In Romania...

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Mesajde gaga » Lun Mai 10, 2004 3:04 pm

breh ce ziceam eu nu are legatura directa cu ce se poate cu adevarat face, e o opinie intr-o directie, adica am vrut a zice ca daca esti prost ca noaptea si te dai einstein ceva se va sesiza. oricum am intarziat peste juma de ora din cauza camioanelor alea care polueaza mai ceva la o lansare de racheta, a tractoarelor, trailerelor si carutelor.

ideea e ca civilizatzia ar trebui impusa acolo unde se vede mai intai: in strada.

un ataturk ne-ar trebui, da' viu astia cu drepturile omului si dau la cap :)

carutele nesemnalizate is peste tot, ie pericol sa circuli noaptea extravilan.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde tester » Lun Mai 10, 2004 3:53 pm

carutele nesemnalizate is peste tot, ie pericol sa circuli noaptea extravilan.

Haha, de-aia vroia ceasca sa-i puna pe toti in orase: unu sa nu mai fie tarani, deci carute si 2 roman, sa nu mai aiba unde sa se duca oricum.

Asa-i, daca incepi de acolo cu civilizatu, multe se vor vedea. Trebe de la stadiul de bebe invatat omul, pe bune.
Disciplina in trafic ar face minuni de exemplu, ar merge si oamenii pe jumatate fericiti la serviciu`.

Ps danone, vazui ce ai scris pe CM dar pana sa dau si io un reply m-am prins ca nu poci:) Mersi de invitatie.

Stiu ca era o discutie cu vroia, voia, nu mai stiu ce s-a cazut de acord, dar stiu ca este o problema, hahaha.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde tester » Lun Mai 10, 2004 9:54 pm

O precizare plictisitoare.
Din postul de mai sus lipseste tocmai cuvantul vroia pe care l-am inlocuit la edit, dar am uitat sa sterg si ultima fraza care se vroia explicativa.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde miHaimm » Mar Mai 11, 2004 4:13 pm

:) mda... danone are dreptate: uniunea romano-indiano-albaneza ar putea avea succes... Dar... credeti ca le convine indienilor?

Si ca sa revin la un post anterior:
Statistic , in 2001 prin portul constanta, numai spre tarile din golful persic (corect este arabic) au exportat cca 150.000 tone, in 2002 cca 100.000 si anul trecut abia au incropit de 45.000 tone iar anul acesta perspectivele sunt de max 25.000 tone.... exportul reorientat spre germania, irlanda, franta etc. la pret ungurii pierd cca 35 usd/tona

Daca te referi la unguri in general, pentru pregatirea integrarii lor, din '90 pana acum au primit fonduri PHARE neramburabile de 1 miliard de euro. In afara de acestea, intre '00-'06 primesc anual 140 milioane de euro pentru refondarea structurilor administrative, rutiere si agricole.
Facand un calcul simplu, pierderile suferite in sectorul despre care vorbesti sunt nesemnificative raportate la fondurile primite de la UE.
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia

Cheltuielile Senatului: Secret de Stat

Mesajde miHaimm » Mie Mai 12, 2004 10:58 pm

Adica.... daca vre-un nenorocit de ziarist se mai apuca sa manjeasca numele senatorilor tipand ca au cheltuit nu stiu cat in deplasarin in strainatate + diurna de mers la mare + banchetul de ziua lui + ... pai... a incurcat-o. Pentru ca violeaza secretele statului!!!

Nu mai am cuvinte: http://www.romanialibera.ro/editie/index.php?url=articol&tabel=z13052004&idx=24
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia

Mesajde Yellow Pinkie » Joi Mai 13, 2004 12:44 pm

Poate or sa o atace ziaristii in contencios, la vreo curte constitutionala, sau alta curte, eventual si la Inalta Poarta... Ar avea sanse, coform legii liberului acces, sa cistige. Oricum, e o magarie, pentru ca o prima cerinta a democratiei ar trebui sa fie transparenta, sa stim si noi ce cheltuie guvernu, parlamentu, primaria, politia, Iacubov etc... Io unu nu mai pun chestiile astea la ficati, m-am imunizat, sa nu fac icter mecanic... Ii sanctionez la vot, votez cu uniunea bulgarilor.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde stefan » Vin Mai 14, 2004 12:31 am

Na ca am unit astea doua subiectele, al doilea era un caz particular al primului, cel putin cum l-am vazut eu.

Ce ma frapeaza pe mine e ca neseriozitate exista cam peste tot, nu stiu daca nu cumva si complexul de inferioritate (sau frustrarea ce decurge din acest complex) al romanilor are un rol in toata chestia asta. Cum ar veni, noi oricum suntem vai steaua noastra, de ce sa ne mai chinuim? In Uniunea Europeana (mai ales la nivelul structurilor ce tineau strict de EU, probabil unde se invart banii grei) au fost destule scandaluri legate de coruptie (tanti Edith Cresson fiind doar unul din numele manjite bine de tot), deci nu cred ca detinem monopolul la fapte strigatoare la cer.

Yellow Pinkie, parca turcii-s mai simpatici :D. Si n-au ceafa groasa.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde miHaimm » Vin Mai 14, 2004 10:27 am

Da, ai avut dreptate cu unitul.

Despre fapte strigatoare la cer... ceea ce se intampla la noi prin hotararile pe care senatul incepe sa le ia se numeste legalizare a furtului. Si fiind secret de stat, nimeni nu are voie sa vorbeasca despre asta.
Sa ma explic: eu sunt senator psd (sa zicem). Ies intr-o deplasare in strainatate. Si, in loc sa stau 2 zile la Vilnius, ma sui frumos in avion si ma duc 2 saptamani la Paris. Ma cazez la Ritz, mananc doar la 5 stele, ma duc la Moulin Rouge, Crazy Horse, etc. Dupa 2 saptamani ma intorc si toata nota o pun pe cheltuiala senatului. Acuma aia de la mine din partid n-o sa zica nimic, ca le sunt simpatic (si mai stiu si eu cate ceva despre ei). Ceilalti nu prea conteaza, ca nu pot spune decat in plen unde nu sunt majoritari. Ca afara... incalca secretul de stat si puscaria ii mananca (mama ei de opozitie).
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia

Mesajde Yellow Pinkie » Vin Mai 14, 2004 11:46 am

stefan scrie:Yellow Pinkie, parca turcii-s mai simpatici :D. Si n-au ceafa groasa.


Il las pe Mig si pe care mai e dobrogean p'aicia sa voteze cu turco-tatarii. Dilema mea e ca sunt doua asociatii de bulgari, aia catolici din Banat si aia ortodocsi din Tz. R. O sa votez cu ortodocsii, dar voi milita pentru reunificarea tuturor bulgarilor! Ca tel final avind unificarea tuturor minoritatilor, poate ei ne'or conduce mai bine.

MiHaimm, nu cred sa se poata ajunge chiar acolo incit daca delegatia e facuta pentru Vilnius tu sa te duci la Paris! Ce se poate face e sa o faci direct catre Paris. Adica 'minariile' se pot face, dar 'in plen'. Probabil ca o sa se poata aproba mai usor delegatii cu mai multi membrii, masini noi, etc... Si, cum zice stefan, suntem departe de a detine monopolul manevrelor. Ba chiar cred ca sunt mai multe asemanari intre noi si 'vestici' decit ne dam seama. Uite 2 exemple:

1. (incep cu al mai 'neserios'): alteta sa etc... Briana Caragea, din familia aia ramasa in memoria maselor datorita unei epidemii, la emisiunea lu Doru Octavian D-tru, acu fo saptamina. Doru: 'si pin alte parlamente e ca la noi?' pransesa: 'e comun faptu ca se doarme!' Pesemne asta e parerea unui francez despre parlamentu Frantei.

2. (din pacate se leaga tot de Parlamentu Frantei): Serban Cioculescu, in Memorii, zicea de ta'su mare ca la un moment dat a fost senator, si cind venea acasa, asta micu, adica copilul Serban: 'ce faci tataie la Senat?' 'dorm!' (asta era pe la 1910) dupa care Cioculescu il citeaza pe Clemenceau: 'doua lucruri sunt inutile pe glob: senatul si prostata mea!'.

Probabil ca in toate epocile si in toate tarile poporul a fost convins de:

a. ca la noi la nimeni
b. ce vremuri traim monser!

In final vreau sa demonstrez infiltrarea propagandei politice in fanclub, ca si legatura, pina acum banuita, in prezent dovedta, dintre Gigi Becali si pesede:

Attach Files
Valid file extensions: bmp doc gif jpe jpeg jpg mp3 pdf png psd txt zip

Acest text apare in josul paginii de scris mesaje. Sublinierea imi apartine.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Mai 14, 2004 12:42 pm

bah baieti, hai sa fim seriosi. io sa fiu p-acolo sa muara titirica daca nu m-as plimba in tuata lumea daca-as putea si mi-as lua si familia. hai fiti sinceri, care din voi n-ati face la fel ? problema e ca nu asta e problema in romania. praf in ochi.

un fapt concret acu fro 7-8 ani
cand s-au hotarat masini de serviciu pt parlamentari si senatori au fost 3 oferte : toyota, honda si volvo. sefu administrativ a optat pentru volvo chiar daca ofertele japoneze fura mai bune. de ce? nici toyota nici honda nu au vrut sa dea spaga o masina gratis pentru sefu administrativ (japonezii gandesc altfel)... si a castigat volvo...ca asa ie-n tenis.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde miHaimm » Vin Mai 14, 2004 6:31 pm

Yellow Pinkie scrie:e comun faptu ca se doarme!
Somnul e inofensiv. Oricum tot ce discuta acolo e dinainte stabilit si linia de partid e trasata. D'asta nici nu mai are voie presa in plen... sa doarma si ei linistiti ca oricum nu-i nimic interesant. Dar daca pot sa si cheltuiasca oricat pe de'asupra... parca totusi nu mai e OK.
eyewitness scrie:spaga o masina gratis pentru sefu administrativ
Ei... dar atunci cheltuielile nu erau secret de stat... acuma sunt... si nici macar n-o sa mai aflam de masina spaga. De fapt... acuma pot chiar sa ia mai multe masini... si pentru familie, prieteni, cunoscuti.

Aia de la Volvo sunt baieti destepti. Am un prieten care a vandut 10 autocare la ONT, demult, acu' vreo 7 ani:
Director ONT: "N-avem nevoie... suntem intr-o situatie financiara foarte grea, nu prea mai avem ce face cu autocarele... si p'astea de acuma n-avem bani sa le intretinem".
Vanzator Volvo: "Oferim un comision... de 10% din valoarea contractului..."
Director ONT: "... cate autocare puteti sa imi livrati?"
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia

Mesajde tester » Sâm Mai 15, 2004 12:22 am

stefan scrie: Ce ma frapeaza pe mine e ca neseriozitate exista cam peste tot, nu stiu daca nu cumva si complexul de inferioritate (sau frustrarea ce decurge din acest complex) al romanilor are un rol in toata chestia asta. Cum ar veni, noi oricum suntem vai steaua noastra, de ce sa ne mai chinuim?


Ai putea sa detaliezi un pic, eventual directia in care bati?
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde stefan » Sâm Mai 15, 2004 6:45 pm

Pai nu stiu daca mai trebuie detaliat ceva. Parerea mea e ca romanilor le dauneaza mai mult complexul asta de inferioritate ("noi oricum suntem de rahat, ce sa ne mai zbatem"), combinat si cu un anume defetism. Prea multi gandesc: "ce vrei dom'le, traim in Romania", folosind asta ca un pretext pentru a se complace in starea de mizerie si pentru a accepta spaga, coruptia, etc. Nu crezi?

Legat de neseriozitatea de "abroad", exista exemple destule, incepand cu scandalurile de coruptie din Uniunea Europeana, trecand prin faptul ca in State Microsoft nu e spart in nspe companii mici (cum s-a intamplat, de exemplu, cu AT&T)...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde tester » Sâm Mai 15, 2004 10:58 pm

Prea multi gandesc: "ce vrei dom'le, traim in Romania", folosind asta ca un pretext pentru a se complace in starea de mizerie si pentru a accepta spaga, coruptia, etc. Nu crezi?


Asa-i, dar multe as mai zice.

De ce cand un roman este intrebat de vre-un strainez " de unde esti", apare acel sentiment de pudoare, jena de-a dreptul uneori.
Ca am stat noi sub ceasca si am fost tinuti in colivie, sigur ca de acolo se trag multe.

Revin la o idee mai veche de-a mea, am fost tinuti in ignoranta, iar cand am avut posibilitatile de a vedea ce este pe la altii, de multe ori am dat-o in bara, nestiind cum sa ne comportam. Si de aici ne-am atras un renume nu tocmai bun. Exodurile mari prin germania, spania, samd, au contribuit la cresterea renumelui prost. Cand se ajunge in madrid sa se foloseasca inscriptii in romaneste"Acest magazin este prevazut cu camere video" stai sa te gandesti. Nu vreau sa improsc cu noroi, incerc doar sa-mi lamuresc acel sentiment de inferioritate.

Cand ne uitam prin cataloage, care mai aveam, la acele "neckermanuri", si, la paginile cu frigidere bulbucam ochii caci nici nu prea stiam ce-i acolo, ignoranta.

Cand mai spune vre-un besmetic "voi locuiti in corturi" noi radem, dar radem amar.

Ce incerc eu sa-mi explic, mai aberant sau nu:), de ce trebuie sa mentinem complexul asta de inferioritate. Ca sa-l folosim ca o scuza? Evident ca e simplu sa furi si sa spui: toti fura.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde stefan » Dum Mai 16, 2004 12:05 pm

tester, m-ai cam incuiat, numai intrebari retorice in postul tau :D.

Legat de imaginea romanilor in afara, anul trecut am avut neplacerea sa constat, mergand cu trenul din Ungaria spre Croatia, ca romanii sunt la mare "cinste" cu vamesii croati (si sloveni dealtfel). Eram in compartiment cu un ungur si un american, numai mie mi-au pus stampila pe pasaport, m-au luat la intrebari ("unde mergi? cati bani ai?" - poate e treaba mea...), e chiar neplacut. Si culmea, toti zic ca romanii fac si dreg, dar cred ca si coruptia din ambasadele tarilor europene a contribuit la iesirea din tara a multor indivizi dubiosi; acu ceva ani am nimerit cu taica-miu intr-un compartiment cu niste tzigani care ne explicau noua ce lejer iau ei viza de Germania cu spaga plasata bine. O vina mare o au, zic eu, si granicerii romani, cu vigilenta lor de invidiat. Daca ar iesi mai putini borfasi din tara poate am putea la un moment dat sa mergem in strainatate fara sa fim luati la intrebari de parc-am fi toti infractori.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Lun Mai 17, 2004 8:03 am

Daca ar iesi mai putini borfasi din tara


nu generalizez, fiindca nu imi sta in fire, dar este normal ca sa iasa (sau sa incerce sa iasa) majoritatea borfasilor afara datorita facilitatzilor ce li se ofera acolo.
tziganci bortzoase care nasc afara si raman acolo pe carca puradeilor intr-un dolce fa niente sau ciorditori care profita de inocentza celor de afara sunt fenomene reale si care o sa mai dainuie ceva timp.

personal am intalnit p'afara si din categoria "romanii traiesc in corturi" si din cealalta in care oamenii curiosi si interesatzi vedeau jumatatea plina a paharului si se bucurau sa intre in vorba cu romani, sau sa cunoasca cate ceva din romania.

nu ati auzit niciodata vest europeni care sa se mire in gura mare de ce aglomeratzie de mashini de lux vezi in bukale? io da ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Lun Mai 17, 2004 8:55 am

io in schimb am intalnit italieni care erau ofuscati ca Bucurestiul e un oras prea modern...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde miHaimm » Lun Mai 17, 2004 10:00 am

Evident ca e simplu sa furi si sa spui: toti fura.

Uite exact asta vroiam sa spun de la inceput. Cam asta e mentalitatea pe care am gasit-o cand am venit in tara: toti fura, de ce sa nu fur si eu? Toti sunt nesimtiti, eu de ce sa nu fiu? Toti arunca hartiile pe strada, arunc si eu. Toti sunt smecheri, trebuie sa fiu si eu. Toti sunt rai, ma fac si eu...

Si uite d'asta cand senatul ne spune ca poate sa cheltuiasca oricat din banii publici fara ca noi sa stim ni se pare normal: "ce eu n'as face la fel?". D'asta cand primul ministru ne spune ca "toti copiii sunt egali in fata legii" si da acelasi venit pentru maternitate tigancii care vinde seminte in coltu' strazii si directoarei de banca, inghitim in sec si spunem: asta e, alta teapa, las ca ne luam noi revansa cumva. Cand primarii se duc la mare si aranjeaza niste fetite pentru ei, ca sa dea niste aprobari totul e amuzant si nici nu ne mai intereseaza... ni se pare normal...
:cry:
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia

Mesajde gaga » Lun Mai 17, 2004 10:12 am

mihaitza, genul asta de coruptie este in toata lumea, s-a mai zis, nimic din ce ai zis mai sus nu e specific numai Romaniei (nu stiu cum e cu plata concediilor de maternitate afar, da' ma rog)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde miHaimm » Lun Mai 17, 2004 11:05 am

Chiar nu vedeti diferenta? In tarile UE cel putin daca faci o greseala de genul asta si esti descoperit (sunt mai multe sanse sa fi decat sa nu fi), cariera politica ti s-a terminat si o incepi pe cea cu dungi. La noi nu se intampla nimic. Si nu se intampla nimic din cauza populatie care este prea satula de orice complicatie ca sa mai faca ceva.

Ceva de genul manifestatie de protest, actinuni in instanta, greve generale, etc. Un simplu exemplu: ce se intampla daca in Bucuresti, in semn de protest impotriva gropilor din asfalt, toti taximetristii mergeau in coloana cu 10km/h (fix ce au facut taximetristii din Varsovia, tot pentru acelasi motiv). Si o tineau asa 2 saptamani. Va pot spune efectul din Varsovia: nimeni nu a putut merge nicaieri timp de 2 saptamani. Un oras blocat complet. Iar primaria si-a luat niste angajamente pe care le-a respectat de teama unei noi actiuni de acelasi fel.
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia

Mesajde eyewitness » Lun Mai 17, 2004 12:12 pm

bre mihaie, daca ie sa le insiruim pe tuate o sa se faca tredu asta mai mare ca cemeu. totusi daca ie sa vorbim hai sa vorbim de lucruri de esenta si nu de gropi sau lipsa hartiei igienice din veceurile publice romanesti comparativ cu cele din franta sau polonia.

uite un hint : ce semnificatie acorzi tu faptului ca in 90 romania avea balanta de plati pozitiva si acum are fro 30 mld usd deficit ?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde tester » Lun Mai 17, 2004 12:38 pm

Ca sa fiu cinstit, eram cam singur la serviciu sambata seara si am dat-o un pic pe intrebari retorice:)

Un pas in discutia asta ar fi sa vedem ambele aspecte. Pentru ca lucrurile negative despre noi au pondere mai mare, sau ne afecteaza mai mult, le punem poate mai mult la suflet.

Apropo de ce povestea stefan cu trenul si vizele, exact acele sunt situatii care ne inhiba si ne umilesc. Am sa dau si eu cateva exemple si bune si rele dupa ce scap de ceva clienti.

Acum am vazut ce zicea eyewitness. Pai inca putin si ajungem germania la deficit. Apropo, la preluarea puterii de catre constantinescu, pdsreu de atunci se lauda ca au predat gestiunea curata, mai mult sau mai putin pe zero. Nu au pomenit absolut nimic de faptu ca atunci cand au preluat gestiunea, la rev, aveam un plus de 10(nu bag mana-n foc, asa imi amintesc)
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde miHaimm » Lun Mai 17, 2004 1:11 pm

Inca o data parerea mea este ca treaba pleaca chiar de la hartia igienica care lipseste in wc. Sa ma explic. Fenomenul este cunoscut drept "broken window".

Iei o cladire noua. O cladire frumoasa, care nu are nici o problema. Si spargi un geam. Daca acel geam nu este inlocuit dupa un timp destul de indelungat incepe sa se creeze un sentiment de delasare, abandon, neingrijire. Si lucrurile incep sa se deterioreze rapid: praf si frunze incep sa intre pe acea fereastra sparta. Nimeni nu curata mizeria pentru ca oricum ar intra alta pe acea fereastra sparta, oamenii incep sa arunce mizerii pe jos, apar grafitiuri pe pereti, alte geamuri sunt sparte. Daca este o cladire cu chiriasi, acestia incep sa se mute (pentru ca deja cladirea devine indezirabila). Iar sentimentul de abandon devine realitate. Si culmea ca, dupa un timp, cladirile din jurul acesteia sunt "contaminate" de acelasi sindrom al neingrijirii si al delasarii. Totul plecand de la o fereastra sparta. Treaba este cat se poate de reala si se bazeaza pe studii facute de americani in privinta fenomenului de ghetou. Iar studiile acestea au aratat ca o fereastra sparta nereparata poate transforma in rau o cladire in mai putin de un an si un cartier intreg in mai putin de 2 ani.

Cam asa imi explic si deteriorarea de dupa 90 de la noi. O fereastra sparta neingrijita. Biblioteca Nationala care a stat ani de zile cu gauri de gloante in ea. Cladiri pe jumatate demolate care inca se mai gasesc peste tot prin tara. Nimeni nu le-a reparat... Si incet starea de delasare ne-a cuprins... starea in care ne spunem: "daca nimeni nu repara de ce sa repar eu". Gunoiul a inceput sa se instaureze peste tot. Si nu doar pe strada. Ci si in economie, in politica, in viata de zi cu zi. Disfunctionalitatile au inceput sa se acumuleze si sa sugrume o economie intreaga. Serviciile si administratia publica se ingreuneaza pe zi ce trece iar oamenii nu mai fac nimic, pentru ca deja s-au obisnuit si li se pare normal. Iar toate acestea se fac simtite la o scara si mai inalta. Datorita aceleiasi delasari, neglijente si nepasari, la nivel macroeconomic pierdem contracte importante cu investitori straini, deterioram relatii si parteneriate economice, producem fara sa vindem si nu ne deranjeaza.

Lucrurile pe care le considerati atat de minore si fara importanta sunt ceea ce simt oamenii pe strada. Iar faptul ca le considerati fara importanta este un semn ca acel sentiment al abandonarii se instaureaza si in voi: "nu e important, nu conteaza, se va rezolva mai tarziu, exista probleme mai importante". Totul conteaza... Gunoiul nu il ia nimeni din spatele blocului, hartia pe care unii o arunca pe strada, cosurile de gunoi fara fund, manelele de la televizor. Pentru ca astea duc incet incet la 30 mil $ deficit, la combinate siderurgice abandonate, la bolnavi lasati sa moara in strada, la neintegrare in UE si la sentimentul de inferioritate despre care vorbeati.
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia

Mesajde gaga » Lun Mai 17, 2004 1:47 pm

mihaitza ... exact cum spuneam, acest fenomen este existent si in occident, ia ca exemplu' chiar ghetourile de care pomeneai din state sau metroul din paris (sa zicem). nu este acest fenomen specific romanilor, tu treci cu argumentele pe langa subiect. parerea mea, uite-te ce a punctat eyewitness.

e haios sa pui un deficit bugetar in spatele salubritatzii, dar hai sa fim seriosi si sa lasam gluma la o parte.

Lucrurile pe care le considerati atat de minore


lucrurile pot fi minore sau majore, da? :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde miHaimm » Lun Mai 17, 2004 1:55 pm

Pentru rezolvarea acestor situatii se face ceva. Aceste studii au fost facute tocmai pentru a studia psihologic felul in care reactioneaza oamenii in situatiile mentionate si a elimina factorii de care duc la crearea ghetourilor. Metroul parizian este unul dintre cele mai salubrizate locuri din Paris (dar in acelasi timp probabil si cel mai jegos) fiind spalat de cateva ori pe zi in fiecare statie.

Situatia deficitului bugetar nu este datorata mizeriei de pe strazi... dar de la asta incepe o stare psihologica care se traduce peste tot in economie.
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia

Mesajde tester » Lun Mai 17, 2004 2:04 pm

Ma gandeam la superficialitatea occidentala (care m-a cam cuprins si pe mine:)).

Cand vorbim de vre-un american de exemplu, de multe ori ne gandim , ingamfat, increzut, superficial, de multe ori pe buna dreptate.:) Ca un plus pentru noi romanii, nu prea ne catalogheaza lumea ca superficiali. Evident lucrurile astea tin si de mentalitate, balcanica, nu vreau sa ma bag acolo, dar acesta este un atu important precum si o nota pozitiva.

Cei care au avut sansa sa lucreze cu romani in occident, si nu ma refer la capsuni ci la munci calificate sau semi-calificate au avut in proportie covarstitoare cuvinte bune la adresa lor, la adresa calificarii si a muncii prestate.

Ma rog ce zic e ca avem o sansa buna sa realizam ceva util in viitor, cu conditia sa nu ce occidento-superficializam prea mult.

Mihai,
am uitat asta, hai mai ca londra e mizerabila pe alocuri, ce sa mai vorbesc de cartierele de asiatici, negrii, etc, crezi ca-s mai breji?La fel si alte orase. Si daca in orasele si satuce e fain si curat, te asigur ca nici in valenii de munte nu vezi tu prea multe gunoaie pe strazi.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

repede ca nu e timp!:)

Mesajde nae cinefil » Lun Mai 17, 2004 2:30 pm

zicea aiu ca schimbam centru de comanda de la moscova la bruxelles! ash nuantza in sensul ca daca la moscova erau rushii cei care hotarau pentru noi, la bruxelles vor fi ...europenii shi printre ei shi catziva de-ai noshtri. cred ca e un pas inainte shi nu inapoi!


o concluzie pe care indraznesc s-o trag dupa ce am citit posturile puse aici ar fi ca noi, romanii, nu avem taria de caracter sa ne desprindem de turma shi sa incercam sa gandim altfel! poate asta e problema(sau una din probleme) in timp ce polonezii, bulgarii shi poate shi ungurii au avut curajul sa traga lini shi sa porneasca de la zero, noi tot incercam sa trezim mortul de pe masa shi sa-l tzinem in viatza doar din lenea de a naskte pe altcineva!(cam dubioasa metafora, da` dupa cum spuneam, nu prea am timp!)
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde miHaimm » Lun Mai 17, 2004 2:46 pm

tester scrie:hai mai ca londra e mizerabila pe alocuri, ce sa mai vorbesc de cartierele de asiatici, negrii, etc, crezi ca-s mai breji?
Cuvintele cheie din fraza asta sunt "pe alocuri"... Tare as vrea sa spun despre Bucuresti ca este mizerabil "pe alocuri".

danone scrie:lucrurile pot fi minore sau majore, da?
Eu as spune ca lucrurile minore sunt cele care nu deranjeaza pe nimeni iar cele majore sunt cele care deranjeaza pe toata lumea. Daca nu deranjeaza pe nimeni ca mor bolnavi pe strada, ca senatul legalizeaza furtul pentru ei, ca masinile se distrug prin gropi si canale fara capac, ca noaptea poti muri intrand in spatele unor carute nesemnalizate pe autostrada, spaga, coruptia, mizeria... pai atunci ai dreptate danone... sunt minore.
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia

Mesajde tester » Lun Mai 17, 2004 2:54 pm

mihai, ma refeream la centru care e cat de cat curatel, mare scofala. In rest ca peste tot, jeg. Scriu si io fara sa citesc:)
Oricum la taxele mari care se platesc pentru salubritate, macar atat. Treaba sta altfel in orasele si sate, cum am mai spus. Deci hai s-o mai lasam pe aia cu gunoiul.

Tre sa plec ca as mai zice destule, pe mai tarziu.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde miHaimm » Lun Mai 17, 2004 3:53 pm

eyewitness scrie:uite un hint : ce semnificatie acorzi tu faptului ca in 90 romania avea balanta de plati pozitiva si acum are fro 30 mld usd deficit ?

Da eye, ai dreptate. Si explicatia e simpla. Noi ne bucuram ca am scapat de comunism, ca suntem liberi si ca Romania va avea aceleasi standarde de viata ca in occident in 5-6 ani (ce l-am injurat pe Brucan atunci...), ca nu vom mai manca salam cu soia si ca o sa avem de toate.

Altii incepeau mici afaceri bine plasate, foarte profitabile pentru ei dar un pic daunatoare economiei, in general. 2-3 directori imbogatiti peste noapte a fost destul ca si alti directori sa le urmeze exemplul. Pe plan extern, fratele cel mare de la rasarit a avut niste "mici" probleme politico-economice si uite asa s-a cam terminat cu exportul nostru. Ca deh... eram prea bucurosi ca sa ne dam seama ce se intampla iar cei de sus prea preocupati de buzunarul lor ca sa-i mai intereseze si alte parti ale lumii.

Cand nu ai cui vinde, in mod normal este sa nu produci. Dar, pentru a proteja locurile de munca si a nu starni masele (veneau alegerile in numai 2 ani), am produs in continuare, de unde a rezultat un deficit si mai mare. Alte mici probleme in onorarea unor contracte cu parteneri straini ne-au adus faima de "neseriosi" in lumea afacerilor externe inca de la inceputul penetrarii pe alte piete decat cele rasaritene. Iar cum afacerile externe sunt de multe ori publice, mai ales in cazul tepelor, si alte firme/companii au aflat despre toate astea. Si iarasi am avut probleme sa vindem ceea ce produceam. Dar cum banca nationala tinea relativ fix cursul leu-dolar la ordinul guvernului binevoitor pentru mase treaba asta nu s-a simtit imediat.

Da, avem singura centrala nucleara din Europa de Est, cu potentiali clienti la electricitate toti vecinii. Dar guvernele noastre nu au terminat toate reactoarele pe motive de costuri... Costurile oare nu se amortizeaza? Oare nu mai exista banci in lumea asta care sa crediteze astfel de lucrari? In fine...

Da, aveam unul din cele mai mari combinate siderurgice din toata Europa. Tehnologie invechita si neproductiva... dar... iarasi ma intreb daca nu exista banci care sa crediteze investitiile in tehnologiile de ultima ora necesare pentru realizarea unor oteluri de calitate, competitive pe plan international. Si astfel ungurii au ajuns sa exporte mai mult otel decat noi.

Imi aduc aminte de un Club-Med la Mamaia... Imi amintesc de zeci de turisti germani, unguri si cehi care veneau intr-un mic satuc de pe langa Sebes pentru canotaj pe rau de munte. Nu mai vorbesc de Sinaia, Predeal, Brasov, etc. S-au cam imputinat in ultimul timp. Si destul de multi sunt usor dezgustati de serviciile pe care le primesc, mai ales cand se uita la cat platesc.

Si uite ca Brucan s-a inselat. S-a inselat rau de tot cu cei 20 de ani. Suntem tot acolo din pdv economic (daca nu chiar mai rau, dupa cum aiul spunea). Iar entuziasmul s-a dus, in locul lui s-au instaurat delasarea si nepasarea. In loc sa castigam puterea de discernamant suntem manipulati prin televiziuni care nu-si platesc taxele drept care ii prezinta pe "unii" mai mult decat "pe altii". In loc de democratie avem incalcari ale drepturilor omului care sunt ordonante guvernamentale. Senatul isi da dreptul de a fura legal si noi nu mai spunem nimic.

In loc de democratie am castigat legea junglei: cel mai tare supravietuieste!
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori