clonarea umana

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

clonarea umana

Mesajde catharsis » Mie Ian 29, 2003 12:17 am

dupa cum se stie se zvoneste ca a aparut primul om clonat...
este clonarea umana etica?
as dori si argumente pro si contra deoarece am de pregatit o discutie si la scoala la ora de biologie...
ps: eu sunt cam de acord... de ce nu? atat cat clona nu are constiinta...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde SatyR » Mie Ian 29, 2003 12:24 am

Cum adika clona nu are constiinta???......sau te referi cumva la clonarea pt organe(clonele faraca cap),prezise de Tofleer in socul viitorului?
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Hmmm....spookey...

Mesajde Love2Fly » Mie Ian 29, 2003 12:58 am

Bai....multe nu se pot spune despre clonare insa daca intradevar prin clonare se obtine un om identic cu o alta persoana atunci e grav. Si cum cu totii stiim ca desi marile descoperiri au fost facute in scopul de a ajuta omenirea se pare ca s-a gasit cineva care sa foloseasca aceste descoperiri in scop raufacator(vezi energia nucleara). Asha ca...ganditi-va la armate de mii de soladati(toti la fel) antrenate si create special pentru a lupta...in fine..pe acest subiect se poate abera la nesfarsit...
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde bhuttu » Mie Ian 29, 2003 2:16 am

Be', parerea mea e ca totul este corect si moral atat cat toate partile implicate sunt de acord. Si, chiar daca eu as fi de acord, ce ne facem cu ala copiat dupa mine? Cum ii cerem acordul? Il obligam sa traiasca cu ideea ca e doar o copie? Pe de alta parte, nici pe mine nu m-a intrebat nimeni daca vreau sa ma nasc...

Daca este posibil sa se "fabrice" clone fara constiinta, doar pentru organe, atunci din punctul meu de vedere e super-ok. Desi nu prea vad cum...
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde intoxic8 » Mie Ian 29, 2003 10:59 pm

si noi, clasa mea adica, a asculta expunearea unui 'om' impatimit de sf-uri despre clonare. desi 'omul' respectiv nu avea nici o calificare in domeniu el s-a documentat si, din punct de vedere istoric, totul a fost ok.

din cate stiu exista si secte care 'promoveaza' aceasta metoda de inmultire, metoda cu care sunt pe deplin de acord. Rasa Ralienilor (sper ca am scris corect), prin reprezentatii ei, sustine ca in curand oricine se va putea clona si va putea 'imprima' amintirile, intreaga memori, clonei. eu as fi primul care as adopta aceasta metoda de a ma pastra viu.

nu vad de ce sunt unii care sunt impotriva clonarii! pomenea Love2Fly de armate de mii de indivizi identici... nu cred ca se va intampla asta vreodata! si asta pentru ca procesul de clonare este destul de indelungat si nu este rentabil sa-ti faci o armata din acelasi individ, care are un punct slab si, prin urmare, amata poate fi nimicita foarte usor.

in final: hai sa ne congelam cu totii pana-n 2100 si ceva!
Arbeit macht Frei!
Avatar utilizator
intoxic8
Junior Member
 
Mesaje: 446
Membru din: Dum Mar 31, 2002 12:00 am

Mesajde dEpEchEmIND » Sâm Feb 01, 2003 11:33 am

Am si eu o opinie. Poate unii oameni doresc sa fie clonati pentru a trai vesnic. Dupa ce ei mor, totusi traiesc prin clona lor care provine si ea dintr-o farama a corpului lor, deci o parte din ei este inca in viata.

Am auzit ca s-au mai nascut inca unul sau doi copii clonati.

Intrebarea mea este: Poti sa clonezi o clona?
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Am auzit atatea variante

Mesajde Dulcika » Sâm Feb 01, 2003 3:18 pm

ca nu mai cred nimic. Se urmareste crearea unor soldati universali, a unor armate intregi, special antrenate si indoctrinate de mici, clonare pt organe, clonarea unor valori ale lumii pt a evolua mai mult intr-un timp cat mai scurt, clonarea unor animale din epoca lui Flinstones si pareri contradictorii la ultima varianta: "Se va intampla ca in Jurasic Park!"
Dulcika
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 2:10 pm
Localitate: Romania

Mesajde thumbelina » Sâm Feb 01, 2003 9:18 pm

Clonarea umana...ca suntem pro sau contra asta nu va influenta experimentele...este normal sa fie impartite opiniile fiind vorba de un lucru nou, revolutionar.


Intr-adevar"raelienii"(http://www.rael.org/int/english/index.html) promoveaza clonarea umana.
Clonarea umana era de neoprit, indiferent de opiniile oamenilor, din momentul in care a fost creata Dolly.


Sincer ma inspaimanta ideea clonelor umane...ce se va intampla cu ele ,vor avea aceleasi drepturi? ce identitate li se va acorda?Si cum va fi exploatata acesta descoperire?
thumbelina
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Dec 28, 2002 4:41 pm

Mesajde ROBAKITA » Dum Feb 02, 2003 1:55 pm

Nu sint de acord cu clonarea fiintei umane,pentru ce,mai ales ca al meu sot cica ar vrea sa se cloneze dupa ce moare ,sa nu ma lse singura:( ,si ca sa nu mai faca nici un bebe ,mai vrea sa cloneze unul care sa-i semene perfect cica,fetita noastra incepe sa semene cu mine si nu prea ii convine.

A innebunit lumea cu clonarea asta,am un cumnat in America,(the first Alfred P. Slener Profesor at Mount Sinai ,Schoolof Medicine,NY,his specialization is discovery of the gene responsable for the brain lesions that characterise the disoder-Alzhaimer) si care zicea asta vara cind venis epe la noi,ca e o mare prostie ceea ce fac acum oamenii de stiinta si cica se va ajunge sa fie o mare problema mai tirziu,dar mai mult cica ii intereseaza aceasta clonare pentru Nato si pentru armata dar si pentru unele experiente.
''Pe masura ce aflu mai multe ,imi dau seama ca nu stiu nimic.'' SOCRATE
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

1514

Mesajde baixinho© » Dum Feb 02, 2003 2:40 pm

nu stiu cat de etica este clonarea umana si nici nu am inteles foarte bine care a fost scopul acelora care au realizat acest tip de copiere, dar sper sa nu aiba cineva ideea sa-l cloneze pe Ilustrul Administrator (c).
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Sydney » Dum Feb 02, 2003 2:53 pm

Clonarea poate deveni periculoasa.S-ar putea face un om(sau mai multi) care sa fie invatat numai sa ucid si astfel ar devni foarte periculos.Va sti ca traieste numai pt a ucide,nu are pentru cine trai,nu are famili,nu are nimic...Si practic nici nu poate muri...Ar putea fi folositoare treaba cu clonatu' da' se pot face si chestii d-astea.Pe scurt...s-ar ajunge ca-n filme cu Van Damme!
Good shit this is....mmmmm....

Chester chooses chestnuts,cheddar cheese with chewy chives.He chews them and he chooses them.He chooses them and he chews them...those chestnuts, cheddar cheese and chives in cheery, charming chunks
Avatar utilizator
Sydney
Junior Member
 
Mesaje: 481
Membru din: Vin Noi 01, 2002 12:00 am

Mesajde crisiuby » Dum Feb 02, 2003 5:42 pm

nu sunt de parere ca ar trebui practicata clonarea umana.
poate in cazul animalelor nu ar fi nimic de obiectat dar in cazul rasei umane se pot ajunge la multitudini de complicatii.
se zice ca s-ar reusi sa se invinga moartea prin clonare...prostii...chiar daca s-ar crea doua fiinte identice din punct de vedere genetic, niciodata nu s-ar reusi formarea unui caracter identic, oricat de mult s-ar incerca.
crisiuby
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Noi 06, 2002 3:48 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde Rolo Tomasi » Lun Feb 03, 2003 2:59 am

din cite aaaam inteles eeeeu o clona nu-i cu nimic diferita de , sa zicem, a avea un frate (sora) geaman(a).
Si fratii gemeni au acelasi ADN nu?
Mai mult nu stiu.
Oricum in cazul asta tot ce-ati zis voi pina aici ii cam exagerat.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde ROBAKITA » Lun Feb 03, 2003 10:33 am

Mai nou ,cica a fost interzisa clonarea umana ,asa ca nu mai avem de ce sa ne facem probleme,eu oricum eram impotriva,oricit de multe sanse ar fi fost sa ne ajute la ceva.:)
''Pe masura ce aflu mai multe ,imi dau seama ca nu stiu nimic.'' SOCRATE
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Mesajde intoxic8 » Mar Feb 04, 2003 10:49 pm

Initial trimis de Rolo Tomasi
din cite aaaam inteles eeeeu o clona nu-i cu nimic diferita de , sa zicem, a avea un frate (sora) geaman(a).
Si fratii gemeni au acelasi ADN nu?
Mai mult nu stiu.
Oricum in cazul asta tot ce-ati zis voi pina aici ii cam exagerat.


fratii gemeni nu au acelasi adn!
in alta ordine de idei clona nu contine o mica parte din tine ci te contine in totalitate.
in ultima ordine de idei clonarea umana a fost interzisa de mult si cu toate acestea sunt tari care tolereaza astfel de experimente si sunt oameni de stiinta care risca in beneficiul umanitatii.
ideea cu armatele de clone mi se pare sf-istica si puerila! hai sa fim seriosi! nu-i mai usor sa invoci motivul jihadului si sa pui cativa muritori de foame sa intre cu avioanele in orice apuca??? asta ar insemna ca toate femeile sa fie sterilizate pentru a nu mai fi capabile sa nasca.
Arbeit macht Frei!
Avatar utilizator
intoxic8
Junior Member
 
Mesaje: 446
Membru din: Dum Mar 31, 2002 12:00 am

Mesajde SatyR » Mie Feb 05, 2003 12:14 am

Oricum o chestie e clara...o clona nu va fi niciodata la fel ca originalul....nu va fi decat o asemaanare fizica ca cea dintre gemeni.....si asta pentru simplu motiv ca acea clona nu va trai aceleasi experiente ca si originalul...deci un hitler clonat nu va fi ca acel hitler pe care il stim no,va fi poate un om ca oricare altul,cu familie,slujba,etc..e vorba aici de mediu in care se traieste...

...cat despre clonare in sine .ce pot sa spun.....aici e o sabie cu 2 taisuri...clonarea are si parti pozitivez si parti negative.....depinde acum cum e folosita si de cine....clonares supravegheata de lege care ar fi doar in scopuri stiintifice,medicale(si ma refer aici la acele clone fara constiinta/clone fara cap/doar pt. organe)e benefica zic eu...clonarea in laboratoare nesupravegheata de guvern..in afara legii.....cu sopuri mai putin pasnice sau clonarea in vederea unor soldati universali nu prea mai tine de nici o etica...

..in cazul in care este vorba despre clonarea unui memberu din familie intr-un context legal..nu stiu ce sa zic ,nu prea m-am gandit la asta.....
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde Wild Rose » Joi Feb 06, 2003 4:56 pm

Initial trimis de dEpEchEmIND
Am si eu o opinie. Poate unii oameni doresc sa fie clonati pentru a trai vesnic. Dupa ce ei mor, totusi traiesc prin clona lor care provine si ea dintr-o farama a corpului lor, deci o parte din ei este inca in viata.


I disagree.. ar trai clona ta, ar trai o persoana care arata exact ca tine, dar nu va avea parte de trecutul tau, nu va avea aceleasi experiente. Plus, clonarea a adus si multe probleme (de exemplu, cand faceau teste pe animale, au descoperit mici probleme...) Este un subiect foarte dezbatut la ora actuala, dar trebuie sa va ganditi la ce am face noi cu aceasta stintza...

apropo... i'm neutral!
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

bun subiectu' !

Mesajde thesoulline » Sâm Mai 01, 2004 1:36 am

Cea mai mare problema a clonarii consta in absentza sufletului (!), adica, mai clar, se reproduc sau duplica (alegetzi termenul) aspectele fizice shi cam atat. Sa facem o prezentare buna, asta dureaza, dar pe langa legile de circulatzie mai exista si legile manifestarii, implicarea singularitatzii spatio-temporale (yoghinii zic de karma, sufitzii au shi ei povestea lor, evreii, chiar shi ei, samd), adica, mai simplu, daca ar fi natural shi necesar, am fi doar gemeni ( shi ashtia au ADN-ul diferit, na!). Argumentele zic tare : dak te scarpini, poate faci rana...!
Merita, totushi, un efort sa studiezi despre asta !
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde zircon » Mie Mai 05, 2004 5:50 pm

De-acu' ce-i facut e facut! Si oricum se va gasi un idiot sau o idioata care sa vrea (cica costa vreo 1-2 mil. $ un laborator) sa-si revada fiul, fiica, mama, fratele si soacra :x ;j ;g :dir: din nou. Cica atlantii ar fi disparut din aceasta cauza, incepusera sa se joace cu legile naturii si Creatorul ia eliminat!
Avatar utilizator
zircon
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Feb 21, 2004 12:00 am

drept

Mesajde thesoulline » Joi Mai 06, 2004 3:16 am

Drept cum spui tu, dar iti plac bananele ? Musa paradiseae a fost creata genetic de atlanti, deci se poate sa fie si bine....
Cu atlantii ai dreptate, dar se implicasera in energii nucleare, mai putin in clonarea umana, care e combatuta destul de general (vezi Golemul, zombii, etc). De facut se poate face sa inteleaga tot romanul care e binele si ce e raul, intr-un mod argumentat si de perceput pentru fiecare, astfel incat sa poata avea o opinie corecta despre implicatiile unei decizii (ex: se voteaza clonarea umana, ce facem? DA, NU). Clonarea nu da rezultate bune nici in aplicatii simple (plante, marca GMO, modificari genetice), deoarece se obtine o masa de hranire cu factori cancerigeni amplificati (cred io ca d'aia este obligatorie marcarea acestor produse, foarte ieftine de altfel). Cred eu ca la oameni nu o fi mai bine, ce zici?
IAr daca mai stiu eu cine vrea doua soacre, cu un milion de parai dublura, poate fi internat inainte sa se distruga, oricum e bolnav...
Asta e o idee implementata prin filme SF cu ceva lacrimi, roboti si degetul copilului iubit ramas din drama, cred eu ca se poate discerne, nu ? dak vrei argumente, dai un semn de intrebare, cu bine..
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde shakti » Joi Iun 24, 2004 4:22 pm

nu sunt de acord cu clonarea , dar cu transgeneza sunt de acord...
don t hate me....
Avatar utilizator
shakti
 
Mesaje: 560
Membru din: Dum Dec 14, 2003 12:00 am

Mesajde Tessy » Joi Iun 24, 2004 7:24 pm

buna...:) gemenii univitelini da au adn identic...s-a demonstrat ca ei sunt diferiti ca si caractere doar datorita experientelor prin care trec
acum se vorbeste intens in lumea medicala despreposibilitatea ca materialul nostru genetic sa pastreze si amintirile,experientele si sentimentele pe care le adunam intr-o viatza....intrebarea e unde le stocam?
este clar ca aceasta clona a noastra nu va gandii ca noi dar este f posibil ca ea sa aiba aceleasi gusturi culinare muzicale..etc
chestia cu armatele e depasite...la ce ne trebuie clone cand putem face niste roboti care ar fi cu mult peste posibilitatile noastre ca indivizi(gen terminator)...
in principal realizarea clonelor este dorita pt a extermina unele defecte genetice,boli etc...ar fi cu adevarat o revolutie medicala sa putem realiza indivizi a coror dinti nu se vor caria niciodata(sau cel putin sa creasca unii noi)vai de stomatologi atunci
clonarea are mult mai multe aspecte decat o amarata de armata:)
parerea unui incepator in ale forumului
Avatar utilizator
Tessy
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Iun 22, 2004 11:00 pm

tessy

Mesajde thesoulline » Mie Iun 30, 2004 2:58 am

Depozitarea se face in corpul subtil, astral, asa ca stiinta moderna va fi tare surprinsa!
Iar cu dorinta de ameliorare a rasei umane, sa fii tu sanatoasa! E ca si cum mi-ai explica ce bine e de vreo 50 de ani incoace, de cand a iesit omu' la alegeri guvernamentale....doar s-a mai distrus putin planeta, sau am date gresite si e mult, da' mult mai bine decat inainte? Incapabili sa pastreze macar ce au primit, crezi ca vor avea decenta unui demers civilizat? Clonarea este cunoscuta ca metoda sigura de slabire a fondului genetic, in cazul in care intereseaza pe cineva... :nope:
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde Tessy » Mie Iun 30, 2004 9:16 am

pana una alta nu exista date clare despre cum va fi o clona...din cate stiu eu nu s-a facut una care sa ajunga la o varsta inaintata pt a putea arata ce stie..doar daca dolly nu a capatat puterea de a vb:).....fiecare oricum are propria lui parere despre cum va fi o clona despre ce va insemna pt omenire o clona si despre cum vor react ceilalti din jur....nu am auzit de faptul cum ca ar fi o metoda de slabire a fondului genetic...
Avatar utilizator
Tessy
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Iun 22, 2004 11:00 pm

Tessy

Mesajde thesoulline » Dum Iul 11, 2004 9:52 pm

Te cred ca nu ai auzit, doar despre clone sunt surse destul de putine! Pentru tine, metoda se foloseste in industria alimentara deja, pentru a obtine specimene constante ca aspect si calitati, in colaborare cu modificarile genetice (GMO). Spre exemplu, usturoul chinezesc se spune ca este clonat. Prefer usturoiul romanesc, desi este mai mic, deoarece are savoare, uleiurile eterice au un buchet generos si consumat in cantitate mare nu produce probleme digestive (usturoiul contine arsenic).
Ceea ce probabil ar fi de stabilit este daca poti sa ai o opinie despre ceva ce cunosti atat de putin? Ar fi normal sa existe o informare in primul rand din partea sectorului de cercetare, dar probabil ca armata e cu noi... Succes! :cool:
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde zircon » Mar Aug 10, 2004 11:49 am

o fi adevarat ca atlantii ar fi disparut fiindca incepusera sa se joace cu legile naturii?
Avatar utilizator
zircon
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Feb 21, 2004 12:00 am

link-uri

Mesajde Aly3 » Joi Noi 18, 2004 5:53 pm

Poate cineva sa-mi dea link-urile unor pagini despre clonare? Am nevoie de informatii exacte.
Va multumesc!
+3rei Sud Est Virtual Group http://groups.yahoo.com/group/3rei_Sud_Est
+3rei Sud Est Virtual Group Page http://www.geocities.com/virtual_3rei_sud_est
Avatar utilizator
Aly3
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Sep 03, 2002 11:00 pm

Mesajde thunder84 » Vin Dec 24, 2004 5:18 pm

Si de ce am avea ceva impotriva clonarii?...in mod controlat evident...si mai ales in scopuri medicale...pentru teste...Chiar si clonarea organelor pentru transplanturi ar fii ceva exceptional.....Anyway,mii de ani oamenii au asteptat stiinta ca sa le fgaca viata mai buna,iar acum stiinta ii asteapta pe oameni....asa ca renuntati la prejudecati...clonarea este o realintate iar daca n-a aparut inca o clona umana,sunt convins ca n-o sa mai asteptam mult.
"Am vazut ingerul in piatra si am sculptat pana l-am eliberat." Michelangelo
Avatar utilizator
thunder84
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Dec 19, 2004 12:00 am

Mesajde white dragon » Dum Iun 19, 2005 4:42 pm

Clonarea este un pacat. de ce? pt ca Dumnezeu nea creat pe noi oamenii si este pacat la Dumnezeu sa clonam pt ca noi nu putem..nu avem voie sa dam viata unui om deoarece numai Dumnezeu are voie sa faca acest lucru.Noi ... oamenii suntem creatia si am ajuns creatori. nu este logic
white dragon
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iun 19, 2005 4:08 pm
Localitate: Romania

Mesajde lgk » Mar Sep 19, 2006 9:39 pm

am terminat fac de biologie si master de biotehnologie deci cam stiu cu ce se mananca.Fii atent,-a:multi inteleg clonarea gen a murit catelu cuiva sau o persoana draga si ea poate fi inlocuita de o clona(de aceeasi varsta si arata la fel)-gresit.Clonarea are in loc in modul urmator:se ia un nucleu dintr-o celula a donatorului(cel ce urmeaza sa fie clonat si se introduce in locul nucleului unui ovul din care se va dezvolta un embrion si ulterior copilul respectiv care va avea ochii donatorului, culoarea parului, etc insa nu va avea urma unei fracturi sau un deget lipsa ca donatorul dar in schimb va avea predispozitia la bolile care probabil urmau sa-l loveasca pe donator(boli genetice ca hemofilie , diabetetc). De aceea oita Dolly(care a fost primul mamifer clonat) avea o stare de sanatate precara exact ca a oitei de la care s-a luat nucleul si s-a clonat.Acel ovul nou obtinut a fost introdus in uterul altei oite care a dus sarcina la termen adica a NASCUT-O PE DOLLY (CLONA).
Deci daca vrei sa clonezi o colega frumusica ea va fi de varsta ta exact peste cati ani ai tu acum si va fi un om ca oricare altul dar nu cu aceleasi ganduri si dorinte ca persoana care a fost clonata.Deci nu - clonare pt ca nu are un scop practic si nu e etic sa aduci pe lume un copil fara parinti. Insa este ceva legat de transplantul de organe care ar merge si anume din ovulul acela +nucleul persoanei clonate sa se dezvolte un organ sau tesut care sa-l primeasca persoana clonata lucru care din pacate nu este inca posibil pt ca nu se cunosc si nu se pot controla genele care determina dezvoltarea embrionului si diferentierea tesuturilor si organelor .Daca s-ar putea atunci un un om cu o boala de inima ar putea primi in 2 luni o inima noua dar care sa nu fie respinsa de organismul sau(daca stii cand se face un transplant pers respective iau imunosupresive pt ca sistemul lor imun vede ca pe un corp strain organul donatorului)bafta
Cu toate informatiile astea o sa iei 10 la lucrarea asta te asigur.
Keep in touch!
lgk
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Sep 18, 2006 12:06 am
Localitate: bucuresti

Următorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori