miron cozma sau luceafarul huilei romaneshti

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

miron cozma sau luceafarul huilei romaneshti

Mesajde baixinho© » Vin Dec 17, 2004 10:03 am

m-am gandit sa deschid acest thread aseara, cand am vazut ca se purtau oareshce discutii pe un alt thread despre gestul viitorului fost preshedinte al Romaniei de la gratzia pe Miron Cozma, intaiul miner al tzarii. ce m-a convins sa pun piatra de temelie a threadului a fost declaratia data de Victor Badirca, fost presedinte executiv Ligii Sindicatelor Miniere din Valea Jiului (LSMVJ) pe vremea cind Miron Cozma se afla la cirma Ligii.

Badirca detinea functia de presedinte executiv al LSMVJ in 1997, cind Miron Cozma a fost arestat prima data, luindu-i locul acestuia, pina la eliberarea lui Cozma, in 1998. In prezent, Badirca este presedinte executiv al Confederatiei Sindicatelor Miniere din Romania si lucreaza ca inginer la Exploatarea Miniera Uricani. Badirca spune asa:

"Ma bucur ca Miron este liber. Daca el a stat in inchisoare, nu a stat din cauza lui. In Romania, au fost cazuri mai grave decit cel al lui Miron Cozma si nu s-a facut inchisoare. E bine ca el se afla in libertate. A pierdut sapte ani din viata, dar sper sa-i recupereze acum".

ca sa pastrez traditia, parerea mea este ca viitorul fost presedinte al Romaniei a facut una dintre marile gresheli ale lui si se pare ca viata lui politica se apropie de sfarshit, deoarece multi din pesedeu nu sunt de acord cu gestul lui.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Vin Dec 17, 2004 10:07 am

ba n-a facut deloc o gresheala. bunicutza este mai lucida decat ne lasa pe noi sa credem, shi a avut grija sa-shi calculeze pashii cu mare atentzie.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nbm » Vin Dec 17, 2004 10:07 am

pai asteptam cu interes sa fie dat afara din PSD :D, desi eu unul nu prea cred asta :(
mai interesant este CA, CU aceasta ultima miscare l-a bagat in rahat si pe nastase...
sa se pregateasca un mitrea sau hrebe pt conducerea partidului ??
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Vin Dec 17, 2004 10:10 am

am auzit ca nastase nu se lasa de loc. cica daca basescu o sa faca alegeri anticipate, o sa calce legea cu siguranta statului si atunci ar avea motiv sa scape de noul presedinte. asta s-ar lasa cu ieshiri in strada, da de aia l-au eliberat pe cozma, nu?
conspiratii mai ceva ca in filmu ala cu pelicanu...

tot de prin evz....
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Vin Dec 17, 2004 11:15 am

si acum vine cea mai tare treaba: 'ce bombo: "Gratierea este un act al presedintelui Romaniei. Motivele pentru alcatuirea listei de gratiere apartin in intregime si in exclusivitate presedintelui Ion Iliescu. Contrasemnatura prim-ministrului este un act formal, care nu influenteaza niciodata decizia si care se refera exclusiv la publicarea listei in Monitorul Oficial.

Eroarea mea a fost aceea ca, nefiind un act legat de o decizie a premierului, nu am citit cu atentie lista pe care am semnat-o, dupa ce decizia de gratiere fusese luata de presedintele Romaniei. Acesta este motivul pentru care, la un interval de citeva ore, am dat acele declaratii contradictorii, generind confuzie in opinia publica si, pentru care, imi cer, acum, scuze".
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde miHaimm » Vin Dec 17, 2004 11:30 am

Cu alte cuvinte bombo declara ca este iresponsabil, ca semneaza hartii pe care nu le citeste, ca vorbeste despre lucruri fara sa aiba idee ce spune. Acuma... ca tot s-a dezis de tatuca... ar fi misto sa-i dea Ilici sa-si semneze propria condamnare.
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia

Mesajde nodingat » Vin Dec 17, 2004 1:04 pm

e imposibil, cosma să fie atat de dobitoc, să nu-şi fi dat seama, pană acum, că n-a fost decat o marionetă.
sunt curios dacă va continua să-i facă jocul bunicuţei, mă refer la interviul pe care ameninţa că-l va da celui ce va licita mai mult.
cu alte cuvinte: ii pupi mana ăluia de te-a ţinut in puşcărie 7 ani pentru că ţi-a dat drumu' (cand ştii sigur că, dacă nu-ţi da, mai făceai cel puţin 5) sau dai in el că te-a ţinut atata, cand tu n-ai făcut altceva decat să-l asculţi, mai ales acum, că-i vulnerabil?
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde nbm » Vin Dec 17, 2004 1:08 pm

taman la bruxelles, bunicutza a revocat decretul de gratziere (cica dupa consultari cu bombo). asha CA COzma continua sa fie o marioneta sau o sperietoare, cum preferati
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nocturna » Vin Dec 17, 2004 1:08 pm

hehe. shtire de shtire de ultima oara, zice tanti de la antenta 1: "se pare ca iliescu A REVOCAT gratzierea."

nbm :rolleyes:
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Dec 17, 2004 1:10 pm

...sau prinde baba taie-i laba
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nbm » Vin Dec 17, 2004 1:16 pm

o fi trecut deja granitza?
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nocturna » Vin Dec 17, 2004 1:20 pm

ieri ateriza la timishoara...deci, tot ce-i posibil.

da' ashtia is mai debusolatzi decat danies shi nanuka la patrat. cica nu se shtie, nimenea n-a vazut, n-a auzit, oficialii ie intr-o ceatza deasa shi totala, s-ar putea, s-a auzit, nu se shtie exact, n-ar baga mana in foc, dar tot ce-i posibil, nimica nu-i sigur.

aha. S-A REVOCAT! shi pentru cozma, da' shi pentru ailantzi. ie sigur.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nbm » Vin Dec 17, 2004 1:29 pm

acu nesigurantza a trecut in barca ailalta - cum il baga la loc la zdup.
unii zic ca ar trebui emis un nou mandat de arestare, apoi politia sa-l cate etc... deci daca n-a trecut, o sa fie timp...
altii zic ca de fapt gratzierea e un "incident" in pedeapsa si ca poa sa-l bage imediat
cu conditia sa-l prinda :D
si rememorind ce s-a intimplat in 1999, parca ar pune-o de-o mineriada
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nocturna » Vin Dec 17, 2004 1:40 pm

cozma a fost prins, nu ca ar fi fugit de cineva.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nbm » Vin Dec 17, 2004 1:47 pm

ca sa vezi ~p
"PSD saluta decizia de revocare a decretului de gratiere a lui Miron Cozma"
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde theOffender » Vin Dec 17, 2004 1:49 pm

l-au arestat pe cozma, de vreo 10 minute
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Dec 17, 2004 1:59 pm

sa vedem cum da inapoi ilici milionu de para acu ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nbm » Vin Dec 17, 2004 2:04 pm

mai intii sa vdm cum o va face ~P. ca trebuie sa dea o explicatie
"Juristii lucreaza la elaborarea motivatiei pentru decizia de revocare a gratierii lui Miron Cozma"
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Vin Dec 17, 2004 2:52 pm

aia de la penitenciarul din Timisoara nu vor sa-l primeasca, deoarece ordinul de revocare a gratierii nu a aparut in Monitorul oficial. ~p
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde supermouse » Vin Dec 17, 2004 3:23 pm

chestia asta pute rau
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde nbm » Vin Dec 17, 2004 3:25 pm

pai cozma o sa-i dea in judecata pe toti care o putea ca a fost arestat fara mandat etc... fara nici un act justificativ, doar o declaratie ca va fi revocat decretul de ieri :D
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde supermouse » Vin Dec 17, 2004 3:26 pm

chestia asta e scarbos de complicata
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde nbm » Vin Dec 17, 2004 3:27 pm

mda. urmeaza inca doua-trei zile interesante :)
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Vin Dec 17, 2004 6:04 pm

nbm scrie:pai cozma o sa-i dea in judecata pe toti care o putea ca a fost arestat fara mandat etc... fara nici un act justificativ, doar o declaratie ca va fi revocat decretul de ieri :D


pai politia l-a saltat ca nu avea acte la el. ~p
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde nbm » Vin Dec 17, 2004 7:32 pm

~p

mdea, acum am aflat ca cica l-au trimis la parchet pt nu se stie ce ancheta
adik au gasit un motiv sa-l retzina
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde dadius » Vin Dec 17, 2004 8:17 pm

Nastase si Iliescu sunt niste idioti.Nu pot sa cred ca noi romanii i-am suportat atatia ani. Ceea ce fac zilele astea este o sfidare la adresa tuturor. Ceea ce a facut Iliescu cu Miron Cozma e un fel de : "Dezbraca-te ca te f*t, imbraca-te ca nu te mai f*t".Doar ca la nivel prezidential si minerial daca se poate spune asa.

Respectele mele oameni buni!
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde tre » Sâm Dec 18, 2004 2:27 am

ia sa vedeti ce cacat mare-mare o sa iasa.
nu-m dau seama exact care-i shpilu in toata treaba asta dar am impresia ca are legatura mai degraba cu integrarea-n ue (nu prea e dorita asa repede de unii...de la est) decat cu subminarea lu base.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde heartandmind » Sâm Dec 18, 2004 8:14 am

io cred ca este tot o invarteala treaba cu minerul!dupa cate am auzit,la mineriada au fost trupe speciale ca s-au amestecat printre mineri,bineantzeles ca erau echipatzi corespunzator ca shi minerii,shi astfel s-a ajuns la debandada shi la jafuri!politicienii invart lucrurile cum vor ei,ca shi au cu ce:tv,radio,presa!ce afla badea de la tzara ce se petrece in Romania?ce zice televizorul!chiar shi cei de la orash afla tot ce zice televizorul,radioul shi ziarele!a fost careva dintre voi la mineriada?sau atzi vorbit cu vre-un miner,ce a facut shi cum a fost la mineriada?
DESHTEAPTA-TE ROMANE
heartandmind
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 29, 2004 4:54 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde MiG29 » Sâm Dec 18, 2004 9:56 pm

deci pan la urma nu ie sigur ce a vrut sa faca bunicutza.or ie senil(ceea ce io nu cred) or totu ie gandit fuarte bine da se pare ca reactia uopiniei publice a fost cam dura(ceea ce iarasi ie greu de crezut fiinca pe iliescu la durut in p..a de ea pana acuma) si s-a gandit iel sa revoce decretu.concluzia ie ca tinp de apruape 24 de ore a fost circ total.care inca nu sa terminat.

pese: titus corlatean ala sau cum il chema pe iel ie cel putin inbecil.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Sâm Dec 18, 2004 11:17 pm

cica anularea asta nu numa c-a sfidat logica shi bunul simtz, da' pare-se ca a sfidat shi legea. zise un nene juridic la teve cum ca anularea este valabila doar daca se produce inainte ca respectivul sa iasa pe usha penitenciarului. alfel, se cheama ca judeci shi condamni omu de doo ori pentru aceiashi infractziune, ceea ce este imposibil. (sau poate nu)

ca sa nu mai zic ca respectiva anulare nu fusese publicata in MO, inainte de a ajunge la responsabilii cu saltatul, fapt pentru care, aceiashi anulare nu avea cum sa fie valabila.

migurila, ia uimeshte-ne matale shi loveshte cu conoshtintzele juridice de le posezi. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Următorul

Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori