Francmasoneria-organizatia discreta care guverneaza lumea...

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

A influentzat francmasoneria istoria lumii?

Da
74
86%
Nu
12
14%
 
Voturi totale : 86

Mesajde mirciox » Mar Sep 19, 2006 10:26 am

asa si ca sa ma si justific pt ceea ce am scris am sa pun niste linkuri,
Bisrica si francmasoneria click aici
si inca una aici
mirciox
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Apr 17, 2006 9:04 pm
Localitate: out of space..

Mesajde gaga » Mar Sep 19, 2006 10:30 am

mirciocs tu ai citit tot subiectul?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde mirciox » Mar Sep 19, 2006 10:35 am

si am mai vazut ca se pune problema ca unii francmasoni ar fi evrei...din surse neoficiale se spune ca "cei 7" ar fi evrei, tipul care a scris cartea de care am mentionat mai sus era tot evreu...cand ajungi in loja mare nu mai esti roman, evreu, irakian sau orice alta natie, esti peste natii, esti cel mai influent...esti francmason.
mirciox
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Apr 17, 2006 9:04 pm
Localitate: out of space..

Mesajde gaga » Mar Sep 19, 2006 10:44 am

mirciocs tu ai citit tot subiectul?

(linkurile de pe wiki te justifica de n-ai aer ~p)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde mirciox » Mar Sep 19, 2006 11:20 am

nu chiar tot...imi spuneam si eu parerea pe scurt...vreo problema? :calm:
mirciox
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Apr 17, 2006 9:04 pm
Localitate: out of space..

Mesajde gaga » Mar Sep 19, 2006 11:30 am

nu neaparat dar in general parerile nejustificate nu prea sunt loate in seama.
parerea ta a mai fost spusa pe subiect deja si comentata, cum ar veni esti un deja vu.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

4Love2FLy

Mesajde Stanci.Robert » Lun Mai 28, 2007 5:48 am

Hai sa iti zic ceva. Discret nu iti suna a secret? O actiune discreta e o actiune despre care nu se stie prea multe, care este protejata de ochii lumii... care este putin SECRETA zic eu. Asta am lamurit-o... 2. Am citit tot ce scris Mister Hampu si scuza-ma... dar in cel putin 10 cazuri afirma ceva apoi se contrazice mai spre final. Dragul meu domn Hampu, tin sa iti spun ca din cate stiu eu... masoneria pune pret pe legea coerentei care daca stii ce este esti constient si stii ca la tine nu se aplica decat cea interioara... situatie in care eu... ca psiholog amator te-as situa pe undeva la mijlocul unei crize de personalitate asta daca nu cumva ti-ai impus dumneata starea asta de spirit. Numele meu este Stanci... si nu The Great la urma. In ceea ce tine de principii trebuia sa ma driblezi cu genunchiul... dar tu ti le contrazici sau scuze... incerci sa imi demonstrezi ca The Great este sinonim cu modest, iluminat sinonim cu "cel se contrazice" si demn sinonim cu impostor ? Singura legatura intre tine si masonerie este aceea ca tu in domeniul constructiilor (afirmatie nedemonstrata mie de ceva) folosesti instrumentele de pe blazonul masoneriei.
Stanci.Robert
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 28, 2007 5:22 am
Localitate: timisoara

Mesajde Stanci.Robert » Lun Mai 28, 2007 5:50 am

[quote="Love2Fly"]Ma bucur, poate imi pui si mie "o vorba buna" in cadrul unei loji. In decursul ultimilor 2 ani ani am citit zeci de carti pro-masonice si tot atatea anti-masonice. Am cunoscut ambele puncte de vedere si pana la urma concluzia pe care o trag e..."urmeaza-ti principiile."
Cu mult inainte sa cunosc principiile si idealurile masonice (asha cum sunt expuse ele in carti) mi-am format si eu ca orice om in dezvoltare sau mai frumos spus: "care vine din Intuneric si tinde spre Lumina" un sistem de valori. La un moment dat am avut placerea sa citesc o carte masonica si sa vad ca ma identific cu majoritatea principiilor de baza ale masoneriei. De atunci ma documentez intr-una astfel incat dupa 2 ani de la citirea primei carti pot spune ca am ajuns sa stiu pana si "ritualurile" de initiere si de inaintare in grad pe de rost :)
Desi nu fac parte din masonerie (cu toate ca as vrea) imi place sa-mi traiesc viata prin prisma principiilor masonice.
Stanci.Robert
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 28, 2007 5:22 am
Localitate: timisoara

Mesajde Antonescu » Mar Iun 05, 2007 7:39 pm

Stanci.Robert scrie:... si nu The Great la urma.


Cred ca asta vine de la Homer The Great, un episod din The Simpsons. Il recomand cu caldura!
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
rien n'est jamais blanc , ni noir, et nous travaillons sur le pavé mosaique....
Avatar utilizator
Antonescu
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Dec 30, 2004 12:00 am

Mesajde Adi Sabau » Lun Oct 08, 2007 9:19 pm

De ce v-ati oprit? Era interesant! Cine-a batut?
Avatar utilizator
Adi Sabau
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Oct 07, 2007 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori