Despre Alchimie

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Mesajde older » Mie Feb 23, 2005 3:57 pm

Cred ca este o mare greseala a crede ca alchimia ca definitie este stiinta transformari plumbului (sau al oricarui alt metal) in aur... Poate ca este mai corect sa spunem ca alchimia s-a dezvoltat incepand cu aceasta cautare... dar s-a transformat intr-o filizofie de viata, iar Piatra Filizofala si Elixirul Vietii ar trebui intelese mai degraba metaforic, nu ad literam... Dar asta e doar parerea mea...

Pe cine intereseaza subiectul privit asa cum l-am expus eu aici recomand "Leul Rosu" al Mariei Szepes

Best Regards
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

salut

Mesajde Alf » Lun Noi 14, 2005 9:22 am

am gasit acest site si ma intereseaza subiectul. Vad ca este de mult timp in dezbatere eu sunt un intarziat din acest punct de vedere dar ma intereseaza subiectul si am si eu ceva informatii despre acest subiect.
Alf
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 08, 2005 4:56 pm
Localitate: la lucru

asta-i tot ce stiti?

Mesajde pipe » Mie Aug 30, 2006 10:13 am

e cineva care a experimentat ceva, chiar un simplu suflator ?
pipe
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 28, 2006 1:11 pm
Localitate: iasi

Mesajde Adi Sabau » Mar Oct 09, 2007 1:53 am

ticka scrie:Bine scris, bine zis, frumos adus din condei.
Ati sau ai depasit stadiul de cochetare teoretica?
Teoria si cititul marilor maestri (din care nu s-a tradus nimic - in afara de minusculele "Trei manuscrise alchimice" publicate la editura Dacia - Cluj) sunt foarte importante, dar poate si un prim pas spre aplicatia practica este hotarator. Teoria ca teoria dar practica te omoara. Generatiile actuale vorbesc despre alchimie efectiv teoretic si speculativ, iar la randul lor acestea se bazeaza doar pe alte scrieri si teorii ale unor scriitori care nu au prea avut contact direct cu practica alchimica. Marii maestrii in schimb, stau uitati in biblioteci, si cheia artei lor (cea adevarata caci ei se intitulau artisti) pasami-te va ramane uitata. Spre marea mea mahnire, nu stiu latina atat cat ar trebui sa stiu pentru a putea citi in original opere esentiale pentru procesul transformarii fizice si spirituale. Am avut prilejul sa tin in mana carti de alchimie nu rare. ci foarte rare. Nu stii ce sa apuci si ce sa citesti. Iti lipseste sistemul de abordare, cheia de intelegere a atator simboluri - grafice si textuale. dar lipseste ce este mai important - maestrul. Utimul a fost, se pare, Fulcanelli - Misterul Catedralelor - Paris, 1926. Dar si aceasta este tot o compilatie - geniala, e drept - un ghid si un indemn la studiu. Nu este un manuscris alchimic serios, ermetic, cum ar fi Claviculele lui Basile Valentin, Compendiul lui Maier, operele lui Philaletes, etc. care iti dau sub un invelis criptic toate ingredientele si etapele necesare desavarsirii Operei. Daca vreti (si imi dai adresa) iti pot trimite si carti postale alchimice (portretul lui Nicolas Flamel dupa publicat intr-o carte care a disparut in incendiul din al II-lea razboi la Nurnberg), ºi athanorul lui Raymond Lulle (Raimondus Lullus).
Dar, multumesc ca ati deschis acest subiect. Si cum zicea un prieten de-al nostru (scrie carti de istorie a alchimiei). "Din 1000 de ascultatori, cititori sau privitori, ºi unul daca se arata interesat sa meraga pe cale, este un castig"


Ticka, daca mai esti pe aici .. sunt interesat de orice materiale care tin de studiul alchimiei.

P.S. Daca te cearta gaga, spune-i ca vreau sa transform plumbu'n aur ..
Avatar utilizator
Adi Sabau
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Oct 07, 2007 11:00 pm

Re: Despre Alchimie

Mesajde elnecshezerem » Lun Feb 01, 2010 6:48 pm

acum ceva timp mi-a picat in mana o carticica pe care scria mare si frumos Paracelsus.Si avand in vedere ca nu era cartea mea mi-a fost smulsa din maini cu repeziciune si mi s-a spus sa nu imi bag nasul.de atunci am mai citit pe ici pe colo cate ceva si am descoperit cine era Philippus Theophrastus Bombastus Von Hohenheim,sau Geber,sau Basile Valentin si multi altii.Singura problema e ca am gasit doar biografii si tot felul de nazdravanii numai tratatele lor stiintifice nu.Nimic despre aventurile lor alchimice.si la biblioteca nationala cand am fost si am intrebat de Paracelsul mi s-a spus ca nu au.Cei care sunt pasionati cu adevarat de alchimie si de istorie...ar trebui sa stie mai multe.Daca stie cineva ceva despre un loc de unde as putea sa achizitionez o carte cu adevarat insemnata...va rog anuntati-ma!Sunt sigur ca e mai mult decat fictiune si vreau sa aflu ce este de fapt...ocultism sau stiinta.Pentru ca tot ce am dedus eu ana acum este ca alchimia ar fi o forma de stiinta(asrta)prin care omul(alchimistul)poate sa sculpteze natura dupa placul sau.Nu e vorba doar despre transmutarea metalelor.Asta mi-am dat seama de mult ca sunt doar coduri:plumbul nu este plumb,aurul nu este aur,sarea nu este sare.Deci Alchimia ce este?
elnecshezerem
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 01, 2010 12:00 am
Localitate: oltenita

Mesajde Daimon » Mar Feb 02, 2010 9:42 am

uite aici ai mai multe trimiteri.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Anterior

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori