupra bataliei de la Posada. Vezi ca stii? Cronica pictata de la... de la? Viena, bravo! Care e capitala Austriei, nu? Care nu e in Romania, nu?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

OFF TOPIC

Mesajde Bagheera » Mar Noi 05, 2002 12:12 am

Initial trimis de bhuttu


Iar gherla! Ia ghici care e cel mai important izvor asupra bataliei de la Posada. Vezi ca stii? Cronica pictata de la... de la? Viena, bravo! Care e capitala Austriei, nu? Care nu e in Romania, nu?


Am vazut un sondaj pe FRANCE 2 despre Victor Hugo. Mi-au atras atentia urmatoarele procente:

25% habar nu aveau cine e
30% credeau ca e fotbalist in divizia a II-a

Asta cred ca spune multe despre straini. Pana sa vad acest sondaj credeam ca cei mai inconstientzi sunt americanii puri (daca exista asa ceva). Intre timp mi-am schimbat parerea....
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde catharsis » Mar Noi 05, 2002 12:15 am

de ce ardelenii sunt mai muncitori , mai linistitzi , mai cizelatzi, mai ingamfati nu din cauza religiei, ci din cauza faptului ca vreo 400 de ani au facut parte dintr-un stat civilizat, imperiul habsburgic devenit apoi austro-ungar...
de ce nu mi-ai reaspuns la toate intrebarile?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mar Noi 05, 2002 12:21 am

Initial trimis de Bagheera
[B] Hitler - cel mai mare comandant militar al tuturor timpurilor

[/B]


Singuru lucru pe care l-a avut Hitler a fost o intuitzie,care l-a ajutat doar la inceputul razboiului.Sa nu uitam k "marele geniu militar" a provocat dezastrul de la Stalingrad,campania falimentara din Africa de Nord(noroc cu Rommel) shi tot el era ferm convins k aliatzii vor debarca in Pas de Calais...

In legatura cu batalia de la Posada,eu zic k a fost ceva intre vitejie shi lasitate.Adik romanii,shtiau k nu sunt suficientzi k sa ii invinga pe unguri,asa k au profitat shi ei de situatzie shi de teren.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Bagheera » Mar Noi 05, 2002 12:23 am

Cred ca singura intrebare la care nu ti-am raspuns este "de ce sunt moldovenii blonzi?". Alta nu mai vad.. Iti raspund rapid pentru ca sunt obosit. Turcii au trecut pe acolo cu cateva sute de ani in urma, rusii au venit mai recent.. :D Intelegi tu ce am vrut sa zic.. Dar hai ca am deviat prea mult de la subiectul initial. Alte controverse maine pentru ca va spun noapte buna !!
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde catharsis » Mar Noi 05, 2002 12:36 am

lol, dar daca moldovenii erau blonzi de la inceput?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde 3pac » Mar Noi 05, 2002 1:00 am

Desi nu-mi place sa recunosc a fost o chestie josnica acolo.Totusi le-au dat cu pietre si cu buturugi in cap.Unde este vitejia in lupta asta? Nu erau in stare sa lupte de la egal la egal si s-au gandit la magaria asta.Problema e ca nu ar trebui sa se dea ca exemplu pentru "trecutul glorios" ci doar sa fie mentionata ca o victorie in contul nostru.

Si inca o chestie: catharsis , la ce inceput te referi? :D
"me gusta marijuana,me gustas tu..."
3pac
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 30, 2002 2:39 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde catharsis » Mar Noi 05, 2002 2:10 pm

3pac, cand e vorba sa-ti salvezi pielea, nu mai conteaza gloria si onoarea si mi se pare foarte corect sa arunci cu bolovani, buturugi, apa fiarta etc. daca nu ai arme...
pana la urma, cine i-a pus pe unguri sa vina la posada?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mar Noi 05, 2002 3:40 pm

pana la urma, cine i-a pus pe unguri sa vina la posada?


poate sa plece

parca anjou a trecut cu armata pe acolo dupa ce cucerise severinu' shi facuse ceva negocieri cu romanii, nu?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Bagheera » Mar Noi 05, 2002 5:16 pm

Initial trimis de aphextwinz


poate sa plece

parca anjou a trecut cu armata pe acolo dupa ce cucerise severinu' shi facuse ceva negocieri cu romanii, nu?


Ezact asa s-a intamplat. El se retragea spre casa dupa ce facuse anumite intelegeri cu romanii.
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde bhuttu » Joi Noi 07, 2002 12:21 pm

Bai Bagheera, nu ti-am spus-o, da' ti-o repet (sau daca ti-am mai spus-o, iti mai spun acum pentru prima data): la cate magarii s-au facut si se fac si-or sa se mai facain politica internationala, nu prea-i gasesc nici o vina lu' Basarab ca i-a trantit niste bolovani in cap lu' Carol Robert ca asta n-a vrut sa-i dea independenta. Asta era scopul, astea au fost mijloacele.
Daca tu zici ca Posada e o mare magarie politica, atunci Hiroshima ce mai e, frate?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde tarzy1 » Vin Aug 15, 2003 4:55 pm

Initial trimis de bhuttu
Bai Bagheera, nu ti-am spus-o, da' ti-o repet (sau daca ti-am mai spus-o, iti mai spun acum pentru prima data): la cate magarii s-au facut si se fac si-or sa se mai facain politica internationala, nu prea-i gasesc nici o vina lu' Basarab ca i-a trantit niste bolovani in cap lu' Carol Robert ca asta n-a vrut sa-i dea independenta. Asta era scopul, astea au fost mijloacele.
Daca tu zici ca Posada e o mare magarie politica, atunci Hiroshima ce mai e, frate?


stie cineva unde anume este localizata aceasta Posada?

apropo de marii batalii castigate de Ro, ce parere aveti despre Calugareni si Mihai Viteazu care a batut la turci de le-au sarit dinti din gura (vezi Pasa Hasan) dar a doua zi s-a carat cu tot calabalacul in munti?
tarzy1
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Aug 15, 2003 4:43 pm
Localitate: ROMANIA - Bucuresti

Mesajde aphextwinz » Vin Aug 15, 2003 5:35 pm

La Calugareni, sa fim serioshi, a fost o victorie, dar nu una decisiva. Adica turcii nu s-au retras peste Dunare intrucat armata lor nu era nici pe departe distrusa (nu zic, or fi avut pierderi, dar ishi shi permiteau ;) ), iar Mihai a fugit in muntzi dupa ajutor (nu shtiu exact, era semnat tratatul cu Sigismund atunci sau nu?)


stie cineva unde anume este localizata aceasta Posada?
Parca erau mai multe variante, dar fara legatura cu localitatea care poarta astazi acelashi nume.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Vin Aug 15, 2003 5:41 pm

....si daca mihai viteazu si alti domnitori de marca ar fi batut la turci de sa le sara dintii din gura asa cum sunt prezentate faptele in manualele de istorie normal ar fi fost sa ne plateasca turcii tribut...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Lun Aug 18, 2003 8:58 am

mai, de ce incercati sa-l transformati in las pe Basarab? bine le-a facut alora ca le-a dat cu pietre in cap. In razboi ala de castiga a aplicat tactica cea mai buna, indiferent daca sta sus si le da astora jos pietre in cap. Eroismul nu este intotdeauna o chestie desteapta. Adica ce daca poti sa-i omori p-aia usor si fara pierderi, de ce sa nu? raspuns: tactica ok..


Adica acu ce vreti sa spuneti ca noi am fost mereu slabi ? Ia ganditi-ca la Mircea care i-a dat singur bataie lu' Baiazid si dupa aceea la Nicopole nu l-au lasat vesticii sa conduca el si si-au luat-o cu toata cavaleria lor mareata.
la faza cu turcii, normal ca nu aveam cu sa castigam impotriva lor. Trebuia sa le dai tribut ca erau puternici rau. Dar nu uitati ca niciodata nu am fost pasalac, ceea ce nu se poate spune despre Unguri.

ideea: nu stiu de ce dupa o perioada in care romanii au fost prezentati drept cei mai tari si cei mai cei, se prezinta extrema cealalta: romanii au fost lasi si niste curve ale istoriri. de ce noi mereu trebuie sa exageram.


cel mai bine a spus-o bhuttu: Ideea e ca in marele angrenaj universal avem si noi, romanii, treaba noastra. Nu suntem cei mai ai dracu, da' nici ultimii lache.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde tarzy1 » Vin Aug 22, 2003 1:53 pm

Initial trimis de aphextwinz
La Calugareni, sa fim serioshi, a fost o victorie, dar nu una decisiva. Adica turcii nu s-au retras peste Dunare intrucat armata lor nu era nici pe departe distrusa (nu zic, or fi avut pierderi, dar ishi shi permiteau ;) ), iar Mihai a fugit in muntzi dupa ajutor (nu shtiu exact, era semnat tratatul cu Sigismund atunci sau nu?)


Parca erau mai multe variante, dar fara legatura cu localitatea care poarta astazi acelashi nume.


probabil ca toata armata Ro sa batut cu trupele de cercetare turcesti.

similar sta treaba si cu maretele victorii de la Marasesti - Marasti - Oituz unde in august am batut la nemti ca la fasole, dar in Septembrie Ro a incheiat cea mai umilitaore pace din istoria ei.
tarzy1
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Aug 15, 2003 4:43 pm
Localitate: ROMANIA - Bucuresti

Mesajde Alds|hc_ » Mar Sep 23, 2003 2:20 pm

cand ii razboi si cand ii vb de supravietuire nu exista fair play, la posada nu o fost un eveniment sportiv sau un duel pt onoare sau ceva de genu asta sa zici ca ce naspa o fost romanii. cel mai tare castiga cel slab musca din tzarana.

daca tov anjou o fost destul de fraier sa se lase descoperit o muscat-o de la 20 de romani (sau cati au fost acolo)
mie mi se pare o miscare super inteligenta si justificata a romanilor.

englezii in WW1 ii acuzau pe germani de lasitate sau ca nu au onoare cand nemtii stateau ca lasii in transheie si ii secerau pe bravii si curajoshii soldati englezi care mergeau cu pusca in mana la atac.

sau in WW2 cand englezii bombardau zonele rezidentiale ale berlinului pt a macelarii populatia, atacuri care au avut un efect major asupra moralului soldatilor germani. bineinteles ca soldatu englez de rand credea ca tzapa bomba pe obiective militare. prima data aruncau bombe normale care pe langa ca faceau gramezi de moloz mai si spargeau ferestrele la cladiri pe o raza de nustiucat, dupa aia bombe incediare si focu ardea in parametrii normali bine intretinut de aerul care circula prin ferestrele sparte, si dupa aia mai aruncau si bombe cu intarziere care explodau cand veneu pompierii sa stinga focul.

o posada moderna in '91 razboiul din golf cand irakienii se retrageau din kuwait. o mana de americani cocotzati in elicoptere si avioane lansau bombe pe ei.

intr-un razbel nu exista fair play.
*** Blessed is the end user who expects nothing, for he/she will not be disappointed.
Avatar utilizator
Alds|hc_
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Mesajde siebenburger » Dum Dec 14, 2003 6:30 pm

la faza cu turcii, normal ca nu aveam cu sa castigam impotriva lor. Trebuia sa le dai tribut ca erau puternici rau. Dar nu uitati ca niciodata nu am fost pasalac, ceea ce nu se poate spune despre Unguri.

Dragul meu prieten!

Nu uita niciodata sa te gandesti inainte de a face o anume observatie in legatura cu istoria sau cu politica. Motivul pentru care o parte importanta a Regatului Maghiar a devenit pasalac, a fost infruntarea directa cu Poarta si refuzul platii unui tribut. Dupa parerea mea maghiarii au fost natiunea victima a Europei, ei au varsat cel mai mult sange in incercarea de a proteja crestinismul european.

In ceea ce priveste evenimentele din cele doua razboaie mondiale sau din Kuweit, cele petrecute nu au fost precedate de un pact, nici macar de o intelegere. Astfel, nici germanii, nici americanii nu pot fi acuzati de acte miselesti, pe cand actiunea lui Basarab pare a fi solutia gasita de un om las, care nu are curajul sa se impotriveasca pe fata si sa-si spuna parerea verde in ochi, in schimb ataca pe la spate. Te rog, sa nu uiti diferenta dintre razboi si pace. La ceea ce ne putem astepta pe timp de razboi, nu este acelasi lucru cu un comportament pe care il asteptam de la un vasal.
siebenburger
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 4:56 pm
Localitate: Berettyóújfalu

Rusine!

Mesajde Dragos C. » Joi Ian 08, 2004 2:25 am

Initial trimis de siebenburger
Motivul pentru care o parte importanta a Regatului Maghiar a devenit pasalac, a fost infruntarea directa cu Poarta si refuzul platii unui tribut.

Infruntarea directa cu Poarta? Si noi ce p**a mea am facut? Am jucat barbut cu ei? Diferenta dintre romani si "Regatul Maghiar" e ca primii au ales supravietuirea ca stat, in locul aurului.
Initial trimis de siebenburger
Dupa parerea mea maghiarii au fost natiunea victima a Europei, ei au varsat cel mai mult sange in incercarea de a proteja crestinismul european.

Sa-ti fie rusine! Ma simt jignit de afirmatia asta, atat ca roman, dar si ca intelectual, care cunoaste istorie. "Natiunea victima"? Voi? Si atunci romanii din Transilvania ce-au fost timp de sute de ani? Ce dracu au fost? Spune!

Protejarea crestinismului european? As vrea sa-ti vad fata cand spui chestia asta, sa vad daca glumesti sau pur si simplu habar n-ai despre ce vorbesti si repeti si tu ca papagalu' textele propagandistice pe care le-ai auzit.
Initial trimis de siebenburger
[..]actiunea lui Basarab pare a fi solutia gasita de un om las, care nu are curajul sa se impotriveasca pe fata si sa-si spuna parerea verde in ochi, in schimb ataca pe la spate.

Stii care era "parerea" lui? Exact aceeasi ca si a tuturor romanilor pe care-i conducea: ce bine ar fi daca lui Carol i-ar ajunge tara pe care o are si nu i-ar mai trebui pamant. Pamantul altora. Ce bine ar fi daca "natiunea victima a Europei" n-ar mai incerca sa "protejeze crestinismul" altora.

Poate ca si la tine in Biblie scrie ca si la mine: cine scoate sabia, de sabie va pieri.
Initial trimis de siebenburger
Te rog, sa nu uiti diferenta dintre razboi si pace.

O stiu: pofta unora pentru ce nu-i al lor.

Initial trimis de siebenburger
La ceea ce ne putem astepta pe timp de razboi, nu este acelasi lucru cu un comportament pe care il asteptam de la un vasal.

Vasal fortat de soarta si imprejurari. Dusman de moarte si inamic, in realitate.
Si nu stiu ce asteptam de la un vasal. Dar stiu ce am primit. Si la Posada si oriunde pe pamantu' asta, pe care au vrut sa-l "protejeze" atat de multi de-a lungul istoriei.
Lasa-ma sa-ti transform lacrimile in flori si sa te bucuri, si sa simt din zambetul tau o eternitate.
Avatar utilizator
Dragos C.
Junior Member
 
Mesaje: 271
Membru din: Vin Mai 31, 2002 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator