Inainte de toate suntem oameni

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Inainte de toate suntem oameni

Mesajde silviuc » Vin Sep 03, 2004 10:19 pm

Impotriva terorismului nu se poate lupta cu arma fiindca nu lupti cu o armata, ci cu o idee. Poti si esti obligat sa actionezi in forta intr-o situatie acuta, dar mai departe ? Acesta e jocul ! Singurul mod in care se poate castiga aceasta lupta este educarea celor ce astazi sunt copii iar maine vor fi teroristi. Ar fi necesar un program mondial de educatie, poate chiar obligatoriu, un program care sa ne invete ca, inainte de a fi crestini, musulmani, romani, francezi sau americani, suntem oameni - si aceasta fara a ne sterge identitatea nationala sau religioasa. Inainte de toate suntem oameni. Sigur ca nu e usor, ca va dura generatii sigur ca poate parea o utopie sa trimiti in loc de trupe profesori, sau impreuna cu trupele profesori, carti, dar vede cineva o alta rezolvare ?
silviuc
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 6:41 pm
Localitate: Iasi

Mesajde superbiggy » Sâm Sep 04, 2004 8:44 pm

silviuc, privesti aceasta problema in general insa nu poti generaliza terorismul.
vorbeam pe vremea cind #cnn era inregistrat cu un palestinian de 14 ani care nu stia despre viitorul sau decit ca atunci cind i se va ivi ocazia, pentru tara sa isi da viata cu inima impacata (intr-un atentat sinucigas), mi-a marturisit ca de mici copii le este inoculata aceasta ura catre outsideri, in mare pentru ei cam toate natiile sunt inamici lor, palestinienii lupta pentru independenta, pentru retrocedarea teritoriilor ocupate.
In Irlada de Nord, IRA (armata republicana irlandeza) lupta pentru independeta, pentru retrocedarea provinciilor ocupate.
In Cecenia la fel, cecenii nu mai vor conducerea si implicarea rusilor in treburile interne. Pentru ei atat palestinieni, ceceni cit si membrii IRA motivatia lor este PATRIOTISMUL.
Exista si alte grupari extremiste tragic de multe pe mapamond care lupta prin terorism si tehnici de gherila pentru cauza lor justa sau nu, oricum punctul de vedere difera intodeauna de la o parte la alta.
Mai sunt si cazuri in care oameni simpli se transforma in teroristi ( persoane care raspandesc teroarea prin actiunile lor) din diferite cauze, disperare, fanatism religios, razbunare, dezechilibru psihic, si mai stie Dumnezeu din ce cauza ,...
teoretic orice om se poate trasforma intr-un terorist peste noapte manat de anumite motivatii personale.
atunci cind ti se bombardeze casa cu familie inauntru si sa ramai singur pe lume (vezi conflictul din serbia Serbia) cu inima dschisa iti pui o bomba pe curea si te arunci in aer cu cit mai multi din cei ce ti-au facut rau.
atunci cind iti dedici viata lucrului intr-o institutie iar dupa ce trec anii tineretii te vezi aruncat afara ca pe ultimul gunoi sigur vei dori sa faci citeva victime din cei ce trateaza oamenii ca pe statistici.(vezi numeroasele cazuri de gen din US)
atunci cind logodnica ta de sa zicem 19 ani se interneaza pentru analize intr-un spital ca sufera de migrene si se intoarce acasa intr-un sicriu din pricina unor persoane care au uitat care le este menirea, fara ca cineva sa iti explice ce a mers rau, ce s-a intimplat si cind vezi ca ancheta nu duce nicaieri sigur vei dori sa intri in acel spital cu un kalasnikov si sa mai intrebi odata cine a fost de vina.
Sunt impotriva terorismului !, aceste cazuri de mai sus sunt scrise aici sa iti deschida ochii sa vezi ca Fereasca Dumnezeu, maine chiar tu ai putea deveni terorist.
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde silviuc » Sâm Sep 04, 2004 8:55 pm

pai cum spuneam, inainte de a fi patriot irlandez, patriot palestinian, credincios crestin sau musulman sau hindus sau ateu sunt OM. Si tu esti om, fratele meu evreu sau irlandez sau tigan. Cand vom invata asta, poate ca va fi mai bine.
Da ca sa'nvatam asta tre oleaca de scoala... eficienta, adica unde chiar inveti ceva.
Uite, hai sa ma citez:
Bucura-te cand intalnesti pe cineva ce nu-i ca tine: acela ti-e semen.
silviuc
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 6:41 pm
Localitate: Iasi

Mesajde superbiggy » Sâm Sep 04, 2004 9:16 pm

Oamenii sunt sociabili, prietenosi, blanzi si cum mai vrei tu. Atunci cind alti oameni interactioneaza cu destinul lor in mod negativ apar conflictele. Sunt oameni care au o toleranta crescuta la stimuli de acest gen si oameni care sunt stapani pe pozitia lor, care isi stiu locul si nu accepta altceva. Stiu ca suna ingrozitor insa oamenii care sunt capabili sa isi jertfeasca viata pentru ceea ce cred sunt exemple de urmat.
Atunci cind nu exista un suport si pentru tine, cand justitia nu stie ca existi nu poti sa ramai indiferent atunci cind este vorba de viata si destinul tau, a celor apropiati, atunci se declaseaza teribilul mecanism prezent in fiecare din noi, care ne transforma din OAMENI in Teroristi.
Este nobil modul tau de gandire dar totodata nu se potriveste cu realitatea. Fiinte umane suntem toti insa Oameni ,... mult prea putini. Trist dar adevarat.
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Raz van Helsing » Sâm Sep 04, 2004 11:45 pm

Ma tem ca majoritatea suntem intai americani, si dupa aceea oameni. Cam asa s-ar rezuma problema, dintr-un anumit punct de vedere...
Nu sufar de o secare a vointei de putere. Puterea mea este iubirea. Ascetismul ilar negand viata nu este singurul garant al iubirii, alpinismul ratiunii si cufundarea in marea pasiunilor conduc invariabil la sentimente considerate chiar de catre baba morala inaltatoare. Sunt bolnav sau in sfarsit sanatos. Tot un drac. Ecce homo
Avatar utilizator
Raz van Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 186
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde superbiggy » Sâm Sep 04, 2004 11:54 pm

e complet aiurea afirmatia ta, vrei sa detaliezi ce ai dorit sa exprimi ?
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Samy » Dum Sep 05, 2004 12:03 am

Adica americanii nu sunt oameni??? (:|
[color=black]Scurta descriere: frumoasa,deshtepata,cu bani shi modesta ! [/color]lol
Avatar utilizator
Samy
Junior Member
 
Mesaje: 551
Membru din: Sâm Ian 24, 2004 12:00 am

Mesajde supermouse » Dum Sep 05, 2004 12:04 am

ce vrea el sa zica este ca unii se considera mai oameni decat altzii shi actzioneaza in consecintza
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde tre » Dum Sep 05, 2004 2:42 am

americanii ieste superuameni.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde superbiggy » Dum Sep 05, 2004 8:45 pm

Oligofren da-mi voie sa te intreb ceva ,... banuind ca esti crestin si nu musulman:
Cine ai dori tu sa fie principala forta militara in lume, USA sau Irak ?

... si mai am una mai concludenta, cred:
Cum ai prefera sa traim asa cum o fac civilizatiile ca cea din US sau viata celor din tarile musulmane ?
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde supermouse » Dum Sep 05, 2004 8:46 pm

ce legatura are? cand a incercat Irakusl sa cucereasca lumea?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Raz van Helsing » Dum Sep 05, 2004 8:51 pm

Pai, Doamne fereste, cum sa nu te las?!? Poate oricine, sa ma intrebe orice, oricand si raspund cu placere...

In primul rand nu sunt nici crestin, nici musulman. In actele mele scrie ca sunt crestin, ca de obicei ele mint...
Cei care ma cunosc cat de cat stiu sigur ca nu mi-as dori sa existe vreo forta militara in lume.
Si ca raspuns la a doua intrebare, as prefera sa traim mai degraba ca la Woodstock, nicicand nu voi accepta modelul american, asta e clar.
Nu sufar de o secare a vointei de putere. Puterea mea este iubirea. Ascetismul ilar negand viata nu este singurul garant al iubirii, alpinismul ratiunii si cufundarea in marea pasiunilor conduc invariabil la sentimente considerate chiar de catre baba morala inaltatoare. Sunt bolnav sau in sfarsit sanatos. Tot un drac. Ecce homo
Avatar utilizator
Raz van Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 186
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde superbiggy » Dum Sep 05, 2004 9:03 pm

Subscriu la ultima ta dorinta ! si asa in spiritul pacii hai sa-i lasam pe americani in pace, sa o facem pentru Woodstock macar, sau daca nu pentru Jimmy Hendrix, sau pentru The Doors,... ma rog, intelegi tu ideea ,... Sa incheiem subiectul asta trist pe cuvintele lui Lennon,
"All we are saying, is give PEACE a chance !
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde gabuba » Dum Sep 05, 2004 9:07 pm

Stau si ma intreb: cine are dreptate? Noi sau ei? Adica, sa omoram cu inima impacata sau sa avem mustrari de constiinta dupa ? Eu spun ca... daca tot suntem toti oameni cam in acelasi loc ajungem toti. Aici, daca tot intram in 'politica religioasa' (cum ar spune un prea intelept personaj...), suntem liberi sa alegem. De acord? Bun. Atunci suntem liberi sa facem ce vrem.
Pedeapsa sau rasplata sau nimicul pentru faptele noastre le vom primi dupa.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Raz van Helsing » Dum Sep 05, 2004 9:16 pm

Daca tot graita-i numele John Lennon:
"You may say I'm a dreamer, but I'm not the only one... I hope someday you will join us, and the world will live as one!"
Nu sufar de o secare a vointei de putere. Puterea mea este iubirea. Ascetismul ilar negand viata nu este singurul garant al iubirii, alpinismul ratiunii si cufundarea in marea pasiunilor conduc invariabil la sentimente considerate chiar de catre baba morala inaltatoare. Sunt bolnav sau in sfarsit sanatos. Tot un drac. Ecce homo
Avatar utilizator
Raz van Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 186
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde superbiggy » Dum Sep 05, 2004 9:24 pm

A M I N !
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde gaga » Lun Sep 06, 2004 9:29 am

oligofren scrie: In actele mele scrie ca sunt crestin, ca de obicei ele mint....


adica la tine-n boletin ai nume, prenume si religie sau cum? ce acte iti atesta tzie apartenentza religioasa? ca acu' nu mai pot dormi la noapte ca io n-am acte ca tine ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde silviuc » Lun Sep 06, 2004 1:20 pm

tre scrie:americanii ieste superuameni.


Americanii e si bacani, e si bacanu :), e si medici, pompieri si violatori. De la distanta vedem - si suntem invatati sa vedem astfel - americani, arabi, rusi... dar daca ne apropiem si cercetam cum stau intradevar lucrurile putem vedea ca s-ar putea sa avem mai multe in comun cu un american oarecare, sau un rus, decat cu vecinu' de palier. Sa fie clar: ar fi mare pacat sa se dea cu tavalugu' peste lume, sa devenim toti o apa si-un pamant, dar, pe de alta parte, e si cam simplista impartirea asta in, americani, rusi, arabi etc.
Adica nu toti americanii sunt supraoameni, unii sunt tampitei si sunt alesi presedinte...
silviuc
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 6:41 pm
Localitate: Iasi

Mesajde memetshot » Lun Sep 06, 2004 1:32 pm

bre tot o dati cu americanii in sus si americanii in jos.
poola mea....toti americanii is idiotii si toti arabi teroristi?
gandirea asta e jenanta si din gandirea asta ies tuate cacaturile cares acu in lume.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde supermouse » Lun Sep 06, 2004 2:12 pm

bestie, asta e thread pentru uameni, shi tu nu intri la categoria aia
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Raz van Helsing » Lun Sep 06, 2004 8:35 pm

danone, vezi ca am scris "graita-i" intr-un post anterior... De ce nu esti atenta? :nope: Nu m-am referit chiar la propriu atunci... :sleep:

Nu v-ar fi rusine, cum puteti sa spuneti de vreun american ca nu e supraom? Unde ar ajunge lumea daca am gandi cu totii asa?
Nu sufar de o secare a vointei de putere. Puterea mea este iubirea. Ascetismul ilar negand viata nu este singurul garant al iubirii, alpinismul ratiunii si cufundarea in marea pasiunilor conduc invariabil la sentimente considerate chiar de catre baba morala inaltatoare. Sunt bolnav sau in sfarsit sanatos. Tot un drac. Ecce homo
Avatar utilizator
Raz van Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 186
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde tre » Mar Sep 07, 2004 3:38 am

silviuc scrie:Americanii e si bacani, e si bacanu :), e si medici, pomp...


bai, te doare? considera si contextu in care am zis chestia aia.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde silviuc » Joi Sep 09, 2004 1:41 pm

tre scrie:bai, te doare? considera si contextu in care am zis chestia aia.

bai, n-am scris numa pent' tine. ai observat ? brava !
silviuc
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 6:41 pm
Localitate: Iasi


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori