poveste de iarmaroc

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

poveste de iarmaroc

Mesajde esmeraldina » Vin Ian 23, 2004 12:23 pm

m-am gandit sa scriu aici in legatura cu o poveste legata de cariera in mediul universitar-academic! trebuie sa povestesc despre concursul la care am participat pt un post de preparator universitar la o prestigioasa academie din capitala. au fost 2 locuri scoase la concurs si cate 2 candidati pe fiecare. eu nu am stiut pana in momentul in care m-am prezentat la concurs ca cel cu care urma sa concurez pe post era chiar fiul profesorului O. de la o catedra invecinata... colegul meu de pe celalalt post candida contra unei fete, culmea, care absolvise tot anul trecut, colega lui O.! respectiva a venit insotita de o secretara care a vorbit cu suratele ei de la catedra invecinata si a plecat. examenul scris nu a fost greu, recunosc ca am si batut campii, am avut cateva gauri negre de memorie si nu am scris tone de pagini precum colegii mei... a doua zi trebuia sa sustinem examen oral si o simulare de seminar in fata comisiei. notele din ziua precedenta nu ne-au fost comunicate, desi asa ni se spusese... si aici a fost ok, contracandidatii s-au descurcat chiar mai bine decat noi, intrebarile au fost din acelasi capitol, coincidenta: oare au stiut subiectele? fata care candida pe celalalt post a recunoscut singurica: "mie nu imi place materia x, de ce trebuie noi la aceasta facultate sa predam materia x, sa predea aia la facultatea de x!", in conditiile in care ea candida pe postul de preparator pt disciplinele x si y!
toate bune si frumoase, dar acum s-a ivit o problema: nimeni nu stie ce s-a hotarat! dupa sustinerea seminarului ni s-a spus ca suntem liberi ca pasarea cerului, inainte sa "zburam" de acolo am intrebat: "totusi, noi cand aflam decizia??" ni s-a spus ca dupa sedinta de consiliu din acea zi. ok, sedinta a fost, colegul meu a participat la ea! seful comisie nu a putut da mai multe amanunte inafara de "nu s-a hotarat inca!", i-o fi fost rusine de colegul meu care era in sala! ceea ce este obligatoriu, totusi, sa se faca este afisarea rezultatelor marelui public, ceea ce asteptam si noi! ma intreb ce asteapta comisia? sa treaca perioada de contestatii?? le este frica de faptul ca s-au "aranjat" treburile?
intrebari intrebatoare, nu?
oricum, ca peste tot, "aranjamentele" continua sa reprezinte "criteriul" pe care se distribuie locuri de viitori dascali ai economistilor romani sau, cu alte cuvinte, lantul slabiciunilor are verigi multe. ok, no problem, macar stiu ca nu voi fi nevoita sa "pup niste funduri" toata viata precum mai "bine pregatitii" colegi!
s-auzim numai de bine, ca dintr-astea prea auzim des!!!
esmeraldina
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 23, 2004 12:14 pm

Re: poveste de iarmaroc

Mesajde g.uster » Vin Ian 23, 2004 2:35 pm

he he, "o prestigioasa academie din capitala" unde se pregatesc "economisti romani"...
been there... si, intamplator, influentzat pozitiv de cativa dintre profesori ma batea si pe mine un gand de a ramane prin zona ca dascal... da', din pacate, n'am trecut nici macar de prima piedica, anume o tampenie care se keama "media de absolvire min. 9". however, circulau destule povesti despre modul in care se distribuie posturile de preparator / asistenti, de genul "nepotu lu cutare", "fata lu icsulescu", "pila decanului / sefului de catedra", alea alea...
oricum, personal, cred ca in sistemul nostru universitar, e destul de complicat sa patrunzi, fara sa fii sprijinit de cineva, chiar dak nu in sensul de mai sus, pentru ca, pana la urma, pleci tot de la un pozitie de asistent al cuiva; pana aici, nici o problema, dar, din pacate, puterea sprijinului este mult mai importanta decat capacitatea personala, asa ca destul de des te prezinti la concurs dijaba...
in plus, pana si asta cu pilele e de intzeles, pt. ca in diverse catedre / facultati exista o gramada de rivalitati si interese personale, asa ca este fireasca promovarea de catre diversi a oamenilor lor, care sa le intoarca favoarea in consilii, etc...
g.uster
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Ian 13, 2003 12:42 am

Mesajde nocturna » Vin Ian 23, 2004 11:12 pm

esmeraldina, bine ai venit in romania! :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Delphyna » Dum Ian 25, 2004 6:42 pm

Mda... am cunoscut si eu experienta relatata mai sus in exact aceleasi conditii numai ca in Cluj nu in capitala...
Tot asa... conurs... depuneri de dosare... 4 candidati dintre care unul dupa proba scrisa a renuntat... ca s-a prins mai repede de faza... eu si inca 2 domni respectabili mergem la proba practica... intre timp presedinte comisiei de "examinare" era domnul decan dar o treaba mai urgenta face sa plece... ca nu peste mai mult de o ora sa ni se spuna ca sarcina de a corecta si a da rezultatele ii revine unui coleg subaltern sau ce-o fi fost de al dansului datorita implicarii intr-un accident de circulatie al decanului...
Bun... pana aici toate bune si frumoase... trebuia sa dam proba practica in 2 etape... din care s-a tinut numai prima... fiind descalificati in prima etapa eu si un tehnician cu peste 15 ani vechime si care se juca pur si simplu la proba practica... prin urmare etapa a doua nu maia re loc... si postul a fost "castigat" de un alt angajat al al facultatii... ca sa aiba si dansul acolo... de o paine mai serioasa ca si asa sta numai cate o ora din cele 2 la seminarii... si are timp suficient sa se ocupe si de noul post..
Oricum accidentul ala nu mi-a sunat mie a coincidenta totala...
Domane da sa fi fost!
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde g.uster » Mar Ian 27, 2004 9:14 am

un articol interesant aparuse in "catzavencu" de saptamana trecuta, mi se pare ca sub semnatura lu mircea toma, la anchete&investigatii, despre super-rectoru de la medicina/bucuresti, laurentiu mircea popescu, cunoscut si ca "don lorenzo", si despre stilul mafiot de conducere al respectivei universitati.
in legatura cu topicu' asta, era vorba despre modul in care se scot la concurs posturi didactice in umf, si citate de genu' "mai bine mor sef de lucrari decat sa'i dau ceva astuia".
g.uster
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Ian 13, 2003 12:42 am

Mesajde Delphyna » Mar Ian 27, 2004 11:17 am

Eu am gustat numai din "mafia" clujeana a impartirii posturilor... si vreau sa va spun ca e extrem de putreda si pute ingrozitor. Te apuca rasul si plansul in acelasi timp cand vezi spre ce se indreapta invatamantul atat universitar cat si cel pre~ de la noi. Pacat! E singurul lucru pe care il mai spun!
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori