e mishto sa fii Lider?

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

e mishto sa fii Lider?

Mesajde ovidiu bufnila » Sâm Sep 25, 2004 6:09 pm

Lumea e plina de tot felul de lideri, mici, marii. Unii sunt mishto, altii sunt pe deplin gretosi. Oricum ar fi, au fani, mii de oameni se dau in vant dupa ei. Apoi, intr-o buna zi, liderii astia isi dau in petec. Sau asa crede lumea. Sunt uitati. Vin altii. Oare cum o fi sa fii lider? Tre' sa fie mishto sau e naspa?

Ovidiu Bufnila
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde Raz van Helsing » Sâm Sep 25, 2004 7:07 pm

Pai nu e prea "mishto" sa fii lider. Dar daca vrei sa ai notorietate fara a avea vreun control asupra actiunilor tale, fara sa ai posibilitatea sa gandesti sau libertatea de a ajuta pe cineva, daca iti place sa zica lumea ca ai scoala si sa nu aiba voie sa te insulte voalat... Daca vrei toate astea, si n-ai un talent, cum ar fi vocea, de exemplu si in special daca nu ai nici frumusete fizica... Atunci pentru tine e "mishto" sa fii "lider"... Dar sa fii lider nu e "mishto"!
Nu sufar de o secare a vointei de putere. Puterea mea este iubirea. Ascetismul ilar negand viata nu este singurul garant al iubirii, alpinismul ratiunii si cufundarea in marea pasiunilor conduc invariabil la sentimente considerate chiar de catre baba morala inaltatoare. Sunt bolnav sau in sfarsit sanatos. Tot un drac. Ecce homo
Avatar utilizator
Raz van Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 186
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Dum Sep 26, 2004 6:44 am

sa ne edificam mai bine io zic sa-i intrebam pe baietii de la f.c. national
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nodingat » Dum Sep 26, 2004 12:11 pm

ovidiu "fii căpitanu nostru!"
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Intrebarea mea de clasa a cincea:

Mesajde ovidiu bufnila » Lun Sep 27, 2004 11:19 am

Raz van Helsing,
Multam de raspuns. Iti pun o intrebare de clasa a cincea: de ce crezi ca liderii nu au control asupra actiunilor lor?
Ovidiu Bufnila

Raz van Helsing scrie:Pai nu e prea "mishto" sa fii lider. Dar daca vrei sa ai notorietate fara a avea vreun control asupra actiunilor tale, fara sa ai posibilitatea sa gandesti sau libertatea de a ajuta pe cineva, daca iti place sa zica lumea ca ai scoala si sa nu aiba voie sa te insulte voalat... Daca vrei toate astea, si n-ai un talent, cum ar fi vocea, de exemplu si in special daca nu ai nici frumusete fizica... Atunci pentru tine e "mishto" sa fii "lider"... Dar sa fii lider nu e "mishto"!
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Lun Sep 27, 2004 11:19 am

"vai, shi ceo sa zica baietzii"? :D

domnule bufnila, la valuarea dumneavuastra, pai se poate asha tread? rocchici ar mai fi bagat shi un "klumea" pacolosha.
ovidiu bufnila scrie:Tre' sa fie mishto sau e naspa?

cand vine ziua de salar, pentru el, imi imaginez ca trebe sa fie fuarte mishto.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

nocturna, sunt imperfect

Mesajde ovidiu bufnila » Lun Sep 27, 2004 1:46 pm

Multumesc Nocturna de interpelare. E korecta observatia. Ingaduieste-ma te rog. Sunt groaznic de imperfect.
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde Raz van Helsing » Lun Sep 27, 2004 7:24 pm

ovidiu bufnila scrie:Raz van Helsing,
Multam de raspuns. Iti pun o intrebare de clasa a cincea: de ce crezi ca liderii nu au control asupra actiunilor lor?
Ovidiu Bufnila

Multumesc de intrebare.

"Liderii" nu au control asupra actiunilor lor fiindca nu sunt cu adevarat lideri. Mari sau mici, cei care sunt promovati, fie ca apar ca personaje infinit pozitive, cum ar fi George Bush jr. (daca te gandesti de cate anomalii este responsabil, imaginea lui este idealizata...)negative, cum ar fi Saddam Hussein sau interesante, cum ar fi Fidel Castro, nu sunt decat marionete si nu indeplinesc decat ordinele si adauga inca o scena la marea piesa de teatru cu actori fara voie a francmasoneriei...
Si tocmai fiindca este vorba de interese contextuale, liderii se mai schimba, imaginea asamblata este la fel de usor distrusa, intra altii in scena... Si eu bineinteles ca m-am referit la acesti "lideri", care sunt mediatizati, fiindca cei adevarati sunt tinuti complet ascunsi sau nu sunt prezentati ca fiind lideri... Fiindca daca ar fi asa, acuma, daca ar mai exista Internet, cu siguranta nu ar mai fi sanse sa mi se stearga acest post sau sa fie mutat la Katerinca & Aberatii...
Bine, acuma nu zic ca Hitler nu a fost totusi o personalitate marcanta... Dar si el a jucat rol de fotomodel, fie si de poate cel mai urat fotomodel din istorie... In sensul ca adevarata lui activitate nu era prezentata... Unora li se par lideri, dar capitalismul, fascismul, comunismul... Toate etape de parada... In spatele scenei se lucreaza la ceva mult mai serios...


P.S. Hitler a fost prea important ca sa i se para "mishto" sa fii "lider", chiar daca si-a asumat si raspunderea de fatada... Dar la modul cum ai pus tu intrebarea... Tu nu te-ai referit la liderii adevarati, in orice caz eu nu am inteles asta... Deci, repet, pentru cei care vor sa fie lideri de mascarada, e "mishto", cum zici tu, si se respecta conditiile pe care le-am mentionat in postul anterior... Si Bush jr. e la fel de important ca Britney Spears si el o stie... Si i se pare "mishto"! Ma scuzi, dar la o intrebare ce contine cuvantul "mishto", trebuie sa analizez din punctul de vedere a ceea ce pare "mishto"...
Nu sufar de o secare a vointei de putere. Puterea mea este iubirea. Ascetismul ilar negand viata nu este singurul garant al iubirii, alpinismul ratiunii si cufundarea in marea pasiunilor conduc invariabil la sentimente considerate chiar de catre baba morala inaltatoare. Sunt bolnav sau in sfarsit sanatos. Tot un drac. Ecce homo
Avatar utilizator
Raz van Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 186
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde ovidiu bufnila » Vin Dec 24, 2004 11:01 am

Craciun Fericit, tigrilooooor!


Ovidiu Bufnila care a predictionat 11 Septembrie dupa cum declara
Gyí¶rfi-Deák Gyí¶rgy in:
http://www.sferaonline.ro/sectiuni/reviews/article/?id=320
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde nodingat » Sâm Dec 25, 2004 6:29 pm

ovidiu bufnila scrie:Craciun Fericit, tigrilooooor!


Ovidiu Bufnila care a predictionat 11 Septembrie dupa cum declara
Gyí¶rfi-Deák Gyí¶rgy in:
http://www.sferaonline.ro/sectiuni/reviews/article/?id=320


Vai, mulţ]aici[/URL]?
Sau poate declaraţia domnului maghiar la adresa dumneavoastră este un eveniment social care in altă parte nu putea fi anunţat?
Acum, in spiritul sărbătorilor de iarnă, dacă tot aflat cum e să fii lider prin amabiltatea dumneavoastră poate reuşim să aflăm şi cum e să fii profet? mişto?
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde v1n3ri » Sâm Dec 25, 2004 8:13 pm

Lider de ce? De partid? Oricum, parerea mea: tot naspa e. De ce sa am io 1000 de oameni cu 1000 de pareri in subordine? Prefer sa am io un sef, numa sa fac ce vreau io. Ca de', in n% cazuri superiorul e pila sefului. :))). Si sa fii sef (lider) nu inseamna neaparat sa fii si destept. E vb de omu potrivit cu pila potrivita. Asa ca mai bine un muncitor inteligent decat un lider.
Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur.
E o onoare sa fiu ignorat de gabuba.
Avatar utilizator
v1n3ri
Junior Member
 
Mesaje: 541
Membru din: Lun Noi 29, 2004 12:00 am

Mesajde OvidiuBufnila » Sâm Mar 17, 2007 12:32 pm

nodingat scrie:Vai, mulţ]aici[/URL]?
Sau poate declaraţia domnului maghiar la adresa dumneavoastră este un eveniment social care in altă parte nu putea fi anunţat?
Acum, in spiritul sărbătorilor de iarnă, dacă tot aflat cum e să fii lider prin amabiltatea dumneavoastră poate reuşim să aflăm şi cum e să fii profet? mişto?


Sal Nodingat...Multumesc de intrebare. Cum e sa fiti lideri puteti afla pe pielea voastra. Asa e corect. Nu stiu cum e sa fii profet. Pot sa spun insa cum e sa faci prognoze. Poti face o prognoza potrivit tendintelor, evolutiilor, evenimentelor dintr-o complexitate data. Am invatat multe despre terorism cu multi ani in urma. Povestea cu fictionalul America Pierduta publicat in Romania si Ungaria e legata de pregatirea asta. Inima buna.
Avatar utilizator
OvidiuBufnila
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Joi Sep 21, 2006 11:00 pm

Mesajde whatever » Sâm Mar 17, 2007 3:17 pm

cine e ovidiu bufnila ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde OvidiuBufnila » Sâm Mar 17, 2007 7:44 pm

v1n3ri scrie:Lider de ce? De partid? Oricum, parerea mea: tot naspa e. De ce sa am io 1000 de oameni cu 1000 de pareri in subordine? Prefer sa am io un sef, numa sa fac ce vreau io. Ca de', in n% cazuri superiorul e pila sefului. :))). Si sa fii sef (lider) nu inseamna neaparat sa fii si destept. E vb de omu potrivit cu pila potrivita. Asa ca mai bine un muncitor inteligent decat un lider.


..in gneral ai mai multi sefi...
Avatar utilizator
OvidiuBufnila
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Joi Sep 21, 2006 11:00 pm

Mesajde pacha » Sâm Mar 17, 2007 11:36 pm

Numele acesta imi spune ceva,dar nu stiu ce..
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde OvidiuBufnila » Mar Aug 07, 2007 7:38 pm

whatever scrie:cine e ovidiu bufnila ?


...cine e bufnilul n-are importanta! important ar fi sa-ti doresti sa fii lider!
Avatar utilizator
OvidiuBufnila
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Joi Sep 21, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mar Aug 07, 2007 8:48 pm

bufnilul n-are importanta!

adevar grait-ai, bre!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Aug 08, 2007 10:32 am

Ovidiu, io vreau sa fiu liderul alora care t-o da la muie.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Daimon » Mie Aug 08, 2007 3:17 pm

Lider nu. Capitanul da!
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde kant emir » Mie Aug 08, 2007 3:23 pm

iar vorbitz de mine breh?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde cr3tz » Vin Aug 10, 2007 10:44 am

da di ce domnul bufnila are voie cu personalitati multiple?

mai vreau si eu un user gen cr3tzu,se poate?iar asta sa ramana pe post de lider :D
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Sâm Aug 11, 2007 11:42 am

emire, tu esti CAPITANU ? ~a~a~a~a~a
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde kant emir » Sâm Aug 11, 2007 1:57 pm

totinpu, si nu las pe nimeni sam iee cinstea si casketa
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde SEFU_SCARII » Dum Aug 12, 2007 4:16 pm

domnu Ovidiu Bufnila stiti cum e sa fii sefu' scarii?
SEFU_SCARII
Junior Member
 
Mesaje: 218
Membru din: Mie Iul 23, 2003 10:22 pm
Localitate: Europa Româneascã

Mesajde antonia89 » Mie Oct 21, 2009 10:42 am

nu stiu...nu stiu daca e misto sau nu.e o mare responsabilitate.sau ma rog,ar trebui sa fie.unii n=-o au.dar pe respectivii nu i-as numi lideri.intotdeauna am zis,libertatea aduce cu ea responsabilitate.nu e usor sa fii lider.practic ai niste oameni pe care trebuie sa-i coordonezi corect.acum depinde in ce este numit "lider"...
Avatar utilizator
antonia89
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Oct 20, 2009 11:00 pm

Mesajde Daimon » Mie Oct 21, 2009 10:56 am

mai e o diferenta intre lider si manager, care in viyiunea generala se cam confunda.. ceea ce nu e sanatos
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron