Francmasoneria-organizatia discreta care guverneaza lumea...

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

A influentzat francmasoneria istoria lumii?

Da
74
86%
Nu
12
14%
 
Voturi totale : 86

Mesajde Boga » Mar Aug 02, 2005 8:41 pm

Nu am inteles nimic. :) Va rog, scrieti si voi mai clar si romaneste! Si cine dracu e Cristina?

stefan: exista butonul edit!
Noi, care suntem tari, suntem datori să răbdăm slăbiciunile celor slabi, şi să nu ne plăcem nouă înşine! (Romani 15:1)
Boga
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Iul 23, 2005 5:42 pm
Localitate: Romania

Mesajde Love2Fly » Mar Aug 02, 2005 8:42 pm

stefan,

Au fost declarata un fals tocmai pt. a indeparta atentia "profanilor" de la ele. Din cate am inteles, in 1956 un exemplar din cartea din care a fost tradus doar un capitol si anume "protocoalele..." inca exista in British Museum. Intre timp a disparut.
La vremea publicarii lor, evreii au atacat vehement veridicitatea documentelor si au exclus orice complot sionist. Ciudat e ca in timp ce evreii negau protocoalele, se producea revolutzia bolsevica in Rusia (exact asha cum prevad protocoalele).
Mai ciudat este faptul ca absolut fiecare chestie scrisa acolo s-a indeplinit cu punctualitate de la publicarea lor pana in zilele noastre. Ma uimeste si mai mult cunoasterea perfecta a psihologiei maselor care sunt tratate cu o superioritate debordanta si minutziozitatea cu care au fost scrise. Aproape ca e o carte stiintzifica....
In fine.... e ushor de dedus cum, de la momentul publicarii lor in "The Morning Post", s-a dus o campanie apriga impotriva celor care le-au publicat sau aveau intentia sa le raspandeasca. De atunci au devenit subiect tabu si salashluiesc in memoria "gloatelor" (cum sunt denumiti cetatzenii in protocoale) ca false.
Adevarul e totushi dincolo de noi asha ca tot ce vorbim aici sau s-a zvonit, scris si spus in decursul istoriei poate sa fie interpretat foarte ushor ca...speculatzii :D
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Boga » Mar Aug 02, 2005 8:43 pm

Nu am.... (m-am molipsit) :))
Noi, care suntem tari, suntem datori să răbdăm slăbiciunile celor slabi, şi să nu ne plăcem nouă înşine! (Romani 15:1)
Boga
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Iul 23, 2005 5:42 pm
Localitate: Romania

Mesajde eyewitness » Mar Aug 02, 2005 8:57 pm

Adevarul e totushi dincolo de noi


bravo ento ! iote cine cunuajte X files/ the truth is out there ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Mar Aug 02, 2005 9:02 pm

Eye, acum poti sa recunosti ca esti mason. :D Doar esti printre prieteni aici :P
Numai masonii disimuleaza asha ca tine si posteaza offtopic :D
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Aug 02, 2005 9:06 pm

bine bre, daca nu vrei rating la forum atunci ma opresc. succes in continuare :D

qewfrtgypwi : totusi, pt cultura ta, merlucu e sfant
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cociuba » Mar Aug 02, 2005 11:16 pm

@love2fly daca conspiratia masonica ar fi reala cum de cunosti atat de multe despre ea? :x
cavalerul nedesavarsit
cociuba
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iul 10, 2005 11:52 pm
Localitate: aici

Mesajde Love2Fly » Mie Aug 03, 2005 6:32 pm

Necunoscatorul vorbeste intr-o veselie iar cunoscatorul stie ca este mai intzelept sa taca :)

Uita-te la Eyeu' de exemplu :D
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde cociuba » Joi Aug 04, 2005 9:35 pm

@love2fly vad ca nu ai raspuns inca la intrebarea mea, vrei sa o repet?


ps: detin in format electronic:
Waite,_Arthur_Edward_-_Deeper_Masonic_Symbology.pdf
Albert_Pike_-_Morals_&_Dogma.zip
daca va intereseaza dati un pm...
cavalerul nedesavarsit
cociuba
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iul 10, 2005 11:52 pm
Localitate: aici

Mesajde danjoe » Lun Aug 08, 2005 7:16 pm

1)-titlul topicului este cel care este ?
ca din cele discutate nu prea reiese!
-francmasoneria : o organizatie discreta, dar pana unde ?
-organizatia discreta : dupa atatea dezvaluiri mai este ?
-conduce : dirijeaza, pastoreste, indruma ....?
-lumea : care lume ?

2)-a influentat francmasoneria istoria lumii ?
da sau nu si un argument cat de mic.

-da.

-tratatul de pace din 1919 de la paris, probleme mari pentru romania facute de partea ungara. este adus ca sef al delegatiei romane al.vaid-voievod care prin legaturile masonice realizate cu delegatia franceza obtine semnarea tratatului in favoarea romaniei si implicit realizarea romaniei mari.

3)-mari realizari francmasonice mondiale? : ialta si malta.

4)-mari realizari al francmasoneriei romane? : revolutiile de la 1848, unirea principatelor-1859 , 1919 romania mare. aprinderea luminilor in 1993, in 2005 recunoastera in canada a marii loji nationale DIN romania, ca loja regulara.

5)-ordinul masonic a fost creat ca sa apere patrimoniul de cultura al umanitatii, sa propage buna invoire intre popoare, iubirea de adevar, de justitie, de libertate.(mihail sadoveanu, fost mare maestru al masoneriei romane).


danjoedesinaia
Avatar utilizator
danjoe
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 06, 2005 11:00 pm

Mesajde cociuba » Dum Aug 14, 2005 11:09 pm

Pentru cei interesati in Masonerie va invit sa discutam despre Proiectul Lojii Virtuale(lansat de Hapu The Great):
Lansez chiar acum, si chiar aici initiativa anuntata in postul de pe topicul "Loja Virtuala".

Asadar va propun prieteni infiintarea unui ordin cavaleresc virtual, a carui Declaratie de Principii o lansez mai jos in dezbatere publica.

Cociuba, Mercurius, Dualist, runik, Cavaler al Rozeicruci, toti ceilalti va invit sa deveniti membri fondatori ai acestui Ordin, si va astept cu comentarii si propuneri.



DECLARATIA DE PRINCIPII

Ordinul Cavalerilor Virtuali este un un Ordin cu caracter fratern, initiatic si simbolic.
Structura si esenta lui sunt orientate catre moralitate si democratie.

Ordinul Cavalerilor Virtuali isi indreapta eforturile pentru stabilirea unei noi ordini mondiale in care toti oamenii sa devina constienti de faptul ca sunt cu totii frati intre ei, de vreme ce sunt cu totii fii aceluiasi parinte, si ca din aceasta calitate asupra lor decurge datoria sacra de a fi toleranti, de a fi
buni, de a fi iubitori si prin aceasta de a fi folositori societatii.

Ordinul Cavalerilor Virtuali isi propune sa lupte pentru respecatare drepturilor fundamentale si inalienabile ale omului, pentru respectare tuturor legilor si traditiilor Romaniei.
El isi propune sa lupte impotriva ignorantei, violentei, coruptiei si necinstei intre oameni si popoare;impotriva necredintei si a relei intentii, impotriva abuzurilor de orice fel in relatiile interumane, impotriva obscurantismului cultural si ideologic, a minciunii, a lasitatii, a totalitarismului si a
extremismului de orice fel, a tuturor actiunilor care pot aduce atingere demnitatii fiintei umane.

Ordinul Cavalerilor Virtuali impune ca o conditie ferma dialogul, toleranta si iubirea ca unelte neceasare atenuarii conflictelor care ii separa pe oameni.

Intrarea in Ordin ii este permisa oricarui user liber si de bune moravuri, care prin intrega sa activitate si-a castigat stima si respectul colectivitatilor.

Ordinul Cavalerilor Virtuali nu se constituie intr-o societate secreta, scopurile lui nobile fiind, iata, declarate public.

Pentru a fi Cavaler al Ordinului Virtual trebuie sa crezi cu tarie in existenta unei fiinte supreme, Tatal Divin, numit si Marele Arhitect al Universului, in vointa sa relevata si in nemurirea sufletului.
Trebuie sa iti iubesti patria pana la ultimul sacrificiu, sa iubesti si sa respecti familia si Ordinul ca pe tine insuti.

Regula de aur, si spiritul Ordinului Cavalerilor Virtuali incape concis in urmatoarea sentinta:
"A fi om este o unica, mare si minunata ocazie; sa nu o irosim."

sursa: click aici
cavalerul nedesavarsit
cociuba
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iul 10, 2005 11:52 pm
Localitate: aici

Mesajde Love2Fly » Dum Aug 14, 2005 11:32 pm

Asha....sa vad daca am inteles...
Loja asta virtuala o sa fie un fel de "pepiniera" pt. Lojele Masonice sau cum?
Ce poti face pt. "o lume mai buna" (ce vis frumos btw !) pe internet?
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde cociuba » Dum Aug 14, 2005 11:48 pm

@love2fly poti sa o consideri ca o Loja neregulara..., referitor la cea de-a 2 intrebare nu o inteleg, loja e virtuala, nu si actiunile tale (nu prea mi-e clar ce nu iti e clar,te rog explica?!)
cavalerul nedesavarsit
cociuba
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iul 10, 2005 11:52 pm
Localitate: aici

Mesajde Love2Fly » Dum Aug 14, 2005 11:58 pm

Bun, totushi, loja asta virtuala nu trebuie sa aiba "tzinutele" ei virtuale, "lucrarile" ei "virtuale", e totushi un Atelier virtual, nu?
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde cociuba » Lun Aug 15, 2005 12:04 am

acum love2fly sa stii ca esti cam grabit, deci Declaratia de principiu se va discuta si abia apoi se trece mai departe... :x oricum sa stii ca toate stau acolo gata pregatite...
cavalerul nedesavarsit
cociuba
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iul 10, 2005 11:52 pm
Localitate: aici

Mesajde instanob » Mie Aug 24, 2005 3:02 pm

Sanatate. Sunt si eu nou venit pe acest forum, dar foarte paionat de masonerie. As avea si eu niste intrebari cu privire la acest lucru, ca vad ca stiti destul de multe despre "baietii" astia!
Am inteles din multe articole citite si multe site-uri vizualizate ca "baietii" il venereaza pe Lucifer si ca ar fi satanici. Intrebare mea este: 1. Care e scopul masonilor? Ce vor ei de fapt de la lumea asta?

Astept raspuns, Va multumesc!
instanob
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 24, 2005 2:44 pm
Localitate: Bermuda

Mesajde cociuba » Vin Aug 26, 2005 4:16 pm

iti sugerez sa dai o raita pe acest site:clici aici

-masonii nu se inchina la lucifer...ei recunosc o forta superioara(nu neaparat supranaturala) Marele Arhitect...


ps:te invit sa citesti articolele de acolo,iar daca esti interesat detin 3-4 carti desrpe masonerie si ritualuri masoni in format electronic (sunt in engleza),doar da un pm...
cavalerul nedesavarsit
cociuba
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iul 10, 2005 11:52 pm
Localitate: aici

Mesajde Love2Fly » Lun Sep 19, 2005 12:14 am

Domnu' Cociuba,

Ce v-au facut astia domne? v-au trimis pe toti pe net ca sa faceti propaganda anti-crestinism?
Nu de alta da' v-am observat posturile d-voastra si pe alte forumuri unde, printr-un sofism cel putin murdar, afirmatzi ca D-zeu e vinovat pt. o gramada de chestii (care mie mi s-au parut puerile).
Nu mai vorbesc de Hampu' care se chinuie sa demonteze dogmele crestine si sa pledeze pt. veridicitatea evolutionismului pe vreo trei forumuri in acelashi timp.

Pe Copernic l-a vazut cineva? sau el e specializat pe forumurile din afara? :D
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde cociuba » Mar Sep 20, 2005 11:35 pm

@love2fly-care toti?
-daca urmaresti discutiile lor spune-mi si mie unde sunt ? pe ce forumuri?(te rog sa folosesti cu incredere pm)
cavalerul nedesavarsit
cociuba
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iul 10, 2005 11:52 pm
Localitate: aici

Mesajde grizzly » Mie Sep 21, 2005 8:28 am

cre imi zice si mie mai multe desprre pamantul gol
grizzly
 

Mesajde danjoe » Joi Sep 22, 2005 12:00 pm

@domnu' Zburatoru,
zi-mi si mie unde se face propaganda de care zici !
vezi ca francmasoneria recunoaste toate religiile, numai religiile crestine nu recunosc francmasoneria.
de aici rezulta cine face propaganda contra.....!
danjoedesinaia
Avatar utilizator
danjoe
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 06, 2005 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Vin Sep 23, 2005 9:20 pm

vezi ca francmasoneria recunoaste toate religiile, numai religiile crestine nu recunosc francmasoneria.[...]cine face propaganda contra


A nu recunoaste o societate intiatica/esoterica/lalala inseamna cu totul altceva.

Ai vazut cumva pliante si fluturashi la usha bisericilor? Vorbesc preotii in fiecare duminica despre francmasonerie si influentzele ei malefice? Apar carti anti-masonerie? (Bisericii deja i s-a bagat pumnul in gura mai peste tot)
Nu e nevoie sa-mi dai un raspuns la intrebari. Sunt retorice....
Atunci unde e propaganda intreb...

francmasoneria recunoaste toate religiile

Asta e versiunea oficiala. In realitate Biblia, Coranul, s.a.m.d stau deschise cam degeaba in lojile masonice. (mai au si compasul si echerul deasupra lor pt. a simboliza probabil dominatia doctrinei masonice peste ele)
Nici un mason nu crede in ele si sunt convins ca ar putea sa le dea foc fara pic de regret.
Ce rol mai au ele acolo? evident masoneria si masonii accepta notiunea de "fiintza suprema" (MAAU) dar nu accepta ceea ce e scris in Biblie spre exemplu. Drept dovada stau toate atacurile la adresa Bibliei, demontarea ei (si pe unele forumuri) pe versete si incercarea de a aduce argumente logice care sa confirme ca ceea ce e scris acolo e un mare fas.
In continuare sa ne gandim La Jaques de Molay ars pe rug de Filip cel Frumos si de gradul masonic de "cavaler al razbunarii" :D
Exemplele sunt multiple...

daca urmaresti discutiile lor spune-mi si mie unde sunt ? pe ce forumuri?

De ce? vrei si tu sa le urmaresti? nu-i nevoie, esti deja acolo printre ei participand la discutzii :)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde cociuba » Mar Sep 27, 2005 8:20 pm

@love2fly-ciudat felul tau de a pune problema:deci daca masoneria nu e de acord cu anumite chestiuni se afla automat pe o pozitie de adversitate? [-X

-iar referitor la propaganda:e suficient cate anateme sau aruncat...nu crezi?!


Ce rol mai au ele acolo? evident masoneria si masonii accepta notiunea de "fiintza suprema" (MAAU) dar nu accepta ceea ce e scris in Biblie spre exemplu. Drept dovada stau toate atacurile la adresa Bibliei, demontarea ei (si pe unele forumuri) pe versete si incercarea de a aduce argumente logice care sa confirme ca ceea ce e scris acolo e un mare fas.
In continuare sa ne gandim La Jaques de Molay ars pe rug de Filip cel Frumos si de gradul masonic de "cavaler al razbunarii"
Exemplele sunt multiple...

-pai nici eu nu prea recunosc d-zeul din VT..de exemplu e prea razbunator...nu crezi?! pe probleme de acest tip se poate discuta la infinit...
cavalerul nedesavarsit
cociuba
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iul 10, 2005 11:52 pm
Localitate: aici

Mesajde Love2Fly » Mar Sep 27, 2005 10:56 pm

pai nici eu nu prea recunosc d-zeul din VT..de exemplu e prea razbunator...nu crezi?! pe probleme de acest tip se poate discuta la infinit...

Nu te-a intrebat nimeni ce recunosti si ce nu recunosti. Pana la urma fiecare om e liber sa recunoasca ce vrea.
Eu puneam niste intrebari la obiect iar tu ai disimulat. Normal ca discutzia va continua in felul asta la nesfarshit...
"Prea razbunator" D-zeul din VT? Lolos....parca ai fi un copil mic care plange ca l-a batut maica'sa prea tare.
De unde aflam noi de D-zeul din VT? din Biblie. ok. de cine a fost scrisa Biblia? de oameni...oamenii infloresc si simt nevoia sa se auto-ostracizeze. Poate tocmai de aici vin unele pedepse ca potopul, ploaia de foc ce a cazut peste Sodoma si Gomora, avertismentul dat de D-zeu catre Eva si Adam, etc, etc

Ideea e ca masoneria vrea sa impuna un anume tip de gandire construit pe chestii partial false sau chiar absolut false.
Orice om care se documenteaza mai bine va observa ca apar unele mici/mari discrepantze in "mentalitatea masonica".

In fond....de ce acuzam Biblia ca e falsa si plina de erori cand intreaga filosofie masonica este exact la fel? A-)

deci daca masoneria nu e de acord cu anumite chestiuni se afla automat pe o pozitie de adversitate?

Da! si sa-ti spun de ce! pt. ca masoneria "sufera" intr-adevar de o adversitate la adresa Bisericii/dogmei crestine/etc insa nu se rezuma la asta totul. Masoneria nu ignora Crestinatatea ci atenteaza tot timpul la ea incercand s-o demonteze prin diferite chestii.
Din punct de vedere masonic nu poate exista decat o "religie"/mod de gandire/dogma. CEA MASONICA!
Si nu-i de mirare avand in vedere ca si Talmudul spune ca "nu poate exista decat UNUL" (din toate punctele de vedere)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Antonescu » Mie Sep 28, 2005 9:52 am

E interesant de observat cum love2fly a schimbat macazul, ca sa zic asa... (no offence)

Acu' sa va zic si care-i scopu' masoneriei, sau cel putin al marii mase a masonilor (bineinteles ca aia de la virf au alte scopuri...)

Masoneria acu' e un club unde domnii vin ca sa scape de neveste din cind in cind, sa bea o bere-doua intr-un cadru civilizat, sa mai stringa o mina, sa dea citiva banuti pentru fondul de caritate, si-n general sa se simta importanti. Putini sint interesati de istoria ritualurilor si aspecte asemanatoare.

Eu m-am 'inscris' din curiozitate, si pot sa zic ca pin-acu' e interesant. Depinde si cu ce oameni ai de-a face. Azi o sa fiu 'ridicat' la gradul al 3-lea, de 'mester'. Desi stiu (cum am stiut si la celelalte doua) ce presupune ritualul, de-abia astept sa traiesc evenimentul 'live', cred ca o sa fie destul de dramatic.

Despre conspiratia mondiala probabil c-o sa aflu mai incolo.

Apropos, sediul United Grand Lodge of England, mama masoneriei, poate fi vizitat zilnic in timpul saptaminii. Muzeul si biblioteca sint foarte interesante.
Avatar utilizator
Antonescu
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Dec 30, 2004 12:00 am

Mesajde cociuba » Vin Sep 30, 2005 7:46 pm

@love2fly-ma faci sa zambesc cu argumentele tale...iata de ce...
In fond....de ce acuzam Biblia ca e falsa si plina de erori cand intreaga filosofie masonica este exact la fel?

-deci daca masoneria greseste asta inseamna ca putem scuza biserica pentru greselile ei? ce tip de rationament e asta?hai sa-ti dau un indiciu ...circular si fara acoperire...

Da! si sa-ti spun de ce! pt. ca masoneria "sufera" intr-adevar de o adversitate la adresa Bisericii/dogmei crestine/etc insa nu se rezuma la asta totul. Masoneria nu ignora Crestinatatea ci atenteaza tot timpul la ea incercand s-o demonteze prin diferite chestii.
Din punct de vedere masonic nu poate exista decat o "religie"/mod de gandire/dogma. CEA MASONICA!
Si nu-i de mirare avand in vedere ca si Talmudul spune ca "nu poate exista decat UNUL" (din toate punctele de vedere)

-hm ,masoneria atenteaza la Biserica,ma indoiesc caci de fapt masoni au fost persecutati si nu invers!
- iti atrag atentia ca incepi sa cazi in panta ''conspirationista''

Prea razbunator" D-zeul din VT? Lolos....parca ai fi un copil mic care plange ca l-a batut maica'sa prea tare.
De unde aflam noi de D-zeul din VT? din Biblie. ok. de cine a fost scrisa Biblia? de oameni...oamenii infloresc si simt nevoia sa se auto-ostracizeze. Poate tocmai de aici vin unele pedepse ca potopul, ploaia de foc ce a cazut peste Sodoma si Gomora, avertismentul dat de D-zeu catre Eva si Adam, etc, etc

-pai cum sa-l consider pe acela ce cere ofrande de sange, care priveste cu dragoste la pastor si nu la agricultor,cu cel ce distruge 2 orase, cel ce ofera suferinta vesnica in Iad,care il persecuta pe Iov,spune-mi tu ai citit macar vreodata VT?poate ar trebui sa facem o analiza la text? ce zici?
cavalerul nedesavarsit
cociuba
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iul 10, 2005 11:52 pm
Localitate: aici

Mesajde Love2Fly » Dum Oct 02, 2005 11:03 pm

cociuba scrie:@love2fly-ma faci sa zambesc cu argumentele tale...ce...


Pai daca eu te fac sa zambesti (ceea ce ma bucura avand in vedere ca e atat de greu sa mai aduci un zambet pe chipurile oamenilor) inseamna ca eu ar trebui sa leshin de ras avand in vedere argumentele pe care mi le aduci tu ca argumente "serioase, nu ca balariile mele". Pai sa vedem:

deci daca masoneria greseste asta inseamna ca putem scuza biserica pentru greselile ei?


In primul rand trebuie sa lamurim chestia bolduita. Gresheste sau nu? tu ce zici? Dupa aia trecem si la defalcarea Bibliei (deshi s-a mai afcut asta si pe alte forumuri. Totul fara rost.)

hm ,masoneria atenteaza la Biserica,ma indoiesc caci de fapt masoni au fost persecutati si nu invers!

Bun. Deci masoneria se declara ca fiind o fratzie f. puternica/influenta si in acelashi timp se martirizeaza? (??)
Nici macar "rockul", anatemizat practic de catre Biserica (aparand diverse zvonuri stupide si generalizate) nu s-a plans prin "versuri" de ostracizarea suferita din partea Bisericii.

Si ca sa sfarshim apoteotic, zici:

pai cum sa-l consider pe acela ce cere ofrande de sange, care priveste cu dragoste la pastor si nu la agricultor,cu cel ce distruge 2 orase, cel ce ofera suferinta vesnica in Iad,care il persecuta pe Iov

Nushtu' de ce dar chestiile astea ma fac sa rad. Adica partzile rele iti sar in ochi dar cele bune le dai uitarii, da? (si nu poti sa-mi spui ca nu exista asha ceva in Biblie)

spune-mi tu ai citit macar vreodata VT?

A trebuit sa-l citesc pt. ca nu gaseam de nici un fel radacinile lui Hiram din cele povestite in cartile masonice :D
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Oct 03, 2005 10:48 am

un pic offtopic: sburatorule, stiu ca vrei forumul activ dar "discutia" cu antevorbitorul tau nu este nimic altceva decat un conglomerat de dileme false, strawman, argumentum at ignorantia si mai stiu eu ce metode de distragere de la subiect, cred eu involuntare.

de ex:
love scrie:de ce acuzam Biblia ca e falsa si plina de erori cand intreaga filosofie masonica este exact la fel


cu riposta pe masura:
deci daca masoneria greseste asta inseamna ca putem scuza biserica pentru greselile ei?


daca nu e alba inseamna ca e negru, nu? sau ce are .... cu prefectura. pana la urma de cand citesc ce scrieti voi pe aici nu am avut vreo revelatie, macar hampu avea ideile lui, putine dar fixe de care se agatza.

(trec sub tacere agramatismele evidente ale "masoneilor")
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Love2Fly » Lun Oct 03, 2005 11:21 am

Nushtu' de ce da' si eu am aceiashi senzatie de invartit fara rost in jurul cozii semn ca nu mai este nimic de discutat :P
Io zic sa inchidem subiectul vreo sase luni dupa care sa-l redeschidem, poate pana atunci se vor forma idei noi si se vor strange informatzii pe tzeava... :)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Oct 03, 2005 11:51 am

depinde. afirmatia ca fratia asta invizibila de pseudoelitisti este la moda poate fi vazuta cu ochiul liber in rafturile librariilor unde troneaza o garla de carti pe tema asta, destul de scumpe de altfel. masoneria, acest coelho al religiei este atat de "chic" incat intalnesc din ce in ce mai des fratzi pe toate drumurile care cu superioritate pastreaza "secretele" numai pentru "initiati" (vezi posturile userului antonescu).

acum nu aduc ca argument dar bantuind pe net tot dau de masoni si am gasit citatul asta al lui Pike:

"Masoneria, ca Religiile, Misterele, Ermeticismul, Alchimia isi ascunde secretele in afara de Adepti, Salbatici si Alesi si foloseste false explicatii si interpretari gresite ale simbolurilor, pentru a induce in eroare numai pe cei ce merita sa fie indusi in eroare, a ascunde Adevarul, care se cheama Lumina si a-i departa de el." ["Morals and Dogma", p.104-105, 3rd Degree].

Deci iti dai tu mai sburatorule seama ca ei intra pe net cu scopul de a ne indeparta de lumina si adevar, ai naibii egoisti. sa ia ei tot adevarul. de ceea ce sta la baza teoriei sau chiar dogmei crestine nu zice nici unul nici pas, alte guri aceeasi gama: crestinii au fo nashpa, uite-te ai draq criminali, lasa ca nu le dam nici noi adevarul."

ca noul testament este bazat numai pe bunatate, daruire, ca ideea de baza a celei mai raspandite religii este cea de a fi echidistant ca sentimente fata de orice persoana uman, scapa printre degete masoneilor. acu' nu ma ambalez ca vorba lui eminovici antecitat: alte masti aceeasi scena.

o chestia haioasa tot de pe net:
Totusi, dovada ca Lucifer este zeul Masoneriei rezulta si din scrierile Fratiei Invizibile. A. Pike scrie in "Morals and Dogma" ca Lucifer este "purtatorul de lumina" [p.321, teaching of the 19th Degree] si in alta parte "Inger al Luminii"[p.567, teaching of the 26th Degree]. Masonul Manly P. Hall, spune ca odata ce masonul invata secretele breslei sale "va poseda puternicele energii ale lui Lucifer." ["The Lost Keys to Freemasonry", Macoy Publishing and Masonic Supply Co., 1976, p.48].

Francmasoneria foloseste Ochiul lui Horus intr-o piramida. Toti Satanistii indragesc piramida pentru ca reprezinta Treimea Pagana: Satan, Antihrist si Inaintemergatorul Antihristului. Aceasta forma geometrica cu 3 laturi este folosita constant. In acest simbol, numit Euclid, vedem ca ochiul Atotvazator este pozitionat deasupra simbolului traditional Masonic (un compas si un echer si un G in mijloc). Acest lucru inseamna ca Ochiul Atotvazator controleaza Francmasoneria, ceea ce este adevarat.


uoooooooo masoni satanishti si roackeri ~p~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori