Cu cine votati in turul 2?

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Cu cine votati in turul 2?

Traian Basescu
9
60%
Mircea Geoana
6
40%
 
Voturi totale : 15

Mesajde kant emir » Lun Noi 23, 2009 10:19 pm

eliana, defectele pe care i le reprosezi lui base i le poti reprosa, linistita, si lui prostanache

Care Basescu? Singurul presedinte suspendat? Singurul presedinte al carui guvern a fost demis prin motiune de cenzura? Omul caruia toate televiziunile si ziarele importante ii sunt ostile? Cel care este atacat zilnic pe sticla si in presa? Omul impotriva caruia s-a coalizat aproape tot Parlamentul? Unde e ceausimul, Pacha, in toate astea, in afara de idiosincraziile tale personale?

da, el, tiranul si dicatatorul, hitlerul si stalinul zilelor noastre

pacha scrie:dar pe basescu nu-l votez si chiar daca mi se usuca mana il voi vota pe prostanac.

eu n-am sa-ti zic ca esti penibil, si asta din doua motive: unul ar fi ca-mi esti simpatic, asa p'afarist cum esti, si al pe doilea nu-l mai stiu

dar nici nu cred ca o sa ai pretentia sa-ti iau in seama judecatile


io vreau un presedinte care sa fac ce scrie la constitutie
pai alta pilda decat iliescu nu avem]
deci,basescu, a reusit sa atraga niste lingai fara sira spinarii si sa-i puna la gramada[/QUOTE]
ce-i al tau e al tau: aici ai dreptate, basescu i-a inventat si pe astia, ca pana la el nu s-a mai vazut asa ceva; lingaii si tirania is treburile care vor intra in istorie in stransa conexiune cu numele marinarului


acu ca s-o terminam nu va apucati sa dati in celilati cum ca si ei
si pe asta ai nimerit-o: cum sa mai dam si in ceilalti? sa dam numai in basescu (chiar, putem observa ca a devenit o moda, daca nu cumva chiar o religie) ca doar ei is unu si basecu e mai multi; ajunge sa ne luam de basescu, ca doar numai el
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde cr3tz » Lun Noi 23, 2009 10:39 pm

cr3tz nu a zis ca geoana e binele in persoana.

geoana si alegatorii lui , sa se duca la vaslui.

nu am votat nici cu unu nici cu altul, sau cu partidele pe care le reprezinta. asta de ceva ani de cand votez.
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde eliana » Lun Noi 23, 2009 10:49 pm

poi da. De fapt, le pot reprosa cam tuturor candidatilor mioritici. Mot e ala mic si verde, um.. cernea. Ps. Diacriticele mele se vad? Ca scriu de pe telefon, si la mine se vad patratele.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde kant emir » Lun Noi 23, 2009 10:51 pm

diacriticaraia ta e patratelaraie
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mar Noi 24, 2009 10:21 am

eliana scrie:mojicie si de lipsa de cultura si rafinament


La drept vorbind, ma lasa complet indiferent manierele si cultura unui presedinte --- e suficient ca le am eu :D

Sa fim seriosi: ce mari oameni de cultura si rafinament sunt Sarkozy, Berlusconi, Gordon Brown sau Barroso?

A, vreti oameni politici cultivati si cu maniere? Urcati-va in masina timpului si inapoi in secolul XIX si mai jos. Azi traim in era democratiei, in care liderii nu pot fi altfel decat masa alegatorilor. Votul universal ne-a adus pe cap, si este aici pentru a ramane, domnia mediocritatii.

Asta, in general. In situatia particulara a Romaniei, presedintele trebuie sa fie, first and foremost, un om de actiune. Emil Constantinescu a fost cel mai cult si mai rafinat presedinte pe care l-am avut; si l-au facut din vorbe de n-a avut aer. Basescu, asa incult si grosolan cum e, a avut curajul sa spuna lucrurilor pe nume si sa incerce sa schimbe cate ceva. Ca n-a reusit decat partial, e-adevarat; lupta e prea grea si un singur om nu poate spera sa triumfe definitiv. Ca s-a-nconjurat de o camarila, iar e-adevarat: dar sa-mi aratati si mie un presedinte sau premier, de oriunde, care n-o are (si parca le prefer pe Udrea si Ridzi lui Vanghelie si Hrebenciuc, macar estetic).

In sfarsit, pentru mine tot ce inseamna Iliescu / PSD este o non-optiune, o catastrofa si o calamitate; din 1990 incoace votez constant impotriva lor si o voi face si de-acum inainte.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde pacha » Mar Noi 24, 2009 12:41 pm

ciuhandru-" Basescu, asa incult si grosolan cum e, a avut curajul sa spuna lucrurilor pe nume si sa incerce sa schimbe cate ceva. Ca n-a reusit decat partial, e-adevarat; lupta e prea grea si un singur om nu poate spera sa triumfe definiti"

ca sa ne luptam mai departe. uite partea subliniata mie mi se pare de un penibil debordant. mai ales dupa ce l-am vazut 5 ani.

ps. ne vedem la anticipate!
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mar Noi 24, 2009 3:34 pm

pacha scrie:partea subliniata mie mi se pare de un penibil debordant.


Astept argumentele.

kant emir scrie:da, el, tiranul si dictatorul, hitlerul si stalinul zilelor noastre


Chiar astazi am discutat cu un adversar vehement al lui Basescu, care sustinea, bineinteles, aberatiile care ni se servesc aproape cotidian:

1. "Basescu a incalcat Constitutia"

La intrebarea mea "Ce articol din Constitutie a incalcat, cand si cum?" singurul raspuns primit a fost "Nu respecta Parlamentul".

2. "Basescu e dictator iar Romania deja nu mai este o tara libera".

La intrebarea mea "Ce libertate ti-a incalcat Basescu sau ce anume ai vrut sa faci si n-ai putut din cauza lui Basescu?" singurul raspuns primit a fost "Nu vreau sa intru in detalii".

3. "Si Hitler tot prin alegeri a ajuns la putere, iar Basescu va fi un Hitler al Romaniei daca va castiga din nou".

La intrebarea mea "Se compara situatia interna si internationala a Germaniei in 1933 cu situatia interna si internationala a Romaniei in 2009?" singurul raspuns primit a fost "Nu, dar tot prin alegeri a ajuns si Hitler la putere".

Etc.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde kant emir » Mar Noi 24, 2009 4:33 pm

(si parca le prefer pe Udrea si Ridzi lui Vanghelie si Hrebenciuc, macar estetic).

da' ceva de puwak, de beuran, de caltabosi?

pacha: sanatos, voinic? vremea cum mai e pe la voi? ciuperci ai cules anul asta?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde pacha » Mar Noi 24, 2009 5:59 pm

mah, toamna foarte slaba anul acesta. noroc ca mi-am umplut congelatorul din primavara. de ,omul gospodar.

nene ciuhandru nu esti serios. vorbesti cu plebea.

acu,chiar vrei argumente la chestia? :", a avut curajul sa spuna lucrurilor pe nume si sa incerce sa schimbe cate ceva.
da-o incolo,e de ras.

acu ca mi-am adus aminte. va povesteam ieri de prietena mea pdl-ista ( inca ). a venit aseara suparat spunand ca daca iese basescu ea va emigra :)). nu am intrebat-o de ce e suparata dar venea de la o sedinta de a lor :)

fara relevanta,stiu, dar m-a distrat ideea.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mar Noi 24, 2009 6:02 pm

pacha scrie:acu,chiar vrei argumente la chestia? :", a avut curajul sa spuna lucrurilor pe nume si sa incerce sa schimbe cate ceva.


Da, vreau argumentele tale cum ca n-a fost asa.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Shaki » Mar Noi 24, 2009 10:01 pm

deci votez cu cine am votat si in primul tur :)))
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Daimon » Mar Noi 24, 2009 10:13 pm

asta nu-i bine :P
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Ciuhandru » Mie Noi 25, 2009 9:37 am

Ba daca ma uit la modificarea din poll e foarte bine! :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Invincible » Mie Noi 25, 2009 9:52 am

deci sa nu emigreze niciunu daca iese unul sau altul pt ca ceea ce vedeti nu e decat wrestling ei strangand-si mainile pe la spate. ii unesc afacerile si trecutul.

doar nebunul ala poate dezmorti ceva dar a iesit de pe tabla.
Duminica ii dau 7 voturi lui Base :D Pot sa votez aici de inca 6 ori?
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde Daimon » Mie Noi 25, 2009 11:06 am

eu as simti nevoia optiunii cu nr 3.

smile.. stii ca esti pasibil de bulau pentru faze de-astea, nu ?
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Invincible » Mie Noi 25, 2009 11:10 am

stiu, dar numai gainarii patesc ceva :D
deh... Romania!
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde viXen » Mie Noi 25, 2009 11:28 am

deci ma uit la televizor, impropriu spus pentru ca el vorbeste ca televizorul. si aud o mie de dezbateri, sa-mi bag eu picioarele in cine a inventat televiziunile de stiri.

dar aseara am constatat ca daca ma mai enerveaza mult boureanu sau andreea pora ma duc la vot numai sa ii vad verzi de nervi!
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Mesajde pacha » Mie Noi 25, 2009 11:32 am

dupa cum ii spune si numele,boureanu, e un bou. sper ca ciuhandru nu vrea argumente. pora este cam tzatza. ma uit cu mai mare placere la cei care-l denigreaza pe basescu. mah,astia au simtul umorului ceea ce la tabara pdl0ista lipseste cu desavarsire. vor muri repede! :)
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde viXen » Mie Noi 25, 2009 11:36 am

s-a certat aseara cu dinescu ca la usa cortului, lasind la o parte ca-i lipseste logica si repeta ca pagalul aceeasi poezie mereu tip: buna ziua baba floare/duc lui ion de mancare/ baba floare ori esti surda/ mamaliga si cu urda!

si surd este cu siguranta boureanu ca racneste sa-i acopere pe toti si-i intrerupe pe toti, cel mai marfa i-a tras-o pe final adrian ursu care i-a zis ca are discursul inscris in urechea interna si nu se aude decat pe el:))
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Mesajde eliana » Mie Noi 25, 2009 11:52 am

ce bulau, bre?


a facut unu asta ca exercitiu, si s-a autodenuntat. i-au pus aia 2-3 intrebari si a plecat fara probleme.


da. romania...trist.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde pacha » Mie Noi 25, 2009 12:22 pm

smile ,de ce votezi cu basescu?
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Invincible » Mie Noi 25, 2009 1:25 pm

doar stii ca am boala pe prosti :D:

apoi de la Vadim stiu ca PSD e un fel de nava BORG. si mai tiu minte cum la alte alegeri au vrut astia sa-l scoata pe Vadim ca si colaborator cu securitatea aratand un dosar in care el era urmarit de aceasta. Mai tiu minte cum il acuzau de toate relele si-l tarau prin tribunale pentru.. calomnie.

Apoi dom-le, comunistii?
Pai comunistii i-au luat lu strabunicu conacu' si pamanturile. oricat de parfumati ar veni ei la mine, le dau cu Flit.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mie Noi 25, 2009 1:34 pm

pacha scrie:sper ca ciuhandru nu vrea argumente.


Stai linistit. M-am lamurit ca tu nu cunosti nici macar sensul cuvantului "argument", darmite sa mai si fii in stare sa aduci vreunul.

viXen scrie:s-a certat aseara cu dinescu ca la usa cortului, lasind la o parte ca-i lipseste logica si repeta ca pagalul aceeasi poezie mereu tip: buna ziua baba floare/duc lui ion de mancare/ baba floare ori esti surda/ mamaliga si cu urda!


Am vazut si eu emisiunea si incidentul. Descrierea pe care i-ai facut-o lui Boureanu ii vine manusa si lui Dinescu, doar poezia difera: "Foaie verde zapauc / Eu nu vreau tatuc!". Iar Andreea Pora este o mare doamna pe langa tzatzismele si injuriile dinesciene.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde pacha » Mie Noi 25, 2009 1:47 pm

:)),
mah,io citesc ziarele zilnic si ma uit seara macar la un jurnal. vad de 5 ani tot ce se intampla. si vad bine,zau!

esti pdl-ist! :))
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mie Noi 25, 2009 1:56 pm

pacha scrie:mah,io citesc ziarele zilnic


Pai asta facea si jupan Dumitrache, ceea nu-l impiedica sa priceapa totul pe dos sau deloc.

pacha scrie:esti pdl-ist! :))


Mai rau: sunt unul din golanii platiti de Coposu si Ratiu cu dolari falsi si droguri.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde viXen » Mie Noi 25, 2009 2:05 pm

Ciuhandru scrie:
Am vazut si eu emisiunea si incidentul. Descrierea pe care i-ai facut-o lui Boureanu ii vine manusa si lui Dinescu, doar poezia difera: "Foaie verde zapauc / Eu nu vreau tatuc!". Iar Andreea Pora este o mare doamna pe langa tzatzismele si injuriile dinesciene.


Pai si ce-i rau sa nu vrei un Tatuc??

Andreea Pora nu e o doamna catusi de putin.Decat poate pe langa florareasa de la colt care isi ridica fusta cand o enerveaza cineva pe strada!

Asta, ca judeci prin comparatie, arata clar ca nu ai avut curajul sa faci o afirmatie clara de tip Andreea Pora este o doamna.
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mie Noi 25, 2009 2:22 pm

viXen scrie:Pai si ce-i rau sa nu vrei un Tatuc??


Nimic, dar e putin cam exagerata, ca sa nu spun ridicola, teama capitalistului Dinescu de "tatucul" Basescu.

viXen scrie:Andreea Pora nu e o doamna catusi de putin.


De ce? Pentru ca nu-ti convine tie ce spune?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde viXen » Mie Noi 25, 2009 2:31 pm

nu de aia, ci pentru ca nu se comporta ca o doamna.
sau la tine doamna inseamna numai sa vorbeasca articulat si sa se imbrace decent??

putea de exemplu sa stie sa fie politicoasa, sa vorbeasca intrebata, sa pastreze o postura, sa nu inceapa sa ridice tonul cand nu-i convine ceva, sa respecte regulile pe care le-a acceptat la inceputul emisiunii, sa nu incerce sa vorbeasca peste altii, etc.

ce spune nici nu mai are macar importanta de atata stridenta si insitenta, nu-mi ramane in cap decat ca ea are ce are pro Basescu si nu-i lasa pe altii sa aiba alta parere!
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mie Noi 25, 2009 3:03 pm

viXen scrie:sau la tine doamna inseamna numai sa vorbeasca articulat si sa se imbrace decent??


Doua calitati nu la indemana oricui si cu siguranta nu minore.

viXen scrie:putea de exemplu sa stie sa fie politicoasa, sa vorbeasca intrebata, sa pastreze o postura, sa nu inceapa sa ridice tonul cand nu-i convine ceva, sa respecte regulile pe care le-a acceptat la inceputul emisiunii, sa nu incerce sa vorbeasca peste altii, etc.

[...]nu-i lasa pe altii sa aiba alta parere!


Cred ca o confunzi cu Norica Nicolai, Zoe Petre, Lia-Olguta Vasilescu sau Lavinia Sandru.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde viXen » Mie Noi 25, 2009 3:14 pm

poate am cunoscut eu mai multe doamne decat tine, ma faci sa intru la idei!


nu o confund, ca mi-e clara moaca ei de mi s-a acrit!

si nu e tactica buna sa zici ca nici altul nu-i breaz, arata ca de fapt achiesezi ca nici al tau nu e!
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron