Francmasoneria-organizatia discreta care guverneaza lumea...

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

A influentzat francmasoneria istoria lumii?

Da
74
86%
Nu
12
14%
 
Voturi totale : 86

Mesajde Love2Fly » Lun Aug 11, 2003 11:58 pm

Initial trimis de animaloo

aha, cred ca e mai credibil, nu ca pitis ar fi grotesc, numai ca nu cu muzica conduci ci cu banii....


Si crezi ca Pitis se ocupa numai cu muzica? I-ai verificat tu averea?
xorian , nu stiu cum sa-ti spun dar unii sunt mai creduli iar altii mai sceptici...insa....inainte de a face o afirmatie despre ceva mai intai trebie sa cunosti destul de bine acel ceva....ce stii tu despre masonerie si istoria ei?
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Re:masonerie

Mesajde Helsing » Joi Aug 14, 2003 10:24 pm

Love2fly vad ca stii destul de multe despre masonerie.Ti-au picat cumva in mana cartile lui van Helsing? Daca nu, du-te la prima librarie si cumparati-le. Mi-ar placea sa discutam mai detaliat despre subiect, dar nu in vazul tuturor. Si daca intr-adevar stii atat de multe despre masonerie, intelegi ce vreau sa spun. Astept raspuns pe mail
Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 14, 2003 10:14 pm
Localitate: Cluj N

Mesajde memetshot » Vin Aug 15, 2003 8:50 am

hai mai. nu vezi mai sus ca daca vrei sa ti ceva secret il arati la toata lumea. nu fiti atat de secretosi., poate vrem si noi sa mai aflam cate ceva



pese: si acu o sa vina loja masona sa imi dea bucata ca am facut misto?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Si in cluj sunt numerosi francmasoni...

Mesajde broos » Vin Aug 15, 2003 8:48 pm

Initial trimis de Love2Fly


Si crezi ca Pitis se ocupa numai cu muzica? I-ai verificat tu averea?
[B]xorian
, nu stiu cum sa-ti spun dar unii sunt mai creduli iar altii mai sceptici...insa....inainte de a face o afirmatie despre ceva mai intai trebie sa cunosti destul de bine acel ceva....ce stii tu despre masonerie si istoria ei? [/B]


Nu cred ca este ceva esential important ceea ce doresc unii sa discute in privat. Poate intr-adevar pe forum intra francmasoni si doresc sa-i "ajute" pe unii si pe altii intr-ale initierii. Oricum discutii mai multe nu stiu daca mai pot exista, in sensul expunerii istoriei francmasonilor. Am auzit ca exista o carte scrisa de un yoghin, carte care nu a aparut la vreo editura , este pur si simplu o tentativa de carte, nu stiu cum a aparut, stiu doar ca acolo sunt povestite cam toate masacrele si toata conducerea din umbra a francmasonilor.
Am doua argumente ca francmasonii nu reprezinta ceva negativ, in final o mana neagra care doreste sa subjuge omenirea:
1) se ocupa de ocultism
2) sunt lipsiti de transparenta in ceea ce fac
3) francmasoneria a condus comunismul din Romania, Ceausescu era francmason. Comunismul a facut o multime de victime in randul natiei romane. Sa fie oare o razbunare pentru ceea ce le-a facut Antonescu evreilor ?
4) Biserica Ortodoxa Romana nu recunoaste aceasta organizatie. Cred
ca au motive intemeiate sa faca asta, mai ales ca populatia romana este in majotitate de religie ortodoxa. Credeti ca Biserica Ortodoxa ar tolera vre-un atentat la adresa poporului ortodox ?

~~~~~~~~~~~~~

Astept pareri.
broos
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Aug 07, 2003 1:19 pm
Localitate: Broos

Argumente?

Mesajde Love2Fly » Sâm Aug 16, 2003 11:27 pm

Daca e sa fabulam, atunci s-ar putea spune ca "adevaratul motiv pt care Hitler a atacat "lumea" si a incercat un genocid in randul evreilor e pt ca aflase de telul masoneriei(care are evrei in randul maestrilor de grad >30) si cu ce se ocupa ea vrand astfel sa puna capat dominatiei masone. Cum bine stiim, Churchil a fost mason si a luptat CONTRA lui Hitler (?!!) Concluzie? Daca WWII nu a fost defapt un razboi mondial ci un razboi intre masonerie si Hitler?"
Ati vazut? am fabulat! Dar daca as spune o gogomanie mai mare? Tot fabulare ar fi....Ati crede?
Deci, daca nu aveti argumente pro sau impotriva "adeptilor compasului si echerului" nu mai acuzati...
Adevarul despre masonerie (cat si despre alte lucruri ce ne inconjoara) e dincolo de noi....
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Re: Argumente?

Mesajde broos » Mar Sep 09, 2003 11:09 am

Initial trimis de Love2Fly
Daca e sa fabulam, atunci s-ar putea spune ca "adevaratul motiv pt care Hitler a atacat "lumea" si a incercat un genocid in randul evreilor e pt ca aflase de telul masoneriei(care are evrei in randul maestrilor de grad >30) si cu ce se ocupa ea vrand astfel sa puna capat dominatiei masone. Cum bine stiim, Churchil a fost mason si a luptat CONTRA lui Hitler (?!!) Concluzie? Daca WWII nu a fost defapt un razboi mondial ci un razboi intre masonerie si Hitler?"
Ati vazut? am fabulat! Dar daca as spune o gogomanie mai mare? Tot fabulare ar fi....Ati crede?
Deci, daca nu aveti argumente pro sau impotriva "adeptilor compasului si echerului" nu mai acuzati...
Adevarul despre masonerie (cat si despre alte lucruri ce ne inconjoara) e dincolo de noi....


Mai multe informatii forate importante despre francmasonerie la
http://desprefrancmasonerie.go.ro

Ati vazut la tv ca au venit niste italieni care faceau parte din nu mai stiu ce clu, bineintels francmason. Prin preajma lor se aflau Mugur Isarescu. S-a spus la stiri ca Iliescu ar fi presedintele clubului in Romania.

Ati vazut ?
broos
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Aug 07, 2003 1:19 pm
Localitate: Broos

Mesajde Love2Fly » Mar Sep 16, 2003 12:36 am

"Fata de secolele trecute, astazi Francmasoneria nu se mai declara societate secreta, ci discreta. Grupurile sociale cele mai active sunt oamenii politici, bancherii, oamenii de afaceri, oamenii de cultura, structurile militarizate, justitia si miscarea sindicala.
Henry Wilson Coil a incercat, in Enciclopedia sa, o definire exhaustiva a Francmasoneriei din toate timpurile si de pretutindeni: "Francmasoneria este un ordin fratern al barbatilor unde exista juramantul de pastrare al secretului; ea deriva din fratria medievala a masonilor operativi; recunoaste cele mai multe din vechile lor hrisoave (Ancient Charges - termen special in Masonerie, n.n.), legi, obiceiuri si mituri; este loiala fata de guvernul civil pe teritoriul caruia se afla; inculca virtuti morale si sociale prin utilizari simbolice ale uneltelor cioplitorilor de piatra si prin alegorii, conferinte si indatoriri; ai carei membri sunt obligati sa respecte principiile iubirii fraterne, egalitatii, ajutorului si sprijinului mutual, al secretului si increderii; ei au mijloace secrete de a se recunoaste unul pe altul ca masoni pretutindeni in lume; si se intalnesc in loji care sunt conduse oarecum autocrat de un Maestru Venerabil ajutat de Supraveghetori, unde candidatii, dupa o cercetare a calitatilor lor mentale, morale si fizice, sunt admisi oficial ca membri ai Societatii in ceremonii secrete bazate partial pe vechile mituri ale breslei constructorilor."

Radu Comanescu (http://www.francomasoneria.ro)

Se spune ca unul din multiplele "experimente" masone in lume a fost si comunismul, care a reprezentat una din "plansele" unui Maestru Venerabil.
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Aliosha » Mar Sep 16, 2003 1:41 am

Francmasoneria doreste puterea cu lozinci democrate. Nu sunt religiosi, au o singura religie: propria lor doctrina. Pe dusmani ii anuleaza social. Au o structura supranationala, deci sunt antinaturali. Toti cei care aspira la unitatea speciei de om anuleaza principiul competitiei intre popoare; anuleaza insusi principiul civilizatiei moderne, nascuta prin lupta.

Petre Tutea
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

prima oara pe forum

Mesajde aoleon » Mar Sep 16, 2003 4:13 pm

"daca e secreta cum se face ca stii de ea?"

Sunt prima oara pe forum si din pacate azi nu am avut timp sa citesc toate raspunsurile la aceasta "provocare" si nici nu prea stiu cum functioneaza..... E prima oara cand ma inscriu pe un forum!
Un singur lucru vreau sa spun, deocamdata: MASONERIA nu este secreta, este DISCRETA! E o mare diferenta si se pare ca nimeni nu intelege acest lucru. Promit ca am sa revin cand voi avea mai mult timp la dispozitie.
A... si inca ceva: Este o organizatie a-politica, a-religioasa !
aoleon
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Sep 16, 2003 4:02 pm
Localitate: bucuresti

RE

Mesajde aoleon » Mar Sep 16, 2003 4:18 pm

Love2Fly "Fata de secolele trecute, astazi Francmasoneria nu se mai declara societate secreta, ci discreta"

Uite ca am trecut peste acest post al tau. Mi-a scapat. Asadar, asta este adevarul..... este discreta si nu secreta!
Sorry Love2Fly
Revin.....
pentru cine vrea sa afle mai multe, http://www.mlnr.ro
aoleon
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Sep 16, 2003 4:02 pm
Localitate: bucuresti

Cum trebuie sa fie un mason

Mesajde Love2Fly » Mar Sep 16, 2003 9:16 pm

In postul asta am de gand sa dau o definitie pentru toate gradele si pentru toate riturile a unui mason. Toata lumea se intreaba cum ar trebui sa fie un mason?
Ei bine...un francmason este un om inzestrat cu ratiune, avand un caracter deschis, indiferent carei nationalitati, rase sau religii apartine. Este animat de dorintza de a cultiva raporturi de prietenie cu oamenii ce gandesc la fel ca el si pe care sa-i poata numi “fratiâ€Â
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Hampu The Great » Lun Sep 22, 2003 5:00 pm

Te-am descoperit destul de tirziu Love2fly, dar am fost placut imoresionat despre interesul tau fatza de Francmasonerie.
Eu sunt Francmason, si ca atare itzi stau la dispozitzie cu toate informatziile pe care am dreptul sa tzi-le impartasesc..
Am vazut ca pe acest site bintuie un puternic sentiment de suspiciune, fatza de orice declaratzie, asa ca itzi propun sa trecem peste asta....Considera-ma asadar asa cum m-am anuntzat, si pastreaza-tzi celelalte retzineri pentru mai tirziu.

Acum trebuie sa sti ca Masoneria are mai multe curente in Romania, (ca si aiurea) si ca fiecare dintre aceste isi revendica recunoasterea universala. Eu apartzin "Ritului Scotzian Antic si Acceptat", acest curent are cei mai multzi reprezentantzi, si a fost primit cu mult respect de masoneria occidentala.
Marele Maestru al Marii Loji Natzionale din Romania este Dl. Gheorghe Comanescu.
Eu am voie sa ma declar mason oriunde,si mai am dreptul sa fac comentarii despre calitatea de mason a celorlaltzi fratzi, doar daca acestia s-au declarat public ca atare.
Mai pot deconspira numele fratzilor care au trecut la "orientul etern" (care au decedat)
Dl. Comanescu, va fi inlocuit din fuctzie in cursul lunii octombrie a.c., la Convent (un fel de Congres), intrucit i se termina mandatul.
Francmasoneria Romana are o constitutzie, reformulata ultima data, in anul 1996. Exista si un Institut Natzional de Studii Masonice.
Imediat dupa razboi, odata cu instaurarea regimului comunist, masoneria a trecut "in adormire", renuntzind din proprie initziativa la orice activitate. Luminile s-au reaprins la 24 Ianuarie 1993, care este practic data oficiala a renasterii masoneriei noastre.
Acum citeva precizari la comentariile de pina acum. Initzierea este foarte simpla. E un ritual, fratzii stau intr-o camera asezatzi intr-un mod special. Candidatul intra , se supune ritualului, ce nu e nici umilitor, nici satanic, nici dureros ( cel mai grav lucru, este atunci cind invatza amarul si este pus sa guste legat la ochi dintr-o ceasca de cafea neindulcita).
Ritualul Gradului I - Discipol, simbolizeaza initzierea...ca simplu om de rind pretendentul trebuie sa moara, simbolic desigur, pentru ca in locul lui sa se nasca initziatul, cel care primeste lumina.
Masoneria nu are scopuri reformiste, nici brigazi sau detasmente de pedepsire. Cea mai aspra pedeapsa pe care o pot decide masoni, este "arsul intre coloane", si ea consta in iradierea din evidentzele masonice ale unui frate.
Masoni spun ca inceputul lor, este legat de constructzia piramidelor. De aceea toate actele masonice, sunt datate tzinind cont de acest lucru (De ex. anul nu este 2003, ci 6003).
La baza masoneriei sta o legenda egipteana care ii are in centru pe Osiris, si pe fratele lui Seth, si care este cumva preluata mai tirziu intr-o scurta poveste din Biblie, a carui personaj central este zidarul Hiram. Faptul ca multe din Ritualurile Masonice il au ca personaj central pe Hiram, i-a facut pe unii sa afirme pe nedrept, ca Masoneria este iudeica.
Fiintza absoluta la masoni este Marele Arhitect al Universului. Acesta poate fi oricine, Dumnezeu, Allah, Budha....Fratzia itzi lasa libertatea sa faci tu alegerea asta, rezolvind astfel in modul cel mai elegant, o problema in numele careia oamenii inca se mai ucid intre ei pe planeta..

Masoneria este extrem de puternica, si are ramificatzii peste tot in lume. S-a vazut pina acum in ce mod a reusit sa influentzeze citeva momente importante ale istoriei....
Cea mai puternica tzara masona este Anglia. Parlamentul englez este aseazat ca in templul masonic, si isi desfasoara lucrarile la fel ca la tzinutele (sedintzele) masonice.
Cea mai puternica fortza masonica este, desigur America, unde activeaza si "Loja Perfecta".

Astept comentarii sau intrebari, daca am reusit sa itzi captez atentzia
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Va rog raspundeti-mi...

Mesajde broos » Lun Sep 22, 2003 7:52 pm

Initial trimis de Hampu The Great
Te-am descoperit destul de tirziu Love2fly, dar am fost placut imoresionat despre interesul tau fatza de Francmasonerie.
Eu sunt Francmason, si ca atare itzi stau la dispozitzie cu toate informatziile pe care am dreptul sa tzi-le impartasesc..
Am vazut ca pe acest site bintuie un puternic sentiment de suspiciune, fatza de orice declaratzie, asa ca itzi propun sa trecem peste asta....Considera-ma asadar asa cum m-am anuntzat, si pastreaza-tzi celelalte retzineri pentru mai tirziu.

Acum trebuie sa sti ca Masoneria are mai multe curente in Romania, (ca si aiurea) si ca fiecare dintre aceste isi revendica recunoasterea universala. Eu apartzin "Ritului Scotzian Antic si Acceptat", acest curent are cei mai multzi reprezentantzi, si a fost primit cu mult respect de masoneria occidentala.
Marele Maestru al Marii Loji Natzionale din Romania este Dl. Gheorghe Comanescu.
Eu am voie sa ma declar mason oriunde,si mai am dreptul sa fac comentarii despre calitatea de mason a celorlaltzi fratzi, doar daca acestia s-au declarat public ca atare.
Mai pot deconspira numele fratzilor care au trecut la "orientul etern" (care au decedat)
Dl. Comanescu, va fi inlocuit din fuctzie in cursul lunii octombrie a.c., la Convent (un fel de Congres), intrucit i se termina mandatul.
Francmasoneria Romana are o constitutzie, reformulata ultima data, in anul 1996. Exista si un Institut Natzional de Studii Masonice.
Imediat dupa razboi, odata cu instaurarea regimului comunist, masoneria a trecut "in adormire", renuntzind din proprie initziativa la orice activitate. Luminile s-au reaprins la 24 Ianuarie 1993, care este practic data oficiala a renasterii masoneriei noastre.
Acum citeva precizari la comentariile de pina acum. Initzierea este foarte simpla. E un ritual, fratzii stau intr-o camera asezatzi intr-un mod special. Candidatul intra , se supune ritualului, ce nu e nici umilitor, nici satanic, nici dureros ( cel mai grav lucru, este atunci cind invatza amarul si este pus sa guste legat la ochi dintr-o ceasca de cafea neindulcita).
Ritualul Gradului I - Discipol, simbolizeaza initzierea...ca simplu om de rind pretendentul trebuie sa moara, simbolic desigur, pentru ca in locul lui sa se nasca initziatul, cel care primeste lumina.
Masoneria nu are scopuri reformiste, nici brigazi sau detasmente de pedepsire. Cea mai aspra pedeapsa pe care o pot decide masoni, este "arsul intre coloane", si ea consta in iradierea din evidentzele masonice ale unui frate.
Masoni spun ca inceputul lor, este legat de constructzia piramidelor. De aceea toate actele masonice, sunt datate tzinind cont de acest lucru (De ex. anul nu este 2003, ci 6003).
La baza masoneriei sta o legenda egipteana care ii are in centru pe Osiris, si pe fratele lui Seth, si care este cumva preluata mai tirziu intr-o scurta poveste din Biblie, a carui personaj central este zidarul Hiram. Faptul ca multe din Ritualurile Masonice il au ca personaj central pe Hiram, i-a facut pe unii sa afirme pe nedrept, ca Masoneria este iudeica.
Fiintza absoluta la masoni este Marele Arhitect al Universului. Acesta poate fi oricine, Dumnezeu, Allah, Budha....Fratzia itzi lasa libertatea sa faci tu alegerea asta, rezolvind astfel in modul cel mai elegant, o problema in numele careia oamenii inca se mai ucid intre ei pe planeta..

Masoneria este extrem de puternica, si are ramificatzii peste tot in lume. S-a vazut pina acum in ce mod a reusit sa influentzeze citeva momente importante ale istoriei....
Cea mai puternica tzara masona este Anglia. Parlamentul englez este aseazat ca in templul masonic, si isi desfasoara lucrarile la fel ca la tzinutele (sedintzele) masonice.
Cea mai puternica fortza masonica este, desigur America, unde activeaza si "Loja Perfecta".

Astept comentarii sau intrebari, daca am reusit sa itzi captez atentzia



Va recomand celor care stiti mai multe despre francmasonerie si implicit ati citit multe despre aceasta sa-mi spuneti parerea cu cele scrise pe site-ul http://despremasonerie.go.ro. Am vazut niste lucruri interesante acolo. Va rog cititi si spneti ce nu este bine sau ce este mult prea adevarat pentru a putea fi crezut ?
All your base belongs to us !!!
broos
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Aug 07, 2003 1:19 pm
Localitate: Broos

Mesajde Love2Fly » Mar Sep 23, 2003 12:10 am

Initial trimis de Hampu The Great
Te-am descoperit destul de tirziu Love2fly, dar am fost placut imoresionat despre interesul tau fatza de Francmasonerie.


Ma bucur, poate imi pui si mie "o vorba buna" in cadrul unei loji. In decursul ultimilor 2 ani ani am citit zeci de carti pro-masonice si tot atatea anti-masonice. Am cunoscut ambele puncte de vedere si pana la urma concluzia pe care o trag e..."urmeaza-ti principiile."
Cu mult inainte sa cunosc principiile si idealurile masonice (asha cum sunt expuse ele in carti) mi-am format si eu ca orice om in dezvoltare sau mai frumos spus: "care vine din Intuneric si tinde spre Lumina" un sistem de valori. La un moment dat am avut placerea sa citesc o carte masonica si sa vad ca ma identific cu majoritatea principiilor de baza ale masoneriei. De atunci ma documentez intr-una astfel incat dupa 2 ani de la citirea primei carti pot spune ca am ajuns sa stiu pana si "ritualurile" de initiere si de inaintare in grad pe de rost :)
Desi nu fac parte din masonerie (cu toate ca as vrea) imi place sa-mi traiesc viata prin prisma principiilor masonice.

Masoni spun ca inceputul lor, este legat de constructzia piramidelor. De aceea toate actele masonice, sunt datate tzinind cont de acest lucru (De ex. anul nu este 2003, ci 6003).

Sau A:.L 6003 (Anno Lucis)
Astept comentarii sau intrebari, daca am reusit sa itzi captez atentzia

Pai intrebarile mele sunt:
1. Ce grad esti?
2. Se poate ca eu, student sa fiu initiat mason?
3. Cum se face ca, desi in Romania, masoneria este destul de dezvoltata si ca foarte multi oameni politici sunt masoni totusi tzara se duce de rapa? Si-a intors M:.L:.N:.R fatza de la tzara?(ceea ce ar contravenii principiului masonic legat de patriotism) sau este vorba doar de "zicala" :"tzara te vrea prost" pentru ca astfel, masele de oameni mediocrii sunt mai usor de manipulat?
4. "Arderea intre coloane" consta in radierea individului din ordinul masonic caruia ii apartine, insa intreb eu....totul se rezuma doar la asta? ce se intampla daca un mason demisioneaza din masonerie? caci nu pot sa cred ca "fratzii" il vor lasa sa duca "in lume" Secretul (asta pentru M:.V cu 33'- despre care se presupune ca, cunosc ADEVARATUL SECRET)?

Am vazut niste lucruri interesante acolo. Va rog cititi si spneti ce nu este bine sau ce este mult prea adevarat pentru a putea fi crezut ?


broos , orice lucru si orice fapta va naste la un moment dat o polemica, cu atat mai mult cu cat masoneria se declara o societate secreta. In jurul masoneriei exista mii si mii de zvonuri care pot fi atat FALSE cat, la fel de mult pot fi si ADEVARATE! in orice lucru e un grad de incertitudine. In siteul ala se fac asemanari intre unele simboluri satanice si cele masonice insa nimeni nu poate spune cine de la cine "a imprumutat" aceste simboluri. Se spune si de anumite versete din biblie legate la "vor veni oameni care vor nega existentza lui Dumnezeu" insa cine poate afirma cu tarie ca masoneria interzice credintza? Cum spunea si Hampu The Great masoneria din contra, sprijina omul sa-si pastreze religia. Pana la urma religia e un dogmatism in care oamenii s-au obisnuit sa-si sprijine psihicul si daca stam sa ne gandim si despre insusi Domnul Iisus Hristos s-au scris multe blasfemii....asta nu inseamna ca trebuie sa le luam in calcul!
Bafta!
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Hampu The Great » Mar Sep 23, 2003 8:46 am

Pai sa incepem cu raspunsurile.
1-Potzi deveni frate, oricind doresti, atita vreme cit indeplinesti cumulativ urmatoarele conditzii: ai peste 21 de ani, esti recomandat de unul din ceilaltzi fratzi, nu te contesta nimeni (odata cu inaintarea cereri, ea este citita in trei tzinute consecutive ale lojii careia i-a fost adresata. Daca vreun frate are ceva de obiectat in legatura cu primirea ta , el poate face asta atunci), daca ai mijloace de existentza decente (o chestie foarte subiectiva, care oricum se face pe propria ta declaratzie), sa fi barbat "de bune moravuri", sa domiciliezi cel putzin 6 luni in localitatea unde fuctzioneaza loja, si insfirsit sa acceptzi Constitutzia si Regulamentele Ordinului.
Acum hai sa vedem mai bine in ce vrei sa te bagi....
Asa cum ai spus, masoneria este, printre altele si descendenta gildei zidarilor liberi. Secretul lor, pe vremurile alea, era strict legat de meserie (constructzia catedralelor). Erau echipe de muncitori, care aveau in cap un mester. Pe perioadele de iarna stateau fiecare echipa in cite o loja a catedralei. Asta e modul cel mai simplist, in care itzi pot explica secretul.
Practic Secretul nu exista !!
Ai sa vezi ca in Tzinute, nu se discuta niciodata nimic politic, nimic de afaceri...este doar ritualul, ceva informari, si unele probleme administrative.
La sfirsitul fiecarei tzinute insa are loc "un punct geometric", un fel de agapa cu tratatzii si gustari..
Acolo totzi fratzi au voie sa discute vrute si nevrute.....Acolo se pun la cale multe lucruri, afaceri, numiri in functzii, etc.
Este insa o relatzie strict intre fratzi, care nu angajaza Masoneria.
Trebuie sa platesi o taxa de initziere, si apoi lunar o cotizatzie. Deasemenea, atunci cind ai sa ai dreptul sa fi avansat, mai platesti cite o taxa "de pasaj".
In Romania Masoni sunt organizatzi in loji, lojile se suburdoneaza unui Orient (zona geografica, de ex. loja "Dale Woodward" este sub obedientza Marii Loji Natzionale- Orientul Bucuresti.
Toate Orientele se subordoneaza Marii Loji Natzionale, care are in frunte un Mare Maestru (atentzie intre Marele Maestru, si un Maestru este o distantza astronomica, si inn timp ce primul titlu e functzia suprema, al doilea este doar un grad), si este condusa de un Consiliu Suprem.
Masoneria a preluat dealungul timpului multe lucruri de la alte ordine, curente, teorii...
Cam toate simbolurile masonice sunt oculte, si ele au fost selectate din mai multe culturi.
Au fost preluate doar cele benefice.
Pe broos il ingrijoreaza asta. Sunt multe simboluri Kabalistice, Gnostice, Crestine...
Gradul 4 din camera de mijloc aduce purtatorului si titlul de Cavaler Kadosh, Gradul 18 pe cel de Cavaler de RosaCruce (sau Rosacrucean), Gradul 30 pe cel de Cavaler al Templului (sau Templier).
Cel mai puternic dusman al Masoneriei este "Fortza de Est". Ea este constituita din elemente bisericesti, si nu numai, care isi simt amenintzate interesele, si chiar existentza de amploarea si puterea Masonica.
In trecutul apropiat, aceste elemente s-au unit si au fost finantzate de URSS (masonii fiind pentru proprietatea privata, contraveneau sistemului comunist)
Fortza de Est editeaza in Rominia revista aia de denigrare, pe care masonii refuza sa o ia macar in discutzie.

3-Arderea intre coloane, este asa cum am zis pur simbolica. O loja este compusa din coloane (masoni simpli de diverse grade), ofitzeri (Expert, Maestru de Ceremoni, Acoperitori..), si demnitari(Maestru Venerabil - liderul, Primul Supraveghetor,Al Doilea, Oratorul, Secretarul..etc).
Se aduc pe o tava actele fratelui care urmeaza sa fie ars. Dosarul se infige in virful unei sabii si i se da foc. Cenusa colectata pe tava , este apoi adunata si imprastiata la orient.
Atit, nimic mai mult.
Daca vre-odata vrei sa "demisionezi", o potzi face fara nici o retzinere sau explicatzie. Potzi cere sa fi ars, sau potzi cere, sa treci "in adormire", ceea ce este o solutzie mult mai eleganta.
Eu am gradul 18 din Camera de Mijloc.
Pina la gradul 30 potzi accede relativ usor. Itzi trebuie in principal vechime. Gradul 32 nu il ating decit putzini membrii, iar Gradul 33 numai o mina de oameni (si inca in Rominia, pasajele sunt cu mult mai permisive decit in alte partzi).
Niciodata nu va parasi Masoneria un frate de Gradul 33, asa ca intrebarea ta nu poate primi raspuns.
Se poate insa intimpla urmatorul scenariu (se si intimpla zilele astea ) : Un mare mason Dl. Nicu Filip, una dintre cele "patru cupole" ale Masoneriei Romane, declarat Mare Maestru pe viatza (onorific desigur), s-a razvratit, si a format alaturi de un grup de dizidentzi o masonerie alternativa.

4-Raspunsul la chestia cu religia, il gasesti singur in aceasta fraza extrasa din constitutzie:
"Marea Loja Natzionala din Romania proclama cu tarie credintza in Marele Arhitect al Universului, in vointza Sa relevata,....
Cele Trei Mari Lumini- Cartea Legii Sacre (Biblia, Torah, Coranul sau Zend Avesta), deschisa. Echerul si Compasul, sunt in permanentza la vedere."

5- De ce nu reuseste Masoneria Romana sa rezolve situatzia de criza in care se afla tzara....asta intr-un post viitor..Ma solicita slujba acum.

Voi reveni curind !!
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Mar Sep 23, 2003 11:04 am

Foarte interesanta prezentarea, da' am shi io cateva nelamuriri legate de aspectele istorice:

- pe ce documente se bazeaza datarea constructziei piramidelor in 4000 BC? primele piramide egiptene sunt datate mult dupa, prima fiind cea de la Sakkara a faraonului Djeser, urmand marile piramide, toate asta intamplandu-se in prima jumatate a mileniului III, de altfel intreaga lor civilizatzie istorica fiind cunoscuta doar dupa 3100 BC (o data acceptata intr-o cvasiunanimitate)

- citind de curand o carte despre fenicieni, etrusci shi cartaginezi, am regasit personajul biblic Hiram acolo, drept un rege al unui orash (am uitat care: Sidon, Tir, Byblos, unul dintre ele :D), iar fenicienii, shi in particular shi acest Hiram treceau drept buni constructori (aveau tzarmul stancos al Siriei, aveau cedrul Libanului, nu?). Daca "Hiramul" la care te referi tu este acesta la care fac eu referire, atunci care este legenda egipteana preluata in Biblie? Oricum, daca s-ar discuta originea masoneriei prin aceasta noua prisma, n-ar fi iudeica, nici egipteana, ci chiar feniciana :)

- din punct de vedere istoric, masoneria capata cat de cat un contur abia prin evul mediu, iar atestarea istorica a lojelor, initzierii etc. cre' ca este de factura recenta, aprox. sec. XVI-XVII.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Sep 23, 2003 11:04 am

Hiram acolo, drept un rege al unui orash (am uitat care: Sidon, Tir, Byblos, unul dintre ele )


Tir sigur si era ceva cu constructii da' am uitat (am gasit ceva recent in biblie da' cu memoria mea... ). Oricum ceva cu Solomon, Isaia, p'acolo (daca te ajuta ca sa localizezi)... Era pe vremea in care oamenii traiau multe sute de ani :p

Byblos? :con:

later edit: nu m-am abtinut si am dat un search pe gugle si uite ce e pe prima pagina :D (apropos de legatura hiramomasona)

http://www.kadado.com/gallery/lebanon/tyre_bible.htm
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Mar Sep 23, 2003 11:10 am

da draga, n-ai invatzatara la istorie antica cele trei mari orashe feniciene: Byblos, Sidon shi Tir? he he :o

legatura hiramomasona? asha se numeshte, sau asha ai botezat-o tu ? :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Hampu The Great » Mar Sep 23, 2003 12:04 pm

aphex.... Hiiiimmmm !!..... iarasi tu ??

.....legenda aia povesteste cum Osiris este asasinat de fratele sau Seth, care ii inchide corpul intr-un scriu, si il arunca in Nil. Sotzia lui Osiris, pe nume Isis incearca sa il readuca printre cei vi.
Nu mai imi amintesc amanuntele dar pina la urma Isis capata un fiu de la defunctul sotz, pe nume Horus. Misiunea lui consta in razbunarea tatalui, si restabilirea ordinii initziale din univers, adica cea anterioara evenimentelor relatate.

Excelent puctat dana , aici pot fi mai precis....este vb. de acel capitol din Biblie care se refera la regele Solomon, si la constructzia Templului.
Solomon se adreseaza pentru aceasta aliatului sau regele Tyrului, pe nume Hiram.
Hiram regele , il trimete insa pe arhitectul Hiram (tizul sau), supranumit si Hiram Abif, reputat constructor al timpului ..."era plin de intzelepciune , stiintza, si inteligentza"
Solomon il numeste imediat sef al santierului templului (maestru al operei, sau arhitect sef).
Tot ritualul initziatic, dar si cele de la gradele de calfa, si maestru, reiau povestea tragica a lui Hiram Abif.
Pentru ca ea, apare cum am spus in Vechiul Testament, unii au facut imediat legatura cu evreii, cu complotul sionist etc. etc...numind cercurile Masonice , sfere de influentza iudeo-Masonice

Eu sunt de aceiasi parere, si anume ca Masoneria isi are inceputurile in Evul Mediu. Chiar in Renastere ...
Totusi exista si teorii, potrivit carora ea ar avea aceiasi origine cu Universul: "Societatea noastra exista inca inaintea crearii Pamintului, raspindita prin diferite sisteme solare"
In ce ne priveste cel mai important Mason "roman", si cel despre care s-a spus ca a aprins prima lumina este Dimitrie Cantemir.

Legatura intre Hiram si Osiris este pe scurt aceasta : In ambele mituri este vb. despre un zeu, sau un conducator binefacator care "este omorit de cei care ar fi trebuit sa ii asculte mesajul. Initzatzii mai intii intristatzi, nu accepta o astfel de nenorocire si tzin sa inlature crima reinviindu-l pe maestrul lor spiritual, care retraieste astfel prin fiecare initziat"
(citatele sunt aproximative)
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Sep 23, 2003 12:52 pm

ca toate discutiile despre masonerie, si aceasta se indreapta vertiginos catre infinit :D

aphex ... nu am invatzat draga, daca invatzam mai eram butonar de duzina? intrebarea mea avea alt scop, acela de a-ti spune ca regele (arhitectul, whatever) nu are nici o legatura cu byblosul, capisci?

hampu draga ma bagi in ceatza inconstantule :D

1.
Isis incearca sa il readuca printre cei vi.
corecteaza ca te bat :rolleyes:
2. legatura intre legenda si hiram este? :con:
3. legatura dintre personajele biblice si masonerie in opinia ta care ar fi? lasand la o parte folosirea unor simboluri comune, probabil, temporal este absurd a face link intre lucruri situate la cel putin o mie de ani distanta. parerea mea.
4. inconstanta mesajului ma face sa intreb ca tot prostu': care e povestea tragica? cine era aruncat, cine se razbuna?

mai aveam intrebari bazate pe cunostintele mele marunte in ale bibliei dar ... neputandu-ma abtine am dat un gugle :D dupa cuvinte cheie pe care le-ai folosit in mesaj si ce sa vezi pe prima pagina?
http://www.cedarseed.com/articles/pyth-hiram.html :rolleyes:

imi place mai ales partea despre legenda lui hiram :p spune-mi macar ca ai tradus singur si nu cu translate-ul de la gugle... asta ca sa iti iasa citatele aproximative ... googletalker, googletalker :)

concluzia finala: despre masonerie si masoni se poate vorbi in termeni aproximativi, orice axioma fiind exclusa, indiferent ce zice gugle. personal mi se pare absurd sa faci o legatura stransa intre biblie si masonerie, dar poate ma insel...
tare as vrea sa aud si ce parere are caciulitza :o
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Mar Sep 23, 2003 12:53 pm

Eram shi eu curios cine este Hiram Abif asta, caci n-am auzit de el, shi uite peste ce dau:
http://www.bessel.org/hiramab.htm
http://www.lidden.demon.co.uk/temples/columns.htm
http://www.freemason.org/cfo/mar_apr_2002/bessel.htm
http://www.4masonry.com/education/files/artoct02/hiram_abif.htm
Adica Hiram Abif e de faptul fiul unui Hiram (cel putzin pana la nush' ce traducerii a Bibliei care a aparut miraculos odata cu extinderea fenomenului mason). Mie asta imi suna a mit peticit (interpretare a traducerii). Apoi, am auzit ca nea' asta a fost omorat de muncitori. Mai degraba revolutzie ruseasca decat mit egiptean :D

Zic io ca legatura dintre mituri este una fortzata. Mitul egiptean este mitul sumerian asemanator, sau daca vrei ceva cunoscut, mitul elin al infrangerii titanilor shi razbunarii lui Cronos, in timp ce asha-zis-ul mit al lui Hiram Abif este relatarea unei intzelegeri dintre doi regi, ca avut ca urmare (legenda spune) constructzia templului din Ierusalim. Ca arhitectu' a mierlit-o, foarte regretabil, da' de unde om = zeu, muncitor = frate shi alte corutzisme pe care daca le luam in serios, ajungem pui de martzieni sau mai shtiu eu ce :)

edit: bre dana, ce ai mah cu omu', ce legatura este intre pitagora shi fratricidu' egiptean? :rolleyes:

edit 2: ba, da' fraieri suntetzi, Zeus ishi razbuna bunicul, aka Uranus, Cronos doar shi-a furat-o :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Sep 23, 2003 1:24 pm

exactly my point: indelungatele discutii purtate au dus catre concluzia (legata de subiectul cu masoni sau de satanisti) ca nu exista nici o concluzie.
de unde sa stiu eu legatura intre ce intrebi tu? tu esti cu istoria, eu dau legea gravitatiei :D. am dat link-ul fiindca din varaza de mai sus am gasit exact fraze de acolo. banui io ca informatiile sunt luate de pe mai multe site-uri fara legatura, de aici inconstantza postului. cred io.

oricum, mi-am zis punctul de vedere si predau legatura.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Hampu The Great » Mar Sep 23, 2003 1:30 pm

.... . dana, citatele mele sunt din ritual....Mi-se pare normal sa fie asemanari, de vreme ce amindoua texte relateaza aceleasi evenimente.
Apoi postul era pentru Love2fly. El are cu ce sa umple spatziile lasate de mine in text.
Crezi ce vrei despre Masonerie, e dreptul tau ! Din fericire exista suficient de multzi cunoscatori, includ aici istorici si cercetatori de prestigiu, care vad lucrurile asa ca mine.

aphex, despre tine, si in relatzie cu tine, am spus deja tot ce aveam de spus...A fost o gresala sa itzi raspund si de data asta.

Va multzumesc insa la amindoi pentru ca m-atzi ajutat, inca odata, sa intzeleg diferentza dintre sacru si profan, dintre initziat si neinitziat...
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Mar Sep 23, 2003 1:35 pm

Hampule, pana acum tzi-am raspuns cat se poate de la obiect shi fara ad personam, da' cum lupu' mai schimba paru', nu shi naravu', iaca te-ai impotmolit in veshnica ta bicisnicie intelectuala, invinuindu-tzi interlocutorii.

Sfertodoct, pastishor, shi mai te shi dai mare cu balbaielile alea. Ia zi-mi dom'le un istoric care sa zica ca egiptenii au construit piramidele alea acu' 6000 de ani :rolleyes:
Parca masonii ashtia formau o organizatzie elitista. Aaa, sau shi asta e o legenda :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Sep 23, 2003 2:02 pm

hampu, nu a fost atac la persoana ... am cerut niste explicatii la obiect la care nu ai raspuns. (asta daca nu cumva in mintea ta, o fraza epatanta in final exclude orice explicatie strict la subiect).

cu umilintza astept in continuare raspunsuri, macar la punctele de mai sus. multumesc.

later edit, ca uitai un citat made in hampu:

Eu sunt Francmason,


pe bune? :)

si mai later edit si parasesc subiectul...
odata cu inaintarea cereri


m-am uitat mai cu atentie peste mesajele dvs si imi cer scuze, m-am inselat. dvs nu ati gresit, sunteti agramat ... cum ramane cu masonii doxati? nu o sa o afle nimeni.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Hampu The Great » Mar Sep 23, 2003 2:20 pm

Love2Fly, raspunsul la ultima ta intrebare: Fratzia se misca astazi intr-o directzie total gresita. Nu sunt singurul Mason care crede asta.
Imediat dupa reaprinderea luminilor, au fost doi Mari Maestri cu totul deosebitzi. Datorita lor Marea Loja, a capatat recunoastere, si s-a infratzit cu multe alte loji din intreaga lume.
Dupa parerea mea cea mai "infloritoare" perioada, a fost cea in care Mare Maestru a fost dl. Sever Frentziu, un artist plastic de profesie.
Cel care este acum este constructor, si a ghidonat Ordinul catre o larga deschidere, acceptind in rindurile fratziei cit mai multzi oameni cu bani, dupa principiul "ai bani, ai si putere".
Asa s-a facut ca acum lojile sunt pline de circiumarii, de patroni si patronasi, sefi de buticuri, sau spagari.
Cei mai multzi dintre masonii romani habar nu au despre traditziile din Masonerie, sau stiu abia atit cit pot afla in cadrul unei tzinute, sau la un punct geometric.
Lucrul asta nu a scapat observatorilor din afara, si imediat ei au inceput sa nu ne mai ia in serios.
Cea mai grava jignire adusa Ordinului de catre Rominia, este felul in care MLNR (nu stiu cum sa pun punctele alea), a ajuns sa aiba atitzia Masoni de rang inalt, in atit de scurt timp.
In America de exemplu, un Mason poate astepta o viatza pina sa ii vina rindul la Gradul 32.

Interventziile Masoneriei pe plan extern, au fost in ultimul timp foarte diferite de interesele natzionale, pentru ca oamenii din fruntea fratziei nu sunt reprezentativi.
Ei au folosit pozitzile ocupate doar in scopuri personale.
Lucrul asta a creat confuzie, si a condus la aparitzia miscarilor separatiste, ca cea despre care tzi-am vorbit.
Apoi si-a mai bagat coada si politicul, in goana dupa sprijin si legitimitate...
Ce mai, e un moment foarte nasol, dar al carui timp a trecut..
Odata cu Conventul din luna Octombrie, lucrurile se vor schimba radical.
Nu este doar o sperantza, ci este o certitudine...
In viitorul meu post am sa itzi spun mai multe.
Daca dupa toate astea subiectul continua sa te intereseze, itzi promit ca am sa te ajut...O pot face !
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Mie Sep 24, 2003 12:52 am

m-am uitat mai cu atentie peste mesajele dvs si imi cer scuze, m-am inselat. dvs nu ati gresit, sunteti agramat ... cum ramane cu masonii doxati? nu o sa o afle nimeni.


Prea preocupati de a reprosha si a acuza pierdem din vedere ceea ce cuvintele vor sa sugereze. Asha suntem toti...superficiali si IGNORANTZI.

Odata cu Conventul din luna Octombrie, lucrurile se vor schimba radical.
Nu este doar o sperantza, ci este o certitudine...


Pentru Masonerie sau si pentru tzara?


Sfertodoct, pastishor, shi mai te shi dai mare cu balbaielile alea. Ia zi-mi dom'le un istoric care sa zica ca egiptenii au construit piramidele alea acu' 6000 de ani
Parca masonii ashtia formau o organizatzie elitista. Aaa, sau shi asta e o legenda


Parerea mea e ca daca vrei sa aduci ceva nou pe subiectul asta sau daca vrei sa prezinti noi moduri de a privi spre Masonerie nu e nevoie sa iei in deradere. Oare de ce trebuie sa ne incurcam in detalii? Vrei sa arati ca doar tu cunosti adevarata data in care au aparut piramidele? prea bine....fie!
si cu asta am incheiat polemica. Daca tot e un subiect deschis de mine imi permit sa va rog sa fiti mai OBIECTIVI si sa va referiti, cu precadere, la Masonerie.

Daca dupa toate astea subiectul continua sa te intereseze, itzi promit ca am sa te ajut...O pot face !

Intrigile si "lucrurile superficiale" nu au contenit sa patruna in orice adunare de oameni. In Biserica, in politica si chiar, se pare, in Masonerie. Nu vad de ce m-as razgandi la auzul cuvintelor pe care le-ai spus. Eu vreau doar sa "ies din Intuneric si sa tind spre Lumina, lumina cunoasterii de sine, cunoasterii absolute" de cand ma stiu mi-am dorit asta. Cu toate astea...am unele retineri...
Cum ma poti ajuta? poti duce cererea mea de initiere in Loja de care apartii?
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Hampu The Great » Mie Sep 24, 2003 8:15 am

Pot mai mult decit atit, am sa te propun !
Cred ca nu fac nici o greseala.
Ai dovedit mult interes, si ai mult mai multe cunostintze despre miscare, decit au majoritatea membrilor ei.

Joi, adica miine, loja mea are o tzinuta aniversara. Am sa merg acolo si am sa iau in numele tau, formularele pe care trebuie sa le completezi.
Am sa itzi mai fac si o copie xerox dupa principalele puncte ale tzinutei de initziere. E bine sa sti unele intrebari care au sa tzi se puna acolo, mai din timp.
Apoi ne intilnim, si itzi dau toate hirtiile. Tzinutele sunt din doua in doua saptamini, asta inseamna ca dupa cele trei strigari, ai putea fi initziat cam pe 20 nov. Dar se poate si cu o tzinuta mai devreme, sau cu una mai tirziu.

Sunt citziva studentzi in loja in care am sa te propun, imi pare ca la istorie. Este o loja foarte selecta, si cred ca tzi se potriveste cel mai bine. Are si citziva profesori universitari, intre care unul la medicina destul de bine cunoscut.
Te pot propune si la loja mea daca vrei, dar asta e o loja de protocol care tzine foarte mult la toate detaliile ritualului.
Eu sunt inginer constructor, asa am ajuns la Masonerie, iar loja mea este compusa in majoritate din fratzi care au aceasta ocupatzie.

In ultimii doi ani, in interiorul fratziei, au avut loc puternice miscari de contestare a politicii actuale duse de M:.L:.N:.R:.
Totul s-a facut pe fatza,asa cum le sta bine oamenilor de onoare, in tzinute speciale, in care fiecare parte si-a sustzinut cu argumente punctul de vedere.
Decizia luata, a fost de partea celor care incrimineaza conducerea actuala a Ordinului.
Au fost adoptate si masuri, asa ca in Convent nu se mai pote face mare lucru. Practic este doar o formalitate. Toate schimbarile au fost discutate si acceptate de "Loja Mama", ceea ce inseamna ca , odata adoptate ele vor readuce Masoneria Romana, pe locul pe care il merita.
Va fi bine atit pentru tzara, cit si pentru Masonerie.
Cind ai sa afli numele noului Mare Maestru, ai sa imi dai dreptate



De acord ?


P.S. Eu postez "pe furate " de la serviciu. Nu prea ma pricep la calc.
Din motivele astea, te rog sa imi scuzi eventualele greseli
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Sep 24, 2003 8:59 am

Initial trimis de Love2Fly


Prea preocupati de a reprosha si a acuza pierdem din vedere ceea ce cuvintele vor sa sugereze. Asha suntem toti...superficiali si IGNORANTZI.


Doar o lamurire pt love2fly, poate exprimarea a fost neclara pentru dumnealui: fraza mea voia sa sublinieze ca interlocutarul dvs nu are voie sa spuna ca masonii (cum se declara dumnealui) sunt elitisti, atata timp cat sunt agramati.
Desigur, toti gresim, dumnealui este insa varza la capitolul limba romana (sau cine stie, o vorbi masona, eu nu am de unde stii)

Acum chiar va las sa discutati linistiti pe acest subiect interesant, va doresc mult succes in activitatea de umplere a timpului liber cu cele mai "culte" personalitati ale organizatiei din care faceti parte si care de la istorie la religie are cunostinte asemanatoare, sper, cu dvs. Dar sa stiti din partea mea ca Romania s-a scris asa dintotdeauna, chiar daca masonii prefera sa ii zica Rominia.

p.s. pt. love2fly, ati putea macar sa sustineti ceea ce scrie in semnatura dvs ("Acela care cunoaste Secretul nu vorbeste. Acela care vorbeste nu cunoaste Secretul." )
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Mie Sep 24, 2003 9:54 am

Zburatorule,

Cre' ca elanu' tau de a deveni mason tzi-a cam obturat simtzu' obiectivitatzii pe care ni-l pretinzi noua!
Am precizat foarte clar ca intentzionez sa discut perspectiva istorica a prezentarii facute de nea masonu' shi mi-am adus obiectziile intr-o forma argumentata, zic eu. Margaritas ante porcos! Dumnealui are tendintza de a intra intr-o criza ori de cate ori este contrazis. Copiaza cu nesimtzire nishte "brief"-uri corutziste, iar tu il lingi in cur pentru ca tzi-a promis ajutor. Obiectiv :rolleyes:, huh?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron