clonarea umana

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Mesajde lgk » Mar Sep 19, 2006 9:53 pm

Ai dreptate si vad ca stii cate ceva.Chestia cu obtinerea de organe sau tesuturi care sa nu mai necesite un tratament cu imunosupresive ar fi un vis frumos de indeplinit.Insa o clona umana nu va aparea niciodata in conditiile in d=care teoretic ar fi posibil acum clonarea.Pt ca daca pierzi pe cineva drag(la care are 20 de ani) si vrei sa-l clonezi ar trebui sa astepti inca 20 de ani timp in care clona respectiva va avea aceeasi ochi par ,nas,etc dar nu aceleasi sentimente fata de tine ca persoana clonata si e posibil sa-i pla ca si alta muzica.Deci nu este un deziderat practic clonarea doar daca s-ar putea face ca in condiile din filmul"a sasea zi" cu Arnold in care erau dezvoltate niste preorganisme(trupuri umane ) care luau carecteristicile persoanei clonate ca forma fetei, etc prin bioinginerie in timp de cateva ore sau zile si toate gandurile si emotiile respective se transmiteau prin nervul optic si atunci puteai reavea copilul pierdut in cateva zile la aceeasi varsta cu aceeasi infatisare si te iubea la fel de mult ca cel pe care tocmai l-ai pierdut.
lgk
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Sep 18, 2006 12:06 am
Localitate: bucuresti

Mesajde catanicox » Sâm Ian 13, 2007 9:43 pm

Ati uitat cu toti un aspect absolut esential. Baza unui om nu este organismul ci sufletul. Asa ca incercati sa va imaginati ce fel de entitate vine la intrupare ptr un organism creat in ebrubeta! Cred ca ori e f disperata sa vina pe Pamant, ori are probleme serioase in a gasi un cuplu care sa ii genereze ovulul fecundat in niste conditii demne de un om! Sau poate amandoua, dar chiar daca fizic seamana cu perfect cu sursa de clonat cu siguranta caci calitatea spirituala este de ca mai joasa speta!
catanicox
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 13, 2007 9:32 pm
Localitate: Galati

Mesajde kant emir » Sâm Ian 13, 2007 9:47 pm

lasa bre, om clona si sufletu, ce e asa conplicat?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Anterior

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron