Au fost americanii pe luna au ba??

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Mesajde b0nechina » Vin Ian 30, 2004 12:18 pm

Nanuk scrie:3. Orice obseravator telescopic poate observa de pe pamant cele trei cercuri ale navetei Apollo cand au aterizat pe luna.


De care observator? Telescopic? Adica din ala care se lungeste si se scurteaza... observatorul, nuuu...

Daca nu va suparati, forumul asta are si un moderator?
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde tre » Vin Ian 30, 2004 5:01 pm

nanuk ai dreptate cu bara de sustinere. uitasem de ea si chiar am fost in dubiu asear. multam de poza. in rest, nu stiu ce-i cu diferenta de temperatura (n-am auzit de-asa ceva), cat despre cercuri sunt prea mici pt. a putea fi vazute de pe pamant.

erata asadar: steagu nu se lasa fiind sustinut si in partea de sus de-o bara si fiind prins de batzu vertical in asa fel incat sa stea un pic neparalela marginea (pt efect).


bonechino critica cu orice pret nu-i buna, si ar fi fost mai corect daca veneai si cu corectari in locurile unde gresisem. totusi iti multumesc pt. critici, cu aceasta ocazie mi-am reimprospatat niste cunostinte cautand pe net sa vad daca nu cumva am gresit. inca o data proverbu 'si de la prosti ai ce-nvata' s-a concretizat, de data asta tu fiind starul ce m-a pus pe ganduri. in fine, zi-ne si noua concluzia ta (apropo de subiect binenteles).

erata 2:
am confundat in mod barbar centurile vanallen cu centura de asteroizi ce se afla intre orbita lui jupiter si cea a lui marte (marte fiind in interiorul centurii). intr-adevar centurile energetice (ca-s doo) vanallen inconjoara pamantul, dar cu o ecranare adecvata a navei se poate trece prin zonele apropiate de poli. radiatiile cresc cand sunt vanturi solare si de-aceea anii in care activitatea soarelui e mai mare sunt evitati pt. misiuni dincolo de aceasta centura.

http://srag.jsc.nasa.gov/AboutSRAG/What/What.htm - despre centurile vanallen
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Nanuka » Vin Ian 30, 2004 8:27 pm

eyewitness scrie:1/ neshte lunateci
2/ politicos era sa pui in paranteza : copirait baicsu

si on topic
naveta apollo n-a "aterizat" ci modulul lunar a aselenizat. navetele aterizeaza din tir in depozitele carciumilor.

ps. nanuka , arati bine in poze pacat ca duar atat :D


Eyewitness cam repede iti dai cu parerea si judeci lumea...atotstiutorule, ia intreaba-ti mai prietenii, familia, cunostintzele despre Apollo 1..ce iti vor raspunde huh?.m-as mira sa fie atat de informatzi in detalii exacte....deci asta ar insemna ca ar trebui sa-i categoriseshti la fel ca pe mine ...nu te mai da mare Smart ass ca nu e frumos...fii normal...

Nanuk.
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Vin Ian 30, 2004 8:47 pm

shi ce legatura are apollo 1 cu discutzia asta? :con:
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde MiG29 » Sâm Ian 31, 2004 12:38 am

Ai totushi sa fim shi un pic coierentzi.Din 1959 atat vecinii nojtri de la iest cat shi americanii au tot lansat in disperare diferite sonde automate spre luna.Marea majoritate s-au cam prabushit shi n-au apucat sa transmita nimca,da unele au reusit sa aselenizeze.Prima a fost Luna-3(URSS) in 59 parca.Apollo 11(da nanuk ie 11 nu ie 1)a aselenizat in 69 shi sincer sa fiu nu-mi sta`n fire sa cred in teorii d-astea futuriste shi usor(zic io) deviante.Totushi naunk,mare pacat ie ca cercurile alea de care zici matale saracele,nu numa ca nu se vad de pa pamant da ierau in numar de patru nu de trei(cum ai afirmat tu sigura pa tine) ca LM-u(Lunar Module,modul lunar),Eagle pe numele lui(de unde shi iecspresia "The Eagle has landed") avea patru astfel de sa le zicem trenuri de aterizare,semi-escamotabile(adica care se baga inauntru,ca trenu de aterizare de la boingu care te-a dus pe pamant canadian).Din pacate in `69 nu ieram nici in proiect asa ca n-am putut sa urmaresc pa viu(laiv adica)aselenizarea,da n-am dubii cu privire la ea.
Uite shi poze cu LM-u asta cu alea 4 discuri ale lui.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Ian 31, 2004 10:35 am

nanuka scumpa si nepretuita, iti repet, limiteaza-te la a-ti pune pozele pe forum si lasa comentariile telectuale ca zau nu e cazul. deci nu mai sari ca tzatza imbufnata si ofuscata pentru ca in cele cateva randuri ale postului tau ai bagat numai aberatii demne de pseudoanaliza literara(vezi post dana pe literatura) si...stiintifica.

spre informarea ta apollo 1 nici macar n-a plecat in spatiu racheta purtatoare explodand la lansare ,3 astronauti din programul anterior gemini ,murind ,astfel ca tragedia a determinat pe oficialii de la nasa ca urmatoarele misiuni apollo 2-6 sa fie "unmanned". abia cu apollo 7 se reia programul lansat de john kenedy pentru cucerirea lunii ,cu oameni la bord astfel ca apollo 11 a fost prima misiune cand omul a pasit pe luna. pana la apollo 17 inclusiv, cu exceptia misiunii apollo 13, toate echipajele apollo au pasit pe luna ,unele chiar folosind vehicule lunare pentru deplasarea pe luna.

motivele pentru care s-a iscat aceasta controversa intre sustinatorii aselenizarii reale si cei care contesta aceasta sustinand ca ie facatura sunt cu totul altele dar in nici un caz primii nu-si motiveaza teoria cu tampeniile pe care le-ai inserat tu in cele 4 puncte ale postului tau.

wreiuyte : si inca ceva, nu ie cazul sa-mi intreb prietenii sau rudele de apollo 1(1) ie unele chestii peste capacitatile tele de perceptie care nici cu observatoru telescopic care observa nu le poti dibui:D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde dj_jaxxx » Joi Feb 05, 2004 6:03 pm

Ia uitati copii :)

http://moonmovie.com/15things.html

O sa cumpar acest film pantru ca sunt curios :)
Concurs NBA 2004-2005

I'm not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Feb 05, 2004 6:10 pm

13. The Soviets had a five-to-one superiority to the U.S. in manned hours in space. They were first in achieving the following seven important milestones:

First manmade satellite in earth orbit...
First man in space...
First man to orbit the earth...
First woman in space...
The first crew of three astronauts onboard one spacecraft...
The first space walk...
The first of two orbiting space craft rendezvousing...

jacsule au uitat de prima catea in spatiu , parca leika ii spunea:D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde dj_jaxxx » Joi Feb 05, 2004 6:18 pm

Pai ce sa-i fac daca leika nu a trimis poze inapoi...

Adevaru e ca rusii erau si inca sunt mai tari ca americanii la chestiile astea spatiale si america trebuia sa faca ceva ca sa nu ramana prea in urma.

Ma duc sa caut un site care zice ca americanii nu s-au dus pe marte... :D
Concurs NBA 2004-2005

I'm not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

Mesajde tre » Dum Feb 08, 2004 4:31 am

jaxule dai banu geaba-tz spun io. a fost si pe prima documentar. numa tampenii sau chestii scoase din context (vezi treaba cu buzz aldrin). acu' vorba lu nenea descartes 'ma-ndoiesc deci gandesc' aici ca-n orice chestie e o posibilitate sa nu fi fost asa...
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde dj_jaxxx » Lun Feb 09, 2004 5:01 pm

Pai da dar daca sunt indoieli atunci nu e bine de loc. Si daca stau sa ma gandesc nici nu au cum sa dovedeasca ca au fost pe luna pentru ca eu nu stiu cum arata piatra lunara si majoritatea populatiei nu stie daca bate sau nu vantul pe luna. De cand a zis Bush la TV ca "am crezut ca Saddam avea arme nucleare dar ne-am dat seama ca nu are dar avea potentialul sa le construiasca cand vroia el", am inceput sa ma indoiesc de orice a zis sau zice guvernul american. Pun pariu ca o sa-l gaseasca pe Osama in noiembrie, chiar inainte de alegeri...heh.
Concurs NBA 2004-2005

I'm not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Feb 09, 2004 5:11 pm

dj_jaxxx scrie:nu au cum sa dovedeasca ca au fost pe luna

momental nu ,da la anu cand vor fi sincronizate cele 4 telescoape din chile da cica se vor putea vedea pana si urmele pasilor lu nea amstrong si vehiculele lunare abandonate ca sa nu mai vorbesc de cele 3 urme ale navetei apollo(sac!!) :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Lun Feb 09, 2004 5:16 pm

ba io zic ca n-au fost pe luna, ca in uichend fu luna plina si m-am uitat bine de tot si nu am vazut nicio reclama pe ea...si nu cred io ca americanii ar fi lasat luna nedesenata...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde dj_jaxxx » Lun Feb 09, 2004 5:32 pm

eyewitness scrie:momental nu ,da la anu cand vor fi sincronizate cele 4 telescoape din chile da cica se vor putea vedea pana si urmele pasilor lu nea amstrong si vehiculele lunare abandonate ca sa nu mai vorbesc de cele 3 urme ale navetei apollo(sac!!) :D


Bun atunci o sa-mi rezerv biletu de avion de acum ca sa arunc si eu o privire pentru ca daca iar vine NASA si ne arata poze modificate genetic in photoshop ma supar rau de tot :)
Concurs NBA 2004-2005

I'm not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Lun Feb 09, 2004 8:24 pm

eyewitness scrie:cand vor fi sincronizate cele 4 telescoape din chile da cica se vor putea vedea pana si urmele pasilor lu nea amstrong

si asta nu se poate prefabrica folosind tehnologia din ziua de azi? crezi ca lasa pe oricine sa se uite prin telescoapele alea? sa fim seriosi. la cat de intelgienti se cred americanii nu m-ar mira sa arate oaresce poze, sau ce-or prezenta ei, cu vantul care bate pe luna.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde tre » Mar Feb 10, 2004 5:47 am

puii mei... ce dracu sa mai zic... lasa ca poate se simt rusii (ce-a mai ramas din ei) sa trimita o chestie sa verifice... sau chinezii...
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Necko » Mar Feb 10, 2004 7:50 am

La naiba ! eu nu stiu daca au fost sau nu, dar eu vreau sa cred ca au fost ! Nu de alta, dar eu am stat ca timpita, lipita de ecranul teveului si cu rasuflarea taiata si l-am vazut in direct pe nenea Amstrong cum baleta pe luna si dupa aia am iesit pe balcon si m-am uitat minute-n sir la luna si mi se parea ca vad ceva... Pe bune, aveam niste emotii...! Si-aveam asa, in mine, o mindrie, asa, ca ce vremuri traiesc eu !Si voi veniti acum si-mi spuneti ca totul a fost o minciuna !?! Nu se poate dom'le asa ceva ! Deci, sa fie clar ! Americanii au fost pe luna ! Ce-i drept ca de atunci m-am tot intrebat de ce nu s-au mai dus... daca au ajuns ei atunci, acum ar fi trebuit sa fie deja o rutina... dar imi alung gindul asta cit se poate de repede din minte si revin la vechea mea mindrie ! Am vazut americani pe luna !
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde dj_jaxxx » Mar Feb 10, 2004 4:28 pm

tre scrie:puii mei... ce dracu sa mai zic... lasa ca poate se simt rusii (ce-a mai ramas din ei) sa trimita o chestie sa verifice... sau chinezii...



Rusii stiu ca americanii nu au fost si ii santajeaza de vreo 25 de ani incoace :hehe: iar chinezii sunt prea ocupati sa controleze accesul la internet al populatiei si sa-i ajute pe coreeni sa-si faca bombe. :-:
Concurs NBA 2004-2005

I'm not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Feb 11, 2004 4:26 pm

baixinho © scrie:si asta nu se poate prefabrica folosind tehnologia din ziua de azi? crezi ca lasa pe oricine sa se uite prin telescoapele alea? sa fim seriosi. la cat de intelgienti se cred americanii nu m-ar mira sa arate oaresce poze, sau ce-or prezenta ei, cu vantul care bate pe luna.


cele 4 telescoape din chile, construite pe muntele paranal , este investitia firmei eso-vlt cu sediul in germania. functionale in prezent sunt telescuapele 1 ,2 si 3 numai ca lucreaza separat. al 4lea va fi gata la anu si tuate cele 4 vor fi sincronizate. in prezent firma eso "inchiriaza" timpul de observare diferitelor organizatii,firme, guverne contra cost si numai dupa ce se fac documentatii serioase asupra proiectelor de interes stiintific la scara mondiala eso-vlt inchiriaza acest spatiu acestora. deci nemtii de la eso se pot uita pe luna cand vrea muschii lor de la anu si realizezi ca n-ar scapa ocazia sa le dea miji americanilor cu aselenizarea daca asta nu a avut loc. asa ca mucles si pune ochii pe teveu si mai urmareste si matale discovery lasa-le dreacu de cartoon network si minimax :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde dj_jaxxx » Mie Feb 11, 2004 4:41 pm

Dupa care vine tasu lu Bush, care e tot Bush da mai batran, si le da vreo 13 milioane de actiuni la Microsoft si gata...nu mai zince nimeni nimic :D
Concurs NBA 2004-2005

I'm not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Feb 11, 2004 4:53 pm

bush are actiuni la maicrosoft?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Feb 11, 2004 4:56 pm

nu bre da isi cumpara ca vorba aia pompieru prevazator si pe suare isi ia topor (vorbeam de pompierii voluntari americani care au asolarizat pe suare)
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Feb 11, 2004 5:10 pm

da' s-au dus noapte nu?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde tre » Joi Feb 12, 2004 6:06 am

jaxule da cum adica-i santajeaza rusii pe hamericani?

eyewitness oricum minimaxu' era de cacat.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Mr Teo » Joi Feb 12, 2004 10:14 am

Oameni buni, nu sunteti normali! Americanii nu au nimic cu rusii, asa de ochii lumii, ci doar, poate, in tratatele pe care le incheie pe sub mana si care nu se fac in vazul tuturor. Tre, eu cred ca matale ar trebui sa scrii numai pe aberatii sau pe cm, ca ai stil. Acum, ca sa revenim ontopic, ce tehnologie aveau americanii prin anii '60 - '70 ca sa poata falsifica pozele cu aselenizarea? Eu cred ca maine, daca s-ar trezi careva cu ideea ca de fapt nimeni nu a reusit sa zboare in spatiu, voi ati fi de acord. Voi chiar credeti, cum crede si baixinho, ca orice stire "moderna" (incepand de prin '70 incoace) cu privire la explorarea spatiului e falsa?
Would you like it if you hit Del for your whole life to go away?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde MiG29 » Joi Feb 12, 2004 10:22 am

Da pan la urma,nu putetzi sa dormitzi voi nuaptea de grija aseleneizarii astora?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Feb 12, 2004 2:02 pm

dormeo, ti-a mai zis cineva ca esti prost? nu-mi spune, chiar asa des? n-as vrea sa te supar, dar esti prost...


migule, eo dorm bine :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Cristina_rock » Joi Feb 12, 2004 7:01 pm

Eu cred ca americanii nu au fost pe Luna. De altfel, cel care a facut valuri cu afirmatia asta a fost un astronom care a lucrat la NASA, Richard Hoagland. Mai apoi au fost facute documentarele pe care le-a vazut pokenitza. Dar cu mult inainte, prin anii '70, s-a facut si un film pe tema inscenarii aselenizarii. Iar daca singura dovada palpabila sunt rocile "de pe luna", asta este o dovada cam subtire.
Cristina_rock
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Joi Feb 05, 2004 3:58 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde MiG29 » Joi Feb 12, 2004 7:21 pm

Nicku tau vine de la rocile de pe luna?:D
Dano,shi io:)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde dj_jaxxx » Joi Feb 12, 2004 9:11 pm

tre scrie:jaxule da cum adica-i santajeaza rusii pe hamericani?


Rusii stiu ca americanii nu au fost pe luna si i-au amenintat ca zic la toata lumea daca anumite conditii nu sunt indeplinite. Rusii au obtinut aproape toate secretele miliare ale americanilor iar daca vreodata SUA si Rusia intra in razboi, americanii sunt pierduti. De aceea americanii nu se iau de chinezi sau coreeni care fac arme nucleare cu tona si sunt mana in mana cu rusii. Americanii prefera sa se ia de Saddam si familia lui ca sa nu zica lumea ca stau degeaba si sa aiba astia de la CNN cu ce sa-si umple programele.
Concurs NBA 2004-2005

I'm not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron