Francmasoneria-organizatia discreta care guverneaza lumea...

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

A influentzat francmasoneria istoria lumii?

Da
74
86%
Nu
12
14%
 
Voturi totale : 86

Mesajde Hampu The Great » Joi Noi 13, 2003 3:56 pm

"de ce sa nu purtam o discutie ca intre oameni onorabili ?"

Pai noi doi nu avem o discutie onorabila ??
O discutie onorabila presupune interlocutori onorabili.
Chiar onoarea este cea care mi-a impus sa raspund la ofense.
Ea te impinge in general la gesturi din astea.
Raspunsul meu nu a fost nici disproportionat cu jignirea, nici marlanesc.(vrei sa iti scriu aici o adevarata injuratura marlaneasca ?-----ai gasit asa ceva in vre-un post de al meu ??)
Replica a fost "pe masura", si in plus a fost formulata in limbajul zeiilor.

Am considerat cele doua avertismente nedrepte, si am reclamat asta Adminilor, cu probele de rigoare.
Te asigur ca sunt o persoana extrem de onorabila, si ca daca sunt judecat obiectiv nu am cum sa imi fac griji legat de asta, aici sau aiurea.


"un mason nu se implica in polemici"
Nu cunosc aceasta regula. Regulile de aur ale Masoneriei sunt amintite in preambulul Constitutiei Masonice, pe care o am chiar acum in fata ochilor.
S-ar putea sa te referi la urmatorul pasaj:
"Cunoaste-te pe tine insuti, iubeste-ti aproapele, ajuta-l, respectindu-i demnitatea"
Desi e foarte departe de ce ai spus tu,dintre toate celelalte el se apropie cel mai mult. Nu l-am incalcat cu nimic.
Imi cunosc perfect ograda, fi sigur de asta. Tu ma judeci dupa un ideal pe care l-ai construit in cea mai mare parte din informatii inexacte despre Masonerie.
Chiar daca ai fi avut la indemina doar documentele confirmate, tot nu ai fi putut sa ajungi la o imagine apropriata.
Ca sa poti face asta trebuie sa vezi lucrurile din interior.
Trebuie sa fi Mason.

Nu te consider dusman. Eu nici nu am dusmani, nu de care sa stiu cel putin.
Nici prieteni nu suntem desi mi mi-ar placea asta.


Trebuie sa te las, voi reveni cu raspunsurile alea ..
Sunt detaliul neglijabil al unui imens angrenaj, dar sunt salvat, intrucit stiu asta si intrucit ma revolt !!!!
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Joi Noi 13, 2003 11:53 pm

Tinuta fiecarui mason cuprinde si un sort; acesta trebuie sa fie pus, pentru ca, Masonic vorbind, F.’. sa fie “imbracat cum se cuvineâ€Â
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Vin Noi 14, 2003 12:02 am

Am uitat sa atasez si un exemplu de sortz masonic. Am uitat sa il pun in postul trecut.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde dinu » Vin Noi 14, 2003 5:04 am

Masoane, nu citesti cu atentie ! Pai nu ti-am spus eu ca n-am de gand sa ma iau de tine ! Daca tot vroiam sa ma iau de cineva, ma luam de Aphex, ca mai aflu un lucru, si intru sub pielea ta, care ma duci la munte, nu-i asa ? Acuma lasand prostiile, ce spui tu acolo e cam inept. Intai ca Adso din Melk nu prea are legatura cu pendulu', drept pentru care ma incumet sa zic ca nu l-ai prea cetit deloc, concluzie ajutata si de faptu' ca n-ai prins nuanta intrebarii mele. Porma, aflu de la tine ca "Eco i-a si dedicat lui Borges unul din cele mai de succes romane ale sale". Pedant. Eco are exact 4 romane dintre care unu' in editie mica si inca netradus, daca nu ma lasa memoria. Adeca, haida de ! Prin urmare, zic eu ca as gresi destuuul de mult daca te-as acuza ca ai preluat niscai idei de la d-sa Eco. Boon... mai zici tu ca multe dintre relatari sunt preluate de regulamentele masonice. Din nou o dferenta de nuanta. "Arogate" ar fi cuvantul potrivit (nu, nu abrogate, arogate). Este ceea ce a facut masoneria de cand e ea, nu a "preluat", nu a adaptat, nu a filtrat nimic, si-a arogat cu de-a valma valori si simboluri: in primul rand ce era ocult si cu priza la mase. Pe urma tot ceea ce a fost necesar pentru a mentine un aer elevat si mistic unei doctrine triviale, fara a o denigra. "Simbolurile" de care vorbesti tu pe cladiri, prin nori sau pe unde iti mai imaginezi tu, sunt arogate si ele. Nu sunt semiolog. Insa acele simbloluri au existat intr-un context autentic mult inaintea kitsch-uirii lor de catre masonerie. Tema de casa: contrazi-ma, daca poti, si tot daca poti da-mi exemplu de simbol autentic mason.

"Cind mai vrei sa ma ironizezi, mergi pe faza cu limba romana acolo ai unele sanse, in plus mai intri si pe sub pielea unora..."
Io zic ca as avea sanse in multe alte domenii, desi intentia mea nu-i asta. Ironia e un mijloc al comunicarii, dar nu obligatoriu si scop. Cat despre carentele de limba romana... vezi ca adesea, o exprimare impleticita e rezultatul unei logici suferinde.

ai fi aflat ca imi plac chiar foarte mult femeile, si ca sunt un consumator declarat al lor
Stiu ma, negarea-i prima faza... esti pe drumu' cel bun :D

Si tema de casa 2: daca tot o sa citesti pandulu', spune-mi daca vezi in sanu' organizatiei tale ceva din grotescul si ridicolul fictiunii.
Sunt curios si astept raspuns.

PS: plagiat se numeste un produs intelectual care atribuie autorului proprietate intelectuala asupra unor idei rezultate etc. ce nu-i apartin.
My question is: Esti sigur ca ceea ce faci tu aici se cheama produs intelectual (adica al telectului ?) :D
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Sâm Noi 15, 2003 1:00 am

Dinu, te rog eu....incearca sa postezi ontopic ca si asha s-a cam dus dreaq discutia de la inceput.
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Ontopic cu nesimtire

Mesajde dinu » Sâm Noi 15, 2003 1:19 pm

Pai ce dracu ma, sunteti voi on topic ! Vorba era despre guvernarea lumii si voi imi puneti poze cu sorturi si ma nebuniti cu prostiile despre cum era sa ajungi mason sau sus la cabala la Ham Pu ! N-ai recunoaste ontopicu' nici de-ar sari sa te muste de cur ! S-a cam dus dracu discutia de la inceput ! ntz,ntz, ntz... atata perspicacitate ma emotioneaza !
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Sâm Noi 15, 2003 11:44 pm

Da bai Dinule! dar ca sa vorbesti despre "motorul de dacia 1310" cu un strain trebuie sa ii spui mai intai ce e Dacia 1310, nu? ca asha...degeaba vorbeam noi de "infleuntza masonica asupra lumii" daca lumea habar n-avea ce e aia francmasonerie. In plus....am fi epuizat subiectul in 5 posturi: Da Da Da Nu Nu! si nimic mai mult!
Cat despre perspicacitate.....mai bine nu mai vorbesc!:rolleyes:
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Hampu The Great » Lun Noi 17, 2003 11:14 am

Dinu

Am citit Pendulul la vremea lui, adica prin 1990, sau 1991 ceva...
Ma bucur ca nu vrei sa te iei de mine, si ca nici nu o faci....
Oricum esti pe alaturi de discutie, si oricum parerea ta despre Masonerie pare sa fie deja formata, asa ca nu are sa te deranjeze prea tare decizia pe care tocmai am luat-o, si anume aceea de a te ignora de acum incolo.
Ai face bine sa procedezi si tu la fel.
Iti fac totusi cinstea unui ultim raspuns.

Masoneria este anterioara tuturor celorlalte stiinte oculte.
Cind am inceput sa postez pe threadul asta, nici eu nu credeam prea tare in descendenta egipteana a Ordinului, si cu atit mai putin in cea extraterestra.
Schimbul de replici pe tema asta m-a facut sa studiez mai aprofundat cazul si concluzia mea e destul de clara in prezent.
Pot sa te asigur dinule, ca lucrurile stau tocmai pe dos fata de cum le-ai prezentat tu.
Nu Masoneria si-a arogat valori si simboluri, ci ea a fost baza de inspiratie pentru celelalte curente.
Kabala, esenienii, cavalerii templului, rozacruceni, hiperchimia si hilozoismul, gnoza simioniana, aritmozofia, medicina ermetica si taumaturgia, si toate celelalte contin elemente masonice de netagaduit, si pentru ca Masoneria le precede istoric, nu putem crede decit ca ea este factorul de influenta si nu invers.

Sigur ai putea sa ma ironizezi si in alte domenii, si sunt convins ca esti mult mai priceput decit mine in destul de multe altele(scuipatul la distantza, saritul corzii, shotronul, pontatea, etc.). Vorba e cit de bine ti-ar reusi treaba asta.
Eu nu am facut decit sa iti indic directia in care ai avea cel mai mult succes.

Pe biroul meu am un bolovan ovoid, cam de marimea unei cani de cafea. L-am cules de la o balastiera.
Nu atit forma lui este iesita din comun, cit dunga albastra care il strabate asemenea unui meridian.
E destul de slab reprezentat albastrul in lumea minerala.
Sti de exemplu ca nu exista decit o singura marmura de culoare albastra ?? Se numeste azul bahia.(n-ai pentru ce !)
Ma surprind ades cu privirea pe el, si cu gindul alunecind spre oul primordial, sau spre albastrul celest, ori cel marin, sau brodind tot felul de istorii posibile privind originea bolovanului.
Vreau sa iti spun dinule ca ma simt excelent atunci cind descopar si inteleg semnele pe care le vad. Chiar daca sunt pe cladiri sau ...in nori.
"Cel pentru care o simpla piatra e un lucru pretios este inconjurat pretutindeni de bogatii"

Cind Alonso Quijano, cel care s-a visat Don Quijote, este pus in fata altei realitati decit aceea in care crede, reactia lui, previzibila, este de a o nega.
El explica celor ce il infrunta ca un vrajitor rau a aruncat peste lume blestemul care ii impiedica pe oameni sa vada lucrurile asa cum sunt ele de fapt.
Poate ca are dreptate, ce stiu eu....?
Cititorul este indemnat insa sa nu il creada.
Important e pina la urma, ca lumea lui Quijote, asa cum este ea populata e mult superioara lumii pe care o stim.
Sa vezi o domnita suava in locul unei taranci proaste, sau un castel in locul unui han prapadit ori un castelan in locul unui hangiu slinos...
"To dream the imposible dream..."
S-ar putea sa fiu in eroare fata de adevarul lucrurilor, dar lumea mea e mult mai frumos populata ca cea in care ai ales sa traiesti tu...
Vorba lui Nichita Stanescu :

"Trebuie sa crezi in zine, ca sa poti fi zinatec "


Love2Fly,

Scuze pentru devierea de mai sus, si pentru intirzierea raspunsului meu.
Adevarul este ca sunt inca marcat de esecul alegerilor, si in general de tot ce mi se intimpla in ultimul timp.

Sari prea repede de la una la alta, si nu mai pot tine pasul cu tine...Trageti si tu putin sufletul si hai sa inchidem citeva teme mai vechi.

Sunt pregatit cu un post lung, in care aduc in discutie si unele dezavantaje ale vietii masonice, precum si unele acte reprobabile la care Ordinul, intr-un fel sau altul a participat.
E prea lung pentru acum...

Astazi voi vorbi despre Lumina, nu inainte de a raspunde sumar la citeva chestiuni din ultimul tau post.
La novice, sortzul se poarta timp de un an cu triunghiul rasfrint in sus. Privit astfel din fata el arata ca un triunghi cu virful in sus asezat pe un patrat.
Triunghiul este dupa cum stim si forma geometrica a fiecareia din fetele piramidei.
Efectul de piramida e stiintific demonstrat , existind in acest moment in lume tehnologii avansate care il si exploateaza.

In scrierea sacra triunghiul este simbolizat prin litera A careia ii lipseste liniuta.
"Pentru Cabala aceasta litera reprezinta Soph-ul, divinitatea pura si nemarginita; s-a spus deasemenea, ca are forma unui om care arata cerul si pamintul, pentru a ne spune ca lumea de jos este oglinda si harta celui de sus:"
"Pentru Mengenlehre este simbolul numerelor transfinite in care intregul nu e mai mare decit partea"

A este si simbolul luminii daca iei in calcul afirmatiile lui Borges referitoare la aleph.

Nu am simtzit energii deosebite la tinutele la care am participat, insa sentimentul nu imi este strain.
Cu ani in urma cind incercam sa elucidez experimental problema religiei, am ajuns sa particip la o serie de predici / sedinte, nici nu stiu cum sa le numesc.
Am fost la ortodoxi, la catolici, la evanghelisti (protestanti), la martori si la adventisti.
Ultimii m-au impresionat teribil, desi nu m-au convins.
Cintau un cintec intr-un crescendo suav, care in final ajungea apoteotic. Totul la astia era atent studiat, predica, comentariile ulterioare, totul..
In sala aia am simtit ceva crescind in mine si mi-am spus ca asta trebuie sa fie harul divin.
Dar nu a fost asa. Erau doar tehnici de spalare a creierului, aceleasi care se folosesc la secte, in armata sau in minastiri.
Am retinut doar sentimentul...


Trebuie sa fac o pauza acum.
Revin imediat.
Sunt detaliul neglijabil al unui imens angrenaj, dar sunt salvat, intrucit stiu asta si intrucit ma revolt !!!!
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde Hampu The Great » Lun Noi 17, 2003 3:47 pm

Sunt doua lucrurile care ma fac sa redeschid subiectul cu Lumina Masonica.

Iti scriam nu demult ca textele de la Marea Moarta, au sa sfirseasca prin a fi facute publice integral si ca lucrul asta va fi insotit de rescrierea Bibliei.
Am facut rost de o carte din Editura Orientalis: Manuscrisele Eseniene De La Marea Moarta, 1993.
Istoria spune ca dupa descoperirea accidentala a primelor documente s-a creat un fel de haos. Toti localnici erau tentati sa caute altele, pentru ca ele erau rascumparate de arheologi in functie de suprafata lor in centimetrii patrati.
Devenind astfel valori, multe au luat diverse destinatii, cea mai mare parte ajungind in America.
In prezent statul Israel a reusit sa le adune pe toate si le pastreaza sub cheie, dar din cauza tuturor evenimentelor povestite, citeva texte au putut sa ajunga publice.
Dintre acestea unul socotit straniu, a intrigat si intriga in continuare.
El se numeste: "Razboiul Fiilor Luminii Contra Fiilor Intunericului", si este curios pentru ca esenienii erau o secta total pasnica.
Din descrierea facuta lor de Iosif Flavius si Filon din Alexandria, reiese ca "esenienii erau oamenii pacii si excludeau folosirea armelor", si ca "esenianului ii era interzisa varsarea de singe"
"Cum este deci posibil ca la o asemenea grupare de pacifisti, de oameni retrasi din lume sa existe un manual de arta a razboiului ??"
Mai mult, folosirea in text, in mod sistematic, a numerelor "a facut pe anumiti savanti sa identifice comunitatea ce a dat nastere manuscriselor, cu cea a neopitagoricienilor".
"In realitate, numerele magice si simbolice, ceremonialul razboinic, ce se afla in acest text, absolut totul este diferit de ceea ce ar putea sa se intimple in lumea asta sau de viziunea asupra celeilalte."
"De aceea suntem, credem indreptatiti sa recunoastem in scrierea de fata mari trasaturi eshatologice (privind finele lumii acesteia, si inceputul uneia noi), si sa vedem in ea un gen de istorisire apocaliptica".
Incredintat ca finele timpului va fi marcat printr-o lupta gigantica, autorul textului isi propune sa instruiasca pe fii luminii, pentru ca acestia sa stie ce vor avea de facut cind va sosi momentul.

Si ce legatura au toate astea cu Masoneria ???
Pai hai sa vedem cine sunt esenienii mai de aproape.

Suntem in anul 300 b.c., in Qumran. Mare parte a textelor scrise de esenieni povestesc pasaje din Biblie, Biblie care avea sa apara in prima ei forma pe la anul 1000 a.c.
Alaturi de textele religioase, de manualul amintit, s-a mai gasit si un set de documente grupate sub denumirea de "Manualul de Disciplina".
Aflam din el un ansamblu de instructiuni, "de reguli si de note privind credinta adeptilor, bunul mers al lucrurilor, disciplina, admiterea de noi membrii in congregatie sau exclderea celor nedemni, apoi regulii referitoare la cult".
Ritul de initiere in cadrul sectei prevede ca neofitul (novicele), sa faca mai multe juraminte de credinta fata de ceilalti membrii pe care trebuie sa ii socoata de acum incolo "frati".
Timp de un an de la initiere novicele trebuie doar sa asculte, si sa invete (ca la Masoni).
In cadrul sedintelor sectei, fratii poarta sorturi. In codul demnitatii mai citim: " ei (fratii) trebuie sa practice toti adevarul si smerenia, dreptatea si justitia, dragostea binevoitoare si modestia purtarii, in toate caile lor..." Ring a bell ???
Daca nu atunci mai afla ca in textele lor esenienii au un capitol intreg destinat Templului.
Fii Luminii, organizati in Templu....Nu, nu vreau sa zic ca esenienii sunt predecesori ai Masoneriei, ci cred mai degraba ca ei sunt un curent al ei cu o evolutie proprie.
Multe alte motive ma fac sa cred asta, dar caracterul sectar al fratiei eseniene preleva.
Totusi ti-am relatat povestea de mai sus, pentru ca asupra mea ea a avut un efect important. Pentru prima data pe documente istorice confirmate am reusit sa cobor originile Ordinului pina sub anul 300 b.c.
Dupa asta am citit cu mult mai multa atentie unele documente despre constructorii egipteni.
Inca le studiez, dar in legatura cu ele pot sa iti spun de pe acum: Masonii au existat acum 6003 ani !!

Am in continuare si cazul unui Iluminat.
Ma rog, primul de care aflu ca isi povesteste experienta.
Se numeste Jacob Boehme, si era un cizmar care locuia la poarta orasului Neisse, pe la 1600.
Prima iluminare pe care o comenteaza i s-a intimplat a inceput " privind un vas de cositor unde se juca lumina soarelui, a avut o ameteala urmata de o adinca tulburare a intregii sale fiinte. A simtit ca omul, in pofida materiei sale opace, putea sa straluceasca cu aceiasi splendoare, sub lumina divina. A iesit din oras, s-a plimbat pe cimp ca sa scape de aceasta impresie si si-a dat seama ca intelege natura mai bine ca inainte: creanga unui copac, o urma pe o stinca ii relevau acum secretele Creatiei. Aceasta iluminare a fost trecatoare..."
"In aceasta lumina, spiritul meu a vazut de indata prin toate lucrurile si a recunoscut in toate fiintele, in plante si in iarba, ce este Dumnezeu si cum este el si ce inseamna vointa lui"


gata am obosit..am sa continui miine de unde m-am intrerupt...

La revedere !!
Sunt detaliul neglijabil al unui imens angrenaj, dar sunt salvat, intrucit stiu asta si intrucit ma revolt !!!!
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Noi 17, 2003 4:20 pm

trecand peste aberatiile de ordin istoric, ma opresc la:

E destul de slab reprezentat albastrul in lumea minerala.


Nu este adevarat: ametist, cianita, azurit, topaz, calcedonia, acvamarin, turcoaz, tipuri de barita, apatita, anumite soiuri de aragonit, azbestul (nuantza de bleu in forma minerala), bornita are variante cu puncte azurii, fluoritul, calcitul, lazurit .... uffff... m-am plictisit sa le scriu pe toate, o sa caut si o sa fac o lista in ordine alfabetica, eventual cu poze.
recomand expozitia de geologie de la antipa unde se intalnesc toate ... si or mai fi


edit: uitasem tocmai de safir
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Lun Noi 17, 2003 4:45 pm

Hampu,

1. La Antipa vei gasi foarte multe minerale colorate (shi) cu albastru. Ori eu nu crez ca in maruintaiele pamantului se gaseshte vreun ordin masonico-hefaistosian insarcinat cu incrustrarea de simboluri oculte in pietroaie. Sa nu spunem de orientalii care pretzuiau shi utilizatu lapis-lazuli-ul (sumerienii erau masoni? :con: )
edit: dana!!! Ce naiba mah, tot la Antipa l-ai trimis shi tu :D

2. Cu Egiptul, m-am lamurit (vad ca nici tu n-ai mai insistat). Celalalte referintze ale ocultismului masonic sunt de mai incoace (2-3000 de ani maxim). In cultura sumero-akkadiana (mileniul III) vei gasi suficient ocultism shi alchimie cat pentru intreg Orientul Apropiat (ceea ce nu este foarte departe de adevar). O mare parte din spiritualitatea evreilor este de sorginte asiro-babiloniana, adica moshtenita din cea sumeriana. Nietzsche zicea ca Zoroastru a fost tata lor (iudaism, creshtinism, mahomedanism). Adica tot de la ei ;)
Ce vreau sa spun este ca, chiar daca tzi-ash accepta "masonismul" celor enumerate de tine, tot n-ash fi de acord cu o originalitate sau shi mai mult cu o primordialitate masona in anumite domenii filozofico-religioso-culturale.

3. Manuscrisele de la Marea Moarta sunt datate intre sfarshitul sec III i. Hr shi 70 d. Hr. Prima traducere a Vechiului Testament in greaca se intampla cam pe la inceputul sec III i. Hr (Septuaginta)
Textele eseniene se regasesc shi in iudaism. Tora se spune ca este scrisa intre mijlocul mileniului II shi sec VII-VI i.Hr (cand unii sustzin ca a fost scrisa ca o compilatzie). Cartzile profetzilor sunt scrise de-a lungul mileniului I i. Hr. Shtiu ca esenienii aveau pasaje din Isaia, carte descrie istoria Israelului shi a Iudeei din sec VIII-VII, in timpul regilor asirieni Tiglat-pilaser III, Salmanasar V, Sargon II shi a altor regi locali sau asirieni (nu-s convins ca cei scrishi mai sus sunt totzi regii asirieni pomenitzi in Isaia).
Studiul documentelor de la Marea Moarta a aratat ca esenienii, sunt cel mai probabil o secta iudaica. Daca tu gaseshti similitudini intre masoni shi esenieni, nu faci decat sa ne dai apa la moara, noua, scepticilor, aratandu-ne ca printre multe alte elemente culturale imprumutate de masoni shi kitschizate se afla shi cele specifice esenienilor.
Ai sa-mi spui, cum dom'le? Ca manuscrisele astea sunt descoperite de catziva zeci de ani!
Simplu, dom'le! Citeshte Biblia shi ai sa vezi. Copiii/Fii luminii este singtagma care se gaseshte sigur in Noul Testament (nu garantez ca shi in Vechiul). Cauta pe undeva prin epistolele lui Pavel. Daca o gasesc itzi spun exact cartea shi versetul.
Sa nu spun de codul moral al esenienilor care-l gaseshti in literatura sapientziala a atator civilizatzii ale antichitatzii.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde dinu » Lun Noi 17, 2003 4:59 pm

;h Belbo Belbo... ai sa ajungi spanzurat in propriul tau vis grotesc ! ;h

Kabala, esenienii, cavalerii templului, rozacruceni, hiperchimia si hilozoismul, gnoza simioniana, aritmozofia, medicina ermetica si taumaturgia, si toate celelalte contin elemente masonice de netagaduit, si pentru ca Masoneria le precede istoric, nu putem crede decit ca ea este factorul de influenta si nu invers.
Post hoc ergo propter hoc. Si daca medicina a existat inaintea lui Hipocrat, inseamna ca n-a fost influentata de el ? Si daca lumea a fost inaintea masoneriei, inseamna ca masoneria n-a influentat lumea !

Sti de exemplu ca nu exista decit o singura marmura de culoare albastra ?? Se numeste azul bahia.(n-ai pentru ce !)
La propriu, Azul Bahia nu e marmura, ci granit. Exista zeci de marmure albastre (Azul Cielo, Azul Acquamarina, etc.) si inca zeci de granite albastre. Vezi ce bine joc shotron ? Multumesc !

To dream the imposible dream...
Asadar, idealul tau e Don Quijote... frumos ideal ! Pacat ca adesea, cautand oameni, gasim maimutele idealurilor lor.

Ca incheiere discutiei noastre, retalierea ta nu-si are rost. Violenta e ultimul refugiu al incompetentei, puteai simplu sa spui ca habar n-ai ce se discuta, ca tot ce stii e cate ceva din istoria recenta a masoneriei romane, ar fi fost ok.
Drum bun, la revedere !
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Noi 18, 2003 11:31 am

:D poi unde voiai sa il trimit afexe, la muzeul de geologie de vis a vis?

sintagma fiii luminii apare intr-adevar in biblie in Luca, Ioan, Efeseni si Tesaloniceni. in vechi ... dunno, nu crez ... sigur nu.

cat despre marmura albastra, io personal (am fost pe la carierele de la carrara), nu vazusem si eram convinsa ca nu exista, am dat un search si am gasit ce a zis dinu ... asa ca hampu ... eu, personal, nu ash vorbi despre lucruri de care nu am decat un mic hint (adica nu am habar). parerea mea.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nae cinefil » Mar Noi 18, 2003 11:58 am

pt. Hampu(pornind de la premisa ca e mason) :
De ce nu vrei sa intzelegi ca simplul fapt al apartenentei la secta masonica nu itzi deschide portile cunoashterii shi ca nu detzii adevaruri universale?
Gandeshte-te ca e posibil ca in afara masoneriei pot exista oameni nu neaparat mult mai inteligentzi, dar mai cultivatzi, care ar putea sa-tzi dea clasa la orice ora, doar ca bunul simtz nu e un apanaj al masonilor!

Fereshte-te sa mai dai citate fara sa le intzelegi shi incearca sa nu mai faci afirmatzii fara sustzinere! Nu de alta, dar singur te afunzi!

p.s. Cand am scris secta, am vrut sa spun secta!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Noi 18, 2003 12:48 pm

file, stai calm ca n-o sa-tzi raspunda.

este demonstrat cu date sigure si precise ca masonii si satanistii au dubios de multe lucruri in comun. hampu s-a facut ca ploo fatza in fatza cu reactziunea intrebarii. hampu, nu ploua si asteptam un raspuns serios. cum se face ca masonii au simboluri comune cu satanistii? tu crezi in coincidentze? eu nu.

si totusi, nu pot sa nu ma amuz cand vad cum o organizatie secreta care guverneaza lumea, este desfasurata minutzios si tacticos intr-un loc atat de public, populat zilnic de atatia si atatia iuzari si tocmai de un membru al ei. ce ar zice mai marii tai? :D acuma, io cred ca tu esti doar un mason inchipuit dar asta e o teorie pur personala.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Hampu The Great » Mar Noi 18, 2003 1:26 pm

Love2Fly,
Eu discutia asta o port doar cu tine.
Am renuntzat sa mai raspund la chestiuni fara legatura cu subiectul, sau care au fost deja discutate.
Daca doresti sa te lamuresc in legatura cu observatiile celorlalti, intreaba-ma tu.
Tie am sa iti raspund.
La fel voi face si cu ori care alt user ce doreste cu adevarat sa dezbata problema Masoneriei.
(As fi tentat sa ii raspund lui aphex. Mesajul lui, in cea mai mare parte, este de data asta civilizat, iar ultimele doua puncte ale postului pot genera discutii interesante.)

Voi reveni cu partea a doua a ultimului meu post de ieri.....

dana:

Am corectat greseala.

Mineralele alea enumerate de tine se numesc pietre semipretioase, si sunt destul de rare, adica se regasesc destul de rar in natura, ceea ce confirma afirmatia mea.
De ce crezi ca le pastreaza aia intr-un muzeu ??....sau tu ai vrut sa ma duc la Dl. Antipa..la cimitir ??

Love2Fly

Continuare:

In urma afirmatiilor sale Jacob Boheme este supus unui examen atent de catre teologii din Goerlitz si Dresda, care ajung la concluzia ca iluminarea de care a avut parte nu contravine credintei.
In anii imediat urmatori Jacob scrie mai multe carti in care prezinta "un sistem haotic presarat cu intuitii transcedentale: De Triplicita Vita(1620), sau care contin aproape tot ce trebuie sa cunoasca un om Psychologia Vera(1624)"
..."filozoful acesta nu are halucinatii in care sa-i apara ingeri si fapte viitoare, el vede obiectele simple, peisajele cu atita intensitate incit descopera in ele acel Mysterium Magnum...adica Marele Mister de unde provin toate fiintele. El nu are pretentia de a strabate in cursul vietii cele treizeci de firmamente exterioare, deoarece crede ca cerul este in interiorul omului, si ca poate fi zarit prin introspectie".
Poarta spiritului se deschide in spiritul meu spune el.
Teoria lui despre iluminare este pura si austera.
"Nu poti contempla divinitatea decit la lumina unui fulger care tisneste din centrul Eului, fulger insesizabil si care se stinge repede, sufocat de greutatea carnii pacatoase. Acest fulger nu este obtinut decit cu pretul unei asceze, eliminind din sine turba magna, care alimenteaza pasiunile si furtunile naturii.
Apoi trebuie sa te transpui timp de o ora in stare de viata supersensitiva, suspendind total actiunea vointei si a simturilor. Dar cel mai ades, acest lucru nu este de ajuns: adevaratele iluminari sunt rare si foarte greu de atins"
"Universul temporal este strabatut de Tinctur, imens curent de viata iesit din acel Centrum al Divinitatii, care se reintoarce la ea dupa ce a insufletit tot ce exista. Tinctur , element pur si divin corespunde cifrei 9"

Acum cred ca putem sa tragem niste concluzii....

Voi revenii !!
Sunt detaliul neglijabil al unui imens angrenaj, dar sunt salvat, intrucit stiu asta si intrucit ma revolt !!!!
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Noi 18, 2003 1:42 pm

"s-au" care au fost discutate? cand s-a mai vorbit despre geologie?
desigur s-a vorbit despre gramatica, dar in van...
la fel si despre istorie ... nu stiu dar eu, daca sunt prinsa cu matza in sac imi cer scuze.
ar fi de bun simtz... desigur, parerea mea...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Love2Fly » Mar Noi 18, 2003 8:39 pm

"Sa gandesti o eternitate si sa raspunzi o singura data".
Cred ca asta mi-as spune acum. Ma bucur ca nu m-am pripit in a-ti accepta propunerea de intrare in masonerie NU pt ca am fost influentzat in vreun fel sau altul ci pentru ca Masoneria e mult mai mult decat un mason stie si enorm mai mult decat un “profanâ€Â
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

interesant

Mesajde Avalansa » Mie Noi 19, 2003 8:55 am

Hai buna ziua la toata lumea!

In noptile petrecute la lucru si care sunt mai libere, mai caut pe net. Diverse. Si uneori, lucruri de acasa.
Deci, azi-dimineata, gasesc forumul (dupa o cautare pe google: masoneria romaneasca) si citesc.
Interesant, foarte interesant. Nu am cum sa comentez toata discutia, dar mi-as permite cateva observatii:

1. In loc de bascalie, ar trebui sa cititi cu atentie. S-ar putea sa invatati ceva (mai ales daca luati in calcul. Eu nu stiu daca Hampu e mason (desi da niste detalii mai putin popularizate, ceea ce sustine afirmatia lui) dar ceea ce prezinta el e destul de corect din punct de vedere masonic (discutii de la "initiat" la profan). Nu aparentele contradictii sunt importante ci ceea ce incearca sa explice. Inadvertente sunt peste tot (pana si in textele sacre).
2. Cred ca te-ai grabit Hampu cand i-ai oferit lui Love2Fly sa devina mason. Te-a impresionat dorinta lui de cautare si corectitudine, banuiesc. Si tineretea.
Mai citeste inca o data corespondenta si o sa vezi nistre trasaturi de caracter mai putin pozitive (corectabile, bineinteles). Poate ca

Cam asta ar fi deocamdata.

Avalansa

p.s. Vreau sa precizez cateva lucruri:
1. Sunt istoric de meserie si imi fac studiile post-universitare mai pe afara (asta vrea sa arate ca am ceva pregatire si ceva experienta). Si sunt si destul de tanar :).
2. Nu sunt mason (algeerea mea) desi am avut relatii foarte apropiate cu oameni care apartineau si astfel am avut ocazia sa cunosc multe lucruri.
Avalansa
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 19, 2003 8:30 am
Localitate: Franta/Paris

Mesajde Avalansa » Mie Noi 19, 2003 8:59 am

Nu am idee de ce mesajul a aparut trunchiat, dar....

Scuze, oricum. E si dupa o noapte nedormita la servici.....

A
"The price of ambition is always high" - Solar, Throne of Bhaal
Avalansa
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 19, 2003 8:30 am
Localitate: Franta/Paris

Mesajde gaga » Mie Noi 19, 2003 2:23 pm

Avalansa si love2fly ... dimineatza spicuiam dintr-o carte mai veche (am cumparat-o prin 93) legata de stiintele oculte in care am gasit (printre multe aberatzii) ceea ce zice hampu, in special legat de "istoria" maoneriei si egipteni (masoneria initziala fiind jidoava, respectivii preluand insemne/simboluri de la acestia).
Daca citesti cartea (ca nivel nu numai cultural ci si de bun simtz), ramai socat de varza care este facuta in scripte legat nu numai de masonerie ci si de cabala ...

cum momentan am imprumutat cartea unui user poate ma completeaza el.
ideea este d-le avalansa ca da, ai de invatzat, dar numai prostii.

peseu: avalansa, daca ai observat, nimeni nu se ia de greseli (fie gramaticale fie de cunostinte) decat daca acestea sunt incalcate repetat si fragrant, indoindu-ma de cultura si inteligenta unei persoane, ma indoiesc si de afirmatiile sustinute de aceasta, that's all.
daca binevoitzi sa dezvoltatzi (va acord credit conform CV-ului pe care l-ati prezentat :) ) urmatoarele:

1. "Nu aparentele contradictii sunt importante ci ceea ce incearca sa explice." (nu sunt, dupa parerea mea, contradictzii aparente ci dese calcari in picioare ale istoriei, culturii, mai nou geologiei, etc. ce sa explici cu argumente din pom?)

2. "trasaturi de caracter mai putin pozitive" (care sunt alea?)

sa nu consideri atitudinea mea ostila, e doar o discutzie :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Hampu The Great » Mie Noi 19, 2003 4:19 pm

[quote]Initial trimis de Love2Fly
[Uite! De exemplu chiar TU ti-ai dat seama ca nu stii mai nimic despre Ordin chiar daca ai grad 18 :. ! si sunt convins ca INCA nu stii nici 10% din ceea ce inseamna cu adevarat masoneria.

Eu as ridica pretentii la 60%, ce e drept cu o crestere impresionanta de circa 30% numai in ultimele sase luni.
In plus mai cred ca sunt in stare sa intuiesc inca 15% din ce nu am aflat inca.
Sigur punctul meu de vedere in chestiunea asta nu poate fi decit subiectiv.

Iti atrag atentia Love2Fly ca port in aceste momente o conversatie
importanta pentru viitorul meu pe forum cu unul din Admini.
In functie de derularea ei este posibil sa "dispar" in orice moment,
asa ca poate e bine sa discutam doar lucruri importante in timpul putin (??) care ne-a mai ramas.

Cu geologia nu am gresit de loc, pietrele semipretioase enumerate de dana si aphex, sunt rare in natura.
De aia le si gasesti intr-un muzeu.
Marmura, azul bahia este singura albastra.
Nu am timp, si nici nu merita deranjul sa aflu daca e doar granitul ala de Brazilia, sau daca nu cumva este chiar si o marmura cu numele asta.
Cauta-le tu pe net, sa vezi cum arata si hotareste singur care este cea albastra dintre toate "azul"-urile alea.
Important aici e ca eu vin cu o chestie noua de genul "azul bahia" pe care o cunosc, si pe care chiar am folosit-o in cteva rinduri, iar "neica nimeni" merge pe google, introduce numele asta de care nu a auzit in viata lui, si vine apoi aici sa faca parada de cultura.
Ca sa raspund despre comparatia satanisti/masoni ar trebui intii sa ii cunosc pe primi, sa le stiu doctrina, daca exista asa ceva.

Icepusem sa iti spun ca eu ma indoiesc de legitimitatea Dumnezeului Biblic.
Daca e sa ma iau dupa comentariile lui Sabato, defapt ale gnozei, atunci el este Satana, si unul din insemnele incriminate ar fi chiar crucea.

Predecesorii constructorilor de piramide din Egipt au aparut in valea Nilului acum circa 7000 de ani, atunci cind "o scimbare climaterica a facut ca tot teritoriul ala, mai putin vecinatatea Nilului sa devina desert".
Prima etapa a dezvoltarii acestei civilizatii a fost Egiptul Timpuriu 4500-3100b.c.
Cam prin anul 4000 se petrece un eveniment, voi reveni asupra lui daca am sa mai am ocazia, pe care masoneria il socoteste esential, si de el se leaga nasterea masoneriei operative.
Sa nu uitam aici ca mason=constructor.
Sau ca cel ce construieste, face un act de creatie , ca el zamisleste, ca el aduce pe lume.... si ca in felul asta el repeta actul divin al genezei.
Egipteni au construit tot timpul monumente funerare piramidale, asa ca putem crede ca din anul 4000b.c., adica de la data aparitiei masonilor (constructorilor) ei au avut timp sa isi imbunatateasca tehnica, astfel ca 1000 de ani mai tirziu sa poata fi capabili sa ridice prima piramida de dimensiuni (Sqquara-Djoser) construita din caramizi arse.
Au continuat , si dupa alte 500 de ani au putut sa cladeasca Marea Piramida (Keops).
Pentru cei ce nu cred teoria asta am facut mai demult urmatoarea afirmatie:
"I-au fost necesari 2000 de ani omeniri (de dupa anul zero), ca sa poata sa ridice o cladire precum Empire State Buillding, de ce nu am crede ca si egiptenilor le-au fost necesari 1500 de ani ca sa poata ridica marea Piramida ??"
Nu m-am raportat intimplator la cladirea ESB.
Este prima cladire pe schelet metalic construita ....
In sine ea singura este o revolutie in domeniu, asa cum fara indoliala Marea Piramida a fost pentru perioada ei.
In 1350b.c. sub domnia regelui nonconformist Akhnaton al IV-lea,
raporturile dintre constructori si clerici/demnitari incep sa se schimbe, dar despre asta altadata.

Septuaginta este traducerea greceasca a Torei sau Pentateuhlui, Vechiul Testament, cuprinde si alte texte (parti).
Cel mai vechi manuscris al Bibliei dateaza din secolul X e.n.

Vezi Love2Fly am pierdut aiurea un post, revenind la lucruri deja discutate, pentru unii useri pe care oricum nu ii intereseaza subiectul, si a caror parere este deja formata.
Sti de ce se intimpla una ca asta ??
Pentru ca nimeni nu ii urecheaza la timp sau pentru ca nimeni nu le atrage atentia ca aici are loc o discutie serioasa.

Ce sa ii explic danei ??
Pentru ea totul este oricum varza...
Adevarul nu incape intr-o minte revoltata.

"Adevarul a carui mama e istoria, adversar al timpului, depozit de intimplari, martor al trecutului, exemplu si aviz a ceea ce este prezent, advertentza a ceea ce reprezinta viitor"

Te salut Avalansa, si iti multumesc pentru suportul moral.
Pe aici actioneaza insa alte legi decit cele pe cale le crezi.
Sper sa putem dialoga ...Am multe lucruri pe care ma poti ajuta sa le clarific
Sunt detaliul neglijabil al unui imens angrenaj, dar sunt salvat, intrucit stiu asta si intrucit ma revolt !!!!
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Noi 19, 2003 4:47 pm

Cu geologia nu am gresit de loc, pietrele semipretioase enumerate de dana si aphex, sunt rare in natura.
De aia le si gasesti intr-un muzeu.


:shock: deci, dupa aceasta logica, rare sunt si gainile, serpii si gandacii din antipa ... ca sa nu mai vorbim despre mamutzi, sunt foarte rari ...
mi se pare grav sa persishti insistent in greseala... chiar dezonorant ash putea spune.
e greu sa spui "am greshit", mai simplu de pus un NU in fatza...

uite cum facem, cand am vreme itzi fac o prezentare cu pietrele albastre.

Marmura, azul bahia este singura albastra.

o logica elementara ne indeamna sa credem ca daca mai sunt si altele (rare sau nu), marmura respectiva nu este singura...


Sa nu uitam aici ca mason=constructor

mai exact mason = zidar. nu era o problema de creatzie ci de pastrare a secretelor meseriei (foloseau exact aceleashi tehnici din generatzie in generatzie)
interpretarea ta este frumoasa dar, din pacate, falsa.

(...)Daca e sa ma iau dupa comentariile lui Sabato... (...)

De cand este Sabato etalon pentru a face apel la el intr-u sustinerea unui fapt biblic? Nu contest faptul ca este un scriitor bun, a-l aduce ca argument pentru demontarea unor credintze biblice este frumos dar ... incorect (ca si concluzia finala de altfel).

Adevarul nu incape intr-o minte revoltata.

dixit :o

Ce sa ii explic danei ??
Pentru ea totul este oricum varza...


Pentru asta discutam in alta parte ....
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde dinu » Mie Noi 19, 2003 7:08 pm

[Ad personam]
Cu geologia nu am gresit de loc...
"Faptele nu sunt o piatra de incercare pentru credincios. Credinciosul autentic va gasi mereu puterea si iscusinta sa nege faptele, si daca e confruntat cu un asemenea fapt ca realitate incontestabila, mai degraba va prefera sa se indoiasca de propriile simturi decat sa admita faptul. Credinta nu izvoraste, in credincios, din fapte, ci mai degraba faptele din credinta."
(um... Dostoievski, l-am intors putzin din condei :D)

Car'va'zica, daca Hampu crede ca Azul Bahia e singuru' bolovan albastru din lume, nici reincarnarea lu' Antipa n-o sa-l convinga contrariu'.

Important aici e ca eu vin cu o chestie noua de genul "azul bahia" pe care o cunosc, si pe care chiar am folosit-o in cteva rinduri, iar "neica nimeni" merge pe google, introduce numele asta de care nu a auzit in viata lui, si vine apoi aici sa faca parada de cultura.
Femtodoct, aici io m-am simtit, nustu, or mai fi si alti nimeni prin zona, oricum am sa raspund... daca te-ai fi folosit de cunostintele tale pentru a purta o discutie civilizata si a sustine un punct de vedere, probabil ca nimeni nu s-ar fi sinchisit sa-ti dea la gioale despre o piatra nenorocita. Insa "parada de cultura" o faci tu, daca nu ma-nsel, si asta ne cam impunge in coasta, mai ales cand vii cu o ineptie si o ridici la rangu' de rafinament absolut. Si numaru' doi, observa ca tuturor celor care te-au contrat pe tema asta, le-a sarit in primul rand in ochi stupiditatea logica a celor afirmate de tine, mai mult decat inexactitatea geologica (doar nu crezi ca stau sa dau pe gugu fiecare cuvant care iese din deshtele d-tale, nu ?).

Este prima cladire pe schelet metalic construita ....
Daca excluzi podu' peste Cimbrisor si hangarele din Baneasa, poate !

Continuati asha si Hampu’ va avea 3 avertismente care formeaza un ban pe o perioada ulterior stabilita iar dinu’ isi va adauga un avertisment frumusel la colectia ce se pare, e decis sa o faca.
Mah, tu i-ai da ban si lu' Nietzsche !
[/Ad personam]

Amu', ce vreau eu sa zic cu parafraza cu care am inceput... Din cate reusesc sa-mi dau seama, logica post-hoc pe care o incriminam mai devreme e piatra de temelie a doctrinei masonice. Daca sunt acuzati ca si-au insusit reperele unei atari culturi, ajunge sa fixeze un potential mason sau manifestare masonica precedenta, si problema s-a rezolvat. Sigur, metoda are avantajul ca permite arogarea facila a orcarui element cultural... si marele dezavantaj ca, generand un interminabil lant al slabiciunilor, pentru a sta in picioare in fata unui atac, are nevoie de primordialitate asupra oricarui eveniment istoric (din pacate, observ ca chestia e comuna mai tuturor religiilor, "la inceput a fost... cuvantul"), originea ei trebuie sa fie abstracta si intangibila (Hampule, nu e asta Lumina, marele secret al masoneriei tale ? ceea ce leaga tot si este legat de tot... Secretul... la care toate cuvintele fac aluzie, da' nici unu' nu-l defineste ?). Problema masoneriei este insa ca nu poate sustine asa ceva prin argumente decente, toata argumentatia lor istorica e o bolboroseala inepta. Insa (Aphex) ar fi imposibil sa convingi un mason de asta, pentru ca asta ar insemna sa nege tot, sa darame tot. Si, in cazul hampului, sa realizeze ca, cel putin spiritual, si-a irosit un numar de ani din viatza. Asa ca zic eu, orice argument ai aduce, se reduce la textu-ntre ghilimele... Sigur, treaba e cu doo taisuri (de fapt, citatul in FMD nu se refera la credinciosi, ci la necredinciosi :p ). Asa ca Aphex, Dana, Avalansa, (Hampu) si ceilalti, se poate o discutie pe tema asta ? Cred ca inainte de a ne infrunta in argumente de natura istorica, ar trebui sa stabilim ce relevanta au !

Manuscrisele de la Marea Moarta sunt datate intre sfarshitul sec III i. Hr shi 70 d. Hr. Prima traducere a Vechiului Testament in greaca se intampla cam pe la inceputul sec III i. Hr (Septuaginta)
Aphexe, fii saltaretz, baga o cronologie a scripturilor (asa, frumoasa, cu crossref), guglez de juma' de ora si nu gasesc ninic inchegat.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

decenta

Mesajde Avalansa » Mie Noi 19, 2003 11:22 pm

In primul rand as vrea sa fac un apel la decenta discutiei.
Daca este un forum si daca "stam de vorba", nu este pentru a demonstra ca unul este mai "cunoscator" decat altul ci pentru a impartasi niste opinii. Intr-un mod decent. Cine cauta bascalie si "confruntare" poate sa mearga pe caterinca.ro si va fi statisfacut.

Am sa incep prin a raspunde intrebarilor subintelese:

Dana

1. Ideea este ca fiecare a incercat sa raspunda pe masura cunostintelor lui la problema initiala: francmasoneria. Ca orice subiect "delicat", discutia a depasit cadrul fixat si a ajuns sa cuprinda un camp foarte vast. Deci, imposibil de clarificat, din principiu.
Nici unul dintre voi/noi nu are cunostinte atat de aprofundate pentru a clarifica macar una dintre intrebarile puse, deci cu atat mai mult, de a da un raspuns.
De exemplu, ca istoric, specialitatea mea este "sfarsitul antichitatii" (si mai exact, dezvoltarea dogmelor crestine si gnoza) dar nu as putea sa ma laud spunand ca le stiu pe toate si deci as putea sa lamuresc orice problema. Imi dau seama de ignoranta mea mai ales atunci cand ii ascult pe profesorii mei de la Sorbona.
Asta nu inseamna ca sun o nulitate, ci pur si simplu ca imi stiu lungul nasului.
Dar sa revin. Deci, spuneam ca "nu aparentele contradictii sunt importante si ceea ce incearca sa explice".
In fiecare traditie esoterica (este vorba de o traditie coltural-religioasa care se reclama de la niste adevaruri originare transmise pe cale initiatica) exista un mit fondator. Stabilirea adevarului acelui mit este o problema rationala si nu una de credinta, dar oricum ar fi totul se rezuma la a crede sau a nu crede.
Orice fiinta rationala incearca sa explice fenomenele cu care se confrunta, de o maniera rationala / logica, deci este normal sa iti pui intrebari asupra contradictiilor. Adevarul este ca sunt multe si peste tot, deci nu exista un raspuns absolut. Exista doar incercarea de a deveni prin cautare.
Deci, in cazul in care unul sau altul au facut o greseala, nu e cazul sa il punem la colt pentru simplul motiv ca toti gresim. E mult mai normal sa ii atragem atentia asupra greselii. Sa incercam sa nu fim lupi unii pentru altii ca asa o sa ne ducem toti dracului.

2. "trasaturile de caracter mai putin pozitive" de care vorbeam in cazul lui Love2Fly sunt: instabilitatea si orgoliul.
Cititi primele prezentari si veti vedea cum se autoprezinta ca un mare "cunoscator" al masoneriei.
Instabilitatea - schimbarile de atitudine de pe forum (cam prea dese.....).

Hampu

In ceea ce te priveste, nu pot sa spun ca ma indoiesc de calitatea ta de membru al masoneriei (desi putina neincredere face bine) dar cred ca abuzezi putin de informatiile cu caracter istoric. Mi-au placut cele relatate privind masoneria, imi plac mai putin cele adiacente. Gresesti uneori (si e normal sa fie asa din motivele enumerate mai sus) si risti sa nu fii luat in serios, lucru care s-a si intamplat, de altfel.
Plus ca dai mult fara sa ti se ceara explicit.
In rest, am gasit post-urile tale privind masoneria foarte instructive si le-am citit cu placere

Cam asta ar fi deocamdata ceea ce vreau sa spun. Eventualele incorente sau insuficiente ale textului puneti-le pe seama scrierii lui ad-hoc. Voi raspunde la eventualele intrebari.


A

p.s. Calitatea raspunsului depinde de calitatea intrebarii.
p.s. 2 Nu am dat date exacte despre nu stiu ce eveniment din doua motive:
1. discutia e prea flua
2. informatii despre diverse detalii istorice pot fi gasite pe net
Avalansa
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 19, 2003 8:30 am
Localitate: Franta/Paris

Mesajde Love2Fly » Mie Noi 19, 2003 11:40 pm

"trasaturile de caracter mai putin pozitive" de care vorbeam in cazul lui Love2Fly sunt: instabilitatea si orgoliul.

Da' ce ai facut mai? m-ai studiat pe intreg forumul sau doar pe subiectul asta? caci daca vorbesti de subiectul asta atunci instabilitatea se datoreaza "necunoasterii". M-am dat cunoscator la inceput tocmai pt ca nu stiam nimic (ca sa zic asha). De la deschiderea acestui subiect si pana acum au trecut mai bine de 10 luni. 10 luni in care, zic eu, am mai "prins" cate ceva despre masonerie. Normal ca la inceput zic "da" iar apoi urmeaza "ma mai gandesc" ca sa concluzionez cu "nu". In definitiv nu masoneria ma pasioneaza ci esoterismul ei, "pietrele de hotar" dar si principiile si regulile masonice.
Oricum discutia a luat o intorsatura mult prea alambicata.....deja nici nu mai stiu exact despre ce se vorbeste aici. :con:
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

in plus

Mesajde Avalansa » Joi Noi 20, 2003 2:07 am

"Fereste-te sa ajungi scula in mana altuia" - este un sfat pe care cineva foarte apropiat mi l-a dat acum multi ani cand eram tentat sa intru in masonerie.


A

p.s. Culmea este ca, dupa ani, el insusi a devenit mason. Am fost prieteni inainte (a fost un mentor pentru mine a vrai dire) si am ramas prieteni si astazi.
"The price of ambition is always high" - Solar, Throne of Bhaal
Avalansa
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 19, 2003 8:30 am
Localitate: Franta/Paris

Mesajde el MaLeFiCo » Joi Noi 20, 2003 2:57 am

Am citit printre randuri ce s-a scris despre acest subiect si as dori sa aduc cateva precizari(care poate au mai fost evocat,in fine).
In primul rand vreau sa va aduc la cunostinta ca lojile francmasonice NU sunt secrete.In romania avem o perceptia ambigua despre acest cult,din ce am dedus eu lumea compara francmaí§oneria cu o secta.Nu este deloc cazul.In franta lojile franc maí§onice sunt deschise tuturor si actioneaza ca niste asociatii vechi de 300 de ani pt ca francmaí§oneria se organizeaza in Anglia incepand cu anii 1700.Mai precis in 1717 mebrii Royal Socity din Anglia se organizeaza (unesc cele 4 loji existente)si pun bazele Marii Loje Londoniene care il are ca pivot central pe nimeni altul decat Isaac Newton,deschizandu-se astfel drumul maí§oneriei speculative,adica dialogul liber in jurul unor idei.
Ar trebui precizat ca termenul englez pt. fracmaí§oni este Free Masons,deci la baza primele loje erau compuse din ZIDARI asociati in bresle ca sa zic asa si care de-a lungul calatoriilor intrprinse in evul mediu de-a lungul europei pt a construi,catedrale,temple si alte edificii culte sau oculte au creat o societate de intr-ajutorare pt a se putea descurca cat mai bine.Nu degeba simbolul clasic al maí§onilor este,echerul si compasul.
Deci franc maconeria era asociata exclusiv constructiei si arhitecturi(compasul si echerul fiind unelete indispensabile)
In 1723 va fi publicata o noua constitutie care va tine cont de toate evolutiile societatii de la 1400 pana la data respectiva.Incetul cu incetul membrii au devenit din ce in ce mai eruditi,iar datorita faptului ca foarte multi marinari si zidari erau asociati lojilor engleze francmaí§oneria a patruns in europa prin porturi si santiere extinzandu-se cu o viteza uluitoare,catre 1750 existau loji francmaí§onice cam peste tot in europa.Care evident au inceput sa intre intr-un conflict puternic cu biserica catolica care ii considera drept heretici si interzicea oricarui bun crestin orice contact cu maí§onii.
Cineva spunea ca maí§onii nu cred in dumnezeu(poate nu cel definit de biblie sau coran),este gresit,pt a putea face parte trebuiea sa crezi in MARELE ARHITECT AL UNIVERSULUI,fara prea multe detalii.Ceea ce nu specifica francmaí§oneria si nu specifica nici astazi,este faptul ca Marele Arhitect poate fi oricine atata timp cat crezi in prezenta lui(exista loji francmaí§onice in toate religiile) se garanta astfel totala libertate de gandire a membrilor.Conditia sine qva non pt afi acceptat era sa crezi intr-o entitate spirituala oricare ar fi ea pt ca doar asa amul se poate dezvolta armonios si in concordanta cu mediul care il inconjoara.
As mai continua dar imi este cam somn daca exista persoane interesate o sa o fac maine.

DOAMNELOR fiti linistite la inceputul sec XX si-au facut aparitia lojile feminine deci daca doriti sa aderati exista loji mixte sau doar feminine sic.

ce altceva sa mai zic eu.Cele mai mari realizari ale omenirii sunt datorate maí§oneriei,drepturile omului,separarea puterilor i stat,sindicatele,marile revolutii culturale etc. toate sunt datorate franc maí§onilor.Deci suntem departe de o viziune sectara.

In franta membrii lojelor nu isi ascund absolut deloc apartenenta la rit,si este la fel peste tot.
Inca un mic detaliu maí§onii poarta niste mici insigne cu simbolul lojei din care fac parte.Motiv pt care oriunde ar merge sunt imediat recunoscuti si ajutati de frati fara cea mai mica ezitare

Maine o sa ma duc sa vad care sunt modalitatile de aderare la Loja Marelui Orient care este cea mai importanta din franta si o sa va spun cum sta treaba ca sa nu mai fie polemici
noapte buna:eek: :eek: :eek: :eek:
el MaLeFiCo
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Noi 19, 2003 9:39 pm
Localitate: am sa ma-ntorc....

n-are legatura cu subiectul, dar......

Mesajde Avalansa » Joi Noi 20, 2003 8:39 am

Nu are legatura directa cu subiectul dar trebuie spus!!!


Draga Love2Fly,

Tot citind diverse subiecte de pe forum si gasind unele dintre "opiniile" tale, mi-am dat seama de un lucru:
ESTI PROST FACUT GRAMADA SI AI O MENTALITATE DE PUR IMBECIL. Esti un exemplar demn de Inchizitie cu pretentii de Galileo Galiei.
As putea sa argumentez dar nu cred ca ai intelege ceva din ce spun si nici nu am de ce sa o fac. Este evident.

Imi pare rau ca am ajuns sa spun asta, dar chiar e adevarat. Din pacate, mai faci si pe moderatorul. Habar nu ai ce inseamna asta. Oricum, poate ca te mai lumineaza cei care au rabdarea sa iti raspunda.

Avalansa

p.s. E incredibil si pentu mine ca am scris asta, dar trebuia sa o fac. Imi cer scuze fata de ceilalti.

p.S. 2 Un sondaj care sa valideze calitatea de "moderator" al lui Love 2 Be (Born) Stupid?!!!!
"The price of ambition is always high" - Solar, Throne of Bhaal
Avalansa
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 19, 2003 8:30 am
Localitate: Franta/Paris

Mesajde Aliosha » Joi Noi 20, 2003 8:52 am

Domnu' istoric, poate ca ar trebui sa va faceti studiile post universitare in bun simt, pentru ca dupa cum tocmai dumneavoastra ati spus mai sus, sunteti inca tanar.

Ban 2 saptamani.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori