Au fost americanii pe luna au ba??

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

Mesajde gaga » Mie Iul 21, 2004 9:36 am

pana se mai lamureste vin cu o precizare de la o cunostinta foarte apropiata de a mea care lucreaza in domeniu militar, careia i-am aratat discutzia si care a ras cu lacrimi deoarece, cei ce lucreaza la bucatzele de proiecte miitare (cum ar fi particele de satelitzi), habar nu au ce fac. yoyi fac subansamble si foarte putini oameni, shefi de prooiect (proiectantzi, ingineri, etc) stiu cu ce se mananca.

in nici un caz un individ cu acces la net care se bate cu pumnu-n piept n-are habar de proiect/proiecte secrete pe care le da pe goarna primului venit.

mentziuni:

1. omu' de care zic eu lucrat in rusia si germania, e posibil ca in state sa fie altfel (probabil ca si femeia de serviciu stie codul de la telefonul roshu, habar n-am)

2. respectivul avea in fabrica de chestii cartele care restrictionau acces la te miri ce, lula net lula altceva decat intranet, cipuri implantate in salopete, etc. ma indoiesc amarnic ca americanii is mai prosti ca rusii sau nemtzii si il lasa pe soiuz sa acceseze toate proiectele lor secrete si sa ni le zica noua.

3. toata stima pt cunostintele pe care soiuz ni le-a dovedit, dar e departe de ceea ce zice dumnealui ca este. in fabricile si laboratoarele nasa este (ca si in cele de care zic eu) o armata de robotzei indoctrinatzi, poate chiar bine platiti dar departe de vreun sambure de adevar.


distractie placuta in continuare.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde hex » Mie Iul 21, 2004 12:28 pm

Soyuz, exista o vorba "extraordinary claims require extraordinary evidence".
Tu insa spui niste chestii care nu numai ca n-au nici un suport in vre-un document public oficial sau neoficial (crede-ma ca eu nu ma folosesc doar de niste simple liste cand caut ceva in legatura cu hobbyul meu daca vrei sa-i spui asa), dar care chiar sunt contrazise de astfel de documente. Insa prin atitudinea ta te pui singur in randul adeptilor teoriilor conspiratiei si al ufologilor de pretutindeni... cica nu tu trebuie sa aduci dovezi, noi trebuie sa dovedim ca n-ai dreptate, desi chiar NASA, agentia pentru care spui ca lucrezi iti infirma cel putin public afirmatiile.
Nici macar nu mi-ai dat minimul de informatii pe care ti l-am cerut, ca sa pot sa fac o verificare. Exista o gramada de inconsistente in ceea ce zici tu dar in acest context nu cred ca mai are rost sa le discut, pentru ca tu faci cate un 180 de la post la post... daca ma uit doar cu cateva pagini inainte gasesc postul in care spui ca americanii au aterizat pe Mercur si Venus.

Doar cateva aiureli din postul tau de mai sus:

TsNIIMash e "Central Research Institute for Machine Building", principalul institut de cercetare in domeniu din URSS, daca vrei ceva similar JPL ...
Nu a existat vre-un proiect cu acest nume presupun ca e o eroare a ta de traducere, ai auzit sau citit pe undeva (google ?) "TsNIIMash project" si ar fi trebuit sa traduci cu "proiect al TsNIIMash" nu "proiectul TsNIIMash".

Cosmos era un nume generic pentru satelitii rusesti incepand din ani '60, militari si de alte tipuri. Cand o misiune interplanetara nu reusea sa paraseasca orbita primea si ea denumirea de Cosmos, presupun ca pentru a-i ascunde destinatia reala. Cu alte cuvinte Cosmos 419 are aceasta denumire doar pentru ca nu a reusit sa paraseasca orbita, altfel i s-ar fi zis Mars nu stiu cat.
In acest context aluzia ta ca ar fi fost vre-o legatura/asemanare intre satelitii militari din seria Cosmos si probele astea e putin credibila. Fiecare dintre ele era o nava specializata pe o misiune foarte diferita. Sigur ca tehnologia spatiala a fost folosita de la un program la altul, dar e la fel de mult legatura intre o nava din seria Mars (ca Cosmos 419) si un satelit miltar cat este intre acesta si Sputnik.

Datele despre Cosmos 419 pe care le-ai data acolo, le gaseam si eu, multam. Din pacate nu-i misiunea despre care vorbeam noi, nu ?

Nu a exista vre-o misiune EUROPEANA care a aruncat baloane in atmosfera lui Venus, o luam de la inceput?
Poate te gandesti la misiunile sovietice Vega 1 si 2 din anii '80, pe care le-am mentionat deja.
http://nssdc.gsfc.nasa.gov/database/MasterCatalog?sc=1984-125A

Cat despre Helium-3, hah, tu il prezinti ca un mare secret ?
Este mai degraba o gaselnita a administratiei americane pentru a promova programul spatial (posibilitatea de a-l folosi e cunoscuta de vre-o 20 de ani dar normal ca doar acum l-au scos pe tava) ... nu ca n-ar fi "bun" (eficient, nepoluant), nu asta spun, dar majoritatea analistilor ii desfinteaza dpdv economic utilitateea. Motivele sunt evidente pentru oricine este familiar cat de cat cu costurile asociate exploatarii si transportului. Problemele principale ale fuziunii nu tin de combustibili ci de tehnoligie, exista combustibili alternativi pe pamant chiar daca mai putin eficienti si mai poluanti.
Iti recomand "The Man Who Sold the Moon" de Heinlein daca n-ai citit-o, ai sa te prinzi de ce i se mai spune si "Bush's diamonds" :cool:

PS:
Sunt curios, de ce exact ar fi ascuns sovieticii o misiune care ar fi ajuns prima pe Mercur in conditiile competitiei pe care ai si mentionat-o ? Datele experimentelor si constructia interna a navei ar fi fost secrete oricum, ce motiv ar fi avut sa-i lase pe americani sa spuna ca au ajuns primii, ca din explicatia ta eu nu prea am prins faza ? Adica aveau un program de a pune oameni pe Marte, ok... dar faceau misunile spre Marte publice si cele spre Mercur secrete ?!
De altfel, este practic imposibil ca o astfel de misiune sa fi trecut atunci neobservata pentru americani (doar monitorizau toate lansarile din motive de auto-aparare, si un semnal din directia lui Mercur ar fi fost usor de observat) deci care ar fi motivul lor pentru de a tine secretul ?
Conspiratie mondiala, right ? :D
hex
 

Mesajde Soyuz-TM » Joi Iul 22, 2004 1:34 am

danone in primul rand ceea ce spui tu tine de domeniul fantasticului.... sigur ruda aia a ta nu abera? nu se implanteaza nici un cip in salopeta... singurul cip care-l am eu implantat in buzunaru dreapta al camasii e de fapt un stilou... care masora doza de radiatii si se numeste dozimetru. Si asta sunt valabile doar pentru cei care lucreaza sau trec prin camere in care se folosesc surse de radiatii.

In al doilea rand in caz ca nu ai auzit de monitorizare inseamna ca esti cu mult timp in urma.. filmele care le vezi la televizor pot sa-ti dea ideea taierii accesului la exterior... dar sunt filme!:)

In al treilea rand cred ca as putea avea net de acasa ... sau nu?

In al patrulea rand ar trebui sa negi mai putin anumite lucruri care iti starnesc invidia ca nu esti tu acolo.

In al cincilea rand noi suntem doar o firma de cercetare cu capital integral american care facem contracte pentru NASA.

In al saselea rand eu sunt directorul deci cam stiu 99% din ce misca pe aici.

In al saptelea rand daca te-ai intrebat cum de am ajuns sa postez aici :) eh... invitatie unei prietene care mi-a zis .. citez:"vino mah sa vezi ce scriu copiii teribili despre aterizarile pe Luna... ca mori de ras"...

cu aceasta cred ca nu mai am multe de adaugat vizavi de chestia asta :)

o zi buna :)

Soyuz

P.S.: intrebare pentru ruda ta... care zice ca faci parti si nu stii ce intreg iese...
cum imi face el un sistem micro-actuator hidraulic pentru dezlipirea scutului termic al capsulei daca nu-i spun nici ce capsula este si nici ce parametrii de intrare in atmosfera am si nici cum il folosesc... vreau doar actuatorul... cand a gasit raspunsul sa vii si sa-mi spui ce si cum :) sunt curios :)

danone scrie:pana se mai lamureste vin cu o precizare de la o cunostinta foarte apropiata de a mea care lucreaza in domeniu militar, careia i-am aratat discutzia si care a ras cu lacrimi deoarece, cei ce lucreaza la bucatzele de proiecte miitare (cum ar fi particele de satelitzi), habar nu au ce fac. yoyi fac subansamble si foarte putini oameni, shefi de prooiect (proiectantzi, ingineri, etc) stiu cu ce se mananca.

in nici un caz un individ cu acces la net care se bate cu pumnu-n piept n-are habar de proiect/proiecte secrete pe care le da pe goarna primului venit.

mentziuni:

1. omu' de care zic eu lucrat in rusia si germania, e posibil ca in state sa fie altfel (probabil ca si femeia de serviciu stie codul de la telefonul roshu, habar n-am)

2. respectivul avea in fabrica de chestii cartele care restrictionau acces la te miri ce, lula net lula altceva decat intranet, cipuri implantate in salopete, etc. ma indoiesc amarnic ca americanii is mai prosti ca rusii sau nemtzii si il lasa pe soiuz sa acceseze toate proiectele lor secrete si sa ni le zica noua.

3. toata stima pt cunostintele pe care soiuz ni le-a dovedit, dar e departe de ceea ce zice dumnealui ca este. in fabricile si laboratoarele nasa este (ca si in cele de care zic eu) o armata de robotzei indoctrinatzi, poate chiar bine platiti dar departe de vreun sambure de adevar.


distractie placuta in continuare.
Soyuz-TM
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Dum Mai 30, 2004 8:46 am
Localitate: Mars

Mesajde Soyuz-TM » Joi Iul 22, 2004 1:49 am

hex in primul rand ti-am mentionat cosmos 419 pentru simplul fapt ca o privire chiar si neglijenta peste lista sondelor respective ti-ar scoate in evidenta faptul ca acel "satelit" cosmos e de fapt singurul folosit din "arsenalul armatei"; restul fiind sonde!. Daca citesti ti-am zis ca au fost 3 sonde facute... una e cosmosu ala de care ti-am zis, una e la muzeu macheta si celalalta si-a gasit sfarsitul prin crash de suprafata planetei.
Interferenta militarilor in programul spatial nu e deloc ciudata pentru ca la vremea respectiva toate rachetele proveneau din cercetarea militara si tot ce se descoperea in domeniul rachetelor si se dovedea util zbura spre militari. Problema e ca aceasta implicare a militarilor a generat si "probleme" de genul anumitor lucruri care nu s-au vrut sa fie recunoscute! Multa vreme sovieticii nu au recunoscut ca au incercat sa dezvolte program spatial sa zboare pe Luna!!! Ei ziceau ca nu e nici o cursa spatiala spre Luna si ca americanii nu ar fi castigat nimic... de abia dupa 1990 s-a vazut ca au incercat si au murit oameni in testele rachetelor pe care rusii intentionau sa le foloseasca pentru zborul pe Luna si nu pentru zboruri orbitale sau interplanetare (cu sonde spatiale).. deci obiectiv clar a fost la rusi: LUNA!... de fapt daca zici ca istoria spatiala e hobby-ul tau cred ca stii acest lucru...

Nu se da nici o denumire ciudata de cosmos.. cosmos e numele care ulterior va fi dat satelitilor de spionaj rusesti. Ei lansau acesti sateliti pe orbite joase in jurul Pamantului si ii inlocuiau o data la cateva saptamani.

Stiu ca daca spun ca eu am acces si voi nu aveti vor incepe pe langa mishto-urile caracteristice romanilor si fenomene de repulsie... dar poate reusesti sa treci pestea astea si sa tii urechile deschise... din prostiile pe care le zic.. poate-ti sunt utile unele:)

Da am gresit cand am zis de baloanele europene- exista insa misiune europeana ce se va lansa candva- si am gresit pentru ca au existat discutii sa se lanseze in 2002! de aici si confuzia mea si eroare de ati zice ca s-a lansat. Stiu lucrurile astea pentru ca Marius Piso directorul agentiei spatiale spusese ca ar fi existat o sansa ca agentia spatiala romana sa fie implicata cu mici contracte de cercetare. Pana la urma au existat neintelegeri si intre ai nostri si europeni si intre europeni si constructorii rachetei.

Messenger-ul insa se va lansa anul acesta sau anul viitor cat de curand si pentru messenger rusii ajuta destul de mult... sa iti spun ca rusii sunt singurii care stiu cam la ce parametrii de intrare in atmosfera sa ne asteptam?

hint: vineri va fi o conferinta la care vor participa si NASA si probabil vor apare pe website-uri si la TV... sa-mi zici daca NASA (si eventual ESA) vor accepta ca au detectat urme de amoniac si metan in atmosfera martiana care nu pot fi explicate decat prin existenta unor forme de viata pe Marte :) europenii au detectat acum ceva vreme urme de metan... dar urmeaza anuntul definitiv de urme de metan si amoniac (adica acceptarea oficiala a existentei gazelor respective si acceptarea oficiala a vietii pe planeta marte... sunt curios daca am dreptate... eu asa am auzit pe culoare astazi pe aici; sau poate mai amana vreo 30 de ani...)...

Centrul respectiv de cercetare pe care-l citezi a facut structura de rezistenta a celor 3 sonde spatiale si de la centrul respectiv sunt si inginerii rusi care colaboreaza cu noi. In nomenclatura institutului sondele erau denumite cu numele institutului urmat de cifre. Este practica des intalnita si in USA.

Soyuz

P.S: tu afirmi "extraordinary claims require extraordinary evidence" .. de ce sunt extraordinary claims... doar pentru faptul ca tu nu ai acces la informatii sau ca tu nu lucrezi in mod curent pe domeniu?.... e putin cam... ignoranta exprimarea :) exista lume si dincoace de ocean sa stii :)
P.S.2: tu intrebi de ce au ascuns misiunea spre mercur a fost tinuta secreta si programul pentru zbor pe Marte a fost facut public? pai tin sa te informez ca pana dupa 1990 sovieticii nu au declarat niciodata ca vor sa zboare pe Luna sau pe Marte cu oameni. DA au incercat sa faca rachete si nave pentru Luna dar americanii au fost primii. Cand au vazut ca americanii au ajuns pe Luna au sistat tot programul lunar cu oameni si au tras tare pe statii interplanetare: Saliut, MIR...
Pe de alta parte ceea ce utilizatorii acestui forum nu stiu... si cred ca ar fi corect si din partea ta sa comunici.. e ca lansarile de atunci nu se trambitzau ... adica rusii nu-ti ziceau cand fac lansarea.. ei ziceau dupa ce au obtinut :) multe lansari au fost asa. Si de asta nici nu se stie cu precizie cati cosmonauti rusi au murit. Daca ai curiozitatea sa vizitezi Baikonurul ai sa vezi ca in sala de primire a oaspetilor au un perete intreg cu nume de oameni si stele si sub fiecare nume si sub fiecare stea exista ani. Oficial stelele sunt zboruri cu oameni anulate... neoficial zborurile alea cu oameni nezburate sunt de fapt esecuri buna parte din ele fiind catastrofe rezultat: cosmonauti morti.

Astfel in perioada respectiva era nebunia: prima sonda pe marte, prima sonda cu 2 roti pe marte, prima sonda cu 3 roti pe marte (glumesc cu rotile.. adica primul sa fii in cate ceva...). Cand au dat-o in bara cu misiunea pe Mercur pur si simplu au trecut sub tacere foarte simplu deoarece nu anuntasera ca vor lansa pe Mercur! cum nu anuntasera nici cand au lansat alte sonde spatiale spre marte, Luna etc... de aia dupa 1990 s-a putut trece cu mai multa precizie in lista lunile si zilele precum si orele lansarilor si alte detalii... nu trebuie sa uiti mediul in care aveau loc aceste lucruri! :) eh mai cresti tu mare si vezi cum e cu treburile astea :) (si n-o zic ca jignire :) ).
Soyuz-TM
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Dum Mai 30, 2004 8:46 am
Localitate: Mars

Mesajde gaga » Joi Iul 22, 2004 8:09 am

danone in primul rand ceea ce spui tu tine de domeniul fantasticului.... sigur ruda aia a ta nu abera? nu se implanteaza nici un cip in salopeta... singurul cip care-l am eu implantat in buzunaru dreapta al camasii e de fapt un stilou... care masora doza de radiatii si se numeste dozimetru.


soyuzi te-ai dus rau de pe plantatzie.
aia cu stiloul cu radiatziile o stie orice copil de pe vremea lu ceashca, o purta insusi marele conducator de cand a fo' omorat gheorghiu dej, io cred ca matale vinzi multzi castravetzi gradinarilor.

nu, nu abereaza.

nu, proiectele militare nu se impartasesc oricarui neavenit pe net cum faci matale. pt ca stii fizica am crezut la inceput ca exista si un sambure de adevar da' matale eshti dus. omu meu lucreaza in domeniul militar de mult si nu spune o vorba despre ce face si a ras cu lacrimi citindu-ti posturile.

filmele care le vezi la televizor pot sa-ti dea ideea taierii accesului la exterior


poi de ce n-ai zis de la inceput care e sursa matale de inspiratzie? pana si intr-un institut chimic de cercetari bucurestean sunt mai putzin limbutzi ca matale. stiu, o fost o pluta pe siret :D

In al treilea rand cred ca as putea avea net de acasa ... sau nu?


sigur. in acest caz eshti casnica dupa cat de mult stai online sau ...

ar trebui sa negi mai putin anumite lucruri care iti starnesc invidia ca nu esti tu acolo.


paranoic pana la final? sau ....

In al cincilea rand noi suntem doar o firma de cercetare cu capital integral american care facem contracte pentru NASA.


stai ashe: esti o firma cu capital american in america? nu pot sa cred ~p

In al saselea rand eu sunt directorul deci cam stiu 99% din ce misca pe aici.


bre la mine in firma cu capital american din romania, directorii care stiu cam 99% nu prea au vreme de prostii, postat, etc, asta avem noi negrishorii. aberezi.

invitatie unei prietene care mi-a zis ..


nu ma inebuni, nea nicu? cum o cheama pe prietena ta?

ca mori de ras"...


stiu :D ti-a citit posturile ~p

intrebare pentru ruda ta...


asta e culmea. unu: nu e ruda. doi, nu stiu mai multa fizica decat atat cat sa imi dau seama ca ai fost prins cu matza in sac de n'shpe ori, trei, ma doare in popou de ce eshti matale curios.

intrebare pt pretena ta: nu e una din cele doo mimoze din state date afara cu shuturi in pardon de pe forumul de barfe online acu fo doi trei ani care aveau aceeashi placa "vai ce geloshi suntetzi ca io-s manechina si am decapotabila in state si voi nu?" daca e sandy sau mama ei, cele doo 'telectuale, transmite-le salutari de la kickass si intrteaba-le cum e cu mingiile de ping pong ~p

deja vu.

toate cele bune :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde supermouse » Joi Iul 22, 2004 12:42 pm

Soyuz
eu era sa te cred... pana cand itzi vazui IPul
puate ne ecsplici shi noua de ce postezi de la Universitatea din Louisiana.
Acuma, pentru informatzia lui matale: nici un director ~p de firma cu contracte NASA nu se apuca sa se laude cu ele. Exista o chestie care se cheama clauza de confidentzialitate.

In concluzie- mai invatza
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde piskeshu » Joi Iul 22, 2004 12:45 pm

Ba, sincer, ma credetzi ca nu ma intereseaza daca au fost sau nu pa luna?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Iul 22, 2004 12:48 pm

supermouse scrie:de ce postezi de la Universitatea din Louisiana.


fiindca au computatoare la laboratorul de fizica banuiesc ~p

da' las ca ne explica el metamorfoza angajat nasa - director - student, mai stii cum dau americanii inapoi timpu' asta? ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde supermouse » Joi Iul 22, 2004 12:49 pm

pai nu zisa ca posteaza de acasa?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde gaga » Joi Iul 22, 2004 1:50 pm

a zis ca "cred ca as putea avea net de acasa", adica nu e sigur.
acu' putem presupune ca "acasa" e la laborator pe compu asignat "Louisiana Library Network Project" care e pe 2024 Livingston Street, Mandeville, Louisiana 70448 ...

mai shtii ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Joi Iul 22, 2004 2:38 pm

ba....abarnaveti voi.
deci iel asa a ajuns ba director economisind bani. si ca sa nu dea o poala de bani pe chirie sta in laboratoru de fizica
:D
ontopic: au ajuns/n-au ajuns- cu ce ne coafeaza pe noi asta?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde supermouse » Joi Iul 22, 2004 7:57 pm

shi uite asha disparu Soyuz in spatziu
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Soyuz-TM » Vin Iul 23, 2004 11:03 pm

Salutari!

Inca nu inteleg care e problema de a posta prin intermediul unei retele .edu ? Exista vreo problema sa folosesti o retea educationala pentru surfing pe internet? Sau cunostintele voastre vaste de retzelistica va zic ca nu poti folosi o retea la care ai acces legal sa postezi chiar si cand esti remote? Daca sunt chiar si in Romania e vreo problema sa postez prin intermediul unei retele educationale?:) Cam putin va duce capu` in domeniul de retzelistica din cate vad eu... ca sa nu mai zic ca danone stie fizica :) mai ales metafizica visata noaptea:)

Un mic site pentru cei care inca vor sa invetze tehnologie aerospatiala si nu sa devina negrishori in firme precum se crede danone: http://www.mentallandscape.com/V_Lavochkin2.htm

Uitati ce apare pe website...:"This camera was also carried by a similar spacecraft on an unpublicized 1962 photo-flyby mission to Venus. " Cat priveste nivelul tehnic al site-ului si detaliile date ... ma conving ca nu e un site al teoriilor conspirationiste sustinute cu avant de voi... ba dimpotriva site-ul se vrea a fi o radiografie a programului spatial rusesc si nu numai. Bagati nasu` si vedeti ce-i p-acolo.

La fel ca acea misiune nepublicata de zbor fly-by spre venus au existat multe alte misiuni...
Puteti de asemeni compara calitatea fotografiilor de pe venus si veti vedea ca ceea ce a fost dat publicitatii la vremea respectiva (adica fotografiile care apar si pe site-ul NASA) sunt mult inferioare calitatii, fotografiilor Venus reale! Check the website :)

Soyuz
Soyuz-TM
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Dum Mai 30, 2004 8:46 am
Localitate: Mars

Mesajde Soyuz-TM » Vin Iul 23, 2004 11:08 pm

"cred ca as putea avea net si acasa" era o ironie la adresa ta danone :) asta in caz ca nu ai auzit de wireless... ssh... VPN si alte lucruri :) sa stii ca internetul nu-i ceea ce ai tu adica fir si daca scrie pe tine xnet-dialup inseamna ca butonezi de la capatu unui fir telefonic de acasa:)

cine rade la urma rade mai bine?
:o
Soyuz

danone scrie:a zis ca "cred ca as putea avea net de acasa", adica nu e sigur.
acu' putem presupune ca "acasa" e la laborator pe compu asignat "Louisiana Library Network Project" care e pe 2024 Livingston Street, Mandeville, Louisiana 70448 ...

mai shtii ~p
Soyuz-TM
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Dum Mai 30, 2004 8:46 am
Localitate: Mars

Mesajde Soyuz-TM » Vin Iul 23, 2004 11:14 pm

muahahahahahaaahhahahaah tot ce pot face e sa rad... :)
maestre cate contracte ai incheiat tu cu NASA ca sa vii sa-mi zici ce contine un contract? imm?:) am eu impresia sau raspunsul e ZERO ? :) daca raspunsul este diferit de ZERO atunci poti sa vii si sa-mi tii ce prelegeri vrei tu vizavi de specificul contractelor NASA... altfel eu zic ca doar te afli in treaba si vorbesti ca sa nu taci...

clauza de confidentialitate nu exista; termenul asta existand in mintea ta sau prin vreun contract intre Connex si tine... ceea ce exista AICI se numeste gradatie de secret. adica o cifra care-ti zice cat de secret e contractul. Nimeni nu te impiedica sa dezvalui cu cine ai contracte ci te impiedica sa dezvalui despre ce este contractul respectiv :) deci mai usurel cu lucrurile astea ca am impresia ca vorbesti din ce-ai vazut la TV in filmele cu arnold :)

contractele educationale nu au nici macar gradatie de secret (traducere fortata- in romaneste ar exista clasat si neclasat dar americanii au cifre si deci mai multe "trepte" intermediare)... pentru simplul fapt ca sunt contracte educationale care implica foarte multi profesori, cercetatori etc.. si de aceea in general sunt contracte civile sau contracte militare neclasate :)
Tu te exprimi despre contractele astea de pe aceeasi pozitie de pe care as putea eu sa ma exprim vizavi de ce-ai mancat tu azi dimineata... :) cel mult as putea sa-mi dau cu parerea... la fel si tu ;)

Soyuz

P.S.: si cateva poze atasate ca sa va descretzitzi fruntea... este Louisiana, nu-i asa? hahaha
P.S.2: motivul pentru care am postat aici era deoarece se incerca discreditarea aterizarii (aterizarilor) pe Luna... multi oameni au murit in "lupta" pentru Luna si zic eu ca niste oreshcine de pe net nu prea ar avea dreptul sa intineze memoria lor... e un soi de blasfemie virtuala si am considerat de cuviinta ca trebuie sa va corectez :) sau nu va place sa vi se dea peste nas ?
P.S.:3: despre asa numita pierdere de timp pe internet postand aici...hehehe eu nu cred ca pierd mai mult timp decat voi... chiar intr-una din zilele trecute postam dintr-un aeroport... asta fiind si motivul pentru care nu fac edit de pe palm pilot deoarece e foarte dificil si prefer sa introduc un mesaj nou... sau nu credeti ca e posibil asa ceva si ca e nevoie neaparat de fir de telefon sau TV si locatie fixa? eh... mai cresteti voi si vedeti mai multe... inteleg eu care e curiozitatea voastra... cum de v-a dat atentia cineva din domeniu sa va dea peste nas voua care aici erati invatati sa fiti intre voi, majoritatea aruncatori de pareri despre ce e in Luna si in stele... sau nu va considerati demni de atentie?
supermouse scrie:Soyuz
eu era sa te cred... pana cand itzi vazui IPul
puate ne ecsplici shi noua de ce postezi de la Universitatea din Louisiana.
Acuma, pentru informatzia lui matale: nici un director ~p de firma cu contracte NASA nu se apuca sa se laude cu ele. Exista o chestie care se cheama clauza de confidentzialitate.


In concluzie- mai invatza
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Soyuz-TM
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Dum Mai 30, 2004 8:46 am
Localitate: Mars

Mesajde supermouse » Sâm Iul 24, 2004 3:47 am

magaria este puiule ca nu te credem... catamai derectoru de mare shi tre sa foloseasca o retzea de la o amarata de universitate.... patetic copilule... nemaipunand la socoteala poveshtile pe care nu le mai cumpara nimeni...
Deshi apreciem ca tz-ia luat timp sa vii cu solutzia- e un pic prea neplauzibila pentru gusturile noastre...sorry, mai incearca
Oricum, itzi multzumim frumos pentru adresa site-ului de unde tzi-ai luat informatzia. Noi ashtia europeni inapoiatzi, inca mai credem ca , pentru a-tzi afce o educatzie shi ocariera, ai nevoie sa te duci la universitate....
cam multe contradictzii puiule....
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde gaga » Mar Iul 27, 2004 10:20 am

ci te impiedica sa dezvalui despre ce este contractul respectiv


pe tine nu "te-a impiedicat" ...

p'aci se zice: ce bine-mi pare ca ai luat tzeapa :D sau "lasa-neee, lasa-nee"

frumoasa poza din banca de elev, nu pui si din laboratorul in care-s compurile?
sau eventual o poza cu nibiru? ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde CrashTestED » Mar Iul 27, 2004 11:23 am

Mi se pare mie sau aici e bascalie? Eu nu sunt invitat? Nashpa! A..apropo marfa Louisiana jeanne....dar parca mai marfa e Constanta, cel putin ai gagici cat cuprinde! ;a
CrashTestED
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iul 27, 2004 10:37 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde supermouse » Sâm Iul 31, 2004 11:49 pm

shi uite asha a disparut omu de o saptamana shi mai bine...
ontopic: shi ma mai uit o data la poza lu armstrong shi tot nu intzeleg de ce is umbrele alea in tuate directziile...
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde deathkat » Lun Aug 02, 2004 3:58 am

...umbrele alea-s asa pt ca au folosit lampi cu sodiu nu cu vapori de mercur...lollll...in studio. ~y
Asta cu luna face parte din visul ala american,asa-i? :-? ...la sf-uri vad ca-s tari..deja vad ca au programat viitorul omenirii pt.urmatoarele milenii \:/
bah,da'poate au ajuns rusii?sau chinejii :-?
Where dark and light don't differ...
Avatar utilizator
deathkat
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Vin Iul 23, 2004 11:00 pm

Mesajde supermouse » Lun Aug 02, 2004 10:49 am

intreaba-l pe soyuz
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde deathkat » Joi Aug 05, 2004 10:24 pm

Soyuz?au fost rusii pe luna au ba?
Where dark and light don't differ...
Avatar utilizator
deathkat
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Vin Iul 23, 2004 11:00 pm

Mesajde wwritza » Vin Aug 06, 2004 12:36 am

tataie, aci era vorba daca au fost AMERICANII pe luna au ba, ok???
nu-l baga pe betu soyuz mai tare in ceata, ca vine acus titanicu si se ciocneste de el sau il suge triunghiu bermudelor si ne lasa fara el. ( fara soyuz )
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Aug 06, 2004 8:33 am

ne lasa fara el. ( fara soyuz )


de asta am avut eu grija :j
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde zircon » Vin Aug 06, 2004 3:16 pm

mie imi pare rau ca a plecat soyuz de pe thread. vroiam sa stiu ce avantaje materiale se pot obtine din sustinerea acestei idei (cu aselenizarea). as semna un contract (chiar)si m-as angaja cu mana pe inima sa le spun tuturor ca e adevarata istoria asta!!! asa mi-as rotunji si eu bugetul!!! hi hi hi!!!
Avatar utilizator
zircon
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Feb 21, 2004 12:00 am

Mesajde StarTrek » Joi Aug 26, 2004 10:12 am

tre scrie:]

nu ai dreptate, au trecut prin centurile van allen deoarece sunt in magnetosfera: The Inner Van Allen Belt e intre 650 si 6300 km iar The Outer Van Allen Belt e intre 10000 km si 19000 km (cu intensitate mare intre 14500 si 19000 km) iar luna e la 384 000 km.

de ce se misca steagu?
ca se chinuie cosmonautu sa-l infiga in sol si miscand batzu misca si steagu.


saracul cosmonaut, s-a dus pe luna sa se chinuie !!! Trebuia sa ia un sfredel sa sape o gaura

am citit undeva ca au lasat un reflector de raze laser pe luna pt a putea masura distanta pana la pamant cu o precizie de 2,5 cm.


e mult 2.5 cm. Distanta intre reflectorul de pe luna si un emitator de pe pamant ar trebui sa poata fi masurata la precizie de ordinul micrometrilor; sunt doar doua aparate !!!
StarTrek
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Feb 25, 2003 12:00 am

Mesajde tre » Vin Aug 27, 2004 6:55 am

aide bre ma lashi? citeste-n continuare si te prinzi tu te shpil...teuoretic cel putin..
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde supermouse » Vin Aug 27, 2004 2:52 pm

soyuz a plecat din acelashi motiv pentru care au ai plecat shi altzii- de prost
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde deathkat » Lun Aug 30, 2004 3:39 am

Daca ar fi sa ne luam dupa filmuletzul ala,americanii au fost pe draq pe luna.Poa's-au ratacit prin studiourile Disney... ~p
In schimb(cu toata 'ura 'pe care o am pentru natzia aia slava),rushii le dau clasa la capitolul 'spatiu extraterestru'.Vechitura aia de MIR mai orbiteaza sau au dat-o la fier vechi?
Where dark and light don't differ...
Avatar utilizator
deathkat
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Vin Iul 23, 2004 11:00 pm

Mesajde Soyuz » Vin Noi 19, 2004 2:28 pm

salutari populatzie forumista...

tot p-aci? imi cer scuze pentru imposibilitatea de a mai contribui la discutie pentru cateva luni de zile... din fericire pentru unii si nefericire pentru altii am rezolvat treburila si iata-ma din nou prin zona.

In primul rand as dori sa atrag atentia ca nu am plecat de pe acest forum, eu nesuparandu-ma si nedeclarand ca plec... la urma urmei daca vreau sa plec plec si fara zic.. n-asa? Apoi declaratii de genul ca a plecat de prost se vede ca nu-si aveau rostul, prost fiind cel mult cel care a facut respectivele declaratii.

Pur si simplu in acest interval am avut de lucru si nu am avut cum sa mai intru pe forum sa-mi expun parerile. ca tot discutati de aterizarea pe Luna...
poate lamuriti doua treburi:

1.) in cadrul misiunii Apollo 12 Pete Conrad a readus de pe Luna componente ale sondei automate Surveyor lansate de americani cu cativa ani inainte de aterizarea lui... ba exista si poze alaturi de sonda
2.) pe Luna exista reflectoare laser instalate de astronauti pe care si astazi le folosim pentru masurarea distantei.. daca ei nu s-au dus pe luna.. atunci cine-a pus reflectoarele laser? :)

Ar mai exista foarte multe alte argumente... dar sa zicem ca acestea sunt suficiente pentru inceput

Soyuz

P.S.: unul din celalalte argumente ar fi ca sonda spatiala automata ruseasca a intors in jur de 300 grame de sol lunar in timp ce astronautii in cadrul intregului program au venit cu 300 kilograme de roci... ma rog daca ei n-au fost atunci cine-a adus rocile? daca spuneti ca sonda automata atunci va trimit sa va mai uitati un pic prin tehnica aerospatiala si sa-mi explicati si mie daca nu cumva ati descoperit o metoda noua de a construi lucrurile respective

P.S.2: pentru cine intereseaza: ia aruncati un ochi pe net pentru MIMIC- Mars mission... s-ar putea ca Soyuzu sa se ocupa tocma de sistemul de ghidare si corectarea a atitudinii sondei... sau nu ca poate-i prost si nu se pricepe :)

P.S.3: pozele trimise sunt poze reale facute de mine.. nu e clasa ci e conferinta... unde gravitationale, LIGO.. lucruri interesante care sunt sigur ca v-ar place daca ati sti de ele. Locul unde-s luate pozele: Insula South Padre Island... undeva in Golfu Mexic...

P.S.4:pentru o persoana care candva in trecut a zis ca ma laud cu nu stiu ce: daca tu crezi ca a prezenta lucrurile cu care te ocupi inseamna lauda... atunci inseamna ca ai o perceptie deformata a realitatii. Nimeni nu se lauda cu nimic ci prezentam lucrurile ASA cum sunt. Si am spus ca ma ocup cu lucrurile respective mai rau sa mai bine (fiecare cat poate!) pentru a ilustra ca nu-s chiar pe dinafara si in momentul cand iti zic ca umbrele apar in mai multe directii datorita inclinarii solului... poate chiar stiu ce zic si poate fata de tine am umblat mai multa vreme cu sisteme optice si am mai multa experienta.. sau poate nu! astept sa-mi zici tu cu ce te ocupi si oricand sunt dispus sa invat lucruri noi.

de asemeni exista o alta probleme cu aparatele folosite in fotografierea pe luna: erau aparate de fotografiat cu apertura mare... au folosit chiar si unele cu lentila fish-eye... astea produc deformatii mari in fotografie insa daca iei caracteristicile optice ale aparatului poti corela deformatiile din fotografie cu deformatiile ce sunt generate de respectivele caracteristice optice.. adica NIMIC ciudat sub Soare :)

Eu stiu ca romania (si nu numai) e tara conspiratiilor.. dar hadeti sa si judecam lucrurile si nu numai sa ne uitam la timbrele de pe plic...
Soyuz
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Mie Mar 31, 2004 5:37 am
Localitate: anywhere

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron