Catedrala neamului

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Mesajde eyewitness » Joi Apr 22, 2004 4:08 pm

sunteti aberanti
de la demolarea monumentului 1907 si pana la ce tampenii debitati e cale lunga. reamenajarea zonei bucur obor, prin desfiintarea acelor tarabe insalubre, a unui bazar ambulant operat de tuciurii ,a asa zisului parc obor si modernizarea zonei ( subiectul de care vorbeam parca de cateva posturi incoace) este o necesitate si nu un moft al vreunui primar sau partid. daca ati locui in zona poate as incerca sa inteleg dar asa ,argumentu cu vezi duamne treci cu tramvaiu si nu mai vezi statuia tzaranului revolutionar cu care te-ai obishnuit atatia ani si simti un gol in suflet e de divertis bre. negativismul nu ie o forma de progres asa ca daca vreti neaparat sa gasiti nod in papura cautati in alta parte.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Apr 23, 2004 8:30 am

breh aiule, nu stii ce vorbeshti, in bukale s-a desfiintzat chioshcurile, tarabele insalubre au in continoare dreptul la existenta, da? sa n-avem vorbe, io-te nene, ca daca era statuia acolo nu puteau desfiintza (sa zicem) tarabele ... matale te agatzi de o idee, nu recunosti cand gresesti (sau in linbaj olgiscian itz pute gura :j)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde tescovin » Vin Apr 23, 2004 8:32 am

Draga martore, nu contesta nimeni necesitatea modernizarii zonei Obor, si in general a oricarei zone insalubre (sunt si in Tgv cateva), deci atacul tau e fara obiect. Noi discutam aici despre monumente. Nu sunt un fan al rascoalei de la 1907, din partea mea n-au decat sa desfiinteze monumentul cu pricina, daca e vorba de o actiune masiva de reabilitare a zonei. Dar sa scoti un monument doar ca sa pui altul ?... Ca asta am inteles ca vor sa faca. Si de ce sa pui ma rog la un loc personalitati care mai au statui prin Bucuresti ? :-? Gata, stiu ! Lasa locuri libere, si ulterior completeaza cu alte personalitati, cum ar fi Iliescu, Nastase si Teoctist, care sa-i convoace pe alde Mihai Viteazul si Cuza la o sedinta de partid !
Iar cu nodurile in papura... sa fim solemni ! Ce, cumva Romania o fi asa o papura dreapta, neteda si fara noduri si s-a gasit unul ca Yellow sa le caute cu lupa de filatelie ?
tescovin
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Apr 16, 2004 10:47 am
Localitate: Targoviste

Mesajde gaga » Vin Apr 23, 2004 9:48 am

LOOL, tzuicomicin de dambovitza, "cateva" locuri insalubre in tgv? :D nu eshti deloc modest.

oricum, parerea mea (este o speculatzie si rog sa fie tratata ca atare) este ca in fiecare actiune de acest gen (catedrala, statuia, watevah) exista un numar de persoane care are ceva (ceva mai mult) de castigat dpdv material.

de ex (paranoispeculativ exemplul) io-s nastase (ex la intamplare) si am, sa zicem, o firma de constructzii. ce fac io, fac vile, case, pun faiantza? nah, ca nu-s baics. cu cine fac cele mai bune afaceri? cu statul ca ie cu bujet mare si auditu-i controlat politic.

boon, vine unii co propunere: domle finca d'aia si d'ailanta io zic sa demolam si sa facem aialanta, io, nastase stiu ca iau cimentu cu x lei si ca la particoler nu pot sa-l vanz cu mare profit, ia sa ma bag io la demolat si construit pe bujet sa iau pe fiece material de constructzie, ora de lucru, etc, un x inmultzit cam cu 1.000 asha. boon, avem nevoie de spate politic, legislativ, aprobari diverse? "si le-a dat, trei mere-n plus la incadrare, nuci si portocale direct din import".

muncitoru' roman oricum, lucrand pt stat e lenesh, neproductiv si hotz. ce inseamna asta? ie de bine, io, nastase, castig mai mult, doar taxez statul cu sume de mii de ori mai mari decat fac toate catedralele la un loc, deci ie de bine.

in concluzie, putetz sa va batetz capshoarele, hotararile astea nu au legatura nici cu ce reprezinta fun monument, nici cu cine stie ce modernizare a oborului de care ii doare-n pardon pe cashtigaretzii alegerilor.

(repet, scenariul e pur intamplator, vi-l fac daca vreti cu firmele care aprovizioneaza parlamentul cuhartie igienica sau senatul cu creioane si pixuri de ros, "alte masti, aceeasi scena", vorba lu nepereche)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde tescovin » Vin Apr 23, 2004 10:37 am

danone scrie:LOOL, tzuicomicin de dambovitza, "cateva" locuri insalubre in tgv? :D nu eshti deloc modest.

Mda, sa zicem ca ai dreptate... Bine macar ca orasul nostru e prea mic sa-si bata cineva capul cu construirea de megalitzi, ca ar fi inca si mai rau. Noroc ca n-a mai apucat Ciuruitul sa ne faca "capitalisti", ca dreq ne lua !

danone scrie:"si le-a dat, trei mere-n plus la incadrare, nuci si portocale direct din import".

...pe care sa le culeaga de la fata locului, cu delegatie de servici. Parca asa era, nu ?

Revenind la problema: intrucat e greu de crezut ca niste ametiti ca noi care ne dam cu parerea pe forum pot opri mareatza ctitorie pesedisto-teoctista, propun sa incercam sa ghicim ce hram va purta 'nalta monastire. Hramul "Mantuirea Neamului" suna bine, poate-i face Teo loc in calendar, intre o adormire si o taiere a capului !
tescovin
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Apr 16, 2004 10:47 am
Localitate: Targoviste

Mesajde Yellow Pinkie » Vin Apr 23, 2004 2:15 pm

Danone, nu e cu nimic exagerat sau paranoic scenariul tau. E exact ce se intimpla. Mi-aduc aminte, ca exemplu din ala, pe fata, acum vreo 3 ani s-au pus dale de ciment (d'alea ca pe Lipscani) pe ambele trotuare intre Aeroportul Baneasa si intersectia de la Zoo, deci vreo 2 km de trotuare, pe care oricum rar se merge cu piciorul. Iti dai seama ca nu era vreo prioritate, da avea careva niste dale si n-avea cui sa le vinda...

Sau, cel mai recent exemplu: firma Fly taxi, care imi spunea ieri un tovaras ca ar fi a lu Mitrea, aparuta peste noapte (autorizatiile obtinute urgent), si au mai cistigat si licitatia la Otopeni, unde acu nu mai gasesti taximetristi jepcari, sunt numai astia de la Fly. In caietul de sarcini era: masini monovolum (sau cum dracu sunt astea), cu portbagaj intre x si y litri (exact ca astea) si inca vreo 2 chestii de nu puteai sa nu nimeresti la tinta, dar numa daca erai Fly taxi (ca numai astia indeplineau toate conditiile).

Da toate astea sunt clare pentru oricine are ochi de auzit si urechi se suflat nasu...
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Apr 23, 2004 2:36 pm

offtopic magar:
bre yellow, sa stii ca Fly-u is singurele taxiuri capabile sa faca (bine adica) curse de la otopeni.
acmu vro doi ani lucram la un chemping si mai erau uameni care mejau la aeroport. si aveau uamenii astia bagaje o gramada. imagineaza-ti cum e sa incerci sa inghesui 4 oameni si vro 200 litrii bagaje intr-o dacie cu Gepele....si porma sa iei la bip flaiu (de mentionat ca ma duare fix deasupra scaunului de firma flai)
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Yellow Pinkie » Vin Apr 23, 2004 2:40 pm

Da ma, asa e, nu zic nu! Daca tocma Mitrea si-a dat seama de asta, bravo lui! Ideea era cum fac bani politicienii, nu ca iau io la bip flaiu, da-l in ma-sa, ca n-am firma de taxiuri ca sa ma concureze...

Edit, ca posta si danone ceva, d'odata cu mine: de fapt, pina la urma, asa e! Adica da, guvernu are interese la beserica, beserica la popor si noi, ca sa respectam subiectu' subiectului, nu suntem de acord. Io unu nu sunt, dupa cum am spus, de acord cu nici o modificare de'aiurea, pentru ca se pierde din unitatea orasului, ciuntita ricum la greu in '80. La altii se respecta chestiile din vechime, la noi ar demola astia si casa Enescu (Cantacuzino, ma rog) sa faca vreun bloc de birouri, daca s-ar putea. Da am mai zis astea, si dup'aia ziceti ca am vrun dezechilibru de ma tot repet...
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Apr 23, 2004 2:40 pm

pinki, stiu ce spui, din pozitia pe care o ocup 9-10 ore pe zi, daca intorc ochii din calculator cu o rasucire usoara a capului spre partea dreapta, vaz ezapt dalele si taxiurile de care zici matale :)
chestia e ca daca e s-o luam pe partea asta, clara pt multa lume, nu prea mai ai ce abera pe aceasta tema ... cum a zis si tzuikomicin, trebe sa asteptam sa apara alte aberatiuni referitoare la subiect.

de ce si pt ce s-a optat pt catedralizarea parcului carol este clar: d'aia asa, pt ca ei vrea, puate si-si permite
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde baixinho© » Vin Apr 23, 2004 3:12 pm

in afara de topic
Yellow Pinkie scrie:firma Fly taxi, care imi spunea ieri un tovaras ca ar fi a lu Mitrea

firma nu este a lui Mitrea. nu pot sa spun a cui este, pentru ca nu stiu cine citeste pe acest forum si chiar nu am nevoie de probleme. ti-as spune pe pemeu, da inca tin la sanatatea mea. :D
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Yellow Pinkie » Vin Apr 23, 2004 3:26 pm

O fi a lu Mitrea cum e cica si Capsa a lu Nastase, adica a lu vrun preten din copilarie... Oricum, daca e a lu cuiva tot din politica, inseamna ca postul meu inca are sens... Si daca nu e a lu Mitrea, atunci n-o sa am nici io probleme cu sanatatea :D
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori