Francmasoneria-organizatia discreta care guverneaza lumea...

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

A influentzat francmasoneria istoria lumii?

Da
74
86%
Nu
12
14%
 
Voturi totale : 86

Mesajde Love2Fly » Lun Oct 20, 2003 10:27 pm

love2fly@go.ro
Raspunde la intrebarile alea de sus cand ai timp sa nu zica careva ca te eschivezi "ducand discutia spre alte subiecte".
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Hampu The Great » Mar Oct 21, 2003 10:24 am

Pentru Dinu
Concret fratzia m-a ajutat foarte, foarte mult. Problema cea mai grea pe care Masoneria m-a ajutat sa o rezolv, nu o pot numi aici din cauza ostilitatzii, si a neincrederii in care am fost inconjurat. Am sa itzi povestesc doar doua cazuri:
1. Era o zi de tzinuta masonica, si sedintza urma sa aiba loc la orele 1700.
Pe la 1000 sunt sunat la serviciu si aflu ca mama se simtzea rau de tot. Plec cu ea la urgentza, de acolo sunt trimis la Fundeni, astia imi zic sa merg la Panduri.......sti chestia clasica in situatzii din astea....In fine o internez la Panduri. Pe tot traseul atentzii colo, atentzii dincolo.....
La templu am ajuns pe la 1730, si pina sa incerc eu o stratagema , ofitzerul acoperitor m-a si anuntzat. Acum obligatzia mea este de a intra in templu "in pasi" (un mod aparte de a pasii), si de a da explicatzii Venerabilului pentru intirziere.

O.A- Venerabile Maestru, un frate bate regulat la usa templului si cere sa fie primit...
V.M.- Apartzine el acestei loji ?
O.A.- Totzi fratzii il recunosc ca atare, Venerabile Maestru !
V.M.- Apropiete frate, si spune-ne care este motivul pentru care ai intirziat la lucrarea noastra de astazi ?

Povestesc eu pe scurt toata tarashenia, si mai adaug in final ca imi iubesc foarte mult mama, si ca tatal meu este decedat, in felul asta eu fiind singura ei sperantza.
La impresionat povestea pe Venerabil intr-atit, incat a facut un lucru total neobisnuit:

V.M. - Exista printre coloanele acestei loji cineva care poate sa il ajute pe fratele nostru, in nevoia lui ?

Sigur ca exista. Mi s-a permis sa ies imediat din templu impreuna cu persoana care s-a oferit sa ma ajute, facandu-se astfel iarasi un gest neobisnuit.
Citeva telefoane, si mama a fost luata imediat de o ambulantza, internata direct la chirurgia Spitalului Fundeni, si operata in regim de urgentza de o echipa condusa de Dr. Irinel Popescu si asistata de Prof. Proca.
Operatzia a inceput la 2230, si a fost necesar sa semnez o gramada de hirtii, pentru ca in graba mare nu au putut fi intocmite toate actele necesare unei astfel de interventzii; si pentru ca Spitalul Fundeni, nu avea la vremea aia linie de garda pentru urgentze de natura asta.
Mai trebuie sa adaug doar, ca in afara anestezistului, nici un alt membru al echipei de chirurgi nu a acceptat nici cel mai mic ciubuc.

2. Primesc, la capatul unei istorii ce nu prea merita relatata, o mostenire constind intr-o mare suma de bani.
Era perioada aia cind bancile ofereau dobinzi importante, si cind la mare moda era Banca Populara.
Am fericita idee sa il consult mai intai pe unul din fratzii care au serviciu in domeniul bancar. Stiam putzine despre el, si m-am bucurat sa aflu ca este si membru in Consiliul de Administratzie al B.N.R.
Ei bine , au fost tot felul de discutzii, da pina la urma la insistentzele mamei, o persoana foarte religioasa, am depus banii la Banca Internatzionala a Religiilor.
Trece cam un an si primesc telefon de la fratele ala de la B.N.R. Tot sunase in disperare pe mobil. Se chinuise saracul sa dea de mine ( pentru ca intre timp nu mai eram la aceiasi loja), ca sa imi atraga atentzia ca B.I.R. se duce in jos.
Asta era intr-o Martzi, si eu am neglijat sa actzionez imediat, mai ales ca fusesem pe la banca si totul parea normal.
Pe Joi, au aparut primele semnale in presa, iar a doua zi, Vineri banca a blocat toate platzile in numerar.
Eram distrus. Nu apucasem sa fac nici o miscare de fonduri si paguba parea de acum inevitabila.
Am mers spashit la fratele meu , si plin de umilintza l-am intrebat daca se mai putea face ceva.
S-a putut. Banca nu mai facea platzi in numerar, dar continua sa functzioneze. Asa ca la sugestia fratelui meu, am deschis un alt cont la B.C.R. si am platit banii prin virament din contul B.I.R. in contul B.C.R.
Nu m-ar fi dus niciodata mintea la asta, si nici nu mai credeam ca am sa ma mai intilnesc cu banii aia vre-odata


Acum in inchiere, sa stii Dinule ca eu nu sunt decit un membru modest in loja mea. Am grad mare pentru ca sunt mai vechi, dar nu am statutul social care sa ma justifice pe deplin acolo. Sunt mai multzi ca mine
Cam totzi membrii "tari" ai lojei de care apartzin, ne privesc , si ne trateaza cu multa condescendentza.
Gesturi ca cele enumerate mai sus, au fost pentru mine imense ajutoare, pentru ei poate au fost doar fleacuri...

Nu , .....de fapt ...eu pierd destul de mult in ochii fratzilor propunindu-l pe Love2fly.
In fatza Venerabilului meu, am argumentat propunerea primirii lui prin necesitatea de a revenii la spiritul esentzial al Masoneriei. Love2fly mi-a reamintit de lucruri pe care fratzia le-a neglijat in ultimul timp, si care poate au contribuit si ele la momentele grele prin care trece acum..

Un frate este apreciat mai mult de ceilaltzi fratzi, atunci cind aduce la lumina persoane importante, persoane care pot influentza, care pot decide...
Chiar si asa, un frate care face mai mult de doua trei propuneri pe an e privit cu multa retzinere, iar cererile sale nu sunt intotdeauna onorate.
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde Hampu The Great » Mie Oct 22, 2003 8:23 am

Acum pentru Love2Fly.

Asa cum am zis, eram pustan cind am auzit prima data de Ordin, si totul a fost legat de scandalul internatzional al lojei P2.
La vremea aia nu puteam afla mai multe, dar am ramas doar cu sentimentul ca Masoneria era ceva foarte puternic.
Mai tirziu am avut la facultate un profesor care ne-a explicat oarecum mai precis despre cum stau lucrurile.
Prin 1992, am ajuns in anturajul istoricului Horia Nistorescu Balcesti, care tocmai se chinuia sa formeze un grup de initziatzi, si impreuna cu acestiasa reaprinda luminile.
Foarte multzi fratzi existau deja in tzara, desi paradoxal ei nu aveau un Ordin Natzional. Devenisera Masoni in strainatate (Petre Roman in Frantza, de exemplu, pe cind se afla la studii).
In momentul reaprinderii luminilor eram foarte la curent cu tot ce se intimpla, dar nu vroiam sa ader din aceleasi retzineri ca si ale tale.
Nici nu ma invitase nimeni.
Au mai trecut ceva ani, am terminat scoala, am inceput sa lucrez, si am ajuns la o firma de constrctzii, unde patron era un Mason inrait. Avea tot biroul plin de insemne, diplome, drapele, shortzuri, toate obiectele de pe birou, ceasul, bricheta aveau pe ele compasul si echerul.
Tipul m-a impresionat puternic nu atit prin toata butaforia aia, cit prin calitatea lui cu totul deosebita.
Dupa faza asta, am inceput sa tatonez terenul pe linga Horia, si sa ii bat apropouri, daca nu cumva as putea sa fiu chemat sa ma alatur Ordinului.
In ciuda diferentzelor considerabile care existau intre noi, Horia mi-a purtat totdeauna o simpatie aparte, si imi vorbea ca unui prieten.
La vremea aia insa nu se putea face nimic.
Pe la sfirshitul lui 1995, M:.L:.N:.R:.,era in lupta apriga cu loja "Romania Unita", pentru recunoshterea legitimitatzii internatzionale, "Romania Unita" se autoproclamase singura miscare Masonica indreptatzita sa reprezinte Romania in afara. Aveau un program mult mai lucrat decit al M:.L:.N:.R:., dar un numar ridicol de mic de adeptzi.
Pe de alta parte Dl Nicu Filip imprimase pe atunci Ordinului o linie care promova in principal modestia, si cumpatarea.
Masonul model, era imaginat ca un om fara prea mari posibilitatzi financiare, caruia mai ales ii erau interzize opulentza, extravagantza si grandomania. (a ramas constant in idei si astazi; s-a rupt de Ordin si a facut o Masonerie paralela, reproshidu-i acestuia investitziile "faraonice" facute in ultimii ani)
Am profitat de moment, si mi-am prezentat oferta.
Horia devenise deja Marele Secretar al M:.L:.N:.R:., iar Mare Maestru era dl. Comanescu.
Am fost initziat in loja "Phoenix", totul fiind mult sub asteptari.
Era loja renasterii fratziei, si isi avea templul intr-un apartament de bloc, la parterul acestuia.
Revelatzia am avut-o la vre-o doi ani dupa, atunci cind am putut sa cunosc toate insemnele si toate semnificatziile lor.
Era ca in filmul ala de doi lei, in care singur eroul principal putea vedea lumea asa cum este ea de fapt, pentru ca avea o pereche de ochelari magici.
Tot centrul Bucurestilor este plin de insemne, si pe cladirile noi, si pe cele vechi...
Cita istorie vie, si citzi ignorantzi trec zilnic pe linga ea fara sa o pota intzelege ...

"Secretul...toate cuvintele fac aluzie la el, dar nici unul nu il defineste..."

Cam asta e....Nu regret absolut nimic....Pasul pe care l-am facut mi-a adus mult mai multe satisfactzii decit am sperat....
Ma intuneca doar constatarea ca Masoneria Romana nu isi recunoaste fortza, si se pierde in lucruri fara prea mare importantza.....

Pe Curind !!!
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Mie Oct 22, 2003 10:54 pm

Ma intuneca doar constatarea ca Masoneria Romana nu isi recunoaste fortza, si se pierde in lucruri fara prea mare importantza.....

Recunoscand FORTZA cu care e inzestrata, masoneria ar fi mai vulnerabila. Era pe undeva, candva, o regula, sa nu-ti arati fortza decat in situatii de exceptie cand vei putea sa biruiesti adversarul. Se pare ca pt masoneria romana inca nu s-a ivit acea situatie.
Tot centrul Bucurestilor este plin de insemne, si pe cladirile noi, si pe cele vechi...
Cita istorie vie, si citzi ignorantzi trec zilnic pe linga ea fara sa o pota intzelege ......

Acum chiar m-ai facut curios....despre ce insemne vorbim? Si cine le-a facut?
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Oct 23, 2003 11:18 am

Initial trimis de Hampu The Great
Cita istorie vie, si citzi ignorantzi trec zilnic pe linga ea fara sa o pota intzelege ...


din ciclul: a revenit nebunu'... ignorantzii ajung in rai, parafrazandu-l pe isus, da' matale can ai sa inveti sa scrii in limba romana?
si cam ce facultate o fi terminat, unde vine unu' la catedra si zice "hai mah sa va fac masoni" ... de faculta agramatzilor io nu am auzit dar se pare ca exista...

cat despre ajutorul pe care l-ai primit, cu toata mila de care pot da dovada :j iti spun ca exista din timpuri imemoriale, iar in tristu' regim purta si un nume: PCR (pile, cunostinte, relatii), fara de care puteai sa mori in drum ... masoneria ta este exact ca o societate normala (ca beneficii si mercantilism) si precum balaceanca (citind ce debitezi) ...

da-i inainte, is posturi bune pt zile ca astea in care freci ridichea la munca ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Hampu The Great » Joi Oct 23, 2003 1:12 pm

Initial trimis de Love2Fly


Acum chiar m-ai facut curios....despre ce insemne vorbim? Si cine le-a facut?


Cei care au construit acele cladiri, sau poate cei care le-au reparat sau restaurat...ce stiu eu ?
Sunt in marea lor majoritate insemne benefice, cu rol protector, dar sunt si multe ironice, sau de avertizare.
Nu prea este atit de important ce spun , important este faptul ca ele atesta o traditzie masonica a romanilor, si ca ele confirma astfel existentza si continuitatea ei.

Unele nu pot fi comunicate, altele insa, sunt "la liber".
Originile insemnelor provin din atit de multe domenii, incit ar trebuii o gramada de timp doar ca sa le amintesc numai pe ele.

Sunt protejate de juramint, in Masonerie, o parte a ritualului, semnele de recunoastere si atingerile, cuvintele sacre, plansele arhitecturale, organizarea templului si semnificatzia unor insemne.
In cadrul unei tzinute fratzii sunt invitatzi in mai multe rinduri sa repete juramintele de pastrare a secretelor.
In toate posturile mele eu nu am scris nimic despre lucrurile astea. Cum bine ai spus Love2Fly, nu e o societate secreta, ci doar una discreta.

Pot comenta pentru tine insemnele de pe unul din peretzii Camerei de Reflectzie. Sti desigur ca aceasta camera este destinata profanului, si ca atare contzinutul ei nu se afla sub secret. Ar trebui sa pot pune si un atash cu desenul, da iar nu cred ca o sa imi iasa. Si asta e prea mare....oricum vedem noi, daca nu pot am sa il transmit tot prin mail.

Textul este urmatorul:

" peretelel de Miazanoapte: semnul zodiacal al Cancerului (in albastru), un schelet uman (pictat in alb), inscriptzia V.I.T.R.I.O.L., simbolurile alchimice ale sulfului (un triunghi care la mijlocul bazei are o cruce egala) si sarii (un cerc taiat de un diametru orizontal), sentintza: "Daca sufletul tau a simtzit frica NU merge mai departe" sub care se afla un triunghi cu virful in jos, pictat in albastru (simbolul apei)."

Mesajul e unul simplu, asa ca itzi las onarea de al descifra singur. Am plantat in textul citat puncte de reper ajutatoare.



Trebuie sa te las acum....
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Joi Oct 23, 2003 3:08 pm

Descrierea si semnificatia "cabinetului de reflectie" este una destul de simpla pentru oricine a citit cate ceva despre masonerie si care s-a interesat cat de cat despre Ordin.
In primul rand, simbolurile alchimice ale sulfului si ale sarii descriu procesul de "transformare" al profanului in "INITIAT". Alchimia, prin esentza isi propune sa opereze pe asha numita Materie Prima astfel incat, printr-o serie de "manipulari" sa se obtina Piatra Filozofala capabila sa realizeze, proiectia(ca sa zic asha) metalelor de rand in aur!
Sulful simbolizeaza Spiritul iar Sarea- Stiintza!
<<Sulful si sarea sunt substantzele cu care alchimistul lucreaza. In fatza mortii (mai precis, putrefactiei) se elibereaza doi agenti primordiali ai Operei: sulful si mercurul. Fuziunea acestor doua substantze reprezinta "Nuptiile Chimice" care au ca rezultat nasterea unui prunc androgin...>>
In plansa caracteristica gradului de discipol exista si "painea si ulciorul" care indeamna candidatul la o pace sufleteasca care ii permite sa se reculeaga. Painea si ulciorul cu apa simbolizeaza si simplitatea care ar trebui sa domine viata viitorului "frate".
Scheletul uman respectiv craniul si coasa se refera la Saturn si la Plumb ca metal. Ele simbolizeaza moartea profanului care va renaste prin viata spirituala, prin transmutatia plumbului in aur. Aceste simboluri nu au, se pare, rolul de a-l speria pe profan ci de a-l pregati pentru o noua nastere. Coasa este simbolul mortii; coasa nu taie viata, coasa taie iluziile profanului. Craniul simbolizeaza ciclul initiatic, moartea trupului ca renastere la un nivel superior al vietii. <<Craniul este analogul putrezirii alchimice in atanor, omul nou iese din creuzet unde vechiul om dispare spre a se transforma.>>
V.I.T.R.I.O.L este o formula esoterica care inseamna: "Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem" care se traduce ca " Exploreaza Interiorul Pamantului si Recatificand vei Gasi Piatra Ascunsa".
<<A cauta piatra ascunsa inseamna a cauta ultima ratiune a esentei umane.>>Initierea profanului este doar un punct de plecare in slefuirea Pietrei Brute care trebuie cioplita neincetat. La sfarsitul acestei cautai indelungate, toti fratii vor primi Lumina. De aceea masonii sunt Fii Lumini.
O intrebare pe care mi-o tot pun inca de cand am inceput sa ma "informez" despre masonerie e legata de acest adevarat lait - motiv al cartilor masonice...LUMINA. Ea are mai multe semnificatii.....lumina interioara ca desavarsire a spiritului, lumina poate insemna si descoperirea unor mistere vechi care guverneaza lumea. Lumina poate insemna o zeitate. Descoperirea unei zeitati sub forma de "lumina". In religie exista doua tipuri de lumina...cea divina si cea luciferica. Aceasta ultima "definitie" a luminii masonice ar trebui dezbatuta mai pe larg....Hampu'?...
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Hampu The Great » Lun Noi 03, 2003 5:01 pm

Excelent comentariul tau....
Exact asa cum tzi-am mai spus deja, fratzia are multe de pierdut prin decizia ta de a nu i te alatura.

Treburi destul de importante m-au tzinut departe de calculator zilele astea, asa ca incep prin a imi cere scuzele de rigoare pentru intirzierea raspunsului meu.

Ca o noutate de ultima ora, menita sa readuca pe fagasul normal dialogul nostru, te anuntz ca am returnat formularele de inscriere pe care le ridicasem in numele tau.
Astfel, pe de o parte respect decizia luata de tine, iar pe de alta eliberez conversatzia de un element care ar putea sa altereze obiectivitatea parerilor exprimate.
Trebuie insa sa mai adaug ca imi va fi destul de greu, daca nu chiar imposibil sa imi repet oferta. Lucrul asta nu trebuie sa te ingrijoreze prea tare intrucit sunt convins ca in viitor te asteapta deja multe alte invitatzii similare.

Tema propusa de tine e destul de dificila.
Din orice punct de vedere, sa vorbesti despre lumina nu e deloc usor. Sti de exemplu ca la aceasta ora fizicienii nu s-au pus inca de acord cu privire la naturii luminii ? Ca tehnica LASER, a fost catalogata de catre chiar inventatorul ei ca "raspuns la o intrebare nepusa de nimeni "

Sigur cind vorbesti depre Lumina Masonica te gindesti automat la spiritualitate. Undeva scria ca lumina asta este interioara, ca ea exista de fapt in fiecare dintre noi, si ca invatzatura masonica nu face decit sa te ajute sa o eliberezi, sa devi constient de ea.
Lumina Masonica se afla in cel mai inalt grad al initzierii.
Pentru a accede la lumina profanul urca o scara, fiecare treapta a scarii corespunzind unui grad de initziere.
La gradul meu, lumina este inca o taina indepartata.

In ultima saptamina am primit multe documente si multe informatzii noi in legatura cu Francmasoneria. Participarea mea la turul preliminar al alegerilor la functzia de Mare Maestru, ca organizator, mi-a prilejuit stabilirea unor contacte importante, care m-au ajutat sa imi clarific multe lacune, si sa imi explic unele pozitzii adoptate de M:.L:.N:.R:.
Itzi propun sa le discutam in viitorul meu post, acum trebuie sa ma opresc.
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Putere si Onoare

Mesajde Love2Fly » Mar Noi 04, 2003 12:27 am

Ma bucur pentru prilejul tau de a "lega" relatii importante si de a descoperi lucruri noi despre "itele" masonice!
Uite si ce vreau sa pun in dezbatere asta pe langa subiectul cu Lumina care inca ramane deschis. As vrea sa discutam despre Credintza si legatura ei cu masoneria (cred ca invers era mai bine spus)
Ma refer acum la faptul ca legenda masoneriei ca societate discreta pleaca de la 1700 si se bazeaza in principal pe mitul( mit religios) arhitectilor templului lui Solomon, legendei lui Hiram, etc. Aceste notiuni le gasim si in Biblie (cartea regilor 1: 5-7) unde se pomeneste de Templul lui Solomon si de cele doua Coloane Boaz si Iachin (dupa Biblie)/ Jachin (dupa masonerie) dar se spune ca Masoneria a fost mereu impotriva impunerii unui dogmatism pt ca acesta limiteaza omul in goana lui spre cunoastere (ceea ce credintza in Dumnezeire face). Masoneria isi sfatuieste adeptii sa tinda tot mai sus spre cunoasterea suprema. Aici vreau sa remarc un contrast intre doua declaratii....1. masoneria spune o daca ca lupta impotriva impunerii unui dogmatism (ceea ce este credintza in fapt) dar in acelasi timp isi indeamna adeptii sa fie religiosi. Probabil ca profanul intra credincios in masonerie si cu timpul va ajunge sa cunoasca tot mai mult, va inlatura credintza cu bizuirea pe propria inteligentza. Fratii au ca si credintza, propria lor doctrina (impusa sau nu). Tu mai crezi in Dumnezeu? sincer...
p.s: Cum crezi ca vor sta treburile in Masonerie dupa alegerea unui nou M:.M? oricum acea "purificare" a masoneriei se pare ca va intarzia.....pacat! s-a dovedit ca aceasta coruptie afecteaza pana si Masoneria...
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Putere si Onoare
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Hampu The Great » Mar Noi 04, 2003 10:13 am

Daca e sa privesti lucrurile asa, atunci e plin de Lumina in Templu Masonic.
Mai intii simbolul Delta Luminos (simbol imprumutat de primul stat masonic din lume S.U.A. pe spatele unor bancnote), ce contzine Ochiul Divin si care se afla situat deasupra fotoliului Maestrului Venerabil, apoi Soarele de deasupra Oratorului, si chiar Luna Din dreptul Secretarului (Maestru Venerabil, Secretarul si Oratorul sunt si denumitzi cele "Trei Mici Lumini ale Francmasoneriei")

Apoi Bolta (tavanul) Templului vopsit in albastru si presarat cu stele galbene (a inspirat steagul Uniunii Europene).
Apoi cele Trei Mari Lumini despre care am mai vorbit.....

In lucrarea sa despre Masonerie, Stanislas de Guaiata, dar si Oswald Wirth cam tot pe la vremea aia, definesc Lumina Universala, ca fiind aleful tuturor lucrurilor. Aflam mai tirziu de la Borges, ca aleful este un fel de minge de foc, un punct luminos, care contzine concentrat in el, in acelasi timp toate celelalte puncte ale universului.

Ramine deschis subiectul, asa cum ai propus.

Scopul Masoneriei este de a forma initiati, adica oameni liberi, oameni care accepta sa moara pentru a renaste, simbolic desigur.
" ei invatza sa recunoasca ratziunea, intuitzia si imaginatzia, unind deasemenea vointza de a munci, curiozitatea de a sti mai mult si iubirea aproapelui. Ei stiu ca termenii "Munca -Eu- Iubire" nu pot fi separatzi; a privilegia unul din acesti termeni, s-au a-l neglija pe vreunul nu conduce decit la deteriorarea celorlalti.
Oricare ar fi circumstantzele, un Francmason nu poate parasi Templul si nu poate termina o lucrare decat plin de sperantza"
Dupa cum sti sperantza este una din cele patru mari virtutzi teologice.
Francmasonii sunt exigentzi cu ei insisi, chiar daca nu sunt austeri. "Ei stiu sa se indoiasca de ei insisi, fara ca aceasta sa ii paralizeze. Ei mai stiu ca nu trebuie sa ia lucrurile prea in serios, si apreciaza veselia si umorul. Ei practica acea calea de mijloc a intzelepciunii traditzionale. Ei sunt reponsabili de istoria oamenilor, fara a se erija in conducatori.
Ei sunt disponibili, fraterni generosi, senini....sau doresc sa fie asa...si uneori reusesc.".

"Fiecare Francmason percepe invatzaturile si ritualurile intr-un mod propriu, ajungind la intzelegerea care ii va satisface cel mai bine mintea si constiintza, lasindu-i insa in acelasi timp pe ceilaltzi sa procedeze la fel." E aici inca un exemplu de tolerantza masonica, tolerantza fiind unul din principiile de baza ale fratiei de orice fel, dar si unul din principiile fundamentale ale Noului Testament.

Mai gasesti relatari despre legenda lui Hiram si in Cartea I-a a Cronicilor incepind cu Cap. 2.

Daca cred in Dumnezeu .....E foarte greu sa raspund cinstit la asta, pentru ca imi cam lipsesc termenii.
Sicer cred intr-un Dumnezeu..... al meu personal.
Cred foarte putzin in Dumnezeul din Biblie, si inca si mai putzin in fiul lui.
Stiu insa de la magnificul din Aquino, ca Dumnezeu este necesar ordinii universului, macar ca sistem valoric de referintza daca nu ca sacralitate fundamentala.
Cind depasesti o virsta incepi sa constatzi ca cele mai multe din lucrurile care tzi se intimpla, sau care se intimpla in jurul tau nu sunt intimplatoare
Se spune ca naturii ii plac coincidentzele, simetriile si similitudinile...
Eu am trait citeva evenimente extreme si ele m-au convins de existentza unei fortze ce poate influentza derularea evenimentelor.
Pe de alta parte m-au pus serios pe ginduri atitudinile religioase ale unor personlitatzi de marca ale culturii mondiale.

Cam tot ce este scris in Biblie, reprezinta reluari ale unor mituri si legende anterioare. Stiintific vorbind, e greu pentru oricine sa aduca argumente convingatoare ca sa sustzina caracterul Divin al acestei lucrari.
Eu ma marginesc sa o accept ca pe una din cele Trei Mari Lumini ale Masoneriei, pe care sa spunem, nu o intzeleg in deajuns pentru ca imi lipsesc deocamdata instrumentele necesare.

Nu coruptzia a lovit zilele astea in Masoneria Romana, ci o serie de ratziuni internatzionale....M-au infricoshat pur si simplu ultimele informatzii pe care le-am presupus, mai mult decit le-am aflat.
Despre alegeri si despre noul M:.M:., vom discuta pe larg, deocamdata am atit de multe date incit imi trebuie ceva timp ca sa pot atinge un punct de vedere propriu si personal.
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Mar Noi 04, 2003 11:50 pm

Daca spui ca nu crezi in Dumnezeu inseamna ca nu crezi in fundamentul masoneriei asha cum e ea cunoscuta de la 1700. De ce? Pentru ca Hiram si Templul lui Solomon si Coloanele apar toate in Biblie. Daca Dumnezeu n-ar exista, Biblia n-ar exista, implicit nici “bazaâ€Â
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Hampu The Great » Mie Noi 05, 2003 12:52 pm

ATENTIE !!! -Nu am spus ca nu cred in Dumnezeu, am spus doar ca nu cred in Dumnezeul Biblic.

Afirmatzia ta "Daca Dumnezeu nu ar exista, Biblia nu ar exista.." imi pare pripita si este neadevarata. Masoneria accepta si alti Dumnezei decit pe cel din Biblie, sau daca vrei un alt Dumnezu pe care il numeste generic Marele Arhitect Al Universului.

Sa ne intoarcem acum la Dumnezeul din Biblie cel care ne este prezentat mai pe larg in Vechiul Testament.
Cum potzi avea despre el o parere atit de buna ??
Trec peste faza cu Adam si Eva, in conditziile unei fiinte atotputernice ea nu s-ar fi petrecut niciodata, dar nu pot trece peste potop, peste macelul de la Sodoma si Gomora, peste legea Talionului, peste fratricidul Cain -Abel, sau peste tratamentul aplicat lui Iov...
Reluind o teorie gnostica Ernesto Sabato remarca aceleasi lucruri si constata ca atita timp cit Dumnezeul Biblic, este spus greshelii el este si vulnerabil.
La Sabato, Dumnezeul din Biblie este de fapt o subierarhie a Dumnezeului adevarat. Pe primul el il denumeste direct Satana, pe cel de al doilea Tatal Divin.
Satana a preluat haturile lumii cu ginduri necurate, Tatal Divin preocupat cu altele, nu stie deocamdata nimic din ce se intimpla pe pamint.

Tatal Divin este la gnostici "izvor esential de perfectionare, fiind infinit, imaterial si nedeterminat"
Tot la ei lumea materiala a fost creata de un Demiurg, identificat cu Dumnezeul Biblic, cel din Vechiul Testament...."situatzia lui este ambigua, fiind considerat rau in unele surse, nestiutor sau trufas in altele, sau chiar nebun."
"Demiurgul care a creat lumea este ignorant, iar lumea creata de el este rea....omul e superior acestei lumi pentru ca el detine o scinteie spirituala provenind de la tatal indepartat (Tatal Divin) si bun al generatiilor divine...."

Sigur la gnostici mintuitorul se numeste Isus Cristos, si menirea lui .."este aceea de a dezvaluii credinciosului existenta scinteii divine incarcerate in sufletul sau..."
.."gnoza vesnica prin care omul urca din nou la originea sa hipercosmica.." (cam acleasi lucruri pe care le-am spus altfel si in postul trecut, relativ la Lumina care exista in fiecare din noi)

"Cristos, nu Masoneria este Lumina Lumii, si doar in Cristos putem gasi lumina spirituala.." spun intr-un glas prelatzii...

Atentzie !!! Nu religia introduce dogmatismul, ci Biserica...
Dogmatismul inseamna intolerantza, sau ma rog lipsa vointzei de a recunoaste si respecta alte opinii. In postul meu trecut tzi-am vorbit despre tolerantza masonica.
Apoi cred ca faci o oarecare confuzie intre credintza si dogmatism.
La ortodoxi de exemplu, credintza este de doua feluri: cunoscatoare si lucratore. Siintzii Parintzi o compara pe prima cu "frunzele pomului", iar pe a doua cu "roadele" lui. Credintza este calea spre mintuire, iar Biserica poate cel mult sa indice aceasta cale, celui care asteapta mintuirea...

Itzi spuneam despre retzinerile mele privind cartea sacra, si despre cele relatate acolo....
Teza pacatului originar, tema potopului, cea a reinvieri, cea a trinitatzii, mesianismul.....cam tot ce este acolo este de fapt repovestit sau adaptat.
Exista texte cu povesti similare, mult anterioare textului Biblic.
Biserica a spus ca defapt sunt aceleasi evenimente si ca e vorba de un paralelism pe care la numit sincretism.
Eu nu inghit asa ceva !!
Poate ca e bine ca la punctul asta sa te pun la curent cu faptul ca peste exact cinci ani Vaticanul va iesi pe piatza cu o Biblie absolut noua (ziarul Cotidianul 13.09 ac.), ce va contzine modificari catalogate de teologul Gianluigi Boschi (Univ. Sf. Toma d'Aquino) ca fiind "surprinzatoare si inovatoare".
Toate astea ca urmare a scandalului legat de textele apocrife de la Marea Moarta, scrise de esenieni, descoperite in 1947 la Qumaran, si tzinute in secret de Vatican pentru ca publicarea lor ar fi insemnat "un cutremur spiritual devastator" pentru tot ce inseamna azi crestinismul, cultul mozaic si/sau in general religie....

Un Mason nu trebuie sa dovedeasca nimanui ca Lumina in care el crede, este mai stralucitoare decit Lumina altor religii....
Este suficient ca el sa creada asta.
Lumina Masonica e secretul suprem al Ordinului.
Intre gradele 18 si 33 stau dupa cum stii 30 si 32. Numai unul din zece accede de la 18 la 30, numai unul din 1000 poate ajunge de la 30 la 32,..... si doar un numar limitat (sub 50) poate ajunge la 33 din intreaga Masonerie Romina.
Visele mele cele mai roz abia indraznesc sa ma vada la gradul 32, Daca nu se va intimpla o minune, Lumina va ramine mereu un secret pentru mine.
Ma linisteste insa gindul ca sunt angajat pe drumul care merge spre ea, si acela ca intr-o zi voi fi fiind foarte aproape de ea.

Structura piramidala a masoneriei este in parte discutabila, acum nu mai e timp....

La revedere !!!
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Noi 05, 2003 1:42 pm

Tot intalnindu-ma in ultima vreme cu Love2Fly mi-a impuiat si mie capul cu masoneria lui...asa ca am ajuns sa citesc acest interesant subiect.
Bah,Love2fly...aia cu Putere si onoare , ti-am zis-o eu si e din Gladiator. Asa se salutau romanii. Ce ? Si aia erau masoni ? Sa nu-mi spui ca si Iulius Caesar era mason !

Hampu...cam ce se serveste dupa aduanrile masonice ? E mancare si bautura la discretie ? E gratis ?

Si unde se tin aceste intalniri ? Exista locuri secrete sau cum ? Sorry daca ai scris pe parcursul acestui subiect...dar nu am descoperit.

Sa stiti ca eu nu sunt mason, chair daca conduc acest forum. Poate xkran sa fie. :yD
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Hampu The Great » Mie Noi 05, 2003 4:40 pm

Bun venit Master Mosh !!

Tzinutele (sedintele regulate ale masonilor) au loc din doua in doua saptamini joia, la Templul Masonic al fiecarei Loji.
Loja mea, fiind de protocol are acelasi sediu cu cel al Marii Lojii Natzionale, si anume Sala Palatului, Intrarea Cretzulescu, etajul 1.
Acesul este liber pentru oricine pina la camera propriu-zisa a Templului. Se discuta chiar zilele astea daca nu cumva ar trebui ingradit
In holul de la intrare e amenajata o mica expozitie, si un stand de carte si de efecte Masonice. Pe unele le potzi cumpara, altele sunt doar pentru frati.

Dupa fiecare tzinuta are loc un "punct geometric", adica o agapa la care se bea si se maninca puternic.
Totul e la discretzie. Un fel de bufet suedez, si totul e moca.
Plata se face din cotizatiile si taxele platite regulat de fratzi, dar si din buzunarele celor cu dare de mina.
Nu odata s-a intimplat ca agapa sa aiba loc la o circiuma (prefrate sunt Perla si Nistoresti), si asta la invitatia vreunui frate care a vrut sa se simta si el mai bine, sau mai bagat in seama.

Masonii nu sunt austeri, stiu sa petreca de minune si la chefurile astea nu lipseste mai nimic, ba de multe ori se lasa si cu alte alea....
Punctul geometric este cel care consolideaza relatia fraterna.

Am multe intimplari de povestit in legatura cu asta, da acum am sa zic numai una scurta si amuzanta.
Acum vre-o doi ani trebuia sa initiem in loja noastra niste turci de la Banca Romano-Turca.
Turci 100%, abia stiau citeva cuvinte in romana.
Pentru a cinstii evenimentul au comandat la un restaurant turcesc numai specialitati de ale lor, in care abunda boiaua, piperul si alte chesti de te ustura gitul numai privid.
La punctul geometric noi ne uitam lung la produse fara sa ne incumetam sa le atingem, dar si ei faceau la fel pentru ca erau in Ramadan si nu le permitea religia sa consume dupa apusul soarelui.

Cind a venit desertul, niste sarailii ne-am napustit ca hamesitzii.


Nu totzi conducatori sunt automat masoni, dupa cum nici totzi masonii nu sunt conducatori...
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Noi 05, 2003 7:03 pm

Love2Fly , sper ca ai observat ca Hampu mi se adreseaza cu "Master"....asa ca te rog sa iei atitudine si dumneata.

Domnule Hampu ,

Suna apetisant tot ceea ce ai povestit tu, dar niciodata nu m-ash baga in asa ceva pentru ca sunt sigur ca sunt si o gramada de aspecte negative. Nimeni nu iti da mancare si bautura pe gratis. Nimeni nu te ajuta ...fara sa obtina un profit de pe urma ta. Prefer conditia unui om de rand...dar sa am somnul linistit. Nu doresc sa tresar de fiecare data cand suna telefonul, sau mai stiu eu ce sa mi se intample.

Daca se poate si nu e secret...poate ne dezvalui si cam ce faceti voi in schimbul diverselor privilegii pe care le aveti. Munca ta in cadrul masoneriei la ce se reduce ?

Este cumva masoneria un fel de Mafie ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Joi Noi 06, 2003 12:05 am

Totul e la discretzie. Un fel de bufet suedez, si totul e moca.
Plata se face din cotizatiile si taxele platite regulat de fratzi, dar si din buzunarele celor cu dare de mina.
.

Deci NU e moca.
si la chefurile astea nu lipseste mai nimic, ba de multe ori se lasa si cu alte alea....

Ah...femei, parasute ieftine, se face sex salbatic se bea votca....ce dreaq mah Hampu? credeam ca Masoneria e ceva mai serios, mai decent, mai onest....:( cu alte cuvinte...fug de dracu dau de tasu'
p.s: Si nu-l mai tenta pe Moshu' cu cat se mananca in masonerie ca asta se initiaza una doua cand vine vorba de mancare!:)
Cat despre un raspuns mai serios....poate maine, caci azi n-am timp...
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

hampu le comite savuros ...

Mesajde gaga » Joi Noi 06, 2003 9:59 am

(prefrate sunt Perla si Nistoresti)
Nu cumva nicoresti???

Masonii nu sunt austeri, stiu sa petreca de minune si la chefurile astea nu lipseste mai nimic, ba de multe ori se lasa si cu alte alea....
Punctul geometric este cel care consolideaza relatia fraterna.

Nu repet ce a zis zburatoru' da' chiar incest frate?

Si finalul apoteotic demn de putzul gandirii catzavencian:

Nu totzi conducatori sunt automat masoni, dupa cum nici totzi masonii nu sunt conducatori...

:D :D :D :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Hampu The Great » Joi Noi 06, 2003 10:53 am

Love2Fly, Masoneria ESTE o societate foarte serioasa, extrem de onesta, si deosebit de decenta.
De baut se bea si vodca, iar eu nu am spus nimic despre sexul salbatic practicat cu parasute ieftine.

E vina mea poate ca nu am precizat locul unde se tine punctul geometric.
El se petrece in afara Templului. Am crezut ca asta se subintelege.
Am precizat insa in alt post ca ceea ce fac fratii in afara Templului nu angajaza Masoneria, si am mai adaugat tot acolo ca multe din "interventiile " Masonice, se stabilesc la aceste agape, unde se pot discuta de toate, si politica, si afaceri, si orice...

Am mai spus in alta parte ca in prezent Masoneria este plina de tot felul de inavutiti peste noapte.
Sunt oameni cu multi bani, dar fara prea mare valoare....
La punctele geometrice astia se comporta asa cum stiu ei sa se poarte la chef, adica "o fac lata".
Nu ai cum sa pastrezi un nivel ridicat al petrecerii, atita timp
cit esti in minoritate, sau atita timp cit petreci pe banii aluia pe care ai vrea sa il tragi de mineca, asa cum se intimpla cel mai ades.

Daca pui problema asa, sigur nu e moca....Dar la cotizatia pe care o platesc eu pe un an, cred ca nu as putea sa imi permit mai mult de doua puncte geometrice chinuite.
Mai sunt si banii de la trunchiul vaduvei, si donatziile in nume propriu...
In plus Loja noastra are si unele venituri proprii.
Totzi banii unei Loji sunt administrati in cea mai mare parte de Loja respectiva, si ei se cheltuiesc pe delegatzii, cadouri, efecte...si puncte geometrice.


Master Mosh,

Spune-mi simplu Hampu, ma simt mai bine asa.
Pai Master Mosh Masoneria este o fratie.
La punctele geometrice, la tzinutele regulate, la aniversari, peste tot unde suntem doar intre noi, si nu numai atunci, suntem obligati sa ne adresam unul altuia cu apelativul frate.
Eu chiar am avut un shoc, cind la una din primele mele sedintze a trebuit sa ii spun frate Dlui. Nicu Filip, sau Dlui Deputat X, sau Profesorului Y , persoane pe care le stiam doar de la televizor...
Mi se opreau cuvintele in git.

Este o FRATIE !!
Tu ai frati ??
Eu nu am avut niciodata si uite, m-am trezi peste noapte cu citeva mii. Ne ajutam exact ca intre frati, atit cit putem si atit cum putem, fara sa asteptam neaparat o replica atunci cind o facem.
In asta sta puterea Masoneriei.
Acum tu sti ca si intre frati, cu uni poti fi mai apropiat, cu altii mai distant, dupa cum unii pot fi mirle, iar altii plini de charisma. Important este ca avem un punct comun de la care sa pornim solutionarea oricarui eventual conflict, si ca suntem dispusi sa ne formam unul dupa altul.
Un principiu fundamental al Masoneriei este sa iti asculti pina la capat interlocutorul. Sa nu il intrerupi niciodata.
In cadrul unei tinute, de ori cite ori un frate vorbeste, el isi termina cuvintul cu propozitia..."Am spus Venerabile Maestre !", ceea ce inseamna ca altcineva care are ceva de adaugat sau de replicat poate acum sa o faca.
"o Loja Masonica este locul unde nimeni nu il intrerupe pe cel care vorbeste...este un loc privilegiat in care oamenii invata sa comunice cu adevarat si sa se stapineasca...Intr-adevar cel care vorbeste prea mult fara a spune nimic isi va da curind singur seama de asta"

Cind am fost initiat, la fel am zis si eu:
-Buuuun, hai acum de unde o apuc si pina unde o car...??
Sau: ce am de facut ?
M-am pus la dispozitia Lojei si o vreme am facut treaba de secretariat. Anuntam fratii la telefon despre una despre alta, cind mai au loc manifestari, ce Lumini se mai aprind si unde.
Triam corespondenta, transmiteam faxuri, faceam mici diligente.
Intr-o vreme m-au folosit la amenajarea Templului, avind in vedere calitatea mea de constructor.
Nici unul din lucrurile astea nu mi-au fost pretinse. Am facut totul din proprie initiativa, pentru ca asa am crezut eu ca e frumos si bine.
Acum pentru ca am grad mare, fac parte dintr-o delegatie permanenta insarcinata cu aprinderea Luminilor la Lojile proaspat formate de aici sau din tara.
E un lucru deoasebit de greu pentru ca fiecare eveniment de genul asta, consta de fapt intr-un mic banchet. Mai primesc si medalii si diplome de onare pe chestia asta.
Ar fi atitea de povestit aici....

Dorm foarte linistit noaptea, si n-am nici o teama de telefon....poate sa sune cit vrea el.
Masoneria nu este o organizatie de tip mafiot, si nici PCR-ist (pile, cunostiinte, relatii), nu e nici secta.
Nu e mafiota pentru ca e la vedere, are un sediu declarat, o constitutie si un regulament care sunt publice.
Nu este sectara, pentru ca nu propune un adevar absolut, si pentru ca nu cere membrilor ei o supunere totala.
Nu functioneaza pe comisioane si peschesuri, ci pe ajutor fratesc, daci nu-i nici PCRista.

Ma intorc acum la tine Love2Fly, cu unele precizari la cea de a doua fraza pe care ti-am adresat-o in acest post.
Nu e vorba de sex salbatic, ci de unul tandru, si nu de parashute ieftine ci de parapante de lux.
Se petrece foarte rar, in mare dezacord cu moralitatea mea, la insistentele fratilor, si sub euforia alcoolului.
Poate am sa iti povestesc odata cite ceva....

La revedere !!!
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Noi 06, 2003 11:09 am

faceam mici diligente


:D:D:D

Din ce oare facea diligentzele??? Mai bine incepea cu sharete ca-s mai simple, numai cu doua rotzi si un cal ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Noi 06, 2003 1:46 pm

Multumim frumos pentru raspunsuri, Hampu The Great. Viatza in sanul masoneriei pare frumoasa si linistita, dar sunt sigur ca ascunde multe lucruri care nu sunt la locul lor si pe care probabil nu le poti destainui.
Oricum...sa mai povestesti pe aici si poate vii si pe la intalnirile forumului candva. :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Joi Noi 06, 2003 11:45 pm

Initial trimis de Hampu The Great

Ma intorc acum la tine Love2Fly, cu unele precizari la cea de a doua fraza pe care ti-am adresat-o in acest post.
Nu e vorba de sex salbatic, ci de unul tandru, si nu de parashute ieftine ci de parapante de lux.
Se petrece foarte rar, in mare dezacord cu moralitatea mea, la insistentele fratilor, si sub euforia alcoolului

Mda...:( in dezacord si cu a mea moralitate....incep sa vad din ce in ce mai limpede ca am fost si sunt atras mai mult de conceptul de masonerie, de idealuri si de moralitatea, onestitatea masoneriei, de societatea discreta ca istorie si ca fapte....cred ca masoneriea si-a pierdut o mare parte din ezoterism si din adevaratul cuvant "mason". Concluzia ar fi ca, dupa ucm spunea un alt mason: "oamenii pot fi dezamagiti de un frate mason insa niciodata de masonerie". Masoneria pare un concept placut insa daca ne focalizam pe oameni descoperim o gramada de lipsuri....insa nu cred ca e cazul tau .... pt fiecare profan care cauta Lumina, masoneria e o evadare intr-un "spatiu" (ca sa zic asha) in antiteza cu societatea murdara din ziua de azi. Se pare ca nu e asha...
Oricum...sa mai povestesti pe aici si poate vii si pe la intalnirile forumului candva.

Iti dai seama ca va trebui sa se pregateasca 1 an pt tirurile de intrebari pe care i le vom pune. Insa nu cred ca Loja ii va da voie la asha ceva...mai cu seama ca el are o varsta si un grad in societate iar noi suntem doar niste "invatzacei" la inceput de drum....
p.s: Il sustin pe Mosh si te invit si eu sa ne mai povestesti diferite intamplari sau cum ai evoluat in masonerie...atat cat se poate...eventual sa mai raspuzi si la intrebarile de mai sus, cel putin mie imi face mare placere sa te citesc...
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Hampu The Great » Vin Noi 07, 2003 10:52 am

Multumesc pentru cuvintele frumoase Love2Fly.
Invitatia ta, ca si cea a lui Master Mosh ma onoreaza, si ma obliga.
Nu ii pot da insa curs.
Nu ca mi-ar fi teama de intrebari, sau de faptul ca sunt ciung, chel, am un singur ochi, doar un picior, sau ca am burta in fata, si cocoase pe spate...basca si un neg pe nas; dar dupa cum stiti amindoi nu sunt prea bine vazut de forumisti.
N-ar fi normal sa va stric petrecere prin prezenta mea, inoportuna pentru cei mai multzi.
Nici nu stiu cum am putut sa stirnesc atita antipatie....

Va propun insa altceva.
Am o cabana in Piatra Craiului, nu e cine stie ce (nu are apa, nici wc, nici curent electric), dar peisajul este dementzial.
E la 180km de Bucuresti, si pe la 1200m altitudine.
Totzi cei care au avut prilejul sa o viziteze, au dorit sa revina.
Va invit intr-un weekend acolo, pe voi plus inca doua persoane, adica atiti cit pot incapea in masina mea.
Ma gindesc la Nicholas doctorul meu personal (in caz de vreo criza), si la Stefan, dar sunt deschis si la alte propuneri.

Weekendul asta sunt ocupat cu Conventul, iar toata saptamina care vine am autorizatie la vinatoare pentru Ileana-Calarasi, asa ca propun ca excursia sa aiba loc in perioada 22-23.11.2003.
Intrucit sunteti invitatii mei, nu e nevoie sa aduceti nimic.
Daca am sa am bafta la vinatoare, o sa gatim vinat (trebe sa ne auto-gospodarim), daca nu o sa luam de acolo un berbecutz ceva.


Love2Fly, mi-ai face o cinste deosebita daca ai accepta invitatzia mea. Dialogurile noastre sunt adevarate privilegii pentru mine, si ma ajuta imens in a recupera teritorii de mult pierdute ale spiritului meu.
Ma mai ajuta sa imi recapat si increderea in valorile Ordinului.
Pe mine diferenta de virsta nu ma deranjaza de loc, iar din cite am apucat sa va cunosc, cred ca o sa ne distram de minune.

Master Mosh, nu trebuie sa ma faci Admin. , in urma la treaba asta.
Nici moderator.
Te asigur ca sunt ultimele lucruri pe care le rivnesc, asa ca fi spiritul ala libertin de care tot zici, si da curs invitatiei.

Revenind la topic, sa sti Love2Fly ca miine va fi o lupta grea in Convent.
S-au inimplat multe lucruri de la scrutin.
Maestru Garant pentru Romania a fost demis.
Candidatul care a primit suportul extern, si care apoi s-a retras din cursa producind intreaga confuzie, a fost chemat la "Loja Mama" pentru a da explicatiile necesare. Se afla chiar acum acolo.
In lipsa garantului, alegerile de miine au fost incredintate in supravegere Marii Loji Nationale A Rusiei (unde Mare Maestru declarat este nimeni altul decit Dl Putin).
In ultimul timp la stirile Prima a aparut de citeva ori, dindu-si cu parerea in diverse probleme, Dl. Chirovici, cel mai bine situat concurent, si preferatul puterii, fapt care indica ceva.
Urmareste presa de mine si de poimiine.

E posibil sa nu mai apar pe Forum pina Marti, asa ca m-as bucura daca atzi lua in considerare oferta mea, si daca mi-atzi respunde la ea inca in cursul acestei zile.
Astfel o sa am timp sa pun la cale un plan mai amanuntit, si o sa am si la ce ma gindi cu placere in weekend.

Am sa incerc sa fac un atash cu o poza a cabanei...
Sunt detaliul neglijabil al unui imens angrenaj, dar sunt salvat, intrucit stiu asta si intrucit ma revolt !!!!
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde Hampu The Great » Vin Noi 07, 2003 12:51 pm

Este in partea din stinga, intr-o zi de iarna cu ceatza...
Cele mai frumoase zile ale acelor locuri...astea si alea cind se ashaza chiciura.
Intr-o zi ca asta norii se formeaza sub nivelul cabanei, ca si in fotografie.
Poate avem norocul sa si ninga masiv pina atunci, se face nu saniush criminal pe valea din dreapta...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Dum Noi 09, 2003 12:32 am

Imi pare rau dar inca de mic mama mi-a zis: "cerceteaza inainte sa iesi cu strainii" mai cu seama ca tu zici de cabana. Mai e si aspectul timpului si planurilor pe care le are fiecare. Sigur! pare incantator insa deocamdata va trebui, cu parere de rau sa-ti refuz oferta. Iti fac insa alta oferta....nu trebuie sa te prezinti la o intalnire forumista....nici initial nu m-am referit la asha ceva. Ci doar cei care vor sa te cunoasca si sa afle mai multe despre masonerie(vezi moshu' sau cei care s-au mai aratat interesati pe acest subiect) Am putea sa ne intalnim intr-un loc public, sa zic un fast food cand o sa poti tu, unde am putea avea o discutie ca intre oameni, despre ceea ce ne intereseaza!:) (ca o Loja, unde oamenii se aduna sa discute despre scop si pt a avea in companiia lor alti oameni cu care iti face placere sa discuti)
p.s: Usurintza cu care ne inviti pe noi, niste necunoscuti, la munte pe "moca" lasa loc de controverse! n-as vrea sa intru mai mult in detalii insa iti spun ceea ce cred eu.
O sa revin cat de curand cu un post despre vechile LandMarks si despre cat s-a pierdut si cat a ramas in "ritualurile" masonice asha cum mintea mea a prelucrat din cartile pe care le-am citit!
Pana atunci, scuzele mele inca o data!

Putere si Onoare
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Hampu The Great » Lun Noi 10, 2003 11:22 am

[quote]Initial trimis de Love2Fly
[B]
...si mie mama mi-a zis la fel. Totusi eu nu cred ca suntem chiar atit de necunoscuti unii cu altzii.
Ba chiar cred ca ne cunoastem mai bine decit daca ne-am sti de la munca sau din alta parte.
Cind vb. cu cineva pe net esti de fapt singur in fata monitorului si astfel poti fi mult mai deschis decit ai putea fi sub privirea iscoditoare a unui interlocutor real.
Asta e avantajul major al corespondentei: scrisul..."acest histronism de culise ce poate fi trimis pe scena in lipsa autorului"

De ce ar putea sa iti fie teama ??
Ce ar putea sa se intimple rau ??

Cred ca eu ar trebui sa ma tem mult mai mult, de vreme ce voi veti fi patru, de vreme ce voi va cunoasteti deja, si in sfirsit de vreme ce eu sunt dispus sa va pun la dispozitie casa, bunurile din ea, toate celelalte.....

Circumspectia asta a ta, si suspiciunile care o genereaza ma fac sa iti atrag atentia asupra unui adevar dovedit si anume acela ca , norocul le suride doar celor curajosi.
Tot refuzind oportunitati iti reduci considerabil sansele de a te intilni cu norocul...."norocul vine sub multe forme, cine il poate recunoaste ???"

Daca ma ofer sa pun totul la dispozitie "moca" e pentru ca pot sa imi permit asta, pe de o parte, si pentru ca pretuiesc mult de tot prietenia, si imi place sa o provoc ori de cite ori am ocazia, pe de alta.
Eu sunt Francmason !!!
Nu te gindi ca pe mine ma dau banii afara din casa, benzina e platita de firma pentru ca asa ne-am inteles, primesc de la Tuborg gratuit un carton cu 24 de doze 0,5 la fiecare doua luni in cotrapartida unor servicii, iar in zona un berbec mic ar costa cam 600 000 de lei, singura cheltuiala pe care as putea sa o fac eventual.
Oua, brinza, unt de casa alte produse le primesc de la localnici tot in urma unor servicii facute in trecut...

Atit despre asta, inca odata iti respect decizia.
Un fast food va fi, daca asa ati hotarit...
Am sa incerc sa fac asta cit mai curind, saptamina asta fiind foarte putin probabil.


Si eu pregatesc un post mai lung despre istoria recenta a Masonerie, si implicarea ei in unele evenimente reprobabile.

Alegerile s-au inchiat, si noul Mare Maestru al M:.L:.N:.R:., este Dl. Eugen Ovidiu Chirovici, ca rezultat al unor masinatzii de culise extrem de precis regizate.
Am fost de fata la cea mai mare parte a evenimentului, desi nu am participat efectiv la el...
Voi comenta pe larg daca crezi ca poate fi interesant, acum doar un aspect semnificativ:
Potrivit Constitutiei Masonice, Conventul ar fi trebuit sa aiba loc in prima Simbata/Duminica a lunii Octombrie.
Din motive ce tin de unele evenimente externe, la care conducerea Marii Loji a trebuit sa participe, s-a stabilit ca el sa fie aminat, pentru zilele de 08, 09. 11.2003.
Astfel rezultatul alegerilor, a fost "consfiintit" imediat de Marele Arhitect printr-o eclipsa totala de luna.
Sunt multi masoni care au facut inevitabila asociere de intimplari, si care au facut speculatii diverse pe tema asta. eu am povestit-o doar ca sustinere la o afirmatie mai veche in care iti spuneam ca pe lume nimic nu e intimplator.

Te las acum...
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde dinu » Mar Noi 11, 2003 4:14 am

Initial trimis de Hampu The Great
Ma gindesc la Nicholas doctorul meu personal (in caz de vreo criza), si la Stefan, dar sunt deschis si la alte propuneri.

Hampule, tie chiar nu-ti plac femeile #-o

Initial trimis de Love2Fly
[B]Astfel rezultatul alegerilor, a fost "consfiintit" imediat de Marele Arhitect printr-o eclipsa totala de luna.Sunt multi masoni care au facut inevitabila asociere de intimplari, si care au facut speculatii diverse pe tema asta. eu am povestit-o doar ca sustinere la o afirmatie mai veche in care iti spuneam ca pe lume nimic nu e intimplator.

Hampule, d-ta ai citit "Pendulul lui Foucault" ? E o carte care mie mi-a placut mult, dar uite ca pe zi ce trece ii descopar noi profunzimi ! Tu ce zici ?

PS. uite, ti-am facut si referat ! :D http://www.fanclub.ro/showthread.php?s=&postid=199761#post199761
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Hampu The Great » Mar Noi 11, 2003 10:25 am

Am citit Pendulul lui Foucault, si mi-a placut foarte mult.
Tu ce vrei sa zici, ca am plagiat de acolo ??
Sau vrei doar sa ne anunti ca ai "lecturi grele" la activ ??

Afla draga Dinu, ca Eco nu a inventat abatia din Melk, si ca intreaga tesatura de mituri si legende din roman are la baza texte ale unor relatari din literatura medievala, multe dintre ele preluate chiar de regulamentele Masonice.
Multe din speculatiile legate de interdeterminarea evenimentelor, din aceasta carte, pe care tu ma acuzi probabil ca le-am preluat, sunt la rindul lor preluate de Eco de la Borges.
Ai putea eventual sa ma acuzi ca de la el am luat multe idei, si nu ai gresii prea tare.
Eco i-a si dedicat lui Borges unul din cele mai de succes romane ale sale "Numele Trandafirului".

Masoneria de Rit Antic si Acceptat, din care fac parte este descendenta directa a Ordinului Cavalerilor Templieri, retrasi In Scotia dupa masacrul si prigoana stirnite in rindul lor de Filip cel Frumos, ce a pornit cu arderea pe rug a Marelui Maestru Jaques de Molay, si a continuat cu desfiintarea Ordinului.

Cind mai vrei sa ma ironizezi, mergi pe faza cu limba romana acolo ai unele sanse, in plus mai intri si pe sub pielea unora...

Daca mi-ai fi citit intradevar posturile ai fi aflat ca imi plac chiar foarte mult femeile, si ca sunt un consumator declarat al lor, acolo unde mi-am invitat interlocutorii nu prea e loc de escapade, pentru ca nu exista un minim de conditii.
Sunt detaliul neglijabil al unui imens angrenaj, dar sunt salvat, intrucit stiu asta si intrucit ma revolt !!!!
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Noi 11, 2003 11:19 am

sunt un consumator declarat al lor

:D
ia deseneaza un cerc.

tampu, pardon, hampu, io am o singura nelamurire, nefiind totusi o cititoare fidela a ta, da' poate gasesti timp sa ma lamuresti: avetzi voi masonii destul de multe in comun (pana la o uniune imperfecta) cu satanistii au ba?

-------
later: probabil imi vei raspunde dupa ce expira perioada de banare.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Hampu The Great » Mie Noi 12, 2003 10:01 am

Love2Fly,

Am vesti nasoale.
Vorba cuiva, m-a mincat in fund, si m-am scarpinat cu ceva interzis.

Este foarte posibil sa fiu exclus o vreme de pe site, poate definitiv.
Regret ca am contribuit la o astfel de situatie, si regret inca si mai mult ca ti-am creat unele probleme si tie.
Pina la postul de la Aliosha, nici nu am stiut ca te-au facut moderator (la mai mare !!!).
Acum eu ti-as propune sa continuam discutia despre Masonerie.
Daca nu o sa se mai poata aici, atunci pe mail.

Am sa revin dupa prinz cu un mail/post, legat de alegeri, si de istoria recenta a Masoneriei.


La revedee !!
Sunt detaliul neglijabil al unui imens angrenaj, dar sunt salvat, intrucit stiu asta si intrucit ma revolt !!!!
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Mie Noi 12, 2003 11:27 pm

No' hai ca ai 2 avertismente. Aceste avertismente iti dau dreptul sa postezi in continuare. La 3 avertismente insa vei fi exclus de pe forum pt o perioada ce va fi discutata ulterior in "sfatul batranilor".
De ce s-a ajuns la asta? Spuneai ca masonii sunt niste oameni onorabili si onesti? Onest poate ca esti dar limbajul tau e departe de cel al unui om onest---chiar si pe forum. De ce sa nu purtam o discutie ca intre oameni onorabili? de ce trebuie sa raspundem mereu cu injurii la injuriile ce ni se aduc. "Un mason nu se implica in polemici" spunea o regula de aur a masoneriei. Poate ca atunci cand spuneai ca masoneria trebuie curatata de acei falsi masoni care nu au nimic in comun cu idealurile, principiile si moralitatea masonica ai uitat sa te uiti si in propria-ti ograda. Nu ti-o spun ca dusman, ti-o spun ca prieten!
si regret inca si mai mult ca ti-am creat unele probleme si tie.

Stai linistit, probleme nu mi-ai creat mai deloc. Poate doar "arderi psihice"...:)
Acum eu ti-as propune sa continuam discutia despre Masonerie.

Ba bine ca asta ziceam si eu....numai...arunca o privire pe posturile anterioare si vezi ca au ramas unele intrebari la care nu ai raspuns. Sper ca de acum inainte sa mentinem discutia la un nivel cat de cat ridicat fara a mai avea parte de jigniri si alte chestii. Numai asha putem mentine verticalitatea Coloanelor pe acest forum.
p.s: Am vazut ca pe undeva pe langa rau Dambovita, vis-a-vis de Tribunal exista o intrare "pazita" de doua coloane. Deasupra coloanelor e un triunghi cu varful in sus. In triunghi scrie "Templu". Langa aceasta "intrare" e un chioshc sau ceva de genu' asta. E cumva vreo Loja masonica acolo?
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori