Au fost americanii pe luna au ba??

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Mesajde Soyuz » Vin Noi 19, 2004 2:47 pm

star trek acum nu incep sa-ti povestesc cum este masurata doza de radiatii... si faptul ca nu numai intensitatea conteaza ci si DURATA! Ei au trecut foarte repede prin centurile respective si doza totala a fost sub doza admisa pentru personalul ce umbla cu material si tehnologie nucleara. Deci OK. Problema apare la calatoria pe Marte care este de lunga durata si care ridica probleme un pic mai deosebite din punct de vedere al protectiei contra radiatiilor.

Cat despre masurarea distantei Pamant Luna. Ea nu se masoara nici cu precizie de ordinul micrometrilor (din cauza perturbatiilor atmosferice, defocalizarii laserului pe distanta lunga etc) dar nici cu precizie de centimetri. Cea mai buna masuratoare a fost cu precizie de plus/minus 0.77 cm facuta in Noiembrie 1998 la Universitatea din Maryland.

In drumul de la Pamant la Luna fasciculul se largeste si cand il primesti inapoi nu mai stii de fapt care-i centrul. Poti calibra dar largirea nu e omogena deoarece e afectata la intoarcere de paturile atmosferice. De aceea se foloseste un laser de putere mai mica si tehnica denumita LIDAR pentru sondarea atmosferei si generarea de date despre conditile meteorologice aceste date fiind introduse in micro-actuatori care la randul lor "misca" optica aferenta laserului principal care face masurarea distantei Pamant-Luna.

Deci lucrurile sunt mai complicate si nu povestile care le crezi tu... daca ai drum prin US da-mi de veste si iti arat exact ce si cum.

Soyuz

P.S.: in toata istorisirea de mai sus se folosesc puternic elemente de analiza spectrala, filtre Kalman ce ajuta la obtinerea unui raport mare semnal/zgomot (mai mult semnal mai putin zgomot), feedback in feedback, teoria controlului non-linear...
hehehe voi credeti ca daca ati auzit de 2 oglinzi gata masurati distanta...
de aceea unii se mai trezesc sa rada de voi cand aud ce conspiratii ganditi fara ca macar sa va interesati de fapt ce se face out there... vorbiti asa mai mult la hai sa-i dam din gura si asta nu-i interzis de nici o lege, dar e o adevarata prostie cand ti se spune negru pe alb cu dovezi sa o tii tot pe-a ta :)
in speranta unor viitoare discutii constructive!

[quote="StarTrek"]nu ai dreptate, au trecut prin centurile van allen deoarece sunt in magnetosfera: The Inner Van Allen Belt e intre 650 si 6300 km iar The Outer Van Allen Belt e intre 10000 km si 19000 km (cu intensitate mare intre 14500 si 19000 km) iar luna e la 384 000 km.



saracul cosmonaut, s-a dus pe luna sa se chinuie !!! Trebuia sa ia un sfredel sa sape o gaura



e mult 2.5 cm. Distanta intre reflectorul de pe luna si un emitator de pe pamant ar trebui sa poata fi masurata la precizie de ordinul micrometrilor]
Soyuz
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Mie Mar 31, 2004 5:37 am
Localitate: anywhere

Mesajde paiacec » Vin Noi 19, 2004 2:58 pm

sloyutz scrie:sonda spatiala automata ruseasca a intors in jur de 300 grame de sol lunar


Cu ce ?Cu cazmaua?:D
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Soyuz » Vin Noi 19, 2004 3:06 pm

da; cazmaua se numea KC135 si era piston cu ulei... interesant nu?

Soyuz

P.S.: se foloseste extrem de des termenul "a intors" x nanograme particule cu sensul de a adus inapoi. Personal ma asteptam ca rusii sa puna de mult la punct o misiune de adus inapoi sol martian... se pare ca banii reprezinta o mare problema...

paiacec scrie:Cu ce ?Cu cazmaua?:D
Soyuz
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Mie Mar 31, 2004 5:37 am
Localitate: anywhere

Mesajde theOffender » Vin Noi 19, 2004 3:43 pm

Cristina_Rock scrie:Filmul despre care vorbesc se chema "Hangar 18" si chiar era cu inscenarea aselenizarii

pacat ca nu mai da pe-acilea. mare pacat.
filmul respectiv 1: a fost sci-fi]http://www.redzero.demon.co.uk/moonhoax/[/url]
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde Soyuz » Vin Noi 19, 2004 7:28 pm

Hangarul 18 atat de mediatizat e in zona Groom Lake unde se afla asa numita baza 51 cam la 175 kilometri de Las Vegas. Am fost de cateva ori acolo si credeti-ma ca nimic nu pare atat de ciudat precum le vedeti in filmele difuzate la TV. Initial am vazut si eu baza ca tot omu` la TV in diverse emisiuni... realitatea este insa DIFERITA! Tot ce pot spune e ca filmuletzele respective cu pretentzii de documentare deformeaza rau realitatea.

Da s-au efectuat experimente secrete la baza respectiva dar fapte cu extraterestrii si tehnologie aliana... eu as zice ca sunt mai degraba un cover up pentru alte experimente mai pamantene si mai apropiate de realitate...

Soyuz
Soyuz
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Mie Mar 31, 2004 5:37 am
Localitate: anywhere

Mesajde cubu » Vin Noi 19, 2004 7:50 pm

Ba, da ce mai teoria conspiratiei au dezvoltat aia, oameni destepti bre, m-au pus pe ganduri... Uite d-aia nu tind sa-i cred pe aia care sustin ca aselenizarea e un falş:

http://www.redzero.demon.co.uk/moonhoax/Photograph_On_Earth.htm
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Red_Mustang » Mar Noi 23, 2004 5:02 pm

Americanii n-au fost nicaieri...da-i dracului...
Vor ei sa fie mereu cei mai ce...
Cum pana mea? In spatiu nu se refracteaza imaginea....Cand vor sa mai faca falsuri sa fie mai atenti...sau sa caute oameni mai destepti care sa acopere orice urma de minciuna...
Moartea sta si bea un suc, in timp ce pe mine ma calca masinile ! - copyright Ulhvan
Avatar utilizator
Red_Mustang
 
Mesaje: 979
Membru din: Joi Mai 29, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mar Noi 23, 2004 6:49 pm

Lindros88 scrie:Americanii n-au fost nicaieri...

bah te-nseli, io acu doi ani am vazut o familie de americani la cheile zanoagei, se pune?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde zircon » Mie Noi 24, 2004 3:06 pm

mai proaspat, am auzit ca europenii (spre ciuda, disperarea, satisfactia lu' Soyuz - sau credeai bre ca nor vor face vreodata?) construiesc un puternic telescop cu ajutorul caruia, printre altele, vor lamuri si posturile contradictorii ale acestui thread.
Avatar utilizator
zircon
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Feb 21, 2004 12:00 am

zvonerii

Mesajde heartandmind » Mar Noi 30, 2004 4:30 am

in timp ce va batetzi capul cu zvonurile raspandite de aceia care au aceasta misiune,ei rad de voi......americanii au ajuns shi pe luna shi pe marte,sunt conditzii de viatza pe ambele planete......pe internet gasitzi foarte ushor detalii despre aceste aspecte,doar ca trebuie sa alegetzi cu discernamant ceea ce este adevarat...succes shi numai bine!
heartandmind
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 29, 2004 4:54 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde gaga » Mar Noi 30, 2004 8:50 am

da sa vezi zvonerii pana unde au ajuns, pana in honolulu, scrie si pe net, gasiti o multime de informatii are dreptate inimasimintea de pe urma.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde zircon » Mar Noi 30, 2004 11:24 am

Si eu am ajuns si pe Luna si pe Marte, credeti-ma!
Avatar utilizator
zircon
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Feb 21, 2004 12:00 am

Mesajde Boga » Mie Aug 03, 2005 5:28 pm

Ma bucur ca am mai descoperit un subiect interesant pe forumu` asta! Eu sunt sigur ca au fost americanii pe Luna. Am vazut destule documentare referitor la acest subiect, si cred ca cei care contrazic acest lucru fie nu au fost atenti la imagini fie refuza sa creada prostiile altora care, na, vorba aia, trebuie sa mance si ei o bucata de paine nu? Nu stiu daca ma credeti dar eu personal am dat mana cu un astronaut care a fost pe Luna si l-am auzit (live) povestind excursia! Si a fost foarte credibil! :) Este vorba de Charles Duke, Apollo 16!
Noi, care suntem tari, suntem datori să răbdăm slăbiciunile celor slabi, şi să nu ne plăcem nouă înşine! (Romani 15:1)
Boga
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Iul 23, 2005 5:42 pm
Localitate: Romania

Mesajde interstellar » Lun Aug 21, 2006 12:08 pm

A aparut un fizician elvetian acum 2 sau 3 ani si a explicat foarte clar ca nu are cum sa fie nici vant si nici umbra.Prerea mea este ca americanii in acea perioada era la concurenta f mare cu rusii....care ajunje primul pe luna....eu personal, nu cred ca au ajuns pe luna...de ce din 69" si pana acum nu au mai fost odata?....unii spun ca nu mi prezinta nici un interes sa mai merga pe luna,. nu stiu ce sa zik, ...alt fizician a explicat ca racheta cu care au plecat pe luna atunci era imposibil sa treaca de niste radiatii f f puternice ...
interstellar
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Aug 21, 2006 1:51 am
Localitate: bucuresti

Mesajde IllusI[]n » Mie Feb 07, 2007 1:09 pm

Acum poate da...dar atunci in `60 n`au ajuns.
Once upon a time in broken dreams...
Reflections that I can't face
So hold your breathe and make a wish for me
Take me to a better place ...
Avatar utilizator
IllusI[]n
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Mesajde stgmarlanu » Joi Feb 08, 2007 10:56 pm

mai eu nu pot sa zic daca au fost sau nu. de ce nu pot, simplu, nu eram nascut,dar sa trecam peste. am vazut cam toate documentarele de pe la tv legate de subiectul asta si sincer cred ca au fost.ok acum se pune intrebarea daca nu au fost totusi. daca nu au fost inseamna ca au reusit cea mai mare farsa din istoria moderna a lumii, si se pot lauda ca i-au inselat pe rusi :P, lucru putin probabil avand in vedere vigilenta rusilor. daca miroseau astia ca ceva ar fi fost putred la mijloc NASA avea de dat niste explicatii>
stgmarlanu
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 08, 2007 10:31 pm
Localitate: Dr-Tr-Severin

Re: Au fost americanii pe luna au ba??

Mesajde florinake2012 » Mar Dec 25, 2012 11:32 pm

Doar NASA stiu daca a fost sau nu omul pe luna.Oricum NASA detine secrete pe care nu vor sa le divulge oamenilor
florinake2012
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Dec 25, 2012 11:18 pm

Re: Au fost americanii pe luna au ba??

Mesajde eu2013 » Dum Mar 02, 2014 9:34 am

da` chinezii au fost?
eu2013
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Mar Apr 30, 2013 10:29 am

Anterior

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron