Mesaj De Buna Credinta Pentru Romania prima parte

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Mesaj De Buna Credinta Pentru Romania prima parte

Mesajde Rocambole89 » Mie Sep 08, 2004 1:44 am

http://www.freewebs.com/rocambole/
Ca autor roman publicat in tara sa ,traitor acum in afara ei ,sunt profund dezamagit de constatarea ca in anul 2004, presa autentic democrata si independenta politic este o iluzie in Romania ,deoarece trei publicatii nationale considerate nepartizane ,EVENIMENTUL ZILEI ,ZIUA si ROMANIA LIBERA ,au refuzat pe rand prin tacere [ fara observatii redactionale adresate autorului ],publicarea unui articol trimis lor in exclusivitate din strainatate,privind « EVOLUTIA ROMANIEI DUPA ‘ 89’ » .
In consecinta ,ma adresez prin INTERNET oficialitatilor, presei , si publicului ROMANESC de pretutindeni ,din dorinta de a face cunoscut continutul acestui articol de opinie ,izvorat din actualitatea romaneasca traita ,respins insa fara nici o motivatie de la editare in aceasta tara. Astfel fiind , avertizez intreaga societate civila ,ca in Romania anului 2004 ,exista cenzura efectuata inadmisibil prin amenintare de catre partidul politic aflat la putere [vezi declaratia primului ministru referitoare la actionari in justitie pentru semnalari scrise fara acoperire documentara referitoare la ilegalitati comise de guvernarea P.S.D. ! ] ,amenintare oficiala nemaiintalnita intr-o tara democratica si care inhiba valentele reale de independenta ale presei si opiniei publice romanesti ,obligand in fapt la o difuzare neconventionala a opiniilor si la anonimatul autorilor,ca in cazul de fata .Ca atare ,transmit in cele ce urmeaza tuturor romanilor,in speranta de mai bine ,textul acestui articol ,care nu este publicat din frica de catre presa din Romania ,presa ce se orienteaza pentru a exista ,spre comentarii sterile si fara impact real de opinie asupra cititorilor, maimutarindu-se cu precadere ametitor si prolix cu barfe ,cancanuri si speculatii « pretioase »din lupta politica ,pe un fundal de « urechea mahalalei »,in detrimentul problematicii majore pentru tara ,simuland prin asta o pseudo-libertate de opinie ,ce accepta in realitate legalitatea puterii neo-comuniste cu tendinte totalitare ,instalata dupa ’89 ca forta politica majora ,prin impostura posibila atunci pe baza bunei credinte naive a populatiei anilor ’90 :

CUM VEDE EVOLUTIA ROMANIEI DUPA ’89 UN ROMAN AFLAT IN STRAINATATE : OPERA UNUI GRUP IMPOSTOR DE SORGINTE COMUNISTA CE SI-A ASUMAT SPECULATIV REVOLUTIA ANTITOTALITARA IN ACEASTA TARA SI CARE GESTIONEAZA DE ATUNCI DEZASTRUOS, CU SPRIJINUL ABSENTEISMULUI ELECTORAL, TRANZITIA SPRE O SOCIETATE LIBERA SI DEMOCRATICA SI SPRE O ECONOMIE DE PIATA FUNCTIONALA.

Stabilit in afara Romaniei, nu pot sa scap de obsedanta intrebare : « De ce numai acestei tari i se poate intampla asa ceva » ? Dupa 1989, unele state din estul Europei aflate sub tutela Moscovei , au scapat cam odata de comunism. Mare usurare! Toate s-au chinuit apoi cu perioada de tranzitie,trebuind sa promoveze « clasa », dela comunismul totalitar nenorocit la o societate libera si democratica.Iata ca acum in 2004 ,dupa 15 ani ,aceste tari,vizate direct de intrarea in Uniunea Europeana[mai putin tarile din Comunitatea Statelor Independente pendinte de Rusia],au promovat [poate cu unele corijente] ,Romania fiind insa suspectata de repetentie! De ce ? Pentru ca romanii au « karma » lor ! Fatalitatea a facut sa apara un comunist , chiar in timpul revoltei populare impotriva ceausestilor si comunismului , care propulsat de fosta securitate ,ce a dorit inlaturarea dictatorilor ,sa poata deturna revolutia in favoarea fostilor activisti de partid si a fostilor securisti.A fost intr-adevar isprava lui Ion Iliescu , politruc comunist format ca activist leninist de profesie la Moscova, care din postura de « dizident persecutat de Ceausescu »,sa apara ca « regizor emanat al revolutiei » si sa organizeze, pe fondul « vidului de putere »,Frontul Salvarii Nationale, conceput de mintea marxist –leninistului ,ca organizatie conducatoare de masa, ce are drept baza sociala pe cei peste 4 milioane de fosti membri PCR, menita sa hotarasca viitorul « necomunist » al tarii,pe baza unei « democratii originale ».Mesajul a fost perceput ca atare si o mare parte din fostii membri de partid au acceptat sa adere la acest front ,intuind ca orice alta formatiune politica autentic democrata nou aparuta la putere, ii va inlatura din postura relativ privilegiata avuta in comunism [speriati de punctul 8 al Proclamatiei de la Timisoara prin care se propunea pe buna dreptate eliminarea temporara de la conducerea politica democratica a tarii a fostilor activisti de partid si a fostilor securisti]. Asa se face ca iscusinta comunistului Ion Iliescu a reusit, prin transformarea FSN in partid politic ,oficial inregistrat,condus tocmai de fosti activisti si securisti si avand ca masa de manevra fostii comunisti oportunisti,sa cucereasca practic puterea politica, folosind la nevoie chiar si mineriade criminale. Odata infaptuit acest prim pas in sensul marxist-leninist , s-a inlaturat din orice discutie, in numele « democratiei originale »oficial instituite si a sansei egale la « democratizare »,punctul 8 din Proclamatia de la Timisoara. A urmat cel de al doilea pas prevazut in teoria marxist-leninista pentru cucerirea deplina a puterii intr-o societate :cucerirea puterii economice.Aceasta s-a efectuat insidios de catre aceasta patura politica oportunista dominanta, aleasa fara discernamant in 1992 , prin acapararea parghiilor economico-legislative reprezentate de administratia publica, societati private nou infiintate, pamanturi, paduri si lacuri scoase din proprietatea statului, in buna parte insa obtinute prin legislatie favorizanta, justitie corupta si abuzuri sau din fonduri aparute fara justa cauza sau chiar fraudulos.Vezi :fondurile secrete ale fostei securitati ,fostei gospodarii de partid sau ale unor foste intreprinderi de comert exterior cu circuit inchis patronate direct de PCR ; din jefuirea peste rand a fel de fel de CARITAS-uri si asociatii piramidale ; din economia subterana ;din delapidari de banci si alte « inginerii financiare »; din fonduri publice deturnate sau furate din bugetul de stat;din deturnarea unor fonduri primite din strainatate ,etc.Adica,vezi Doamne ,vreti voi revoltatii anti- comunisti « capitalism »?Lasa ca va invatam noi ce-i aia! Privatizam cum stim noi fostii comunisti si in favoarea noastra, economia, ca doar noi suntem de fapt « crema » fostei societati comuniste indreptatita sa foloseasca puterea politica obtinuta prin nebagarea de seama a societatii civile si ramanem astfel mereu la putere mai bine si mai liberi decat in comunism ! Ce este aia alternativa politica intr-o tara pluralista ? Un moft, ca si retrocedarea proprietatilor jefuite de comunism ,vorba la o adica a tovarasului Iliescu! Si uite asa, « calarim » si «ghidonam» democratic si original, la nesfarsit ,ca niste comunisti de omenie deveniti « capitalisti », parlamentul (deci legislatia), economia si bugetul statului, avem cotizanti potentati la urmasul FSN adica la Partidul Social Democrat [vezi « baronii PSD »], partid devenit astfel partid-stat,ca impostor al social-democratiei interbelice si prostim asa toata tara si strainatatea, fara nici o opozitie democratica reala ,pe care am avut grija sa o faramitam ,ca tot nu avea o baza sociala reala existenta in fosta societate comunista! Iata ca astfel tovarasul Iliescu si-a realizat visul si se crede chiar fauritor de « epoca post-comunista originala » ! Oare asta sa fie o permanenta instalata in Romania de catre aceasta impostura de sorginte comunista, care s-a impus prin deturnarea Revolutiei? Iliescu si adeptii creiati de el cred ca da si fac o echilibristica politica « pe sarma »,cautand sa convinga lumea civilizata sa accepte ca partenera credibila aceasta grupare cu radacini comuniste, ce si-a schimbat «doar blana» si care a acaparat puterea in Romania asa cum s-a vazut, mimand pervers democratia.Viata arata insa ca acest capitalism de cumetrie politica nu stie sau nu vrea sa scape de sechelele comuniste, ca sa puna pe picioare o economie de piata functionala, capabila de normalitate ,de crestere economica reala si de bunastare. Aceasta pentru ca generatia fostilor activisti comunisti si acolitii lor oportunisti aflati la putere, nu pot fara reforme in toate domeniile de activitate, fara investitii strategice de capital strain si implicit fara tehnologie straina, sa realizeze o economie care sa-si permita participarea concurentiala pe piata internationala, cheia cresterii economice reale aducatoare de progres pentru o societate .Drept urmare a acestei incapacitati de conceptie: privatizarea strategica nu functioneaza pentru ca este targuita pe comisioane, iar legislatia nereformata corespunzator nu atrage investitori majori; agricultura este lasata in paragina pentru a trece la forme colectiviste; proprietatea nu este garantata in fapt decat pe grupuri de interese; initiativa privata este franata prin fiscalitate aberanta si birocratie; impotenta administrativa si manageriala de natura comunista este instaurata in activitatile publice; noua nomenclatura, birocratia si economia falimentara de stat sunt finantate pagubitor si netransparent de la bugetul tarii, fara a se da socoteala contribuabilului. In consecinta : insignifianta crestere economica nu este perceputa social; inflatia nu poate fi oprita; nivelul de trai stagneaza sau scade; mizeria se cronicizeaza; promisiunile de protectie sociala sunt propagandistice si nu au acoperire in activitatea economica; coruptia s-a generalizat la nivelul statului;
- sfarsitul primei parti de 10000 de caractere -
Rocambole89
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Sep 04, 2004 4:00 am
Localitate: Paris

MESAJ DE BUNA CREDINTA PENTRU ROMANIA partea a doua

Mesajde Rocambole89 » Mie Sep 08, 2004 1:49 am

- parta a doua -
reformele necesare incheierii cu succes a tranzitiei, in toate domeniile, nu sunt promovate corespunzator de legislativ, chiar daca exista modele in tarile dezvoltate; tineretul nu are nici o perspectiva reala; genocidul in randul pensionarilor a devenit o adevarata plaga sociala, etc.,asa ca iti vine in minte intrebarea retorica de scenariu: ce s-ar fi intamplat de pilda cu Germania daca ar fi fost reconstruita dupa razboi de fostii hitleristi, sau dupa caderea Zidului Berlinului de catre fostii activisti comunisti din RDG?
Paradoxal, fata de toate acestea ,societatea romaneasca ,avand spiritualitatea distrusa de comunism, nu se trezeste deoarece nu are o constiinta a democratiei autentice ,o educatie civica si politica. Fiind fatalista si manevrabila nu este in stare sa purceada cu hotarare la o alternativa politica viabila. Ca atare orbecaie, ezita si nu se dumireste ce are de facut la vot ,avand imprimata in cap diversiunea securista : ce, altii sunt mai buni?Toti fura !
Neavand esaloane hotarat independente presa cam bate apa in piua, practicand o pseudolibertate de opinie prin speculatii ineficiente, in loc sa declanseze transant procesul impotriva dezastrului politic-economic si social instaurat de fapt de impostori-profitori , ce sufoca tara dupa ’89.
Asa se face ca dupa 15 ani, alegerile locale din 2004 arata clar ca romanii inca nu stiu ce vor, chiar daca partidele politice de filiatie securisto-comunista ,PSD siPRM, au obtinut voturi ceva mai putine decat in anul 2000, iar perspectiva alegerilor parlamentare si prezidentiale dela finele lui 2004, tinand seama si de felul neconvingator in care s-a desfasurat referendumul de figuratie electorala din 2003 asupra modificarii constitutiei, apare ingrijoratoare pentru ca nu indica sanse sa se poata forma ,prin astfel de optiuni politice ametite si nehotarate ale electoratului, asa cum s-a mai intamplat si in 1996, un parlament autentic necomunist, cu eficienta legislativa reformatoare si un executiv care sa permita o alternativa reala la porcaria politica ineficienta si cu tendinta totalitara ce conduce acum Romania. Poate ca romanii cred ca nu este nevoie si voteaza mereu difuz si in spiritul « Duminicii Orbului »din anul 1992 ! Iata dece ,din afara tarii,romanii si Romania se percep ca entitati handicapate politic si civic ,care sunt acceptate partial de lumea civilizata numai din unele ratiuni strategice si unele interese.Asta este efectiv dureros ,mai ales cand un roman constata aceste lucruri dintr-o tara straina civilizata ,unde normalitatea politica, economica si sociala ,cu autencitate democrata,determina o economie de piata functionala ,permanent perfectibila ,care inspira un sentiment de liniste si siguranta ,oferit in primul rand de un nivel de trai corespunzator pentru majoritatea populatiei. Pacat ca prin comparatie , toate lucrurile rele aratate mai sus se constata in termeni reali la adresa Romaniei, tara foarte frumoasa,bogata si cu foarte multi oameni destepti, muncitori, ,cinstiti,instruiti si de calitate ,care merita o alta soarta ,dar care in disperare de cauza au adoptat o indiferenta fatalista sau pleaca in pribegie intr-un ritm ingrijorator, datorita marasmului pseudo-capitalist pagubitor intronat de neo-comunistii instalati practic la putere si tolerati timp de 15 ani de o societate civila romaneasca in fond stupid pasiva ce nu stie sa recurga la dreptul democratic de alternanta politica ferma ,cu sanse de progres autentic, fapt ce intarzie descurajant Romania de la o reconstructie post-comunista adevarata,. Pare un blestem pe capul acestei tari: dupa comunismul totalitar, deturnarea asta politica perversa ii mai trebuia ! La urma urmei insa Romanii asta stiu ce vor ,asta au ! Cu adevarat mare pacat !
In final, un roman traitor in strainatate mai atrage atentia pentru anul 2004 :
In Romania politia politica de sorginte comunista inca scoate coltii si intimideaza [vezi ziaristi amenintati ,batuti sau chiar disparuti ], iar primul ministru PSD isi permite tovaraseste si cu nerusinare sa ameninte « neo-democratic » cu justitia pe toti criticii guvernarii PSD ,care nu au acoperire documentara pentru cele afirmate ! .....Asa ca mare este nesimtirea obraznica neo-totalitara de grup instalata in Romania, ce depaseste in parsivenie chiar si ce se petrece pe fond comunist la putere, in Cuba si Coreea de Nord !
Da Doamne minte romanilor si intoarce fata Ta inca odata spre aceasta tara ca sa poata scapa prin forte proprii de aceasta « umbra istorica » chinuitoare ce o urmareste si o impiedica sa intre cu adevarat in Europa civilizata, mai repede si pe usa din fata !
Rocambole89
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Sep 04, 2004 4:00 am
Localitate: Paris

Mesajde supermouse » Mie Sep 08, 2004 8:35 am

shi cu cine ai vrea matale sa voteze romanii?
cu nea megapower Stolojan?
Cu nea"a fost odata o flota shi am vandut-o" basescu?
io te intzeleg ca te duare sufletul shi alte organe de suarta romaniei, dar mesajele aistea patetice shi pline de suflet nu ajuta la nimic. IN plus, poate nu ai bagat de seama, dar nici macar Germania nu a reushit sa rezolve inca problema Germaniei de Est, shi orice s-o intampla acolo numa reconstructzie nu se chiama. 22% shomaj nu e reconstructzie nicaiurea.
Ai matale o solutzie? Una buna? Fo personalitate politica care n-a furat, care mai are un pic de verticalitate?
de vorbit putem vorbi totzi, ore in shir. Cand vine randul cu solutziile practice, cuvintele mari nu dau mancare la nimeni, shi asta e problema.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Rocambole89 » Joi Sep 09, 2004 2:51 am

Mai soricel, puterea ta de intelegere ma face sa nu fac un nou efort pentru a intra in discutie pe aceasta tema
Rocambole89
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Sep 04, 2004 4:00 am
Localitate: Paris

Mesajde supermouse » Joi Sep 09, 2004 8:14 am

in traducere- nu ai nimic de spus care sa aiba sens sau logca, duar uvinte umflate
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde stefan » Dum Sep 12, 2004 11:30 pm

Rocambole89, am "rasfoit" articolul tau, pe care ai avut "amabilitatea" de a-l imparti in 2 subiecte, de parca unul nu era de ajuns. In primul rand articolul tau nu spune NIMIC nou - cam tot din ce-ai spus tu s-a mai spus, fie in presa, fie in carti publicate in perioada de dupa '89 . In consecinta da-mi voie sa ma indoiesc ca singurul motiv pentru care articolul tau nu este publicat este cenzura.

In al doilea rand, nu agreez persoanele care folosesc forumul pentru a se autopromova. Nu oferim spatiu pentru asa ceva, acesta este un spatiu pentru discutii - tu ai inceput prin a refuza o discutie cu superguzganu, deci cu stangul.

In al treilea rand, nu inteleg de ce ai mai copiat tot articolul tau aici, din moment ce orice user l-ar fi putut citi la linkul pus de tine. In consecinta, sa nu te mire daca o sa-l "trunchiez" - foarte putina lume citeste mesaje de 10.000 de caractere.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Rocambole89 » Vin Sep 17, 2004 3:01 am

Stimate nea Fane, dupa cele afirmate in rasfoiala ta mi-am dat seama ca am gresit adresa forumul tau ocupandu-se in general sau in capitan de discutii sterile si de teme minore, in consecinta te rog ca in calitatea ta de ‘intendent sef’ (administrator de bloc) sa scoti din activ acest text pe care nu am nevoie sa-l promovez in astfel de cercuri incapabile sa priceapa un mesaj important referitor la orientarea electorala necesara iesirii Romaniei din impasul in care se gaseste!
Palaria asta este prea mare pentru voi!
Hai ca am dres-o si am calcat de data asta cu dreptul , deoarece macar m-am lamurit unde se mai afla romani impotenti mintali inclusi in zicala : prostul daca nu-i fudul parca nu e prost destul! Bine ca nu sunt multi ca tine ! Asa cred!
Drept care, te saluta cu optimism amuzat si iti doreste noroc in viata ta mandra degeaba fiindca este saracuta cu duhul iar pe cale de consecinta modestia ta este aroganta si prosteasca,
Rocambole
Rocambole89
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Sep 04, 2004 4:00 am
Localitate: Paris

Mesajde theOffender » Vin Sep 17, 2004 7:06 am

miron cozma, tu eshti doamne?
prostul daca nu-i fudul parca nu e prost destul

sensul tau de autocritica imi aduse aminte de un proverb chinez care zice ca daca auzi din trei partzi diferite ca eshti prost va trebui sa-tzi revizuieshti prioritatzile in viatza ~p

de mai bine de o saptamana nimeni n-a avut nimic de comentat la mesajul tau. coincidentza? mesajul tau de buna credintza sufera de o singura eroare. eroare genetica. s-a nascut prea tarziu (cu cel putzin 14 ani). ash putea vehicula trei ipoteze posibile. una ar fi ca ai scapat (evadat?) din vreuna din cartzile lui corutz. a doua ar fi ca ai facut parte din clica care l-a dezinstalat pe ceaushescu. iar a treia ar fi aceea cf. careia matale suferi de teribilism.

din motive proprii eu te consider de categoria a IIIa. cum ar putea mesajul tau sa fie 'folositor' romaniei? vrei o noua 'piata universitatzii'?
cu ce potzi fi matale de folos (shi asta in afara de a jigni pe toate lumea din jur)?
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Sep 17, 2004 7:30 am

supermouse scrie:Cu nea"a fost odata o flota shi am vandut-o" basescu

a fost odata un supermouse si ierea paralela cu subiectu flotei romanesti....
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Sep 17, 2004 8:58 am

rocambole, in afara de faptul ca pentru un scriitor (cum te pretinzi) esti paralel cu punctuatia limbii romane, incadrandu-te in categoria "nu am terminat liceu' da zic c-am facut ASE-u'" iti dedic urmatoarele randuri, bucatzica rupta din rahatul mariei tale. enjoy:

Ce este un demigrant?

Demigrantul este un emigrant care denigreaza involuntar spiritul romanesc oriunde ar merge, orice ar face, orice ar spune. Statisticile arata ca 80% din cei ce pleaca din tara sunt de fapt demigranti. Daca nu sunt atunci cand pleaca, devin in primele luni de la plecare. in prezent se desfasoarí£ cercetari pentru a determina cauza acestei transformari, insa rezultatele preliminare arata ca toti demigrantii posedí£ o gena care, ca majoritatea institutiilor de stat din Romania, zace in stare dormanta, asteptand momentul prielnic pentru a se trezi si a o face pe-a nebuna.

Cum recunoastem un demigrant?

Demigrantul poate fi identificat rapid atunci cand vine in contact cu persoane de acasa; demigrantul transpira prin toti porii o ingamfare si un aer de superioritate care nu lasa loc transpiratiei sa fie eliminata, din care cauza toxinele sunt recirculate in sange si se prind adesea in scame care blocheaza irigarea creierului cu oxigen.
Surprinzatoare sunt insa motivele pentru care demigrantii se simt superiori celor de acasa: pentru ca au plecat. Pentru ca traiesc in alta tara. Si un demigrant tine intotdeauna sa iti arate acest lucru:

- daca intra pe ceat, demigrantul scoate din portofel o hartiuta unde isi are notata formula pentru alcatuirea unui nick. Trebuie precizat ca demigrantii au peste tot hartiute care ii ajuta sa de descurce in situatiile mai complicate in care se gasesc: "Schimbarea lenjeriei de corp", "Tabla inmultirii: un ghid practic", "Numele meu este...", "Cum sa lasi impresia ca stii sa citesti". Bineinteles, dupa cum v-ati dat seama din titlul acestui din urma ghid, aceste hartiute nu le sunt de prea mare folos. Formula pentru alcatuirea unui nick pentru ceat este urmatoarea: X = Y .
"_" . (Z%25), unde X este nick-ul, Y este numele tarii unde locuiste respectivul iar Z este varsta demigrantului. Pentru cei neinitiati in limbaje de programare, . reprezinta operatorul de concatenare iar % este operatorul modulus. Astfel, daca Ghita locuieste in S.U.A. si are 40 de ani, va intra pe ceat cu nick-ul SUA_15.
- daca dedica o melodie (intotdeauna tampita) la radio, demigrantul nu se recomanda niciodata ca tine sau ca mine. Nuuuuuu, el nu e Marcel. El e "Marcel din Germania". Trebuie sa recunoastem ca Marcel are si dreptate sa se recomande in acest fel: daca il confunda Geta cu Marcel din Israel? Este inadmisibil. El vrea sa se stie ca Marcel din
Germania ii ureaza Getei la multi ani, si nu oricare alt Marcel. Daca ar fi dupa el, ar spune doar "Sunt eu, din Germania", insa i s-a parut ieri ca aude pe unu vorbind romaneste la magazin si i-a incoltit in minte banuiala ca nu e singurul roman din Germania. Lasa ca le-arata el lor.
- daca demigrantul vine in vizita in Romania, se va imbraca extravagant, se va stradui sa-si stalceasca vorbirea in cel mai oribil hal cu putinta si va tine sa reaminteasca la tot pasul ca "In Y nu e asa!", unde Y este, din nou, numele tarii unde locuieste. Cei din exterior vor ramane cu impresia ca in Y nimic nu e asa, si ca demigrantul in cauza
este la originea tuturor acestor reforme sociale si economice din Y, pentru ca prea le face reclama cu foc si se poarta de parca ar avea vreun merit cu privire la ele.



pe aceasta cale tziu sa multzumesc faptului ca cemeishtii plecatzi in strainatate care au avut bunavointza sa ni se alature nu sunt demigrantzi, nu sunt romani, nu sunt straini, sunt doar OAMENI
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Serban » Vin Sep 17, 2004 5:53 pm

Bai fratilor, voi va luati de om degeaba ? A zis ce a avut de spus, chiar daca se stia dinainte ceea ce a spus el, asta nu inseamna ca trebuie sa ii sariti in cap si sa-l faceti in toate felurile.
Cred ca inca dormiti ! Este un roman care a plecat din tara asta guvernata de fosti comunisti si a subliniat faptul ca trebuie sa ii trezim pe toti din jur si sa schimbam "puterea". Nu inteleg de ce va atacati atat pentru simplul fapt ca este plecat din tara, cum spune el, asta da dovada ca va simtiti inferiori ! De ce va simtiti inferiori , desi sunteti romani si voi si el ? Va spun eu de ce ! Pentru ca el locuieste intr-o tara civilizata, democrata , libera si fiecare poate sa aiba acces la informatii.......in timp ce voi traiti intr-o tara care va fi asa abia dupa ce se va schimba conducerea tarii si structura guvernului format din fosti activisti comunisti (nu spun ca sunt toti, da' in mare parte ei dicteaza) ! Ar fi cazul sa va treziti !
Eu sunt romanu' Serban din Romania, specific acest lucru si cand fac dedicatii la radio sa stie Maria ca eu sunt Serban din tara ei si nu sunt Serban din Germania sau Israel, asta ca sa i fac pe plac lui Danone...........nu sunt nationalist, nu sunt comunist, nu sunt membru al nici unui partid din tara asta si cu toate astea sper ca peste 5-10 ani Romania sa aiba parte de un trend ascendent atat din punct de vedere economic, cat si din punct de vedere social..............
Fratilor, sculati-va si luati-va de mana parintii si copiii si bunicii si lasati istoria asa cum e si priviti spre Europa Occidentala si votati cu cine trebuie anu' asta ! Lasati-o naibii de treaba ca deja absenteismul electoral isi pune amprenta, cum s-a intamplat in 2000 si asta nu va duce spre alternativa cea mai buna ci din contra spre o alternativa mai putin rea dintre doua rele. Fiti liberi si scapati de handicapul totalitaro-socialist "democrat-social" ! Treziti-va dracu' odata ca protectia sociala nu se mai gaseste decat cand se fac greve si democratia in care credem ca traim este relativa......ori vreti ceva bun pentruu viitorul vostru ori o sa o frecati aiurea si peste 4 ani cand se va mai gasi vreun roman din afara sa atraga atentia si veti continua cu aceleasi insulte nefondate ! Trezirea !
Serban
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 11, 2004 11:00 am
Localitate: PE LUNA

Mesajde weed13 » Vin Sep 17, 2004 6:20 pm

asha. si ? voiai sa zici ceva anume ?
Avatar utilizator
weed13
 
Mesaje: 1868
Membru din: Lun Mai 31, 2004 11:00 pm

Mesajde supermouse » Vin Sep 17, 2004 7:25 pm

Serban
pleci de la falsa premisa ca noui ashtia care ne luaram de Rocambole avem ceva cu el pentru ca a plecat din tzara. Cel putzin doi dintre noi- eu shi cu ofendaru, locuim in afara granitzelor, atata numai ca am trecut de mult de faza in care trebuie sa ne laudam cu asta in user profile. Nimeni nu s-a luat de Rocambole pentru ca locuieshte la Paris, ci pentru ca mesajul lui nu spune nimic, nu aduce nimic care sa merite sa fie citit, e doar o betzie de cuvinte fara nici un fel de logica sau scop, duar un nene care vrea sa se dea mare shi care crede ca statutul lui de emigrant il face mai deshtept decat totzi cei ramashi acasa.Dansul este imaginea demigrantului de care cu atata drag vorbeshte Danone.Shi crede-ma ca, de apruape 5 ani de cand am plecat din Tzara, care o sa fie intotdeauna tzara mea indiferent unde voi merge shi cat voi sta acolo, am vazut o gramada de exemplare ale acestei specii dezgustatuare. Acum catva timp frecventam un forum al romanilor din uk, shi am vazut rasa demigrantzilor in tuata splenduarea ei. Le-am vazut pe tantile care se inghesuiau sa vina la "intalnirile romaneshti" ca sa se dea mari- "facem poze ca mi-am tras digitala", tinerele cu virtutea de categoria pana maritate cu primul strain ieshit in cale, indiferent cat de batran, urat, betziv, etc. I-am vazut pe pseudouamenii ashtia aruncand cu rahat catre Romania shi tot ce este romanesc, facand mutre scarbite shi povestind istorii terifiante despre ce au avut de indurat cand s-au dus acasa, negand existentza oricarei valori provenite din ROmania, distorsionand totul ca sa puata sa scuata in evidentza mai bine ce bine au facut ei ca au plecat din ROmania.
Shi bineintzeles ca ei sunt cu totzii mari iecspertzi in politica shi economie shi ar putea sa salveze Romania in 6 luni daca shi-ar pune mintea. Ei refuza cu indarjire sa admita ca in Vest nu e totul roz, shi in Romania nu e totul negru.
In categoria asta intra shi amicul Rocambole... shi cam atat.
Sa shtii ca viatza nu e ushoara in Vest, shi lucrurile nu sunt chiar asha cum se vad din Romania. Am vazut in orashul meu tzigani cershetori din orashul meu natal, shi am vazut de ashtia shi in Germania. Shi poate ca uneori imi vine sa urlu cand citesc despre " romanian women begging on gallowtree gate"
"romanian man arrested for burglary". imi vine sa urlu shi sa plang, dar a doua zi sunt tot mandra de cine sunt shi de fiecare data cand intalnesc pe cineva ma mandresc sa anuntz ca sunt romanca.
sa shtii ca-i pot intzelege cel putzin partzial pe numitzii demigrantzi. Poate am shi eu ceva de demigrant in mine, ca shi mie imi place faptul simplu ca nu mai sunt saraca asha cum eram in Romania, shid eshi sunt de ceva timp pe aici inca ma mai bucur ca un copil. Shi da, vorbesc engleza tuata ziua shi nu am cu cine vorbi romaneshte shi poate uneori- mi s-a intamplat- mi-e mai ushor sa folosesc cuantul englezesc. Shi nu-mi place. Unul din motivele principale pentru care am venit pe fanclub a fost ca sa stau in contact cu tzara mea.
Ceea ce nu inseamna ca o sa ma apuc sa fac gura a la pisicamuarta, liniutza shi cristinastanca ca in romania ie buricu universului shi aciulea s-a cacarezat magaru lu' Adam.
dar sunt romanca, shi ma mandresc cu asta. Shi daca din cand in cand dau in buala demigrantului , are nenea aiu grija sa se ia de mine :)
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Serban » Vin Sep 17, 2004 10:42 pm

Avand in vedere ca a avut unele tendinte de demigrant asta nu inseamna ca si este ! Daca el a scris ca este din Paris, asta nu inseamna ca este ! Ca pot si eu sa scriu la locatie ca sunt de pe Venus ! Nu conteaza cine este, unde locuieste si ce face ... important este ca a subliniat sa nu se mai faca aceeasi greseala din 2000 si a dat un semnal de trezire romanilor...care a mai fost dat si o sa mai fie dat pana in ziua in care se va merge la vot....faza este ca romanu' meu se duce la vot si voteaza cu cine ii zice bunicu' sau cine i zice , in loc sa cantareasca promisiunile si sa vada daca este posibil sa se realizeze ceea ce se promite !
Mai tineti minte in 2000 cand actualul presedinte se lauda ca trebuie sa se faca canalizari la tara si sa se reduca saracia la un anumit nivel ? ...(plus multe altele la care nu o sa mai insist ca deja le stiti)....Problema saraciei la ei s-a pus in felu' urmator : scadem inflatia, ca sa creasca salariul real, impunem taxe si impozite ca sa avem de unde sa dam la saraci si sa ajutam microintreprinderile si ce o mai fi in mintea lor.Celor de la guvernarea actuala. NU s-au gandit ei ca inflatia trebuie sa scada in asa fel incat sa se simta si in buzunarele romanilor, ca oricum nu se simte nimic in buzunare, saracia e tot la fel de mare si imi pare rau ce se intampla cu toate persoanele in varsta care au ca sursa de venit ajutoarele de la copii, ca ce vine de la stat.....mai bine ma abtin......si cu fiscalitatea......hai sa fim seriosi....e alandala......vedeti investitori seriosi cat s-a promis in 2000 ? Banii care vin in Romania sunt de la cei care muncesc acolo si ii trimit in tara sperand ca se vor intoarce si vor incepe o afacere aici.....fara sa mai fie nevoie de spagi si pile..........
Aaaaaa.....era sa uit si faza cu canalizarile ....... era asa hotarat Iliescu sa se faca canalizari la sate.....incat dupa 4 ani cand se duce la tara , se duce sa vada ce au facut inundatiile pentru ca a facut prea multe canalizari......degeaba promit ei ca fac ....ca asta este la nivel local....fac primarii cu ajutorul bugetului central de stat.....numai ca atunci cand se cer finantari de la buget acestia vor sa contribuie si primariile cu un anumit procent. Pai si atunci.....daca ai promis taranului canalizare pentru ce ii mai ceri bani ? Sunt zone sarace in Romania care au primarii cu buget cat au unii salariu anual......mi-e mila de romanii care se lasa asa de usor pacaliti de promisiunile pe care le fac candidatii la presedintie....
Chiar am ramas uimit cand am vazut intr-o zi la stiri cand s-a dus Iliescu intr-un sat sa vada dezastrele provocate de inundatii.......si taranii se bucurau ca il vad pe presedinte si dadeau noroc cu el si vroiau toti sa il atinga.....parca era cine stie ce vedeta......era omul care i-a pacalit ca o sa aiba grija sa nu mai fie nevoiti sa ajunga in strada din cauza inundatiilor.......eu traiesc in Romania si nu imi vine sa cred ce se intampla aici......nu e totul negru...da' in nici un caz nu tinde spre roz.......daca intram in UE intram pe usa din spate.......pentru ca usa din fata s-a blocat demult.......oricum nu e tara pregatita pentru UE, sunt sigur de asta, dar e nevoie de UE orice cost ar trebui sa indure romanu' pentru ca numai asa ar putea Romania sa iasa din stadiul de repetenta politica in care s-a aflat toti anii astia ! Nu sunt antinationalist, nu sunt extremist, nu sunt pesimist , da' ce se intampla in Romania cu credibilitatea politica....nu stie nimeni.....de pe margine se vede tara nimanui, toti au impresia ca fiecare fura cat se poate , de aia s a si ajuns in Romania la mentalitatea ca daca ai masina si bani ai furat tu ceva, cumva...! E pacat ca s-a ajuns asa departe........si cred ca cel care a publicat articolul ala, nu mi pasa de unde e, a pus punctul pe "I"....atat de apasat ca sa supere o gramada de romani si imi pare bine ca i-a suparat ca poate de data asta o sa stie cu cine sa voteze si nu o sa mai stea la televizor frecand menta si zicand "Oricum iese tot PSD-ul......ca ma duc sau nu....si asa votul meu nu conteaza"....votul electoral deja este compromis ! Sa vedem ce o iesi!
Serban
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 11, 2004 11:00 am
Localitate: PE LUNA

Mesajde supermouse » Dum Sep 19, 2004 1:12 pm

Vali, threadul asta a ajuns de doi lei, muta-l pe katerinka, te rog eu frumos.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

pt nea admin

Mesajde MarcdinGermania » Dum Sep 19, 2004 9:31 pm

A disparut juvetele de inima cu doua mesaje postate ce e aici ma securitate sau ce ?
Va luati de dedicatiile mele din discoteca foarte bine dar unde sunt mesajele juvetelui vreau sa le vad la loc pana revin ca de nu va schimb eu drepturile intre voi si atunci sa vezi caterinca pe bune
MarcdinGermania
 

Mesajde stefan » Lun Sep 20, 2004 4:19 pm

Rocambolelele, ca sa-ti dovedesc ca lucrurile pe care le spui tu nu-s nici necunoscute, nici trecute sub tacere de toata presa din Romania, uite aci un articol din "Evenimentul zilei" de azi:

http://www.expres.ro/topstory/?news_id=166775

Ce-i drept, e mai bine documentat si mai precis.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Rocambole89 » Mie Sep 22, 2004 3:54 am

Stefan cred ca este o neintelegere, tu ma trimiti la un articol din Evenimentul Zilei care nu are legatura directa cu mesajul meu.
Ca sa revin cu rabdare la cele spuse de mine iti trimit un articol tot din Evenimentul Zilei in care se scrie negru pe pe alb ca un cetatean canadian de origina romana Cristian Pavalache din Montreal confirma in fond in interviul sau exact ce am avut eu de spus prin mesaj, la destul de mult timp dupa mine, cu ocazia vizitei lui Iliescu in Canada .
http://www.evenimentulzilei.ro/topstory/?news_id=166974&PHPSESSID=d35472477b13d8af2fefca3af302088b
El este tot un demigrant care spune lucruri stiute si neinteresante ?
Rezulta ca din partea ta ca moderator si a unor colegi de ai tai de forum exista clar o rea vointa de natura politica ce nu ma intereseaza daca nu este bazata pe argumente si la obiect.
Ca atare, te rog inca o data sa scoti mesajul meu din forum.
Constat cu bucurie ca exista romani constienti, care gandesc ca mine asupra importantei alegerilor de la finele lui 2004 pentru Romania. Ei sunt la Fanclub, La Tebea, in Canada si la Openul de tenis de la Bucuresti. Deocamdata ajunge si pana in noiembrie ac mai vedem.

Sa auzim numai de bine Rocambole.
Rocambole89
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Sep 04, 2004 4:00 am
Localitate: Paris

Mesajde nocturna » Mie Sep 22, 2004 9:42 am

categoric este o neintzelegere, din partea ta.
Rocambole89 scrie:Cristian Pavalache din Montreal

~p
tz, tz, tz. Pavalache era altul, cu totul altul, shi avand in vedere circumstantzele care l-au inconjurat pe numitul Pavalache, domnul cu hot-dogul sau branza s-ar simtzi chiar ofensat de asha grava confuzie. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde tre » Mie Sep 22, 2004 10:26 pm

supermaus aplauze si restecp pentru ultimu tau post (nu nu ala cu kterinca ;)).
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori