Francmasoneria-organizatia discreta care guverneaza lumea...

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

A influentzat francmasoneria istoria lumii?

Da
74
86%
Nu
12
14%
 
Voturi totale : 86

Mesajde cociuba » Lun Oct 03, 2005 1:38 pm

@love2fly
-intr-adevar se asculta numai muzica rock...lol
-nu mai vreau sa amestecam crestinismul cu discutia noastra...daca ai fi citit postul meu ai fi vazut ca nu fac referire deloc la NT-tocmai pentru faptul ca depaseste cu mult nivelul din VT,insa raman multe lacune care se pot discuta(si dupa cum ai spus si tu se discuta prin alte parti...)

-referindu-ma la Lucifer ciudat e ca el a fost creat de d-zeu, deci d-zeu stia ce va face acesta (este ceva interesant oricum)
-nu inchei apoteotic , ci ti-am spus de ce nu consider d-zeul din VT

@gaga -nu cred vreodata ca a sustinut cineva ca are adevarul...
-pot sa spun ca idealurile crestinismului sunt la fel de superioare ca si cele ale masoneriei...apropo vezi ca e foarte usor sa cazi in ilogic... :)
cavalerul nedesavarsit
cociuba
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iul 10, 2005 11:52 pm
Localitate: aici

Mesajde gaga » Lun Oct 03, 2005 1:46 pm

-nu cred vreodata ca a sustinut cineva ca are adevarul...

unde am spus eu ca ar fi sustinut cineva asa ceva?


-pot sa spun ca idealurile crestinismului sunt la fel de superioare ca si cele ale masoneriei...apropo vezi ca e foarte usor sa cazi in ilogic...


si eu pot spune ca gramatica matale, ca a majoritatii "masonilor" care s-au dat in stamba pe net este deficitara. trecand peste asta, misto comparatia, crestinismul tinde spre idealurile masone, dupa cum se intelege, nu? cum ar fi vocea lui halford este aproape la fel de buna ca a lui ville? deci ce a fost intai, oul sau gaina? stiu: masonii :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Antonescu » Lun Oct 03, 2005 2:43 pm

gaga scrie:depinde. afirmatia ca fratia asta invizibila de pseudoelitisti este la moda poate fi vazuta cu ochiul liber in rafturile librariilor unde troneaza o garla de carti pe tema asta, destul de scumpe de altfel. masoneria, acest coelho al religiei este atat de "chic" incat intalnesc din ce in ce mai des fratzi pe toate drumurile care cu superioritate pastreaza "secretele" numai pentru "initiati" (vezi posturile userului antonescu).



Nu exiata secrete in masonerie, informatia se gaseste liber pe Internet, pentru cine-i interesat.

Chestia cu "pentru cunoscatori" era pentru a arata ca fiind in NE nu inseamna ca-s din Vaslui, ci ca-s proaspat initiat.
Avatar utilizator
Antonescu
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Dec 30, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Oct 03, 2005 2:53 pm

Nu exiata secrete in masonerie, informatia se gaseste liber pe Internet, pentru cine-i interesat.


pai sunt sute de situri cu informatii, de pilda am gasit unul in care zice ca masonii sunt satanisti. de unde stiu eu care site are informatiile corecte? da si tu un link serios :n:
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Antonescu » Lun Oct 03, 2005 2:59 pm

gaga scrie:pai sunt sute de situri cu informatii, de pilda am gasit unul in care zice ca masonii sunt satanisti. de unde stiu eu care site are informatiile corecte? da si tu un link serios :n:


Nu ma refer la conspiratii]http://www.bradford.ac.uk/webofhiram/[/url]
Avatar utilizator
Antonescu
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Dec 30, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Oct 03, 2005 3:11 pm

Stai tu, ca straine am gasit pe multe forumuri. Un site care sa se refere strict la masoneria din romania cu organizare, loje, amanunte nu exista? am cautat dar nu am gasit decat adresa la care sunt inregistrati masonii. nu mai gasesc link acum, era ceva cu jurnal masonic.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Antonescu » Lun Oct 03, 2005 3:18 pm

N-as putea sa-ti spun ce pune la cale masoneria romana, ca n-am avut onoarea...

Amicu' Hampu povestise cite ceva mai pe la-nceputul thread-ului. As fi si eu curios...
Avatar utilizator
Antonescu
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Dec 30, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Oct 03, 2005 3:49 pm

E plin netu' de basmele lui hampu, da un search pe google dupa numele lui.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Antonescu » Lun Oct 03, 2005 4:24 pm

mda, asteptam pe altii sa ne lumineze...
Avatar utilizator
Antonescu
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Dec 30, 2004 12:00 am

Mesajde cociuba » Lun Oct 03, 2005 8:15 pm

@gaga-daca am facut greseli gramaticale pe undeva te invit sa imi spui pe pm sau sa postezi pe forum(nu ma simt jignit pentru incultura mea-chiar vreau sa o depasesc):destept:
si dupa cum spuneam e usor sa cazi in ilogic caci nu inteleg ce are modul meu de a scrie cu ideile... :)
-
cavalerul nedesavarsit
cociuba
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iul 10, 2005 11:52 pm
Localitate: aici

Mesajde eyewitness » Mar Oct 04, 2005 4:52 am

e usor sa cazi in ilogic caci nu inteleg ce are modul meu de a scrie cu ideile...


crezi ca jiji becali ar inteleje?
aaa, btw, care idei? :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Oct 04, 2005 10:19 am

cociuba, subliniez din nou:

la fel de superioare


adjectivul superior nu accepta grade de comparatzie. si ca sa nu fim total offtopic sa ii uram bine a venit printre noi lui cociuba, acest becali al masoneriei :n:

te invit sa imi spui pe pm


imediat, cum sa nu ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde danjoe » Joi Oct 06, 2005 8:51 pm

@ gaga,
vad ca vrei sa afli despre masoneria romana.
este simplu:
http://www.francmasoneria.ro
http://www.mlnr.ro
Masoneria si-a jucat rolul universal, de regula pozitiv.
La randu-i, lumea masonica este si ea divizata, intre obedientele de stanga si cele de dreapta.
De aici trebuie sa incepi s-o gandesti, nu la altercatii verbale.
Te doare daca vorbesti frumos ?
danjoe.
Avatar utilizator
danjoe
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 06, 2005 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Oct 07, 2005 9:15 am

De aici trebuie sa incepi s-o gandesti, nu la altercatii verbale.


huh? poti reformula? ca nu am inteles sensul "frazei"

Te doare daca vorbesti frumos ?


unde a vorbit cineva urat??? am atras atentia unor deficiente in exprimarea interlocutorilor. sa nu-ti fie cu banat dar cam toti "initiatii" care s-au perindat prin zona au probleme serioase cu exprimarea in limba lor natala. avand aceste carente educationale anumite peroane care vin cu pretentii de elita, nu te supara pe mine, dar sunt de tot hazul.

De asemenea mi se par haioase toate catalogarile, gradele, denumirile, simbolistica plina de ochi, triunghiulete, lumanarele, ma duc cu mintea la un film cu Harry Potter jucat de oameni seriosi care, daca nu ar avea interese si daca nu ar avea printre ei si nume mari, ai zice ca au dat in mintea copiilor (asta asa ca o gluma).

Site-urile din link (pro masone) le stiu mai de mult, pleiada de somitati cu care pro masonii bombardeaza pentru a-si sustine niste idei neortodoxe nu este decat un apel la autoritate, nu am intalnit inca persoana care prin alte cunostinte (in afara link-urilor) sa isi poata sustine punctul de vedere si sa spuna raspicat de ce este masoneria buna.

de cate ori discutiile se indreapta in aceasta directie pro masonii incep cu povestile (deja cunoscute din aceste pagini) despre simbolistica si structura organizatiilor masone. pe ce se sprijina aceasta? basmele de aici incep a curge, fara a exista vreodata sustinerea vorbelor cu ceva pertinent sau de bun simt (ia discutia de la inceput si ai sa intelegi despre ce vorbesc).

Cand pro masonul devine incurcat de noua sa situatie de (metaforic vorbind) mascarici, apeleaza aproape intotdeauna la aberatii logice ca cel de care vorbeam mai sus: francmasoni celebri. cum adica, daca bratianu, descartes sau newton au fost masoni cine suntem noi sa ii contrazicem, ca ei erau oameni destepti!

sa ma scuzi te rog, vorbesc cat se poate de frumos si demontez cat se poate de amabil astfel de argumente. pana la urma daca masoneria este acea organizatie superioara care guverneaza din umbra, de ce are nevoie de acolitzi virtuali care sa ii imbunatateasca imaginea?

apropos de informatii gasite pe net (asta nu se vrea vreun argument ci doar un exemplu distractiv)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Antonescu » Vin Oct 07, 2005 3:27 pm

gaga scrie:De asemenea mi se par haioase toate catalogarile, gradele, denumirile, simbolistica plina de ochi, triunghiulete, lumanarele, ma duc cu mintea la un film cu Harry Potter jucat de oameni seriosi care, daca nu ar avea interese si daca nu ar avea printre ei si nume mari, ai zice ca au dat in mintea copiilor (asta asa ca o gluma).


De-acord cu tine, dar astea tin de traditie. La fel mersul cu capra, slujbele din biserici, si modul in care se desfasoara antrenamentele in artele martiale (nu sporturi de gen kick-boxing). Prin tribunale si-acu' stau aia cu robe si peruci, la fel de ridicol, nu?

In final semnificatia simbolurilor depinde de cel ce le interpreteaza. Unii vad in craniul cu oase incrucisate inevitabilitatea mortii, altii vad obiecte de cult satanic.


gaga scrie:Site-urile din link (pro masone) le stiu mai de mult, pleiada de somitati cu care pro masonii bombardeaza pentru a-si sustine niste idei neortodoxe nu este decat un apel la autoritate, nu am intalnit inca persoana care prin alte cunostinte (in afara link-urilor) sa isi poata sustine punctul de vedere si sa spuna raspicat de ce este masoneria buna.

de cate ori discutiile se indreapta in aceasta directie pro masonii incep cu povestile (deja cunoscute din aceste pagini) despre simbolistica si structura organizatiilor masone. pe ce se sprijina aceasta? basmele de aici incep a curge, fara a exista vreodata sustinerea vorbelor cu ceva pertinent sau de bun simt (ia discutia de la inceput si ai sa intelegi despre ce vorbesc).


Din experienta de pina-n prezent, parerea mea e ca masoneria e buna pentru ca:
- incurajeaza moralitatea in toate aspectele vietii
- contribuie la acte de caritate (orientate in special spre membri si dependenti, dar nu exclusiv)
- aduce impreuna oameni din medii diferite ale comunitatii

Astea le-ar face in teorie si religia, dar pentru ca are un caracter de masa, toate astea apar diluate. Exceptie fac (fata de catolicism/ortodoxism, de ex.) cultele protestante cu numar de membri mai redus (adventisti, penticostali, etc). Din punctul asta de vedere ai putea spune ca masoneria e (ca) o secta, dar nu e; nu e o religie, e un sistem de moralitate.

Bineinteles ca asta e teoria. In practica nu-i totdeauna asa.

In opinia mea masoneria ar putea fi acuzata mai degraba de trafic de influenta, nu de conspiratii planetare. Asta insa ar fi gresit, pentru ca institutia in sine nu e corupta, doar unii membri sint. In esenta e doar un club cu un numar limitat de membri, ca si un club de golf (de ex).
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
rien n'est jamais blanc , ni noir, et nous travaillons sur le pavé mosaique....
Avatar utilizator
Antonescu
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Dec 30, 2004 12:00 am

Mesajde danjoe » Sâm Oct 08, 2005 3:50 pm

@gaga,
-vezi, de cate ori un nonmason cauta sa demonteze argumentele unui mason, apeleaza obligatoriu la cate un cuvant de 'mistocareala' ( citez : mascarici), probabil ca sa inflameze situatia sau sa-i faca i se simta inferiori.
-si e pacat sa razi de cineva care posteaza ceva si uita sa mai corecteze o exprimare mai alaturea de DEX.
-deh, nu suntem toti titrati !
-daca vrei discutii ""mai"" docte, iti recomand :
http://www.grandlodge.co.uk
http://www.grandlodge.com
@antonescu,
-de unii masoni poti fi dezamagit, dar de masonerie, nu !
-vezi ca prin statute si constitutii se interzice promovarea 'traficului de influenta'.
danjoe
Avatar utilizator
danjoe
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 06, 2005 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Oct 10, 2005 2:49 pm

antonescu

ash fi de acord daca s-ar demonstra ca masoneria are cu adevarat o traditie, in sens de vechime, asta cu masoneria e cam proaspata pentru asa pretentii (pentru mine nefundamentate pe vreun suport logic dpdv al catalizatorilor unor obiceiuri, daca ai sa te uiti la explicatiile etnologilor fiecare ciudatenie are in spate un fapt/element din viata oamenilor). acum si america are "ISTORIE", de ce nu ar avea si masonii daca e trandy pana la urma. dar ca si homosexualii, de ce masonii nu-si vad de "obiceiuri" fara sa deranjeze pe nimeni si se baga peste tot ca musculitzele in otzet? habar n-am, poate stii tu.

semnificatia simbolorilor zic eu ca nu tine de receptor ci de actul de creatie al simbolului, cel ce il percepe o face cunoscandu-i insemnatatea.

Din experienta de pina-n prezent, parerea mea e ca masoneria e buna pentru ca:
- incurajeaza moralitatea in toate aspectele vietii
- contribuie la acte de caritate (orientate in special spre membri si dependenti, dar nu exclusiv)
- aduce impreuna oameni din medii diferite ale comunitatii


punct cu punct:
- si alte religii (piua intai fiind crestinismul)
- de la vladica pana la mafiot sau om politic corupt fac asta. mai ales ultimele categorii + imbogatitii shnapani ca nu ii doare sa cheltuiasca din buzunarele altora. eu vad asta mai degraba contraargument (si ash putea vorbi mai mult pe margine da' acum mi-e lene)
- si fanclubu'. pentru asta nu are nevoie sa fie numit organizatia mondiala care guverneaza nushce, nu?

Asta insa ar fi gresit, pentru ca institutia in sine nu e corupta, doar unii membri sint.


dixit! rasfrange asta si asupra bisericii sau oricarei forme perfecte (ideal vorbind) de guvernare si ai sa vezi ca ai zis un mare adevar. nu poti dezumaniza ceva creat de om.

si nu m-ai convins ca e de bine sa ai ritualuri si sa tii la simboluri, loje, plm ce vrei tu masonice in loc sa te tzii de crestinism. poti indeplini punctele zise de tine fiind un bun crestin, nu e musai sa te dai dupa compas, nu?

vezi, de cate ori un nonmason cauta sa demonteze argumentele unui mason, apeleaza obligatoriu la cate un cuvant de 'mistocareala'

danjoe daca atat ai inteles tu din tot ce am scris eu, adica un cuvant la mishto scapat printre tot restul, esti case closed pt mine (reusesti post cu post sa imi sustii punctul de vedere: o gasca care se vrea elitista compusa din cei ce calca des pe langa DEX si care se feresc sa acumuleze cunostinte ... sa fim realisti)

antonescu scrie:In esenta e doar un club cu un numar limitat de membri, ca si un club de golf (de ex).


sa mai scape de neveste, nu? misoginii draq :D
pai si explica-mi atunci, se aduna acolo, isi bat capu' cu toate simbolurile, lojele si gradele si ce vrei tu numai ca sa se vada in liniste la un pa'ar de vorba?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Antonescu » Lun Oct 10, 2005 5:44 pm

gaga scrie:ash fi de acord daca s-ar demonstra ca masoneria are cu adevarat o traditie, in sens de vechime, asta cu masoneria e cam proaspata pentru asa pretentii (pentru mine nefundamentate pe vreun suport logic dpdv al catalizatorilor unor obiceiuri, daca ai sa te uiti la explicatiile etnologilor fiecare ciudatenie are in spate un fapt/element din viata oamenilor). acum si america are "ISTORIE", de ce nu ar avea si masonii daca e trandy pana la urma.


I-adevarat ca UGLE a aparut in sec XVIII, da' exista documente scrise care atesta initieri in masonerie mult mai devreme. Una din teorii e ca masoneria a fost 'inventata' in Scotia in sec. XV de catre William St. Clair. Daca-i adevarat, ritualurile la vremea aia erau luate in serios, cu-atit mai mult cu cit pedepsele in caz de 'tradare' erau aplicate ad literam. Dac-ai citit ritualurile probabil ai observat ca nu-s mai ciudate decit Vechiul Testament, pe care se si bazeaza. Nu exista o istorie clara, pentru ca nu se stie exact cum, cind, si de ce a aparut.

gaga scrie:dar ca si homosexualii, de ce masonii nu-si vad de "obiceiuri" fara sa deranjeze pe nimeni si se baga peste tot ca musculitzele in otzet? habar n-am, poate stii tu.


Masonii se baga nu in calitate de membri al masoneriei, ci in calitate privata. Nu cred c-ai s-auzi vreodata unu' dindu'si cu parerea despre vreun subiect ca fiind parerea organizatiei. Prin constitutia ei masoneria n-are pareri despre politica, religie, afaceri]
semnificatia simbolorilor zic eu ca nu tine de receptor ci de actul de creatie al simbolului, cel ce il percepe o face cunoscandu-i insemnatatea.
[/QUOTE]

Poate, da' acu' mai toate simbolurile au mai mult de o interpretare, poate privitorul habar n-are ce-a fost in mintea creatorului, sau nu-l intereseaza si foloseste simbolul respectiv cum vrea muschiu lui (vezi svastica).

gaga scrie:- si alte religii (piua intai fiind crestinismul)


Eu acu' n-am zis ca masoneria e singura organizatie care face asta, nici macar ca face treaba cea mai buna in sensul asta. Atentie, masoneria nu-i si nu tine loc de religie.

gaga scrie:- de la vladica pana la mafiot sau om politic corupt fac asta. mai ales ultimele categorii + imbogatitii shnapani ca nu ii doare sa cheltuiasca din buzunarele altora. eu vad asta mai degraba contraargument (si ash putea vorbi mai mult pe margine da' acum mi-e lene)


Atentie, am zis 'orientate in special spre membri si dependenti'. Poti sa privesti asta ca pe o forma de organizare sindicala, sau un fel de polita de asigurare.

gaga scrie:- si fanclubu'. pentru asta nu are nevoie sa fie numit organizatia mondiala care guverneaza nushce, nu?


Nu-i chiar asa, aici ne stringem care cum are chef de cearta. In masonerie in general oamenii se-nteleg si in cele mai multe cazuri devin prieteni.
Chestia cu guvernarea n-o zice masoneria, e doar o teorie paranoida.


gaga scrie:si nu m-ai convins ca e de bine sa ai ritualuri si sa tii la simboluri, loje, plm ce vrei tu masonice in loc sa te tzii de crestinism. poti indeplini punctele zise de tine fiind un bun crestin, nu e musai sa te dai dupa compas, nu?


E-adevarat ca religia in general indeplineste toate punctele de mai sus, ideea e ca masoneria aduce gramada atit pe religiosii practicanti (crestini, musulmani, evrei, hindusi, buddhisti, etc), cit si pe cei care n-au treaba cu nici o forma de religie organizata, da' care au totusi oarece dubii relativ la darwinism.


gaga scrie:sa mai scape de neveste, nu? misoginii draq :D
pai si explica-mi atunci, se aduna acolo, isi bat capu' cu toate simbolurile, lojele si gradele si ce vrei tu numai ca sa se vada in liniste la un pa'ar de vorba?


Gindeste-te ca unii prefera sa spuna nevestei 'ma duc la o sedinta masonica' decit 'ma duc la crisma cu baietii', suna mai misterios. :)

Parerea mea pina acum e ca indiferent care-ar fi fost scopul initial al ritualurilor (unii sustin ca prin ritualuri se transmite marele secret al masoneriei, secretul asta fiind faptul ca Isus a fost un simplu profet, si nu de origine divina), acu' nu mai au greutatea care-o aveau in Evul Mediu. De ce-si mai bat capu' cu asta azi? Greu de zis! Probabil pentru ca asta-i singurul mod de-a patrunde/sta in organizatie. Inca mai sap...
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
rien n'est jamais blanc , ni noir, et nous travaillons sur le pavé mosaique....
Avatar utilizator
Antonescu
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Dec 30, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Oct 10, 2005 6:09 pm

Nu-i chiar asa, aici ne stringem care cum are chef de cearta. In masonerie in general oamenii se-nteleg si in cele mai multe cazuri devin prieteni.


exact ca fanclubul :D

la restul revin maine sau poate de acasa ca acum trebuie sa plec.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Oct 12, 2005 11:37 am

scuzati consecutivele dar nu mai merge editul.

poi daca vorbesti de vremea lui Willy Sinclair iarasi nu vad treaba asta ca pe un argument pro. sa nu avem vorbe, nu sunt specialist in istorie nici pe departe si nu ma bat cu pumnul in piept pentru vastele mele capacitati cognitive (aproape inexistente de altfel in domeniu) dar ducand discutia numai la o limita a bunului simt eu zic asa:

secolul si zona pline de ocultisme nu le vad ca pe un argument in favoarea unei organizatii care a luat de-a gata niste ritualuri, indiferent pe ce se bazeaza acestea. eu cand ma refer la traditii ma refer la acele fenomene dezvoltate de o populatie gregara pe baza celor specifice arealului in care se desfasoara. (clima, hrana, ce o mai fi). din acest punct de vedere masoneria NU are traditie si nu s-a dovedit ca ar proveni din vreo civilizatie straveche. este "ceva" ce a luat ce i-a placut si ce i-a convenit si a creat o treaba care a prins din diverse motive. nimic aici care sa inspire incredere sau respect (ale mele cel putin).

Masonii se baga nu in calitate de membri al masoneriei, ci in calitate privata. Nu cred c-ai s-auzi vreodata unu' dindu'si cu parerea despre vreun subiect ca fiind parerea organizatiei. Prin constitutia ei masoneria n-are pareri despre politica, religie, afaceri; membrii ei - alta poveste!


este un anacronism pe undeva. adica sunt adeptul unei treburi pe care o sustin fara voia ei? e ca si cum (extrapoland) fac parte din tagma popilor dar in particular sustin cauza diavolului? ar trebui sa semneze un contract de confidentialitate si de fidelitate masonii astia virtuali :D

foloseste simbolul respectiv cum vrea muschiu lui (vezi svastica).


:P false dilema
cei care au deturnat svastica de la simbolul oriental nu au facut-o in necunostinta de cauza ci s-au folosit de ceea ce inseamna aceasta, adica noroc, ceva de bine, naiba sa o ia de traduere din sanscrita :D ideea e ca nu, nu cred ca ai dreptate

Atentie, masoneria nu-i si nu tine loc de religie.


ma ametesti. nu asta vrea??

Atentie, am zis 'orientate in special spre membri si dependenti'. Poti sa privesti asta ca pe o forma de organizare sindicala, sau un fel de polita de asigurare.


ce are asta de-a face cu actiunile caritabile care ziceai ca te fac sa iti placa masoneria? in ce sens polita, cand devii neputincios primesti o pensie?

Nu-i chiar asa, aici ne stringem care cum are chef de cearta. In masonerie in general oamenii se-nteleg si in cele mai multe cazuri devin prieteni.


repet si subliniez: exact ca fanclubu'. daca unii intra cu cef de cearta majoritatea userilor care fac purici pe aici in cele mai multe cazuri se inteleg si devin prieteni. deci: masoneria e un fel de fanclub :n:

asoneria aduce gramada atit pe religiosii practicanti (crestini, musulmani, evrei, hindusi, buddhisti, etc)


da-mi voie sa ma indoiesc ca un religios practicant cu tente habotnice in religia lui va face ritualurile masonice. aici nu am nici o dovada dar gandindu-ma la cunostintele mele care tzin cu sfintenie de ortodoxism nu prea cred. repet, parerea mea.

Gindeste-te ca unii prefera sa spuna nevestei 'ma duc la o sedinta masonica' decit 'ma duc la crisma cu baietii', suna mai misterios.


bre te cred, condoleantzele mele la "unii" daca nu au prestantza in fatza muierii sa ii zica (,) ca iese la o bere cu baietii. :D acu nu vreau sa o dau in rautacizme, da' masonii astia nu sunt fun' club de frustratzi chinuitzi de neveste, nu? :D

acu' nu mai au greutatea care-o aveau in Evul Mediu


PE care o aveau ;P
io te astept sincer cu sapaturile. inca mai muncesc in locul in care netu merge bine :)

regards
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Antonescu » Mie Oct 12, 2005 2:03 pm

gaga scrie:secolul si zona pline de ocultisme nu le vad ca pe un argument in favoarea unei organizatii care a luat de-a gata niste ritualuri, indiferent pe ce se bazeaza acestea. eu cand ma refer la traditii ma refer la acele fenomene dezvoltate de o populatie gregara pe baza celor specifice arealului in care se desfasoara. (clima, hrana, ce o mai fi). din acest punct de vedere masoneria NU are traditie si nu s-a dovedit ca ar proveni din vreo civilizatie straveche. este "ceva" ce a luat ce i-a placut si ce i-a convenit si a creat o treaba care a prins din diverse motive. nimic aici care sa inspire incredere sau respect (ale mele cel putin).


OK, ritualurile n-au aparut treptat pe bazele pe care le zici tu. Eu spun ca odata pornit fenomenul, astia din zilele noastre dau inainte cu ele din motivul c-asa se tot face de la-nceput. Discutia initiala pornise de la grade, simbolistica, etc. Or fi ridicole, da' la fel de ridicol e si cind vine ala in izmene si da cu batu'n usa parlamentului englez (institutie respectabila, as zice), c-asa s-a facut de cind hí£u'.


gaga scrie:adica sunt adeptul unei treburi pe care o sustin fara voia ei?


Nu prea-nteleg ce vrei sa spui aici. Eu am zis ca masoneria ca insitutie nu-si da cu parerea despre subiectele respective. Membrii ei sint indreptatiti la parerile lor individuale.

gaga scrie:e ca si cum (extrapoland) fac parte din tagma popilor dar in particular sustin cauza diavolului?


Nimic neobisnuit, se intimpla chiar des...

gaga scrie:ar trebui sa semneze un contract de confidentialitate si de fidelitate masonii astia virtuali :D


Poate n-am fost clar: eu n-am nimic de-aface cu masoneria virtuala, eu vorbesc de aia reala.

gaga scrie:cei care au deturnat svastica de la simbolul oriental nu au facut-o in necunostinta de cauza ci s-au folosit de ceea ce inseamna aceasta, adica noroc, ceva de bine, naiba sa o ia de traduere din sanscrita :D ideea e ca nu, nu cred ca ai dreptate


Asa o fi, n-am studiat formarea national-socialismului. Ideea e ca una au vrut creatorii simbolului, alta e perceptia azi (cel putin in afara Indiei).

Din ce-nteleg eu tu spui ca masonii fie au preluat simboluri vechi si le-au schimbat semnificatia, fie le-au pastrat-o, si-atunci pot fi lejer acuzati de practici pagine (sau chiar satanice).


gaga scrie:ma ametesti. nu asta vrea??


Din cite stiu eu, nu. Si asta e subliniat in toate comunicatele oficiale ale organizatiei.


gaga scrie:ce are asta de-a face cu actiunile caritabile care ziceai ca te fac sa iti placa masoneria?


N-am zis de placut, am zis ca-i buna pentru ca.

gaga scrie:in ce sens polita, cand devii neputincios primesti o pensie?


Aproape. E vorba ca un mason n-o sa fie niciodata lasat fara acoperis si alte asemenea, oriunde s-ar afla in lume. La fel copii sau vaduva unui mason. Orfanii unui mason (indiferent daca-s fete sau baieti) primesc (daca nu-i vorba de unu' bogat) un venit regulat si ajutor cu educatia (daca-s interesati) pina ce devin majori.

Suna cam departe de idealurile lu' Newton si Balcescu, nu?

gaga scrie:repet si subliniez: exact ca fanclubu'. daca unii intra cu cef de cearta majoritatea userilor care fac purici pe aici in cele mai multe cazuri se inteleg si devin prieteni. deci: masoneria e un fel de fanclub :n:


Da, da' numa' pentru 'initiati'... ]
da-mi voie sa ma indoiesc ca un religios practicant cu tente habotnice in religia lui va face ritualurile masonice. aici nu am nici o dovada dar gandindu-ma la cunostintele mele care tzin cu sfintenie de ortodoxism nu prea cred. repet, parerea mea.
[/QUOTE]

Adevarat. Sint totusi destui care se declara apartinind unei religii, merg la biserica/templu, nu au tendinte habotnice, si se-aduna in masonerie.


gaga scrie:bre te cred, condoleantzele mele la "unii" daca nu au prestantza in fatza muierii sa ii zica (,) ca iese la o bere cu baietii. :D acu nu vreau sa o dau in rautacizme, da' masonii astia nu sunt fun' club de frustratzi chinuitzi de neveste, nu? :D


Nu toti :) , unii probabil ca vin ca e ceva 'cool', altii ca umbla sa-si gaseasca mai multi clienti pentru afacerile lor, sau stiu ca sefu' e mason si umbla dupa o promovare. Asta e total impotriva regulamentelor, da' e realitatea!


gaga scrie:PE care o aveau ]

Na c-am scapat-o! Asta-ti confima opinia cum ca masonii is semi-analfabeti, nu? :)

gaga scrie:io te astept sincer cu sapaturile. inca mai muncesc in locul in care netu merge bine :)


Din pacate nu prea am timp de sapat, ocazional mai tre' sa si muncesc, iar acasa mai am si treburi lumesti de facut. :(
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
rien n'est jamais blanc , ni noir, et nous travaillons sur le pavé mosaique....
Avatar utilizator
Antonescu
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Dec 30, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Oct 12, 2005 2:57 pm

hai ca le notez in ordine ca sa nu mai iasa ditamai carnatul de post

1. este (cum spuneam si in alt post) o aberatie logica sa faci o analogie intre doua treburi care nu au nimic in comun. obiectivele masoneriei si ale parlamentului britanic sunt de cu totul alta factura. cum ar veni eu iti zic ca eu am un caine care musca si tu imi spui ca si tractoarele te pot accidenta la fel de tare. deci ce mi-ai dat tu nu este un argument, pricepi?

plecasem de la simbolistica tocmai sa iti explic de ce mi se pare mie organizatia asta aberanta. si pana acum raman la parerea mea necontrazisa pertinent :)

2. membrii nu ar trebui sa isi sustina parerile individuale dar care converg catre o imagine benefica a masoneriei in public. ei au pareri individuale despre ceva colectiv pe care, din momentul aderarii, il reprezinta. tot ce se scrie de membrii unei comunitati care se declara ca facand parte din acea comunitate afecteaza imaginea acesteia. asta am vrut sa spun.

3. cunosc persoane din cler sau care au sau au avut de a face cu biserica. pe ce te bazezi cand spui ca un preot fraternizeaza pe ascuns cu biserica? (desi asta e alta discutie).

na ca tre sa te citez:
E vorba ca un mason n-o sa fie niciodata lasat fara acoperis si alte asemenea, oriunde s-ar afla in lume. La fel copii sau vaduva unui mason. Orfanii unui mason (indiferent daca-s fete sau baieti) primesc (daca nu-i vorba de unu' bogat) un venit regulat si ajutor cu educatia (daca-s interesati) pina ce devin majori.


unde scrie asta, sau arata-mi undeva unde sunt masoni ramasi pe drumuri si ajutati... sau ... sau ... ceva concret. masonii pe care ii stiu eu nu mi-au zis de asa ceva :D

eu n-am nimic de-aface cu masoneria virtuala, eu vorbesc de aia reala.


lool. tocmai asta faci acum dialogand cu mine ~p

pot fi lejer acuzati de practici pagine (sau chiar satanice).


si nu e asa? am mai zis, e ca o gradinita pentru copii mari (metaforic vorbind, nu peiuorativ cum au impresia unii care se simt luati peste picior cand nu e cazul)

Sint totusi destui care se declara apartinind unei religii, merg la biserica/templu, nu au tendinte habotnice, si se-aduna in masonerie.


eu nu vorbesc de cei care se declara ci de cei ce sunt credinciosi. este o mare diferenta. aia care se declara s-or aduna dar nu ma intereseaza persoanele cu labilitatzi religioase :D

Asta-ti confima opinia cum ca masonii is semi-analfabeti, nu?


~p din nefericire tu esti exceptia care nu greseste si asa m-am bucurat ca ai scapat-o :D

tu ziceai ca sapi in masonerie nu la munca sau acasa, la asta ma refeream.

peseu: am citit viatza lui balcescu laumomendat si ma gandeam ce misto de el ca a fost mason, dolce far niente. de fapt nu a prea facut el mare branza, noroc cu hartie de o suta de lei ca si-a mai facut reclama. iar newton, nu numai ca era mason, era si jidov asa ca .... dar asta e alta discutie :D

numai bine
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Antonescu » Mie Oct 12, 2005 5:10 pm

gaga scrie:este (cum spuneam si in alt post) o aberatie logica sa faci o analogie intre doua treburi care nu au nimic in comun. obiectivele masoneriei si ale parlamentului britanic sunt de cu totul alta factura


Nu cred ca vorbeam despre obiective, ci de ce-si pierd astia timpul cu ritualul si simbolurile.

gaga scrie:2. membrii nu ar trebui sa isi sustina parerile individuale dar care converg catre o imagine benefica a masoneriei in public. ei au pareri individuale despre ceva colectiv pe care, din momentul aderarii, il reprezinta. tot ce se scrie de membrii unei comunitati care se declara ca facand parte din acea comunitate afecteaza imaginea acesteia. asta am vrut sa spun.


Si ce concluzie tragi tu din faptul ca ca in masonerie intilnesti atit conservatori cit si liberali? Care-i preferinta masoneriei?

Eu mi-am declarat apartenenta la masonerie din sinceritate, ca sa vada interlocutorul ca vorbesc nu din auzite sau din citite, ci din experienta (limitata, ce-i drept).

Acu' sper ca dialogul cu mine o sa-ti arate ca mai sint si masoni cu capu' relativ pe umeri.

I-adevarat ce spui tu cu imaginea comunitatii, accentul fiind pe imagine. Ideea e ca masoneria ca institutie nu e prin statut satanica, corupta, etc, e perceputa astfel din cauza comportamentului unor membri si a secretomaniei care o inconjuoara.


gaga scrie:3. cunosc persoane din cler sau care au sau au avut de a face cu biserica. pe ce te bazezi cand spui ca un preot fraternizeaza pe ascuns cu biserica? (desi asta e alta discutie).


Cunosc doi, un popa si-un dascal (lucreaza in parohii diferite) care prin comportament par sa fi facut mai degraba pact cu competitia, decit cu sefu' lor direct.

Si daca tot vorbim de satanismul masoneriei, sint destui preoti masoni.


gaga scrie:unde scrie asta, sau arata-mi undeva unde sunt masoni ramasi pe drumuri si ajutati... sau ... sau ... ceva concret. masonii pe care ii stiu eu nu mi-au zis de asa ceva :D


Eu cunosc cazuri, unul dintre ele e nepotul unui amic de-al meu al carui fiu mason e mort. Copilul a fost inscris la o scoala privata cu internat, totul platit de masonerie. Tot masoneria ii da bani de buzunar, ii cumpara haine si ce mai are nevoie pentru scoala. In plus, loja la care merg trimite regulat bani vaduvelor unor fosti membri, pentru ca femeile nu se descurca din pensie.


gaga scrie:si nu e asa? am mai zis, e ca o gradinita pentru copii mari (metaforic vorbind, nu peiuorativ cum au impresia unii care se simt luati peste picior cand nu e cazul)


Poti sa-i spui si-asa, in practica e mai mult ca o asociatie de teatru pentru amatori.


gaga scrie:eu nu vorbesc de cei care se declara ci de cei ce sunt credinciosi. este o mare diferenta. aia care se declara s-or aduna dar nu ma intereseaza persoanele cu labilitatzi religioase :D


OK, putem considera preotii/rabinii cu-adevarat credinciosi? Daca da, vezi mai sus. Sau poate aia nu-s cu-adevarat credinciosi...


gaga scrie:tu ziceai ca sapi in masonerie nu la munca sau acasa, la asta ma refeream.


M-a derutat chestia cu internetu'...
Da, sap, si probabil voi mai sapa ceva timp de-acu' incolo.
Hai sa clarific si ce-i cu intrarea mea in masonerie. Pina acu' citiva ani, masoneria era pentru mine o teorie a conspiratiei despre care tot citeai prin presa. Ba ca-s buni, c-au pus umaru' la fiecare mare eveniment istoric/cultural, ba ca opereaza ca Mafia, sau ca-s satanisti, mai mult o chestie istorica, mai putin de actualitate. In plus, eu sint inginer (asta explica gaurile in cultura generala :)) si privesc aproape totul cu suspiciune, un fel de Toma Necredinciosu'. Nu sint credincios/religios, da' am unele nelamuriri despre Univers, asa ca nici ateu pur nu ma pot declara. S-a-ntimplat sa cunosc un mason, om normal, si-am inceput sa pun si eu intrebari, ca tot auzisem atitea. In plus, in Anglia (unde traiesc acu'), se face mare vilva despre coruptia masonica in politie, justitie, administratia publica. Asta e grija majoritatii, nu planuri diabolice de-a acapara lumea. In sfirsit, amicu' meu a zis, stiindu-ma om serios, ca daca vreau sa sa aflu mai multe de ce nu ma bag si eu? La-nceput am ris, ca nu ma vedeam stind cu moaca sobra cu sortu' pe mine si cracu' suflecat (ca s-o lamurim si pe asta, suflecatu' se-ntimpla numai in 3 instante, nu la fiecare sedinta), da' dupa aia m-am gindit serios ca e o oportunitate sa vad si eu pe viu cu ce se maninca masoneria la mama ei, nu pe malu' Dimbovitei. La urma urmei n-am de pierdut decit ceva bani si citeva ore pe an, da' macar vad si eu situatia din partea cealalta a gardului. Si iac-asa m-am facut eu mason. Sa nu crezi ca astia se-omoara sa faca noi membri, desi organizatia e pe moarte. Fiecare loja face intre 0 si maxim 2 membri pe an. E foarte probabil ca am ajuns aici prea tirziu, pin' sa aflu eu care-i planu' n-o sa mai ramina cin' sa-l puna-n aplicare...

Eu n-am venit pe forumul asta sa apar masoneria, ci s-aduc o vedere din interior. Incerc sa fiu cit mai obiectiv, desi obiectivitatea mea e probabil afectata de faptul ca sint membru, cum si opiniile tale sint influentate de crestinismul ortodox.

gaga scrie:peseu: am citit viatza lui balcescu laumomendat si ma gandeam ce misto de el ca a fost mason, dolce far niente. de fapt nu a prea facut el mare branza, noroc cu hartie de o suta de lei ca si-a mai facut reclama. iar newton, nu numai ca era mason, era si jidov asa ca .... dar asta e alta discutie :D


Nu-i vorba numa' de astia doi, o gramada de 'VIP'uri au fost masoni, unii cu ceva creier, chiar oameni de stiinta (i.e. care gindesc logic). Intrebarea asta ma bintuie si pe mine: ce i-a facut pe oamenii astia cu ceva in cap, care'au influentat omenirea mondiala, sa puna sortu' si sa suflece cracu' in camere fara ferestre? Ca n-as crede ca umblau sa omoare n miliarde de suflete si sa domine lumea.

Dreptate si Fratie! :)

PS: Am uitat sa-ntreb care-i relevanta faptului ce Newton era evreu.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
rien n'est jamais blanc , ni noir, et nous travaillons sur le pavé mosaique....
Avatar utilizator
Antonescu
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Dec 30, 2004 12:00 am

Mesajde Antonescu » Vin Oct 14, 2005 7:23 pm

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
rien n'est jamais blanc , ni noir, et nous travaillons sur le pavé mosaique....
Avatar utilizator
Antonescu
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Dec 30, 2004 12:00 am

Mesajde No Name » Vin Oct 14, 2005 9:48 pm

EVIDENŢA ZDROBITOARE: PROTOCOALELE SUNT ADEVĂRATE!



ASISTĂM ASTĂZI LA ULTIMELE ETAPE DE PUNERE íŽN APLICARE A PLANURILOR GUVERNANŢILOR DIN UMBRĂ PENTRU DOMINAREA íŽNTREGII PLANETE. ACESTE PLANURI SATANICE AU FOST SINTETIZATE íŽN CELE 24 DE PROTOCOALE SECRETE CU OCAZIA MARELUI CONGRES SECRET FRANCMASONIC DE LA BALE, ELVEŢIA DIN 1897.

De atunci au trecut mai bine de 100 de ani şi ar trebui ca cineva să fie orb ca să nu vadă că TOT CEEA CE PREVĂD PROTOCOALELE A FOST APLICAT PAS CU PAS, fără nici o excepţie şi caracterizează modul de funcţionare al societăţii actuale. Scopul ultim este instaurarea Noii Ordini Mondiale, adică impunerea unui stat planetar, a unui guvern mondial, a unei religii mondiale, armate mondiale, bănci centrale mondiale.

Situaţia actuală la nivel planetar este rezultatul aplicării pas cu pas a Protocoalelor!

Ceea ce nici măcar masonii nu pot să nege este tocmai faptul că MAJORITATEA EVENIMENTELOR CE SE PETREC ACUM íŽN JURUL NOSTRU íŽN íŽNTREAGA LUME INDICĂ O APLICARE PAS CU PAS A ACESTOR PROTOCOALE. Dacă această conspiraţie mondială impotriva umanităţii nu există cum se face că fiecare dintre noi resimte efectele sale? Dacă ele nu inspiră agenda zilnică a guvernanţilor din umbră, de ce rezultatele acţiunilor acestor guvernanţi, pe care toţi le vedem in jur, sunt conforme 100% cu prevederile acestor Protocoale? Nici măcar profeţiile lui Nostradamus nu „nimeresc” atat de bine realitatea pe care o observăm toţi zi de zi in jur, aşa cum o descriu aceste Protocoale.

Naţiunile sunt dezbinate, desfiinţate şi invrăjbite unele impotriva altora. Asistăm la un monopol internaţional asupra resurselor naturale ale planetei, asupra surselor de informare şi asupra finanţelor lumii. Creştinismul actual nu mai are nimic in comun cu invăţătura transmisă de Christos, căci aceasta a fost atat de mult cenzurată şi denaturată incat a ajuns un instrument de control al minţii umane in mana bisericilor subjugate de masonerie. In jurul nostru vedem foamete, războaie absurde, minciună, ură, teroare.

Echilibrul ecologic al naturii este aproape distrus, protecţia asigurată de stratul de ozon este pe cale de a fi anihilată. Aerul pe care il respirăm este sufocat de noxele maşinilor şi de fumul ţigărilor pentru care o parte din oameni plătesc bani grei. Ne imbolnăvim corpurile printr-o alimentaţie sintetică, toxică. Şi avem o medicină care a devenit o ştiinţă a bolilor nu a sănătăţii şi in loc să ne vindece ne imbolnăveşte şi mai tare pentru a se asigura ca va avea continuu pacienţi (industria farmaceutică se află pe primul loc in lume ca profit!).

Sistemul de educaţie nu ne invaţă nimic autentic şi modelează minţile doar pentru a ne transforma in nişte consumatori stabili ai produselor viitorului. Mass-media, devenită a patra putere in stat, in loc să ne informeze ne bombardează cu minciuni şi reclame. Politicienii sunt corupţi şi luptă pentru interese care nu mai au nimic in comun cu nevoile celor care ii aleg ca reprezentanţi. Justiţia care trebuie să facă dreptate este cea mai coruptă instituţie. Iar forţele de ordine create pentru a proteja drepturile cetăţenilor sunt primele care le incalcă. Oamenii au devenit sclavi buni de muncă fiind exploataţi timp de 10-12 ore pe zi pentru salarii ce nu le acoperă nevoile curente. Cand salariile cresc o dată, preţurile cresc de 2 ori mai mult iar oamenii sun incurajaţi să consume cat mai mult, consumandu-se de fapt pe ei.

E un tablou sumbru şi s-a ajuns aici pentru că aceste 24 de Protocoale au fost aplicate prin grija masoneriei operative ce s-a infiltrat in toate statele şi s-a extins intr-o reţea nevăzută la nivel mondial. Şi toate pentru ce? Pentru ca popoarele să spună intro zi „ne-am săturat” şi să accepte cu bucurie unica soluţie pe care guvernul din umbră le-o va oferi. Un aşa-zis rege planetar, un suveran unic care să rezolve toate aceste rele. Este necesar să fim cu toţii conştienţi că acest personaj va putea conduce lumea doar dacă oamenii ii vor cere acest lucru şi că in acest moment tot ceea ce se petrece in jur nu este decat MUNCĂ DE CONVINGERE pentru ca oamenii să il ceară pe acest fals salvator. In realitate el este cel mai mare duşman al omenirii, căci fără existenţa lui problemele pe care se oferă să le rezolve cu atata “mărinimie” nu ar fi existat. El nu este nimeni altul decat Satan (Adversarul, Arhitectul, Antichristul) ce va fi prezentat pe post de „mantuitor”.

Protocoalele sunt discreditate tocmai pentru că sunt autentice!

Despre modalitatea in care au căzut in mainile "profanilor" aceste Protocoale, există două versiuni: prima, că au fost copiate de o femeie, soţie sau amantă a unui "iniţiat", fiind apoi comunicate creştinilor pentru ca aceştia să se pună in gardă şi să ia măsuri de apărare; a doua, că au fost ridicate dintr-un seif pe care francmasonii il aveau intr-o casă dintr-un oraş alsacian.

Tocmai pentru că aceste Protocoale sunt autentice şi cunoaşterea lor de un număr tot mai mare de oameni este foarte periculoasă pentru acest plan al puterii din umbră, putand duce chiar la stoparea lui, există in acest moment mari eforturi din partea masoneriei (care după cum ştim este instrumentul operativ de acţiune al forţei satanice) să-i anihileze prin orice mijloace pe cei care pot zădărnici aceste planuri. Nu este vorba doar de şcolile spirituale, ci şi de oameni de ştiinţă, de medici, politicieni, profesori care atrag atenţia asupra pericolului pe care il reprezintă Puterea din umbră şi unealta ei servilă, francmasoneria. Toţi aceştia sunt fie omoraţi, fie internaţi cu forţa in spitale de psihiatrie, fie vanaţi, discreditaţi, ameninţaţi, prezentaţi ca nişte nebuni, degeneraţi sau obsedaţi de ceea ce tot masoneria a numit TEORIA CONSPIRAŢIEI. Observaţi că numele nu a fost deloc intamplător ales, căci “teorie” apare tocmai pentru a accentua şi mai mult in mintea naivilor, aşa-zisa lipsă de realism a acestei conspiraţii mondiale.

Aşa cum ne-au obişnuit, atunci cand nu pot să dea un răspuns clar la o intrebare pentru că nu il au, masonii crează o diversiune şi atrag atenţia asupra unor aspecte irelevante cum ar fi forma sau recunoaşterea oficială. Cele mai multe critici la adresa Protocoalelor nu sunt legate de conţinutul lor ci se indreaptă spre originea lor sau spre modul in care sunt redactate. Se ştie este insă că prima ediţie a protocoalelor, publicată de Serghei Nilus in 1901 a dispărut imediat, fiind distrusă de francmasoni. Ne intrebăm ce rost ar fi avut un asemenea efort din partea masonilor dacă informaţiile conţinute de lucrarea respectivă ar fi fost false. In paranteză fie spus, această modalitate de a cumpăra şi a distruge o publicaţie incomodă a fost des utilizată de-a lungul istoriei de către masoni. Şi noi cunoaştem foarte bine o situaţie recentă cand au fost cumpărate in masă ziare pentru a impiedica Stenogramele PSD să ajungă la populaţie, şi ele un exemplu de punere in aplicare a Protocoalelor. Acest mod de acţiune este doar o soluţie de avarie, in caz că o informaţie nepermisă se scurge pe langă sistemul centralizat de informare a maselor pus la punct la nivel mondial cu atata grijă. Iar dacă nici acest plan nu funcţionează, se apelează la un altul- discreditarea (pentru detalii privind acest mod de acţiune tipic masonic puteţi citi articolul Informaţia, jocuri şi manevre)

De altfel chiar in 1901, după publicarea Protocoalelor de către Nilus, doctorul mason Hertzl, care avusese un rol important in cadrul Congresului de la Bale anunţa Comitetul masonic că anumiţi “dezertori” au permis “păganilor” (in vizuinea lor păganii sunt creştinii) să cunoască tainele Protocoalelor.

Inţelegem deci de ce masonii fac mari eforturi de a prezenta Protocoalele fie ca pe o păcăleală intinsă de masonerie adepţilor “Teoriei Conspiraţiei”, fie ca pe unul dintre cele mai notorii falsuri din istorie. Vedem că in disperare de cauză nici ei nu au reuşit să cadă de comun acord asupra modului in care ar fi cel mai bine să fie discreditate Protocoalele şi se contrazic singuri. Argumentele aduse sunt de-a dreptul hilare, se spune de multe ori că ele nu sunt reale pentru că ....ghiciţi nu-i aşa...nu provin dintr-o sursă acreditată, recunoscută de ei. Din moment ce la nivel mondial doar masonii au se pare această putere de a hotări ce este recunoscut şi ce nu, deasupra oricăror legi şi toţi trebuie să ia drept bune hotărariel lor şi să nu le pună la indoială, cum ar fi putut ei oare să recunoască oficial autentictatea Protocoalelor? Totuşi, nu ar trebui să cădem in capcana intinsă de ei, crezand că dacă ceva nu este recunoscut, nu există. Acest sistem, al recunoaşterii, pe care se bazează acum societatea actuală este pur masonic. Amintiţi-vă doar care este răspunsul la intrebarea “eşti mason?”. „Aşa sunt recunoscut de fraţii mei”. Firescul A FI sau A NU FI işi pierde sensul in faţa acestui RECUNOSCUT sau NERECUNOSCUT. Le aducem aminte celor ce cred in puterea absolută a recunoaşterii că nici prana care ii menţine in viaţă nu este recunoscută la modul oficial (de ei), dar totuşi ei trăiesc pentru că respiră acest aer incărcat de prană neoficializată şi mai ales... neimpozabilă!
No Name
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Oct 07, 2005 11:46 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde No Name » Vin Oct 14, 2005 9:59 pm

este un material pe care l-am gasit pe un site obscur.....as vrea sa-mi spuneti este oare adevarat ce se zice in text sau e o propaganda pentru a ne face sa credem ca exista o "conspiratie planetara"

as vrea sa intreb daca stie cineva ceva despre cele "24 de protocoale secrete"....este adevarat...as vrea si eu sa le citesc.....
No Name
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Oct 07, 2005 11:46 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Love2Fly » Sâm Oct 15, 2005 12:58 pm

Echilibrul ecologic al naturii este aproape distrus, protecţia asigurată de stratul de ozon este pe cale de a fi anihilată. Aerul pe care il respirăm este sufocat de noxele maşinilor şi de fumul ţigărilor pentru care o parte din oameni plătesc bani grei. Ne imbolnăvim corpurile printr-o alimentaţie sintetică, toxică. Şi avem o medicină care a devenit o ştiinţă a bolilor nu a sănătăţii şi in loc să ne vindece ne imbolnăveşte şi mai tare pentru a se asigura ca va avea continuu pacienţi (industria farmaceutică se află pe primul loc in lume ca profit!).


Nu e nevoie de una bucata conspiratzie + una bucata protocol ca sa se ajunga la asta. Individul si umanitatea in general a avut, are si va avea tendintza de autodistrugere.
E imposibil ca vointza a cinci milioane de masoni (cifra oficiala) sa distruga o planeta, casa a sase mld de oameni. Daca omul n-ar fi fost atat de ignorant in ceea ce priveste Planeta, nu s-ar fi ajuns la asta...
A incercat cineva sa spuna NU deversarilor toxice din mari si oceane? s-a opus cineva defrisharilor masive? a ieshit cineva in strada pt. a spune NU in ceea ce priveste poluarea cu monoxid de carbon + alte shit-uri? Raspunsul la putzinele mele intrebari se reflecta in starea planetei de astazi.
Daca exista vreo conspiratzie sau nu, daca masoneria va conduce in viitor statul mondial, daca ni se vor implanta cipuri intre degetul aratator si cel mijlociu, daca vom purta codul de bare ca tatuaj, daca nu vom mai avea ce respira, s.a.m.d atunci, pt. toate astea, numai oamenii sunt de vina si mi-aduc aminte acum de un documentar despre Hitler, difuzat acum ceva vreme pe un post de televiziune, care se incheia cu o fraza de genul: "oamenii rai castiga atunci cand oamenii buni nu fac nimic pt. a-i opri."
Cat despre link-ul cu protocoalele, poti arunca o privire aici:

http://holywar.org/txt/protocoale/cuprins.htm
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde danjoe » Dum Oct 16, 2005 3:45 pm

@noname,
am cautat protocoalele le-am gasit si le am citit in original.
este o diferenta intre ce se gaseste in link-ul lui love2fly, si ce am citit cu okiul meu propriu si personal, plus comentariile adaugate, din aceleasi surse.
daca stii engleza , si te intereseaza ori ti le trimit ori le pun undeva pentru a fi accesate de toti cei care doresc acest lucru.
danjoe
Avatar utilizator
danjoe
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 06, 2005 11:00 pm

Mesajde danjoe » Mar Oct 18, 2005 10:52 am

@all,
o mica parte, referitoare le protocoalele inteleptilor sionului.

aveti si link, pentru dezvoltarea temei : http://priory-of-sion.area51.ipupdater.com/

Baigent, Leigh, and Lincoln came to their own interpretation of the Protocols of the Elders of Zion, where they used the spelling "Sion" in the name, which they viewed as one of the most persuasive evidence for the existence and activities of the Priory of Sion:

* The original version emanated from an irregular Masonic organization that used the name "Sion" but had nothing to do with an international Jewish conspiracy.
* The original version was not intended to be inflammatory or released publicly, but was a program for gaining control of Freemasonry.
* The person responsible for changing the text in about 1903 was Sergei Nilus in the course of his attempt to gain influence in the Court of Tsar Nicholas II of Russia. The presence of esoteric cliques in the royal Court led to considerable intrigue. Nilus' publication of the text resulted from his failure to succeed in wresting influence away from Papus and an otherwise unidentified "Monsieur Philippe".
* Since Nilus did not recognize a number of references in the text that reflected a background in a Christian cultural context, he did not change them. This fact established that the original version could not possibly have come from the first Zionist Congress in Basel (1897).
Avatar utilizator
danjoe
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 06, 2005 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Oct 18, 2005 11:00 am

antonescu scrie:Si daca tot vorbim de satanismul masoneriei, sint destui preoti masoni.


si securisti ]PS: Am uitat sa-ntreb care-i relevanta faptului ce Newton era evreu.
[/quote]

p.s. este o poveste luunga.

am intrat sa-ti cer scuze ca nu am mai avut timp si chef de spart firul in patru, dar poate va veni o vreme ...

si p.s.-ul meu, te rog io frumos nu mai da linkuri wikipedia ca argumente. wikipedia este scrisa de useri si de multe ori sunt neverificate (nici verificabile), sau cum zicea un bun prieten de-al meu pentru "sfertodoctzi" :D

numai bine si ne mai auzim noi odata si odata.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori