In Romania...

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

In Romania...

Mesajde miHaimm » Mar Apr 27, 2004 12:24 pm

Da... ca sa-mi vad familia si prietenii am venit in tara de Paste. Ca si in alti ani ma asteptam sa gasesc lucrurile mergand un pic mai bine. Cateva cladiri noi, centre comerciale, ziare mai interesante, programe TV mai bune...

De la aeroport pana in Bucuresti... totul parea OK, cu exceptia chestiilor alb/rosii pe mijlocul drumului (pot fi utile... dar ar putea fi si frumoase?... sau macar nu urate?). Drumurile ceva mai bune ca de obicei, lumea mergea mai incet (nu mai trecea nimeni cu 120 pe la Baneasa - era radar putin mai incolo). Chiar si in oras am avut o placuta surpriza: masini mari, verzi care spalau strazile!!! Pai... nu mai vazusem asa ceva in Bucuresti de vreo 7-8 ani!!!

Dar... dupa cateva zile... pun mana pe un ziar... o batrana de 75 de ani jefuita si violata in comuna x din nordul Moldovei, Bivolaru seducatorul minorelor din Romania, Big Brother si sexul in direct, vrajitoarea Maria a fost sechestrata in casa de mama ei pana la 16 ani, tiganca Veta jefuita de cumnatul intors beat de la o nunta. Ma enervez si ma gandesc ca nu am ales ziarele care trebuie. In fine... sa vedem stirile... ProTV ;i cam acelasi lucru. In fine... "e ProTV" imi spun. Antena1 parca ar fi cele de la ProTV in reluare. Si ca sa le mai vad inca o data tot pe alea, ma uit si la TVR. Si asa a inceput dezamagirea.

A doua zi a trebuit sa conduc... Linistit ma sui la volan. Linistit pana la prima intersectie. Unde taximetristul din spate incepe sa claxoneze si sa injure ca am dat prioritate de dreapta. Deja incep sa ma enervez... dar imi spun ca e un bou si ca nu merita. La primul stop rosu... opresc, evident. Sunt primul la stop si se face verde. Plec de pe loc, moment in care din spate, pe contrasens, vine un Cielo care mi se baga in fata si franeaza. Noroc ca aveam ABS... De data asta injur (n-am mai putut). In sfarsit... cam asa dureaza cele 2 ore in care am condus. Am ajuns transpirat, obosit, plin de nervi si dupa un pachet de tigari. Apropos... are cineva idee de ce s-a asfaltat Bdul Constructorilor de 2 ori in 3 luni? Ala perpendicular cu Calea Crangasi. Il asfaltasera in vara, si era impecabil...

Ei... si incep sa aflu si alte cateva lucruri... Despre celalalt Bivolaru care a substituit 200 milioane de $ si a luat 5 ani. Imi fac un calcul: 40 mil./an!!! e un salariu frumusel. Apoi citesc un Evenimentul Zilei mai vechi. Cel cu primarii in conferinta la mare care aveau si ei nevoie de niste fetite. Dragut... te trimite partidul la mare, iti dau cei cu interese de toate. Iar ca sa fi reales dai si tu o masa in sat, cu 2-3 porci, etc. Mai aud si despre catedrala reintregirii natiunii... si mi se pare atat de dragut din partea statului sa dea 1.5 mil de euro doar pentru demontarea mausoleului din parcul Carol (fara licitatie, desigur). Chiar nu este nimic de facut in Romania cu 1.5 milioane de euro????

Si daca asta ar fi tot inca n-ar fi nimic. Dar fiecare om pe care il vedeam pe strada parca ma privea cu ura, gandidu-se doar cum sa traverseze inaintea mea pentru ca el se grabeste mai tare, vanzatoarele din magazine in continuare parca vor sa te ia la bataie cand le derajezi din discutiile importante la telefon, tiganii care fac pipi la coltul strazii (sau chiar in mijlocul strazii... de ce nu?), pustii de 10 ani care vin la tine "nenea, ai cumva o tigare?", oameni care isi baga toate alea la fiecare 2 pasi, etc.

Sincer... m-am bucurat ca plec. Si pentru prima oara de cand ma stiu, imi este rusine de tara mea. Nesimtire, prostie, hotie si incompetenta ar putea fi o descriere in rezumat.
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia

In concluzie...

Mesajde Tudy » Mar Apr 27, 2004 12:44 pm

Stai acolo unde esti si nu mai veni in Romania... faci un pustiu de bine tuturor. Si daca te intreaba cineva ce natie esti, raspunde ca esti altceva dar nu roman. Inca ceva... te sfatuiesc sa scrii de acum inainte in orice alta limba, dar uita limba romana. Asa ca lasa-ne pe noi restul sa traim inconjurati de asa-zisa "Nesimtire, prostie, hotie si incompetenta" si stai tu linistit... nu te enerva. Uita de unde ai plecat si integreaza-te complet la cultura care te inconjoara acolo unde esti. Spune-ti zilnic de dimineata pana seara: "Nu sunt roman.. urasc Romania!".

Fara suparari, dar m-ai starnit, n-am putut sa ma abtin.

Succes in cautarea noii tale identitati.

___________________________________________________________________
"Doamne... mare e lumea Ta, si multi prosti in ea! E multi, da' prosti!"
Avatar utilizator
Tudy
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Apr 26, 2004 11:00 pm

Mesajde stefan » Mar Apr 27, 2004 12:52 pm

mihaimm, pai is destui oameni din Ardeal (si nu numai) care-s socati cand vin la Bucuresti, si probabil si mai multi care s-ar supara ca ai considerat Bucurestiul reprezentativ :D. Sofatul intotdeauna a avut ceva de sport extrem (exagerez) in capitala, meseriashi care se baga pe contrasens, soferi mitocani, asta e, totusi nu cred ca e o regula; in Cluj soferii-s destul de civilizati de exemplu, te lasa sa iesi din parcare, desi au prioritate, nu se baga mai nimeni pe contrasens...

Cu stirile nu stiu ce sa zic, in Polonia e altfel situatia?

Re-asfaltarea bulevardului de care vorbesti e probabil un caz clasic de afacere profitabila pe bani publici. Iar Bivolaru ma bucur ca face puscarie macar, pentru ca in mandatul Conventiei tot PSD-ul mergea la Tribunal sa-l sustina pe individ; ca trebuia sa ia cel putin dublu (poate sare cinefilu' cu paragraful aferent din codul penal :D) e altceva.

Nu-nteleg o chestie. Acum ceva timp spuneai ca ai vrea sa te intorci in tzara, sa ajuti la schimbarea lucrurilor in bine, asa de repede te descurajezi?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde miHaimm » Mar Apr 27, 2004 2:35 pm

Asa ca lasa-ne pe noi restul sa traim inconjurati de asa-zisa "Nesimtire, prostie, hotie si incompetenta" si stai tu linistit... nu te enerva.

Da, inteleg ce vrei sa spui. Adica nu e nevoie de oameni care sa spuna lucrurile astea. Si de fapt totul e bine asa cum este. Nu e nici o problema ca toti fura, ca daca vrei sa iti faci treaba ti se da in cap, ca se pisa tiganii in mijlocul strazii. Totul este OK. Tot inainte!
stefan scrie:Nu-nteleg o chestie. Acum ceva timp spuneai ca ai vrea sa te intorci in tzara, sa ajuti la schimbarea lucrurilor in bine, asa de repede te descurajezi?
Nu... nu atat de repede. Dar ma deprima. Iar oamenii care nu inteleg nimic ma deprima si mai tare. Si ai dreptate: Ardealul este o alta Romanie. Din pacate nu prea este si in rest...


Despre stiri... da, in Polonia este cu totul altceva. Ei chiar par interesati de problemele legate de integrarea europeana, de numarul locurilor de munca, de taxe si impozite.
Ca exemplu, in urma unor articole din presa legate de situatia din agricultura ministrul respectiv a demisionat, urmat destul de curand de primului ministru. Ceea ce arata ca presa are o oarecare putere... spre deosebire de Romania. Din pacate am fost nevoit sa admit ca situatia in Polonia este mult mai buna decat la noi, economic, social si democratic.
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia

Mesajde stefan » Mar Apr 27, 2004 5:48 pm

Nu-s asa fan al Ardealului (la extrema, chiar as zice ca ardelenii-s la fel de neseriosi ca regatzenii, doar ca se iau mai tare in serios), dar vroiam doar sa zic ca unele din lucrurile pe care le-ai vazut sunt mai degraba specifice Bucurestiului decat Romaniei in general.

E interesanta discutia cu Polonia vs. noi, pentru ca tot se aude pe aici ca si in alte tari estice exista coruptie, si Polonia e chiar data ca exemplu.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Love2Fly » Mar Apr 27, 2004 6:11 pm

Tudy scrie:Asa ca lasa-ne pe noi restul sa traim inconjurati de asa-zisa "Nesimtire, prostie, hotie si incompetenta" si stai tu linistit... nu te enerva. Uita de unde ai plecat si integreaza-te complet la cultura care te inconjoara acolo unde esti. Spune-ti zilnic de dimineata pana seara: "Nu sunt roman.. urasc Romania!".

Fara suparari, dar m-ai starnit, n-am putut sa ma abtin.

Succes in cautarea noii tale identitati.

Aha...adica tu esti in Finlanda si ii zici lui ca e un demigrant. Pai revino in Romania, stai 2 ani aici si iti spun eu sigur ca o sa ai convingeri asemeni lui. Asha stiu si eu ca e usor sa stai intr-o tzara civilizata si "sa-ti iubesti tzara" :bleah: Dixit!

___________________________________________________________________
"Doamne... mare e lumea Ta, si multi prosti in ea! E multi, da' prosti!"[/QUOTE]
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde miHaimm » Mar Apr 27, 2004 6:50 pm

stefan scrie:E interesanta discutia cu Polonia vs. noi, pentru ca tot se aude pe aici ca si in alte tari estice exista coruptie, si Polonia e chiar data ca exemplu.

Exista coruptie. Ca peste tot. Dar spre deosebire de Romania, daca se afla despre cineva ca este corupt... se intampla ceva. Au destule exemple de anchete, procese si condamnari ale unor fosti senatori/deputati.

EZ - am cautat pe internet dar n'am reusit sa aflu urmarea... Ceea ce ma duce la gandul ca cel mai probabil nu s-a intamplat nimic. Poate o mustrare de partid... Sincer cred ca in Polonia erau terminati a doua zi...

P.S. Chiar urasc Polonia, din toate puterile mele... dar... din pacate trebuie sa admit evidentul: daca ei au avut probleme cu integrarea, noi o sa ne integram... alta data.
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia

pt. love2fly si restu'

Mesajde Tudy » Mar Apr 27, 2004 11:54 pm

HOHO, fratioare, stai linistit ca nu sunt eu ca aia pe care-i vezi tu tavalindu-se pe jos de plans la Surprize-Surprize ca n-au fost pe-acasa de 20 de ani. Pastele, si verile si Craciunurile.. unde crezi ca mi le petrec? In praful de-acasa, care spre deosebire de altii, eu il agreez. Si nici xenofob nu sunt, imi place diversitatea, cu cat sunt inconjurat de mai multe neamuri/rase/culturi, cu atat am ocazia sa invat/descopar ceva. Am multi prieteni tigani care sunt mai civilizati si mai "oameni" decat majoritatea "fratilor" nostri. Cateodata mi-e si rusine de romanii care generalizeaza si ii baga pe toti ceilalti intr-o oala (oare la cine ma refer?). Oameni de factura proasta sunt peste tot, nu neaparat tigani, sau romani, dar vest europeni si nu numai.

Si daca as avea posibilitatea sa imi permit o viata "decenta" in RO din profesia mea, as reveni ACUM, cu urmatorul avion. Ca acasa NU ESTE NICAIERI, trag si sufar aici ca sa pot sa vin sa ma simt bine acasa.

Asa ca mai iesiti fratilor pe-afara, ca aveti impresia ca aici e paradis si umbla cainii cu colaci in coada. Ei, NEWSFLASH, nu-i asa, aici muncesti de-ti sar capacele pentru niste bani din care statul iti poate lua pana la 60% taxe, asa ca nu mai faceti pe victimele "neajutorate". Aici daca nu muncesti esti in strada, nu te-ajuta nimeni, in Romania mai gasesti pe cineva sa-ti dea un colt de paine daca n-ai. La cati le-am spus astea, si pana nu s-au dus sa se loveasca de viata de afara si sa vada cu ochii lor, n-au crezut, ziceau ca exagerez. Dupa aia veneau la mine: "Da, domle, acum inteleg ce ziceai!"

Dar de fapt, de ce-mi bat capu'... imbatati-va cu vise si incurajati-va gandindu-va la stirile de la ora 5. :moon:
Doar doua lucruri sunt infinite, universul si prostia umana, dar de primul nu sunt sigur.
- Albert Einstein (1879-1955)
Avatar utilizator
Tudy
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Apr 26, 2004 11:00 pm

Mesajde Dany_S » Mie Apr 28, 2004 9:19 am

sunt de acord cu catev ceva din tot ce s-a scris pana acum

Il inteleg pe Mihaimm dar in acelasi timp si pe Love2fly si pe Tudy. Si eu raman cu cate un gust amar cateodata cand merg in tzara, mai ales vorbind de sofat si de ce se scrie prin ziare/stiri tv,dar asta e, pana la urma e tzara mea cu lucrurle bune si cele rele si chiar daca ar fii si mai bine sa fie mai multe bune decat rele, asta e....deocamdata, oricum, cum e cum nu e, cel mai bine acolo ma simt (cel putin in vacanta, poate daca m-as lovi de realitatile vietzii de zi cu zi ar fii altfel). De asemenea sunt de acord cu Tudy cand zice ca afara nu umbla cainii cu covrigi in coada, asa cum crede foarte multa lume. Nu zice nimeni ca e mai rau can tzara, sau mai greu, dar nici usor nu e. Se munceste din greu, nimeni nu freaca menta la servici si ia bani, si cum zice Tudy, iti ia guvernul o gramada de taxe dupa. Dar totusi, ma rog, nu stiu de Finlanda, dar aici nu poti sa mori de foame, si daca esti pe ajutor social tot e destul pt a avea ceva de mancare si un acoperis deasupra capului (o garsionere intr-un cartier slab :) ) si de lucru pe salariu minim pe economie se gaseste din plin, pacat ca slujbele mai rasarite sunt foarte putine.Oricum, pacat ca romania are atata potential, dar nu e exploatat cum trebuie
Avatar utilizator
Dany_S
Junior Member
 
Mesaje: 1165
Membru din: Mar Apr 13, 2004 11:00 pm

Mesajde miHaimm » Mie Apr 28, 2004 1:07 pm

Tudy scrie:In praful de-acasa, care spre deosebire de altii, eu il agreez. Si nici xenofob nu sunt, imi place diversitatea, cu cat sunt inconjurat de mai multe neamuri/rase/culturi, cu atat am ocazia sa invat/descopar ceva.
Deci sa inteleg ca faza cu pisatu in mijlocul strazii este agreabila pentru tine? Si ca ai ceva de invatat/descoperit din asta?
Tudy scrie:aici muncesti de-ti sar capacele pentru niste bani din care statul iti poate lua pana la 60% taxe, asa ca nu mai faceti pe victimele "neajutorate". Aici daca nu muncesti esti in strada, nu te-ajuta nimeni
Da... stiu... e tare nasol sa muncesti. Auzi dom'le, in loc sa stai cu prietenii in fata blocului la o bere, o punga cu seminte si un cartus de tigari... trebuie sa muncesti... Si nu e nici mama si tata langa tine sa iti dea o mana de ajutor daca te da odiosul de patron afara... e nasol, ce sa zic.
Oricum, pacat ca romania are atata potential, dar nu e exploatat cum trebuie
De exemplu: lucrez pentru o firma franceza care a deschis un birou in Polonia. Am incercat sa ii conving sa faca acest birou in Romania: "preturile sunt mai mici, angajatii in domeniul sofware nu platesc taxe pe venit". Si totul a mers... pana cand am ajuns la lucruri concrete si comparatii de costuri.
Inchiriere birouri: Cracovia 3$/mp amenajat, Bucuresti 20$/mp ne-amenajat, 30$/mp amenajat
Conexiune internet: Cracovia 2mbps 300$, Bucuresti 1mbps 500$
O lista intreaga de aprobari pentru infiintarea firmei si costurile avocatului care sa se ocupe de asta:
Cracovia 10 acte + 200$ cost avocat - termen de realizare 15 zile
Bucuresti 32 acte + 500$ cost avocat + costul tuturor actelor - termen de realizare 60 zile (estimarea avocatului)

Desigur, avand in vedere toate aceste elemente, personal am recomandat deschiderea biroului in Cracovia :cry:.
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia

Mesajde Tudy » Mie Apr 28, 2004 3:41 pm

miHaimm scrie:Deci sa inteleg ca faza cu pisatu in mijlocul strazii este agreabila pentru tine? Si ca ai ceva de invatat/descoperit din asta?
Da... stiu... e tare nasol sa muncesti. Auzi dom'le, in loc sa stai cu prietenii in fata blocului la o bere, o punga cu seminte si un cartus de tigari... trebuie sa muncesti... Si nu e nici mama si tata langa tine sa iti dea o mana de ajutor daca te da odiosul de patron afara... e nasol, ce sa zic.


Auzi, am vazut si belgieni, finlandezi, francezi si nemti care se pisau in mijlocul strazii, asa ca nu numai tiganii sunt in stare de asa ceva, si da, poti sa inveti ceva din asta, si anume ca oameni de factura proasta sunt peste tot, nu numai romani sau tigani. Vreau sa te intreb, de ce nu spui ca sunt oameni care se pisa in strada? Ca sunt mai colorati? Cunosc romani mai negri decat tiganii, asa ca tragi concluzii pripite. Recunosti ca esti rasist si xenofob? Daca ai pune la o parte prejudecatile si chiar ai face posibilul sa cunosti oameni din culturi/rase diferite de-a ta, ai descoperi ca sunt multe exceptii si ca gresesti generalizand.

Vrei sa-ti spun o treaba? Finlanda e (se spune) cea mai curata tara din EU, dar nu ma incalzeste asta cu nimic. Oamenii sunt reci si exista limite in comunicare, greu de depasit. Asa ca da, prefer praful din Bucuresti si faptul ca vad oameni care stiu sa faca haz de necaz si in ochii carora poti vedea o scanteie. Nu ca privirile de morti ale vest-europenilor.

Astia care va plangeti mereu de Romania, sunteti lipsiti de caracter. Oameni slabi, care spun mereu "vai ce noroi, ce praf, ce oameni rai". Nu sunteti capabili sa va adaptati si sa acceptati ca viata e grea si oamenii nu mai au timp si pofta sa zambeasca, asa ca sa va simtiti voi bine. Plecati afara si cand va luati cetatenii straine va uitati si limba, ca in Belgia unde romanii vorbesc franceza intre ei sau o amesteca cu romana. V-as oferi un zbor gratuit (one-way) spre Coreea de Nord, ca sa vedeti si voi ce inseamna RAU cu adevarat.

Numai sa vedeti punctele negative stiti.
Doar doua lucruri sunt infinite, universul si prostia umana, dar de primul nu sunt sigur.
- Albert Einstein (1879-1955)
Avatar utilizator
Tudy
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Apr 26, 2004 11:00 pm

Mesajde miHaimm » Mie Apr 28, 2004 4:12 pm

Chestia cu rasimul si xenofobia las-o balta si nu mai fi obsedat de asta. Am spus ca era un tigan care se pisa in mijlocul strazii pentru ca era un tigan care se pisa in mijlocul strazii. Si sincer nu am vazut nici un francez, belgian sau neamt care sa faca treaba asta. Da, am vazut oameni pisandu-se in metroul din Paris si am constatat trecand pe langa ei ca erau romani (noteaza te rog ca nu am spus tigani ci romani, pentru ca erau romani si nu tigani).

In al doilea rand nu am generalizat cu nimic. Nu am spus nicaieri ca toata lumea se pisa pe strada, ca toata lumea fura 200 mil. $ si ia 5 ani de puscarie, ca toti soferii iti taie fata la stop si te injura cand dai prioritate, ca toate vanzatoarele vor sa te scuipe cand intrii in magazin.

Iar in al treilea rand daca omu' ar arunca ziarul sau cutiile de bere la cos asta nu l-ar costa nimic. Daca vecinu' si-ar pune manelele in casti nu ar mai deranja pe nimeni si ar putea sa dea si mai tare decat ii merge casul ala obosit. Zambetul vanzatoarei vine cu job-ul. Pe mine nu prea ma intereseaza ce probleme are ea acasa, asa cum nici pe ea nu o intereseaza ce probleme am eu. Ea trebuie sa vanda marfa si daca zambeste s-ar putea sa vanda dublu. Si viata ei ar fi ceva mai buna prin chestia asta. Deci ar putea sa zambeasca chiar mai larg.

Cat despre viata grea (pai parca ziceai ca e greu si in afara) si inadaptarea unora (apropos... de ce ai plecat?) sincer nu vad de ce ar fi cei care recunosc lucrurile rele mai slabi decat ceilalti. Din contra... mi se pare foarte normal, firesc si mai ales democratic sa spui lucrurilor pe nume. Daca nimeni nu face asta... pai atunci nici ca o sa se schimbe ceva...

Iar ca ultima idee... puctele pozitive nu deranjeaza pe nimeni. Si daca ai citi un pic mai atent chiar le-ai vedea mentionate. Din pacate punctele negative sunt atat de multe incat ma tem ca tindem la minus infinit.
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia

Mesajde Tudy » Mie Apr 28, 2004 4:24 pm

Dar in primul tau mesaj ai scris numai de rau. De ce nu spui si de bine?

Fii atent la mine: "Mi-am petrecut Pastele acasa si a fost o atmosfera extraordinara, care nu o vezi decat acasa, m-am simtit bine cu familia si mi-am reincarcat bateriile. M-am vazut cu prietenii si am petrecut 2 saptamani de neuitat" - asta am facut eu.

Poti sa incerci sa "vezi" si partile bune la "tara mea. Nesimtire, prostie, hotie si incompetenta ar putea fi o descriere in rezumat."?

Ne iubim tara noi romanii... asa de mult ca o bagam in ***** masii de cate ori putem. Ce baieti buni suntem, nu-i asa?
\:/
Doar doua lucruri sunt infinite, universul si prostia umana, dar de primul nu sunt sigur.
- Albert Einstein (1879-1955)
Avatar utilizator
Tudy
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Apr 26, 2004 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Mie Apr 28, 2004 4:37 pm

Tudy scrie:Astia care va plangeti mereu de Romania, sunteti lipsiti de caracter. Oameni slabi, care spun mereu "vai ce noroi, ce praf, ce oameni rai". Nu sunteti capabili sa va adaptati si sa acceptati ca viata e grea si oamenii nu mai au timp si pofta sa zambeasca, asa ca sa va simtiti voi bine.
Numai sa vedeti punctele negative stiti.

Atunci de ce nu te intorci bre in Romania? ce? ca e viata grea cum prea bine spuneai chiar tu? da' ce? nu stii sa muncesti si tu pe 3 milioane? Inca o data: e usor sa vorbesti din afara!
Sarbatorile petrecute aici sunt apa de ploaie. Asha e frumos sa iti faci vacantzele in Romania ca e mai ieftin. Cu cateva sute de euroi te distrezi pe cinste o luna la Neptun. Puii mei mah...cred ca te-au indoctrinat occidentalii prea mult. Cum tu ne-ai lua bilet de avion sa-i vedem pe romanii din Belgia asha ti-as lua si eu o garsoniera in Titan doar doar sa rami 2 ani in Romania si sa te mai aud zicand aceleasi chestii!
Numai bine!
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Tudy » Mie Apr 28, 2004 4:47 pm

Love2Fly scrie:Atunci de ce nu te intorci bre in Romania?
[...]
Cum tu ne-ai lua bilet de avion sa-i vedem pe romanii din Belgia asha ti-as lua si eu o garsoniera in Titan doar doar sa rami 2 ani in Romania si sa te mai aud zicand aceleasi chestii!
Numai bine!


Nu in Titan, am stat in cartier cu tine la Pantelimon 312, blocu' cu Dacia!
*p Acum sunt pe Colentina...

Si nu vin in Romania ca-i mai ieftin, ci fiindca mi-e dor.. Dar n-ai cum sa intelegi, din moment ce-ti dispretuiesti tara.
Doar doua lucruri sunt infinite, universul si prostia umana, dar de primul nu sunt sigur.
- Albert Einstein (1879-1955)
Avatar utilizator
Tudy
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Apr 26, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Apr 28, 2004 4:49 pm

entomofile, nu fii bre asa de dur cu omu . trebuie sa apreciezi faptul ca omu isi iubeste cat de cat locurile natale si tara. ie totusi o chestie rara la demigranti. lipsurile si neajunsurile existente acum incet, incet se vor mai atenua iar intrarea in ue ,cand va fi ea ,va spori reducerea decalajelor dintre noi si europa occidentala (cel putin teoretic)

dintre doi demigranti unu care apreciaza tara si oamenii si unu care duar critica personal il prefer pe primul.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Mie Apr 28, 2004 5:03 pm

Bre Eye-ule, nu e vorba de dispretuitul fatza de tzara. E vorba de cum merg treburile aici, e vorba de mentalitati si de faptul ca de 15 ani nu se misca nimic in tzara asta si ceea ce e mai rau e ca nu se vede luminita aia de la capatul tunelului. Sigur...cu 2 milioane de dolari in cont probabil ca m-ar durea fix undeva de tot ce e rau in tzara si mi s-ar parea totul roz si as fi un naiv fericit.
dintre doi demigranti unu care apreciaza tara si oamenii si unu care duar critica personal il prefer pe primul.
As aprecia tzara dar pt ce? pt ca nu-mi ofera sansa de a face ceva pt mine si implicit pt ea? Tot timpul esti tras in jos aici.....
Acum sunt pe Colentina...
E incorect folosit complementul asta de timp "acum".....poate vroiai sa spui din cand in cand.
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Tudy » Mie Apr 28, 2004 5:05 pm

Love2Fly scrie:E incorect folosit complementul asta de timp "acum".....poate vroiai sa spui din cand in cand.


Gresesti... e corect din moment ce acolo ma simt acasa.
Doar doua lucruri sunt infinite, universul si prostia umana, dar de primul nu sunt sigur.
- Albert Einstein (1879-1955)
Avatar utilizator
Tudy
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Apr 26, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Apr 28, 2004 5:12 pm

bre, iti zic io ca si la doo mil de para in cont tot ai critica si ai fii nemultzumit pt ca nu ai trece neopservat si vei fi shicanat in permanenta :D prieteni, rude, imprumuturi, propuneri de afaceri, garda, fisc, hoti ,talhari , un intreg calvar :D

in 14 ani s-au facut multe (si stii ca am termen de comparatie cu perioada anterioara), nu zic ca nu era loc suficient si de mai multe, totusi obisnuieste-te sa privesti partea plina a paharului si nu pe aia guala , ie mai sanatos iti zic io.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Dany_S » Mie Apr 28, 2004 5:50 pm

miHaimm scrie:De exemplu: lucrez pentru o firma franceza care a deschis un birou in Polonia. Am incercat sa ii conving sa faca acest birou in Romania: "preturile sunt mai mici, angajatii in domeniul sofware nu platesc taxe pe venit". Si totul a mers... pana cand am ajuns la lucruri concrete si comparatii de costuri.
Inchiriere birouri: Cracovia 3$/mp amenajat, Bucuresti 20$/mp ne-amenajat, 30$/mp amenajat
Conexiune internet: Cracovia 2mbps 300$, Bucuresti 1mbps 500$
O lista intreaga de aprobari pentru infiintarea firmei si costurile avocatului care sa se ocupe de asta:
Cracovia 10 acte + 200$ cost avocat - termen de realizare 15 zile
Bucuresti 32 acte + 500$ cost avocat + costul tuturor actelor - termen de realizare 60 zile (estimarea avocatului)

Desigur, avand in vedere toate aceste elemente, personal am recomandat deschiderea biroului in Cracovia :cry:.


Da dar nu prea poti compara cele 2 orase, pt ca Cracovia e oras mult mai mic si nici nu e capitala. In Varsovia sunt convins ca sunt preturi mai mari, poate nu la fel ca-n bucuresti, dar oricum......cert e ca asta e realitatea, deaia nu sunt asa multi investitotri straini ca in alte tari estice....

Tudy.....asta asa e, vacantele sunt una, viatza de zi cu zi, e alta......e super in vacanta, distractie, prieteni, preturi mai mici ca in alte parti (dar nu la orice)
, dar tre privit si din punctul de vedere al celor ce traiesc realitatea romaneasca, majoritatea traind de azi pe maine.....tata sta in tzara si prin situatia lui vad, sa zicem, realitatea.........oricum, cert e ca in cei 15 ani sau facut multe bune, si ceva rele, dar cum se zicea mai sus, era loc de mult mai bine
Avatar utilizator
Dany_S
Junior Member
 
Mesaje: 1165
Membru din: Mar Apr 13, 2004 11:00 pm

Mesajde miHaimm » Mie Apr 28, 2004 7:01 pm

eyewitness scrie:dintre doi demigranti unu care apreciaza tara si oamenii si unu care duar critica personal il prefer pe primul.

Bine dom'le... hai sa vedem ce este de apreciat in Romania. Hai sa luam lucrurile bune care s-au facut si sa le vedem rand pe rand. Uite ca incep chiar eu, cel care critica:

1. Sistemul de asigurari medicale. Ideea este atat de simpla si merge destul de bine cam peste tot: e o casa de asigurari (sau mai multe), la care plateste toata lumea niste sume (modice sau nu - depinzand de nivelul de servicii pe care il doreste). In momentul in care un om are o problema medicala, costurile tratamentelor sunt suportate de casa de asigurari. Iar cum nu prea sa poate sa fie mai mult de 10-15% din populatie bolnava in acelasi timp, toata treaba merge bine.
Acum, ca intrebari... de ce trebuie sa dai spaga la doctor ca sa nu mori pe masa de operatie? De ce sunt lasati oameni din spitale pe strada de ambulante? De ce sunt cazuri de copii "morti" la nastere care "apar" dupa cateva luni?
Si ca intrebare separata: ati auzit de cazuri de medici condamnati pentru astfel de fapte?

2. Introducerea platilor electronice. Statul nu are nici o legatura cu treaba asta dar... este un lucru bun. Excelent chiar.
(Ca fapt divers, amuzant... ma duc la BRD:
Eu: "Buna ziua, as vrea si eu sa deschid un cont in euro."
Ea: "Dar la ce va trebuie?")

3. ... aici m-am blocat... hai, spuneti si voi...
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia

Mesajde Yellow Pinkie » Joi Apr 29, 2004 10:03 am

1. Pentru ca medicii au salarii mici. Plus ca ducem lipsa de dotari. Gindeste-te la un exemplu: am capacitatea, io, ca spital, sa vindec 2 oameni care sufera de nustiuce boala rara pe luna, pentru ca am un singur aparat la care trebe legat fiecare cite paispe zile. Imi vin 7 bolnavi. Ce fac? Cum selectionez? Inca nu se produce destul in Romania ca sa se poata plati asigurari medicale la nivelul necesarului si pentru ca bugetul sanatatii sa fie cit de cit suficient. Acum vreo 5 ani citeam in ziare ca bugetul sanatatii in Romania e egal cu al 2 spitale in Olanda. O fi fost vreo exagerare, s-o mai fi modificat intre timp, dar oricum suntem in urma. Si? Nu poti sa invinovatesti pe cineva pentru dezvoltarea economica. Sunt tari mai bogate si tari mai sarace. Sau, daca vrei, gindeste-te ca Romania e in primele 15-20% din tarile de pe glob, deci in plutonul fruntas. Ca numeri pe degete cite state sunt peste noi. Iar daca calculezi ca populatie, poate ca suntem si mai 'fruntasi'.
Nu pot nega totusi o salbaticire, o ciinosire, a romanului de rind, care poate fi pusa si pe seama saraciei.

2. Culmea ca statul trage tare de introducerea asta a cardurilor. Pe la toate institutiile, regiile autonome, etc... se platesc salariile pe card, incearca acu sa obtine ceva reduceri la plata cu cardul etc... Oricum, pe mine nu ma conving, nu-mi place gindul ca poa sa ma urmareasca astia sa stie ce si pe unde am cheltuit. Mai platesc pe la alimentara cu card, dar in general platesc cu bani.

3. Suntem, inca, mai normali decit vesticii, incremeniti in fuga de zi cu zi dupa bani si in stresul aferent. Am asistat la niste betii nemtesti: se fac aia ca porcii, se pisa pe pereti, se suie pe masa si urla. Ma, noi ne imbatam mai normal frate, de placere. Astia daca vorbesc tare au senzatia ca se distreaza. De la vestici exclud greci, portughezi, si alte neamuri 'de tigani' d'ai nostri.

4. Mai scapi de amenzi cu un Iorga, o vorba buna, o vorba nasoala...

5. Viata aici are un farmec, de nedescris, dar de necontestat.

Nota: nu inseamna ca aceste puncte bune nu s-or gasi si la alte tari. Io am zis puncte bune pt. Romania, in limita timpului disponibil. S'asa cred ca e post record de lungime pt. mine. Si parca vad ca intre timp m-a deconectat...
Bineinteles!
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Apr 29, 2004 10:21 am

Bre Eye-ule, nu e vorba de dispretuitul fatza de tzara. E vorba de cum merg treburile aici, e vorba de mentalitati si de faptul ca de 15 ani nu se misca nimic in tzara asta si ceea ce e mai rau e ca nu se vede luminita aia de la capatul tunelului.


ba entomofilule in ce tzara traiesti taica? nu se misca nimic in tzara asta?
Ia ducete tu la piata Victoriei si priveste cladirile Orange si BRD...stii in cat timp fura ridicate?
Ducete porma in centrul Pitestiului si porma spune-mi tu mie ca acolo nu s-a schimbat niica
daca vrei ducete si in Targoviste si spune-mi ca nu e ca pe vremea lu ceasca.

Cele multe firme aparute dintre care multe au si profit imens nu inseamna schimbare?
Voi ce atz vrea mai? sa ploo cu lapte si miere? intr-adevar suntem departe de lumea buna, as putea spune destul de departe. dar de aici pana la a arunca cu rahat in Romania e mult.

nenea mihaimm...ia zi-mi tu mie cum ie cu circulatia in Varsovia de egzemplu? mie imi spunea un preten (polonez care traieste acu in Australia) ca pacolo chestii gen prioritate pentru pietonii nu prea se egzista...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Apr 29, 2004 10:52 am

bre euglena, n-ai priceput, nu se mishca asha, ancestral, cum ar trebui. adica nu vine statu' personal sa-i inmaneze cheile de la mertzan shi p'alea de la vila + supapa blondei gonflabile. :D

varshovia este un orash superior bucureshtiului, nu incape discutzie. o chestie interesanta, capitala este mai mult 'vizitata' decat habitata, habitarea facandu-se pe la periferie, din care motiv acolo se circula la greu cu metrou. firesc, ca peste tot, au shi ei cershetorii shi mizeriile lor, iara metrou...o adevarata aventura. nush, nu-mi amintesc sa fi existat probleme cu prioritatea. ca sa fim serioshi, cata prioritate pentru pietoni exista in bucureshti? ca-tz arat sh-acuma o batranica care inca mai ashteapta de az dimineatza sa traverseze pantelimonu. :D nu va mai luatzi de prostii de genu: prioritatea pietonilor shi chestiile de plastec albe de pe marginea drumului care mai bine erau albastre shi rotunde suspendate de tramvaie.
ielou pinchi scrie:. Oricum, pe mine nu ma conving, nu-mi place gindul ca poa sa ma urmareasca astia sa stie ce si pe unde am cheltuit. Mai platesc pe la alimentara cu card, dar in general platesc cu bani.

scuze pinchi, n-am nimic cu tine, vroiam doar sa arat o 'monstra' din mentalitatea lu' romanu'.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Yellow Pinkie » Joi Apr 29, 2004 11:16 am

Ma io asta am auzit-o de la un olandez milionar prima oara, cind nici nu stiam ce-i ala card.

Si be), la plata cu cardu imi ia comision. Asa ca il folosesc exclusiv cind mi-ar face un avantaj, adica n-am bani in buzunar rezulta cardul devine util. Plus factura de conex, de la bancomat, ca sa nu stau la cozi. Deci nu-s chiar inapoiat (sper) :D

Sa revenim: chestii gen 'trafic' nu pot fi luate in calcul. Nici in Italia nu opreste nici dracu la treceri, iar scuterele trec pe rosu. E adevarat ca in multe privinte viata mai organizata, mai 'curata', din unele tari atrage. Si io ma gindeam ca ar fi misto sa locuiesc in Viena pentru ca micile probleme stresante de la noi nu se gasesc acolo, sau in Grecia, pentru atmosfera de vacanta perpetua. Dar imediat ce ma gindesc la cum ar arata o saptamina de viata acolo imi trece. Deci nu m-as muta doar ca sa gasesc mai usor locuri de parcare si sa am autostrazi.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde miHaimm » Joi Apr 29, 2004 11:52 am

Yellow Pinkie scrie:Nu pot nega totusi o salbaticire, o ciinosire, a romanului de rind, care poate fi pusa si pe seama saraciei.
As adauga eu si lipsa oricarui respect fata de autoritatea publica (in speta Politia, care chiar nu merita nici un respect), legi (Justitia, care iar nu merita). Ingrijorator mi se pare faptul ca tot mai multi ii admira pe cei care dau tepe de milioane de $, sau lucreaza in vami si iau spagi incredibile. Chestia cu capra vecinului pare sa ia si forma "daca ala fura, eu de ce n'as face-o".
Yellow Pinkie scrie:4. Mai scapi de amenzi cu un Iorga, o vorba buna, o vorba nasoala...
Adica tot cu o spaga, tot cu unul care nu isi face meseria, tot cu unul care fura pe fata. Si asta e o chestie buna... Pai uite d'asta mi-e rusine!!!
animaloo scrie:nenea mihaimm...ia zi-mi tu mie cum ie cu circulatia in Varsovia de egzemplu? mie imi spunea un preten (polonez care traieste acu in Australia) ca pacolo chestii gen prioritate pentru pietonii nu prea se egzista...
Vezi tu... aici e discutabil... Pietonii, daca vad o masina in raza vizuala nu mai au nici un chef sa treaca strada. Nici daca e verde la semafor. Bine educati :o
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia

Mesajde Yellow Pinkie » Joi Apr 29, 2004 12:14 pm

Asta e cel mai neplacut, faptul ca idolii pustimii de azi sunt 'smecherii'. Cu cit esti mai ilegalist, cu atit esti mai bine vazut, si orice penibil viseaza sa ajunga sa poa sa treaca pe rosu cind are chef.

Din punctul meu de vedere, care nu omor oameni, ci mai bag si io un 120 la ora ca sa nu fac 7 ore pina la Brasov, nu-mi convine sa ma vineze cu radaru. D'aia prefer sa-l scot din mizerie si pe cap-de-creta, si sa economisesc si io un ban. E chestie de confort personal. Arata-mi tara in care nu se incalca viteza legala. Io nu cred sa existe.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Joi Apr 29, 2004 12:16 pm

ash adauga shi io cu privire la sistemul medical.

o persoana foarte apropiata mie a trebaluit multe luni prin Wales, fiind in curs de mutare permanenta acolo.
faza a) datorita unor minunate conditzii de lucru face inflamatzie la o masea. logic se duce la medic sa o scoata, dupa plimbari shi tratament medicamentos in fine vine momentul extractziei - medicul extrage shi se constata ca mai exista o alta problema la care medicul (mama lui de juramant, ca apa-n ploaie) trimite pacientul la plimbare, noua problema urmand a fi rezolvata dupa o noua programare, o noua consultatzie, o alta programare. dupa ce problema a fost abordata a fost tergiversata medicamentos, intr-un final abia s-a facut operatzia care se impunea de la inceput (s-a efectuat taierea obrazului shi au fost inlaturatzi mai multzi dintzi). tzin sa remarc ca in lantzul respectiv au fost implicatzi mai multzi medici, asha ca nu venitzi cu comentarii de genu': incompententza medicului.
faza b) persoana fiind mai in varsta mai are doo alte probleme - un reumatism shi o chestie interna de o oareshce gravitate. se duce la alt medic (tot programare, consultatzie). ii rezolva (partzial) doar o problema, pentru cealalta (culmea, cea interna) fiind necesara o alta programare

da au asigurari, da au personal, da au tehnologie, da au spitale curate, dar tot cozi au, iar "profesionalismul" doctorilor itzi scoate peri albi daca nu cumva te baga in mormant. sincer, prefer sistemul medical din romania, unde cu o shpaga imi asigur un tratament cat de cat bun (dupa posibilitatzile existente in sale) sau vreun salon mai curatzel (caci exista shi asha ceva, mai rar ce-i drept). prefer doctorul caruia ii pot atrage deplina sa atentzie, chit ca cu shpaga, decat un doctor corect (relativ vorbind ca Hipocrat se rasuceshte-n mormant) prins in nishte meandre birocratico-civilizate care ma tzine cu boala-n mine shi imi macina nervii shi vieatza
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Joi Apr 29, 2004 12:28 pm

mihaita + mm iti zic tie fro doo vorbe ca tu deschisesi treadu asta care citit de mine mai pe sarite ,e adevarat (obosesc dupa 5-6 randuri ) , trateaza numai neshte chestii de suprafata adica petele de rugina aparute pe caroserie si nu ce este in esenta adica supt invelisul metalic.

1/ in primul rand nu sunt adeptul comparatiilor de genu "uite aici in polonia sau franta sau intalia sau canada este asa si pe dincolo" si consider ca metoda comparativa nu este nici pe departe un argument in impunerea unui punct de vedere. de ce? pentru ca este aberant, fiecare natiune avand specificul ei legat de o istorie, traditii, religie, cultura etc. e complet aiurea sa compari sua cu romania sau romania la randul ei cu etiopia. ce poti spune este ca ,sa zicem, tarile occidentale au ridicat o stacheta, au creat un model dpv economic ,politic si social , care in nici un caz nu este cel ideala totusi e cea mai buna la ora actuala si pe care multe tari incearca sa-l urmeze. unele tari reusesc mai rapid altele mai lent (romania).

2/ vizita ta in romania , care inteleg s-a soldat cu un esec sau deceptie, si concluziile pe care le-ai tras in urma ei , au la baza niste observatii superficiale duar asupra acelor pete de rugina de care aminteam. plasticele de delimitare din mijlocul soselei, ziarele , teveurile, etc. hai sa fim seriosi, ia oricare canal teveu din italia ,spania ,sua si vezi ce mai dau aia pe-acolo la fel si ziarele sau revistele. iti zice aiu, difera foarte putin. daca te tin balamele la cortex ia-ti un 22 sau chiar un catzavencu :D

3/ aspectele negative existente in prezent si care enerveaza pe multa lume pleaca de fro 14 ani si ceva adica imediat dupa revolutie. poporu a votat iliescu/fsn arborand lozincile "nu ne vindem tara" , "iliescu a mancat salam" , "noi muncim nu gandim" alternativa la vremea aia fiind campeanu/pnl si ratiu/pntcd. si ce-am facut ? nu ne-am vandut tara timp de 10 ani in schimb ne-o vindem acum la juma de pret ca deh asa vrea UE. cand ne rugau unu si altu acu 10-12 ani sa investeasca in romania noi am zis nu si acu ne rugam cu caciula in mana dreapta. cand trebuia sa privatizam masiv aproape tot ce reprezenta industrie , agricultura si servicii noi am zis toci ca planje lumea dupa servici, lasa ca facem credite externe sa platim salarii si subventii in conditiile unei economii falimentare. acu privatizam pe nimica sau in conditii dezavantajoase in care obiectivul principal e shpaga. si uite asa timp de 10 ani directorasi de fabrici si uzine au falimentat economia, si-au luat cu metoda mebo actiunile la unitatea in care lucrau si devenira patroni peste nuapte vanzand ulterior pachetul de actiuni la firme straine interesate de inchiderea intreprinderilor mai mult astfel ca scapara si de concurenta. concluzia, fara trecerea imediat dupa revolutie a fortelor de productie in proprietate privata , forte care determina atat relatiile de productie cat si tot ce tine de suprastructura , vorbim de crestere economica 0 sau cu minus :D iar ca nivel de trai si nivel de civilizatie sub nivelul lui 89.

acum se incearca sa se dreaga busuiocu si asta nu ca ar fi in interesul guvernantilor ci pentru ca ne impune UE si cum UE nu e o organizatie de binefacere ,romania ca sa fie parte va trebui sa depaseasca neshte standarde. sper sa vii si atunci in romania :D. in concluzie ceea ce vezi tu acu cand vii in romania este rezultatul greselilor si balbaielilor din 90 incoa.

asta-i partea najpa a lucrurilor totusi in locul tau as fi multumit sau extrem de multumit si as trece cu vederea unele aspecte negative pentru simplul motiv ca revolutia ti-a dat dreptul de a alege. sa nu apreciezi libertatea de expresie, miscare si accesul liber la informatie este o mare nedreptate. cine nu a trait macar 10 ani, macar ca adolscent supt ceausescu bagatelizeaza acest castig. ai ales sa traiesti ,sa muncesti si sa mori in polonia. e alegerea ta. daca numa gandeai asa ceva acu 15 ani deja era mult mai mult decat un vis.

si vorba nepalezului, fie painea cat de amara tot mai bine e afara :D


tyoiert: io-te bre cat scrisei...am inebunit cu totu. promit sa nu mai fac
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde tester » Joi Apr 29, 2004 1:00 pm

mihaimm, fain primul post.

Sunt sigur ca multe te-au dezamagit, socat, dar cum ziceai altele te-au surprins in bine, cand te-ai intors in Romania. Da fii atent, daca stai de la o luna in sus sa zicem, incepi sa nu mai remarci anumite lucruri, si incet incet multe lucruri te vor lasa indiferent.

Ce zici tu pe acolo cu vanzatoarele care nu zambesc si celelalte tine de mentalitate si evident de situatia economica, in alt post despre asta.

Pe de alta parte frazele gen "Sarbatorile petrecute aici sunt apa de ploaie. Asha e frumos sa iti faci vacantzele in Romania ca e mai ieftin. Cu cateva sute de euroi te distrezi pe cinste o luna la Neptun. " nu sunt adevarate totdeauna. Pai chiar acum cateva zile ma uitam cat e camera la oarece hotel prin neptun si era in jurul a 3 milioane lei/noapte . Pai adica pentru 10 zile la mare, in neptun eu platesc 30 milioane cazare? Cat e aia in euro ? 800 sau cat naiba e euro ala sau vreo 550 pounds(lire sterline) E mai mult ca in strainezia, ia uite :

Cu 400 de pounds 2 persoane merg in Tenerife de exemplu, sau Ibiza, etc, cazare 14 zile, mic dejun si cina , zbor , incluse.

Asa ca nu e intodeuna mai ieftin sa iti petreci vacantele in Romania. La asta se adauga biletul de avion,care apropo e ieftin pana la budapesta dupa care se dubleaza, si cheltuielile normale ce le ai cand mergi intr-o vacanta.Cat ar fi o luna la Neptun atunci 100 milioane doar cazarea haha.

Condusul e intradevar o experienta interesanta, mai ales in Bucuresti, dar sa stii ca si in Cluj a fost asemanator. Stateam si ma gandeam oare asa conduceam si eu, cred ca da.

Ar fi atat de multe de spus dar inchei acum cu atitudinea care ne defineste pe noi "sa moara si capra vecinului".
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Următorul

Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron