Ucigasii de copii (Beslan)

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Ucigasii de copii (Beslan)

Mesajde AdevaRapper » Vin Sep 03, 2004 10:23 pm

Ziua.ro:

<<In ciuda declaratiilor presedintelui Putin, criza ostaticilor din Beslan a fost rezolvata in forta * Militarii rusi au deschis focul asupra teroristilor dupa ce acestia au tras in circa 30 de copii care incercau sa fuga din scoala groazei * Milioane de telespectatori au urmarit cu sufletul la gura operatiunea dezastruoasa de salvarea a circa 1500 de ostatici * Copiii salvati au putut fi vazuti goi si plini de sange * Interventia in forta a generat peste 150 de morti si cel putin 646 de raniti * Printre raniti sunt 130 de copii * In urma luptelor au fost ucisi si 20 de teroristi dintre care 10 erau mercenari arabi * Serviciile secrete ruse afirma ca operatiunea din Beslan a fost finantata de reteaua terorista Al-Queda * Un numar necunoscut de teroristi a reusit sa fuga luand cu ei si ostatici, probabil copii * Trupele speciale ruse duceau ieri seara, la inchiderea editiei, lupte intense incercand sa-i captureze pe teroristii scapati din incercuire>>

De parca ceea ce s-a intamplat acum doi ani la un teatru moscovit nu a fost de ajuns, conducerea Federatiei Ruse se confrunta cu cea mai mare tragedie postbelica a tarii.
Dupa ce am urmarit cu sufletul la gura situatia din oraselul nu departe de punctul diametral opus Constantei fata de Marea Neagra, astazi, deznodamantul s-a produs si a cazut napraznic, atunci cand toata lumea spera ca teroristii vor elibera, putin cate putin, cea mai mare partea ostaticilor. Si poate ca asa s-ar fi intamplat, daca trupele ruse nu ar fi intervenit iar "in forta".
Tinand cont ca cele mai multe victime au fost copii, pot spune ca, din punct de vedere uman, acest atentat a depasit chiar momentul 11 septembrie. Mereu cand credem ca apogeul a fost atins, ca teroristii nu pot merge mai departe, din pacate ei ne demonstreaza ca SE POATE si noi nu putem rezolva nimic, oricat am vrea.
Dupa o astfel de zi, un singur cuvant: STUPEFIAT!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde weed13 » Vin Sep 03, 2004 11:09 pm

mai pot zice doar Dumnezeu sa ii ierte pe copii aia.
Avatar utilizator
weed13
 
Mesaje: 1868
Membru din: Lun Mai 31, 2004 11:00 pm

Mesajde AdevaRapper » Sâm Sep 04, 2004 9:20 am

Ironia a fost ca soldatii n-ar fi intervenit in forta daca nu s-ar fi intamplat un lucru neprevazut: banda adeziva care lipea una din minele ce impanzeau sala de sport s-a desprins si mina a explodat, provocand o explozie, iar in panica rezultata teroristii au inceput sa traga in cei ce incercau sa scape. Pacat!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde tedytza » Sâm Sep 04, 2004 10:07 am

groaznic...inuman....shi ma intreb pana unde vor merge ? sunt de aceashi parere cu adevarapper ca acest atentat l a depashit pe cel din 11 septembrie....shi totushi de ce aceshti copiiiiiiii....intradevar INUMAN....raman fara cuvinte in fatza acestui fapt....in fatza acelor copii ranitzi , goi shi plini de sange...copii ce vor ramane marcatzi din punct de vedere psihic, copii a caror viatza nu va mai fi la fel..... ~(
sunt atat de putzin dotata pt a trai ....incat simt ca ma pot realiza prin moarte...am fara indoiala mai multe aptitudini sa fiu moarta decat vie....
Avatar utilizator
tedytza
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Vin Aug 27, 2004 11:00 pm

Mesajde superbiggy » Sâm Sep 04, 2004 10:17 am

AdevaRapper scrie:Ziua.ro:
...
Dupa o astfel de zi, un singur cuvant: STUPEFIAT!


Adevarat scris omule, cuvintele sunt de prisos ,...
Ma simt insa dator sa iti reamintesc ce a insemnat 11 Septembrie ,... 2,749 MORTI ,... pe cind in Osetia numarul victimelor nu a atins nici macar numarul pasagerilor din avioanele deturnate.
Mai sunt si alte aspecte de luat in seama cind faci o astfel de comparatie, de pilda pretul avioanelor implicate si bineinteles ceea ce imi este imposibil de calculat, pretul Gemenilor, munca a cator mii de oameni care au construit cladirile si ceea ce simbolizau ele.
Lovitura data americanilor a fost incomparabila cu acest tragic eveniment. Este nepotrivit sa faci astfel de afirmatii lasat dus de val ,...

Ceea ce s-a intimplat este foarte tragic insa dupa parerea mea cursul evenimentelor era clar de la declasarea crizei, am stiut dinainte ca vor intra in forta, asta este politica si din nou, dupa mine nu exista o alta cale. Orice compromis din partea autoritatilor reprezenta un semn de slabiciune iar urmarile pot deveni catastrofale.
Imagineaza-ti ce s-ar fi intimplat dupa incidentul de la Moscova daca armata nu ar fi raspuns in forta, cite alte evenimente nu s-ar mai fi produs? cite alte sute de ostatici ar mai fi fost luati? citi oameni nevinovati ar mai fi murit?
Este foarte crud sa rationezi asa insa traim intr-o lume cruda, cu terorismul nu se poate trata altfel, la forta se raspunde cu forta.
Sa deie Dumnezeu ca aceste tragice evenimente sa nu se mai repete niciodata, niciunde in lume !
Condoleante tuturor celor suferinzi si sa le fie tarana usoara celor cazuti.
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde supermouse » Sâm Sep 04, 2004 9:56 pm

"Orice compromis din partea autoritatilor reprezenta un semn de slabiciune iar urmarile pot deveni catastrofale."
mai catastrofale decat moartea a sute de copii? Terorismul este cel mai ucigator tip de razboi. Un inamic invizibil care tepoate ataca oriunde shi pe care nu ai cum sa-l gaseshti.
Imi pare rau de ce se intampla. ma doare sufletul de mila celor mortzi. Shi de mila celor vii, ranitzi, familii, SAMD. Cred ca aceste conflicte se pot rezolva numai rezolvand situatziile care le-au creat. Pana sa asheze boii aia statul evreu in Peninsula Arabica, shi sa-l mai shi sustzina din greu, arabii shi-au vazut de trebile lor. Sau s-au luptat intre ei.
De 50 shi ceva de ani de cand au pus aia Israelukl unde l-au pus- razboaie, asasinate, mortzi. Ce face Israelul in palestina e tot terorism, chiar daca nu recunoste nimeni treaba asta. Ce facura americanii in haiti tot terorism se cheama.
Shi atunci?Daca cineva ar invada Romania, catzi dintre voi ar accepta-o pe chestie?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde superbiggy » Sâm Sep 04, 2004 10:25 pm

supermouse nu am inteles idee ta, poate mai incerci odata, cine ar dori sa invadeze Romania ?
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde supermouse » Sâm Sep 04, 2004 11:16 pm

nu conteaza. E vorba de principiu. Daca cineva tzi-ar invada tzara- tu ca om cum ai reactziona?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Samy » Sâm Sep 04, 2004 11:31 pm

Mi-am dat seama ca vorbeshti cu superbiggy,dar pot sa raspund shi eu nu?

Eu ash intra in panica shi nu ash mai ashtepta sa vina ei sa ma omoare,ash muri de frica.

Cat sange rece trebuie sa ai ca sa ucizi nishte copii nevinovatzi...
Oare ei nu s-au gandit ca acei copii nu au nici o vina?Probabil ca unii dintre ei nici macar nu shtiau ce se petrece...
Ganditzi-va cum ar fi sa vezi ca mori shi sa nu shti de ce...


It's so SAD...
[color=black]Scurta descriere: frumoasa,deshtepata,cu bani shi modesta ! [/color]lol
Avatar utilizator
Samy
Junior Member
 
Mesaje: 551
Membru din: Sâm Ian 24, 2004 12:00 am

Mesajde supermouse » Sâm Sep 04, 2004 11:47 pm

nu shtiu. Shi cum ramane cu copii shi batranii omoratzi de rushi?
Cum ramane cu faptul ca poate ei fac chestia asta pentru a impiedica trecutul sa se repete?
Dreptatea e un lucru foarte subiectiv. Totzi au motivele lor. Shi daca stai sa te gandeshti, totzi au motive intemeiate.
Shi atunci?
Secolul 20 a fost marcat de actziunile marilor puteri militare =calcand in picioare drepturile celor mai mici dupa bunul plac al celui cu mai multe arme. hartzile au fost redesenate, shi in mishcari simple de creion oameni au murit. Soarta Europei de Est shi impartzirea ei intre rushi shi Vest s-a facut cu creionul pe un shervetzel de hartie la Yalta.
Cand cei mici incearca sa ia inapoi ce a fost al lor , ii numim terorishti. Asta este ceea ce e cu adevarat trist.
De ce nu va revoltatzi impotriva atrocitatzilor comise in fiecare zi de catre Israel in Palestina ocupata? Pentru ca shtirile astea nu le vezi la TV. De ce nu va vad discutand despre USA rasturnand regimul democratic din Haiti?
pentru ca treburile astea nu se vad la televizor. Da, au murit 2000 shi ceva de oameni in WTC. Au murit cateva sute de mii in palestina, shi pe aia nu i-a plans nimeni. Ce-i face pe aia 2000 mai importantzi? pentru ca erau americani? Cum ramane cu civilii din Afghanistan omoratzi intr-un razboi care nu a condus la nimic?
Cum ramane cu vecinii noshtri sarbi, civilii bombardatzi in noaptea de Pashte in 1999?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde superbiggy » Sâm Sep 04, 2004 11:48 pm

supermouse depinde de cine am fi invadati, sincer mi-ar place sa fie extraterestrii.
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde supermouse » Sâm Sep 04, 2004 11:52 pm

tu shi cu deathkat
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Samy » Dum Sep 05, 2004 12:08 am

superbiggy scrie:depinde de cine am fi invadati, sincer mi-ar place sa fie extraterestrii.



oricum,e mai bine asa...decat de oameni...
[color=black]Scurta descriere: frumoasa,deshtepata,cu bani shi modesta ! [/color]lol
Avatar utilizator
Samy
Junior Member
 
Mesaje: 551
Membru din: Sâm Ian 24, 2004 12:00 am

Mesajde supermouse » Dum Sep 05, 2004 12:23 am

ce ai bre cu uamenii??
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Samy » Dum Sep 05, 2004 12:36 am

Ma refeream la terorishti,cred ca extratereshtii nu te chinuie atat cat te chinuie terorishtii.

Shi sa nu uitam ca pana acum extraterestrii nu au facut atatea victime precum oamenii(terorishtii).

A,shi nu shtiu daca atzi vazut acele decapitari din Iraq...sunt groaznice(mi-a fost scarba shi sa ma uit)...se gasesc pe net!
[color=black]Scurta descriere: frumoasa,deshtepata,cu bani shi modesta ! [/color]lol
Avatar utilizator
Samy
Junior Member
 
Mesaje: 551
Membru din: Sâm Ian 24, 2004 12:00 am

Mesajde SatyR » Dum Sep 05, 2004 1:33 am

Am vazut si io decapitarea americanului ala de catre irakieni, dar te asigur, nu scarba am simtit in mometul ala.
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde Samy » Dum Sep 05, 2004 9:03 am

Eu am simtzit scarba + mila = plans
Tu ce ai simtzit?
[color=black]Scurta descriere: frumoasa,deshtepata,cu bani shi modesta ! [/color]lol
Avatar utilizator
Samy
Junior Member
 
Mesaje: 551
Membru din: Sâm Ian 24, 2004 12:00 am

Mesajde supermouse » Dum Sep 05, 2004 10:06 am

dar pe aia zece mii de irakieni mortzi in razboi i-ai vazut?
copii arshi de vii?
in plus faza cu decapitarea a reieshit mai tarziu ca fost inscenare.
Au murit 10,000 de irakieni shi cam 500 de americani, dar pe voi va doare mai mult de cei din urma
uite asta e chestia care ma face pe mine sa nu sufar specia umana
ipocrizia.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Samy » Dum Sep 05, 2004 10:14 am

Intr-un fel ai dreptate a fost o inscenare,dar la un singur om,restul au fost cat se poate de reale.Tzi le arata pe net,dar nu mai shtiu exact pe ce site.
[color=black]Scurta descriere: frumoasa,deshtepata,cu bani shi modesta ! [/color]lol
Avatar utilizator
Samy
Junior Member
 
Mesaje: 551
Membru din: Sâm Ian 24, 2004 12:00 am

Mesajde SatyR » Dum Sep 05, 2004 2:23 pm

Cum decapitare supersoarec? Inseamna ca irakieni astia sunt dati draq cand vine vorba de trucaje. Am vazut cum il gatuiau p-ala acolo la greu, pe urma, dupa decapitare, ii tineau capul in mana.
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde supermouse » Dum Sep 05, 2004 2:53 pm

omule, tu de computere ai auzit?

inca astept raspunsul la intrebare- Samy- de ce te deranjeaza mai mult moartea catorva americani decat moartea a 10,000 de irakieni?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde supermouse » Dum Sep 05, 2004 2:55 pm

inca astept raspunsul la intrebare- Samy- de ce te deranjeaza mai mult moartea catorva americani decat moartea a 10,000 de irakieni?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde supermouse » Dum Sep 05, 2004 3:11 pm

shi iar te intreb
de ce catziva americani mortzi sunt mai importantzi decat zece mii de irakieni mortzi in razboi?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Samy » Dum Sep 05, 2004 3:16 pm

Pai,in primul rand daca ai fi vazut cum ii chinuiau pe saracii oameni shi cum le rasucea cutzitul in gat,iar ei urlau shi ii implorau sa nu-i omoare shi sa-i mai lase sa traiasca nu shtiu cum ai fi gandit.
Shi bineintzeles ca ma deranjeaza shi moartea celor 10 000 de irakieni.Nu cred ca cineva poate fi atat de insensibil incat sa se bucure sau sa stea nepasator cand aude(sau shi mai groaznic,vede)asha ceva.
[color=black]Scurta descriere: frumoasa,deshtepata,cu bani shi modesta ! [/color]lol
Avatar utilizator
Samy
Junior Member
 
Mesaje: 551
Membru din: Sâm Ian 24, 2004 12:00 am

Mesajde Samy » Dum Sep 05, 2004 3:24 pm

SatyR scrie:Cum decapitare supersoarec? Inseamna ca irakieni astia sunt dati draq cand vine vorba de trucaje. Am vazut cum il gatuiau p-ala acolo la greu, pe urma, dupa decapitare, ii tineau capul in mana.


Asta nu era un trucaj,crede-ma.
[color=black]Scurta descriere: frumoasa,deshtepata,cu bani shi modesta ! [/color]lol
Avatar utilizator
Samy
Junior Member
 
Mesaje: 551
Membru din: Sâm Ian 24, 2004 12:00 am

Mesajde supermouse » Dum Sep 05, 2004 3:25 pm

cu tuate astea, tu nu protestezi decat moartea americanilor, pentru ca aia ai vazut la TV
in al doilea rand, tu uitzi ca americanii aia erau membri ai unei fortze invadatoare, adica nu aveau ce cauta in Iraq.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Samy » Dum Sep 05, 2004 3:33 pm

Te insheli,sa shti ca nu tzin cu unul sau cu altul,ba chiar ash putea spune ca americanii au partea lor de vina in toata chestia asta.Shi este o prostie sa mori pt nishte tzitzei asha cum fac americanii,dar se pare ca domnului preshedinte Bush nu-i pasa de cateva vietzi pierdute,shi deci prin urmare nu o sa-shi retraga trupele.Nu pot sa intzeleg cum pt altzii ca de ex. Bush conteaza mai mult banii decat vietzile unor oameni.
[color=black]Scurta descriere: frumoasa,deshtepata,cu bani shi modesta ! [/color]lol
Avatar utilizator
Samy
Junior Member
 
Mesaje: 551
Membru din: Sâm Ian 24, 2004 12:00 am

Mesajde supermouse » Dum Sep 05, 2004 3:40 pm

deci atunci intzelegi de ce irakienii aia au d5reptul sa ishi apere tzara?
crede-ma, decapitarea e mult mai putzin dureroasa decat, de exemplu, sa arzi de viu in propria ta casa cum s-a intamplat cu atatzia copii din irak, afghanistan shi serbia.
Shi atunci, cine sunt adevaratzii terorishti?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Samy » Dum Sep 05, 2004 3:45 pm

Hai,ca shti ce o sa-tzi raspund,americanii,dar atunci gandeshte-te shi la oamenii shi mai ales copii care au murit in 11 septembrie in acele turnuri gemene.
[color=black]Scurta descriere: frumoasa,deshtepata,cu bani shi modesta ! [/color]lol
Avatar utilizator
Samy
Junior Member
 
Mesaje: 551
Membru din: Sâm Ian 24, 2004 12:00 am

Mesajde supermouse » Dum Sep 05, 2004 3:54 pm

shi tot nu se ajunge la o socoteala. mai pune shi cei 500 de mii de copii irakieni care au murit in timpul embargoului instituit de ONU din lipsa de asistentza medicala, pentru ca americanii au bombardat resursele de apa potabila, etc... contra 3000 de americani mortzi... cum e?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Următorul

Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori