1 Decembrie - o Zi Nationala de-aiurea

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Credeti ca 1 Decembrie este potrivita ca Zi Nationala a Romaniei ?

Da
10
67%
Nu
5
33%
 
Voturi totale : 15

1 Decembrie - o Zi Nationala de-aiurea

Mesajde ghionoiul » Joi Apr 08, 2004 2:50 pm

Bah nu stiu, mie imi sta pe creier "sarbatoarea" asta de 1 decembrie. Ma enerveaza intai de toate ca e impusa prin decret. Pai ce sarbatoare e asta, impusa cu de-a sila ? Sarbatoare e atunci cand simte omu' in rarunchii lui ca i se bucura sufletu', nu cand ordona Iliescu.
Macar daca ar fi fost o zi reprezentativa pentru asa ceva, dar nu e ! De ce sa sarbatorim ca zi nationala unirea Ardealului cu restul tarii ? De ce nu unirea Bucovinei ? Sau a Basarabiei ? Nu vedeti ca 1 decembrie e mai mult o sarbatoare a ardelenilor decat a tuturor romanilor ?
Nu mai pun la socoteala ca ungurii, tatarii, lipovenii sau sashii se simt dati la o parte din toata chestia asta. O adevarata Zi Nationala trebuie sa fie a tuturor. In America 4 iulie e sarbatoare pentru toata lumea ! In plus, nu e impusa prin decret, si e aceeasi de o gramada de timp. La fel ziua de Sf. Patrick in Irlanda. Pana si Ungaria are o zi nationala pe care nu si-a schimbat-o niciodata, indiferent de regimul politic, pentru ca reprezinta ceva adevarat si spontan in constiinta ungurilor. La noi, care cum vine isi pune sarbatoarea care ii convine lui.
Daca tot nu "gadila" nimic in constiinta omului, macar sa fie prilej de distractie. Numai ca ce distractie e aia in care de regula e frig si ploua, iar omul nu poate decat sa stea in fata televizorului si sa priveasca cum aceeasi domni scortzoshi depun de 14 ani aceleasi coroane de flori in sunet de marsuri funebre si tin aceleasi discursuri sforaitoare la Alba-Iulia ?
Voi ce parere aveti ?
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Joi Apr 08, 2004 3:38 pm

Pai ce sarbatoare e asta, impusa cu de-a sila ? Sarbatoare e atunci cand simte omu' in rarunchii lui ca i se bucura sufletu', nu cand ordona Iliescu.
Pai Iliescu a ordonat cand sa sarbatorim Ziua Natzionala? :rolleyes:
Da' cu' Anu' Nou, Pashtele, Craciunu' cum ii, ca tot le sarbatorim cand zic Ei, shi nu cand vrem noi. Daca io simt in rarunchii mei sa sarbatoresc Craciunu'n aprilie, Pashtele-n octombrie, shi Anu Nou' din 4 in 4 ani pe 29 februar, cum fac? :)

Macar daca ar fi fost o zi reprezentativa pentru asa ceva, dar nu e ! De ce sa sarbatorim ca zi nationala unirea Ardealului cu restul tarii ? De ce nu unirea Bucovinei ? Sau a Basarabiei ? Nu vedeti ca 1 decembrie e mai mult o sarbatoare a ardelenilor decat a tuturor romanilor ?
E chiar foarte reprezentativa. Este ziua in care tzara s-a intregit. Ca a fost Ardealu' ultimu' - ghinion - du-te shi ia-te de guler cu oamenii vremii, ca nu au amanat unirea cu Basarabia, ca s-o sarbatorim pe aia ca sarbatoare natzionala :rolleyes: :p

Nu mai pun la socoteala ca ungurii, tatarii, lipovenii sau sashii se simt dati la o parte din toata chestia asta. O adevarata Zi Nationala trebuie sa fie a tuturor.
Pai e zi Natzionala sau Internatzionala ?

In America 4 iulie e sarbatoare pentru toata lumea!
La fel de mult ca in Romania. Pe 4 iulie s-a dat Declaratzia de Independentza. Un irlandez care a emigrat ulterior este la fel de strain sau la fel familiar cu Ziua Natzionala a SUA pe cat este un ungur cu Ziua Natzionala a Romaniei. Reprezinta un eveniment in istoria respectivelor tzari - o declaratzie de independentza, respectiv o intregire.
St. Patrick este legendar prin trecerea sa la creshtinism, ceea ce mi se pare shi mai strict ca sarbatoare natzionala, sa nu spunem ca este irlandez (celt). Un ungur in Irlanda se simte ca cel din Romania, caci ce motiv are sa se bucure de un irlandez. Un musulman in Irlanda se simte ca ungurul in Romania, pentru ca il doar in brishca de creshtinarea druizilor.
Ungurii pare mi-se aniverseaza '48-u'. Ratzionamentul ishi pastreaza analogia. Ca kirghiz mi se rupe de '48-u' lor.
Una peste alta, nici-una din Zilele Natzionale nu trece de argumentul Nu mai pun la socoteala ca ungurii, tatarii, lipovenii sau sashii se simt dati la o parte din toata chestia asta

Daca protestezi acum, presupun ca vrei sa schimbi sarbatoarea natzionala, adica cam ce zici matale aici: La noi, care cum vine isi pune sarbatoarea care ii convine lui. se cam cheama double standards.

Numai ca ce distractie e aia in care de regula e frig si ploua, iar omul nu poate decat sa stea in fata televizorului si sa priveasca cum aceeasi domni scortzoshi depun de 14 ani aceleasi coroane de flori in sunet de marsuri funebre si tin aceleasi discursuri sforaitoare la Alba-Iulia ?
De parca discursurile americanilor (in general, dar shi de 4 iulie) sunt mai putzin sforaitoare?
Iar de 4 iulile, fanfara din Cishmigiu o face spectacol cu arlechini, confetti, shi batai cu frishca? :D

Trecand peste shicane, ideea mea s-ar rezuma la: de ce nu asta (am explicat ce inseamna = intregirea tzarii) shi de ce alta?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Joi Apr 08, 2004 3:50 pm

si afex nu uita, care alta?
ca daca zici aia nu ie buna, tre sa specifici si care ie buna.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Joi Apr 08, 2004 4:08 pm

Pai daca am intrebat "de ce alta" tre' sa dea nishte motive. Din motivele alea vedem noi daca e vreo zi care se potriveshte cu specificul natzional sau poate ca nu e nici-una - 'ratzi-ai dreacu' de leneshi ca numa' la zile libere va e gandu' :)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Joi Apr 08, 2004 4:10 pm

afexule, io m-am gandit ca ciel mai si cel mai bine ar fi ca romania sa fie denumita republica ion stefan gheorghe andrei gabriela etc romania
in modul asta ar egzista mult mai multe zile ale romaniei si in modul asta ar fi mult mai multe zile libere...problema e ca in zilele libere, ciuciu rebusache
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Joi Apr 08, 2004 4:13 pm

aphextwinz scrie:Pai Iliescu a ordonat cand sa sarbatorim Ziua Natzionala?

Da, printr-un decret-lege din decembrie '89 sau ianuarie '90, nu mai stiu exact.

aphextwinz scrie:Daca io simt in rarunchii mei sa sarbatoresc Craciunu'n aprilie, Pashtele-n octombrie, shi Anu Nou' din 4 in 4 ani pe 29 februar, cum fac? :)

N-ai decat sa sarbatoresti, din partea mea. Is tare curios cine ciocneste cu tine oua rosii in octombrie... ] du-te shi ia-te de guler cu oamenii vremii, ca nu au amanat unirea cu Basarabia, ca s-o sarbatorim pe aia ca sarbatoare natzionala [/QUOTE]
Toata stima si pentru ardeleni, si pentru basarabeni, dar mie mi se pare ca vointa basarabenilor exprimata pe 27 martie 1918 are mai multa greutate decat cea a ardelenilor exprimata pe 1 decembrie. Asta pentru ca situatia din martie era tragica pentru Romania, care tocmai urma sa semneze, de voie de nevoie, inrobitoarea pace de la Bucuresti-Buftea). In acel moment, Romania era o tara invinsa. In acel moment FRATII nostri basarabeni (putem vorbi astfel despre cei din 1918...) au ales sa faca acest pas curajos. Ardelenii au venit si ei la spartul targului, adica al Imperiului Austro-Ungar, cand Romania era deja una din castigatoarele razboiului. Sigur, nu e vina lor ca asa s-a intamplat. Vroiam numai sa subliniez importanta actului de la Chisinau. La urma urmei hai s-o luam asa: 2 prieteni se hotarasc sa mearga la film. Il invita si pe cel de-al treilea sa vina cu ei, dar acesta intarzie cu vreo 60 de ani. Pana la urma vine si cei 3 merg la film. Cine e mai merituos: cei 2 care au avut ideea, sau cel care a aparut si el intr-un final, facand posibila plecarea la film ? ;n

aphextwinz scrie:Un ungur in Irlanda se simte ca cel din Romania, caci ce motiv are sa se bucure de un irlandez.

Nu cred. St. Patrick e nu numai o sarbatoare nationala, ci si una populara (a se nota diferenta intre natiune si popor !) Un emigrant care s-ar stabili de bunavoie in Irlanda cred ca ar simti ca St. Patrick este si sarbatoarea lui.

aphextwinz scrie:Una peste alta, nici-una din Zilele Natzionale nu trece de argumentul Nu mai pun la socoteala ca ungurii, tatarii, lipovenii sau sashii se simt dati la o parte din toata chestia asta

Daca e zi nationala, da, sunt de acord. Problema este insa sa gasim o sarbatoare populara, chiar daca se intituleaza oficial Zi Nationala

aphextwinz scrie:Daca protestezi acum, presupun ca vrei sa schimbi sarbatoarea natzionala, adica cam ce zici matale aici: La noi, care cum vine isi pune sarbatoarea care ii convine lui. se cam cheama double standards.

Ma refeream la comunisti si la iliescieni (adica tot comunisti). Pana in '47 am avut o Zi Nationala vreme de 81 de ani care era nu numai zi nationala, ci si sarbatoare populara.

aphextwinz scrie:De parca discursurile americanilor (in general, dar shi de 4 iulie) sunt mai putzin sforaitoare?

Crezi ca ma incalzeste cu ceva ? Oricum, e sigur ca americanii simt ca 4 iulie e zi de sarbatoare. La noi, 1 decembrie e doar zi nelucratoare.

aphextwinz scrie: de ce nu asta (am explicat ce inseamna = intregirea tzarii) shi de ce alta?

De ce nu asta, am adus mai multe argumente. De ce alta, am explicat si asta. Problema e: CARE alta ? Ceva propuneri ? ;D
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Joi Apr 08, 2004 4:38 pm

ghionoiul scrie:Da, printr-un decret-lege din decembrie '89 sau ianuarie '90, nu mai stiu exact.
Shtii snoava aia cu separarea puterilor in stat? Daca e semnata prin decret, nu inseamna ca Iliescu de capu' lui a facut-o

N-ai decat sa sarbatoresti, din partea mea. Is tare curios cine ciocneste cu tine oua rosii in octombrie... ] N-ai intzeles. Autoritatea (Biserica) nu ma lasa sa merg la slujba de Inviere sa sarbatoresc Pashtele in octombrie. Nu se fac cronometrari de an nou in Februarie, shi nici Xmas stuff-uri nu se vand primavara ;) Nishte unii au decis prin diferite legi (dogma bisericeasca, tot lege este, nu?) ca sarbatoarea x se face in ziua de.


Iar despre argumentul tau, pe care nu-l mai citez.
Ioan Voda cel cumplit a fost sfartecat, Brancoveanu a fost decapitat. Un moment tragic nu este neaparat un moment important. De altfel, istoria speculativa de tipul "daca nu faceau basarabenii pasul, o beleam" nu are nici-o valoare. De ce nu argumentezi cu '48-u', cu '77-ele, ca fara ele cu cine sa se unesca basarebenii? Cu turcii? De ce nu sarbatorim vreun descalacat, ca vorba aia, fara el, la revedere voievodat, la revedere Moldova, la revedere Romanie. Cu cine se mai uneau basarabenii?
Unirea Basarabiei cu restul tzarii nu este un eveniment cu impact global asupra tzarii noastre (de exemplu, pentru ardeleni, chiar ca nu e, ca nici macar nu faceau parte din tzara), insa intregirea tzarii este (caci basarabenii s-au unit cu ardelenii la Alba Iulia, precum shi regatzenii shi altzi romani).
Ziua Natzionala nu vrea sa sarbatoreasca meritul unor romani (daca e dupa logica ta, Ziua Natzionala ar trebui sa-i sarbatoreasca pe basarabeni - ceea ce e greshit!), ca altfel nu s-ar mai termina certurile intre cine-i mai tare - Shtefan cel Mare sau Mihai Viteazul.
Shi las-o balta cu analogiile alea - 9 luni nu-s 60 de ani :)
Iar plecare la film s-a facut shi in '77 shi in '48 shi-n 1600 shi-n sec XIV, shi in 106, shi in prima jumatate a secolului I i.d.Hr. - fa tu un calendar care sa ii pomeneasca pe totzi merituoshii shi s-o tzinem dintr-o sarbatoare-n alta :D

Nu cred. St. Patrick e nu numai o sarbatoare nationala, ci si una populara (a se nota diferenta intre natiune si popor !) Un emigrant care s-ar stabili de bunavoie in Irlanda cred ca ar simti ca St. Patrick este si sarbatoarea lui.
Eu n-ash simtzi acest lucru - shi sarbatoresc Sf. Patrick de catziva ani gratzie unui amic irlandez. Dar mai mult de o bauta nu este - dar asha beau shi de Sf. Ion shi de Sf. Gheorghe - pana la Zi Natzionala mai e o cale de batut ;)
Shi ca tot vorbim de Sf. Patrick, data este batuta in calendar de creshtinism - prin dogma. Crezi ca e vreo diferentza intre dogma creshtina shi decretul care te ingrozeshte pe tine? Sunt "la fel de oficiale" shi sunt la fel de ushor de incalcat (daca vrei)

Daca e zi nationala, da, sunt de acord. Problema este insa sa gasim o sarbatoare populara, chiar daca se intituleaza oficial Zi Nationala
Pai '48-u' unguresc shi 4 iuliele americanesc sunt sarbatori populare (in sensul in care este Sf. Patrick)? Sau erau analogii facute doar la deruta :)
Caci altfel sarbatoarea se poate transforma in una populara - nimeni nu te obliga sa fii sobru ;)

Ma refeream la comunisti si la iliescieni (adica tot comunisti). Pana in '47 am avut o Zi Nationala vreme de 81 de ani care era nu numai zi nationala, ci si sarbatoare populara.
Reiau - shi mi-ai spus-o shi tu ceva mai sus, in alt fel - te impiedica cineva sa transformi 1 decembrie intr-o sarbatoare populara? Scoate lumea-n strada, fa carnaval, fa circ - nu te opreshte nimeni! Inventeaza poveshti, vinde mashti, vinde baloane fosforescente, fa ceva!

Crezi ca ma incalzeste cu ceva ? Oricum, e sigur ca americanii simt ca 4 iulie e zi de sarbatoare. La noi, 1 decembrie e doar zi nelucratoare.
Adica sa intzeleg ca americanu' se distreaza mai bine ca romanu'? Sau bulangii ashtia de la conducere nu dau o reducere la alcoale, un Big Brother special edition - ceva sa simta tot romanu' ca-i sarbatoare? :p
Este interzis prin acel decret vreo manifestare care sa te oblige de 1 decembrie doar sa nu lucrezi shi nu carecumva sa te distrezi!

De ce nu asta, am adus mai multe argumente. De ce alta, am explicat si asta. Problema e: CARE alta ? Ceva propuneri ? ;D

Pai daca nu shtii care alta, inseamna ca asta e cea mai buna propunere ;)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde ghionoiul » Vin Apr 09, 2004 8:54 am

aphextwinz scrie:Shtii snoava aia cu separarea puterilor in stat? Daca e semnata prin decret, nu inseamna ca Iliescu de capu' lui a facut-o

Normal, da' ce conteaza, tot decret e !

aphextwinz scrie:N-ai intzeles. Autoritatea (Biserica) nu ma lasa sa merg la slujba de Inviere sa sarbatoresc Pashtele in octombrie.

Aici nu discutam dogme bisericesti, discutam despre ziua nationala. Daca vrei, iti pot explica undeva cu lux de amanunte de ce sarbatorim Pastele primavara si nu in octombrie.

aphextwinz scrie:Unirea Basarabiei cu restul tzarii nu este un eveniment cu impact global asupra tzarii noastre

Adevarat. Dar intregirea de la 1 decembrie ar fi fost si AR FI RAMAS un eveniment cu impact global daca si Romania ar fi ramas tot atat de intreaga precum a fost la 1 decembrie. Dar nu vad ce motiv am avea sa mai sarbatorim azi intregirea, ba inca sa o mai facem si sarbatoare nationala, daca de atunci si pana acum am pierdut Basarabia, juma' de Bucovina, Herta si Cadrilaterul (chiar daca asta nu a fost niciodata romanesc, dar intra la "Romania Mare", nu ?). Asta inseamna ca noi nu mai vedem azi in 1 decembrie sarbatoarea reintregirii, ci sarbatoarea unirii Ardealului cu Romania, deci o sarbatoare cu iz regional.

aphextwinz scrie:fa tu un calendar care sa ii pomeneasca pe totzi merituoshii shi s-o tzinem dintr-o sarbatoare-n alta :D

Tocmai asta era si pointul meu, de ce sa sarbatorim vreun merituos din cartea de istorie si pe altii sa ii lasam de-o parte ? Mai ales ca e greu de gasit ceva "cu impact global"...

aphextwinz scrie:Eu n-ash simtzi acest lucru - shi sarbatoresc Sf. Patrick de catziva ani gratzie unui amic irlandez.

Locuiesti cumva in Irlanda ? Te-ai stabilit acolo ? Daca nu, argumentul tau e nul. Si eu sarbatoresc 21 septembrie, ca am un prieten in Tonga... :b

aphextwinz scrie: Pai '48-u' unguresc shi 4 iuliele americanesc sunt sarbatori populare (in sensul in care este Sf. Patrick)?

4 iulie este indiscutabil o sarbatoare populara la americani. 15 martie la unguri nu e chiar asa, adica nu defileaza lumea cu baloane pe strazi, este ceva interiorizat, dar foarte intens. Este un sentiment patriotic pur, fara indemnuri la televizor. Oamenii isi pun cocarde in piept fara sa ii roage cineva, merg la biserica si se roaga pentru neamul lor unguresc, isi canta imnul fara sa ii indemne fanfara, iar seara ciocnesc un pahar. Am locuit in Ardeal destul de mult, am multi prieteni unguri si am discutat cu ei si despre asta, deci vorbesc in cunostinta de cauza. Ei, de 15 martie, simt in interiorul lor ca e sarbatoare. Eu, de 1 decembrie, nu simt nimic. Nu din rea-vointa, pur si simplu mie aceasta aniversare a unei zile - importante, fara indoiala - din istoria Romaniei nu imi inspira sentimentul de sarbatoare nationala.

aphextwinz scrie:Caci altfel sarbatoarea se poate transforma in una populara - nimeni nu te obliga sa fii sobru ]
Da, ar fi si caraghios sa ies eu cu tine pe strada de 1 decembrie, sa ne imbracam in ofiteri de la circ, sa invartim bastoane, sa aruncam confetti si sa racnim ca apucatii "E sarbatoaareeeeeee...", cand toata lumea sta in casa si se uita cum defileaza tancurile la Alba-Iulia si cum mai depune Nastase o jerba la mormantul ostasului necunoscut. Distractia e ca si dragostea: cu de-a sila nu se poate.

aphextwinz scrie: Reiau - shi mi-ai spus-o shi tu ceva mai sus, in alt fel - te impiedica cineva sa transformi 1 decembrie intr-o sarbatoare populara? Scoate lumea-n strada, fa carnaval, fa circ - nu te opreshte nimeni! Inventeaza poveshti, vinde mashti, vinde baloane fosforescente, fa ceva!

Ntz, nu tine, ti-am spus. Si nu uita ca de regula vremea de 1 dec. e de cacao. In plus, se vor gasi destui care sa se simta ofensati de asa o veselie generala, cand "normal" ar fi sa fie atmosfera de inmormantare. Singurul lucru care, dupa cum s-a vazut, i-ar scoate pe romani in strada de 1 dec. ar fi sarmalele gratis de la autoritati (in plin post al Craciunului, da' ce mai conteaza...)

[quote="aphextwinz"]Pai daca nu shtii care alta, inseamna ca asta e cea mai buna propunere ]
Na, ca ai dat-o in bara ! :rulz: Am o propunere beton ! Da' te mai fierb oleaca :j
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Apr 09, 2004 9:13 am

Eu, de 1 decembrie, nu simt nimic. Nu din rea-vointa, pur si simplu mie aceasta aniversare a unei zile - importante, fara indoiala - din istoria Romaniei nu imi inspira sentimentul de sarbatoare nationala.


asta nu inseamna niica. duar pentru ca tu nu simti nimic atunci nu inseamna ca ziua e prost aleasa.
Chestia este ca in Romania eu unu observ un anti-nationalism incredibil. Adica, multi oameni considera ca tot ce este "made in Romania" este prost (aici includ nu numa prefabricatele ci si istorie, cultura, mentalitati, etc), deci de aiciaaceasta lipsa a unei simtiri de ziua nationala.

Da, ar fi si caraghios sa ies eu cu tine pe strada de 1 decembrie, sa ne imbracam in ofiteri de la circ, sa invartim bastoane, sa aruncam confetti si sa racnim ca apucatii "E sarbatoaareeeeeee...", cand toata lumea sta in casa si se uita cum defileaza tancurile la Alba-Iulia si cum mai depune Nastase o jerba la mormantul ostasului necunoscut. Distractia e ca si dragostea: cu de-a sila nu se poate.

De ce? Acu 4 ani io ieram prin bucuresti avand un steag mare pe mine. intr-adevar nu mai era nimeni asa, dar sincer sa fiu numa stresat nu ieram. M-am stresat mai incolo cand am observat ca romania stie sa-si serbeze ziua nationala prin sictir total (asta este vina autoritatilor/populatiei).


cand ne spui alegerea ta? sa nu zici 30 octombre ca te boxez :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Apr 09, 2004 9:15 am

misto discutzie stromenarilor, dar ce nu pricep eu (in afara de taurismul exacerbat care zace in organele fiecarui mascul), de ce se merge pe comparatii care nu isi au locul.

dacu nu atunci atunci cand, daca ala face asa, pai si celalalt face cam asa, care e relevantza?

repet, excluzand spiritul gigicontrist. pt ca daca numai despre asta este vorba, schimba titlul in "subiect de contradictie pe teme diverse"

p.s. va dati seama dragi spectatori ca nici unul nu va cadea la pace cu celalalt?

Adica, multi oameni considera ca tot ce este "made in Romania" este prost


incorect, cunosc multi care se feresc de rosiile de import sau care cauta napolact, desi danone are o distribitie mult mai buna. (ciocanila, "distributie" e un neologism legat de lumea vanzarilor, sa n-avem vorbe dupa :D )
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Vin Apr 09, 2004 9:26 am

are o distribitie

da ce ie aia distribitie?

apai dana io raspund la chestia cu rosiili...or fi mult anti-Romania, dar antiTurcia is si mai multi. iar danone un' se face ca nustu...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Vin Apr 09, 2004 9:28 am

animaloo scrie:Chestia este ca in Romania eu unu observ un anti-nationalism incredibil. Adica, multi oameni considera ca tot ce este "made in Romania" este prost (aici includ nu numa prefabricatele ci si istorie, cultura, mentalitati, etc), deci de aiciaaceasta lipsa a unei simtiri de ziua nationala.

Sunt perfect de acord cu observatia ta. Din pacate asa este. Sunt prea multi cei care dispretuiesc total tot ce e legat de Romania. Dar nici in cealalta extrema nu e bine sa cazi, sa te exciti ca armasaru' cand auzi de Decebal si Mihai Viteazu' fara sa ai in fond prea mare habar de istorie, sau sa pui placa harshaita cu "romanul e cel mai genial din lume, da' iudeo-masoneria si iredentismul maghiar ne pun betze-n roate, bashca ne fura toti arbitrii din lume".
animaloo scrie:De ce? Acu 4 ani io ieram prin bucuresti avand un steag mare pe mine. intr-adevar nu mai era nimeni asa, dar sincer sa fiu numa stresat nu ieram.

Bravo tie. Dar tocmai asta e si ideea: daca nu mai era nimeni, inseamna ca de facto NU era sarbatoare nationala. Sau populara. Sau campeneasca, sau de care vrei.
animaloo scrie:cand ne spui alegerea ta? sa nu zici 30 octombre ca te boxez

Da' ce-i pe 30 octombrie ??
Cat despre data propusa de mine ca (utopica) Zi Nationala, deocamdata doar un hint: e o zi care este deja DE FACTO o sarbatoare. E drept, nu nationala, dar populara. Si nu ii exclude nici pe ucraineni sau nemti, nici pe evrei sau musulmani.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde nae cinefil » Vin Apr 09, 2004 9:48 am

ghionoiule, e falsa generalizarea sentimentelor maghiarimii din Ardeal fatza de 15 martie! Tzi-ai pus intrebarea cum simt 1 Decembrie romanii din Basarabia, Ucraina, Serbia sau Ungaria? Asta e alta discutzie insa!
Oricum, subscriu la punctul de vedere al yogurtei, in sensul ca argumentele pentru mentzinerea/schimbarea zile natzionale nu ar trebui sa fie gasite in afara Romaniei!
Eu am fost in vreo 3 ani la Alba Iulia de 1 Decembrie shi-tzi spun cu mana pe tastatura ca mi s-au inmuiat picioarele cand multzimea a inceput sa cante imnul, chiar daca pe acompaniamentul fanfarei!
aphexu ar putea sa-tzi dea jdemii de argumente pentru care alipirea Ardealului are shi a avut un impact mai mare decat intoarcerea la tara mama a Basarabiei si Bucovinei!

...revin eu...
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Vin Apr 09, 2004 9:52 am

ghionoiul scrie:Normal, da' ce conteaza, tot decret e !
Pai tu te certzi singur? Eu te-am intrebat daca Iliescu a ordonat, nu daca a fost vreun decret

Aici nu discutam dogme bisericesti, discutam despre ziua nationala. Daca vrei, iti pot explica undeva cu lux de amanunte de ce sarbatorim Pastele primavara si nu in octombrie.
Discutam despre ce vor partenerii la discutzie, nu despre ce vrei tu :p. Am facut o analogie - daca ai raspuns atunci eshti responsabil de firul discutziei. Shtiu de ce se sarbatoareshte Pashtele primavara shi de ce se sarbatoreshte Ziua Natzionala pe 1 decembrie. Dar ambele motive sunt independente de mine shi de cheful meu de a sarbatori (asta era argumentul pentru care am facut analogia, te citez: "Sarbatoare e atunci cand simte omu' in rarunchii lui ca i se bucura sufletu', nu cand ordona ...").
Iar argumentul dogmei este argumentul decretului - un legislativ care impune o data drept sarbatoare.

Adevarat. Dar intregirea de la 1 decembrie ar fi fost si AR FI RAMAS un eveniment cu impact global daca si Romania ar fi ramas tot atat de intreaga precum a fost la 1 decembrie.
Pai shi ce daca - teritoriile ramase in Romania au participat la acea unire - ashadar inca este reprezentativa pentru totzi romanii din hotarele tzarii. Cand va Romania va cuceri Ungaria shi Bulgaria - intr-adevar, voi fi de acord cu tine - data nu mai va fi reprezentativa :D

Dar nu vad ce motiv am avea sa mai sarbatorim azi intregirea, ba inca sa o mai facem si sarbatoare nationala, daca de atunci si pana acum am pierdut Basarabia, juma' de Bucovina, Herta si Cadrilaterul (chiar daca asta nu a fost niciodata romanesc, dar intra la "Romania Mare", nu ?).

Pai shi ce ai vrea sa sarbatorim? Pierderea Bucovinei? :rolleyes:

Asta inseamna ca noi nu mai vedem azi in 1 decembrie sarbatoarea reintregirii, ci sarbatoarea unirii Ardealului cu Romania, deci o sarbatoare cu iz regional.
Asha tzi se pare tzie - am mai adus un argument pe care preferi sa-l ignori - putea sa fie oricare alt teritoriu. Faptul este ca in acel moment totzi romanii (care s-au unit vreodata, ca asha-s romani shi-n California) s-au unit.

Tocmai asta era si pointul meu, de ce sa sarbatorim vreun merituos din cartea de istorie si pe altii sa ii lasam de-o parte ? Mai ales ca e greu de gasit ceva "cu impact global"...
De ce nu are 1 decembrie impact global (argumentele de mai sus sunt desfiintzate in acest moment dpmdv) ? Shi cine se simte dat deoparte de 1 decembrie?

Locuiesti cumva in Irlanda ? Te-ai stabilit acolo ? Daca nu, argumentul tau e nul. Si eu sarbatoresc 21 septembrie, ca am un prieten in Tonga...
Presupun ca tu shtii mai bine decat mine cum ma voi schimba eu daca ma voi duce in alta tzara :rolleyes:
Ideea este ca am contact permanent (poate nu foarte semnificativ - oricum nu eshti in masura sa judeci) cu cultura irlandeza shi nu ma influentzeaza. Shi la fel cum n-am fost mai extaziat de Paris cand l-am vazut decat am crezut ca am sa fiu, n-am sa fiu nici mai extaziat de Irlanda (daca mai voi duce p'acolo) decat cred ca o sa fiu - shi itzi garantez ca n-am sa le imbratzishez nici cultura, nici pamantul, shi nici femeile (red and fat ]
(...) Eu, de 1 decembrie, nu simt nimic. Nu din rea-vointa, pur si simplu mie aceasta aniversare a unei zile - importante, fara indoiala - din istoria Romaniei nu imi inspira sentimentul de sarbatoare nationala.[/QUOTE] Scuza-ma este vina oamenilor, nu a sarbatorii. Daca americanul are chef de paranghelie iar pe ungur il apuca amocul patriotismului, ambii agatzandu-se de o data istorica, in timp romanul n-are de nici-unele shi itzi suge desh'tu', cu o aceeashi premiza, tot el face scandal ca de ce de aia au shi el-nare. Adica, tu'le muma de americani, auzi tu, sa se distreze, in timp ce noi ne uitam la teveu. Iar ungurii aia stau ca la mort, in loc sa stea in casa la barfa. Sa nu zica careva ca nu eshti un roman get-beget :D

Da, ar fi si caraghios sa ies eu cu tine pe strada de 1 decembrie, sa ne imbracam in ofiteri de la circ, sa invartim bastoane, sa aruncam confetti si sa racnim ca apucatii "E sarbatoaareeeeeee...", cand toata lumea sta in casa si se uita cum defileaza tancurile la Alba-Iulia si cum mai depune Nastase o jerba la mormantul ostasului necunoscut. Distractia e ca si dragostea: cu de-a sila nu se poate.
:rolleyes: Inca n-am intzeles ce vrei: sa faci paranghelie ca americanii sau sa fii chinuit interior ca ungurii? Zile Natzionale cu defilari sunt berechet.
Io cred ca problema este ca oricum romanii nu-s suficient de manatzi de patriotism incat sa simta Ziua Natzionala - fie sa se duca la Biserica, fie sa se distreze. Daca nu s-ar intampla nimic de Ziua Natzionala - nimeni n-ar face nimic - shi inca ar exista de-ashtia ca tine care or sa zica:
- pai dom'le, nu-i distractzie.
- du-te shi distreaza-te.
- pai ce, sa ma distrez singur cand toata lumea sta-n casa
sau
- pai dom'le, nu-i respect, nu se omagiaza istoria, trecutu', martirii, eroii, bla bla
- pai du-te la biserica/monument/etc. shi adu-le omagiu'
- pai ce, sa ma duc singur cand toata lumea sta-n casa
etc. - ca orice roman, intotdeauna are o scuza buna. Shi ca orice roman dupa ca ce are scuze sa n-o faca, se oftica ca altzii o fac (c.n.)

Si nu uita ca de regula vremea de 1 dec. e de cacao.
Ca in martie o fi vreme mai buna. Aaa, de aia-s ungurii sobri de ziua lor Natzionala, ca n-au vreme buna :D

In plus, se vor gasi destui care sa se simta ofensati de asa o veselie generala, cand "normal" ar fi sa fie atmosfera de inmormantare.

Mah nush' pe ce lume traieshti tu, dar in general, pe unde shtiu io, de 1 decembrie lumea iese pe la munte, pe o la o chermeza organizata undeva - nush' o persoana care sa stea la televizor.

Na, ca ai dat-o in bara ! Am o propunere beton ! Da' te mai fierb oleaca
Canutza om sucit :)
In ceea ce ma priveshte n-ai nici-o propunere pana nu o spui - asha ca itzi "fierbi" singur craca :D


edit contra unor argumente diverse:
tocmai asta e si ideea: daca nu mai era nimeni, inseamna ca de facto NU era sarbatoare nationala ...
Adica daca nu e nimeni pe strada cu-n steag in spate inseamna ca nu-i sarbatoare nici natzionala, nici populara, nici campeneasca. Mai ales campeneasca!

Si nu ii exclude nici pe ucraineni sau nemti, nici pe evrei sau musulmani.
O zi natzionala ii exclude (ca semnificatzie) pe ceilaltzi. 4 iulie, Sf. Patrick sunt sarbatori care-i exclud pe musulmani (am luat o categorie valabila pentru ambele sarbatori).
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Vin Apr 09, 2004 9:52 am

animale: nu provin numai din turcia marfurile respective, ar fi bine sa fie turcia care mai are mancare naturala pe tzava, stai sa vezi rosiile de pe tifon sau vacile crescute cu vivaldi care nu vad soarele si mananca proteina animala, cum e in italia (ca tot venise vorba). uite-te pe etichete/ambalaje in supermarketuri, majoritatea legumelor provin din vestul europei.
danone se face aici (mai ezapt in cartierul 23 august), dar cu tehnologia, retetele si ingredientele de baza de afara. incearca sa pui smantana danone in ciorba, daca se dizolva iti dau o bere, chiar daca nu meritzi.

implicit prin asta am raspuns si ghionoiului, nu se poate generaliza la romani nici un nationalism, nici un anti-nationalism majoritar, exageratzi.

ce sarbatoare populara? a recoltei?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde ghionoiul » Vin Apr 09, 2004 10:03 am

cinefil plin de stil: aphexu mi-a dat deja argumentele de care ziceai, sunt valabile, dar nu asta e problema.
Intr-adevar, argumentele trebuie gasite in interior, dar un pic de documentare nu strica niciodata, nu ?
Te cred pe cuvant cu ceea ce spui despre Alba-Iulia, dar asta nu contrazice deloc afirmatia mea ca 1 dec. are iz de sarbatoare regionala. Eu la Iasi am vazut o nemiscare totala de 1 dec., probabil pentru ca nu se serveau sarmale.
Argumentele pe care le voi prezenta cand voi veni cu noua propunere tin numai si numai de Romania. Nu de Turcia, cu tot cu rosiile ei, nici de America sau Ungaria.
Apropo de Ungaria: 15 martie e o zi a ungurilor de pretutindeni, nu numai a celor din Ungaria. Sarbatoarea pe care eu o vad mai potrivita pentru noi nu are nimic de a face cu romanii din Ucraina, Bulgaria sau Ungaria, e drept. Dar la urma urmei e vorba de o sarbatoare de stat. Sunt de acord ca 1 dec. sa fie in continuare o sarbatoare nationalista a romanilor de pretutindeni (care se mai simte, evident...)
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Apr 09, 2004 10:11 am

Asa mah nea talent, da inapoi, fricosule. Si daca tot nu zici pseudopropunerea matale, macar lasa talentele de gagicutza care se face ca pleaca ochii fiindca e rushinoasa cand de fapt se uita la shlitz :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Vin Apr 09, 2004 10:14 am

shi la argumentul asta cu "de pretutindeni" - tot patriotismul e motorul. Ca 15 martie este ziua lor de independentza. Pe unguru' din Vanuatu' nu-l incalzeshte in mod direct treaba aceasta, ca este o independentza a Tzarii shi nu a lui ca individ, shi nici ca etnie. Dar romanu' nici daca shi-ar sarbatorii '77-ele nu ar fi mai motivat (plus, ca e doar independentza Romaniei unite la 1859, shi iar ar aparea ghionoiul sa ne spuna ca basarabenii nu se bucura de acest privilegiu :D)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Vin Apr 09, 2004 10:20 am

in primu' rand ca basarabenii nu-s romani, deoarece limba lor este basarabeana, asa ca nu pot fi afectati, vorbesti aiurea-n tramvai.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde virrag » Vin Apr 09, 2004 10:20 am

Fratilor, interesante argumente aveti, dar mai pe scurt, ca era sa ma apuce Invierea aici citind posturile lui ghionoiu si afex.
Cred ca 1 Decembrie este o zi mare, importanta in istorie si trebuie pretuita ca atare. Dar realitatea este ca alegerea ei ca sarbatoare nationala s-a dovedit un fiasco. Ghionoiul are dreptate ca impunerea ei "de sus" nu a avut succes, iar modul in care s-au desfasurat manifestarile publice din 90 incoace iti taie orice chef sa sarbatoresti. In plus, regionalizarea acestei sarbatori mi se pare evidenta. Unde bate ghionoiul campii e la chestia cu Basarabia si Bucovina. Relevanta acelor evenimente nu e nici macar cat a celui in discutie, asa ca lasa-neeeeee, lasa-neeeeee ! ;B
Ca sa te iertam, ghionoiule, vino odata cu propunerea aia cu care tot ameninti de cateva posturi !
virrag
 

Mesajde stefan » Vin Apr 09, 2004 11:05 am

virrag, ghionoiule, pierdeti din vedere un element foarte important, zic eu: o traditie nu se face in 14 ani! 4 iulie si 15 martie se sarbatoresc de multicel, si fara discontinuitati, ca la noi. Mi se pare destul de greu sa incepi sa sarbatoresti 1 decembrie ca zi nationala dupa ce 45 de ani toata lumea a fost obisnuita cu 23 august, iar oamenii nu mai simt impotanta zilei respective. Asta insa nu face ziua respectiva mai putin importanta.

Si eu sunt de parere ca 1 decembrie este o zi importanta pentru istoria Romaniei, e aberant sa zici ca n-are sens s-o sarbatorim pentru ca de atunci am pierdut teritorii, pai daca e asa, ungurii sarbatoresc inceputul revolutiei din '48, care a fost inabusita dupa un an!

Ghionoiule, mi-e teama ca incurci oalele. Ba nu e sarbatoare populara, ca la x si y, ba stai, ca la y nu e sarbatoare populara, etc. Ungurii au alta structura decat noi, lor le sta mai bine cu nationalismul sentimental decat noua.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ghionoiul » Vin Apr 09, 2004 11:15 am

Daaaa, bag sama ca aphex a cam fiert destul, ca deja a inceput sa se stropsheasca la mine... E cazul sa lansez propunerea, pana nu risc sa fiu luat la bataie de stimatii mei contraopinenti.

Mie mi se pare ca o zi cu adevarat de sarbatoare in Romania este 1 mai. Traditia ei comunista nu mai are deja nici o relevantza. Traditia ei necomunista e inca si mai veche. Dincolo de acest aspect, 1 mai e o sarbatoare de facto inca de multa vreme. Fenomenul "1 mai la mare" dateaza dinainte de 89. Intre timp, marea nu mai e singura destinatie a celor care se bucura de Ziua Muncii. Omul pleaca oriunde, la munte, la padure, iar daca nu isi permite nici atat, iese in fata blocului si pune de un gratar cu vecinii. Oricum ar fi, de 1 mai omul simte ca e sarbatoare. Motivul sarbatorii deja s-a pierdut si nu mai conteaza. Important e ca tot romanul, adica tot cetateanul Romaniei, de la Mangalia la Satu-Mare, de la crestin la musulman, de la roman la polonez, asteapta cu nerabdare intai mai muncitoresc, spre deosebire de anostul 1 decembrie. Recunosc ca la inceput am simtit un oarecare dispret fata de snobismul multora de a merge musai la mare de 1 mai. Pe masura ce a devenit tot mai evident ca 1 mai nu este doar un prilej de deschis sezonul pe litoral, ci o adevarata sarbatoare populara, cu mici, bere si tot tacamul, mi-am reconsiderat opinia fata de aceasta zi.

Acum imi imbrac armura de otel si astept sa ma bombardati cu argumente beton ! :yD

Edit: P.S.
Stefan, in principiu ai dreptate ca traditia nu se face in 14 ani. IN PRINCIPIU ! Iata insa ca 1 mai s-a impus ca o traditie, in timp ce 1 dec. ba !
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde nae cinefil » Vin Apr 09, 2004 11:21 am

m-ai spart bah gheonoiule! ce surprins suuuunt, nici nu-tzi pot esplica!

numa-n ciuda, nu ma leg de propunearea ta, da` vez ca s-ar putea ca unii (nu neaparat fani M.I.S.A.!)sa te improashte cu argumente umede shi o sa-tzi rugineasca armura!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Apr 09, 2004 11:27 am

nu le incurca, o face dinadins, e gigicontrist.

cat despre 1 mai?! LOOOOOL, nu numai ca e irelevant de moderna, dar are caracter de piatza golanilor, e pt pushtani (general vorbind). parintzii tai (sau ai cunoscutzilor) se duc la mare de 1 mai?

o sarbatoare nationala trebuie simtita de toate categoriile de varsta, fane a adus aminte de 23 august si bine a facut, pt ca atunci gaseai crenvushti, asta itzi marca un shantz pe constiintza indiferent de varsta (e doar un exemplu).

ce e bun e si durabil (vezi cazul artelor, a personalitatilor istorice, care au ramas in memorie), ceva ce tine de cateva generatii (daca or fi mai mult de doua, dar ma indoiesc), sarbatoare nationala e aberant.
nu-mi aduc aminte in vreun roman interbelic sa povesteasca cineva de vreun 1 mai la mare.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Vin Apr 09, 2004 11:32 am

ghionoiule, daca tu zici ca aia-i stropsheala, oi fi tu suferind de vreo idiosincrazie. Pe d'alta parte fuga-i rushinoasa dar ii sanatoasa shi pe de-o alta parte (diferita de cea anterioara), cine seamana vant culege furtuna :p

Gandindu-ma la 1 mai, comparatzia cu ungurii de acu' ceva posturi mi se pare hilara - in fine trebuia sa se discute pe marginea a ceva.
Nush' daca ai observat ca din mai pana-n septembrie tarziu oamenii ies la gratare, la mare shi la munte. Io propun sa facem ziua natzionala pe 23 august shi fara defilari shi ai sa vezi gratare shi minivacantze o sa se traga in 'cea zi :D :rolleyes:
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde ghionoiul » Vin Apr 09, 2004 11:33 am

danone, nu ma lua cu interbelicu', ca daca esti nostalgica, mai am o propunere misto: 10 mai ! Aia da sarbatoare nationala. populara, tot ce vrei !
Ce sa-i faci, in ziua de azi nationalismul la romani nu mai are cautare ! De asta, nici o sarbatoare cu caracter istorico-patriotic nu mai are mare trecere. Si dealtfel e si greu de gasit o sarbatoare de-asta care sa fie si reprezentativa si sa si aprinda flacara in inimi. Veniti voi cu un contraexemplu

Aphex: da' stiu ca te-ai incalzit rau de tot, daca trecusi la atacuri personale :D Oricum, propunerea ta cu 23 august e primul lucru constructiv pe care il aud de la tine in discutia asta
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Apr 09, 2004 11:38 am

io sprijin ideia lu afex cu 23 augustu cu mentiunea ca vreau liber si pe 1 decembre...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Apr 09, 2004 11:38 am

cine seamana vant culege furtuna


una noua nu ai? io am auzit ca dacatz dai foc mori sufocat :p

woody, nu-s nostalgica decat intr-o mica parte a unui sens cat se poate de figurat al acestui cuvant, poate putin traditionalist/nationalista fara exagerari. nu zic ca romanii is buricii pamantului, da nici ca-s coada plutonului din anumite puncte de vedere.

daca faci o sarbatoare cu caracter istoric si ii pui ca stema gratarul esti trilulilu.

plus ca ti-ai uitat ochelarii acasa, inainte de afex si io si stefan am sustinut ideea de 23 august.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nae cinefil » Vin Apr 09, 2004 11:39 am

ghionoiule, da` te-ai intrebat daca cele trei culori ale drapelului te reprezinta? simtzi ceva cand le vezi? n-ai vreo propunere shi pentru schimbarea lor? da` limba romana te reprezinta(fara apropouri la Traductions!:))? da` poporu` roman?

...shi lista ar putea continua cu imnul, politicainterna shi externa etc., dar astea sunt deja alte threaduri:)...
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Vin Apr 09, 2004 11:44 am

cinefil, frumos ca un copil, iti multumesc ca faci aici reclama pentru Traductions, chiar ma gandeam io cum sa bag o shoparla fara sa fiu avertizat =D
Incerc sa te iau in serios si iti raspund: da, cele 3 culori ma reprezinta. Limba romana la fel. Poporul roman ma reprezinta in mod exceptional, desi in 30 de secunde as putea enumera un morman de defecte care de care mai urate ale acestui popor minunat si diabolic.
Dar 1 decembrie nu ma reprezinta ca SARBATOARE NATIONALA, repet ! In rest, toata stima pentru aceasta zi.
...iar limba romana, tricolorul si poporul nu au fost impuse prin decret...
Cu imnul se poate face separat o discutie la fel de interesanta.

Napolact, nu mi-am uitat ochelarii ! (de unde stiai ca port ?) Tu si Stefan ati amintit de 23 august, pe cand aphex a propus-o ! Bravo lui ! :lol:
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Următorul

Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator